Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Διάβασα όλο το thread απο την αρχή αλλά έχω ακόμα τις εξής απορίες:

1) Όταν λαμβάνεις ανάκληση διορισμού λόγω άγονου αγροτικού, δηλώνεις ανάκληση για minimum 6 μήνες (όπως ισχύει για ανακλήση λογω μεταπτυχιακού κτλ) ή λαμβάνεις ανάκληση μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του αγροτικού(που μπορεί να είναι σε 2 μήνες μόνο); Το ίδιο αντίστοιχα και για το στρατό

2) Κάνεις άγονο αγροτικό, θέλεις να πάρεις ανάκληση, μπορείς με κάποιο τρόπο να μην καθυστερήσεις το διορισμό του επομένου; (καθυστερηση εννοώ το χρόνο του να προταθείς, να έρθει ο διορισμός, να πάρεις ανάκληση και να προταθεί ο επόμενος)

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να προταθεί κανείς και να του έρθει ο διορισμός για να παρει χρονολογική παράταση διορισμού.

Google is your friend: http://www.ygeianet.gr/box/cal/46712.pdf

Το φεκ που ανάρτησες αναφέρει ότι για τους στρατευμένους γιατρούς λαμβάνεις χρονολογική παράταση διορισμού προσκομίζοντας βεβαίωση μέσα στο δεκαπενθήμερο απο το χρόνο επίδοσης της απόφασης τοποθέτησης πρόσληψης. Για την περίπτωση του αγόνου δεν αναφέρει κάτι τόσο συγκεκριμένα οπότε φαντάζομαι ισχύει το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εντύπωσή μου (απο την περιπτωση συναδέλφου που την πήρε λόγω ειδίκευσης στο εξωτερικό) είναι ότι δε χρειαζόταν να γίνει τοποθέτηση. Και μου φαίνεται λογικό, γιατί μπορει να είσαι έξω απο πιο πριν και να μην θες να περιμένεις τόσο πολύ γιατί μπορεί να "πηδήξεις" λιγότερες θέσεις ας πούμε. Το μεταφέρω με επιφύλαξη, ωστόσο.

Στην περίπτωση λόγου υγείας και στρατού μάλλον τους ενδιαφέρει όταν πια τοποθετηθείς να τη ζητήσεις, αλλιως δεν έχει και νόημα γιατί πρέπει να καλύπτεσαι ακριβώς για την περίοδο που θα δούλευες.

Για το άγονο πάλι θα μπορούσε να το αιτηθείς και πριν κατα την άποψή μου.

Σε κάθε περίπτωση καλό θα ηταν να μιλήσεις με τη Δ/νση Ανθρωπίνων Πόρων Ν.Π. − Τμήμα Δ ́ του Υπ. Υγείας που είναι υπεύθυνο όπως αναφέρεται και στο ΦΕΚ. Και αν μπορέσεις να μεταφέρεις και εδώ τις πληροφορίες σου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εντύπωσή μου (απο την περιπτωση συναδέλφου που την πήρε λόγω ειδίκευσης στο εξωτερικό) είναι ότι δε χρειαζόταν να γίνει τοποθέτηση. Και μου φαίνεται λογικό, γιατί μπορει να είσαι έξω απο πιο πριν και να μην θες να περιμένεις τόσο πολύ γιατί μπορεί να "πηδήξεις" λιγότερες θέσεις ας πούμε. Το μεταφέρω με επιφύλαξη, ωστόσο.

Στην περίπτωση λόγου υγείας και στρατού μάλλον τους ενδιαφέρει όταν πια τοποθετηθείς να τη ζητήσεις, αλλιως δεν έχει και νόημα γιατί πρέπει να καλύπτεσαι ακριβώς για την περίοδο που θα δούλευες.

Για το άγονο πάλι θα μπορούσε να το αιτηθείς και πριν κατα την άποψή μου.

Σε κάθε περίπτωση καλό θα ηταν να μιλήσεις με τη Δ/νση Ανθρωπίνων Πόρων Ν.Π. − Τμήμα Δ ́ του Υπ. Υγείας που είναι υπεύθυνο όπως αναφέρεται και στο ΦΕΚ. Και αν μπορέσεις να μεταφέρεις και εδώ τις πληροφορίες σου....

Ok, thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα!

Διαβασα οσο μπορουσα τα προηγουμενα ποστς αλλα ακριβη απαντηση δεν μπορεσα να λαβω δυστυχως (πεταξτε με στην πυρα παρακαλω...)

