Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Ακριβώς ίδια περίπτωση που έτυχε σε φίλη και το κυνήγησε αρκετά, ώστε να τελειώσει πρώτα το χρόνο της Καρδιολογίας στο νοσοκομείο που της έδινε μερική ειδικότητα, δεν απέδωσε καρπούς, προχώρησε ο διορισμός στο νοσοκομείο για πλήρη ειδικότητα.

Αν και όπως τα λέει το παραπάνω ΦΕΚ θα μπορούσε να είχε γίνει διαφορετικά. Γιατί δλδ για όσους εργάζονται στο εξωτερικό γίνεται; Μάλλον η Δ.Υγείας Αχαΐας ζωγράφισε πάλι...

Ισως επειδή αυτό δύναται να προκύψει τα τελευταία χρόνια που έχουμε δικαίωμα για 2 αιτήσεις στο ειδικο μέρος, να συσσωρεύτηκαν πολλά νέα δεδομένα και ερωτήματα και η γνωστή εξυπηρετική υπάλληλος να έκαψε φλάτζα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πριν λιγο καιρο μου ηρθε διορισμος για την εναρξη του ειδικου μερους παθολογικης ειδικοτητας σε νοσοκομειο των Αθηνων (εχω τελειωσει με Παθολογια). Ο διορισμος μου αυτος ηρθε προωρα (ημουν στην 9η θεση της λιστας αναμονης) γιατι οι προηγουμενοι απο εμενα ειτε ειναι "εξαφανισμενοι" ειτε δεν εχουν τελειωσει Παθολογια.

Δυστυχως αυτη τη περιοδο ειμαι στο τελευταιο ετος εκπονησης διδακτωρικου στις ΗΠΑ. Σκεφτηκα την δυνατοτητα καταθεσης χρονοδιαγραμματος, για τον ερχομενο Ιανουαριο 2010. Μιλωντας με 2 ατομα απο το Υπουργειο, μου ειπαν οτι εφ'οσον εχει βγει ο διορισμος μου, μπαινω αυτοματως στην πρωτη θεση της λιστας, και καταλαμβανω την πρωτη θεση που θα ανοιξει μετα το περας του χρονοδιαγραμματος που θα καταθεσω (δηλαδη την πρωτη θεση που θα ανοιξει το 2010). Απο την Νομαρχια Αθηνων ομως μου ειπαν κατι τελειως διαφορετικο: οτι με ξαναβαζουν στην 9η θεση της λιστας αναμονης. Συνεπως οποιος απο τους προηγουμενους απο εμενα στι λιστα τελειωσει στο μεταξυ, καταλαμβανει αυτος την πρωτη θεση που θα ανοιξει το 2010.

Ειμαι πολυ μπερδεμενος, και αρκετα θυμωμενος με το βαθμο συγχυσης που υπαρχει στις ελληνικες υπηρεσιες. Πραγματικα νιωθω οτι δεν ξερω τι να κανω, και απο εδω που ειμαι μου ειναι αδυνατο να βγαλω ακρη.

Μηπως υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια ή ΣΙΓΟΥΡΗ γνωση επι του θεματος; Ακομη καλυτερα, υπαρχει καποιο διαταγμα/νομος που περιγραφει τι συμβαινει στην περιπτωση αυτη;

Ευχαριστω προκαταβολικα,

HC

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου ήρθε η απόφαση τοποθέτησης, οπότε με την απόφαση και με το πιστοποιητικό από το το νοσοκομείο του εξωτερικού μπορείς να ζητήσεις χρονολογική παράταση μέχρι την ημερομηνία που τελειώνεις εφόσον αυτή είναι μικρότερη των 3 ετών. Αν είναι μεγαλύτερη τότε θα πάρεις χρονολογική παράταση μέχρι 3 έτη και μετά θα πρέπει να ξανακαταθέσεις τη βεβαίωση από το νοσοκομείο.

Πάντα θα είσαι το διάστημα αυτό στην πρώτη θέση της λίστας αναμονής και μόλις πλέον καταθέσεις το πιστοποιητικό ότι τελείωσες και ανοίξει η πρώτη θέση της ειδικότητας θα σου ξανασταλεί η απόφαση τοποθέτησης.

Πιστεύω να σε βοήθησα.

Την διαδικασία αυτή την έκανα για συνάδελφο που βρίσκεται στην Αμερική και πριν δύο μήνες του ήρθε η απόφαση τοποθέτησης.

Χρονολογική παράταση μπορείς να πάρεις από 6 μήνες μέχρι 3 έτη.

