Jump to content

Στρατιωτικό νοσ/μειο και Αναγνώριση χρόνου ειδικότητας (6μηνο)


Dr_Teliomenos

Recommended Posts

μεχρι τωρα ηξερα οτι αν εχεις βυσμα μπορεις να κανεις τη θητεια σου σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο και να αναγνωρισεις 9-10 μηνες ειδικοτητα.

πλεον ανακαλυψα οτι αν εχεις ακομα πιο μεγαλο βυσμα μπορουσες να καταταγεις ΟΒΑ (οπλιτης βραχειας ανακαταταξης) να υπηρετησεις ΚΑΙ ΠΑΛΙ τη θητεια σου σε ενα στρατιωτικο νοσοκομειο και να αναγνωρισεις συνολικα 2 χρονια ειδικοτητα.

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B12%CE%98-%CE%957%CE%A5

Αναγνωρίζονται στον ιατρό ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟ του ΣΤΕΦΑΝΟΥ ,τα χρονικά διαστήματα που υπηρέτησε
στο Οφθαλμολογικό τμήμα του Ναυτικού Νοσοκομείου Αθηνών, ως εξής:
-ως εσωτερικός βοηθός, κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας,από 14-4-2009 έως 13-11-2009 = 7 μήνες
-Ως οπλίτης βραχείας ανακατάταξης(ΟΒΑ) -εσωτερικός βοηθός, από 2-8-2010 έως 13-9-2011 = 13 μήνες και 12 ημέρες,
ως χρόνος άσκησης ειδικότητας στην Οφθαλμολογία, προκειμένου να αποκτήσει την ειδικότητα της Οφθαλμολογίας.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ακομα καλυτερο ειναι (βασει της λιστας νομαρχια Αττικης) δηλωσε ως ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ για λογους υγειας στο Λαικο στις 7/4/11 (δηλαδη ενω εκανε την θητεια του σαν ΟΒΑ) και πηρε πρωτοκολλο διορισμου 3 μηνες μετα.

σημειωτεον για να σε δεχτουν σαν ΟΒΑ πρεπει να ησουν Ι1 ή Ι2........

δηλαδη μπηκε στο στρατο "υγιης" ενω εκανε την 2η θητεια του "αρρωστησε" και δηλωσε ως υπεραριθμος, συνεχισε να υπηρετει την πατριδα και μολις βγηκε ο διορισμος του (στο τσακα τσακα) παραιτηθηκε απτον στρατο και διοριστηκε........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να καταταγείς σαν ΟΒΑ δε χρειαζόσουν βύσμα. με μια αιτηση 1 μηνα πριν τη λήξη της θητείας σου, γινοσουν ΟΒΑ.

αλλα εδω εχει γινει το ανηκουστο: αν καταλαβα καλα ο απατεωνας απολυθηκε απο το στρατό και επανακατατάχθηκε μετα απο 1 χρονο; αν ειναι δυνατον.

αυτό σηκώνει καταγγελία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ) Διορισμένος ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 30442 19-10-07 150280/16-11-09 ΠΛΗΡΗΣ ΛΑΙΚΟ (ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ) Διορισμένος ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 7631 07-04-11 83443/22-07-11 ΠΛΗΡΗΣ

emarupAπό τη λίστα των υπεράριθμων. emarup

Πρόκειται να ανοιχτεί τραπεζικός λογαριασμός για την ενίσχυση των αναξιοπαθούντων και πασχόντων οικογενειών συναδέλφων.

Παρακαλώ όπως ενισχύσετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

τελικα αυτο με την καταταξη σαν ΟΒΑ και τοποθετηση σε νοσοκομειο για ειδικοτητα ειχε περαση

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%99%CE%A1%CE%A4%CE%98-%CE%A6%CE%A4%CE%98

Αναγνωρίζεται στον ιατρό ΦΛΕΒΑΡΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΟ του ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, το χρονικό διάστημα, από 7-1-2008 έως 22-7-2008 = 6 μήνες και 16 ημέρες,
που υπηρέτησε ως οπλίτης βραχείας ανακατάταξης(ΟΒΑ) -εσωτερικός βοηθός, στο Β΄Ορθοπαιδικό τμήμα του Ναυτικού Νοσοκομείου Αθηνών,
ως χρόνος άσκησης ειδικότητας στην Ορθοπαιδική,προκειμένου να αποκτήσει την ειδικότητα της Ορθοπαιδικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τότε ήταν νόμιμο, μετα το νοέμβρη του 2008 καταργήθηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τότε ήταν νόμιμο, μετα το νοέμβρη του 2008 καταργήθηκε.

