Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Παθολογική Ογκολογία


Recommended Posts

ξερει κανεις προοπτικες της ογκολογιας στην ελλαδα?επιπλεον εχει κανεις πληροφοριες για παπαγεωργιου στην σαλονικα που αρχισε να δινει τωρα την ειδικοτητα?ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οι προοπτικές είναι πολύ καλές. Έχει πάρα πολλούς ασθενείς, έχει πάρα πολύ δουλειά και θα έχει ακόμα περισσότερη στο μέλλον. Επειδή είχα έμμεση σχέση με ογκολογία, τους τελευταίους 5 μήνες, χωρίς καμία υπερβολή, ΚΑΘΕ εβδομάδα με ρωτούσαν γνωστός-γνωστού για καλούς ογκολόγους για referral από μια απλή κύστη στο στήθος μέχρι νέες πειραματικές θεραπείες-κλινικές δοκιμές στο εξωτερικό για μεταστατικό καρκίνο εντέρου. Ενω για ενδοκρινολογία, για παράδειγμα, που με ενδιαφέρει περισσότερο, με ρώτησαν 3.

Λείπουν οι καλοί, ενημερωμένοι ογκολόγοι. Οι εξελίξεις και οι νέες θεραπείες αλλάζουν ανα πενταετία και γι αυτό πρέπει να προετοιμαστείς για πολύ διάβασμα και ψάξιμο για να είσαι πάντα Up to date και να προσφέρεις τις καλύτερες υπηρεσίες στον ασθενή.

Ένα άλλο είναι ότι οι ασθενείς είναι σπάταλοι στην αρρώστια αυτή. Και λόγω (συγνώμη που το λέω) των 5 ψυχολογικών σταδίων που περνάνε μετά την διάγνωση (denial, anger, bargaining, depression, acceptance) ρωτάνε τουλάχιστον 3 ογκολόγους πριν ξεκινήσουν θεραπεία.

Τα αρνητικά σε επιστημονικό επίπεδο είναι

1. όλη η παθολογία είναι εξειδικευμένη, οι λοιμώξεις, το αναπνευστικό, η καρδιά, το ενδοκρινικό, τα μεταβολικά, πρέπει να ρυθμίζονται με γνώμονα την θεραπεία που παίρνει ο ασθενής. Μια απλή γενική αίματος είναι τελείως διαφορετική σε όλο τον άλλο πληθυσμό ασθενών από ότι στον καρκινοπαθή που λαμβάνει χημειοθεραπεία. Οι ασθενείς μπορεί να κρασάρουν ανά πάσα στιγμή, οι εφημερίες τους (αν τις κάνεις εσύ ο ογκολόγος και όχι ο παθολόγος) είναι βαριές και μπορεί ένας ασθενής αν χρειαστεί μετάγγισεις ή μεταφορά σε μονάδα κλπ να σου πάρει μια ολόκληρη νύχτα τρέξιμο.

2. Είναι σχετικά δύσκολο να βρεις καλούς χειρουργούς-ογκολόγους που να μπορείς να συνεργαστείς γιατί ναι μεν εσύ δίνεις την χημειοθεραπεία αλλά αν δεν προηγηθεί ο χειρουργός να κάνει καλά την δουλειά του, τζάμπα οι κόποι σου

3. Είναι δύσκολες οι διαγνώσεις και γενικά είναι καλό, αν θες να είσαι όσο πιο επαγγελματίας γίνεται, να επιλέξεις και παθολογοανατόμους και ακτινοδιαγνώστες που εμπιστεύεσαι ότι θα είναι λεπτολόγοι και ότι δεν θα χάσουν κάτι ύποπτο που μπορεί να διαφοροποιεί άρδην την σταδιοποίηση και άρα την θεραπεία που θα δώσεις. Ξέρω ογκολόγους που κατεβαίνουν οι ίδιοι στα εργαστήρια για να δουν τα πλακάκια και τις αξονικές...