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mιας και είναι σχετικό , θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Για να κάνει κανείς χρήση της "χρονολογικής παράτασης "οφείλει να προσκομίσει ένα πιστοποιητικό ( π.χ σύμβαση με νοσοκομείο σε περίπτωση ειδικότητας ή κάτι αντίστοιχο σε μεταπτυχιακό/διδακτορικό).

Με αυτόν τον τρόπο μπαίνει σε χρονοδιάγραμμα , στη σελίδα της Νομαρχίας όμως ανάγραφεται με τον χαρακτηρισμό " ΣΕ ΑΝΑΚΛΗΣΗ" οπότε και αναγράφεται η ημερομήνια λήξης ανάκλησης .

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

1) Πότε είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει το "πιστοποιητικό ανάκλησης" ; Ότι δηλαδή τελείωσε με τη χρον.παράταση και έκανε σωστή χρήσή της. Τις επόμενες 1-3 μέρες μετά την ημ/μηνία λήξης ή μόνο όταν ξανανοίξει η θέση και ξαναέρθει η απόφαση διορισμού.

2) Αν θέλει να ξαναπάρει χρον. παράταση , μπορεί να το ξανακάνει όσες φορές θέλει ; ( έχω διαβάσει το ΦΕΚ και δεν αναφέρει τίποτα για αυτό παρα μονο ότι η Χ.Π δεν είναι τροποποιησιμη ή μετακλητή κλπ ).

3) Αν τελικά θέλει να ξαναπάρει χρον. παράταση ( π.χ γιατί συνεχίζει στο εξωτερικό με κάτι ) πρέπει να το κάνει

α) όταν λήξει η πρώτη χρον. παράταση;

β) όταν του έρθει ξανά η απόφαση διορισμού ( οπότε θα μπει στην ίδια χρονοβόρο διαδικασία από την αρχή ; )

Και για να το κάνω πιο κατανοητό να εξηγήσω λίγο γιατί ρωτάω.

Είμαι 2ος σε αναμονή με τον 1ο να έχει κάνει χρον. παράταση διορισμού ( για σύμβατική υποχρέωση στο εξωτερικό - όπως μου είπαν στο υπουργείο ) κάπου τον Αύγουστο που μας πέρασε. Αυτή λήγει σε λίγες μέρες απο τώρα το φεβρουάριο- δηλαδή έκανε χρον. παράταση 6 μηνών περίπου , δεν γνωρίζω ακριβώς ημερομηνίες . Η πρώτη θέση στο νοσ/μειο ανοίγει τον ιούνιο.

Η επόμενη ανοίγει τον Ιούλιο του επόμενου χρόνου ( 2010 ).

Άρα όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα να ξέρω όσο γίνεται νωρίτερα αν ο συνάδελφος έχει σκοπό τελικά να επιστρέψει και να αναλάβει ή όχι.

Με λίγα λόγια μπορώ να μάθω τώρα ( που λήγει η χρον. παράτασή του ) αν προσκόμισε το πιστοποιητικό και αν ξαναπήρε χρον. παράταση ή όχι.

Ή θα πρέπει να περιμένω τον ιούνιο να ανοίξει η θέση , να ξεκινήσει η χρονοβόρος διαδικασία με νομαρχίες, υπουργεία, ταχυδρομεία, πιστώσεις που θα πάρει κανα 2μηνο μίνιμουμ και τελικά υπάρχει το ενδεχόμενο να μην αναλάβει ξανακάνωντας ( τον ιούνιο και όχι τώρα ) χρον. παράταση αφού πάρει στα χέρια του πάλι την απόφαση διορισμού;

Όπως καταλάβαινετε άλλο σχεδιασμό κάνει κάποιος αν η θέση του ανοίγει τώρα και άλλο σε 1 χρόνο.

Αν κάποιου του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας μου εξηγήσει είτε σε ΠΜ είτε εδώ τι ακριβως παίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν λιγο καιρο μου ηρθε διορισμος για την εναρξη του ειδικου μερους παθολογικης ειδικοτητας σε νοσοκομειο των Αθηνων (εχω τελειωσει με Παθολογια). Ο διορισμος μου αυτος ηρθε προωρα (ημουν στην 9η θεση της λιστας αναμονης) γιατι οι προηγουμενοι απο εμενα ειτε ειναι "εξαφανισμενοι" ειτε δεν εχουν τελειωσει Παθολογια.

