Jump to content

Παραϊατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε τι γνωρίζεται για τις πιω κάτω παραϊατρικές ειδικότητες στην Ελλάδα. Καταρχάς με τι ακριβώς ασχολούνται. Τι/που πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να ασχοληθεί με αυτές και ποια η προοπτική τους στον τόπο μας; emsosemsosemsos

1) Χειροπρακτική

2) Ομοιοπαθητική

3) Φυσικοπαθητική

4) Ποδιατρική

5) Κινησιολογία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδί μου άρχισε να γίνεται κουραστικό το πράγμα με σένα. Καταλαβαίνω ότι μάλλον (; ) εκτιμάς πως δεν είσαι αρκετά δυνατή μαθήτρια για να μπεις στην ιατρική και το ψάχνεις για παραιατρικούς κλάδους, επειδή σου αρέσει αυτός ο χώρος ίσως (δεν μας έχεις δώσει και καμία πληροφορία για σένα και μόνο υποθέσεις πορώ να κάνω) αλλά αν περιμένεις από ένα φόρουμ γιατρών να σου επιβεβαιώσει την αξία των βοηθών μικροβιολόγων και των...ποδίατρων θα περιμένεις πολύ.

Οχι για άλλο λόγο, αλλά επειδή το πας φυρί φυρί να μας κάνεις να αποδεκτούμε την ιατρική αξία και σημασία όλων των παραπάνω. Σε λίγο θα μας πεις και ότι αυτοί που κάνουν ρέικι και αγιουβέρδα είναι περίπου γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ: Εν τω μεταξύ την προηγούμενη φορά στην είπαν (κι όχι εγώ, φαντάσου! ) για την παθητική φωνή των ρημάτων που επιμένεις να κάνεις λάθος και ούτε που ίδρωσε το αυτάκι σου. Τώρα μας κοτσάρεις όχι μόνο λάθος παθητική φωνή, αλλά και ένα εξωφρενικό "πιω" , δίπλα στους ακόμα πιο εξωφρενικούς ποδίατρους, και θέλεις να απαντήσουμε και σοβαρά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω ιδέα για τους παραϊατρικούς κλάδους που ανάφερα για αυτό και ρώτησα γιατί βρίσκω πολύ γενικά σε διάφορες ιστοσελίδες. Ψάχνω για τα παραϊατρικά γιατί αν και μου αρέσει ο χώρος της ιατρικής, όπως δείχνουν τα πράματα, δεν υπάρχει κανένα μέλλον για τους ιατρούς. Οι ιατροί είστε εναντίων αυτών των ειδικών που προανέφερα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα παραδέξου το!

Έχεις μυριστεί το ψώνιο της invitro και τη χτυπάς αλύπητα...

:-)

Πολύ σε πάω εσένα (αρχής γενομένης από το νικ νέιμ).

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω ιδέα για τους παραϊατρικούς κλάδους που ανάφερα για αυτό και ρώτησα γιατί βρίσκω πολύ γενικά σε διάφορες ιστοσελίδες. Ψάχνω για τα παραϊατρικά γιατί αν και μου αρέσει ο χώρος της ιατρικής, όπως δείχνουν τα πράματα, δεν υπάρχει κανένα μέλλον για τους ιατρούς. Οι ιατροί είστε εναντίων αυτών των ειδικών που προανέφερα;

Και εναντίον, μην σου πω.

emconfused

Παρόλα αυτά, αυτοί οι "ειδικοί" (μην σου πω και γενικοί) στη χώρα που ζούμε τα καταφέρνουν καλύτερα από μας.

Θα μου πεις, και οι μάγισσες και οι χαρτορίχτρες και οι αστρολόγοι καλύτερα τα καταφέρνουν. Μεγάλο το δίκιο σου!

ΥΓ: Πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί αδυνατείς να κάνεις διάλογο και συμπεριφέρεσαι σαν δημοσιογράφος με κασετοφωνάκι. Να το ψάξεις.

Η να γίνεις δημοσιογράφος καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείτε να μου πείτε τι γνωρίζεται για τις πιω κάτω παραϊατρικές ειδικότητες στην Ελλάδα. Καταρχάς με τι ακριβώς ασχολούνται. Τι/που πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να ασχοληθεί με αυτές και ποια η προοπτική τους στον τόπο μας; emsosemsosemsos

1) Χειροπρακτική

2) Ομοιοπαθητική

3) Φυσικοπαθητική

4) Ποδιατρική

5) Κινησιολογία

Καλησπέρα!θα ήθελα να σου πω κι εγώ την άποψή μου πάνω σε αυτά που ρωτάς. 1.πιστεύω ότι όλα όσα αναφέρεις μόνο παραϊατρικά επαγγέλματα δεν είναι,πόσο μάλλον ιατρικά.Κινησιολογία είναι απλώς ένα μάθημα στο Τεί Φυσικοθεραπείας.Θα μου πεις γιατί στο λέω αυτό?Διότι πιστεύω πως αν πραγματικά σ'ενδιαφέρει η Ιατρική ή τα παραϊατρικά επαγγέλματα αρχίζεις λάθος ψάχνοντας κάποιες ''ειδικότητες'' που δεν υφίστανται καν!Για ιατρική μπορείς να προσπαθήσεις φυσικά Ελλάδα με πανελλαδικές όπως και για τα σωστά παραϊατρικά επαγγέλματα στα οποία και σπουδάζω αυτή τη στιγμή και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά που ρωτάς δεν υπάρχουν.Δεν ξέρω αν κάποια ιδιωτική σχολή τα ''εκφράζει'' όμως εγώ θα σου έλεγα μακριά από κάτι τέτοιο και καλή σου τύχη! :)

Τροποποιήθηκε από Afroditi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΑΡΑΪΑΤΡΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ

Βοηθοί νοσηλευτές, τεχνίτες ακουστικών, χειροπρακτικοί, διαιτολόγοι, εργοθεραπευτές, οδοντοστοματικοί υγιεινολόγοι, νοσηλευτές ειδικευμένων καθηκόντων, χειριστές ηλεκτροακτινολογίας, μασέρ-φυσικοθεραπευτές, οπτικοί οπτομέτρες διοπτροποιοί, καθηγητές ορθοφωνίας, ορθοπτικοί, οστεοπαθητικοί, πεντικιουρίστες ποδολόγοι, ψυχολόγοι, ψυχοθεραπευτές, τεχνικοί εργαστηρίων ανάλυσης, θεραπευτές.

http://ec.europa.eu/youreurope/nav/el/citizens/working/qualification-recognition/paramedical/index_el.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΑΡΑΪΑΤΡΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ

Βοηθοί νοσηλευτές, τεχνίτες ακουστικών, χειροπρακτικοί, διαιτολόγοι, εργοθεραπευτές, οδοντοστοματικοί υγιεινολόγοι, νοσηλευτές ειδικευμένων καθηκόντων, χειριστές ηλεκτροακτινολογίας, μασέρ-φυσικοθεραπευτές, οπτικοί οπτομέτρες διοπτροποιοί, καθηγητές ορθοφωνίας, ορθοπτικοί, οστεοπαθητικοί, πεντικιουρίστες ποδολόγοι, ψυχολόγοι, ψυχοθεραπευτές, τεχνικοί εργαστηρίων ανάλυσης, θεραπευτές.

http://ec.europa.eu/youreurope/nav/el/citizens/working/qualification-recognition/paramedical/index_el.html

οι καθηγητές ορθοφωνίας πού κολλάνε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω στην Ευρώπη ή στην Ελλάδα στις ΗΠΑ οι

1) Χειροπρακτική: Δεν είναι γιατροί. κάνουν μασάζ για πόνους πλάτης, χρόνιους μυϊκούς πόνους, χρόνιους πονοκεφάλους κλπ. Κάποιοι ασθενείς τους βρίσκουν χρήσιμους, κάποιοι άλλοι όχι. Σίγουρα δεν είναι γιατροί, και κανένας γιατρός δεν θα καθόταν να μαλάζει τους μύες για 30 λεπτά πχ. Νομίζω ότι δεν έχουν δικαίωμα συνταγογράφησης.

