Jump to content

[αγροτικό] αγροτικό και εγκυμοσύνη


makis01

Recommended Posts

Κανονιστική Απόφαση Γ.Π.οικ. 8246/21-01-2009

Σε περίπτωση που γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου λάβει άδεια που υπερβαίνει τις τριάκοντα (30) ημέρες για πραγματοποίηση μεταπτυχιακών σπουδών, κύησης και λοχείας, η θέση προκηρύσσεται και τοποθετείται άλλος γιατρός ως υπεράριθμος σε προσωποπαγή θέση που συνιστάται με την απόφαση τοποθέτησής του. Η θέση αυτή καταργείται με την ολοκλήρωση του χρόνου υπηρεσίας υπαίθρου του προηγούμενου αγροτικού γιατρού, οπότε και ο διορισμένος σε προσωποπαγή θέση γιατρός λαμβάνει την κενωθείσα θέση για το χρονικό διάστημα που του υπολείπεται για την ολοκλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου (Ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α΄ / 2008 )

Η αγροτικός ιατρός ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ άδεια μητρότητας και η θέση της προκηρύσσεται ως προσωποπαγής.

Πάρε τηλέφωνο στο 210523295(μεταξύ 12 με 2) και ζήτα να σε ενημερώσουν.

Τροποποιήθηκε από anastasiostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κα Ζιώγα υπεύθυνη στο τμήμα αγροτικών για τα θέματα νομοθεσίας απάντησε πως οι αγροτικοί ιατροί δικαιούνται ως ιατροί του δημοσίου άδεια μητρότητας βάσει του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα.

Το ίδιο απάντησε και ο προϊστάμενος του τμήματος Δ/νσης Προσωπικού Νομικών Προσώπων του Υπουργείου.

Για σιγουριά σε επικοινωνία με την Β' ΥΠΕ η διευθύντρια του γραφείου του Δκτη απάντησε κι εκείνη θετικά.

Οπότε όποιο γραφείο προσωπικού νοσοκομείου δίνει αρνητική απάντηση καλά θα είναι να ενημερώνεται πρώτα από τους προϊσταμένους τους.

Οι παραπάνω απαντήσεις προέρχονται από συζήτηση στο forum των Γενικών Ιατρών πριν 7 μήνες που είχε θέσει το θέμα συνάδελφος αγροτικός ιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.Χρειάζομαι σας παρακαλώ πολύ μια πολύ σημαντική πληροφορία για μένα.Έχω σθμπληρώσει τους 6 από τους 12 μήνες του αγροτικού και πρόσφατα ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος.Μου είπαν ότι μπορώ να πάρω αναρρωτικη άδεια μέχρι να συμπληρώσω και τον 7 μήνα κύησης και μετά άδεια τοκετού 2 μήνες και άδεια λοχείας 3 μήνες.Σε 6 μήνες εγώ συμπληρώνω το 12μηνο.Αν πάρω αναρρωτική άδεια τώρα

1.θα συνεχίσω να πληρώνομαι και αν ναι μειωμένο ή κανονικό?

2.υποχρεούμαι να πάρω παράταση για όσο χρόνο θα πάρω αναρρωτική άδεια?

3.και αν πάρω παράταση θα πληρώνομαι κανονικά?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου είπαν ότι μπορώ να πάρω αναρρωτικη άδεια μέχρι να συμπληρώσω και τον 7 μήνα κύησης

Ερώτηση: Εννοείς άδεια από τώρα μέχρι να μπεις στον 7ο μήνα? Λίγο περίεργο μου ακούγεται αυτό. Γιατί να δικαιολογούν αναρρωτική για εγκυμοσύνη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου ζησει mari_a. Δε ξερω πως να σε βοηθησω γιατι κι εγω εχω το ιδιο προβλημα.Αυτο που θα ηθελα να μου πειτε, αν ξερει καποιος ειναι πως μπορω να αποφυγω τις διακομιδες γιατι ειμαι στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης και δε θελω να το πω στη δοθλεια μου μεχρι να κλεισω και τη 12η εβδομαδα. Ας με βοηθησει καποιος.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε ασιχτιρ που κάθομαι και το σκέφτομαι κιόλας.

