Jump to content

[Αγροτικο] Υποχρεωτικό ή προαιρετικό για θέση στο δημόσιο;


bromptonista

Recommended Posts

10 ώρες πριν, johnkal said:

εγώ είμαι της άποψης ότι ειδικευμένος χειρουργός πρέπει να μπορεί να βγάλει το χειρουργείο και με αγροτικό γιατρό (απ'τους μόλις αποφοιτήσαντες απ' τη σχολή, όχι τους τελειωμενους ειδικούς 🙂 ) για βοηθό.. αλλά that's just me..

Έτσι είναι το σωστό και έτσι ήδη γίνεται Αγγλία, ΗΠΑ, χώρες ΕΕ ... ακόμα και Τουρκία. 

Μόνο εδώ έχουμε γεμίσει εξυπνάκηδες καρεκλοκένταυρους που την έχουν δει καρτέλ, και νομίζουν οτι φρενάροντας την εκπαίδευση των ειδικευόμενων θα εμποδίσουν την αύξηση του ανταγωνισμού στην Ελλάδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, johnkal said:

Προσωπικά εγώ δεν έχω να ευνοηθώ σε τίποτα.. ειδικότητα έχω ήδη.. επίσης αγροτικό έκανα μετά τη λήψη του τίτλου, γιατί ήταν υποχρεωτικό για θέσεις ΕΣΥ(και ενα εξάμηνο μετά απάλλαξαν τη φουρνιά μου.. οπότε και εγω μάλλον στους μλκες ανηκω). Και ναι ότι και να πει κανείς αυτό είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.. το να πηγαίνεις αγροτικό και να κοβεις ουσιαστικά τη διαδικασία της ειδικότητας μετά από 6 χρόνια, και να σου απαγορεύεται να πάρεις τίτλο είναι απλα ΤΡΑΓΙΚΟ. 

Τώρα για το αν οι διευθυνταδες θέλουν παρατασιακο ειδικευόμενο να τους κατεβάζει κομπους στα χειρουργεία.. τι να πω.. όσοι δηλωσαν ειδικότητα σε τέτοιες κλινικές κακως δήλωσαν.. εγώ είμαι της άποψης ότι ειδικευμένος χειρουργός πρέπει να μπορεί να βγάλει το χειρουργείο και με αγροτικό γιατρό (απ'τους μόλις αποφοιτήσαντες απ' τη σχολή, όχι τους τελειωμενους ειδικούς 🙂 ) για βοηθό.. αλλά that's just me..

Μάλλον δεν ήμουν σαφής..

Οι παρατασιακοί ειδικευόμενοι που θα κάτσουν 1 χρόνο παραπάνω θα παίρνουν χειρουργικό χρόνο απ τους μικρότερους ειδικευόμενους(που δεν τους εγγυάται κανείς ότι θα πάρουν παράταση και έχουν χάσει αρκετό έδαφος στα χειρουργεία με τον covid).

Δε μπορεί να μου λέτε ότι το αγροτικό πρέπει να καταργηθεί επειδή δεν ισχύει σε άλλες χώρες και να μου λέτε έμμεσα ότι είστε υπέρ της παράτασης.Αγροτικό ξέρω πως υπάρχει σε άλλες χώρες όπως Ιταλία καθώς και στην Αγγλία υπάρχουν,όχι βέβαια το ίδιο, τα foundation years.

Για πείτε μου μια χώρα στον πλανήτη που να υπάρχει η έννοια της παράτασης στην ειδικότητα.Ξέρω ειδικευόμενο που έχει καθήσει 5 χρόνια παρατασιακός και έχω ακούσει για παρατασιακούς 10 χρόνων.

Απο αυτά συμπεραίνω ότι βλέπετε μεροληπτικά το νόμο και όχι προς την ουσία του.

Το αγροτικό πρέπει να υπάρχει(καλύτερα σαν foundation ) στο τέλος της ιατρικής ή αλλιώς οι ιατρικές σχολές πρέπει να μαθαίνουν πρακτικά skills στους φοιτητές και όχι παπαγαλία κεφαλαίων στο βιβλίο.

Η συγκεκριμένη διάταξη είναι άλλη μία που προσπαθεί να μπαλώσει το πρόβλημα για φέτος και μετά τί ???Έχουμε αγανακτήσει απ τα μπαλώματα!!!

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, VoxVeritas said:

Έτσι είναι το σωστό και έτσι ήδη γίνεται Αγγλία, ΗΠΑ, χώρες ΕΕ ... ακόμα και Τουρκία. 