Δυστυχως αυτη τη περιοδο ειμαι στο τελευταιο ετος εκπονησης διδακτωρικου στις ΗΠΑ. Σκεφτηκα την δυνατοτητα καταθεσης χρονοδιαγραμματος, για τον ερχομενο Ιανουαριο 2010. Μιλωντας με 2 ατομα απο το Υπουργειο, μου ειπαν οτι εφ'οσον εχει βγει ο διορισμος μου, μπαινω αυτοματως στην πρωτη θεση της λιστας, και καταλαμβανω την πρωτη θεση που θα ανοιξει μετα το περας του χρονοδιαγραμματος που θα καταθεσω (δηλαδη την πρωτη θεση που θα ανοιξει το 2010). Απο την Νομαρχια Αθηνων ομως μου ειπαν κατι τελειως διαφορετικο: οτι με ξαναβαζουν στην 9η θεση της λιστας αναμονης. Συνεπως οποιος απο τους προηγουμενους απο εμενα στι λιστα τελειωσει στο μεταξυ, καταλαμβανει αυτος την πρωτη θεση που θα ανοιξει το 2010.

Ειμαι πολυ μπερδεμενος, και αρκετα θυμωμενος με το βαθμο συγχυσης που υπαρχει στις ελληνικες υπηρεσιες. Πραγματικα νιωθω οτι δεν ξερω τι να κανω, και απο εδω που ειμαι μου ειναι αδυνατο να βγαλω ακρη.

Μηπως υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια ή ΣΙΓΟΥΡΗ γνωση επι του θεματος; Ακομη καλυτερα, υπαρχει καποιο διαταγμα/νομος που περιγραφει τι συμβαινει στην περιπτωση αυτη;

Ευχαριστω προκαταβολικα,

HC

Διαφωνώ με τον Τάσο.

Ένατος παραμένεις .

Εσύ λαμβάνεις ανάκληση διορισμού και η θέση πάει στον επόμενο , μετά από σένα που είναι έτοιμος.

Όταν με το καλό επιστρέψεις τότε θα καταθέσεις τα χαρτιά ώστε αρθεί η ανάκληση. Εν συνεχεία η επόμενη θέση που θα ανοίξει εκείνη τη περίοδο , θα τη πάρεις εσύ, μόνο αν πάλι αυτοί που προηγούνται στη λίστα δεν είναι έτοιμοι . .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιου του έχει τύχει κάτι παρόμοιο ας μου εξηγήσει είτε σε ΠΜ είτε εδώ τι ακριβως παίζει.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή μέχρι τη μέρα που ανοίγει η θέση τον Αύγουστο.

Κι αυτό γιατί ακόμα και αν δεν πάει να κάνει ανάκληση του διορισμού του , δεν διαγράφεται από τη λίστα .Πάλι πρώτος έιναι. Αν μέχρι τη μέρα που ανοίγει η θέση( τον Αύγουστο) δεν καταθέσει τα χαρτιά του τότε τη θέση τη παίρνει ο επόμενος, δηλαδή εσύ . Αν όμως τα καταθέσει έστω και τη τελευταία μέρα ( υπόψη ότι έχει και επιπλέον 3 μέρες αφού ανοίξει η θέση να το κάνει )τότε τη θέση τη παίρνει εκείνος.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το βρεις με κάποιο τρόπο και να επικοινωνήσεις μαζί του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικο με χρονολογικη παραταση διορισμου και το δικο μου ερωτημα...

Δυναται γιατρος, ο οποίος βρισκεται υπο διορισμο, να ζητησει παράταση για προσωπικους λόγους ή πρεπει να υπαρχουν αντικειμενικοι λογοι (μεταπτυχιακό/διδακτορικό, λόγος υγείας επιβεβαιωμενος κλπ)?

Και αν ναι, τις διαδικασιες τις κάνει πού (στη νομαρχια, το υπουργειο ή το νοσοκομειο) και πότε (αφου του επιδοθει το χαρτι του διορισμου ή και πιο πριν ενοσω γινονται οι διαδικασιες στο ΥΚΚΑ)?

Τροποποιήθηκε από paparman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παράταση μόνο εφ'όσον νοσηλεύεται και κάτι τέτοια. Αλλιώς ανάκληση και όταν λέμε προσωπικοί λόγοι εννοούμε στρατό, άγονο, σύμβαση με νοσηλευτικό ίδρυμα του εξωτερικού και όχι υποκειμενικοί προσωπικοί λόγοι. Όσο γι'αυτόν που άνοιξε το post είναι όπως τα λέει ο Γιάννης888. Αν μας έλεγες τη λίστα θα σε βοηθούσα πιο συγκεκριμένα, αλλιώς κοίτα μόνος σου αν οι προηγούμενοι 8 έχουν κάνει αίτηση το 1993 για παράδειγμα, μπορεί να έφυγαν στο εξωτερικό, τώρα να έχουν εγγόνια και ουδέποτε ασχολήθηκαν με το θέμα. Τη θέση την κρατούν μέχρι να πεθάνουν και την ενεργοποιούν όποτε προσκομίσουν το πιστοποιητικό, αλλά άλλη πιθανότητα έχει αυτό να συμβεί από κάποιον που έχει καθυστερήσει 25 μέρες από την κατα δήλωση πιθανή ημερομηνία προσκόμισης πιστοποιητικού, και άλλη αν έχει 10 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή μέχρι τη μέρα που ανοίγει η θέση τον Αύγουστο.