4. Στην Ελλάδα η κατάσταση στην ψυχολογική υποστήριξη των ασθενών αυτών είναι σε εμβρυακό επίπεδο. Πιο πολλούς κλινικούς ψυχολόγους βλέπω στην τηλεόραση παρά σε νοσοκομεία. Και καλείται ο γιατρός να παίξει και αυτό τον ρόλο, να μεσολαβεί μέσω οικογένειας και ασθενών, να έχει τα γνωστά της ελληνικής οικογένειας "μην το πείτε γιατρέ...ή όχι πείτε το" κλπ. Δυστυχώς για ένα λαό που είμαστε τόσο εξοικιωμένοι με την ιδέα του θανάτου (προσέχουμε τους νεκρούς μας, τρισάγια, οι γιαγιάδες μας πάνε σε κάθε γιορτή και σχόλη στα νεκροταφεία) ο καρκίνος είναι απαγορευμένη λέξη και ταμπού. Σιγά σιγά βέβαια θα γίνει η αλλαγή, αλλά μέχρι τότε...οι γιατροί θα πρέπει να ισορροπούν καταστάσεις.

Τα αρνητικά σε επαγγελματικό επίπεδο είναι ότι πρόκειται για νοσοκομειακή ειδικότητα, δλδ για να δίνεις χημειοθεραπείες θα πρέπει ο ασθενής να εισάγεται τουλάχιστον μία νύχτα σε κλινική (πολλές φορές είναι για μήνες μέσα). Αυτό στην Ελλάδα συνήθως σημαίνει δημόσιο νοσοκομείο = φακελάκι = μίζες από τις φαρμακευτικές.

Βέβαια "είναι πολλά τα λεφτά, Άρη". Πρόσφατα μια προισταμένη ογκολογικού σε μικρό νοσοκομείο της Αθήνας μου είπε ότι πληρώνουν την ημέρα σε χημειοθεραπείες 30.000 έουρος εκ των οποίων το 10% μοιράζεται σε διευθυντή, υποδιευθυντή και επιμελητές του τμήματος...3.000 ευρώ ημερησίως! Είναι πολλά τα λεφτά, είναι πολύ μεγάλη η ζήτηση για ογκολόγους, την θεωρώ ιδιαιτέρως sophisticated ειδικότητα, έχει πολύ διάβασμα και έρευνα και πολλά πεδία να ασχοληθείς, αλλά για να είσαι καλός έχει μεγάλες απαιτήσεις. 'Ενα επιπλέον θετικό, είναι ότι καμία άλλη ειδικότητα δεν διεκδικεί τους ασθενείς σου. Αναμφισβήτητα θα την πρότεινα αν το θέμα του θανάτου των ασθενών σου δεν σε επηρεάζει.