Μόνο εδώ έχουμε γεμίσει εξυπνάκηδες καρεκλοκένταυρους που την έχουν δει καρτέλ, και νομίζουν οτι φρενάροντας την εκπαίδευση των ειδικευόμενων θα εμποδίσουν την αύξηση του ανταγωνισμού στην Ελλάδα..

Δε νομίζω (δε θέλω να πιστεύω βασικά..) ότι είναι πρωτίστως θέμα απαλοιφης του ανταγωνισμού.. απλά η χειρουργική είναι τέτοια σαν ειδικότητα που αν στην σωστή φάση (ειδικότητα) δε μπεις σ αυτό το modus operandi της εκπαιδευτικής διαδικασίας (δηλαδή ο ειδικευμένος να εκπαιδεύει και ο ειδικευόμενος να εκπαιδεύεται) πρώτον είσαι ελλιπής τεχνικα και σου μένουν πολύ μεγάλες ανασφάλειες και άγχος που είναι δύσκολο να φύγουν αργότερα (οπότε θες να τα κάνεις όλα εσύ για να μην πάει κάτι στραβά και να προχωράει "γρήγορα" το χειρουργείο) και 2ον δεν αποκτάς "εκπαιδευτική" λογική γιατί δεν έχεις το αντίστοιχο βίωμα (αφού κανένας δε σ εκπαίδευσε, γιατί να εκπαιδεύσεις και εσύ μετα?). Και κάπως έτσι διαιωνίζεται όλο αυτό.

 

27 λεπτά πριν, heydoc said:

Μάλλον δεν ήμουν σαφής..

Οι παρατασιακοί ειδικευόμενοι που θα κάτσουν 1 χρόνο παραπάνω θα παίρνουν χειρουργικό χρόνο απ τους μικρότερους ειδικευόμενους(που δεν τους εγγυάται κανείς ότι θα πάρουν παράταση και έχουν χάσει αρκετό έδαφος στα χειρουργεία με τον covid).

Δε μπορεί να μου λέτε ότι το αγροτικό πρέπει να καταργηθεί επειδή δεν ισχύει σε άλλες χώρες και να μου λέτε έμμεσα ότι είστε υπέρ της παράτασης.Αγροτικό ξέρω πως υπάρχει σε άλλες χώρες όπως Ιταλία καθώς και στην Αγγλία υπάρχουν,όχι βέβαια το ίδιο, τα foundation years.

Για πείτε μου μια χώρα στον πλανήτη που να υπάρχει η έννοια της παράτασης στην ειδικότητα.Ξέρω ειδικευόμενο που έχει καθήσει 5 χρόνια παρατασιακός και έχω ακούσει για παρατασιακούς 10 χρόνων.

Απο αυτά συμπεραίνω ότι βλέπετε μεροληπτικά το νόμο και όχι προς την ουσία του.

Το αγροτικό πρέπει να υπάρχει(καλύτερα σαν foundation ) στο τέλος της ιατρικής ή αλλιώς οι ιατρικές σχολές πρέπει να μαθαίνουν πρακτικά skills στους φοιτητές και όχι παπαγαλία κεφαλαίων στο βιβλίο.

Η συγκεκριμένη διάταξη είναι άλλη μία που προσπαθεί να μπαλώσει το πρόβλημα για φέτος και μετά τί ???Έχουμε αγανακτήσει απ τα μπαλώματα!!!

Οι παρατασιακοι ειδικευομενοι βάσει και σχετικής εγκυκλίου απ'το υπουργείο (υπάρχει κάπου στο greekmeds νομίζω) πρέπει να αξιοποιούνται κατά τέτοιο τρόπο που να μην υποβαθμίζεται η εκπαίδευση των "κανονικών" ειδικευόμενων. Η παράταση αυτη καθεαυτή δεν είναι κατακριτέα, ίσα ίσα είναι ένα μαξιλάρακι για βιοπορισμό για τους νέους ειδικευμένους μέχρι να κάνουν τα επόμενα επαγγελματικά βήματα. Τώρα το αν αντί απλά να έχουν τον αντίστοιχο ρόλο στην κλινική (σα junior surgeon-εκπαιδευτες) καταλήγουν να ναι απλά πρωτοι βοηθοι του προφεσορα-διευθυντη αυτό ειναι παθογένεια της εκάστοτε κλινικής. Γι αυτό, και σε συνδυασμό με αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω, το ηθικό δίδαγμα είναι προσοχή που δηλώνετε ειδικότητα. Έρευνα αγοράς πριν. Και σταματάω εδω γιατί πλεον ειμαι οφ-τοπικ.