Κι αυτό γιατί ακόμα και αν δεν πάει να κάνει ανάκληση του διορισμού του , δεν διαγράφεται από τη λίστα .Πάλι πρώτος έιναι. Αν μέχρι τη μέρα που ανοίγει η θέση( τον Αύγουστο) δεν καταθέσει τα χαρτιά του τότε τη θέση τη παίρνει ο επόμενος, δηλαδή εσύ . Αν όμως τα καταθέσει έστω και τη τελευταία μέρα ( υπόψη ότι έχει και επιπλέον 3 μέρες αφού ανοίξει η θέση να το κάνει )τότε τη θέση τη παίρνει εκείνος.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το βρεις με κάποιο τρόπο και να επικοινωνήσεις μαζί του.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Κι εγώ κάπως έτσι τα φαντάστηκα.

Αυτό που μαθάινω απο εσένα τουλάχιστον, είναι ότι όταν το νοσοκομείο ενημερώσει ότι άδειασε η θέση, οι διαδικάσίες της πίστωσης/νομαρχίας/υπουργείου κλπ δε θα προχωρήσουν αν δεν έχει προσκομιστεί το "πιστοποιητικό ανάκλησης ".

Άρα με το που αδειάζει η θέση ( μέχρι 3 μέρες σωστα ; ) θα ξέρω τι γίνεται. Και δε θα περιμένω 2 μήνες + για να ξαναγίνει η διαδικασία της πίστωσης/κλπ ...

Ελπίζω να τα κατάλαβα σωστά. Και όταν αναφέρεσαι στο " ανοίγει η θέση" εννοείς αμέσως όταν το νοσοκομείο ενημερώσει τη νομαρχία ...

Διαφωνώ με τον Τάσο.

Ένατος παραμένεις .

Εσύ λαμβάνεις ανάκληση διορισμού και η θέση πάει στον επόμενο , μετά από σένα που είναι έτοιμος.

Όταν με το καλό επιστρέψεις τότε θα καταθέσεις τα χαρτιά ώστε αρθεί η ανάκληση. Εν συνεχεία η επόμενη θέση που θα ανοίξει εκείνη τη περίοδο , θα τη πάρεις εσύ, μόνο αν πάλι αυτοί που προηγούνται στη λίστα δεν είναι έτοιμοι . .

Συμφωνώ . Ίσως ο Τάσος δεν πρόσεξε ότι η ερώτηση αναφέρεται σε διορισμό για το "ειδικό" κομμάτι ( που νομίζω κάνει τη διαφορά ).

Με λίγα λόγια όσο έτοιμοι δεν είναι οι άλλοι ( που π.χ δεν έχουν κάνει παθολογία ) άλλο τόσο δεν είσαι κι εσυ ( στα μάτια του υπουργείου ) που ζητάς χρον.παράταση για λόγους διδακτορικού. Παραμένεις στην 9η θέση της λίστας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ . Ίσως ο Τάσος δεν πρόσεξε ότι η ερώτηση αναφέρεται σε διορισμό για το "ειδικό" κομμάτι ( που νομίζω κάνει τη διαφορά ).

Με λίγα λόγια όσο έτοιμοι δεν είναι οι άλλοι ( που π.χ δεν έχουν κάνει παθολογία ) άλλο τόσο δεν είσαι κι εσυ ( στα μάτια του υπουργείου ) που ζητάς χρον.παράταση για λόγους διδακτορικού. Παραμένεις στην 9η θέση της λίστας.

:withstupid: sorry emconfused
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ παιδια. Νομιζω τα χω ξεκαθαρισει αρκετα τωρα. Απορω απο τι εκπαιδευση περνουν οι υπαλληλοι του υπουργειου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είναι το πιοστοποιητικό ανάκλησης και από πού προβλέπεται; Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο ΦΕΚ/τροποποίηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακολουθώντας αυτό τον μίτο της Αριάδνης που λέγεται λίστα αναμονής μου για Παθολογία στον Ευαγγελισμό κι ενώ χαίρομαι κάθε φορά που κατρακυλώ 2-3 θέσεις, συνειδητοποιώ στη συνέχεια πως η θέση μου δεν αλλάζει γιατί κάποιοι που ήταν υπό διορισμό είναι πλέον σε ανάκληση.