δηλαδη ο στρατος χρειαζοταν επιπλεον ιατρους στα νοσοκομεια του και τους επαιρνε σαν ΟΒΑ?

φανταζομαι ο θεσμος υπηρχε για να καλυπτει γενικες θεσεις και οχι βυσματικες σε νοσοκομεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ΧΡΥΣΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΤΟΤΕ!! ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΜΙΣΘΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ!!!

ΑΔΑ: ΩΠ0ΛΘ-ΛΦ3 - ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΠΑΤΡΙΚΑΚΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ

Αναγνωρίζεται στον ιατρό ΠΑΤΡΙΚΑΚΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, το χρονικό διάστημα, από 20-7-2007 έως 6-2-2008 = 6 μήνες και 17 ημέρες,που υπηρέτησε ως εσωτερικός βοηθός κατά την διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας, στο Χειρουργικό τμήμα του Ναυτικού νοσοκομείου Αθηνών , ως χρόνος άσκησης ειδικότητας στην Χειρουργική,προκειμένου να αποκτήσει την ειδικότητα της Χειρουργικής.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΦΕΚ B 2313 - 28.08.2014

Κυρώνεται η ανωτέρω (3) απόφαση του ΚΕ.Σ.Υ με την οποία γίνεται αποδεκτή η άρση καταλληλότητας της Χειρουργικής Κλινικής και του Μικροβιολογικού και Ακτινοδιαγνωστικού Εργαστηρίου του Ναυτικού Νοσοκομείου Σαλαμίνας για χορήγηση ειδικότητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Αρχικά καλημέρα , Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες μου γιατί δεν έχω ιδέα ; 

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

1) Πού θα παρουσιαστώ ; 

2) Υπάρχει πιθανότητα να μην μπω σαν γιατρός ; 

3) Θέλω οπωσδήποτε στρατιωτικό νοσοκομείο και αν είναι δυνατόν Αθήνα. Πώς μπορώ να το πετύχω αυτό ; 

4) Γενικά για στρατιωτικό νοσοκομείο είναι εύκολο να μπεις η απαιτεί βύσμα ;

5) Δίνουν χειρουργεία η απλά κάνεις γραφειοκρατία ; 

6) εάν επικοινωνήσω με στρατολογία για το συγκεκριμένο θέμα θα με εξυπηρετήσει κανείς δινοντάς μου πληροφορίες η απλά θα με γράψουν ;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, alexander13 said:

Αρχικά καλημέρα , Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποιες απορίες μου γιατί δεν έχω ιδέα ; 

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

1) Πού θα παρουσιαστώ ; 

2) Υπάρχει πιθανότητα να μην μπω σαν γιατρός ; 

3) Θέλω οπωσδήποτε στρατιωτικό νοσοκομείο και αν είναι δυνατόν Αθήνα. Πώς μπορώ να το πετύχω αυτό ; 

4) Γενικά για στρατιωτικό νοσοκομείο είναι εύκολο να μπεις η απαιτεί βύσμα ;

5) Δίνουν χειρουργεία η απλά κάνεις γραφειοκρατία ; 

6) εάν επικοινωνήσω με στρατολογία για το συγκεκριμένο θέμα θα με εξυπηρετήσει κανείς δινοντάς μου πληροφορίες η απλά θα με γράψουν ;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Μια πρώτη απάντηση σε όλα θα ήταν σκέτο: "Βύσμα..."

Αλλά υποθέτω ότι θες κάτι πιο συγκεκριμένο, έτσι; :P

Ας τα πάρουμε όμως ένα ένα.

2 ώρες πριν, alexander13 said:

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

1) Πού θα παρουσιαστώ;

Αρχικά, διευκρίνισε τι εννοείς με το "μπαίνω" στρατό;; Οι φάσεις για να μπεις στρατό είναι οι εξής:

Α] Λίγο πριν λήξει η αναβολή σου, γιατί εάν λήξει και δεν κάνεις καμία ενέργεια πας κατευθείαν στο Βήμα Γ], πηγαίνεις στο πλησιέστερο στρατολογικό γραφείο της περιοχής διαμονής σου και καταθέτεις έγγραφα από όπου προκύπτει τι ακριβώς έκανες κατά τη διάρκεια της αναβολής αυτής:

i) Αντίγραφο πτυχίου ιατρικής

ii) Άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος

iii) Ενδεχομένο πιστοποιητικό ειδικότητας [εν προκειμένω, για τον 1 (ένα) χρόνο της γενικής χειρουργικής]

iv) Δίπλωμα οδήγησης (εφόσον υπάρχει)

v) Ενδεχόμενα επιπρόσθετα πτυχία ή ακαδημαϊκούς τίτλους: Δεύτερο πτυχίο, Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό κ.τ.λ.

vii) Δηλώνεις προτίμηση, συνήθως 2 - 3εις προτιμήσεις, για περιοχή που επιθυμείς να υπηρετήσεις

viii) Δηλώνεις γνώσεις ξένων γλωσσών, υπολογιστών κ.τ.λ.