Κανω ειδικοτητα στο εξωτερικο και η θεση μου στην Ελλαδα την βλεπω να ανοιγει οσονουπω (πληρες κομματι). Ειχα την εντυπωση οτι μπορουσαμε να ζητησουμε ανακληση ΜΟΝΟ μια φορα και αυτο ηταν ολο. Μια φιλη μου που ορκιστηκε εχθες στην Θεσσαλονικη, μου ειπε οτι το γραφειο διασυνδεσης τους τους ενημερωσε οτι μπορουν να ζητησουν ανακληση εως και 3 φορες, οσο δηλαδη ισχυει πριν απο αρκετα χρονια αν δεν κανω λαθος.

Επειδη λειπω απο την Ελλαδα τα τελευταια χρονια, εχει επελθει καποια αλλαγη που εγω δεν ειμαι ενημερος;

Στο δια ταυτα:

1) Ποσες φορες μπορουμε να ζητησουμε ανακληση λογω του οτι κανουμε ειδικοτητα στο εξωτερικο;

2) Ποση ειναι η διαρκεια της ανακλησης που μπορουμε να αιτηθουμε, 6-24 μηνες ή 6-36 μηνες;

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας επι του θεματος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!

Διαβασα οσο μπορουσα τα προηγουμενα ποστς αλλα ακριβη απαντηση δεν μπορεσα να λαβω δυστυχως (πεταξτε με στην πυρα παρακαλω...)

Κανω ειδικοτητα στο εξωτερικο και η θεση μου στην Ελλαδα την βλεπω να ανοιγει οσονουπω (πληρες κομματι). Ειχα την εντυπωση οτι μπορουσαμε να ζητησουμε ανακληση ΜΟΝΟ μια φορα και αυτο ηταν ολο. Μια φιλη μου που ορκιστηκε εχθες στην Θεσσαλονικη, μου ειπε οτι το γραφειο διασυνδεσης τους τους ενημερωσε οτι μπορουν να ζητησουν ανακληση εως και 3 φορες, οσο δηλαδη ισχυει πριν απο αρκετα χρονια αν δεν κανω λαθος.

Επειδη λειπω απο την Ελλαδα τα τελευταια χρονια, εχει επελθει καποια αλλαγη που εγω δεν ειμαι ενημερος;

Στο δια ταυτα:

1) Ποσες φορες μπορουμε να ζητησουμε ανακληση λογω του οτι κανουμε ειδικοτητα στο εξωτερικο;

2) Ποση ειναι η διαρκεια της ανακλησης που μπορουμε να αιτηθουμε, 6-24 μηνες ή 6-36 μηνες;

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας επι του θεματος!

Μονο ΜΙΑ φορα ανακληση πλεον. αν ψαξεις υπαρχει σε καποιο φορουμ και η αντιστοιχη υπουργικη αποφαση.--> ΒΛΛ9Θ-ΙΞ7-signed.pdf

για το χρονικο διαστημα νομιζω ειναι 6-36 μηνες (στη νομαρχια αθηνων καποιοι εχουν παρει ανακληση εως το 2018)

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γίνεται να κάνει κάποιος ανάκληση διορισμού πριν φύγουν τα χαρτιά του για το Υπουργείο ή πρέπει να έχουν φύγει τα χαρτιά του πρώτα ή πρέπει να του έρθει ο διορισμός πρώτα;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γινεται να παρεις ανακληση διορισμου προτου φυγουν τα χαρτια σου για το Υπουργειο.Πρεπει πρωτα να σου ερθει ο διορισμος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πού σου το είπανε? Το υπουργείο υγείας το ρώτησες να δείς τί λέει?

Με εμένα πάντως έτσι έγινε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δεν γίνεται ανάκληση πριν βγει ο διορισμός.

Σε τέτοια περίπτωση εξάλλου δεν θα λεγόταν ανάκληση διορισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλημερα 

μηπως ξερει καποιοσ τη διαδικασια για τερματισω την ανακληση διορισμου? τελειωσα το αγροτικο πριν λιγεσ ημερες. Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

παιδια καλημερα. μ ηρθε κι εμενα ο διορισμος αλλα κανω αγροτικο. στελνω χαρτι οτι δουλευω απο κυ και το χαρτι του διορισμου στο υπουργειο. χρειαζεται και τιποτα αλλο? επισης γινεται με φαξ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μια αιτηση που να γραφεις για ποσο διαστημα ζητας ανακληση.Καλυτερα στειλτα ταχυδρομικα συστημενα,οχι με φαξ θα ελεγα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, ξενος said:

και μια αιτηση που να γραφεις για ποσο διαστημα ζητας ανακληση.Καλυτερα στειλτα ταχυδρομικα συστημενα,οχι με φαξ θα ελεγα

