Jump to content

Πρωτοετείς φοιτητές Ιατρικής Αλεξανδρούπολης


Recommended Posts

Γεια σε ολους!! Μολις εμαθα οτι περναω Ιατρικη Αλεξανδρουπολης και σκεφτηκα να ανοιξω ενα τοπικ για να γνωριστουμε οσοι θα σπουδαζουμε εκει απο τον οκτωβριο B) Φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι ψαχνουμε σπιτι αυτη την περιοδο :P Χαρηκατε με το αποτελεσμα? Οποιος εχει ακουσει ειτε καλα ειτε ασχημα πραγματα σχετικα με τη σχολη ας μας ενημερωσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

Τώρα σώθηκες.... εδώ στην σχολή δεν μπορούμε να γνωριστούμε το φόρουμ μας έλειπε. Τελοσπάντων συγχαρητήρια

για τη σχολή, καλή αρχή και οτιδήποτε χρειαστείς πες μου. Κ άρχισε να ψάχνεις για σπίτι γιατί επικρατεί φρενίτιδα... αν και έχω κανένα δύο - τρία υπόψη .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ'ευχαριστω :) εννοεις οτι γενικα ειναι δυσκολο να κανεις φιλιες στη σχολη? ειμαι ηδη στο ψαξιμο για σπιτι, ελπιζω να μη δυσκολευτω πολυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά οι τηλεοπτικές σειρές τύπου 'Ηouse', 'Grey's anatomy' κλπ έχουν κάνει μεγάλο κακό στην κοινωνία.

Dr Cameron,

Συγχαρητήρια για την επιτυχία και καλές σπουδές!

Από την άλλη η ιατρική, που θα σπουδάσεις, δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την ιατρική στο νοσοκομείο του House και όταν με το καλό γίνεις κάποτε ειδικευόμενη/-ος σε ελληνικό νοσοκομείο, δεν θα κάνεις τίποτα απ' όσα κάνει η Dr Cameron της ομάδας του House.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας παιδια κι εγω Ιατρικη Αλεξανδρούπολης φετος...οκ εχω χαθει με τα σπιτια!ψαχνω να βρω κατι μεσω internet ομως δεν ειναι αρκετες οι αγγελιες για να κανεις μια σωστη συγκριση.Ξερετε ποιες περιοχες ειναι πιο καταλληλες για τουσ φοιτητες της Ιατρικης;Προφανως θα πρεπει να εχει καλη συγκοινωνια γιατι η σχολη βρισκεται εκτος πολης...ΑΑ κ ποτε ειναι καλο να κανεις την εμφανιση σ στην σχολη;Μην παμε κ τελευταια στιγμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως να ανέβεις να ψάξεις; Τι περιμένεις; Πριν τα Χριστούγεννα είναι μια χαρά.... emeleos

.... Πολύ κακός έγινα πάλι.... Τελοσπάντων , η σχολή είναι περίπου 7 χιλιόμετρα έξω από την πόλη. Αστικό περνά κάθε 15 λεπτά για το πανεπιστήμιο, το οποίο διασχίζει τον κεντρικό δρόμο της πόλης (Λ. Δημοκρατίας), οπότε λίγα τετράγωνα πάνω ή κάτω από τη Λ. Δημοκρατίας θα είσαι μια χαρά. Καλως να 'ρθεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς Dr.Cameron συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στην Ιατρική σχολή.Και 'γώ πέρασα φέτος Ιατρική Αλεξανδρούπολης άρα λογικά θα 'μαστε συμφοιτήτριες.Βρήκα ήδη σπίτι και καλά θα κάνεις να βιαστείς γιατί επικρατεί πανικός με τα καλά σπίτια.Όσο για το αν χαίρομαι,αφενός μεν φυσικά και χαίρομαι επειδή είναι Ιατρική αλλά αφετέρου μου είναι δύσκολο γιατί απέχει 330 km η Αλεξανδρούπολη από την Θεσσαλονίκη.Για την σχολή δεν μπόρεσα να μάθω τίποτα,ούτε για τους καθηγητές,ούτε για τα μαθήματα αλλά πήγα και είδα τις εγκαταστάσεις* είναι ολοκαίνουριες(τουλάχιστον απ'έξω).Επειδή όμως έχω μιλήσει με παιδιά που είναι σε άλλα τμήματα Ιατρικής,μην περιμένεις οι καθηγητές να χολοσκάν για να μάθεις εσύ η να είναι σαν τους καθηγητές του σχολείου σου γιατί γι' αυτούς είσαι ακόμα ένας αριθμός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