2) Ομοιοπαθητική: Πρέπει να είναι ΚΑΙ γιατροί. Είναι μετά την ιατρική στην Ελλάδα. Κάνεις κάποια σεμινάρια για 2 χρόνια ή 1 χρόνο (το πανεπιστήμιο Αιγαίου νομίζω έχει) και γίνεσαι ομοιοπαθητικός με επιπλέον την ειδίκευσή σου ως ιατρού. Αλλεργιολόγοι, παιδίατροι, δερματολόγοι, γενικά όσοι ασχολούνται με αλλεργίες, βρίσκουν ότι σε περιπτώσεις που οι συμβατικές θεραπείες δεν πετυχαίνουν, μπορούν να βοηθήσουν. Και είχα 2 ασθενείς ένας με ψωρίαση στα 50, και έναν νεαρό με άσθμα στα 20 που με την ομοιπαθητική βελτιώθηκαν θεαματικά. Αλλά όπως είπα είναι μετά την ιατρική σχολή.

3) Φυσικοπαθητική: Δεν είναι γιατροί. Αν αυτό είναι το ίδιο με την φυσιοθεραπεία, είναι πολύ χρήσιμο παραϊατρικό επάγγελμα. Ασθενείς με εγκεφαλικό, νευρομυϊκές παθήσεις, γιαγιάδες μετά από κατάγματα, ασθενείς πολυτραυματίες, με την φυσικοθεραπεία μπορούν να ανακτήσουν μικρό ή μεγάλο μέρος της λειτουργικότητάς τους. Πχ μετά από ένα εγκεφαλικό να μην μπορούν να κουνήσουν το δεξί τους χέρι, και με φυσικοθεραπεία 2 μηνών έχουν δυνατότητα αδρών κινήσεων. Είναι πολύ χρήσιμη ειδικότητα και πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση.

4) Ποδιατρική: Δεν είναι γιατροί. Στις ΗΠΑ είναι 6 χρόνια σχολή και έχουν δικαίωμα να κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ (χειρουργεία, ακρωτηριασμούς, καθαρισμούς τραύματος, διάνοιξη αποστημάτων) από τον αστράγαλο και κάτω. Συνήθως κάνουν διαβητικό πόδι (αν το κάνεις google-wiki θα δεις τί είναι). Στην Ελλάδα ίσως να υπάρχουν πεντικιουρίστες που ασχολούνται με διαβητικό πόδι (και όχι με τα λουλουδένια σχεδιάκια στα νύχια ματαιόδοξων δεσποινίδων) επιφανειακά πχ κόβουν κάλους όχι σαν χασάπηδες, γιατί κάποιος με διαβήτη μπορεί να χάσει το πόδι του από μια λοίμωξη στο πόδι πχ Μαριέτα Γιαννάκου. Στις ΗΠΑ εμπιστεύομαι τους ποδίατρους το ίδιο με τους γενικούς χειρουργούς για το πόδι (και οι γενικοί χειρουργοί το ίδιο), στην Ελλάδα υπάρχουν (ίσως) χειρουργοί/ορθοπαιδικοί που ειδικεύονται σε αυτό. Και οι πεντικιουρίστες αν ρωτήσεις τις γιαγιάδες στο χωριό μου είναι σωτηρία γι'αυτές.

5) Κινησιολογία: Δεν ξέρω τί είναι.

Γενικά όσο καλός και να είσαι σε παραϊατρικό επάγγελμα, δύσκολα ξεπερνάς σε ικανότητες ένα πρωτοετή ειδικευόμενο ιατρό στην μέση του πρώτου έτους. Στο τέλος του πρώτου έτους ο ειδικευόμενος γιατρός είναι καλύτερος από το παραϊατρικό επάγγελμα, τις νοσηλεύτριες κλπ. Και αυτό γιατί ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ και πληρωνόμαστε κυρίως για το decision-making. Όλοι οι άλλοι εκπαιδεύονται σε κάποιο βαθμό (άλλοτε μικρό άλλοτε μεγαλύτερο) στο

1. data collection

2. data presentation

3. following specific instructions

Δεν ξέρουν πώς να χειριστούν μια κατάσταση. Και μπορεί να λένε ότι ξέρουν γιατί πχ το κάνουν 20 χρόνια, και στην αρχή της ειδικότητας ο γιατρός να φαίνεται χαζός γιατί δεν ξέρει ότι πχ σε πονόλαιμο δίνουμε αμοξυκιλλίνη αλλά μετά το πρώτο έτος ειδικότητας ξέρει αυτό, εκατοντάδες παραπάνω συνδυασμούς πρόβλημα-λύση όπως και τί να κάνει σε περίπτωση που ο αλγόριθμος δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

Και ποτέ δεν γίνεται 6+ min 5 χρόνια εκπαίδευσης = 11 να είναι δυνατόν ο απόφοιτος τριετούς ΤΕΙ να τα παρακάμψει.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορθοφωνία δεν είναι ό,τι βλέπετε στο φέιμ στόρυ, έχει να κάνει με περιπτώσεις τύπου Θέμου Αναστασιάδη, ξέρεις που πρέπει να βάλεις τριπλάσια προσπάθεια να καταλάβεις τι λέει κάποιος, ειδικά εάν τον πρωτοσυναντάς...δεν απευθύνεται δηλαδή σε επίδοξους τραγουδιστές, ούτε μόνο σε ηθοποιούς ή λοιπούς "παρουσιαστές", έχει να κάνει με μια κατάσταση η οποία είναι "¨πρόβλημα" ή έστω ενοχλεί όσους το αντιμετωπίζουν

Όσον αφορά στους πεντικιουρίστ, το είπε προηγούμενο ποστ πολύ καλά, και θέλω να προσθέσω ότι σημαντικό ως γιατροί είναι να ενδιαφερόμαστε συνολικά για την ποιότητα ζωής των ανθρώπων που βλεπουμε στα ιατρεία. Βέβαια, προϋπόθεση είναι να έχουμε και μια κάποια ενσυναίσθηση των παραγόντων που την υποβαθμίζουν και να είμαστε ολίγον τι ενημερωμένοι και για τα παραϊατρικά, μονο και μόνο για να ξέρουμε και τι μας λέει ο ασθενής που θα ρθει και θα τον έχει προηγουμένως δει "πεντικιουρίστ" !

Μην την διαγνώσετε με άνοια τη μαντάμ επειδή σας λέει ότι πάει σε πεντικιουριστ σύμφωνα με τις συμβουλές του ορθοπαιδικού της! μάλλον απλά ο ορθοπαιδικός ήταν πιο ενημερωμένος από εσάς και την παρέπεμψε για ενοχλητικούς κάλους από πτώση μεταταρσίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και τα ΤΕΙ πλέον έχουν τετραετή εκπαίδευση,σαφώς και ένας από εμάς δεν μπορεί να πει ότι είναι ανώτερος από έναν γιατρό και να παρακάμψει πάνω από 6 χρόνια σπουδών σας!είναι απόλυτα σεβαστό το επάγγελμα-λειτούργημα της Ιατρικής.Το ίδιο σεβαστό όμως δεν παύει να είναι οποιοδήποτε επαγγελμα που ασκήται από ανθρώπους με αγάπη και ενδιαφέρον γι'αυτό.Οι άνθρωποι που χλευάζουν γιατρούς σε ειδικότητα είναι ανιδεοι απλώς και μόνο επειδή φέρονται με αυτόν τον τρόπο.Γενικά ο σεβασμός προς τους συνεργάτες σου-συναδέλφους σου καθώς και η αγάπη για το επαγγελμα που διαλέγεις να ακολουθήσεις είναι ότι πιο όμορφο κατά τη γνώμη μου.(συγγνώμη που δεν βγαίνει το σήμα του replay,κολλησε ο υπολογιστής μου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) ορθοφωνία δεν είναι ό,τι βλέπετε στο φέιμ στόρυ, έχει να κάνει με περιπτώσεις τύπου Θέμου Αναστασιάδη, όσον αφορά στους

2) πεντικιουρίστ, το είπε προηγούμενο ποστ πολύ καλά,

1) Λογοθεραπεία, σου λέει κάτι; Αυτό που περιγράφεις είναι λογοθεραπεία και όχι ορθοφωνία. Απλά τα κολέγια, σεμινάρια κλπ που προφανώς ρωτάει η κοπέλα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το ΤΕΙ λογοθεραπείας και είπαν να το κάνουν πιο....εύηχο.

