Jump to content

Πρωτοετείς φοιτητές Ιατρικής Αλεξανδρούπολης


Recommended Posts

Rachel, τηλεφώνησα στη γραμματεία της σχολής και μου είπαν ότι στο Πανεπιστήμιο της Θράκης συγκεκριμένα δε χρειάζεται ακτινογραφία θώρακα. Αν θέλεις μπορείς να ρωτήσεις και μόνη σου, το τηλέφωνο της γραμματείας είναi: 2551030912, 2551030913.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

Dr.Cameron ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά θα πάρω και εγώ για σιγουριά να ρωτήσω.Τι να πω?Καλή μας αρχή και με αισιοδοξία!Invitro και εγώ το εύχομαι να ανήκω στο 20% και έτσι που τα λες δηλαδή μακάρι να ανήκω στο 20%.Όσο για το αν είναι καλύτερα να περιμένεις 1 ακόμα χρόνο μετά το λύκειο άσε να το κρίνει ο καθένας γιατί εγώ πιστεύω ότι είναι τζάμπα καθυστέρηση...Alexnet,topic για την ιατρική είναι,για τι θες να μιλάμε?Για το αν ήταν δίκαιο που κέρδισε ο Ηρακλής τον Ολυμπιακό προχθές?We've gotta get out of this place???Αν εννοείς την Ελλάδα έχεις απόλυτο δίκαιο,όποιος έχει την δυνατότητα να φύγει για ειδικότητα στο εξωτερικό ή ακόμα και να μείνει εκεί να το κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη.Μήπως γνωρίζει κανένας εάν η σχολή στην Αλεξανδρούπολη δίνει διεξόδους μετά το πέρας της φοίτησης στους αποφοίτους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αμέ, η σχολή Αλεξανδρούπολης σε προμηθεύει και με συστατικές επιστολές για ειδίκευση εάν το θέλεις. Είναι τόσο σπάνιο εξάλλου να θέλει κάποιος να φύγει έξω μετά το πέρας της Ιατρικής. Εάν βγάλεις το πτυχίο με άριστα, σου βρίσκουν και θέση στην Αγγλία και στις ΗΠΑ και σε βοηθάνε να νοικιάσεις και σπίτι για να μην κουράζεσαι. emcolgate

ΥΓ: Την έννοια της "τζάμπα καθυστέρησης" ούτε καν την έχεις υποψιαστεί ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κορίτσια..... έχετε καταστρέψει το τόπικ. Φτάνει....

Εσύ Αλέκο τώρα που είσαι στο δεύτερο ή τρίτο έτος τι έχεις να μας πεις από την πείρα σου για την κατάσταση στην ιατρική σήμερα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν ολίγοις,μην περιμένεις στη σχολή να μάθεις τίποτα ή να βρεις μέσα στα επόμενα 20 χρόνια ειδικότητα όσο για δουλειά θα αλλάζεις καθετήρα στους ασθενείς μέχρι τα 50...Όνειρο ζωής..!Αφού τόσο μίσος για το επάγγελμα,ξανά δώσε Πανελλαδικές και πήγαινε παιδαγωγικό που σε προσλαμβάνουν και αμέσως...-λέμε τώρα-...Γι'αυτά που λέγες όμως πριν για συστατικές επιστολές στο Αριστοτέλειο γιατί το κάνουν?Είναι πιο μάγκες?Τέλοσπάντων άλλα πράγματα μπήκα να ρωτήσω στο forum και ξέφυγα..Τόσες φορές ρώτησα:Ρε παιδιά τίποτα πιο συγκεκριμένο για τους καθηγητές και τα μαθήματα?Και κανένας δεν απάντησε,μόνο:όλα είναι χάλια χάλια χάλια...Γιατί χάλια?Σε έχουν γραμμένο οι καθηγητές?Δεν περνάς τα μαθήματα εκτός κι αν τα δώσεις 5 φορές?Στα εργαστήρια πετάνε χαρταετό?Γιατί?Ας απαντήσει κάποιος που ναι στη σχολή

(παράκληση)για να ξέρουμε και εμείς οι αδαείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλα τα παραπάνω όχι... Τα υπόλοιπα θα τα ανακαλύψεις κ μόνη σου εν καιρό. Αν θες τίποτα πμ... Καλο μεσημέρι. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν για να σου δώσω μια ουσιαστική απάντηση. Σε ρώτησα αν αυτοί οι συγγενείς σου οι γιατροί είναι κοντινοί συγγενείς και τέλος πάντων προτίθενται να σε βοηθήσουν. Αν ναι, μην το σκέφτεσαι παραπάνω, όλα θα πάνε καλά για σένα...Αν όχι... emconfused

ΥΓ1: Ποιός σου είπε για συστατικές επιστολές στο Αριστοτέλειο; Κοίτα να δεις, εάν ήσουνα κόρη μου ή κόρη βουλευτή θα σου έγραφα συστατική επιστολή κι εγώ η ίδια. emcolgate

ΥΓ2: Μην ανησυχείς για τα μαθήματα, θα τα περνάς (εάν διαβάζεις κι ενδιαφέρεσαι). Αυτό είναι το εύκολο μέρος της σταδιοδρομίας σου.