Β] Με την κατάθεση των παραπάνω εγγράφων διακόπτεται αυτομάτως η αναβολή σου και περιμένεις να σε καλέσουν να καταταγείς στην αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ από αυτήν στην οποία έχεις παρουσιαστεί για διακοπή της αναβολής σου. Αυτό φυσικά εφόσον έχει παρέλθει η αντίστοιχη προθεσμία για κατάταξη στην παρούσα ΕΣΣΟ, γιατί διαφορετικά υπάρχει πιθανότητα να σε φωνάξουν άμεσα προς κατάταξη. Συνεπώς πριν παρουσιαστείς, ρώτα τις σχετικές ημερομηνίες, γιατί καλό είναι να έχεις κάποιο χρονικό διάστημα κενό για να προετοιμαστείς και να πας στρατό κατά την αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ.

* Με τον όρο ΕΣΣΟ εννοούμε πρακτικά τα χρονικά διαστήματα κατάταξης νεοσυλλέκτων στον ελληνικό στρατό, ή αλλιώς, πιο λαϊκά, τις "φουρνιές" των νεοσυλλέκτων που κατατάσσονται στον ελληνικό στρατό. Για κάθε φουρνιά κατάταξης, βγαίνουν κάθε χρόνο σχετικές ανακοινώσεις από το Γενικό Επιτελείο Στρατού (ΓΕΣ), όπου προσδιορίζουν ποιες ημερομηνίες θα πρέπει να είσαι διαθέσιμος προς κατατάξη (π.χ. λήξη αναβολής), προκειμένου να σε φωνάξουν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, συνήθως ένα μήνα μετά, για να παρουσιαστείς στο Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων, ή κατευθείαν στη Μονάδα σου, όπως πλέον σχεδιάζεται να κάνουν.

Γ] Από τη στιγμή που είτε έληξε, είτε διέκοψες, την αναβολή σου, περιμένεις ανά πάσα στιγμή να σου έρθει γράμμα με το σημείωμα κατάταξης (ή αλλιώς, φύλλο πορείας). Αυτό θα αναγράφει επ' ακριβώς την ημέρα, την ώρα και τη μονάδα στην οποία θα πρέπει να παρουσιαστείς. Προκειμένου να διευκολυνθείς σε οποιαδήποτε απορεία σου σχετικά με τα όσα αναγράφει το φύλλο πορείας, μπορείς να απευθυνθείς στο τοπικό φρουραρχείο της περιοχής σου. Ομοίως, μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά και με την ίδια τη μονάδα. Πρόσβαση στην αρχική μονάδα θα πρέπει να εξασφαλίσεις μόνος σου, ωστόσο, το φρουραρχείο μπορεί να σου δώσει σχετικές βεβαιώσεις για να βγάλεις εισητήρια φθηνότερα (νομίζω στο 25% της τιμής) προκειμένου να μεταβείς στην αρχική σου μονάδα. Μετά οποιαδήποτε εσωτερική μετακίνηση εντός, ή εκτός, της ταξιαρχείας, την αναλαμβάνει ο ελληνικός στρατός, πλην των αδειών σου, όπου χρεώνεσαι ο ίδιος τα έξοδα μετάβασης και επιστροφής (πάλι, με τη σχετική έκπτωση του 75% στα μέσα μαζικής μεταφοράς - ΚΤΕΛ, Τρένα, Πλοία, Αστικά λεωφορεία κ.τ.λ.)

Δ] Όταν φτάσεις στην αρχική σου μονάδα, ή Κέντρο Εκπαίδευσης, και δεν έχεις καταθέσει τα έγγραφα του Α], τα καταθέτεις εκεί. Ωστόσο, ακόμα και εάν τα έχεις καταθέσει στο στρατολογικό γραφείο όπου έκοψες την αναβολή σου, καλό είναι να έχεις μαζί σου αντίγραφα και να τα ξανακαταθέσεις στην πρώτη μονάδα που θα φτάσεις (έως τώρα Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων).