2) Καλά, ποιός μίλησε εδώ για το Αμέρικα; (Εκτός από τη νοτ μπαντ, που όπου βρεθεί κι όπου σταθεί για το Αμέρικα μιλάει, όπως το γνωστό ανέκδοτο με τον Τοτό).

Εδώ μιλάμε για την ελληνική πραγματικότητα, και μην μου πεις ότι υπάρχουν ποδολογόγοι εξειδικευμένοι στα παραπάνω γιατί θα φάω το καπέλο μου.

Αντε, βρήκανε τώρα οι έξυπνοι των κολλεγίων τα τρίμηνα ή/και μονοετή/διετή σε σεμινάρια πάνω σε ό,τι να 'ναι και πάνε να τα πλασάρου για παραιατρικές ειδικότητες.

Αντε μην πω.

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κινησιολογία/κινησιολογοί ...

Στο δικό μας νοσοκομείο, οι προαναφερθέντες δουλεύουν στα τμήματα φυσικοθεραπείας και αποκατάστασης. Απότι έχω καταλάβει σχεδιάζουν τα προγράμματα φυσικοθεραπείας που τα υλοποιούν οι φυσικοθεραπευτές. Το αρθράκι της Wikipedia είναι κατατοπιστικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μάλλον θα αναγκαστείς να το φας το καπέλο σου, γιατί έχω δει κάρτα που να αναφέρει ακριβώς και το διαβητικό πόδι (πόσο επιστήμων ήταν βέβαια δεν μπορώ να ξέρω). επίσης, η λογοθεραπεία είναι πολύ ευρύτερου φάσματος επάγγελμα υγείας και δεν έχει να κάνει μόνο με προβλήματα σωστής άρθρωσης. είναι σα να μου λες ότι οι ορθοδοντικοί δεν μπορούν να φτιάξουν την ομιλία οποιουδήποτε, γιατί "αυτό το κάνουν οι λογοθεραπευτές"

επίσης ποδολόγος δε γίνεσαι με τρίμηνο σεμινάριο

λογοθεραπεία http://www.texnilogou.gr/el/speech_therapy/

Τροποποιήθηκε από user111
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μάλλον θα αναγκαστείς να το φας το καπέλο σου, γιατί έχω δει κάρτα που να αναφέρει ακριβώς και το διαβητικό πόδι (πόσο επιστήμων ήταν βέβαια δεν μπορώ να ξέρω).

Δηλ. εσύ συγγενείς σου με διαβητικό πόδι θα τους έστελνες σε ...ποδολόγο;

Μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας...

Είδα στις εφημερίδες μια διαφήμιση ιδιωτικού ΙΕΚ με γνωστό όνομα που παραπέμπει σε....γιατρό της αρχαιότητας, και αναφέρει αυτές περίπου τις....ειδικότητες, άρα μάλλον εκεί τα βρήκε η νεαρά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύλλογος Ποδιάτρων - Ποδολόγων Ελλάδος Τροποποιήθηκε από anastasiostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 years later...
On 19/7/2010 at 12:08 ΜΜ, invitro said:

 

1) Λογοθεραπεία, σου λέει κάτι; Αυτό που περιγράφεις είναι λογοθεραπεία και όχι ορθοφωνία. Απλά τα κολέγια, σεμινάρια κλπ που προφανώς ρωτάει η κοπέλα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν το ΤΕΙ λογοθεραπείας και είπαν να το κάνουν πιο....εύηχο.

 

2) Καλά, ποιός μίλησε εδώ για το Αμέρικα; (Εκτός από τη νοτ μπαντ, που όπου βρεθεί κι όπου σταθεί για το Αμέρικα μιλάει, όπως το γνωστό ανέκδοτο με τον Τοτό).

Εδώ μιλάμε για την ελληνική πραγματικότητα, και μην μου πεις ότι υπάρχουν ποδολογόγοι εξειδικευμένοι στα παραπάνω γιατί θα φάω το καπέλο μου.

 

Αντε, βρήκανε τώρα οι έξυπνοι των κολλεγίων τα τρίμηνα ή/και μονοετή/διετή σε σεμινάρια πάνω σε ό,τι να 'ναι και πάνε να τα πλασάρου για παραιατρικές ειδικότητες.

 

Αντε μην πω.

Αγαπητέ αγαπητή invitro!! Μιας και έχουμε φτάσει αισίως στο 2020 θα ήθελα πολύ να ευχαριστήσω όσους γιατρούς διαφερουν κατά πολύ από εσένα και στο σκεπτικό καθώς και στην συμπεριφορά σου! Είναι ευρέως γνωστή η κρυοκωλια που εκπέμπει ο μέσος όρος επαγγελματιων όπως  το δικό σου αγαπητέ μας doctor αλλά ευτυχώς όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν εξαιρέσεις υπήρξαν ευτυχώς πιο ανοιχτομυαλοι γιατροί από εσένα που αγκάλιασαν τα επαγγέλματα αυτά υγείας και σήμερα υπάρχουν δημοσιευμένες μελέτες και έρευνες που αποδεικνύουν πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο ποδολογος για την πρόληψη ελκών και ακρωτηριασμων και για τους ίδιους τους ασθενείς όσο και για την οικονομία της χώρας και των ταμείων καθώς οι δαπάνες ενος ακρωτηριασμόυ είναι 2 και 3 φορές περισσότερο από ότι της πρόληψης. Για να διαφωτιστειτε επιτέλους μιας και είστε αλάνθαστος και σας φταίνε τα παιδάκια που κάθονται και ασχολουνται με κάτι τύπους σαν εσασ που μπαίνετε και κράζετε σε σαιτ γιατί δν σας αντέχει πλέον ο περίγυρος σας και σας πήρε χαμπάρι, ο ποδολογος είναι πάραιατρικό επάγγελμα που ασχολείτε με πολλά περισσότερα απο τον καθαρισμό του πέλματος και των νυχιών που ακόμα κι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργεί αρκετά σοβαρά προβλήματα όπως η ΕΙΣΦΡΥΣΗ ΟΝΥΧΟΣ που εσείς οι butchers πετσοκοβετε μέχρι την ρίζα που αλίμονο σε κάποιον αν έχει δει καμία ρίζα μέσα στην μήτρα του ΝΥΧΙΟΥ. Αν θέλετε να μάθετε τι άλλο κάνει ένας ποδολογος πάτε σε κανένα συνέδριο αν και μάλλον θα είστε από αυτούς που σπούδασαν το 1821 και συνεχίζουν να εφαρμόζουν εκείνες τις μεθόδους αλλά δυστυχώς για εσάς σας αποδυκνυω πόσο άσχετα είναι τα σχόλια σας και πόσο προχωράει ο κόσμος. Και επίσης θα ήταν καλό οι άνθρωποι ειδικά οι επιστήμονες καλή ώρα να είναι πιο ταπεινοι και να μην είναι υπερόπτες γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Σταματήστε να βγάζετε τα κόμπλεξ σας στον κόσμο που θέλει να μάθει και έχει απορία και την ρωτάει με πολύ ευγενικό τρόπο. Αυτά αγαπητέ dr με μεταπτυχιακό ξερολα!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 17/7/2010 at 12:18 ΠΜ, prototype said:

Δεν έχω ιδέα για τους παραϊατρικούς κλάδους που ανάφερα για αυτό και ρώτησα γιατί βρίσκω πολύ γενικά σε διάφορες ιστοσελίδες. Ψάχνω για τα παραϊατρικά γιατί αν και μου αρέσει ο χώρος της ιατρικής, όπως δείχνουν τα πράματα, δεν υπάρχει κανένα μέλλον για τους ιατρούς. Οι ιατροί είστε εναντίων αυτών των ειδικών που προανέφερα;

Μην ντρέπεστε να ρωτάτε αυτά που θέλετε να μάθετε να είστε κάθετοι και σταθεροί στα λόγια σας και να μην αφήνετε κανέναν ξερολα να σας αποπροσανατολιζει από τους στόχους σας και να σας κάνει να ντρέπεστε για αυτά που θέλετε να ρωτήσετε 

Τροποποιήθηκε από Invivo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, Invivo said:

Αγαπητέ αγαπητή invitro!! Μιας και έχουμε φτάσει αισίως στο 2020 θα ήθελα πολύ να ευχαριστήσω όσους γιατρούς διαφερουν κατά πολύ από εσένα και στο σκεπτικό καθώς και στην συμπεριφορά σου! Είναι ευρέως γνωστή η κρυοκωλια που εκπέμπει ο μέσος όρος επαγγελματιων όπως  το δικό σου αγαπητέ μας doctor αλλά ευτυχώς όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν εξαιρέσεις υπήρξαν ευτυχώς πιο ανοιχτομυαλοι γιατροί από εσένα που αγκάλιασαν τα επαγγέλματα αυτά υγείας και σήμερα υπάρχουν δημοσιευμένες μελέτες και έρευνες που αποδεικνύουν πόσο σημαντικό ρόλο παίζει ο ποδολογος για την πρόληψη ελκών και ακρωτηριασμων και για τους ίδιους τους ασθενείς όσο και για την οικονομία της χώρας και των ταμείων καθώς οι δαπάνες ενος ακρωτηριασμόυ είναι 2 και 3 φορές περισσότερο από ότι της πρόληψης. Για να διαφωτιστειτε επιτέλους μιας και είστε αλάνθαστος και σας φταίνε τα παιδάκια που κάθονται και ασχολουνται με κάτι τύπους σαν εσασ που μπαίνετε και κράζετε σε σαιτ γιατί δν σας αντέχει πλέον ο περίγυρος σας και σας πήρε χαμπάρι, ο ποδολογος είναι πάραιατρικό επάγγελμα που ασχολείτε με πολλά περισσότερα απο τον καθαρισμό του πέλματος και των νυχιών που ακόμα κι αυτό σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργεί αρκετά σοβαρά προβλήματα όπως η ΕΙΣΦΡΥΣΗ ΟΝΥΧΟΣ που εσείς οι butchers πετσοκοβετε μέχρι την ρίζα που αλίμονο σε κάποιον αν έχει δει καμία ρίζα μέσα στην μήτρα του ΝΥΧΙΟΥ. Αν θέλετε να μάθετε τι άλλο κάνει ένας ποδολογος πάτε σε κανένα συνέδριο αν και μάλλον θα είστε από αυτούς που σπούδασαν το 1821 και συνεχίζουν να εφαρμόζουν εκείνες τις μεθόδους αλλά δυστυχώς για εσάς σας αποδυκνυω πόσο άσχετα είναι τα σχόλια σας και πόσο προχωράει ο κόσμος. Και επίσης θα ήταν καλό οι άνθρωποι ειδικά οι επιστήμονες καλή ώρα να είναι πιο ταπεινοι και να μην είναι υπερόπτες γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Σταματήστε να βγάζετε τα κόμπλεξ σας στον κόσμο που θέλει να μάθει και έχει απορία και την ρωτάει με πολύ ευγενικό τρόπο. Αυτά αγαπητέ dr με μεταπτυχιακό ξερολα!! 

 

14 ώρες πριν, Invivo said:

Μην ντρέπεστε να ρωτάτε αυτά που θέλετε να μάθετε να είστε κάθετοι και σταθεροί στα λόγια σας και να μην αφήνετε κανέναν ξερολα να σας αποπροσανατολιζει από τους στόχους σας και να σας κάνει να ντρέπεστε για αυτά που θέλετε να ρωτήσετε 

ένα πολύ ταπεινό σχόλιο: ο ποδολόγος-«ποδίατρος» (αφού περί αυτού πρόκειται η παρέμβαση) είναι μια επαγγελματική κατεύθυνση με αναφορά περισσότερο στις αγγλοσαξoνικές χώρες και τις αποικίες τους
και εσχάτως και κάποιο κολλέγιο προσφέρει στην Ελλάδα 4ετείς σπουδές 

1. ο topic starter μάλλον έχει σταδιοδρομήσει 10 χρόνια τώρα, άρα μάλλον δε θέλει να ρωτήσει κάτι άλλο, ούτε η απάντηση απευθύνεται σε εκείνον

2. αντιλαμβάνομαι την αγωνία παραϊατρικών συμφερόντων να ανταγωνιστούν την ιατρική,
αλλά πραγματικά η διαφήμιση των κολλεγίων και των παραϊατρικών υπηρεσιών, περιλαμβάνει και τους ρατσιστικούς έως συκοφαντικούς χαρακτηρισμούς απέναντι στον ιατρικό κλάδο και την ιατρική επιστήμη;

3. μ' αυτά και μ' αυτά, δεν έχω καταλάβει αν ο «ποδίατρος» είναι επάγγελμα ή λειτούργημα,
σε κάθε περίπτωση δεν αντιλαμβάνομαι αν το ύφος της παρέμβασης του ποδολόγου εξαντλείται σε κάποιο υποτιθέμενο ηθικό πλεονέκτημα και το επιβεβαιώνει με κάποιον τρόπο

4. ήθη των καιρών, έχουμε πολλά ανάλογα παραδείγματα (και στο φόρουμ) παραϊατρικών και μη επιτήδειων να καταφέρονται με μανία,
καιρός να αντιληφθεί ο ιατρικός κόσμος την κατάσταση

Τροποποιήθηκε από heretai
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

52 λεπτά πριν, heretai said:

 

ένα πολύ ταπεινό σχόλιο: ο ποδολόγος-«ποδίατρος» (αφού περί αυτού πρόκειται η παρέμβαση) είναι μια επαγγελματική κατεύθυνση με αναφορά περισσότερο σε αγγλοσαξωνικές χώρες 
και εσχάτως και κάποιο κολλέγιο προσφέρει στη χώρα μας 4ετείς σπουδές 

1. ο topic starter μάλλον έχει σταδιοδρομήσει 10 χρόνια τώρα, άρα μάλλον δε θέλει να ρωτήσει κάτι άλλο, ούτε η απάντηση απευθύνεται σε εκείνον

2. η διαφήμιση των κολλεγίων και των παραϊατρικών υπηρεσιών, περιλαμβάνει και τους ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς απέναντι στον ιατρικό κλάδο;

3. μ' αυτά και μ' αυτά, δεν έχω καταλάβει αν ο «ποδίατρος» είναι επάγγελμα ή λειτούργημα