ΥΓ3: Να ξαναδώσω πανελλήνιες για το παιδαγωγικό; Καλή φάση. Και μόλις τελειώσω να πάω να πάρω τη σύνταξή μου απ' ευθείας, έτσι; Δεν με παρακολουθείς...(αναρωτιέμαι αν μιλάς με τον ίδιο τρόπο στους φίλους των γονιών σου) emconfused

ΥΓ4: Βρε λες να έλεγα κι εγώ τα ίδια στα 18; Οχι, δεν νομίζω να έλεγα σε ανθρώπους με τα υπερδιπλάσια χρόνια μου να ξανακάτσουν στα θρανία ή άλλα τέτοια αφελή. Τώρα που θα ξεκινήσουν τα μαθήματα και οι καθηγητές σου θα σου πουν τα ίδια ακριβώς με μένα, ελπίζω να μην τους κάνεις τις ίδιες προτάσεις... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Αν εννοείς την Ελλάδα έχεις απόλυτο δίκαιο,όποιος έχει την δυνατότητα να φύγει για ειδικότητα στο εξωτερικό ή ακόμα και να μείνει εκεί να το κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αχ καημένο μου...

Τι σου ειν τα νιάτα ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρε παιδιά?Δεν δέχονται Έλληνες στο εξωτερικό?Δυο γνωστοί μου οδοντίατροι πως πήγαν στην Αγγλία και άρχισαν να δουλεύουν?Για Ιατρική δεν ξέρω,πάντως μια κοπέλα που πήρε το πτυχίο της με 8.5 στην Νοσηλευτική Θεσσαλονίκης πήρε συστατική επιστολή από καθηγητή της και ξεκίνησε αμέσως να δουλεύει σε νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη.Τέλοσπάντων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχαχαχα βρε ξυπνήσανε και οι νοσοκόμες τώρα και λένε παραμύθια για να εντυπωσιάζουν τα 18χρονα;

Πήρε λέει το πτυχίο της νοσηλευτικής με 8,5...my ass πήρε αλλά ας μην το κάνω θέμα... emconfused

Και τι σχέση έχει η νοσηλευτική, και η οδοντιατρική ακόμα, με την ιατρική καλό μου;

Τέλος πάντων είπαμε δεν λέω άλλα, τα υπόλοιπα θα τα βρεις και μόνη σου στην πορεία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρε παιδιά?Δεν δέχονται Έλληνες στο εξωτερικό?Δυο γνωστοί μου οδοντίατροι πως πήγαν στην Αγγλία και άρχισαν να δουλεύουν?Για Ιατρική δεν ξέρω,πάντως μια κοπέλα που πήρε το πτυχίο της με 8.5 στην Νοσηλευτική Θεσσαλονίκης πήρε συστατική επιστολή από καθηγητή της και ξεκίνησε αμέσως να δουλεύει σε νοσοκομείο στην Θεσσαλονίκη.Τέλοσπάντων...

Μην πιστεύεις πάντα όσα ακούγονται . Κ εγώ πριν δώσω κατατακτήριες άκουγα για ένα περίφημο νόμο που σου επέτρεπε να κάνεις ειδικότητα χωρίς αναμονή. Όλα είναι ένας μύθος τελικά

@ Invitro . Είμαι πλέον πτυχιούχος !!! το 2004 πέρασα. Περνάνε τα χρόνια πανάθεμά τα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο βρε συ! Συγχαρητήρια...(χωρίς πλάκα τώρα).

Παιδευόμαστε που παιδευόμαστε, ας πούμε και ένα καλό λόγο όταν το παίρνουμε το ρημάδι.

Καλή σταδιοδρομία και καλή δύναμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alexnet και εγώ έχω μάθει να μην ακούω αυτά που λένε οι φίλοι των φίλων κάποιων γνωστών μου αλλά όπως είναι γνωστό τα χαρούμενα νέα τα δέχεσαι...Δεν λέω ότι μόλις τελειώσω την σχολή θα με κυνηγάν για να με προσλάβουν αλλά εγώ τουλάχιστον θα το επιδιώξω...!Τελείωσες?Μπράβο..!Άντε καλή φοίτηση στους πρωτοετείς......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφώς και δεν έχουν σχέση αλλά παράδειγμα δίνω.Πάντως και εγώ αυτό λέω,καλομελέτα και έρχεται...