Και ρωτώ. Να δικαιολογήσω την ανάκληση σε δεύτερο μέρος ειδικότητας εάν δεν έχεις ολοκληρώσει το πρώτο, να δικαιολογήσω τους άντρες που έχουν το στρατιωτικό στη μέση, να δικαιολογήσω κάποιο πρόβλημα υγείας, αλλά μιας κι έχω δηλώσει πως είμαι ξανθιά και χαζοφέρνω ώρες ώρες, μπορεί να μου εξηγήσει κανείς ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΒΑΤΖΑ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? Εϊναι δυνατόν να περιμένεις 4+ χρόνια για να ανοίξει η θέση σου και τελευταία στιγμή να ζητάς ανάκληση διορισμού?

Θα μου πείτε με 5 μήνες κάτω 5 μήνες πάνω διαφορά στην έναρξη ειδικότητας δεν σωζόμαστε ενώ έχουμε ήδη φάει 4.5 χρόνια αναμονής αλλά μήπως λέω μήπως θα ήταν λιγάκι πιο έντιμο να ξεκαθαρίζει ο καθένας τι θα κάνει και πότε και πού? Για να μην αναφέρω τη δήλωση πλασματικού χρόνου που εκτοξεύει τις αναμονές στα ύψη και δε μπορεί κανείς να υπολογίσει πότε επιτέλους θα αρχίσει. Τι πάει να πει δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα κάνω πλήρη ειδικότητα τελικά ή σπαστή και άντε μωρέ ας βάλω 5 χρονάκια και βλέπουμε και χέστηκα για τους επόμενους?? Πότε περιμένει ο καθένας να πάρει απόφαση για το τι θέλει να ακολουθήσει?

Τροποποιήθηκε από drkg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑΤΙ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΒΑΤΖΑ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

Γιατί,έτσι δε θα έχουν χάσει τίποτα αν δεν τους κάτσει καλά η ειδικότητα στο εξωτερικό.

Όσο για την εντιμότητα:Καλό ανέκδοτο!

Τροποποιήθηκε από k0st
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι,όντως έχεις δίκιο με το θέμα ανάκληση διορισμού.κι εμένα υπάρχει στη λίστα αναμονής μου και δεν καταλαβαίνω τι νόημα και τι σκοπούς μπορεί να εξυπηρετεί.είναι που είναι οι αναμονές στα ύψη,να δίνουνε και δικαίωμα στον καθέναν να ανακαλέσει το διορισμό του για 6 μήνες με ένα χρόνο,ε,απλώς θα ξεκινάμε ειδικότητα στα 40...κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους με το θέμα των ειδικοτήτων και των αναμονών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο ολα τα παραθυρακια του νομου και το μπαχαλο του ελληνικου κρατους που επιτρεπει στον καθενα να κανει οτι θελει και οποτε θελει αυτο σας πειραξε ρε παιδια?

Επειδη εχω γνωρισει συναδελφους που κανουν ανακληση διορισμου επειδη ειναι στο εξωτερικο βρισκω την αποφαση τους πολυ λογικη και καθολου ανεντοιμη.

Εισαι στο εξωτερικο και εχεις αρχισει ειδικοτητα (και μπραβο σου) το πιθανοτερο ειναι να εχεις συμβολαιο για ενα δυο χρονια και οχι για ολη την ειδικοτητα (καποια προσωρινη λυση) η και τελος παντων και για ολη την ειδικοτητα να εχεις, δεν σκοπευεις να περασεις πεντε-εξι χρονια στην ξενιτια, θες να γυρισεις πισω (και παλι μπραβο σου) η θεση σου στην αναμονη ειναι καπου στο 5-6 δηλαδη πλησιαζει, που αυτο ομως μπορει να σημαινει απο καποιους μηνες μεχρι και ενα δυο χρονια, γιατι ο απο πανω σου πηρε αδεια μητροτητας, του αλλου καθυστερει ο διορισμος, ο παραλλος πηρε παραταση και δεν ξερω τι αλλο. Οποτε εσυ συνεχιζεις κανονικα στη θεση σου του εξωτερικου. Ξαφνικα μια μερα μαθαινεις οτι ανοιξε η θεση σου, τι κανεις? τα παρατας ολα και τρεχεις με την πρωτη πτηση να πας να παρουσιαστεις? φυσικα και οχι, πρωτα απο ολα ειναι αντιεπαγγελματικο. Ενημερωνεις τον διευθυντη σου οτι θα πρεπει να φυγεις, δινεις ενα περιθωριο να σε αντικαταστησουν, τελειωνεις το τρεχον εξαμηνο, η τριμηνο και μετα γυρνας, εξ'ου και η ανακληση.