4. ήθη των καιρών, έχουμε πολλά ανάλογα παραδείγματα στο φόρουμ παραϊατρικών και μη επιτήδειων να καταφέρονται με μανία

1. Η παρέμβαση δεν προκειτε περί αυτού καθώς μίλησα μόνο για ποδολογους. Ο όρος ποδιατρικη και γ αυτό δεν την χρησιμοποιώ πουθενά, δεν με εχει σύμφωνη καθώς συσχετιζετε με μια κλίκα ατόμων που τελείωσαν στην Αγγλία και έκαναν την μετάφραση στα ελληνικά όπως τους βόλεψε χωρίς να υπαρχει κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά δεδομένα ούτε νομικά (φεκ κλπ) ούτε επαγγελματικά καθώς είναι είναι πάραιατρικο επάγγελμα και ο όρος ιατρός που εμπεριέχεται στον τίτλο δεν με βρίσκει σύμφωνη καθώς είναι μόνο μια ειδικότητα 3ετουσ φοίτησης σε χώρα του εξωτερικού. Στην χώρα μας όντως υπάρχει 4 έτους φοίτησης ιδιωτικό πανεπιστήμιο και όχι κολέγιο όπως πιστεύετε και για τα άτομα τα οποία δεν έχουν την οικονομική άνεση να σπουδάσουν στο εξωτερικό είναι η καλύτερη δυνατή λύση και η πιο εντυμη σε αντίθεση με κολέγια ποδιατρικης η σεμινάρια ποδιατρικης με χαρτιά που στο τέλος αποδυκνυονται απάτη καθώς δεν υπάρχει κάποια κρατική απόφαση που να τους εντάσσει σε διαφορετικό φεκ απο αυτό των πεντικιουριστ. 

2.οπωσ είδατε έγραψα 2 απαντήσεις μια στο topic starter να μην επηρεαζετε από κάποιον αντιπαθή και γνωστικιστη των παντων που το εκφράζει με πολύ άσχημο τροπο και αποθει κάποιον 3ο να ρωτήσει μην και κριθεί από τις δοιανοιες εδώ μέσα(σε σαιτ μιλάμε παιδιά κουλ ο καθένας έχει το δικαίωμα να ρωτήσει και να διατυπώνει αυτό που θέλει όπως το θέλει) αυτός ήταν ο πρωταρχικός λόγος που έγραψα πρώτη φορά σε αυτό το σαιτ αφού αυτο θέλατε να μάθετε! Και δεύτερον φυσικά και θα απαντούσα και στο άτομο το οποίο βλέπω πως φέρετε μέσω των σχόλίων του γιατί κάποια στιγμή καποιοσ πρέπει να απαντήσει και σε τέτοια άτομα για να γνωρίζουν πόσο όλοι μπορούν να έχουν λανθασμένες απόψεις και κυρίως όσοι πιστεύουν ότι έχουν το αλάνθαστο! Άρα για να σας απαντήσω και σε αυτό έγραψα το σχόλιο για να υπερασπιστώ την ειδικότητα μου που είναι πολύ χρήσιμη για να αποθαρυνω κάποια άτομα απ το να μιλούν τόσο άσχημα σε κάποιον που μπορεί να έχει κάποια απορία και για να ενθαρυνω όποιον έχει απορίες να τις εκφράζει 

3.οπωσ είπα παραπάνω θέλω να υπερασπιστώ την ειδικότητα μου και όχι να διαφημίσω κάποιο κολέγιο καθώς τελείωσα 4 χρόνια σε πανεπιστήμιο της Ιταλίας και ένα χρονο εξειδικευσης στο πανεπιστήμιακο ΑΧΕΠΑ. Και μην μου πείτε πως δεν έχετε συνεργάτες ιατρούς που τελείωσαν Ιταλία Βουλγαρία κλπ. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχει ενταχθεί ακόμα η ειδικότητα μας σε δημόσιο φορέα εκπαίδευσησ αλλά χάρη κάποιων γιατρων (όπως είπα που αγκάλιασαν τα επαγγέλματα υγείας γτ δν σκέφτηκαν τα προσωπικά τους οφέλη και όπως είπα ήταν πιο ανοιχτόμυαλοι, επομένως μίλησα για εξαιρέσεις τονίζοντας ότι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα, πάρα μόνο για ρατσιστικό χαρακτηρισμό δεν κάνει!) γίνονται ενέργειες για να μπορουν να περνούν μέσω πανελληνίων είτε σε ΤΕΙ είτε σε πανεπιστήμιο αυτό θα το κρίνουν οι αρμόδιοι. 

4.ο ποδιατρος δν ξέρω και δν με αφορά και τι είναι στην τελική ξέρω όμως ότι ο ποδολογοσ είναι και τα δύο και επάγγελμα και λειτουργημα όπως και το δικό σασ 

5. Και όχι μόνο στο φόρουμ αγαπητέ! Δείτε καλύτερα όλη την συζήτηση από το πρώτο σχόλιο γιατί οι απαντήση μ αφορούσε όλο τον διάλογο κια όχι μόνο σε αυτό που τυχαία επέλεξα να γράψω την απάντηση μ για να καταλάβετε καλύτερα και αυτά π λέω. Καλή συνέχεια! 

Τροποποιήθηκε από Invivo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Invivo said:

1. Η παρέμβαση δεν προκειτε περί αυτού καθώς μίλησα μόνο για ποδολογους. Ο όρος ποδιατρικη και γ αυτό δεν την χρησιμοποιώ πουθενά, δεν με εχει σύμφωνη καθώς συσχετιζετε με μια κλίκα ατόμων που τελείωσαν στην Αγγλία και έκαναν την μετάφραση στα ελληνικά όπως τους βόλεψε χωρίς να υπαρχει κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά δεδομένα ούτε νομικά (φεκ κλπ) ούτε επαγγελματικά καθώς είναι είναι πάραιατρικο επάγγελμα και ο όρος ιατρός που εμπεριέχεται στον τίτλο δεν με βρίσκει σύμφωνη καθώς είναι μόνο μια ειδικότητα 3ετουσ φοίτησης σε χώρα του εξωτερικού. Στην χώρα μας όντως υπάρχει 4 έτους φοίτησης ιδιωτικό πανεπιστήμιο και όχι κολέγιο όπως πιστεύετε και για τα άτομα τα οποία δεν έχουν την οικονομική άνεση να σπουδάσουν στο εξωτερικό είναι η καλύτερη δυνατή λύση και η πιο εντυμη σε αντίθεση με κολέγια ποδιατρικης η σεμινάρια ποδιατρικης με χαρτιά που στο τέλος αποδυκνυονται απάτη καθώς δεν υπάρχει κάποια κρατική απόφαση που να τους εντάσσει σε διαφορετικό φεκ απο αυτό των πεντικιουριστ. 