θενξ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

καλησπέρα συνάδελφοι,ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε το εξής: πάνω από την δικιά μου αναμονή βρίσκονταν 2 ανακλήσεις, η μία λήγει τον Ιούνιο του 2018 και η άλλη έληξε πριν λίγες μέρες..αυτή που έληξε πριν λίγες μέρες εμφανίζεται πλέον στο σύστημα ως "αναμονή"..μίλησα με το αντίστοιχο νοσοκομείο και δεν γνωρίζει κάτι..είναι δυνατόν αφού λήξει η ανάκληση, να μετατραπεί σε αναμονή? τι μπορεί να συμβαίνει? ή μήπως απλά σε λίγες μέρες θα ξανα-ξεκινήσει ο διορισμός..?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λήγει η ανάκληση δεν σημαίνει ότι προσλαμβάνεται κάποιος απευθείας, απλά ξανά γυρνά πρώτος στην λίστα αναμονη.

Δηλαδη έρχεται ο διορισμός 10/2014 και παίρνει 2 χρόνια ανάκληση, σημαίνει πως τον 10/2016 ξανά επιστρέφει στην αναμονη και μόλις ανοίξει η επόμενη θέση θα είναι ο πρώτος στον οποίο θα πάει ο διορισμός.

Τροποποιήθηκε από peads
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα. Βρίσκομαι στο εξωτερικό κάνοντας διδακτορικό το οποίο τελειώνει σε 2 χρόνια (λήξη συμβολαίου). Είναι πιθανό όσο βρίσκομαι στο εξωτερικό να έρθει ο διορισμός μου. Με το νέο καθεστώς μπορώ αν κατάλαβα καλά να κάνω μια ανάκληση. Ως εδώ όλα καλά. Μόλις επιστρέψω όμως πρέπει να μπω κατευθείαν Στρατό που σημαίνει ότι θα χρειαστώ δεύτερη ανάκληση.. Η πρώτη ανάκληση υποθέτω δε γίνεται να μεγαλώσει ώστε να καλύψει και τη χρονιά που θα είμαι στρατό γιατί τα δικαιολογητικά θα με καλύψουν έως ότου λήξει το συμβόλαιο μου στο εξωτερικό. Τι μπορώ να κάνω? Χάνω τη θέση μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 9/22/2018 at 4:15 PM, DrAmadeus said:

Καλησπέρα. Βρίσκομαι στο εξωτερικό κάνοντας διδακτορικό το οποίο τελειώνει σε 2 χρόνια (λήξη συμβολαίου). Είναι πιθανό όσο βρίσκομαι στο εξωτερικό να έρθει ο διορισμός μου. Με το νέο καθεστώς μπορώ αν κατάλαβα καλά να κάνω μια ανάκληση. Ως εδώ όλα καλά. Μόλις επιστρέψω όμως πρέπει να μπω κατευθείαν Στρατό που σημαίνει ότι θα χρειαστώ δεύτερη ανάκληση.. Η πρώτη ανάκληση υποθέτω δε γίνεται να μεγαλώσει ώστε να καλύψει και τη χρονιά που θα είμαι στρατό γιατί τα δικαιολογητικά θα με καλύψουν έως ότου λήξει το συμβόλαιο μου στο εξωτερικό. Τι μπορώ να κάνω? Χάνω τη θέση μου?

 

δεν εχεις προβλημα. δικαιουσαι μονο  μια ανακληση για λογους μεταπτυχιακου και ειδικοτητας στο εξωτερικο.

απο κει και περα σε περιπτωση στρατου ή αγονου αγροτικου παιρνεις κανονικα ανακληση μεχρι να τελειωσεις την αντιστοιχη θητεια χωρις να χανεις τη θεση σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Απο εδω και περα οσοι κανετε αιτηση για ανακληση ειδικοτητας, οταν θα ληξει η ανακληση, θα πρεπει να προσκομισετε υπευθυνη δηλωση οτι συνεχιζετε να επιθυμειτε το διορισμο σας. ΑΛΛΙΩΣ διαγραφεστε απο τη λιστα.

 

ΦΕΚ Β196/2020

Τροποποίηση - συμπλήρωση της υπ’ αριθμ. Α2δ/ Γ.Π. οικ.9106/2016 (ΦΕΚ 314 Β΄) υπουργικής απόφασης «Καθορισμός της διαδικασίας τοποθέτησης ιατρών στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα προς απόκτηση ειδικότητας», όπως ισχύει.