Μπλέξαμε στα τρολ και στα λαμόγια.

Για αυτό είμαστε 1500 χρόνια πίσω.

Γιατί η Αγγλίδα κάνει εφημεριές με την κοιλιά μέχρι πάνω και η ΚΥΡΙΑ η Ελληνίδα ψάχνει πως να την σκαπουλάρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου ζησει mari_a. Δε ξερω πως να σε βοηθησω γιατι κι εγω εχω το ιδιο προβλημα.Αυτο που θα ηθελα να μου πειτε, αν ξερει καποιος ειναι πως μπορω να αποφυγω τις διακομιδες γιατι ειμαι στο πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης και δε θελω να το πω στη δοθλεια μου μεχρι να κλεισω και τη 12η εβδομαδα. Ας με βοηθησει καποιος.....

Αν είχες ιδιωτικό ιατρείο πίστεψέ με θα εργαζόσουν κανονικότατα μέχρι την παραμονή της γέννας....αλλά είπαμε στο δημόσιο θέλουμε άδεια λόγω κύησης και μόνο με την σκέψη πως θα γίνει κάποια μητέρα :anavwfwties:

Δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τις διακομιδές σε εγκυμονούσες.

Ο μόνος νόμος σχετικός που υπάρχει είναι αυτός που αναφέρεται στις εφημερίες σε μητέρες ειδικευόμενες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος την ισχυουσα σήμερα νομοθεσια για την εγκυμονούσα αγροτικο ιατρό?Μετα την άδεια κύησης -λοχείας(σύνολο 5 μηνες),δικαιούται και άδεια ανατροφής τέκνου?και αν ναι,ποση είναι αυτη η άδεια?

Τροποποιήθηκε από coyot
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ναι δικαιουσαι αδεια ανατροφης. Οι μερες της αδειας εξαρτωνται απο τους μηνες που σου απομενουν στο αγροτικο. πχ αν σου μενουν 3 μηνες ειναι 3 επι 22 εργασιμες ο μηνας= 66 ημερες επι 2 ωρες μειωμενο ωραριο= 132 ωρες δια 8 ωρες= 16.5 εργασιμες ημερες δικαιουσαι. με στρογγυλοποιηση 17 ημερες εργασιμες και οχι ημερολογιακες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

εδω το δικαιουνται και οι πατερες γιατι οχι οι μητερες??

βεβαια εγω ξερω στα σιγουρα για τους επι θητεια,αλλα φανταζομαι και οι υποχρεοι το ιδιο θα ειναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

Καλησπέρα σας.

Σε περίπτωση που ιατρός υπόχρεη υπηρεσίας υπαίθρου βγαίνει σε αναρρωτική  άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης και μετά σε άδεια κύησης και λοχείας,   αφού επιστρέψει,  υπηρετεί τον χρόνο  που της υπολείπεται στο ΠΙ που είναι διορισμένη, για να ολοκληρώσει την θητεία της,σωστά; πχ Έστω οτι της απομένουν 3 μήνες να ολοκληρώσει το αγροτικό της και παίρνει 1 μηνα αναρρωτική άδεια και 5 μηνες άδεια κύησης- λοχείας, μετά υπηρετεί 3 μήνες;Ή πρέπει να βάλει τα χαρτιά της σε επόμενη προκήρυξη για να ολοκληρώσει το αγροτικό της (τους 3 μήνες που απομένουν;)

Σε περίπτωση που είναι σε παράταση μετά το τέλος της θητείας της και βρίσκεται σε αναρρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης, μόλις έρθει ο αντικαταστάτης της απολύεται ανεξάρτητα αν βρίσκεται σε αναρρωτική;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.