Τροποποιήθηκε από johnkal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νταξ, μην δουλευόμαστε, κάποιο βύσμα ήταν υπόχρεος και βγήκε αυτή η διάταξη !


Όπως και η άλλη με το COVIDονομοσχέδιο, όπου οι ειδικεύομενοι που διορίστηκαν μέχρι 31/03/2021 συνέχισαν ως υπεράριθμοι ειδικότητα και οι μετά από αυτό να πάνε να μαμηθούν.

Πραγματικά, σε αυτή την χώρα μόνο για διακοπές, συγκεκριμένα κατεστημένα (καθηγητές-διευθυντές) την βλέπουν ως τσιφλίκι τους και έχεις και κάποιους ηλίθιους και αφελείς που επιχαίρουν.

Τον τίτλο και αλλαχού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δειτε και αυτο που περασαν παραπανω, παλι περασανε χαριστικη διαταξη για 67αρηδες διευθυντες ΕΣΥ να φυγουν στη συνταξη ενα χρονο αργοτερα, για ενα χρονο ακομη μασα. Τωρα τι σοι υπηρεσιες παρεχεις στα 68 σου, μαλλον εξω δεν ξερουνε που βλεπεις διευθυντες και 40ρηδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και assistant prof. στα 38, ειδικά κατά Αμέρικα μεριά !

Παιδιά, γνωρίζω... άτομο που πήρε 2 παρατάσεις ελέω COVID και έχει φτάσει αισίως... 69 !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κοροιδευόμαστε ο νόμος παρωδία που συνέδεε το αγροτικό με τις εξετάσεις ψηφίστηκε το 2013 απο τους τότε κοπρίτες (Ξανθός κ σια) για να εξαναγκάσουν τους νέους ιατρούς να πάνε μούλοι της ιατρικής στα κατσικοχώρια για 900 ευρω .Φυσικά αν υπήρχε συνδικαλισμός που εξυπηρετούσε τα ιατρικα συμφεροντα και οχι τις πολιτικες φιλοδοξίες και το ψώνιο της καθε θειας μεγαλομπεμπεκας που γυρνα τα πρωιναδικα,θα ειχε γινει ξεσηκωμος για αυτο...

Φυσικά δεν εγινε τιποτα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ισχύει για όσους έχουν τελειώσει ήδη την ειδικότητα, εδώ και μερικούς μήνες, και είναι υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου για τις εξετάσεις ειδικότητας; Προφανώς δεν θα έχουν την απαλλαγή μέχρι 31/12/22, καθώς η απαλλαγή θα δίνεται αφού έχουν συμπληρωθεί οι 12 μήνες παράτασης. Συνεπώς, πώς είναι δυνατό να πάρουν τον τίτλο μέχρι 31/12 ώστε να περιληφθούν στη συγκεκριμένη διάταξη; Θα τους επιτραπεί να δώσουν εξετάσεις; Και όσοι έχουν ήδη κάνει αίτηση για αγροτικό ή υπηρετούν ήδη σε αγροτικά ιατρεία, έχουν τη δυνατότητα να περιληφθούν με καποιο τρόπο στη διάταξη αυτή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 20/5/2022 at 9:23 ΜΜ, la_cobra said:

Μην κοροιδευόμαστε ο νόμος παρωδία που συνέδεε το αγροτικό με τις εξετάσεις ψηφίστηκε το 2013 απο τους τότε κοπρίτες (Ξανθός κ σια) για να εξαναγκάσουν τους νέους ιατρούς να πάνε μούλοι της ιατρικής στα κατσικοχώρια για 900 ευρω .Φυσικά αν υπήρχε συνδικαλισμός που εξυπηρετούσε τα ιατρικα συμφεροντα και οχι τις πολιτικες φιλοδοξίες και το ψώνιο της καθε θειας μεγαλομπεμπεκας που γυρνα τα πρωιναδικα,θα ειχε γινει ξεσηκωμος για αυτο...

Φυσικά δεν εγινε τιποτα.