1. Τροποποιούμε - συμπληρώνουμε την ανωτέρω (2) σχετική υπουργική απόφαση ως ακολούθως:

Μετά το τέλος της παρ.4γ. του άρθρου 7 της ανωτέρω υπουργικής απόφασης προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Εντός μηνός από τη λήξη της παράτασης προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας, λόγω ειδίκευσης ή παρακολούθησης μεταπτυχιακών σπουδών (για την απόκτηση μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου) σε ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, ο ιατρός υποχρεούται να προσκομίσει στην οικεία Περιφέρεια υπεύθυνη δήλωση ότι εξακολουθεί να επιθυμεί την τοποθέτησή του στο αντίστοιχο νοσοκομείο για τη συγκεκριμένη ειδικότητα. Μετά την προσκόμιση της υπεύθυνης δήλωσης και εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις (σειρά προτεραιότητας κ.λπ.), τοποθετείται στην πρώτη θέση που θα κενωθεί στο Νοσηλευτικό Ίδρυμα. Σε αντίθετη περίπτωση, η αρχική του αίτηση ακυρώνεται. Η υποχρέωση αυτή αφορά τους ιατρούς που θα αιτηθούν χρονολογική παράταση τοποθέτησης για τους ανωτέρω λόγους μετά τη δημοσίευση της παρούσας.».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 14/10/2017 at 10:21 ΠΜ, ξενος said:

και μια αιτηση που να γραφεις για ποσο διαστημα ζητας ανακληση.Καλυτερα στειλτα ταχυδρομικα συστημενα,οχι με φαξ θα ελεγα

Αρα χρειαζεται αντιγραφο διορισμου ειδικοτητας,χαρτι οτι δουλευω ΚΥ και μια αιτηση για τον χρονο ανάκλησης που ζηταω,

 

Ξερουμε δ/νση που πρεπει να σταλουν αυτα τα δικαιολογητικα γιατι παιρνω εδω και ποσες μερες να ρωτησω και δεν το σηκωνουν πουθενά!

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους.

Εχω μια ερώτηση και δεν είδα κάτι σχετικό στο thread. Θα κάνω ενα research fellowship για έναν χρόνο στην Αμερική αλλα πολύ πιθανό να ανοίξει η θέση για ειδικότητα μέχρι τότε.

Ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης διορισμου λόγω fellowship?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν βρω κατι απο τα τηλέφωνα στο Υπουργείο θα ενημερώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, sosan said:

Καλημέρα σε όλους.

Εχω μια ερώτηση και δεν είδα κάτι σχετικό στο thread. Θα κάνω ενα research fellowship για έναν χρόνο στην Αμερική αλλα πολύ πιθανό να ανοίξει η θέση για ειδικότητα μέχρι τότε.

Ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα ανάκλησης διορισμου λόγω fellowship?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν βρω κατι απο τα τηλέφωνα στο Υπουργείο θα ενημερώσω.

Τα τηλ τους ειναι 2132161022 ---2132161019 ---2132161618      και λογικα ειναι διακοσμητικα μιας και προσπαθω μια βδομαδα να κανω μια ρημαδοερωτηση και τιποτα.

Εγω τα εστειλα ετσι τα δικαιολογητικα και ο,τι γινει.Εαν σου απαντησουν θεωρησε το σημαδι απο τον θεο και παιξε τζοκερ

Τροποποιήθηκε από Drdick
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Drdick said:

Τα τηλ τους ειναι 2132161022 ---2132161019 ---2132161618      και λογικα ειναι διακοσμητικα μιας και προσπαθω μια βδομαδα να κανω μια ρημαδοερωτηση και τιποτα.

Εγω τα εστειλα ετσι τα δικαιολογητικα και ο,τι γινει.Εαν σου απαντησουν θεωρησε το σημαδι απο τον θεο και παιξε τζοκερ

Ρώτησα και στο υπουργειο και στο fb group. 2 παιδια που το χουν κανει κ το υπουργειο μου απαντησαν οτι ναι γινεται. Αρκει να χεις ουσιαστικα ένα χαρτι που να λεει οτι εργαζεσαι εκει. Υποθετω και για unpaid research υπογραφεις κάποιο συμβόλαιο. Οπότε ναι γίνεται. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

Έχω μια ερώτηση αρκετά σχετική με μία που είχα κάνει κάποιους μήνες πριν.

Μόλις μου ήρθε ο διορισμός. Είμαι διδακτορικός στο εξωτερικό και το συμβόλαιο μου λήγει τέλος του έτους (31/12/2020).

Μπορώ με τα δικαιολογητικά του διδακτορικού να κάνω ανάκληση για 2 χρόνια? Ή δεν μπορώ να κάνω ανάκληση πέραν της ημερομηνίας λήξης του συμβολαίου μου?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.