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω πολυ για την φοβερη σου αναλυση.να σαι καλα ,εχω τοσο καιρο εδω μεσα μονο εσυ μου τα ειπες τοσο αναλυτικα.να σαι καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα τις γνώμες ή τις γνώσεις σας πάνω στις κλινικές και στα νοσοκομεία που δίνουν αυτή την ειδικότητα. Οποια πληροφορία ευπρόσδεκτη, είτε απο τα φοιτητικά ή από τα επαγγελματικά πλέον χρόνια. Ενδιαφέρομαι κυρίως για τα νοσοκομεία της Αττικής (αν και αν ξέρετε κάτι για τα επαρχιακά, αναφέρετε το) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για την ογκολογία εξαρτάται τι θες να κάνεις. Αν θες «πελάτες» για μετά και να κάνεις πιο χύμα την ειδικότητα θα επιλέξεις αμιγώς ογκολογικό νοσοκομείο. Εγώ ήμουν σε ένα ερευνητικό 2 χρόνια στον Άγιο Σάββα. Εκεί θα δεις χιλιάδες κόσμο, τα πάντα από περιστατικά αλλά είναι ένα χάλι από άποψη εκπαίδευσης και οργάνωσης και ότι μάθεις θα είναι επειδή μόνος σου ασχολείσαι και ψάχνεις. Δε γίνεται ογκολογικό συμβούλιο, δεν συναποφασίζονται θεραπείες, δεν συνεργάζονται οι επιμελητές για τα περιστατικά και γενικά οι σχέσεις με τους γιατρούς είναι πελατειακές και ως ειδικευόμενος δεν εμπλέκεσαι σε αυτές παρά μόνο ως γραμματέας του επιμελητή σου που σου ζητάει διάφορα. Οι κλινικές είναι ένα απέραντο νεκροταφείο με τελικών σταδίων ασθενείς με τους οποίους δεν ασχολείται κανείς, γίνεται μια επίσκεψη πρόχειρη και τίποτα επί της ουσίας. Οι εφημερίες εκεί είναι όλες κλειστές καθώς δεν υπάρχουν ΤΕΠ με το σύστημα του ΕΣΥ παρά μόνο εισαγωγές ανθρώπων που ήδη παρακολουθούνται εκεί κι έχουν κάποιο επείγον συμβάν αλλά θα είσαι με ένα μπίπερ να καλύπτεις 2-3 ορόφους. Θα κάνεις κάποια rotation από βραχεία νοσηλεία όπου θα κάθεσαι ακούνητος 8-9 ώρες σε ένα γραφείο να γράφεις παραπεμπτικά για χημειοθεραπείες και θα κάνεις το διαιτητή μεταξύ ασθενών και νοσηλευτών. Θα σου πω όμως πως από Άγιο Σάββα έχουν βγει εξαιρετικοί επιστήμονες που βρίσκονται τώρα MD Anderson οι οποίοι το είχαν επιλέξει συνειδητά λόγω της πληθώρας περιστατικών και δεν μετάνιωσαν. Αν θες πιο οργανωμένη εκπαίδευση, εργασίες και σοβαρή δουλειά με ωράρια, μαθήματα και up to date μελέτη θα πας σε πανεπιστημιακό. Η ογκολογία αλλάζει σιγά σιγά και οι νέες θεραπείες (γονιδιακές, κυτταρικές, ανοσοθεραπεία, βιολογικοί παράγοντες κλπ) βρίσκονται σε φάση ερευνητικών πρωτοκόλλων, τα οποία κυρίως τρέχουν σε κλινικές με αντίστοιχα εργαστήρια και κάλυψη από κάποιο πανεπιστήμιο. Η καλύτερη κλινική μακράν είναι στο Ηράκλειο του κ. Γεωργούλια. Μετά έρχεται η Πάτρα που πάσχει τελευταία από ογκολόγους. Επίσης τελευταία που άνοιξαν θέσεις στη Λάρισα είναι καλά γιατί έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πράγματα καθώς οι άνθρωποι εκεί είναι εκτός της «γνωστής κλίκας» κι ακόμα δουλεύουν αξιοκρατικά και σοβαρά. Από Αθήνα οι επιλογές σου είναι Δημόπουλος στο Αλεξάνδρας ( με ότι αυτό συνεπάγεται) και στο Αττικό στο οποίο είναι και κάποιοι καθηγητές της επιτροπής εξετάσεων και όσο να πεις είναι καλό να σε ξέρουν από πριν. Απλά εκεί δεν είναι και τόσο ζεστό το κλίμα από άποψη ανθρωπίνων σχέσεων και συνεργασίας. Ξέρω ότι δε σε βοήθησα πολύ αλλά δεν είναι μια απάντηση που μπορείς να δώσεις αφοριστικά. Εξάλλου θα βρεθούν κάποιοι που θα πουν τη δική τους εμπειρία που μπορεί να είναι αντίθετη από τη δική μου. Να έχεις πάντα στο μυαλό σου ότι οι καρκινοπαθείς είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία χρόνιων ασθενών, με multidisciplinary ανάγκες , αρκετά χειριστικοί με τους γιατρούς τους και με το σύστημα και από τη λίγη μου πείρα δουλεύοντας μαζί τους θα σου πω ότι πρέπει να σκεφτείς σίγουρα να κάνεις κάπου ειδικότητα που θα καλύπτει ένα ευρύ πεδίο ειδικοτήτων και εργαστηρίων που θα χρειάζονται οι ασθενείς σου γιατί το τηλέφωνό σου θα χτυπάει ασταμάτητα για να τους εξυπηρετείς για ότι χρειάζονται. Είναι τραγικό ας πούμε να βιώνεις μαζί τους την ταλαιπωρία να μην υπάρχει ακτινοθεραπευτικό στο νοσοκομείο που θα είσαι και να ψάχνεις που θα τους βολέψεις αλλού ή να μην υπάρχει καρδιολόγος να αντιμετωπίσει την καρδιοτοξικότητα των θεραπειών ή να μην υπάρχει ιατρείο πόνου κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drkg, άκρως ενδιαφέρουσα και βοηθητική η απάντησή σου! Μήπως γνωρίζεις τίποτα για Θεσσαλονίκη? Ειδικά η ογκολογική στο Παπαγεωργίου είναι αρκετά νέα και δεν έχω ακούσει κάτι. Για το Θεαγένειο πάλι έχω ακούσει τα χειρότερα, μία κατάσταση τύπου Αγίου Σάββα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάτρα;! Χαχαχα, ας γελάσω!!!Για τα υπόλοιπα δε μπορώ να εκφέρω άποψη για το επίπεδο εκπαίδευσης, δε γνωρίζω τα νοσοκομεία. Πάντως, τομείς όπως η ογκολογία στους οποίους η έρευνα παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, υπάρχουν δύο βασικές προϋποθέσεις για να γίνεις καλός γιατρός. Να πηγαίνεις σε όσο το δυνατόν περισσότερα συνέδρια και να διαβάζεις τα νεότερα από την διεθνή βιβλιογραφία (πχ uptodate, reviews κλπ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drkg, άκρως ενδιαφέρουσα και βοηθητική η απάντησή σου! Μήπως γνωρίζεις τίποτα για Θεσσαλονίκη? Ειδικά η ογκολογική στο Παπαγεωργίου είναι αρκετά νέα και δεν έχω ακούσει κάτι. Για το Θεαγένειο πάλι έχω ακούσει τα χειρότερα, μία κατάσταση τύπου Αγίου Σάββα...