Ακου! Ολοι αυτοί οι παρατρεχάμενοι (των παραιατρικών και της οδοντιατρικής) θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να σε πουν συνάδερφο.

Μην υποκύψεις ποτέ!

Οταν συνειδητοποιήσεις ότι εσύ θα διαβάζεις βιβλία των 1000 σελίδων κι εκείνοι των 100, και μετά θα σου λένε

"α κι εμείς ανατομία κάναμε", ποτέ μην τους δώσεις τη χαρά ότι είστε ίσα κι όμοια.

Στο κάτω κάτω τελικά αυτό είναι ένα από τα λίγα πράγματα που θα σου μείνουν. Η προσφώνηση.

Με έκπληξη θα δεις ότι ειδικά για τους οδοντιάτρους θα είσαι πάντα συνάδερφος, εκτός από τη στιγμή που θα πας

να φτιάξεις τα δόντια σου. Εκεί κατά 90% θα σε χρεώσουν κανονικότατα και συναδερφικότατα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ρε σεις, τετοια τοπικς δεν ειναι να μπαινουν στα υπο-φορουμ των σχολών..

"Η γωνιά της Ινβιτρο" - " Η αλήθεια του Μετά,του Πολύ Μετά" - "Στο δρόμο για την Αλήθεια" -"Πρωτοετείς ολομόναχοι ψάχνουν" και αλλα τετοια συγγραφικά..

Συνεχίστε! Παρακολουθώ! (δεν ειρωνευομαι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να σε πει ο οδοντίατρος συνάδελφε έχει καλώς αλλά να σε πει και ο φαρμακοποιός?Αυτό παραπάει...Holy,topic Πρωτοετείς φοιτητές Ιατρικής Αλεξανδρούπολης είναι,για τι να μιλάμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από περιέργεια βρε βιτριο, με ρ τους αποκαλείς εσύ τους συναδέλφους?

όσο για το ποιους επιλέγει κανείς να χαρακτηρίζει έτσι, προσωπικά, πιο πολύ θεωρώ συνάδελφο έναν οδοντίατρο/τεχνολόγο/επισκέπτη υγείας αξιοπρεπή και συνεργάσιμο στη δουλειά ΜΑΣ, παρά το κάθε κολωβό φίδι που θεωρεί πως ένα χαρτί κάνει τον άνθρωπο Επιστήμονα. σε περίπτωση που αμφιβάλλω απλά αποφεύγω να τον λέω ο,τιδήποτε - το μικρό του όνομα είναι υπεραρκετό.

έχουν ευτελιστεί τα πάντα πια, τουλάχιστο οι λέξεις ακόμα μας ανήκουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασε Φωτεινούλα που θα πεις και τον τεχνολόγο συνάδερφο (και τα 2 είναι σωστά νομίζω, όπως αδερφός και αδελφός), για να σε καβαλήσει μετά και να στο παίζει ιστορία στο εργαστήριο...Λίγες τέτοιες περιπτώσεις ξέρουμε;

Κορίτσι μου δεν το λένε μόνο οι φαρμακοποιοί, καλά να ήταν μόνο αυτοί, εδώ το λένε και οι "βοηθοί μικροβιολόγου/ακτινολόγου" που έχουν τελειώσει "ΙΕΚ Ιπποκράτειος" και μάλιστα κόβουν και το "βοηθός" από τον τίτλο και συστήνοναι χαλαρά ως μικροβιολόγοι/ακτινολόγοι...

Χόλυ ακόμα γελάω με αυτό που έγραψες! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ3: Να ξαναδώσω πανελλήνιες για το παιδαγωγικό; Καλή φάση. Και μόλις τελειώσω να πάω να πάρω τη σύνταξή μου απ' ευθείας, έτσι; Δεν με παρακολουθείς...(αναρωτιέμαι αν μιλάς με τον ίδιο τρόπο στους φίλους των γονιών σου) emconfused

ΥΓ4: Βρε λες να έλεγα κι εγώ τα ίδια στα 18; Οχι, δεν νομίζω να έλεγα σε ανθρώπους με τα υπερδιπλάσια χρόνια μου να ξανακάτσουν στα θρανία ή άλλα τέτοια αφελή. Τώρα που θα ξεκινήσουν τα μαθήματα και οι καθηγητές σου θα σου πουν τα ίδια ακριβώς με μένα, ελπίζω να μην τους κάνεις τις ίδιες προτάσεις... emconfused

:lol::lol:embandembounce8

Η παλιά «καλή» βιτριούλα!! :anavwfwties::anavwfwties:

Το συγκεκριμένο post δεν είναι απλώς για τη γωνιά της ινβίτρο, αλλά για το topic με τα καλύτερα posts :lol::lol::lol::cool05:

Όσο για σας αγαπητοί πρωτοετείς (ή...«αγαπητά πρωτοετά» στην καθομιλουμένη) της Αλεξανδρούπολης....ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ!