 

Για την ιστορία, ο τότε "κοπρίτης", που εισήγαγε την εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου, ως προϋπόθεση για τις εξετάσεις στην ειδικότητα ήταν ο Άδωνις Γεωργιάδης (2013).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 22/5/2022 at 2:20 ΜΜ, Help12 said:

Τι ισχύει για όσους έχουν τελειώσει ήδη την ειδικότητα, εδώ και μερικούς μήνες, και είναι υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου για τις εξετάσεις ειδικότητας; Προφανώς δεν θα έχουν την απαλλαγή μέχρι 31/12/22, καθώς η απαλλαγή θα δίνεται αφού έχουν συμπληρωθεί οι 12 μήνες παράτασης. Συνεπώς, πώς είναι δυνατό να πάρουν τον τίτλο μέχρι 31/12 ώστε να περιληφθούν στη συγκεκριμένη διάταξη; Θα τους επιτραπεί να δώσουν εξετάσεις; Και όσοι έχουν ήδη κάνει αίτηση για αγροτικό ή υπηρετούν ήδη σε αγροτικά ιατρεία, έχουν τη δυνατότητα να περιληφθούν με καποιο τρόπο στη διάταξη αυτή;

Έτσι όπως τα διαβάζω περιλαμβάνονται στην διάταξη και χωρίς να έχουν πάρει τίτλο. Κάνεις αίτηση τώρα, κάθεσαι έναν χρόνο και μετά πας να δώσεις εξετάσεις. Μόνη προυπόθεση μου φαίνεται είναι να είσαι ειδικευόμενος σε παράταση για έναν χρόνο, οπότε δεν πιάνει όσους έχουν παραιτηθεί και περιμένουν για αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 26/5/2022 at 9:03 ΜΜ, Mindtrapper said:

Έτσι όπως τα διαβάζω περιλαμβάνονται στην διάταξη και χωρίς να έχουν πάρει τίτλο. Κάνεις αίτηση τώρα, κάθεσαι έναν χρόνο και μετά πας να δώσεις εξετάσεις. Μόνη προυπόθεση μου φαίνεται είναι να είσαι ειδικευόμενος σε παράταση για έναν χρόνο, οπότε δεν πιάνει όσους έχουν παραιτηθεί και περιμένουν για αγροτικό.

Μεγάλη πίκρα για όσους διακόψαμε την παράτασή μας για να κάνουμε το αγροτικό. Ειδικά για όσους κάνουμε εργαστηριακή ειδικότητα και ξεκινήσαμε αμέσως λόγω μηδενικών αναμονών,  το αγροτικό είναι μεγάλο πρόβλημα, λόγω της πολυετούς αποχής μας από την κλινική πράξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Help12 said:

Για διορισμό στο ΕΣΥ σε νοσοκομεία της παραμεθορίου, είναι απαραίτητη η προσκόμιση βεβαίωσης ή απαλλαγής της υπηρεσίας υπαίθρου; 

Σε περιοχές άγονες έχω την εντύπωση πως όχι.. αλλά όταν βγαίνουν οι προκηρύξεις το γράφουν συγκεκριμένα αυτό, αν δηλαδή θέλουν ή όχι αγροτικό.. μιλάμε για τις προκηρύξεις όπως βγαίνουν απ τα κατά τόπους νοσοκομεία και φορείς, όχι την αρχική "έγκριση" που βγαίνει απ το υπουργείο.

 

Edit: 

Ν.2737/27-8-99 (ΦΕΚ 174Α/99)

Άρθρο 21

.

.

11. Ουδείς υποβάλλει υποψηφιότητα για θέση κλάδου γιατρών Ε.Σ.Υ. σε νοσοκομείο, αν δεν έχει εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου που ορίζει το Ν.Δ. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α ) ή δεν έχει νόμιμη απαλλαγή. Εξαιρούνται οι υποψήφιοι σε Νομαρχιακά Γ ενικά ΝοσοκομείαΚέντρα Υγείας, Κέντρα Υγείας και Πολυδύναμα Ιατρεία. Κάθε άλλη αντίθετη διάταξη προς αυτήν καταργείται.

Άρα μάλλον και στα περιφερειακά νοσοκομεία κανονικά δε θα χρειαζόταν υπηρεσία υπαίθρου.. πάντως το ανωτέρω το βρήκα σε πρόσφατη (πέρυσι) προκήρυξη σε ΓΝ-ΚΥ. Πάντως όταν ισχύει σίγουρα θα αναφέρεται συγκεκριμένα.

 

 

Τροποποιήθηκε από johnkal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, johnkal said:

Σε περιοχές άγονες έχω την εντύπωση πως όχι.. αλλά όταν βγαίνουν οι προκηρύξεις το γράφουν συγκεκριμένα αυτό, αν δηλαδή θέλουν ή όχι αγροτικό.. μιλάμε για τις προκηρύξεις όπως βγαίνουν απ τα κατά τόπους νοσοκομεία και φορείς, όχι την αρχική "έγκριση" που βγαίνει απ το υπουργείο.

 

Edit: 

Ν.2737/27-8-99 (ΦΕΚ 174Α/99)

Άρθρο 21

.

.