Ναι για θεαγένειο κάπως έτσι είναι. Το Παπαγεωργίου είναι καλή περίπτωση αλλά είναι λίγο...πως να το πω με κομψό τρόπο...μυστήριος ο καθηγητής.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχα...νομίζω το έθεσες κομψά! :P

"Μυστήριοι" πάντως υπάρχουν παντού. Αν γίνεται καλή δουλειά στην κλινική, απλά το παπαβλέπεις. Πάντως προσφάτως που μίλησα με μία ειδικευόμενη παθολογικής ογκολογίας, μου είπε ότι θα συνιστούσε άνετα σε κάποιον που ενδιαφέρεται για ογκολογία, αλλά έχει πιο "τεχνολογικές" κλίσεις, και την ακτινοθεραπευτική ογκολογία. Μου μίλησε μάλιστα για καλή επαγγελματική αποκατάσταση προς το παρόν ( δεν είμαστε μάντεις για να ξέρουμε το μέλλον), καθώς ανοίγουν αρκετές ογκολογικές μονάδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ακτινοθεραπευτική είναι σούπερ ειδικότητα, την έχω ψάξει κι εγώ αρκετά κι έμαθα τα εξής. Αυτοί που έχουν τελειώσει πρόσφατα είναι άνεργοι και παλεύουν ως επικουρικοί να χωθούν στην ιεραρχία του ΕΣΥ... Όντως είναι στα χαρτιά πολλά σχέδια για νέες μονάδες καθώς αυτές που έχουμε όχι μόνο δε φτάνουν αλλά και οι περισσότερες υπολειτουργούν με μηχανήματα πεπαλαιωμένα και αρκετά από αυτά είναι παροπλισμένα, το πότε θα ανοίξουν όμως για να απορροφήσουν όλους αυτούς που στράφηκαν στην ειδικότητα λόγω της μικρότερης αναμονής που υπήρχε τα προηγούμενο χρόνια είναι ένα θέμα! Για παράδειγμα στο Αλεξάνδρας που λειτουργεί ένα από τα πιο παλιά τμήματα ακτινοθεραπείας έχει γίνει πρόσφατα διευθυντής ένας υπέροχος επιστήμονας ο κ.Πισσάκας ο οποίος παλεύει με νύχια και με δόντια να ξαναστήσει τη μονάδα αλλά δεν έχει μηχανήματα να δουλέψει. Εξού και για αρκετό καιρό κανείς δε δήλωνε εκεί ειδικότητα γιατί ήξερε ότι δεν μπορεί να εκπαιδευτεί. Υπάρχουν επίσης σκέψεις να αυξηθεί ο χρόνος ειδικότητας καθώς δε συμβαδίζει με τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές και δεν αναγνωρίζεται στο εξωτερικό. Κανονικά η ειδικότητα δεν είναι εργαστηριακή, υποτίθεται πως πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχη κλινική αλλά από όσο ξέρω δεν υπάρχει αυτό στην Ελλάδα. Στο Αττικό γίνεται πολύ καλή εκπαίδευση κι ο κύριος Κουλουλίας είναι μακράν ένας από τους καλύτερους Δασκάλους ακτινοθεραπευτές, έχουν εξομοιωτές και μηχανήματα τελευταίας τεχχνολογίας κι επίσης κλινική έτοιμη να λειτουργήσει παρόλα αυτά το τμήμα είναι υποστελεχωμένο, υπολειτουργεί και οι ειδικευόμενοι φεύγουν αργά το απόγευμα από εκεί προσπαθώντας να καλύψουν τις ανάγκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βόλταρα συτο διαδίκτυο όταν έπεσα πάνω στο θέμα σας. Τέλειωσα την ειδικότητα αυτή πριν από λίγους μήνες. Πέρασα από τρία νοσοκομεία , όλα στην Αθήνα. Ευαγγελισμός : αδύναμη κλινική, δυνατό νοσοκομείο, όχι ακτινοθεραπεία, αλλά έχει μαγνήτη και νομίζω απέκτησε PET. Αλεξάνδρας : πολύ δυνατό τμήμα, με ικανά στελέχη, πολλά πρωτόκολλα, δυνατότητες διατριβής, όχι εύκολα απόκτηση κλινικής εμπειρίας. Αγ Σαββας : δύσκολο νοσοκομείο για να φτιάξεις βιογραφικό, αλλά τεράστια, μιλάμε για τεράστια κλινική εμπειρία. Αυτη την περίοδο έχει νομίζω και 3-4 κενές θέσεις ειδικευομένων και έχουν προκηρυχθεί άλλες τόσες για Επ. Β'.

