Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει. Στις 3/12 έλαβα την ειδοποίηση οτι ελευθερώθηκε η θέση ειδικότητας μου. Είμαι 6 μηνών έγγυος και απο ότι έχω καταλάβει ο διορισμός μου θα έρθει σε περίπου 2 μήνες δηλαδή μάλλον θα μπώ απευθείας σε άδεια τοκετού και λοχείας. Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάω εξωτερικό για την γέννα και έχω περίπου ένα μήνα ακόμη μέχρι να μπορώ να ταξιδέψω. Μπορώ να ζητήσω ανάκληση διορισμού για αυτόν τον λόγο?αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει το συντομότερο και ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει. Στις 3/12 έλαβα την ειδοποίηση οτι ελευθερώθηκε η θέση ειδικότητας μου. Είμαι 6 μηνών έγγυος και απο ότι έχω καταλάβει ο διορισμός μου θα έρθει σε περίπου 2 μήνες δηλαδή μάλλον θα μπώ απευθείας σε άδεια τοκετού και λοχείας. Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάω εξωτερικό για την γέννα και έχω περίπου ένα μήνα ακόμη μέχρι να μπορώ να ταξιδέψω. Μπορώ να ζητήσω ανάκληση διορισμού για αυτόν τον λόγο?αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει το συντομότερο και ευχαριστώ εκ των προτέρον.

Υπ. Απόφαση Α9γ/38800 της 20/11/1998

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού, μπορεί να εγκριθεί από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου, μόνο για σοβαρούς προσωπικούς λόγους υγείας του γιατρού, που αποδεικνύονται μετά από προσκόμιση γνωμάτευσης Υγειονομικών Επιτροπών του Υπουργείου Υγείας εφόσον το σχετικό αίτημα υποβληθεί εντός της προκαθορισμένης ημερομηνίας των 15 ημερών από της παραλαβής της σχετικής Υπουργικής απόφασης τοποθέτησης-πρόσληψης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Βρίσκομαι υπό διορισμό στο γενικό μέρος (παθολογία) και παράλληλα ολοκληρώνω τη διατριβή μου.

Αντικειμενικά, δεν θα μπορώ να ασχολούμαι παράλληλα και με τη διατριβή και με την ειδικότητα.

Ωστόσο,θα ήθελα να διοριστώ και να δηλώσω το ειδικό μέρος.

Η ερώτηση μου είναι: Είναι δυνατό να διακόψω προσωρινά, δηλαδή να κάνω ανάκληση, αμέσως μετά το διορισμό ώστε να καταφέρω να ολοκληρώσω τη διατριβή;

Εάν αυτή η ανάκληση είναι εφικτή, ποιό είναι το ελάχιστο χρονικό διάστημα που θα πρέπει να βρίσκομαι στο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας θελω την βοηθεια σας,

ειμαι υπο διορισμο 3 μηνες τωρα!λογω οτι εχω γεννησει δεν μπορω να παω μεχρι την νομαρχια να παρω απαντησεις!εχω αλλαξει σπιτι και ετσι δεν ειμαι σιγουρη αν ηρθε ο διορισμος μου παρολο που ενημερωσα τους γειτονες τη πολυκατοικιας να με παρουν τηλ!εχω κανει του κοσμου τα τηλ και δεν εχω καταλαβει τιποτα!το τηλ 2106984317 δεν το σηκωνει ποτε!μην χασω τη θεση μου.....τι να κανω!????στο νοσοκομειο που πηρα τηλ τους φανηκε απαραδεκτη η απορια μου"που να ξερω κυρια μου αν χαθηκε ο διορισμος σας,παρτε στην νομαρχια!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως εγώ σε ανάλογη περίπτωση, που μου τον έχασε το ταχυδρομείο!!!!!!!!, τον βρήκα στο νοσοκομείο. Πήγαινε εκεί. Κανονικά αν έχει σταλεί ο διορισμός σου έχουν και αυτοί το ίδιο χαρτί που στέλνουν σε σενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Υπουργείο Υγείας πρέπει να πάρεις τηλέφωνο και όχι στην νομαρχία πλέον.Επικοινώνησες με το γραφείο ειδικοτήτων του Υπουργείου Υγείας?Μπορεί ο διορισμός σου να μην έχει πάρει υπογραφή ακόμη ή να είναι στο λογιστήριο του κράτους!Πάρε 12.00-14.00 στο τηλέφωνο 210/5231910 για διορισμό σε νοσοκομείο της Αττικής ή 210/5235500 για διορισμό σε νοσοκομείο της επαρχίας.Κάποια στιγμή (αν δεν σου βγάζει βλάβη ή αν δεν βγαίνει τηλεφ.θυρίδα όπως συμβαίνει συχνά-πυκνά!!) θα το σηκώσουν ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Βρίσκομαι υπό διορισμό στο γενικό μέρος (παθολογία) και παράλληλα ολοκληρώνω τη διατριβή μου.