2 ώρες πριν, alexander13 said:

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

2) Υπάρχει πιθανότητα να μην μπω σαν γιατρός ;

Το Βήμα Α] εξασφαλίζει ότι το σημείωμα κατάταξης που θα σου έρθει, θα σε έχει ήδη εντάξει ως ΣΤΡ (ΥΓ). Μετά την αρχική εκπαίδευση και ορκωμοσία σου στο Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων, ή στην αρχική σου μονάδα τελοσπάντων, θα είσαι πλέον με ειδικότητα ως: "Οπλίτης Ιατρός" - "Ιατρός άνευ Ειδικότητας". Με αυτήν την ειδικότητα θα απολυθείς από το στράτευμα.

Όμως, επειδή πολλά γίνονται, εσύ θα έχεις μαζί σου τα σχετικά χαρτιά για να τα ξανακαταθέσεις και στο Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων. Ειδικά εάν δεις ότι στο σημείωμα κατάταξης που θα σου έρθει στο σπίτι δεν σε εμφανίζει ως "ΥΓ" (Σώμα υγειονομικού), εκεί θα υπάρχει ένα προβληματάκι. Γι' αυτό καλό είναι να μην περιμένεις να λήξει η αναβολή σου, γιατί ύστερα πάει αυτόματα σήμα στο ΓΕΣ για να βγει φύλλο πορείας προς κατάταξη, και ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένα χαρτί που να δείχνει ότι είσαι γιατρός. Επομένως δεν θα σου έρθει σημείωμα κατάταξης που να σε εντάσσει στο Υγεινομικό απευθείας.

Βέβαια, θα ενταχθείς μετά στο Υγειονομικό εάν καταθέσεις τα σχετικα έγγραφα στην πρώτη σου μονάδα, αλλά καλό είναι να μην φτάσεις σε αυτό το σημείο. Μερικοί φίλοι, όχι πολλοί, το 2011 δεν είχαν πάρει ακόμα πτυχίο γιατί δεν είχε γίνει η ορκωμοσία, κόψανε την αναβολή χωρίς χαρτιά, καταταγήκανε, παρουσιάσανε στο κέντρο τα χαρτιά τους και φυσικά μετά μια χαρά βρέθηκαν ως γιατροί, ο ένας μάλιστα σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Αλλά με τη γραφειοκρατεία του στρατού μην παίζεις, όσο νωρίτερα καταθέσεις τα έγγραφα, τόσο το καλύτερο.

2 ώρες πριν, alexander13 said:

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

3) Θέλω οπωσδήποτε στρατιωτικό νοσοκομείο και αν είναι δυνατόν Αθήνα. Πώς μπορώ να το πετύχω αυτό ;

Όλοι θέλουν θητεία στο σπίτι τους και μια ξανθιά γαλανομάτα να τους περιμένει...

Οπότε βύσμα...

2 ώρες πριν, alexander13 said:

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

4) Γενικά για στρατιωτικό νοσοκομείο είναι εύκολο να μπεις η απαιτεί βύσμα ;

Προσωπικά γνωρίζω ότι στο Στρατιωτικό Νοσοκομείο της Ξάνθης αποσπούν κατά καιρούς γιατρούς από τις γύρω μονάδες, για να καλύπτουν εφημερίες του νοσοκομείου. Ή από μονάδες αποσπούν γιατρούς στα ΣΤΕΠ (Στρατιωτικά Κέντρα Υγείας) για να καλύπτουν ανάγκες του Κέντρου Υγείας. Ή απο μονάδες αποσπούν γιατρούς στα Περιφερικά Ιατρεία και Κέντρα Υγείας του Ε.Σ.Υ. για να καλύπτουν ανάγκες των Κέντρων Υγείας και των γύρω χωριών.

Στην Αυλώνα, είχαμε περίπτωση ειδικευομένων που παρέμειναν στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως γιατί υπήρχαν ανάγκες και βγάλανε εκεί τη θητεία τους. Εμάς τα φρέσκα αποφοιτήσαντα φοιτητούδια μας ξαποστείλανε στα νησιά και στον Έβρο.

Κοινώς, αν έχεις βύσμα διάβαινε!