2.οπωσ είδατε έγραψα 2 απαντήσεις μια στο topic starter να μην επηρεαζετε από κάποιον αντιπαθή και γνωστικιστη των παντων που το εκφράζει με πολύ άσχημο τροπο και αποθει κάποιον 3ο να ρωτήσει μην και κριθεί από τις δοιανοιες εδώ μέσα(σε σαιτ μιλάμε παιδιά κουλ ο καθένας έχει το δικαίωμα να ρωτήσει και να διατυπώνει αυτό που θέλει όπως το θέλει) αυτός ήταν ο πρωταρχικός λόγος που έγραψα πρώτη φορά σε αυτό το σαιτ αφού αυτο θέλατε να μάθετε! Και δεύτερον φυσικά και θα απαντούσα και στο άτομο το οποίο βλέπω πως φέρετε μέσω των σχόλίων του γιατί κάποια στιγμή καποιοσ πρέπει να απαντήσει και σε τέτοια άτομα για να γνωρίζουν πόσο όλοι μπορούν να έχουν λανθασμένες απόψεις και κυρίως όσοι πιστεύουν ότι έχουν το αλάνθαστο! Άρα για να σας απαντήσω και σε αυτό έγραψα το σχόλιο για να υπερασπιστώ την ειδικότητα μου που είναι πολύ χρήσιμη για να αποθαρυνω κάποια άτομα απ το να μιλούν τόσο άσχημα σε κάποιον που μπορεί να έχει κάποια απορία και για να ενθαρυνω όποιον έχει απορίες να τις εκφράζει 

3.οπωσ είπα παραπάνω θέλω να υπερασπιστώ την ειδικότητα μου και όχι να διαφημίσω κάποιο κολέγιο καθώς τελείωσα 4 χρόνια σε πανεπιστήμιο της Ιταλίας και ένα χρονο εξειδικευσης στο πανεπιστήμιακο ΑΧΕΠΑ. Και μην μου πείτε πως δεν έχετε συνεργάτες ιατρούς που τελείωσαν Ιταλία Βουλγαρία κλπ. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχει ενταχθεί ακόμα η ειδικότητα μας σε δημόσιο φορέα εκπαίδευσησ αλλά χάρη σε κάποιων γιατρων (όπως είπα που αγκάλιασαν τα επαγγέλματα υγείας γτ δν σκέφτηκαν τα προσωπικά τους οφέλη και όπως είπα ήταν πιο ανοιχτόμυαλοι, επομένως μίλησα για εξαιρέσεις τονίζοντας ότι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα, πάρα μόνο για ρατσιστικό χαρακτηρισμό δεν κάνει!) 

4.ο ποδιατρος δν ξέρω και δν με αφορά και τι είναι στην τελική ξέρω όμως ότι ο ποδολογοσ είναι και τα δύο και επάγγελμα και λειτουργημα όπως και το δικό σασ 

5. Και όχι μόνο στο φόρουμ αγαπητέ! Δείτε καλύτερα όλη την συζήτηση από το πρώτο σχόλιο γιατί οι απαντήση μ αφορούσε όλο τον διάλογο κια όχι μόνο σε αυτό που τυχαία επέλεξα να γράψω την απάντηση μ για να καταλάβετε καλύτερα και αυτά π λέω. Καλή συνέχεια! 

κατάλαβα ποιός ήταν ο σκοπός που γράψατε,
και καλό είναι να το καταλάβουν κι οι δικοί μου συνάδελφοι ποιός είναι ο σκοπός που γράψατε
πάντα κάποιος κρίνεται για τους λόγους που έχει να γράφει σε ένα άσχετο φόρουμ

φυσικά όλοι θεμιτά μπορούμε να συμφωνούμε, να διαφωνούμε, να διατηρούμε τις ενστάσεις μας
και αυτό ισχύει για όλους μας
μάλλον είναι και ανεπίτρεπτο όταν μιλάτε ρατσιστικά και προσβλητικά για το «μέσο όρο», τον «περίγυρο», τους «butchers», τα «κόμπλεξ» και προφανώς απευθύνεστε με πρόθεση σε συνφορουμίτες που σάς διαβάζουν

για να μην παρεξηγούμαστε παρακαλώ μην μου χρεώνετε κάτι που δεν έχω πει, ειδικά όταν αυτό που αναφέρω είναι έτσι όπως το αναφέρω και όχι «όπως πιστεύω» λέτε (Μ***** Κολλέγιο λέγεται, υπόσχεται 4 χρόνια σπουδές και δε θα κάνω διαφήμιση, εσείς μπορεί να σπουδάσατε 4 στην Ιταλία, σε άλλες χώρες είναι κατά περίπτωση 4 ή 3 χρόνια, ΟΚ δεν έχω κάποιο ενδιαφέρον να σχολιάσω)

καταλαβαίνω ότι στο χώρο σας η τόσο μεγάλη χαλαρότητα οδηγεί σε αντιπαλότητες και έριδες ακόμα και αναμεταξύ σας ανάλογα με την επιμόρφωση που έχει ο καθένας σας, μια φορά στην Αγγλία λχ το λέγανε και chiropodist, κι εσχάτως μπορεί να το βαφτίσανε podiatrist,
απλώς καταλαβαίνω πως ο κάθε κλάδος θέλει ένα περιτύλιγμα για να πουλήσει την υπηρεσία του

αν με ρωτάτε κατά πόσον η ποδολογία περιλαμβάνει την περιποίηση νυχιών, σαφέστατα
αν με ρωτάτε κατά πόσον θα εμπιστευόμουν την θεραπεία διαβητικού ποδιού σε ποδολόγο, όχι το διαβητικό πόδι είναι μια παθολογία πολλώ δε μάλλον μείζονα
χωρίς να είμαι σίγουρος το αν θα θεωρούσα ακόμα απαραίτητη μια επικουρική συνδρομή ποδολόγου (άντε με επιμόρφωση και ενεργό ενασχόληση στο διαβητικό πόδι)
αν με ρωτάτε κατά πόσον έχετε επαγγελματικό αντικείμενο, ναι θα σάς απαντούσα υπάρχει πεδίο ενασχόλησης

αν με ρωτάτε αν όλα όσα γράφτηκαν στο τόπικ και σάς ενόχλησαν, σάς αδικούν
θα σάς έλεγα ότι δε σάς αδικούν όλα ή έστω τα περισσότερα

καλώς ή κακώς,
σε κάποια πράγματα είναι προτιμότερο να μην υποκαθίστανται οι ιατρικές πράξεις από παραϊατρικά επαγγέλματα
και καλώς καμωμένα είναι τα πράγματα στην Ελλάδα αντί για κάποιες χώρες του εξωτερικού στις οποίες έχουν την τάση για οικονομικούς και όχι επιστημονικούς λόγους να υποκαθιστούν σε μερικές εξειδικευμένες ιατρικές πράξεις τους γιατρούς από λιγότερο ειδικούς και από παραϊατρικά επαγγέλματα
(συνήθως πρόκειται για χώρες στις οποίες η πρόσβαση στις ιατρικές υπηρεσίες είναι πολύ κοστοβόρα, λχ αγγλοσαξονικές,
και προσφέρεται η εναλλακτική της επικούρησης από φτηνότερα παραϊατρικά επαγγέλματα)

επιμένω πάντως πως και η δική σας απάντηση δεν ήταν καλύτερη σε σχέση με τους προλαλήσαντες που σάς ενόχλησαν στο τόπικ
και ούτε είναι τιμητικό όπως θέλετε να λέτε για το λειτούργημά σας το να συκοφαντείτε τον ιατρικό κλάδο και την ιατρική επιστήμη επειδή αισθάνεστε ότι εξυπηρετείτε τα επαγγελματικά σας συμφέροντα
(πολύ περισσότερο άστοχο όταν επικαλείστε κέντρα διαβητικού ποδιού στο ελληνικό και όχι μόνο σύστημα υγείας που υπάγονται σε αγγειοχειρουργικές και παθολογικές κλινικές στις οποίες ασκείται η ιατρική)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

57 λεπτά πριν, heretai said:

κατάλαβα ποιός ήταν ο σκοπός που γράψατε,
και καλό είναι να το καταλάβουν κι οι δικοί μου συνάδελφοι ποιός είναι ο σκοπός που γράψατε
πάντα κάποιος κρίνεται για τους λόγους που έχει να γράφει σε ένα άσχετο φόρουμ

φυσικά όλοι θεμιτά μπορούμε να συμφωνούμε, να διαφωνούμε, να διατηρούμε τις ενστάσεις μας
και αυτό ισχύει για όλους μας
μάλλον είναι και ανεπίτρεπτο όταν μιλάτε ρατσιστικά και προσβλητικά για το «μέσο όρο», τον «περίγυρο», τους «butchers», τα «κόμπλεξ» και προφανώς απευθύνεστε με πρόθεση σε συνφορουμίτες που σάς διαβάζουν

