Jump to content

Τα πρώτα βήματα μετά το πτυχίο ...


tik-tak

Recommended Posts

Βρήκα στην ατζέντα μου την απαραίτητη χαρτούρα (έκδοση 2016;)) για όταν με το καλό περάσει κανείς όλα τα μαθήματα και σας τα παραθέτω με την επιφύλαξη ότι κάτι μπορεί να έχει αλλάξει:

Κλείσιμο καρτέλας (Αθήνα) 

  1. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας
  2. Πάσο
  3. Τρίπτυχο
  4. 10,5 ευρώ στον 2ο όροφο της γραμματείας
  5. Τρέχουσα
  6. Βιβλιάριο υγείας για όσους έχουν από τη σχολή

Άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος

  1. Αναγγελία έναρξης ιατρικού επαγγέλματος / Αίτηση --> Χορηγείται από τη διεύθυνση υγείας
  2. Δύο μικρές πρόσφατες φωτογραφίες
  3. Πτυχίο (ή βεβαίωση περάτωσης σπουδών)
  4. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή πιστοποιητικό γέννησης
  5. Ποινικό Μητρώο --> Αυτεπάγγελτα
  6. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 ότι: "Δεν έχω καταδικαστεί σε καμία αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση της επαγγελματικής μου ιδιότητας"
  7. Παράβολο δημοσίου ταμείου 8 ευρώ --> από την εφορία
  8. Παράβολο τελών χαρτοσήμου 30 ευρώ --> από την εφορία

Δήλωση ειδικότητα

  1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση γενικής χρήσης
  2. Αντίγραφο πτυχίου
  3. Φωτοτυπία ταυτότητας
  4. Άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος

Αίτηση αγροτικού

  1. Αντίγραφο πτυχίου
  2. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας

Ιατρικός Σύλλογος (Αθηνών)

  1. Άδεια ασκήσεως
  2. Φωτοτυπία πτυχίου
  3. Δύο μικρές φωτογραφίες
  4. Συνδρομή 0,90 ευρώ

Χρήσιμα τηλέφωνα:

Γραμματεία Ιατρικής Αθηνών Πτυχιακά: 2107462042

Τμήμα αγροτικών υπουργείου υγείας: 2132161011 

ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ Αθήνα : "ΓΑΡΟΦΑΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ (ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ)" 213-1600361 213-1600360 ΖΑΚΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ 213-1600390 ΚΟΨΙΔΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 213-1600391

 

Καλή τύχη! :)

 

Τροποποιήθηκε από doctor anonymous
διόρθωση
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 4/11/2017 at 2:38 ΜΜ, doctor anonymous said:

Βρήκα στην ατζέντα μου την απαραίτητη χαρτούρα (έκδοση 2016;)) για όταν με το καλό περάσει κανείς όλα τα μαθήματα και σας τα παραθέτω με την επιφύλαξη ότι κάτι μπορεί να έχει αλλάξει:

Κλείσιμο καρτέλας (Αθήνα) 

  1. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας
  2. Πάσο
  3. Τρίπτυχο
  4. 10,5 ευρώ στον 2ο όροφο της γραμματείας
  5. Τρέχουσα
  6. Βιβλιάριο υγείας για όσους έχουν από τη σχολή

Άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος

  1. Αναγγελία έναρξης ιατρικού επαγγέλματος / Αίτηση --> Χορηγείται από τη διεύθυνση υγείας
  2. Δύο μικρές πρόσφατες φωτογραφίες
  3. Πτυχίο (ή βεβαίωση περάτωσης σπουδών)
  4. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή πιστοποιητικό γέννησης
  5. Ποινικό Μητρώο --> Αυτεπάγγελτα
  6. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 ότι: "Δεν έχω καταδικαστεί σε καμία αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση της επαγγελματικής μου ιδιότητας"
  7. Παράβολο δημοσίου ταμείου 8 ευρώ --> από την εφορία
  8. Παράβολο τελών χαρτοσήμου 30 ευρώ --> από την εφορία

Δήλωση ειδικότητα

  1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση γενικής χρήσης
  2. Αντίγραφο πτυχίου
  3. Φωτοτυπία ταυτότητας
  4. Άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος

Αίτηση αγροτικού

  1. Αντίγραφο πτυχίου
  2. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας

Ιατρικός Σύλλογος (Αθηνών)

  1. Άδεια ασκήσεως
  2. Φωτοτυπία πτυχίου
  3. Δύο μικρές φωτογραφίες
  4. Συνδρομή 0,90 ευρώ

Χρήσιμα τηλέφωνα:

Γραμματεία Ιατρικής Αθηνών Πτυχιακά: 2107462042

Τμήμα αγροτικών υπουργείου υγείας: 2132161011 

ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ Αθήνα : "ΓΑΡΟΦΑΛΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣ (ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ)" 213-1600361 213-1600360 ΖΑΚΑ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ 213-1600390 ΚΟΨΙΔΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ 213-1600391

 

Καλή τύχη! :)

 

Διευκρινιστική ερώτηση (σορρυ!)...

