Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος κανει ανακληση ειδικοτητας (μερικη) για μεταπτυχιακο, μπορει να τη διακοψει πριν ολοκληρωθει το μεταπτυχιακο? Επισης, μπορει να κανει ανακληση για διδακτορικο στο πληρες κομματι της ειδικοτητα, αν ξαναχρειαστει? ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι για ειδικότητα στο εξωτερικό και ήρθε ο διορισμός μου για το γενικό κομμάτι της ειδικότητας, τον οποίο παρέλαβα κιόλας. Έχοντας ολοκληρώσει άγονο αγροτικό έχω δηλώσει και στη λίστα για το ειδικό κομμάτι της ειδικότητας που με ενδιαφέρει. Έστειλα email στο υπουργείο ώστε να με ενημερώσουν για τη διαδικασία ανάκλησης και σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί αυτή αν κινδυνεύει  με διαγραφή κ η θέση μου στο ειδικό κομμάτι της ειδικότητας. 

Στην απάντηση απλά με παρέπεμψαν στο ανάλογο ΦΕΚ όπου δεν επεξηγείται το αν διαγράφομαι ή όχι.

Θα ήθελα να ρωτήσω συνεπώς αν σε περίπτωση ανάκλησης ή ακόμα και άρνησης της θέσης για το γενικό κομμάτι αν ενδέχεται να διαγραφώ από το ειδικό κομμάτι.

Κάθε πληροφορία θα εκτιμηθεί καθώς ακόμα και τηλεφωνικά είναι αδύνατη η επικοινωνία μαζί τους. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Elio said:

Καλησπέρα!

Βρίσκομαι για ειδικότητα στο εξωτερικό και ήρθε ο διορισμός μου για το γενικό κομμάτι της ειδικότητας, τον οποίο παρέλαβα κιόλας. Έχοντας ολοκληρώσει άγονο αγροτικό έχω δηλώσει και στη λίστα για το ειδικό κομμάτι της ειδικότητας που με ενδιαφέρει. Έστειλα email στο υπουργείο ώστε να με ενημερώσουν για τη διαδικασία ανάκλησης και σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί αυτή αν κινδυνεύει  με διαγραφή κ η θέση μου στο ειδικό κομμάτι της ειδικότητας. 

Στην απάντηση απλά με παρέπεμψαν στο ανάλογο ΦΕΚ όπου δεν επεξηγείται το αν διαγράφομαι ή όχι.

Θα ήθελα να ρωτήσω συνεπώς αν σε περίπτωση ανάκλησης ή ακόμα και άρνησης της θέσης για το γενικό κομμάτι αν ενδέχεται να διαγραφώ από το ειδικό κομμάτι.

Κάθε πληροφορία θα εκτιμηθεί καθώς ακόμα και τηλεφωνικά είναι αδύνατη η επικοινωνία μαζί τους. 

Το ελληνικο παλαιολιθικο Δημοσιο δεν μπορει να σου κανει τιποτα αν δεν πας μονη σου να κανεις διαφορα και τους δηλωσεις φορα παρτιδα πού εισαι και τι κανεις.

Η ερωτηση ειναι απλη: εχεις κανεις το γενικο μερος της ειδικοτητας που θες στην Ελλαδα στη χωρα που εισαι? Ποσο θες ακομα? Λιγοτερο απο 3 μηνες? Μπορεις να διαγραφεις ΜΙΑ φορα στο γενικο κομματι ή διοριστεις για μια μερα και μετα παραιτηθεις και να δηλωσεις αλλου το ΓΕΝΙΚΟ μερος χωρις να χασεις την "προτεραιοτητα" στο ειδικο μερος. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 ώρες πριν, kerbit_88 said:

Το ελληνικο παλαιολιθικο Δημοσιο δεν μπορει να σου κανει τιποτα αν δεν πας μονη σου να κανεις διαφορα και τους δηλωσεις φορα παρτιδα πού εισαι και τι κανεις.

Η ερωτηση ειναι απλη: εχεις κανεις το γενικο μερος της ειδικοτητας που θες στην Ελλαδα στη χωρα που εισαι? Ποσο θες ακομα? Λιγοτερο απο 3 μηνες? Μπορεις να διαγραφεις ΜΙΑ φορα στο γενικο κομματι ή διοριστεις για μια μερα και μετα παραιτηθεις και να δηλωσεις αλλου το ΓΕΝΙΚΟ μερος χωρις να χασεις την "προτεραιοτητα" στο ειδικο μερος. 

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή έχω γυρίσει ήδη στη χώρα που εργάζομαι συνεπώς ούτε να παρουσιαστώ μπορώ ούτε να πάω από το υπουργείο.