Και ακριβως επειδη φτανουμε 30 και 40 χρονων για να κανουμε ειδικοτητα δεν μπορει καποιος να βαραει το ντεφι κι εμεις να χορευουμε. Και στο κατω κατω οταν κανεις ανακληση, αν εχω καταλαβει καλα (αν οχι διορθωστε με) μπαινει ο επομενος στη λιστα κ εσυ στην επομενη θεση που θα ανοιξει, ετσι δεν ειναι? χωρια που απ οτι εχω καταλαβει ολοι οι διορισμοι καθυστερουν τοσο πολυ, που μονο αυτο να διορθωνοταν θα επεφταν οι αναμονες 1-2 χρονια.

Και οσο για την καβαντζα, ειναι ευκολο να το λες, αλλα πρεπει να σκεφτεις οτι οσοι εφυγαν (η τουλαχιστον οι περισσοτεροι) το εκαναν απο αναγκη, οχι απο βιτσιο και αν τους δινοταν η δυνατοτητα να γυρισουν θα το εκαναν.

Τωρα αν θελεις να υπολογισεις με ακριβεια την αναμονη σου, τι να σου πω, παρτους τηλεφωνο και ρωτα τους (εχω γνωστους που το εκαναν, πηραν 20 και 30 αγνωστα ατομα τηλεφωνο και ρωταγαν, που εισαι τωρα, τι κανεις και τετοια) εγω παντως που εχω καμια εκατοστη απο πανω μου δεν σκοπευω να αρχισω να ασχολουμαι με το ποιος θα κανει ανακληση, αν θα γεννησει, αν θα παρει αδειες η δεν ξερω τι αλλο.

Επι τη ευκαιρια παντως αν μπορουσε καποιος να μας εξηγησει τι ακριβως γινεται με την ανακληση (τι συνεπειες εχει ακριβως για τους επομενους δηλαδη) καλο θα ηταν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, αλλά η ανάκληση διορισμού συμφέρει όσους είναι στη λίστα, δεν τους αδικεί.

1) Όταν κάποιος παίρνει ανάκληση διόρισμου βγαίνει από τη λίστα για το διάστημα της ανάκλησης. Έτσι, οι επόμενοι διορίζονται γρηγορότερα

2) Από όσους είναι στο εξωτερικό, πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) γυρίζουν όταν ανοίξει η θέση τους στην Ελλάδα. Με την ανάκληση διορισμού όμως, είτε δεν γυρίζουν γιατί την τελειώνουν έξω, είτε γυρίζουν και κάνουν λιγότερα χρόνια.

Η ανάκληση διορισμού λόγω συμβολαίου αλλού είναι από τα ελάχιστα λογικά πράγματα ενός αποσαρθρωμένου συστήματος με νομοθεσία, διατάξεις, τροποποιήσεις τόσο πολύπλοκες, γελοίες και πρόχειρες που θα αποτελέσει ολόκληρο κεφάλαιο στην Ιστορία που θα διδάσκονται τα παιδιά μας με τίτλο "Ένα παράδειγμα σουρρεαλιστικής νομοθεσίας: Υγεία 1980-2010". Όπως είπε κι ο από πάνω, αυτό μας πείραξε;

Εμένα με πειράζουν οι υπεράριθμοι, οι αλεξιπτωτιστές των βαλκανίων, η έλλειψη αξιολόγησης, οι άθλιες συνθήκες ειδίκευσης, η μονιμότητα του δημοσίου, τέτοια πράγματα.

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω μαζί σας και η πρόθεσή μου δεν είναι να κάνω αντίλογο, προς Θεού. Σαφώς δεν υποστήριξα ότι οι ανακλήσεις είναι η αιτία του προβλήματος των αναμονών. Τα τραγελαφικά που συμβαίνουν είναι άπειρα και αρκετά από αυτά αγγίζουν και τη σφαίρα των ποινικών αδικημάτων...

Κι εγώ δοκίμασα την τύχη μου στο εξωτερικό, ήξερα όμως ότι ήταν για ένα εξάμηνο και μόνο. Τυχαίνει να γνωρίζω άτομα στη δική μου λίστα που είναι ήδη εξώ κάνουν ειδικότητα Ψυχιατρικής με πλήρες συμβόλαιο χωρίς κίνδυνο να φύγουν κι όμως έχουν δηλώσει 5 χρόνια Παθολογίας στην Ελλάδα σε λίστες τεράστιες...