Δηλαδή μόλις κλείσουμε καρτέλα στην γραμματεία (ΒΗΜΑ 1), γίνεται η κλήρωση (ΒΗΜΑ 2?), γίνεται η αποφοίτηση  (ΒΗΜΑ 3) και μετά πρώτα πάμε στη Νομαρχία για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (ΒΗΜΑ 4) και ΜΕΤΑ κάνουμε αίτηση πχ για ειδικότητα (ΒΗΜΑ 5)?? Συγγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί, έχω ακούσει 100 διαφορετικές απόψεις και δεν έχω βγάλει άκρη... 😫

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/11/2017 at 3:04 ΜΜ, doctor anonymous said:

Θενξ iceman το διορθώνω και προσθέτω για το βιβλιάριο υγείας ΤρελοΓιαΤρώς

και το βιβλιάριο υγείας έχει καταργηθεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/11/2017 at 2:38 ΜΜ, doctor anonymous said:

Άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος

  1. Αναγγελία έναρξης ιατρικού επαγγέλματος / Αίτηση --> Χορηγείται από τη διεύθυνση υγείας
  2. Δύο μικρές πρόσφατες φωτογραφίες
  3. Πτυχίο (ή βεβαίωση περάτωσης σπουδών)
  4. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας ή πιστοποιητικό γέννησης
  5. Ποινικό Μητρώο --> Αυτεπάγγελτα
  6. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 ότι: "Δεν έχω καταδικαστεί σε καμία αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση της επαγγελματικής μου ιδιότητας"
  7. Παράβολο δημοσίου ταμείου 8 ευρώ --> από την εφορία
  8. Παράβολο τελών χαρτοσήμου 30 ευρώ --> από την εφορία

Πλεον αυτό γίνεται online (Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23 ώρες πριν, Greeko said:

Πλεον αυτό γίνεται online (Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος)

Άρα ποινικό μητρώο δεν χρειάζεται να αιτηθούμε εμείς από ΚΕΠ ε; Αρκεί η υπεύθυνη δήλωση και τα όποια στοιχεία χρειάζονται τα βρίσκουν οι ίδιοι στο σύστημα

 

Από το site του ΠΙΣ:

 

Δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας άσκησης επαγγέλματος ιατρού

Τα δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας άσκησης επαγγέλματος ιατρού είναι:

  1. Αίτηση (χορηγείται από τη Διεύθυνση Υγείας).

  2. Αντίγραφο πτυχίου.

  • Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού από Μη Κράτη της Ε.Ε., αντίγραφο πτυχίου, ισοτιμία του πτυχίου τους από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. σε πρωτότυπο καθώς και επίσημη μετάφραση(από το Υπουργείο Εξωτερικών ή εξουσιοδοτημένο Δικηγόρο) του πτυχίου της αλλοδαπής.

  • Για πτυχιούχους από Κράτη της Ε.Ε. που έχουν εγγραφεί στο Πανεπιστήμιο μετά από την 1.1.1981: Αντίγραφο πτυχίου, άδεια άσκησης επαγγέλματος από εκεί, πιστοποιητικό κρατικής εξέτασης που προβλέπεται από το άρθρο 3 της οδηγίας 93/16/CEE.

  1. Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου για τους υπηκόους άλλων κρατών1.

  2. Πιστοποιητικό Στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ ή για τους υπηρετούντες βεβαίωση κατάταξης ή για τους στρατιωτικούς γιατρούς φύλλο μητρώου2.

  3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 (ΦΕΚ 1637/Β/7-11-2006) ότι:

α)«δεν έχω καταδικαστεί για καμιά αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση επαγγελματικής μου ιδιότητας»

β)σε αντίθετη περίπτωση: «έχω καταδικαστεί για τις εξής αξιόποινες πράξεις ...» (χορηγείται από την Υπηρεσία)

  1. Φωτοαντίγραφο Αστυνομικού Δελτίου Ταυτότητας επικυρωμένο.

  2. Πρόσφατο πιστοποιητικό γέννησης3.

  3. Παράβολο Δημόσιου Ταμείου 8 € και παράβολο Χαρτοσήμου  30 €.

  4. Δύο (2) όμοιες φωτογραφίες.

  5. Για αλλοδαπούς ομογενείς οι οποίοι δεν είναι γραμμένοι στα Μητρώα Δήμου ή Κοινότητας: άδεια παραμονής και εργασίας στην Ελλάδα.

  6. Οι εξ Αλβανίας ομογενείς δεν χρειάζεται να προσκομίσουν άδεια εργασίας ή άδεια παραμονής, αλλά το ειδικό Δελτίο Ταυτότητας ομογενούς.

  7. Για αλλοδαπούς άδεια παραμονής και εργασίας, καθώς και πιστοποιητικό αμοιβαιότητας από το Υπουργείο Εξωτερικών.