11. Ουδείς υποβάλλει υποψηφιότητα για θέση κλάδου γιατρών Ε.Σ.Υ. σε νοσοκομείο, αν δεν έχει εκπληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου που ορίζει το Ν.Δ. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α ) ή δεν έχει νόμιμη απαλλαγή. Εξαιρούνται οι υποψήφιοι σε Νομαρχιακά Γ ενικά ΝοσοκομείαΚέντρα Υγείας, Κέντρα Υγείας και Πολυδύναμα Ιατρεία. Κάθε άλλη αντίθετη διάταξη προς αυτήν καταργείται.

Άρα μάλλον και στα περιφερειακά νοσοκομεία κανονικά δε θα χρειαζόταν υπηρεσία υπαίθρου.. πάντως το ανωτέρω το βρήκα σε πρόσφατη (πέρυσι) προκήρυξη σε ΓΝ-ΚΥ. Πάντως όταν ισχύει σίγουρα θα αναφέρεται συγκεκριμένα.

 

 

Διάβασα ότι χθες ο Υπουργός είπε ότι θα δοθεί η δυνατότητα στους ειδικευόμενους να δίνουν εξετάσεις και πριν το αγροτικό. Οπότε ελπίζω ότι το αγροτικό θα ξαναγίνει υποχρεωτικό μόνο για διορισμό στο ΕΣΥ, τουλάχιστον για όσους έχουμε τελειώσει ειδικότητα αυτή τη στιγμή. Ακόμη και έτσι όμως είναι καλό που στα ΓΝ-ΚΥ δεν απαιτείται γιατί ούτως ή άλλως οι εκεί ειδικευμένοι ιατροί προσφέρουν σημαντικές υπηρεσίες στην περιφέρεια. Ο κόσμος δεν έχει ανάγκη μόνο από συνταγογράφηση και απορώ γιατί δεν προωθείται ως εναλλακτική η υπηρεσία υπαίθρου με τίτλο ειδικότητας σε αντίστοιχο τμήμα, ώστε να καλυφθούν οι σοβαρές ελλείψεις. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23 λεπτά πριν, Help12 said:

Διάβασα ότι χθες ο Υπουργός είπε ότι θα δοθεί η δυνατότητα στους ειδικευόμενους να δίνουν εξετάσεις και πριν το αγροτικό. Οπότε ελπίζω ότι το αγροτικό θα ξαναγίνει υποχρεωτικό μόνο για διορισμό στο ΕΣΥ, τουλάχιστον για όσους έχουμε τελειώσει ειδικότητα αυτή τη στιγμή. Ακόμη και έτσι όμως είναι καλό που στα ΓΝ-ΚΥ δεν απαιτείται γιατί ούτως ή άλλως οι εκεί ειδικευμένοι ιατροί προσφέρουν σημαντικές υπηρεσίες στην περιφέρεια. Ο κόσμος δεν έχει ανάγκη μόνο από συνταγογράφηση και απορώ γιατί δεν προωθείται ως εναλλακτική η υπηρεσία υπαίθρου με τίτλο ειδικότητας σε αντίστοιχο τμήμα, ώστε να καλυφθούν οι σοβαρές ελλείψεις. 

Τα είπαμε και πιο πάνω τις προηγούμενες μέρες.. το αγροτικό (μια υπηρεσία σε θέση δημοσίου δικαίου για κάλυψη αναγκών του πληθυσμού) δεν έχει καμία βάση να συνδέεται με τη λήψη ειδικότητας (συμβόλαιο για εκπαίδευση), πολλώ δε μάλλον με τις εξετάσεις για λήψη τίτλου ειδικότητας. Μακάρι να αποσυνδεθεί το συντομότερο.. οπως ειπώθηκε αυτό είναι προς όφελος και του πληθυσμού.. αλλιώς είναι να πηγαίνει κάποιος στην περιφέρεια με εμπειρία και τίτλο ειδικευμένου, και αλλιώς σαν ειδικευόμενος, ακομη και τελειόφοιτος ειδικευομενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24 λεπτά πριν, johnkal said:

Τα είπαμε και πιο πάνω τις προηγούμενες μέρες.. το αγροτικό (μια υπηρεσία σε θέση δημοσίου δικαίου για κάλυψη αναγκών του πληθυσμού) δεν έχει καμία βάση να συνδέεται με τη λήψη ειδικότητας (συμβόλαιο για εκπαίδευση), πολλώ δε μάλλον με τις εξετάσεις για λήψη τίτλου ειδικότητας. Μακάρι να αποσυνδεθεί το συντομότερο.. οπως ειπώθηκε αυτό είναι προς όφελος και του πληθυσμού.. αλλιώς είναι να πηγαίνει κάποιος στην περιφέρεια με εμπειρία και τίτλο ειδικευμένου, και αλλιώς σαν ειδικευόμενος, ακομη και τελειόφοιτος ειδικευομενος.