2 ώρες πριν, alexander13 said:

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

5) Δίνουν χειρουργεία η απλά κάνεις γραφειοκρατία ;

Εάν έχεις βύσμα και διατριβές δίνουν... Προφανώς χιούμορ κάνουμε, έτσι;

Εδώ στους ειδικευόμενους δεν δίνουνε. Ο ΣΣΑΣίτης γιατρός έχει φτάσει τα 27 - 28 πριν ξεκινήσει ειδικότητα (κάνουνε 3 χρόνια "αγροτικό") και θα δώσουνε σε εσένα;;

Στη φάση που είσαι, γραφειοκρατεία και λάντζα είναι μια χαρά και ελάχιστοι έχουν τέτοια τύχη.

2 ώρες πριν, alexander13 said:

Έχω τελειώσει τον 1ο χρόνο χειρουργικής σαν μερική ειδικότητα και μπαίνω στρατό. Ειμαι δηλωμένος σε στρατό ξηράς.

6) εάν επικοινωνήσω με στρατολογία για το συγκεκριμένο θέμα θα με εξυπηρετήσει κανείς δινοντάς μου πληροφορίες η απλά θα με γράψουν ;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Να επικοινωνήσεις με ποιον;;; Θα πάρεις τηλέφωνο στη Στρατολογία, θα το σηκώσει ο αξιωματικός - καραβανάς που θέλει να στείλει όλα τα ψάρια στον Έβρο, και θα του πεις:

"Γειά σας, με λένε Τάδε, είμαι γιατράρα με ένα χρόνο ειδικότητα, θέλω να κάνω τη θητεία μου στο 401, ενδιαφέρομαι για κλινική που να δίνει χειρουργεία και να προάγει την εκπαίδευση του ειδικευομένου, δεν έχω βύσμα, τι έχετε να με συμβουλέψετε;; "

Ε, εάν δεν σου κλείσει το τηλέφωνο, σίγουρα θα προσπαθήσει να σου εξηγήσει ότι προσγειώθηκες στον πλανήτη που λέγεται Ελλάδα. Το να πας σε νησί να δίνεις αλοιφές για τους κοριούς των φαντάρων, είναι ένα από τα καλά σενάρια για να βγάλεις τη στρατιωτική σου θητεία ως γιατρός ήρεμα και ωραία...

Υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα. Με βύσμα πάντως, όλα γίνονται.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, mihiatrik said:

Μια πρώτη απάντηση σε όλα θα ήταν σκέτο: "Βύσμα..."

Αλλά υποθέτω ότι θες κάτι πιο συγκεκριμένο, έτσι; :P

Ας τα πάρουμε όμως ένα ένα.

Αρχικά, διευκρίνισε τι εννοείς με το "μπαίνω" στρατό;; Οι φάσεις για να μπεις στρατό είναι οι εξής:

Α] Λίγο πριν λήξει η αναβολή σου, γιατί εάν λήξει και δεν κάνεις καμία ενέργεια πας κατευθείαν στο Βήμα Γ], πηγαίνεις στο πλησιέστερο στρατολογικό γραφείο της περιοχής διαμονής σου και καταθέτεις έγγραφα από όπου προκύπτει τι ακριβώς έκανες κατά τη διάρκεια της αναβολής αυτής:

i) Αντίγραφο πτυχίου ιατρικής

ii) Άδεια ασκήσεως ιατρικού επαγγέλματος

iii) Ενδεχομένο πιστοποιητικό ειδικότητας [εν προκειμένω, για τον 1 (ένα) χρόνο της γενικής χειρουργικής]

iv) Δίπλωμα οδήγησης (εφόσον υπάρχει)

v) Ενδεχόμενα επιπρόσθετα πτυχία ή ακαδημαϊκούς τίτλους: Δεύτερο πτυχίο, Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό κ.τ.λ.

vii) Δηλώνεις προτίμηση, συνήθως 2 - 3εις προτιμήσεις, για περιοχή που επιθυμείς να υπηρετήσεις

viii) Δηλώνεις γνώσεις ξένων γλωσσών, υπολογιστών κ.τ.λ.

Β] Με την κατάθεση των παραπάνω εγγράφων διακόπτεται αυτομάτως η αναβολή σου και περιμένεις να σε καλέσουν να καταταγείς στην αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ από αυτήν στην οποία έχεις παρουσιαστεί για διακοπή της αναβολής σου. Αυτό φυσικά εφόσον έχει παρέλθει η αντίστοιχη προθεσμία για κατάταξη στην παρούσα ΕΣΣΟ, γιατί διαφορετικά υπάρχει πιθανότητα να σε φωνάξουν άμεσα προς κατάταξη. Συνεπώς πριν παρουσιαστείς, ρώτα τις σχετικές ημερομηνίες, γιατί καλό είναι να έχεις κάποιο χρονικό διάστημα κενό για να προετοιμαστείς και να πας στρατό κατά την αμέσως επόμενη ΕΣΣΟ.