Σε 9 μήνες θα έχω  ολοκληρώσει το γενικό κομμάτι εδώ, συνεπώς θα μπορούσα να το αναγνωρίσω. 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δε ξέρω πώς να κινηθώ τώρα καθώς δεν υπάρχει ενημέρωση για τη περίπτωση ανάκλησης ή άρνησης της θέσης και τις όποιες  συνέπειες αναφορικά με το ειδικό κομμάτι. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω το εξής: το επόμενο έτος θα είμαι στην Αγγλία για ένα clinical & research fellowship. Γνωρίζετε αν μπορώ κανονικά να κάνω ανάκληση? Ρωτάω γιατί δεν θεωρείται τυπικά ειδικότητα το fellowship.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ανάκληση ειδικότητας δικαιούνται όσοι έχουν άγονο αγροτικό ή ακόμα και αυτοί που το αγροτικό τους είναι μη άγονο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλημέρα σας,

Υπηρετώ σε άγονο αγροτικό και μου ήρθε από την περιφέρεια ενημέρωση

έγγραφη ότι άνοιξε η θέση μου για ειδικότητα , το έστειλαν στο υπουργείο και μου κοινοποιήθηκε.

On 15/4/2008 at 5:37 ΜΜ, maro said:

Καλησπέρα σε όλους. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι δικαιολογητικά χρειάζονται στη νομαρχία για να γίνει ανάκληση διορισμού λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τί ενέργειες θα πρέπει να κάνω και πότε, γιατί δεν απαντούν στα τηλέφωνα Υπάρχει κάτι στο internet?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 30/4/2022 at 3:51 ΠΜ, Esc71 said:

Καλησπερα, 

Γνωριζει καποιος , καποιο τηλεφωνο του τμηματος που ασχολειται με τις ανακλησεις στο υπουργειο? 

Δοκίμασε σε αυτά:

2132161022

2132061105

Καλή τύχη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 17/3/2022 at 9:15 ΠΜ, Σοφία Μαράκη said:

Καλημέρα σας,

Υπηρετώ σε άγονο αγροτικό και μου ήρθε από την περιφέρεια ενημέρωση

έγγραφη ότι άνοιξε η θέση μου για ειδικότητα , το έστειλαν στο υπουργείο και μου κοινοποιήθηκε.

Τί ενέργειες θα πρέπει να κάνω και πότε, γιατί δεν απαντούν στα τηλέφωνα Υπάρχει κάτι στο internet?

Σας ευχαριστώ πολύ

Δείτε το ΦΕΚ 341Β του 2016, απόφαση 91.06, αρ.7 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/5/2022 at 1:30 ΜΜ, Elion said:

Δείτε το ΦΕΚ 341Β του 2016, απόφαση 91.06, αρ.7 

καλησπέρα, δεν λέει κάτι για ειδικότητες εκτός και αν βλέπω εγώ λάθος. μπορείς να στείλεις λινκ;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
On 5/30/2012 at 12:09 PM, iceman said:

 

κανει ανακληση του διορισμου μεχρι την ημερα που ληγει η θητεια του (οχι η παραταση του)

Μπορεί να γινει ανάκληση διορισμού λόγω άγονου , με ημερομηνία διακοπής της ανάκλησης σε προγενέστερο χρόνο της περάτωσης του αγροτικού ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να κάνω ανάκληση διορισμού λόγω παρακολούθησης μεταπτυχιακού . ο ελάχιστος αριθμός εξαμήνων τον Μεταπτυχιακού είναι 3 κι εγώ βρίσκομαι σε παράταση στο 4ο. Δεν υπάρχει στη βεβαίωση σπουδών κάποια καταλητικη ημερομηνία. Μπορώ να βάλω αυθαίρετα ότι επιθυμώ η ανάκληση μου να ισχύσει ως πχ αλλά δυο εξάμηνα? το έχει κάνει κανείς? ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλημερα σε όλους και ελπιζω να εισαστε ολοι καλα.

Θα ηθελα λιγο να μου πειτε ττην γνωμη σας και για το δικο μου θεμα.

Ειμαι 7 χρονια στο εξωτερικο οπου εχω ολοκληρωσει γενικο κομματι και το εχω αναγνωρισει στην ελλαδα.Αυτη τη στιγμη ψαχνω ειδικο κομματι να συνεχισω εδω.

Στην ελλαδα στο ειδικο κομματι η θεση διορισμου μου κοντευει.Ειχα παρει μια ανακληση (3 ετη) για το γενικο μου κομματι τοτε.

Τωρα τι μπορω να κανω για να μη χασω τη θεση μου στο ειδικο στην ελλαδα αν ερθει ο διορισμος και εγω ειμαι ακομα εδω?καμια ιδεα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.