Το θέμα είναι ότι με αυτές τις αλλαγές πρέπει να δοθεί και η δυνατότητα σε όποιον το επιθυμεί να διακόψει το αγροτικό του χωρίς ποινή, ώστε να μπορεί να δώσει εξετάσεις και στη συνέχεια να ολοκληρώσει το αγροτικό ως ειδικός σε νοσοκομεία που έχουν ανάγκη. Αλλιώς, εάν κάποιος βρεθεί χωρίς δικαίωμα επιλογής θέσης σε αζήτητα ακριτικά νησιά δεν έχει νόημα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, Help12 said:

Ο κόσμος δεν έχει ανάγκη μόνο από συνταγογράφηση και απορώ γιατί δεν προωθείται ως εναλλακτική η υπηρεσία υπαίθρου με τίτλο ειδικότητας σε αντίστοιχο τμήμα, ώστε να καλυφθούν οι σοβαρές ελλείψεις. 

Νομίζω πολύ καλή πρόταση αυτή, έχει ζουμί !

Υπάρχει κόσμος, νέοι ειδικοί, χωρίς δουλειά, που βολοδέρνουν στον ιδιωτικό τομέα, θα μπορούσε πχ ένας άρτι τελειώσας ειδικός χειρουργός ή ορθοπαιδικός να πάει πχ στο νοσοκομείο της Σάμου, παπάδες θα του κάνουν εκεί. Και αυτός θα έχει δουλειά για 1-2 χρόνια, μιας κι ιδιωτικά είναι πολύ άγρια τα πράγματα, αλλά και το σύστημα θα επωφελείτο !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, kopritis said:

Νομίζω πολύ καλή πρόταση αυτή, έχει ζουμί !

Υπάρχει κόσμος, νέοι ειδικοί, χωρίς δουλειά, που βολοδέρνουν στον ιδιωτικό τομέα, θα μπορούσε πχ ένας άρτι τελειώσας ειδικός χειρουργός ή ορθοπαιδικός να πάει πχ στο νοσοκομείο της Σάμου, παπάδες θα του κάνουν εκεί. Και αυτός θα έχει δουλειά για 1-2 χρόνια, μιας κι ιδιωτικά είναι πολύ άγρια τα πράγματα, αλλά και το σύστημα θα επωφελείτο !

Ήταν πρόταση της Ελληνικής Ακτινολογικής Εταιρείας από το 2019. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 ώρες πριν, kopritis said:

Νομίζω πολύ καλή πρόταση αυτή, έχει ζουμί !

Υπάρχει κόσμος, νέοι ειδικοί, χωρίς δουλειά, που βολοδέρνουν στον ιδιωτικό τομέα, θα μπορούσε πχ ένας άρτι τελειώσας ειδικός χειρουργός ή ορθοπαιδικός να πάει πχ στο νοσοκομείο της Σάμου, παπάδες θα του κάνουν εκεί. Και αυτός θα έχει δουλειά για 1-2 χρόνια, μιας κι ιδιωτικά είναι πολύ άγρια τα πράγματα, αλλά και το σύστημα θα επωφελείτο !

ηδη παρακαλανε απο τα περισσοτερα νοσοκομεια της νησιωτικης αλλα και παραμεθωριου ηπειρωτικης Ελλαδας για επικουρικους ειδικευμενους χωρις ιδιαιτερη(για να το πω κομψα) ανταποκριση...

η εννοια του υποχρεωτικου αγροτικου για αυτο το λογο θεσπιστηκε,για να στελεχωσει εκβιαστικα την επαρχια..Και ποιοι ειναι πιο ευκολο να εκβιαστουν;;οι ανειδικευτοι..

χωρις οικονομικο κινητρο παρα μονο τα 1400 ευρω του νεου Επ.Β,ποσο που το βρισκεις πολυ ευκολα ακομα και μονο με εφημεριες σε ιδιωτικο οντας και στην Αθηνα,ειναι σχεδον αδυνατο να παει καποιος στα 33+ του στην Κω/Φλωρινα πχ για 3 χρονια..

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, la_cobra said:

ηδη παρακαλανε απο τα περισσοτερα νοσοκομεια της νησιωτικης αλλα και παραμεθωριου ηπειρωτικης Ελλαδας για επικουρικους ειδικευμενους χωρις ιδιαιτερη(για να το πω κομψα) ανταποκριση...