για να μην παρεξηγούμαστε παρακαλώ μην μου χρεώνετε κάτι που δεν έχω πει, ειδικά όταν αυτό που αναφέρω είναι έτσι όπως το αναφέρω και όχι «όπως πιστεύω» λέτε (Μ***** Κολλέγιο λέγεται, υπόσχεται 4 χρόνια σπουδές και δε θα κάνω διαφήμιση, εσείς μπορεί να σπουδάσατε 4 στην Ιταλία, σε άλλες χώρες είναι κατά περίπτωση 4 ή 3 χρόνια, ΟΚ δεν έχω κάποιο ενδιαφέρον να σχολιάσω)

καταλαβαίνω ότι στο χώρο σας η τόσο μεγάλη χαλαρότητα οδηγεί σε αντιπαλότητες και έριδες ακόμα και αναμεταξύ σας ανάλογα με την επιμόρφωση που έχει ο καθένας σας, μια φορά στην Αγγλία λχ το λέγανε και chiropodist, κι εσχάτως μπορεί να το βαφτίσανε podiatrist,
απλώς καταλαβαίνω πως ο κάθε κλάδος θέλει ένα περιτύλιγμα για να πουλήσει την υπηρεσία του

αν με ρωτάτε κατά πόσον η ποδολογία περιλαμβάνει την περιποίηση νυχιών, σαφέστατα
αν με ρωτάτε κατά πόσον θα εμπιστευόμουν την θεραπεία διαβητικού ποδιού σε ποδολόγο, όχι το διαβητικό πόδι είναι μια παθολογία πολλώ δε μάλλον μείζονα
χωρίς να είμαι σίγουρος το αν θα θεωρούσα ακόμα απαραίτητη μια επικουρική συνδρομή ποδολόγου (άντε με επιμόρφωση και ενεργό ενασχόληση στο διαβητικό πόδι)
αν με ρωτάτε κατά πόσον έχετε επαγγελματικό αντικείμενο, ναι θα σάς απαντούσα υπάρχει πεδίο ενασχόλησης

αν με ρωτάτε αν όλα όσα γράφτηκαν στο τόπικ και σάς ενόχλησαν, σάς αδικούν
θα σάς έλεγα ότι δε σάς αδικούν όλα ή έστω τα περισσότερα

καλώς ή κακώς,
σε κάποια πράγματα είναι προτιμότερο να μην υποκαθίστανται οι ιατρικές πράξεις από παραϊατρικά επαγγέλματα
και καλώς καμωμένα είναι τα πράγματα στην Ελλάδα αντί για κάποιες χώρες του εξωτερικού στις οποίες έχουν την τάση για οικονομικούς και όχι επιστημονικούς λόγους να υποκαθιστούν σε μερικές εξειδικευμένες ιατρικές πράξεις τους γιατρούς από λιγότερο ειδικούς και από παραϊατρικά επαγγέλματα
(συνήθως πρόκειται για χώρες στις οποίες η πρόσβαση στις ιατρικές υπηρεσίες είναι πολύ κοστοβόρα, λχ αγγλοσαξονικές,
και προσφέρεται η εναλλακτική της επικούρησης από φτηνότερα παραϊατρικά επαγγέλματα)

επιμένω πάντως πως και η δική σας απάντηση δεν ήταν καλύτερη σε σχέση με τους προλαλήσαντες που σάς ενόχλησαν στο τόπικ
και ούτε είναι τιμητικό όπως θέλετε να λέτε για το λειτούργημά σας το να συκοφαντείτε τον ιατρικό κλάδο και την ιατρική επιστήμη επειδή αισθάνεστε ότι εξυπηρετείτε τα επαγγελματικά σας συμφέροντα
(πολύ περισσότερο άστοχο όταν επικαλείστε κέντρα διαβητικού ποδιού στο ελληνικό και όχι μόνο σύστημα υγείας που υπάγονται σε αγγειοχειρουργικές και παθολογικές κλινικές στις οποίες ασκείται η ιατρική)

Θα ήθελα να μείνω στο ότι σε ένα σαιτ όπως και σε μια κοινωνία μπορούμε να συμφωνούμε να διαφωνούμε να συζητάμε όμως θα έπρεπε να το λάβετε υπόψιν νωρίτερα και δεν σας είδα να ενεργείτε σε ρατσιστικά και υποτιμητικά σχόλια για το δικό μ επάγγελμα νωρίτερα το οποίο φυσικά αναφέρετε σε όλους και όχι στο μέσο όρο( όπως πχ ότι η κοπέλα θα είναι αδύναμη μαθήτρια για να αναζητά επαγγέλματα παραιατρικα, δηλαδή όλοι όσοι ασχολούμαστε με παραιατρικα επαγγέλματα δν είμασταν αριστούχοι? και σχόλια τα οποία με το πέρας του χρόνου διαψεύδονται γιατί ναι! Υπάρχει προσωπικό με εξειδίκευση στο διαβητικο πόδι και στην επούλωση ελκών και τραυμάτων) εσείς όμως θέλετε να το κάνετε τρ γιατί υποτιμά το δικό σας επάγγελμα. Κοινώς τα καλά και συμφέροντα! Λυπάμαι είναι η πρώτη φορά που νοιώθω την ανάγκη να σχολιάσω σε σαιτ αλλά θα πρέπει όπως υπερασπιζεστε το επάγγελμα σας για την σωστή λειτουργία τ σαιτ να μην επιτρέπετε γενικώς υποτιμητικά σχόλια. Το αστείο είναι ότι προέρχομαι από οικογένεια γιατρων και λυπάμαι για τα σχόλια αυτά όμως η επιστήμη προχωράει. Όσο για την ποδολογια επιτρέψτε μου να γνωρίζω περισσότερα από εσας καθώς πολλά περιστατικά γίνονται γνωστά γιατί εμείς οι ποδολογοι ως πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας στέλνουμε άτομα με διαβήτη σε ιδιωτικά ιατρεία και νοσοκομεία και ασθενείς που αγνοούν ότι έχουν διαβητιο πόδι και δεν θα πήγαιναν ποτέ να εξεταστούν σε ιατρεία και νοσοκομεία βρίσκουν την απαραίτητη ιατρική φροντίδα έπειτα αφού τους επιβάλουμε να εξεταστούν απο γιατρο. Πάμπολλες φορές οι συνάδελφοι σας που συνεργάζονται με εμάς  παρακαλούν και έχει βγει σλόγκαν βγάλτε τις κάλτσες των διαβητικών και μην γράφετε μόνο φάρμακα.. Γιατί?! Αν είχατε την τύχη να δουλέψετε και στο εξωτερικό όπως εγώ θα εχετε διαπιστώσει πως δεν διαχωριζονται οι ειδικότητες (ή ο ένας ή ο άλλος, όπως είπατε <<υποκαθιστουμε>> κάνεις δεν είναι τρελός να πει ότι τα παραιατρικα επαγγέλματα θα πάρουν την θέση της ιατρικής (και δεν ξέρω και από που συμπέρανα τε κάτι τέτοιο γιατί δν έχω αναφέρει πουθενά κάτι τετοιο) αλλά δουλεύουν σαν ομάδα με κύριο πρωταγωνιστή τον ασθενή. Και επιτρέψτε μου να σας πω πως τα ιατρεία διαβητικού ποδιού απαραιτήτως την σήμερον εποχή στελεχονωνται από παθολόγους οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για τον γλυκαιμικο έλεγχο, από αγγειοχειρουργους για να εξετάζουν την κατάσταση των αγγείων και σε περιπτώσεις αγγειακων ελκών και επαναγγειωσης και σε νεύροπαθητικα έλκη στον καθαρισμό του έλκους η σκυτάλη δίνετε σε εμάς(αμισθωσ) όσο παράξενο και αν σας φαίνεται. Θα το δείτε εμπράκτως με μια βόλτα στα ιατρεία αυτά και σε ιατρικά  συνέδρια όπως της ελληνικης ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΗΣ εταιρίας και της εταιρίας μελέτης παθήσεων διαβητικού ποδιού και όλα αυτά δεν έχουν Καμία σχέση με το οικονομικό κομμάτι καθώς οι θεραπείες όπως η ορθονυχια η ορθοπλαστικη και το πεμλατογραφημα μπορώ να σας πω πως είναι πολύ πιο ακριβά από μια βόλτα στο νοσοκομείο. Ο αληθινός λόγος λοιπόν είναι γτ τα ταμεία έχουν αδειάσει αποσκοπωντασ μόνο στην αντιμετώπιση του προβλήματος και όχι στην καλή συνεργασία για την αποφυγή της δημιουργίας του προβλήματος. Το σημαντικότερο δε είναι η αποφορτιση των ιατρών καθώς ο καθαρισμός είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία σε ένα δωμάτιο που όλα τρέχουν και οι απαιτήσεις είναι υψηλές. Πραγματικά η συζήτηση έχει πάει αλλού και δεν βρίσκω τον λόγο να την συνεχίσω εκτός και αν θέλετε κάτι άλλο να ρωτήσετε. Εύχομαι ο καθένας να λάβει κάποια μηνύματα για την προσωπική του εξέλιξη. Όπως κι εγώ θα λάβω πολύ σοβαρά τα δικά σας σχόλια! Ευχαριστώ καλό απόγευμα!! 