* Με τον όρο ΕΣΣΟ εννοούμε πρακτικά τα χρονικά διαστήματα κατάταξης νεοσυλλέκτων στον ελληνικό στρατό, ή αλλιώς, πιο λαϊκά, τις "φουρνιές" των νεοσυλλέκτων που κατατάσσονται στον ελληνικό στρατό. Για κάθε φουρνιά κατάταξης, βγαίνουν κάθε χρόνο σχετικές ανακοινώσεις από το Γενικό Επιτελείο Στρατού (ΓΕΣ), όπου προσδιορίζουν ποιες ημερομηνίες θα πρέπει να είσαι διαθέσιμος προς κατατάξη (π.χ. λήξη αναβολής), προκειμένου να σε φωνάξουν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες, συνήθως ένα μήνα μετά, για να παρουσιαστείς στο Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων, ή κατευθείαν στη Μονάδα σου, όπως πλέον σχεδιάζεται να κάνουν.

Γ] Από τη στιγμή που είτε έληξε, είτε διέκοψες, την αναβολή σου, περιμένεις ανά πάσα στιγμή να σου έρθει γράμμα με το σημείωμα κατάταξης (ή αλλιώς, φύλλο πορείας). Αυτό θα αναγράφει επ' ακριβώς την ημέρα, την ώρα και τη μονάδα στην οποία θα πρέπει να παρουσιαστείς. Προκειμένου να διευκολυνθείς σε οποιαδήποτε απορεία σου σχετικά με τα όσα αναγράφει το φύλλο πορείας, μπορείς να απευθυνθείς στο τοπικό φρουραρχείο της περιοχής σου. Ομοίως, μπορείς να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά και με την ίδια τη μονάδα. Πρόσβαση στην αρχική μονάδα θα πρέπει να εξασφαλίσεις μόνος σου, ωστόσο, το φρουραρχείο μπορεί να σου δώσει σχετικές βεβαιώσεις για να βγάλεις εισητήρια φθηνότερα (νομίζω στο 25% της τιμής) προκειμένου να μεταβείς στην αρχική σου μονάδα. Μετά οποιαδήποτε εσωτερική μετακίνηση εντός, ή εκτός, της ταξιαρχείας, την αναλαμβάνει ο ελληνικός στρατός, πλην των αδειών σου, όπου χρεώνεσαι ο ίδιος τα έξοδα μετάβασης και επιστροφής (πάλι, με τη σχετική έκπτωση του 75% στα μέσα μαζικής μεταφοράς - ΚΤΕΛ, Τρένα, Πλοία, Αστικά λεωφορεία κ.τ.λ.)

Δ] Όταν φτάσεις στην αρχική σου μονάδα, ή Κέντρο Εκπαίδευσης, και δεν έχεις καταθέσει τα έγγραφα του Α], τα καταθέτεις εκεί. Ωστόσο, ακόμα και εάν τα έχεις καταθέσει στο στρατολογικό γραφείο όπου έκοψες την αναβολή σου, καλό είναι να έχεις μαζί σου αντίγραφα και να τα ξανακαταθέσεις στην πρώτη μονάδα που θα φτάσεις (έως τώρα Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων).

Το Βήμα Α] εξασφαλίζει ότι το σημείωμα κατάταξης που θα σου έρθει, θα σε έχει ήδη εντάξει ως ΣΤΡ (ΥΓ). Μετά την αρχική εκπαίδευση και ορκωμοσία σου στο Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων, ή στην αρχική σου μονάδα τελοσπάντων, θα είσαι πλέον με ειδικότητα ως: "Οπλίτης Ιατρός" - "Ιατρός άνευ Ειδικότητας". Με αυτήν την ειδικότητα θα απολυθείς από το στράτευμα.

Όμως, επειδή πολλά γίνονται, εσύ θα έχεις μαζί σου τα σχετικά χαρτιά για να τα ξανακαταθέσεις και στο Κέντρο Εκπαίδευσης Νεοσυλλέκτων. Ειδικά εάν δεις ότι στο σημείωμα κατάταξης που θα σου έρθει στο σπίτι δεν σε εμφανίζει ως "ΥΓ" (Σώμα υγειονομικού), εκεί θα υπάρχει ένα προβληματάκι. Γι' αυτό καλό είναι να μην περιμένεις να λήξει η αναβολή σου, γιατί ύστερα πάει αυτόματα σήμα στο ΓΕΣ για να βγει φύλλο πορείας προς κατάταξη, και ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένα χαρτί που να δείχνει ότι είσαι γιατρός. Επομένως δεν θα σου έρθει σημείωμα κατάταξης που να σε εντάσσει στο Υγεινομικό απευθείας.

