Jump to content

ενδοκρινολογια στην αγγλια


Recommended Posts

χαιρεται συναδελφοι! θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον γνωριζει κατι για την αποκτηση της εισδικοτητας της ενδοκρινολογιας στην αγγλια, να μας το γνωστοποιησει μεσω αυτου του topic !!! ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαιρεται συναδελφοι! θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον γνωριζει κατι για την αποκτηση της εισδικοτητας της ενδοκρινολογιας στην αγγλια, να μας το γνωστοποιησει μεσω αυτου του topic !!! ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!

Αρκετά ανταγωνιστική ειδικότητα.

Κάνεις τα foundation years, μετά 3 χρόνια παθολογία (σαν sho) και μετά μπαίνεις στο rotation της ενδο. Μέχρι τότε πρέπει να έχεις περάσει όλο το mrcp (2 γραπτά και το προφορικό).

Το rotation της ένδο διαρκεί 5 χρόνια. Μια σημαντική διαφορά με την Ελλάδα είναι πως κατά την διάρκεια του rotation εφημερεύεις σαν medical reg. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πρέπει να αντιμετωπίζεις δηλαδή όλα τα παθολογικά περιστατικά που θα σου έρθουν στην εφημερία σου και όχι μόνο τα ενδοκρινολογικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια φιλη μου ηρθε Αγγλια αμεσως μετα απο το πτυχιο (Ιατρικη Αθηνων) και αφου αρχισε απο House officer (οπως ονομαζοταν το F1 πριν απο 4-5 χρονια) εκανε μερικα audits, εγραψε και μερικα case reports και τα παρουσιασε σε συνεδρια, ισως εβγαλε και καμια δυο δημοσιευσεις και τελικα επειτα απο 4-5 χρονια βρηκε θεση ST3 (δηλαδη μεχρι το τελος της ειδικοτητας) στην Βορεια Αγγλια. Συμφωνω οτι η ενδοκρινολογια ειναι πολυ ανταγωνιστικη εισικοτητα και σε καμια περιπτωση δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρεις θεση, αλλα ειναι δυνατον να παρει θεση καποιος απο Ελλαδα, εφοσον μπει απο οσο πιο νωρις γινεται στο Αγγλικο συστημα και κανει audits, case reports κτλ.

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν δύο ουσιαστικά Ενδοκρινολογίες στην Αγγλία, η ακαδημαϊκή και η κλινική. Η δεύτερη, όπως είπαν οι προλαλήσαντες, περιλαμβάνει τεράστιο όγκο Γενικής Παθολογίας και οτιδήποτε αυτό συνεπάγεται. Για κάποιον που θέλει να κάνει Ενδοκρινολογία με την ελληνική έννοια του όρου, δηλαδή αμιγώς Ενδοκρινολογία και Διαβήτη, τότε η Αγγλία είναι κακή επιλογή γιατί επί 9 χρόνια θα φάει πολλή λάτζα στη μούρη, και πολύ πιο λίγα αναλογικά ενδοκρινολογίκά εξωτερικά ιατρεία, εκτός αν πέσει κάπου πολύ διαφορετικά (όπως πχ το Christie στο Manchester που έχει καθαρά ενδο τμήμα).

Η ακαδημαϊκή Ενδοκρινολογία, με ή χωρίς κλινικές υποχρεώσεις, είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία, την οποία να αρχίσω να λέω μόνο αν ενδιαφέρει κάποιον σοβαρά και μόνο αν διορθωθεί το χαίρεται σε χαίρετε. Φχαστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρετε :P!Αν μπορείς γράψε λίγα λόγια για την την ακαδημαική ενδοκρινολογία!Δηλαδή είναι 9 χρόνια ειδικότητα αν κατάλαβα καλά στην Αγγλία!Στη Γερμανία ξέρει κανείς τι παίζει?Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως θέλεις να βρεις να κάνεις κάπου Ενδοκρινολογία, χωρίς συγκεκριμένο προσανατολισμό. Εάν εξαρχής σε αποθαρρύνουν τα πολλά χρόνια της Αγγλίας, μη χάσω το χρόνο μου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα!Πήρα το πτυχίο μου τον Ιούλιο και με ενδιαφέρει να κάνω ειδικότητα στην ενδοκρινολογία.Σκέφτομαι σαν επιλογές την Αγγλία ή την Ελβετία και έχω βρει (πάνω κάτω) τις βασικές πληροφορίες.Θα ήθελα λοιπόν μια συμβουλή,μια γνώμη από τους συναδέλφους που έχουν μια σχετική εμπειρία για το ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή τη δεδομένη στιγμή,Αγγλία ή Ελβετία?(επίπεδο εκπαίδευσης,ευκολία απορρόφησης,ποιότητα ζωής κ.α.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

εαν καποιος εχει κανει το πρωτο κομματι των 2 χρονων παθολογιας σε ενα νοσοκομειο και αποφασισει να συνεχισει στην αγγλια για ολοκληρωση της ενδοκρινολογιας θα πρεπει να περασει απο την αρχη ολα τα σταδια?

επισης, εαν καποιος εχει παρει στην ελλαδα ειδικοτητα πληρους παθολογιας και θελησει τοτε να εξειδικευτει στον διαβητη τι επιλογες εχει στην αγγλια? μπορει να παρει κ την ειδικοτητα της ενδοκρινολογιας ή υπαρχουν αλλα προγραμματα εξειδικευσης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&view=findpost&p=370746

You can substitute endocrinolgy for paeds above.

You'd be starting anew from CMT.

If you pass your MRCP&ARCP CT2 you'd be applying for endocrinology (-ology you fancy).

Someone with a CCT in whatever medical specialty wanting a second CCT....start from CMT(! you won't have MRCP, you'd be ineligible to apply at ST3 level).

I am happy to be corrected by someone in the know if I'm wrong about this .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά! 

Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Ενδοκρινολογίας. Σκέφτομαι να κάνω το αγροτικό και τα 2 χρονια παθολογίας εδώ στην Ελλάδα, να συνεχίσω για 2-3 χρόνια στην Αγγλία (δεδομένης της μεγάλης αναμονής στην Ελλάδα) και στη συνέχεια όταν ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα για ενδοκρινολογία να την ολοκληρώσω εδώ.

Αν έχω καταλάβει καλά και απο προηγούμενα ποστ, σε μία τέτοια περίπτωση διεκδικώ θέση Trust στην Αγγλία, όπου έχω κανονικά συμβόλαιο και αυτά τα χρόνια εργασίας μετράνε σαν χρόνια ειδικότητας για την Ελλάδα.

  • Είναι εφικτό να μπω σε θέση ενδοκρινολογίας; Χρειάζεται ισχυρό CV; Είναι το ίδιο ανταγωνιστικό συγκριτικά με την άλλη οδό που κάνεις εξ' ολοκλήρου ειδικότητα στην Αγγλία ξεκινώντας με F1,F2, παθολογία και μετά ενδοκρινολογία; 
  • Σε περίπτωση που δεν μπω σε θέση ενδοκρινολογίας, αλλά σε παθολογίας, τα 2-3 χρόνια που θα κάνω εκεί, θα αναγνωριστούν στην Ελλάδα σαν χρόνια ενδοκρινολογίας ή σαν χρόνια παθολογίας, οπότε ουσιαστικά θα έχω και πάλι 4 χρόνια ενδοκρινολογίας να ολοκληρώσω στην Ελλάδα για την ειδικότητα; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.