Προοπτικές ειδικότητας : Κατάσταση επιδεινούμενη καθώς με τα νέα μέτρα αποχωρούν από το χώρο φαρμακευτικές΄εταιρείες κολλοσσοί που έστελναν πολυ κόσμο σε συνέδρια και διοργάνωναν εκπαιδευτικά σεμινάρια σε πολλές πόλεις της Ελλάδας. Δύσκολα αναπληρώσιμο κενό. Θέσεις υπάρχουν ιδίως στην περιφέρεια που ο κοσμάκης βλέπει ογκολόγο με το κυάλι (για να μην πω με τηλεσκόπιο). Προβλήματα επίσης υπάρχουν με άλλες ειδικότητες που σφετερίζονται τη χορήγηση χημειοθεραπειών (πχ ορισμένοι πνευμονολογοι, σπανιότερα χειρουργοί).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

και αναμεσα στις αλλες διαταξεις του υπο συζητητηση νομοσχεδιου του υπουργειου υγειας τσουπ....... βρηκα και αυτη. ποιους εξυπηρετει???????

Άρθρο 72 Ειδικότητα Παθολογικής Ογκολογίας

Κατ’ εξαίρεση των όσων προβλέπονται στο άρθρο 1 του ΠΔ 204 1998 (ΦΕΚ Α 162

χορηγείται σε ιατρούς ο τίτλος ειδικότητας Παθολογικής Ογκολογίας, χωρίς

εξετάσεις, εφόσον κατά τη δημοσίευση του παρόντος, συντρέχουν υποχρεωτικά οι

εξής προϋποθέσεις:

α) η ειδικότητα της παθολογίας να έχει αποκτηθεί πριν την έκδοση της Υπουργικής

Απόφασης Υ4α 35455 02 (ΦΕΚ 1568 16. 12. 2002).

β) όλη ή μέρος της άσκησης στην ειδικότητα της παθολογίας, διάρκειας τουλάχιστον

τριών (3) ετών, να έχει πραγματοποιηθεί σε παθολογική ογκολογική κλινική

ογκολογικού νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρον....Ογκολογικά νοσοκομεία είναι ο "Άγιος Σάββας", οι "Άγιοι Ανάργυροι" και το "Μεταξά" (στην Αθήνα). Από όσο ξέρω ο "Άγιος Σάββας" δίνει μόνο 2 χρόνια παθολογία, οι "Άγιοι Ανάργυροι" και το "Μεταξά" πόσο; Το ίδιο ή περισσότερο; Θεωρούνται ως "ογκολογικά" και τα νοσοκομεία και οι κλινικές που έχουν τέτοια τμήματα, πχ Πανεπιστημιακές με επιμελητές ογκολόγους; Περίεργη διάταξη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η διαταξη φαινεται εξωφρενικα φωτογραφικη!!!