valentina667, είμαι φανατική με τον Dr.House και απλώς έψαχνα ένα ψευδώνυμο για το φορουμ :P μην ανήσυχεις, γνωρίζω ότι η ιατρική στην ελλάδα διαφέρει κατά πολύ από την ιατρική στο εξωτερικό. Σ'ευχαριστώ πολύ για τα συγχαρητήρια πάντως :)

TitiMd, πέρασα από τη γραμματεία της σχολής πριν 2 μέρες και μου είπαν ότι οι εγγραφές θα γίνουν από 13-30 Σεπτεμβρίου. Ο Alexnet έχει δίκιο, λίγα τετράγωνα πάνω ή κάτω από τη Λ. Δημοκρατίας θα είναι μια χαρά για να μείνεις. Μπορεις να απευθυνθείς και σε μεσιτικό γραφείο, αν και εμένα δε με βοήθησε πολύ τελικά... Καλή μας αρχή συμφοιτήτρια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια και σε σένα Rachel! Βρήκα σπίτι τελικά μετά από αρκετή ταλαιπωρία αλλά άξιζε τον κόπο :) Είμαι απο Θεσσαλία και η πόλη μου απέχει από την Αλεξανδρούπολη περισσότερο απ'όσο απέχει η Θεσ/νικη, γι'αυτό σου λέω μη σκας ;) υπάρχουν και χειρότερα!! Εννοείται βέβαια πως κι εγώ έχω χαρεί πολύ για την είσοδο μου στην Ιατρική Σχολή. Εχεις δίκιο, οι εγκαταστάσεις είναι ολοκαίνουριες, προσωπικά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η βιβλιοθήκη της σχολής! Δε ξέρω πως είναι η φοίτηση στη σχολή ούτε οι καθηγητές, αλλά φαντάζομαι πως γενικά σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο τα πράγματα είναι κάπως 'απρόσωπα' και οι σχέσεις με τους καθηγητές είναι διαφορετικές από εκέινες μαθητών-καθηγητών του λυκείου. Καλή μας αρχή κ καλές σπουδές!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κάθε Πανεπιστήμιο αναφερόμουν και γώ άλλα καλομελέτα και έρχεται...Μήπως έμαθες πότε ξεκινάν τα μαθήματα και τι θα χρειαστεί για την εγγραφή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω πότε ακριβώς αρχίζουν τα μαθήματα, λογικά θα υπάρξει ανακοίνωση στο site της σχολής . Πέρυσι ξεκίνησαν στις 6 Οκτωβρίου απ'όσο γνωρίζω. Για την εγγραφή θα χρειαστείς:

1. Επικυρωμένο αντίγραφο απολυτηρίου λυκείου

2. Επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτοτητας

3. Βεβαίωση πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

4. 6 φωτογραφίες (ταυτότητας)

5. Υπέυθυνη δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος σε άλλο ΑΕΙ ή ΤΕΙ της χώρας (θα σου τη δώσουν στη γραμματεία της σχολής)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξέρω πως είναι η φοίτηση στη σχολή ούτε οι καθηγητές, αλλά φαντάζομαι πως γενικά σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο τα πράγματα είναι κάπως 'απρόσωπα' και οι σχέσεις με τους καθηγητές είναι διαφορετικές από εκέινες μαθητών-καθηγητών του λυκείου.