Τροποποιήθηκε από Invivo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, Invivo said:

Θα ήθελα να μείνω στο ότι σε ένα σαιτ όπως και σε μια κοινωνία μπορούμε να συμφωνούμε να διαφωνούμε να συζητάμε όμως θα έπρεπε να το λάβετε υπόψιν νωρίτερα και δεν σας είδα να ενεργείτε σε ρατσιστικά και υποτιμητικά σχόλια για το δικό μ επάγγελμα νωρίτερα το οποίο φυσικά αναφέρετε σε όλους και όχι στο μέσο όρο( όπως πχ ότι η κοπέλα θα είναι αδύναμη μαθήτρια για να αναζητά επαγγέλματα παραιατρικα, δηλαδή όλοι όσοι ασχολούμαστε με παραιατρικα επαγγέλματα δν είμασταν αριστούχοι? και σχόλια τα οποία με το πέρας του χρόνου διαψεύδονται γιατί ναι! Υπάρχει προσωπικό με εξειδίκευση στο διαβητικο πόδι και στην επούλωση ελκών και τραυμάτων) εσείς όμως θέλετε να το κάνετε τρ γιατί υποτιμά το δικό σας επάγγελμα. Κοινώς τα καλά και συμφέροντα! Λυπάμαι είναι η πρώτη φορά που νοιώθω την ανάγκη να σχολιάσω σε σαιτ αλλά θα πρέπει όπως υπερασπιζεστε το επάγγελμα σας για την σωστή λειτουργία τ σαιτ να μην επιτρέπετε γενικώς υποτιμητικά σχόλια. Το αστείο είναι ότι προέρχομαι από οικογένεια γιατρων και λυπάμαι για τα σχόλια αυτά όμως η επιστήμη προχωράει. Όσο για την ποδολογια επιτρέψτε μου να γνωρίζω περισσότερα από εσας καθώς πολλά περιστατικά γίνονται γνωστά γιατί εμείς οι ποδολογοι ως πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας στέλνουμε άτομα με διαβήτη σε ιδιωτικά ιατρεία και νοσοκομεία και ασθενείς που αγνοούν ότι έχουν διαβητιο πόδι και δεν θα πήγαιναν ποτέ να εξεταστούν σε ιατρεία και νοσοκομεία βρίσκουν την απαραίτητη ιατρική φροντίδα έπειτα αφού τους επιβάλουμε να εξεταστούν απο γιατρο. Πάμπολλες φορές οι συνάδελφοι σας που συνεργάζονται με εμάς  παρακαλούν και έχει βγει σλόγκαν βγάλτε τις κάλτσες των διαβητικών και μην γράφετε μόνο φάρμακα.. Γιατί?! Αν είχατε την τύχη να δουλέψετε και στο εξωτερικό όπως εγώ θα εχετε διαπιστώσει πως δεν διαχωριζονται οι ειδικότητες (ή ο ένας ή ο άλλος, όπως είπατε <<υποκαθιστουμε>> κάνεις δεν είναι τρελός να πει ότι τα παραιατρικα επαγγέλματα θα πάρουν την θέση της ιατρικής (και δεν ξέρω και από που συμπέρανα τε κάτι τέτοιο γιατί δν έχω αναφέρει πουθενά κάτι τετοιο) αλλά δουλεύουν σαν ομάδα με κύριο πρωταγωνιστή τον ασθενή. Και επιτρέψτε μου να σας πω πως τα ιατρεία διαβητικού ποδιού απαραιτήτως την σήμερον εποχή στελεχονωνται από παθολόγους οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για τον γλυκαιμικο έλεγχο, από αγγειοχειρουργους για να εξετάζουν την κατάσταση των αγγείων και σε περιπτώσεις αγγειακων ελκών και επαναγγειωσης και σε νεύροπαθητικα έλκη στον καθαρισμό του έλκους η σκυτάλη δίνετε σε εμάς(αμισθωσ) όσο παράξενο και αν σας φαίνεται. Θα το δείτε εμπράκτως με μια βόλτα στα ιατρεία αυτά και σε ιατρικά  συνέδρια όπως της ελληνικης ΔΙΑΒΗΤΟΛΟΓΙΚΗΣ εταιρίας και της εταιρίας μελέτης παθήσεων διαβητικού ποδιού και όλα αυτά δεν έχουν Καμία σχέση με το οικονομικό κομμάτι καθώς οι θεραπείες όπως η ορθονυχια η ορθοπλαστικη και το πεμλατογραφημα μπορώ να σας πω πως είναι πολύ πιο ακριβά από μια βόλτα στο νοσοκομείο. Ο αληθινός λόγος λοιπόν είναι γτ τα ταμεία έχουν αδειάσει αποσκοπωντασ μόνο στην αντιμετώπιση του προβλήματος και όχι στην καλή συνεργασία για την αποφυγή της δημιουργίας του προβλήματος. Το σημαντικότερο δε είναι η αποφορτιση των ιατρών καθώς ο καθαρισμός είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία σε ένα δωμάτιο που όλα τρέχουν και οι απαιτήσεις είναι υψηλές. Πραγματικά η συζήτηση έχει πάει αλλού και δεν βρίσκω τον λόγο να την συνεχίσω εκτός και αν θέλετε κάτι άλλο να ρωτήσετε. Εύχομαι ο καθένας να λάβει κάποια μηνύματα για την προσωπική του εξέλιξη. Όπως κι εγώ θα λάβω πολύ σοβαρά τα δικά σας σχόλια! Ευχαριστώ καλό απόγευμα!! 

δεν ξέρω αν πρέπει να απαντήσω σοβαρά στη συνέχεια, έχουν προηγηθει κι οι χαρακτηρισμοί

...αλλά αυτό το «θα έπρεπε να το λάβετε υπόψιν νωρίτερα» ομολογώ με προβλημάτισε

προβληματίζομαι ειλικρινά
είχα και υλικό να δώσω στο τόπικ αλλά μου φαίνεται με έβαλε στη θέση μου αυτό το πατερναλιστικό

Τροποποιήθηκε από heretai
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.