Εγω το έθιξα καθαρά ψυχολογικά το θέμα. Ναι οι αμέσως επόμενοι μπορεί να διορίζονται πιο γρήγορα, για τους υπόλοιπους όμως που βρίσκονται 60 θέσεις πιο κάτω πάλι μπροστά τους θα τους βρουν και είναι εκνευριστικό μόλις πάνε να χαρούν επειδή βλέπουν τη σείρα τους να μειώνεται, να ξαναγυρίζουν στα ίδια. Και συγγνώμη αν είμαι απόλυτη σε κάποια θέματα αλλά όπως ακριβώς κάποιοι στα 18 τους πήραν απόφαση να μπουν ιατρική και μετά μετάνοιωσαν αλλά δε μπορούσαν να κάνουν πίσω στα τελειώματα, έτσι αντίστοιχα ρισκάρεις όταν φεύγεις εξωτερικό, ρισκάρεις νοσοκομείο όταν δηλώνεις ειδικότητα, ρισκάρεις και αν η ειδικότητα που επέλεξες τελικά θα σου αρέσει.

Αυτό που με ενοχλεί είναι τα δυο μέτρα και τα δυο σταθμά. Σϊγουρα δεν έφυγαν από ευτυχία οι περισσότεροι αλλά όχι δε θα κλάψω και δε θα λυπηθώ για το συνάδελφο που είναι στο MD ANDERSON παρόλα αυτά κρατά θέση 5 ετίας στο Λαϊκό. Τον χαίρομαι και τον θαυμάζω που είναι εκεί που είναι αλλά τη θέση εδώ τι τη θέλει? Όπως δε θα κλάψω για τους συναδέλφους και συμφοιτητές μου που έκαναν ίσως την πιο έξυπνη κίνηση να βρεθούν στη Σουηδία και ΚΑΝΕΝΑΣ τους δε θέλει να γυρίσει στο ελλαδιστάν, παρόλα αυτά κρατούν θέσεις ένω ήδη έχουν γράψει 3 χρόνια ειδικότητας εκεί.

Εμένα με ενοχλεί όλη αυτή η νοοτροπία και δεν είναι πάντα και για όλα υπεύθυνο μόνο το κράτος και οι υπηρεσίες. Σαθρά και ανόητα είναι τα συστήματά του αλλά ο καθένας από εμάς τι μερίδιο ευθύνης έχει? Όλοι κοιτάζουν πως θα κόψουν και θα ράψουν τα κενά του νόμου στα μέτρα τους. Oι wanna be παιδοψυχίατροι αναγνώρισαν παθολογία από τα 6άμηνα και σπεύδουν με υπεύθυνες δηλώσεις να αλλάξουν τα 6άμηνα νευρολογίας σε χρόνο για να κάνουν τελικά ψυχιατρική. Κατά τ'άλλα υποτίθεται όμως αν δηλώσεις 2 χρόνια παθολογία και μετά μετανοιώσεις δε μπορείς να την αλλάξεις σε πλήρη... Έτσι πάνε όλοι και δηλώνουν πλήρη ακόμα κι αν δεν κάνουν ποτέ και καλπάζουν οι αναμονές για 2016+

Όσο για την πρότασή σου να παίρνουμε έναν έναν τηλέφωνο, ασφαλώς αστειεύεσαι εκτός κι έχεις το χρόνο να το κάνεις οπότε σε παρακαλώ κάνε το και για μένα και σου δίνω ό,τι θες!!! ;) Μπορεί κάποιους να μην τους νοιάζει πότε τελικά θα αρχίσουν αλλά κάποιους άλλους τους καίει το θέμα γιατί ακριβώς είναι η ζωή τους σε μια παρένθεση και εξαρτώνται πολύ σημαντικά θέματα από το πότε θα διοριστούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δες που φτάσαμε!!!

Το θράσος ορισμένων δεν έχει όρια!! Η ανακλήσεις φταίνε τώρα? Αν δινόταν η δυνατότητα από το "κράτος" να δηλώσει κανείς χωρίς χρονοβόρες διαδικασίες τον χρόνο που θέλει παράταση κ να πάει αμέσως ο επόμενος λες να μην το έκαναν?

Την όρεξή σου έχουμε!

Κ δηλαδή αυτός που είναι έξω κ δεν έχει ακόμα θέση να τελειώσει πρέπει να κλείσει τις πόρτες στην Ελλάδα για να μην σπάσεις εσύ το νυχάκι σου να περιμένεις? Κ αν δε του κάτσει ε? Να μπεί στην αρχή της λίστας να περιμένει άλλη μια 25ετία!