η εννοια του υποχρεωτικου αγροτικου για αυτο το λογο θεσπιστηκε,για να στελεχωσει εκβιαστικα την επαρχια..Και ποιοι ειναι πιο ευκολο να εκβιαστουν;;οι ανειδικευτοι..

χωρις οικονομικο κινητρο παρα μονο τα 1400 ευρω του νεου Επ.Β,ποσο που το βρισκεις πολυ ευκολα ακομα και μονο με εφημεριες σε ιδιωτικο οντας και στην Αθηνα,ειναι σχεδον αδυνατο να παει καποιος στα 33+ του στην Κω/Φλωρινα πχ για 3 χρονια..

Ομως οι ανάγκες δεν καλύπτονται από τους ανειδίκευτους που εκβιάζονται. Και το υποχρεωτικό αγροτικό πριν τις εξετάσεις φέρνει στην επαρχία ιατρούς που έχουν εκπαίδευση, αλλά χωρίς τίτλο δεν μπορούν να λειτουργήσουν αυτόνομα ούτε να καλύψουν τα κενά στα προγράμματα εφημεριών, τουλάχιστον νόμιμα. Έτσι ιατροί που θα μπορούσαν να πάρουν τίτλο και να  στελεχώσουν νοσοκομεία της περιφέρειας, εάν αποσυνδεόταν το αγροτικό από την ειδικότητα, καταλήγουν στα κέντρα υγείας σε πόστα άσχετα με αυτά στα οποία έχουν εκπαιδευτεί. Όταν το αγροτικό ήταν υποχρεωτικό μόνο για διορισμό στο δημόσιο υπήρχαν αγροτικοί ιατροί με τίτλο που έπαιρναν αποσπάση στα αντίστοιχα τμήματα των νοσοκομείων και κάλυπταν τις εκεί ανάγκες. 

Τροποποιήθηκε από Help12
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εχετε καταλαβει οτι επαρχια δε θελουν ειδικευμενους, αλλα ανειδικευτους συνταγογραφους-εφημεριομαχους. Τις αναγκες σε ειδικους τις καλυπτουν ιδιωτες πιασμενοι που εχουν μοιρασει την πιτα, οι οποιοι μαλιστα ουτε που πλησιαζουν το νοσοκομειο (κατι συμβασεις που τους προτεινονται οταν δε βρισκουν τα νοσοκομεια ουτε επικουρικους τις σνομπαρουν, γιατι δε θα χαλασουν το μαγαζι τους για να βλεπουν τους ιδιους ασθενεις τσαμπε).

Επισης ο αγροτικος ιατρος κανει αν θυμαμαι καλα συμβαση σα δημοσιος υπαλληλος, που σημαινει οτι λογικα παρατασεις οπως στους επικουρικους δε μπορουν να παιξουν πανω απο 1 ετος, γιατι μετα μπορεις να ζητησεις μονιμοποιηση. Για αυτο μαξ παραταση 12 μηνες στους αγροτικους:

Η παράταση αυτή εγκρίνεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας, έχει δε μέγιστη διάρκεια δώδεκα μήνες 

http://isx.gr/content/το-άρθρο-σχετικά-με-την-υπηρεσία-υπαίθρου-των-γιατρών-όπως-ψηφίστηκε-στο-νομοσχέδιο-

Ποιος ειδικος θα παει επαρχια με νοικια κλπ εξοδα, για να παρει σιγουρα δρομο στα 2 ετη? Εδω δεν πανε για επικουρικοι...

Δε χρειαζομαστε αλλους τυπους "επικουρικου", τα επικουρικα ειναι μια πληγη για το συστημα υγειας, μια πονηρια που σκαρφιστηκαν για να μην κανουν προσληψεις στην υγεια (αντιθετα π.χ. οι μετακλητοι πανε συννεφο).

Τροποποιήθηκε από komplexares
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

25 λεπτά πριν, komplexares said:

Δεν εχετε καταλαβει οτι επαρχια δε θελουν ειδικευμενους, αλλα ανειδικευτους συνταγογραφους-εφημεριομαχους. Τις αναγκες σε ειδικους τις καλυπτουν ιδιωτες πιασμενοι που εχουν μοιρασει την πιτα, οι οποιοι μαλιστα ουτε που πλησιαζουν το νοσοκομειο (κατι συμβασεις που τους προτεινονται οταν δε βρισκουν τα νοσοκομεια ουτε επικουρικους τις σνομπαρουν, γιατι δε θα χαλασουν το μαγαζι τους για να βλεπουν τους ιδιους ασθενεις τσαμπε).