Αντικειμενικά, δεν θα μπορώ να ασχολούμαι παράλληλα και με τη διατριβή και με την ειδικότητα.

Ωστόσο,θα ήθελα να διοριστώ και να δηλώσω το ειδικό μέρος.

Η ερώτηση μου είναι: Είναι δυνατό να διακόψω προσωρινά, δηλαδή να κάνω ανάκληση, αμέσως μετά το διορισμό ώστε να καταφέρω να ολοκληρώσω τη διατριβή;

Εάν αυτή η ανάκληση είναι εφικτή, ποιό είναι το ελάχιστο χρονικό διάστημα που θα πρέπει να βρίσκομαι στο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ.

Μπορείς να ζητήσεις χρονολογική παράταση μέχρι να τελειώσεις τη διατριβή σου και να διοριστείς μόλις αδειάσει η πρώτη θέση μετά την εκπόνησή της.

Αριθμ. Υ10δ/οικ. 88604 (4)

Τροποποίηση και συμπλήρωση των υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/ 1998, Υ10δ/οικ. 43440/2006 και Υ10δ/οικ. 38059/2007 υπουργικών αποφάσεων.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Έχοντας υπόψη:

1. Την παρ. 2, άρθρο 8 του ν. 123/1975 (ΦΕΚ 172/τ.Α΄/ 1975).

2. Τα π.δ/τα 415/1994 (ΦΕΚ 236/τ.Α΄/1994), 147/1997 (ΦΕΚ 127/τ.Α΄/1997) και 204/1998 (ΦΕΚ 162/τ.Α΄/1998).

3. Την υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/1998 (ΦΕΚ 1232/τ.Β΄/1998) Υπουργική απόφαση όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με τις υπ’ αριθμ. Υ10δ/οικ. 43440/2006 (ΦΕΚ 507/Β΄/2006) και Υ10δ/οικ. 38059/2007 (ΦΕΚ 433/Β΄/2007) Υπουργικές αποφάσεις.

4. Την υπ’ αριθμ. ΔΥ(3−4)α/οικ. 30356/14.3.2006 (ΦΕΚ 311/τ.Β΄/2006) Υπουργική απόφαση «ανάθεση αρμοδιοτήτων».

5. Την υπ’ αριθμ. ΔΥ3α/οικ.1143/1995 (ΦΕΚ 951/τ.Β΄/1995) κοινή υπουργική απόφαση «εξαίρεση διοικητικών πράξεων και εγγράφων από τον περιορισμό των τριών υπογραφών».

6. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας απόφασης, δεν προκαλείται δαπάνη, σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

Το εδάφιο V3 της υπ’ αριθμ. Α9γ/38800/1998 (ΦΕΚ 1232/Β΄/1998) υπουργικής απόφασης συμπληρώνεται ως ακολούθως:

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού μπορεί να εγκριθεί και για το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσμεύεται συμβατικά με νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκομίσει σχετική βεβαίωση, επίσημα μεταφρασμένη προκειμένου για ιδρύματα του εξωτερικού.

Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 9 Ιουλίου 2007

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΑΘΑΝ. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου." Αυτο δεν ειναι αλλο ενα λαθος του υπουργειου????Δεν λεω καποιος να μπορει να μειωσει τη χρονολογικη του παραταση διοτι θα ηταν αδικο,,αλλα θα μπορουσε να την αυξησει διοτι ετσι τους συμφερει ολους,και τον ιδιο και τους αποκατω στη λιστα αναμονης...Πχ καποιος εχει παρει 8 μηνες ανακληση και λιγο πριν ξαναδιοριστει αποφασιζει οτι θελει να ξαναπαρει παραταση,,,για ποιο λογο να του ξαναερθει ο διορισμος και να παρει ξανα 5 μηνες περιπου η ολη διαδικασια της ανακλησης,,και να μην μπορει με μια απλη υπευθυνη δηλωση να ξαπαρει ανακληση...Με αυτον τον τροπο οι αποκατω κερδιζουν τοσους μηνες....Να λοιπον κυριοι πως με απλους τροπους μπορουμε να μειωσουμε τις αναμονες...Γιατι δεν απαιτουμε σαν ιατρικος συλλογος να ισχυσει η παραπανω προταση?????Δεν θα παρει πανω απο λιγες βδομαδες να περασει αυτη η αλλαγη σε ΦΕΚ και ετσι θα βοηθησουμε να γινει ενα μικρο βηματακι για τη μειωση των αναμονων...Τασο ,,πως σου φαινεται σαν προταση??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομολογουμένως σε πολλές κλινικές ( συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου ) η κατάχρηση της παράτασης διορισμού ( κάθε χρόνο ή και λιγότερο, και από μια ) από το ίδιο άτομο μας έχει γονατίσει. Εως τώρα έχει καθυστερήσει το διορισμό 3 ειδικευομένων κατά 5 μήνες περίπου και πάει για τον τέταρτο γιατί ... έτσι γουστάρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.αν καποιος βρισκεται πρωτος στη λιστα αναμονης για το δευτερο μερος χειρουργικης ειδικοτητας(γυναικολογια,ορθοπεδικη,ωρλ) και δεν εχει προσκομισει στη διευθυνση υγειας πιστοποιητικο περατωσης χειρουργικης και δεν εχει ανακληση για τους γνωστους λογους,τι γινεται?μεχρι ποτε παραμενει πρωτος?μεχρι να ειναι ετοιμος δηλ. να εχει κανει την χειρουργικη?κι αν ναι,βασει ποιου νομου?ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας, μήπως μπορει κάποιος να με βοηθήσει στο εξής θέμα; στη λίστα αναμονής μου για το νοσοκομείο που δίνει μερικό κομματι της κύριας ειδικότητας, προπορεύεται συνάδελφος που η νομαρχία έχει στείλει τα χαρτιά του για διορισμό σε άλλο νοσοκομειο όπου θα κάνει την κύρια ειδικότητα. Ο συνάδελφος θα δεχτεί βέβαια τον διορισμό όταν του έρθει και μόνο τότε θα διαγραφεί από τη λίστα που με ενδιαφέρει.

Τι μπορώ να κάνω για να μην καθυστερήσει ο διορισμός μου 5 μήνες; (αν η νομαρχία προτείνει τον άλλο συνάδελφο, μέχρι να τον αρνηθεί και μέχρι να προτείνει εμένα, θα αργήσουμε). Επιτρέπεται η ίδια νομαρχία να προτείνει το ίδιο άτομο σε δύο διορισμούς όπως γίνεται τώρα;

ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει συζητηθεί πρόσφατα παρόμοιο θέμα με συνάδελφο μέλος του forum που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Δε μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ. Μήπως όμως θυμάσαι σε ποιο forum έχει συζητηθεί για να διαβάσω πιο πολλές πληροφορίες; Σε αυτό το forum δεν υπάρχει κάτι σχετικό από ότι διάβασα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπικη περιπτωση

"συναδελφος" που ηταν μπροστα απο μενα στη λιστα νοσοκομειου που εδινε μερικη ειδικοτητα ειχε ΗΔΗ διοριστει σε νοσοκομειο που δινει πληρη αλλα δεν ειχε διαγραφει απο την αλλη λιστα. η νομαρχια με ενημερωσε οτι δεν μπορουσε να κανει κατι και πως ηταν υποχρεωμενη να στειλει τα χαρτια της. το προβλημα λυθηκε μετα απο προσωπικες "πιεσεις" στην γιατρο που κρατουσε ασκοπα τη θεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκινα ειδικοτητα γιατι ετσι οπως εχουν τα πραγματα δε σε συμφερει να χανεις χρονο! Εξαλλου αν μετα εχεις μεγαλη αναμονη για το δευτερο κομματι μπορεις να κανεις αγροτικο τοτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

fotmd , συγχωρείσαι λόγω του ότι είσαι νέο μέλος. Είναι δυνατόν να ξεθάβεις post του 2008 και να απαντάς στο συνάδελφο τι να κάνει σήμερα; Ο συνάδελφος κοντεύει να τελειώσει ειδικότητα τώρα. Άσε που του προτείνεις να κάνει ειδικότητα λες και είχε τη δυνατότητα να μην την κάνει (ανάκληση) επειδή έκανε αγροτικό (μη άγονο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