Αλήθεια, για πες μου πως φαντάζεσαι τις σχέσεις σου με τους καθηγητές της Ιατρικής σχολής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά οι τηλεοπτικές σειρές τύπου 'Ηouse', 'Grey's anatomy' κλπ έχουν κάνει μεγάλο κακό στην κοινωνία.

Dr Cameron,

Συγχαρητήρια για την επιτυχία και καλές σπουδές!

Από την άλλη η ιατρική, που θα σπουδάσεις, δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την ιατρική στο νοσοκομείο του House και όταν με το καλό γίνεις κάποτε ειδικευόμενη/-ος σε ελληνικό νοσοκομείο, δεν θα κάνεις τίποτα απ' όσα κάνει η Dr Cameron της ομάδας του House.

τώρα το είδα, vale θεά μου εσύ emiloveyou

Dr Cameron σιδηροκέφαλη και μήν ακούς εμάς τους μίζερους ... σε 6 χρόνια από σήμερα το ΕΣΥ θα είναι το τελειότερο σύστημα ...

... αν υπάρχει ακόμα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά...Να ρωτήσω κάτι,έχω ξαναδεί topic σε αυτό το forum και διαβάζω συνεχώς είτε από φοιτητές είτε από νέους γιατρούς να μιλάνε με μια αρνητικότητα για την Ιατρική ή για τις σχολές λες και καταριούνται την ώρα και την στιγμή που μπήκαν.Άμα είναι έτσι γιατί μπήκατε ρε παιδιά?Πρωτοετείς είμαστε,δεν ξέρουμε ούτε πως είναι οι καθηγητές,ούτε πως γίνονται τα μαθήματα.Το ξέρω ότι για πολλούς καθηγητές είμαστε απλώς μια ακόμη φουρνιά ή μερικοί μας βλέπουν ακόμα και ως αντίζηλους αλλά χαλαρώστε δεν είναι και και το SAW IX.Όποιος μπορεί,ας δώσει παραπάνω πληροφορίες για την σχολή(και μια παράκληση,μην αρχίζετε την καταστροφολογία γιατί ακούγεστε σαν το απογευματινό δελτίο ειδήσεων)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα πω κουβέντα γιατί όλοι με περιμένουν στη γωνία.

emconfused

ΥΓ1: Μπήκαμε γιατί είχαμε άγνοια κινδύνου, όπως εσύ τώρα.

ΥΓ2: Εχω την αμυδρή εντύπωση ότι κι εγώ υπήρξα αισιόδοξη στα 18.

Λίγο πριν μπω στα 19, που έλεγε και η Βίσση, λογικά μου είχε περάσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιnvitro να ρωτήσω κάτι:

1)Είσαι 28 χρονών και ακόμα να τελειώσεις την σχολή επειδή σε έχουν στην μπούκα?

2)Έχεις τελειώσει και περιμένεις πολύ καιρό να βρεις ειδικότητα?

3)Έκανες την ειδικότητα σου και δεν βρίσκεις πουθενά δουλειά?

4)Ή προσπαθείς να μας τρομοκρατήσεις χωρίς λόγο?(Sorry που μιλάω έτσι αλλά μόνο<<τρέξετε να γλυτώσετε>>δεν μας είπες)

Δεν γίνεται τόσο αρνητικότητα.Τι σας κάναν εκεί μέσα?Βασανιστήρια?Τελοσπάντων,άγνοια δεν έχω γιατί έχω συγγενείς και γνωστούς γιατρούς που ναι δεν τους ήρθαν όλα τόσο ρόδινα και ναι στα 35 τους άνοιξαν ιατρείο αλλά αυτά έπρεπε να τα ξέρεις την ώρα που έκανες το μηχανογραφικό σου και όχι να το μετανιώνεις τώρα...

ΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΉ ΕΡΏΤΗΣΗ: Μόνο αυτά που έγραψε η Dr.Cameron χρειάζονται?Γιατί είχα μάθει ότι στην Ιατρική Ιωαννίνων ζητούσαν και ακτινογραφία θώρακα.Ευχαριστώ...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιnvitro να ρωτήσω κάτι:

1)Είσαι 28 χρονών και ακόμα να τελειώσεις την σχολή επειδή σε έχουν στην μπούκα?

2)Έχεις τελειώσει και περιμένεις πολύ καιρό να βρεις ειδικότητα?

3)Έκανες την ειδικότητα σου και δεν βρίσκεις πουθενά δουλειά?

4)Ή προσπαθείς να μας τρομοκρατήσεις χωρίς λόγο?(Sorry που μιλάω έτσι αλλά μόνο<<τρέξετε να γλυτώσετε>>δεν μας είπες)

Σαν την ερώτηση του ΔΙΚΑΤΣΑ για τους ρετροϊούς που όλες οι απαντήσεις ήταν λάθος μου μοιάζει η παραπάνω ερώτηση :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ γέλιο. emcolgate

Απλά αν είχα κόρη θα την απέτρεπα να πάει με τις σημερινές συνθήκες. Εξαιρούνται όμως όσοι έχουν συγγενείς γιατρούς,

αρκεί να μην είναι μακρινοί συγγενείς, αλλά να τους αφήνουν τουλάχιστον ένα ιατρείο.

Στα 35 είπες;

Στα 35 τα κατάφερνε να τελειώνει η δική μας γενιά, εσείς...καλά 40.

ΥΓ1: όταν έκανα εγώ το μηχανογραφικό μου εσύ δεν είχες καν γεννηθεί. Ούτε υπήρχε ίντερνετ.

ΥΓ2: Πρέπει να συνηθίσεις το αρνητικό ύφος μας, γιατί στα επόμενα 6 χρόνια θα ακούς συνέχεια παρόμοιες τοποθετήσεις από τους καθηγητές σου, που είναι συνομήλικοί μου (και μερικοί γνωστοί μου).

Ελπίζω να αντέξεις και να σου αρέσει, τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μιλάς έτσι σε πρωτοετείς φοιτητές ιατρικής για την ιατρική ενώ εσύ είσαι ήδη γιατρός σημαίνει ότι σου κάθεται στο λαιμό το επάγγελμα...Καμιά αντίρρηση,αλλά δεν πρέπει να υπάρχει λόγος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφιερωμενο σ ολα τα λληνακια ντος ελλαδας που κλεισαν προσφατως τα 18 :)

να το ακουτε καθε μερα να το μπεδωσετε:D

netkisses!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μιλάς έτσι σε πρωτοετείς φοιτητές ιατρικής για την ιατρική ενώ εσύ είσαι ήδη γιατρός σημαίνει ότι σου κάθεται στο λαιμό το επάγγελμα...Καμιά αντίρρηση,αλλά δεν πρέπει να υπάρχει λόγος?

Αν ήμουν μόνο εγώ θα είχες δίκιο. Μέχρι να τελειώσεις, θα δεις ότι το 80% συμφωνεί μαζί μου. Εσύ ελπίζω να ανήκεις στο 20%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακουσα πάντως ένα καλό νέο, σκέφτονται λέει από το 2013 η εισαγωγή να μην γίνεται απευθείας σε τμήματα αλλά σε σχολές.

Αν τα νέα παιδιά έχουν 1 χρόνο περιθώριο να δουν από μέσα τα πράγματα πριν επιλέξουν σχολή, νομίζω αυτό θα είναι πολύ καλό για όλους. Σκέψου πχ να μπαίνεις στη "σχολή επιστημών υγείας" και να έχεις 1 χρόνο να αποφασίσεις μεταξύ ιατρικής, οδοντιατρικής, φαρμακευτικής και βιολογίας. Αν και η καλύτερη επιλογή ως γνωστόν σήμερα είναι...τα παραιατρικά ΤΕΙ, τουλάχιστον κάτι θα προλάβει να σκεφτεί το 18χρονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.