Βέβαια, θα ενταχθείς μετά στο Υγειονομικό εάν καταθέσεις τα σχετικα έγγραφα στην πρώτη σου μονάδα, αλλά καλό είναι να μην φτάσεις σε αυτό το σημείο. Μερικοί φίλοι, όχι πολλοί, το 2011 δεν είχαν πάρει ακόμα πτυχίο γιατί δεν είχε γίνει η ορκωμοσία, κόψανε την αναβολή χωρίς χαρτιά, καταταγήκανε, παρουσιάσανε στο κέντρο τα χαρτιά τους και φυσικά μετά μια χαρά βρέθηκαν ως γιατροί, ο ένας μάλιστα σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Αλλά με τη γραφειοκρατεία του στρατού μην παίζεις, όσο νωρίτερα καταθέσεις τα έγγραφα, τόσο το καλύτερο.

Όλοι θέλουν θητεία στο σπίτι τους και μια ξανθιά γαλανομάτα να τους περιμένει...

Οπότε βύσμα...

Προσωπικά γνωρίζω ότι στο Στρατιωτικό Νοσοκομείο της Ξάνθης αποσπούν κατά καιρούς γιατρούς από τις γύρω μονάδες, για να καλύπτουν εφημερίες του νοσοκομείου. Ή από μονάδες αποσπούν γιατρούς στα ΣΤΕΠ (Στρατιωτικά Κέντρα Υγείας) για να καλύπτουν ανάγκες του Κέντρου Υγείας. Ή απο μονάδες αποσπούν γιατρούς στα Περιφερικά Ιατρεία και Κέντρα Υγείας του Ε.Σ.Υ. για να καλύπτουν ανάγκες των Κέντρων Υγείας και των γύρω χωριών.

Στην Αυλώνα, είχαμε περίπτωση ειδικευομένων που παρέμειναν στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως γιατί υπήρχαν ανάγκες και βγάλανε εκεί τη θητεία τους. Εμάς τα φρέσκα αποφοιτήσαντα φοιτητούδια μας ξαποστείλανε στα νησιά και στον Έβρο.

Κοινώς, αν έχεις βύσμα διάβαινε!

Εάν έχεις βύσμα και διατριβές δίνουν... Προφανώς χιούμορ κάνουμε, έτσι;

Εδώ στους ειδικευόμενους δεν δίνουνε. Ο ΣΣΑΣίτης γιατρός έχει φτάσει τα 27 - 28 πριν ξεκινήσει ειδικότητα (κάνουνε 3 χρόνια "αγροτικό") και θα δώσουνε σε εσένα;;

Στη φάση που είσαι, γραφειοκρατεία και λάντζα είναι μια χαρά και ελάχιστοι έχουν τέτοια τύχη.

Να επικοινωνήσεις με ποιον;;; Θα πάρεις τηλέφωνο στη Στρατολογία, θα το σηκώσει ο αξιωματικός - καραβανάς που θέλει να στείλει όλα τα ψάρια στον Έβρο, και θα του πεις:

"Γειά σας, με λένε Τάδε, είμαι γιατράρα με ένα χρόνο ειδικότητα, θέλω να κάνω τη θητεία μου στο 401, ενδιαφέρομαι για κλινική που να δίνει χειρουργεία και να προάγει την εκπαίδευση του ειδικευομένου, δεν έχω βύσμα, τι έχετε να με συμβουλέψετε;; "

Ε, εάν δεν σου κλείσει το τηλέφωνο, σίγουρα θα προσπαθήσει να σου εξηγήσει ότι προσγειώθηκες στον πλανήτη που λέγεται Ελλάδα. Το να πας σε νησί να δίνεις αλοιφές για τους κοριούς των φαντάρων, είναι ένα από τα καλά σενάρια για να βγάλεις τη στρατιωτική σου θητεία ως γιατρός ήρεμα και ωραία...

Υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα. Με βύσμα πάντως, όλα γίνονται.

 

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις μιας και απ ότι κατάλαβες δεν έχω απολύτως καμία ιδέα !

αν κατάλαβα καλά πρέπει  να αρχίσω να ψάχνω για βύσμα ... 