το πιο εξωφρενικο ομως ειναι που η ειδικοτητα θα δωθει ΧΩΡΙΣ εξετασεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

δηλαδη παιδια προκειται για νοσοκομειακη ειδικοτητα μονο ή μπορεις να την εξασκησεις και σαν ιδιωτης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

το ψηφισθεν νομοσχεδιο. κατοπιν εξετασεων θα δινεται τελικα η ειδικοτητα σε οσουν εμπιπτουν στη διαταξη.

Άρθρο 68

Ειδικότητα Παθολογικής Ογκολογίας

Κατ’ εξαίρεση των όσων προβλέπονται στο άρθρο 1 του π.δ. 204/1998 (ΦΕΚ 162 Α΄) χορηγείται σε ιατρούς οτίτλος ειδικότητας Παθολογικής Ογκολογίας, κατόπιν εξετάσεων,

εφόσον κατά τη δημοσίευση του παρόντος, συντρέχουν σωρευτικά οι εξής προϋποθέσεις:

α) Η ειδικότητα της παθολογίας αποκτήθηκε πριν την έκδοση της υπουργικής απόφασης Υ4α/35455/2002 (ΦΕΚ 1568 Β΄).

β) Όλη ή μέρος της άσκησης στην ειδικότητα της παθολογίας, διάρκειας τουλάχιστον τριών (3) ετών, πραγματοποιήθηκε σε παθολογική ογκολογική κλινική ογκολογικού νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Ενδιαφέρομαι να δηλώσω το ειδικό μέρος της παθολογικής ογκολογίας στην Αθήνα μέσα στις επόμενες μέρες.

Επειδή τελείωσα στη Θεσσαλονίκη, δε γνωρίζω πολλά για τα νοσοκομεία της Αθήνας και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει

κάτι νεότερο από τις πληροφορίες που έχουν γράψει τα παιδιά πιο πάνω. Είμαι ανάμεσα σε Άγιο Σάββα και Αττικό και στο γνωστό

δίλημμα πολλά ογκολογικά περιστατικά ή πανεπιστημιακή κλινική. Πιστεύετε ότι τα πανεπιστημιακά εκτός από καλύτερη εκπαίδευση

προσφέρουν και περισσότερες ευκαιρίες για εργασία αργότερα; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

παιδιά θα θελα να ρωτήσω κ γω κάτι, που δεν το βρίσκω πουθενά: για την ογκολογική παθολογία, θέλουμε 3 χρόνια παθολογία, εκ των οποίων 6 μήνες αιματολογία

πώς δηλώνω την αιματολογία:

δηλώνω 2,5 χρόνια παθολογία, και μόλις αρχίσω παθολογία δηλώνω το εξάμηνο της αιματολογίας;

ή δηλώνω 3 χρόνια παθολογία; σ αυτήν την περίπτωση, πού και πώς δηλώνω ότι το ένα εξάμηνο θα ναι αιματολογία;

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλώνεις αρχικά 3 χρόνια Παθολογίας (το γενικό κομμάτι της ειδικότητας). Στην συνέχεια δηλώνεις και το ειδικό κομμάτι (Ογκολογία - 3 χρόνια). Από αυτά τα 3 χρόνια Ογκολογίας το ένα εξάμηνο θα είναι Αιματολογία (μπορεί στην ίδια κλινική -να έχουν ειδικό αιματολογικό τμήμα, στο ίδιο νοσοκομείο ή αλλού). Η τοποθέτηση αυτή γίνεται συνήθως με ευθύνη/συνεννόηση του διευθυντή σου (συνεπώς ΔΕΝ χρειάζεται να δηλώσεις κάτι σχετικά με την Αιματολογία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Θα μπορούσε μήπως κάποιος να μας ενημερώσει για την αναμονή σε νοσοκομεία της Αθήνας αλλά και για τη αποκατάσταση και τις προοπτικές της ειδικότητας στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου ( ίσως φανεί ανόητη η ερώτηση βέβαια) :

Το ιδιωτικό ιατρείο ενός ογκολόγου απαιτεί ιδιαίτερο ιατρικό εξοπλισμό,δηλαδή το στήσιμο ενός ιδιωτικού ιατρείου έχει μεγάλο κόστος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πολύ βοηθητικά όλα! Ευχαριστούμε!!! :) Μήπως μπορεί να γράψει κάποιος αδρά την αναμονή για το ειδικό κομμάτι στα νοσοκομεία της Αθήνας? Περίπου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.