Το ξέρω ότι δε δίνετε τώρα και πολλή σημασία σε αυτά που σας λένε άτομα σαφώς μεγαλύτερα που έχουν/με φάει και κάποιες κατραπακιές για να φτάσουν μέχρι εδώ που φτάσανε/με....αν και στο γενικό πλαίσιο συμφωνώ με τη βιτριούλα, θα προσθέσω ότι κάποια μέλη του φόρουμ είμαστε καιρό εδώ και μπορεί να λέμε και μερικές υπερβολές ή να ψιλο...ειρωνευόμαστε τους νεότερους για να τονίσουμε αυτό που θέλουμε γενικότερα να περάσουμε στα παιδιά που ξεκινάνε...ότι δηλαδή τα πράγματα δεν είναι ρόδινα και οι απογοητεύσεις στο «επαγγελματικό ταξίδι» που επιλέγετε περιμένουν μαζεμένες πίσω από μια γωνιά του δρόμου... :rolleyes:

Όσο για την ιατρική Αλεξ/πολης, έχω να πω ότι αυτές τις ημέρες φεύγει (σύνταξη) ένα από τα ιστορικά μέλη της Ιατρικής του Δ.Π.Θ., ο Καθηγητής παθολογίας Καρτάλης (που τυγχάνει κα ιδιευθυντής μου βεβαίως-βεβαίως... embyeemoops

Ε κι εμείς φυσικά φάγμαε και ήπιαμε! emfoodemflowers

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχ αχ αχ μας προσγειωνετε αποτομαααα!!!Ως φρεσκοι φρεσκοι πρωτοετεις εχουμε πιο πολυ στο μυαλο μας αλλα πραγματα...να γινουμε οι καλυτεροι γιατροι για να βοηθαμε τους ανθρωπους γυρω μας...προσωπικα δεν μ ενδιαφερει ιδιαιτερα αν θα με συγκρινουν με τους οδοντιατρους ουτε η αισχρη κατασταση στην Ελλαδα οπου επικρατει το γνωστο ρητο "εισαι οτι δηλωνεις"...Εχω δουλεια μπροστα μου και θα ασχοληθω μ αυτην προετοιμαζοντας ταυτοχρονα και το μελλον μου, χωρις ομως να το δραματοποιω και, κυριως, να το βλεπω μαυρο κι αραχνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παλιά «καλή» βιτριούλα!! :anavwfwties::anavwfwties:

Το συγκεκριμένο post δεν είναι απλώς για τη γωνιά της ινβίτρο, αλλά για το topic με τα καλύτερα posts :lol::lol::lol::cool05:

μηπως να το μετονομαζαμε σε βιτρινα της βιτρο να τελειωναμε? :rolleyes:

μηπως ειναι κομματακι υποτιμητικο και για μας και για τους 18αρηδες μελλοντικους συναδελφους μας να νομιζουμε οτι τιποτα δεν εχουν καταλαβει απ΄οσα σπουδαια και τρομερα γνωριζουμε εμεις οι γεροντες?

και οσο για τις προσφωνησεις και το αγχος μή πα και με αποκαλεσει ο οδοντιατρος συναδελφο ή μη πα και μου παρει τον αερα η τεχνολογα στο εργαστηριο, οταν καθησουμε και συγκρινουμε τους ορους απασχολησης μας με τους δικους τους το οποιο τουπε παει περιπατο! για να μη μιλησουμε για συνδικαλισμο και δικαιωματα εργαζομενων και φυγουμε εντελως απ'΄το θεμα.

τοσο αγχος για εναν τιτλο δεν τον ειχα φανταστει ποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ καημένο μου...

Τι σου ειν τα νιάτα ε;

Επιτέλους ένας λογικός άνθρωπος, ένιωθα μεγάλη μοναξιά σε αυτό το θέμα!

Συνομίληκες :rolleyes:

Και να προσθέσω κάτι σημαντικό στη συζήτηση....ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στον alex...net :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.