να ρωτησω μηπως κατι ακομα?!πηρα τον διορισμο μου απο ελτα και εχω ετοιμασει τον φακελο μου!γεννησα αρχες φεβρουαριου και μου ειπαν πως ΜΠΟΡΕΙ να δικαιουμαι αδεια θηλασμου αλλα εξαρταται απο το νοσοκομειο(αγ κυριακου),τον διευθυντη και ποσα χρονια δηλωσα (2)!!ξερετε κατι?ισχυει κατι τετοιο??δεν υπαρχει καποιο φεκ ανεξαρτητα απ'ολα αυτα??ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μηπως ξερει κανεις να μου πει αν καποιος κανει ανακληση πριν απο μενα, ποσο καιρο κανει να ερθει η ανακληση? Ειναι το ιδιο χαλι οπως οι διορισμοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ενα γεια από μία καινούρια στο forum που χρειάζεται ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ τη βοήθειά σας.

Τι γίνεται σε περίπτωση που

1.έχει γίνει χρονολογική παράταση για έναρξη ειδικότητας, λόγω άγονου αγροτικού

2.αυτή έχει λήξει, λόγω ολοκλήρωσης του αγροτικού

3.(ο Α) είναι 1ος στη λίστα για έναρξη ειδικότητας

4.εν τω μεταξύ η θέση που του είχε προταθεί δεν έχει ακόμη καλυφθεί, λόγω του ότι και οι επόμενοι την αρνήθηκαν; (στην τελευταία (Β) που την αρνήθηκε, ο διορισμός είχε σταλεί όσο διαρκούσε το αγροτικό του (Α) και την αρνήθηκε αφού είχε λήξει το αγροτικό του και ο Α το είχε δηλώσει)

Από το Υπουργείο αρνούνται να του δώσουν τη θέση, γιατί λένε ότι θα πρέπει να ανοίξει καινούρια θέση μιας και αυτή η θέση ήταν ανοιχτή/κενή πριν ολοκληρωθεί το αγροτικό του. Και για αυτό προτείνουν το επόμενο στη λίστα άτομο. Πού μπορεί να στηριχθεί και τι μπορεί να κάνει;

Please, help!!

Τροποποιήθηκε από anastasiamaria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το Υπουργείο αρνούνται να του δώσουν τη θέση, γιατί λένε ότι θα πρέπει να ανοίξει καινούρια θέση μιας και αυτή η θέση ήταν ανοιχτή/κενή πριν ολοκληρωθεί το αγροτικό του. Και για αυτό προτείνουν το επόμενο στη λίστα άτομο.

Σωστά σου απαντάνε από το υπουργείο. Αν παρακολουθούσες το forum θα έβλεπες πως απαντήθηκε μέσα στην εβδομάδα σε άλλον συνάδελφο με το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ που μου απάντησες, αλλά ΔΕΝ μου είπες γιατί απαντά σωστά το Υπουργείο- πού βασίζεται η άποψη αυτή- ούτε πού στο forum βρίσκεται το πρόβλημα του συναδέλφου το οποίο απαντήθηκε, γιατί στο topic αυτό δε βρήκα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ δεν μου είπες γιατί η δική σου άποψη είναι σωστή, που βασίζεται η άποψη αυτή; Αν εσύ βαριέσαι να ψάξεις ποιος σου λέει ότι δε βαριέμαι εγώ να ψάξω να βρω το συγκεκριμένο post;

edit

Κι επειδή είμαι σίγουρος πως θα συνεχιστεί η ανούσια συζήτηση δες ΕΔΩ

Τροποποιήθηκε από anastasiostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους. Μπορεί να το έχετε αναφέρει ήδη αλλά σε αυτο το τόπικ δεν έχω βρει αναλυτικά πληροφορίες για αυτό.

Για να ζητήσει κάποιος ανάκληση, καταρχάς μπορεί να στείλει τα χαρτιά του ταχυδρομικώς στο υπουργείο?

Και δεύτερον ποια είναι τα χαρτιά που χρειάζονται ακριβώς? Στην δήλωση τι πρέπει να γράψω ακριβώς ??

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.