 

Παρατηρήσεις:
Αφού καταθέσετε τα δικαιολογητικά περιμένετε την ειδοποίηση της Διεύθυνσης Υγείας ότι έχει εκδοθεί η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σας. Η επίδοση της γίνεται από τον Ιατρικό Σύλλογο. Προϋπόθεση για την παραλαβή της άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι η προηγούμενη εγγραφή στον Ιατρικό σύλλογο (προσκομίζοντας τα αντίστοιχα δικαιολογητικά). Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να απευθύνονται στη Διεύθυνση Υγείας, Τμήμα Υπηρεσιών Υγείας ή στον Ιατρικό Σύλλογο.

1 2 3 Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να το αναζητήσει αυτεπάγγελτα (Ν.3242/04 & Ν.3448/06)

2

3

 

 

Τροποποιήθηκε από pokemon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 λεπτά πριν, pokemon said:

Άρα ποινικό μητρώο δεν χρειάζεται να αιτηθούμε εμείς από ΚΕΠ ε; Αρκεί η υπεύθυνη δήλωση και τα όποια στοιχεία χρειάζονται τα βρίσκουν οι ίδιοι στο σύστημα

 

Από το site του ΠΙΣ:

 

Δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας άσκησης επαγγέλματος ιατρού

Τα δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας άσκησης επαγγέλματος ιατρού είναι:

  1. Αίτηση (χορηγείται από τη Διεύθυνση Υγείας).

  2. Αντίγραφο πτυχίου.

  • Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού από Μη Κράτη της Ε.Ε., αντίγραφο πτυχίου, ισοτιμία του πτυχίου τους από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. σε πρωτότυπο καθώς και επίσημη μετάφραση(από το Υπουργείο Εξωτερικών ή εξουσιοδοτημένο Δικηγόρο) του πτυχίου της αλλοδαπής.

  • Για πτυχιούχους από Κράτη της Ε.Ε. που έχουν εγγραφεί στο Πανεπιστήμιο μετά από την 1.1.1981: Αντίγραφο πτυχίου, άδεια άσκησης επαγγέλματος από εκεί, πιστοποιητικό κρατικής εξέτασης που προβλέπεται από το άρθρο 3 της οδηγίας 93/16/CEE.

  1. Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου για τους υπηκόους άλλων κρατών1.

  2. Πιστοποιητικό Στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄ ή για τους υπηρετούντες βεβαίωση κατάταξης ή για τους στρατιωτικούς γιατρούς φύλλο μητρώου2.

  3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 (ΦΕΚ 1637/Β/7-11-2006) ότι:

α)«δεν έχω καταδικαστεί για καμιά αξιόποινη πράξη ή για πράξη που έχει σχέση με την άσκηση επαγγελματικής μου ιδιότητας»

β)σε αντίθετη περίπτωση: «έχω καταδικαστεί για τις εξής αξιόποινες πράξεις ...» (χορηγείται από την Υπηρεσία)

  1. Φωτοαντίγραφο Αστυνομικού Δελτίου Ταυτότητας επικυρωμένο.

  2. Πρόσφατο πιστοποιητικό γέννησης3.

  3. Παράβολο Δημόσιου Ταμείου 8 € και παράβολο Χαρτοσήμου  30 €.

  4. Δύο (2) όμοιες φωτογραφίες.

  5. Για αλλοδαπούς ομογενείς οι οποίοι δεν είναι γραμμένοι στα Μητρώα Δήμου ή Κοινότητας: άδεια παραμονής και εργασίας στην Ελλάδα.

  6. Οι εξ Αλβανίας ομογενείς δεν χρειάζεται να προσκομίσουν άδεια εργασίας ή άδεια παραμονής, αλλά το ειδικό Δελτίο Ταυτότητας ομογενούς.

  7. Για αλλοδαπούς άδεια παραμονής και εργασίας, καθώς και πιστοποιητικό αμοιβαιότητας από το Υπουργείο Εξωτερικών.


 

Παρατηρήσεις:
Αφού καταθέσετε τα δικαιολογητικά περιμένετε την ειδοποίηση της Διεύθυνσης Υγείας ότι έχει εκδοθεί η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σας. Η επίδοση της γίνεται από τον Ιατρικό Σύλλογο. Προϋπόθεση για την παραλαβή της άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι η προηγούμενη εγγραφή στον Ιατρικό σύλλογο (προσκομίζοντας τα αντίστοιχα δικαιολογητικά). Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να απευθύνονται στη Διεύθυνση Υγείας, Τμήμα Υπηρεσιών Υγείας ή στον Ιατρικό Σύλλογο.

1 2 3 Η υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να το αναζητήσει αυτεπάγγελτα (Ν.3242/04 & Ν.3448/06)

2

3

 

 

Σωστά, το ζητάει η ίδια η υπηρεσία (αυτεπάγγελτα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.