μια διευκρίνηση μόνο  : 

εκεί που λες για τα χαρτιά πως είναι καλύτερα να τα καταθέσω όσο το δυνατόν νωρίτερα , εννοείς αν δεν κάνω λάθος μόλις πάω για να διακόψω αναβολή έτσι ; όχι νωρίτερα ; 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, alexander13 said:

Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις μιας και απ ότι κατάλαβες δεν έχω απολύτως καμία ιδέα !

αν κατάλαβα καλά πρέπει  να αρχίσω να ψάχνω για βύσμα ...

Δεν κατάλαβες καλά... Πρέπει να πετύχεις πολύ καλό βύσμα για να καταφέρεις όλα όσα έχεις κατά νου. Και πάλι, τίποτα με το στρατό δεν είναι ποτέ σίγουρο. Γιατί εκεί που έχεις βύσμα και πας κάπου, βρίσκεται ένα ακόμα ισχυρότερο βύσμα και σε στέλνει από εκεί που ήρθες.

Αυτό που θα έπρεπε να καταλάβεις απ' όσα σου είπα, είναι ότι πρέπει να αποδεχτείς το γεγονός ότι ο στρατός είναι ένα πισωγύρισμα από την ιατρική. Γι' αυτό το λόγο τον κάνουμε αμέσως μετά την σχολή, γιατί είναι ψυχολογικά πιο εύκολο και έχουμε και αντοχές να ανεχτούμε κάποια πράγματα.

Στη φάση που είσαι, αποδέξου ότι το πρώτο σημαντικό που πρέπει να σε ενδιαφέρει στο στρατό είναι να περάσεις κάπου ανώδυνα και ήσυχα τη θητεία σου και να πας να συνεχίσεις μετά την ειδικότητά σου ως ελεύθερος πλέον πολίτης. 9 μήνες είναι, θα περάσουν.

Γιατί εάν ξεκινήσεις με την ιδέα ότι είναι εφικτά όλα όσα ζητάς παραπάνω, όταν θα βρεθείς, πλειοψηφικά αυτό συμβαίνει, σε κανένα ΣΤΕΠ στον Έβρο να μοιράζεις αλοιφές και να εξετάζεις αμυγδαλίτιδες θα απογοητευτείς, ενώ δεν πρέπει, γιατί αυτά κάνουμε όλοι, πλειοψηφικά ξαναλέω, κατά τη στρατιωτική μας θητεία.

1 ώρα πριν, alexander13 said:

 μια διευκρίνηση μόνο  : 

εκεί που λες για τα χαρτιά πως είναι καλύτερα να τα καταθέσω όσο το δυνατόν νωρίτερα , εννοείς αν δεν κάνω λάθος μόλις πάω για να διακόψω αναβολή έτσι ; όχι νωρίτερα ; 

 

Ναι, εννοώ όταν θα πας να διακόψεις την αναβολή. Νωρίτερα δεν μπορείς να τα καταθέσεις ούτως ή άλλως, γιατί πολύ απλά η αίτηση αναβολής αφορά την ολοκλήρωση των σπουδών σου.

Τι να καταθέσεις νωρίτερα;; Τους έχεις πει:

" Ζητάω αναβολή για να ολοκληρώσω τις σπουδές μου! "

και μετά πας και τους λες:

" Έχω ολοκληρώσει τις σπουδές μου, ορίστε το πτυχίο, αλλά δεν την κόβω ακόμα, περιμένετε να τελειώσει η αναβολή πρώτα ! "

Ε, θα αρχίσουν να γελάνε οι άνθρωποι.

Οπότε πριν λήξει η αναβολή, όταν είσαι έτοιμος να τη διακόψεις, κοιτώντας τις ημερομηνίες προκειμένου να μπεις στην επόμενη ΕΣΣΟ, πας και καταθέτεις τα παραπάνω χαρτιά, ή ότι επιπλέον σου ζητήσουν, γιατί δεν ξέρω εάν έχει προστεθεί / αφαιρεθεί κάτι, και διακόπτεις την αναβολή.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για τις γραφειοκρατικές διαδικασίες εννοείται ότι μπορείς να τους ρωτήσεις ότι θέλεις! Μεσοδιαστήματα, ημερομηνίες των ΕΣΣΟ, γράμμα κατάταξης, αλλά και πολλά που δεν μου έρχονται τώρα. Όμως δεν θα πας να τους πεις όλα όσα ρώτησες παραπάνω για νοσοκομεία... Στο στρατό όπου σου ζητήσουν να πας, εκεί πας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.