Τη βουτάμε την γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε!

:splats:

ΥΓ παω να βάλω apostille στα έγγραφα να τα στείλω..

ΥΓ Για την εντιμότητα δεν σχολιάζω. Μάλλον δεν καταλαβαίνεις καν τι είναι χρονολογική παράταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

drkg, αν ήσουν Νο2 στη λίστα και μάθαινες ότι ο No1 είναι στο εξωτερικό, θα προτιμούσες να γυρίσει επιτόπου να αναλάβει ή να πάρει ανάκληση διορισμού;

Αν ήσουν Νο 10 στη λίστα και ο Νο 5 έπαιρνε ανάκληση και αντί για 5 χρόνια έκανε 1 στο τέλος, θα προτιμούσες να έχει έρθει για τα 5;

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α) Δε μας χέζεις κ εσύ κ η χαρά σου! Η ουσία είναι ότι θα μπείς πιο γρήγορα.

Β) Κ αυτός το ίδιο. Ούτε θα κλάψει ούτε θα σε λυπηθεί.

Γ) Εμένα όσοι με παίρνουν τους λέω, κ το έχω πει κ στην κοπελιά στη νομαρχία αν την ρωτήσει κανείς.

Edit: μην με πείτε κ τραμπούκο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν καταλαβαίνω το ύφος και την επιθετικότητα μερικών που είναι τόσο υπέρ της ανάκλησης.

εμένα όσοι είναι στη λίστα αναμονής μου σε ανάκληση,δεν έχουν βγει από τη λίστα,κανονικά μετρούν οι αναμονές συμπεριλαμβανομένων και όσων έχουν ανάκληση.επίσης η δικιά μου γνώμη είναι ότι αφού είμαστε στην ευρωπαική ένωση το να κάνεις ειδικότητα σε μια χώρα και να ανακαλείς το διορισμό σου σε άλλη χώρα δε μου φαίνεται και πολύ νόμιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρύσα, όταν βλέπεις "Ανάκληση διορισμού" δίπλα στο όνομα κάποιου, είτε για στρατιωτικό, είτε για λόγους υγείας, είτε για ειδικότητα/σπουδές στο εξωτερικό, τότε όταν ανοίξει μια θέση στο νοσοκομείο δεν μένει κενή επί 1-3 χρόνια περιμένοντάς τους, διορίζεται ο επόμενος.

Δεν είμαι επιθετικός, έχω πάρει ανάκληση και νομίζω ότι πολύς κόσμος στη λίστα μου χάρηκε, για τους λόγους που ανάφερα παραπάνω.

ΥΓ: Δεν υπάρχει ευρωπαϊκός νόμος που να απαγορεύει κάτι τέτοιο. Για ποιο λόγο να είναι παράνομο;

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης η δικιά μου γνώμη είναι ότι αφού είμαστε στην ευρωπαική ένωση το να κάνεις ειδικότητα σε μια χώρα και να ανακαλείς το διορισμό σου σε άλλη χώρα δε μου φαίνεται και πολύ νόμιμο.

Εχω πει να μη γράφω, κρατιέμαι αλλά και λίγο ΕΛΕΟΣ

Πόσοι νομίζεις από αυτούς που κάναν ανάκληση έχουν συμβόλαιο για ΠΛΗΡΗ ειδικότητα στο εξωτερικό? Δεν το αναλύω παραπάνω, ότι κατάλαβες κατάλαβες.

Πάντως σου υπόσχομαι ότι αν (λέμε τώρα) βρω ΦΟΥΛ - ΠΛΗΡΗ θεση ειδικότητας ότι θα διαγραφώ από τη λίστα.

Ας σκεφτόμαστε και λίγο πρωτού μιλήσουμε. Δε βλάπτει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μοναδικό παράπονο που έχει κάποια βάση σχετικά με την ανάκληση διορισμού λόγω ειδικότητας κλπ είναι ότι η διαδικασία είναι τόσο χρονοβόρα που επιβαρύνει με 4 μήνες περίπου τη διαδικασία διορισμού του επόμενου.

Στη δική μου περίπτωση άτομο με απόφαση διορισμού 6/08 έκανε τελικά ανάκληση και ο επόμενος πήρε απόφαση διορισμού ( για τη θέση που τελικά δεν ανέλαβε ο πρώτος ) 1η νοέμβρη του 2008. Σχεδον 5 μήνες.....Οπότε καλό είναι να συντομεύουν οι διαδικασίες.

Αλλά αυτό προφανώς δεν έχει σχέση με την αδικαιολόγητη γκρίνια του θεματογράφου....

Έλεος δηλαδή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.