Επισης ο αγροτικος ιατρος κανει αν θυμαμαι καλα συμβαση σα δημοσιος υπαλληλος, που σημαινει οτι λογικα παρατασεις οπως στους επικουρικους δε μπορουν να παιξουν πανω απο 1 ετος, γιατι μετα μπορεις να ζητησεις μονιμοποιηση. Για αυτο μαξ παραταση 12 μηνες στους αγροτικους:

Η παράταση αυτή εγκρίνεται με απόφαση του Υπουργού Υγείας, έχει δε μέγιστη διάρκεια δώδεκα μήνες 

http://isx.gr/content/το-άρθρο-σχετικά-με-την-υπηρεσία-υπαίθρου-των-γιατρών-όπως-ψηφίστηκε-στο-νομοσχέδιο-

Ποιος ειδικος θα παει επαρχια με νοικια κλπ εξοδα, για να παρει σιγουρα δρομο στα 2 ετη? Εδω δεν πανε για επικουρικοι...

Δε χρειαζομαστε αλλους τυπους "επικουρικου", τα επικουρικα ειναι μια πληγη για το συστημα υγειας, μια πονηρια που σκαρφιστηκαν για να μην κανουν προσληψεις στην υγεια (αντιθετα π.χ. οι μετακλητοι πανε συννεφο).

Ως αγροτικός που έχει κάνει ειδικότητα αλλά δεν έχει δικαίωμα να δώσει εξετάσεις, έχω να παρατηρήσω τα εξης:

1) Πολύς κόσμος απευθύνεται στο κέντρο υγείας και όχι στον ιδιώτη ειδικό για να μην πληρώσει. Και ναι θα παει για το ΩΡΛ πρόβλημα στον αγροτικό γιατί είναι δωρεάν και όχι στο ιατρείο του ιδιώτη ΩΡΛ. 

2) Η απουσία κάποιας ειδικότητας απο το πρόγραμμα εφημεριών ενός μικρού νοσοκομείου δεν σημαίνει πάντα παραπομπή στο ιδιωτικό ιατρείο/εργαστήριο, αλλά διακομιδή με ΕΚΑΒ.

3) Αφού αναγκαζομαστε ούτως ή άλλως να πάμε στην επαρχία για 1 χρόνο τουλάχιστον ας κάνουμε αυτό για το οποίο εκπαιδευτήκαμε τόσα χρόνια και ειδικά αν στην ειδικότητα μας υπάρχει έλλειψη στο αντίστοιχο νοσοκομείο. Αυτό μπορεί να γίνει όμως μόνο αν έχουμε τίτλο. 

Τροποποιήθηκε από Help12
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Απο το υπο διαβουλευση νομοσχεδιο του Υπουργειου

http://www.opengov.gr/yyka/?p=3668

Αρθρο 19

Η υποπερ. 7 της περ. β’ της παρ. 1 του άρθρου 22 του ν. 4208/2013 (Α΄ 252), περί των κατηγοριών των ιατρών που πληρούν τις προϋποθέσεις νόμιμης απαλλαγής από την υποχρεωτική εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου, τροποποιείται, ως προς το ακαδημαϊκό έτος που αφορά, και διαμορφώνεται ως εξής:

«7. Οι ιατροί που έχουν εγγραφεί στο Α’ έτος Ιατρικών Σχολών της ημεδαπής και αλλοδαπής μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008.».

 

Σημειωση. Μεχρι σημερα απαλλασσονται οσοι εγγραφησαν στην Ιατρικη ως το ετος 2005-2006

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 10/20/2022 at 2:59 PM, iceman said:

Απο το υπο διαβουλευση νομοσχεδιο του Υπουργειου

http://www.opengov.gr/yyka/?p=3668

Η υποπερ. 7 της περ. β’ της παρ. 1 του άρθρου 22 του ν. 4208/2013 (Α΄ 252), περί των κατηγοριών των ιατρών που πληρούν τις προϋποθέσεις νόμιμης απαλλαγής από την υποχρεωτική εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου, τροποποιείται, ως προς το ακαδημαϊκό έτος που αφορά, και διαμορφώνεται ως εξής:

«7. Οι ιατροί που έχουν εγγραφεί στο Α’ έτος Ιατρικών Σχολών της ημεδαπής και αλλοδαπής μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2007-2008.».

 

Τελικα ψηφιστηκε η απαλλαγη για οσους έχουν εγγραφεί στο Α’ έτος Ιατρικών Σχολών της ημεδαπής και αλλοδαπής μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2008-2009

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.