Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.΄Θέλω να κάνω και εγω μια ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα λίγο.Διάβασα παραπάνω στα posts ότι μπορεί να ζητήσεις ανάκληση διορισμού (εφόσον συντρέχουν λόγοι,π.χ. μεταπτυχιακό) από το νοσοκομείο που σου δίνει πλήρη ειδικότητα αλλά ταυτόχρονα να δουλεύεις σε εκείνο που σου δίνει μερική...Ρώτησα στο Υπουργείο αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο..Γνωρίζει κάτι κάποιος πάνω σε αυτό;;Και αν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί στο Υπουργείο λένε άλλα;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην ελλαδα που ζουμε τιποτα δεν ειναι αδυνατο , βαλε κανενα ποιο καλο μεσον- τριφασικό σουκου βύσμα - και ολα γινονται ασε να λενε στο υπουργειο μην μασας , εσυ πηδα ολη την λιστα , της αναμονης , μπορεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοώ νευρολογία. Το ένα νοσοκομείο δίνει 1 χρόνο. Το άλλο πλήρη. Μπορώ να πάρω ανάκληση μόνο για το νοσοκομείο που δίνει ένα χρόνο;

Επίσης: αν παρουσιάσω συμβόλαιο 2 χρόνων, μπορώ να ζητήσω μόνο 6 μήνες;

Καμια ιδέα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Θα ήθελα να επαναλάβω ένα ερώτημα παλιότερο στη συγκεκριμένη σελίδα που όμως δεν είδα κάπου να απαντήθηκε:

"Μια πιο ειδική ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος.

Εστω οτι κάποιος είναι διορισμένος για το μερικό κομμάτι σε κάποιο νοσοκομείο και του έρχεται ο διορισμός για το πλήρες κομμάτι.

Μπορεί να κάνει χρονολογική παράταση διορισμού παραμένοντας στο πρώτο νοσοκομείο ( για όσους μήνες επιλέξει να κάνει την παράταση ) με αφορμή κάποιο λόγο που συμπεριλαμβάνεται στο νόμο του 2007 ( π.χ διδακτορικό, μεταπτυχιακό ) ακόμα κι αν δουλεύει κανονικα στο πρώτο νοσοκομείο;"

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά; Ευχαριστώ

Εφόσον εργάζεσαι δεν μπορείς να ζητήσεις χρονολογική παράταση-ανάκληση διορισμού για το επόμενο μέρος λόγω μεταπτυχιακού ή διδακτορικού.

Την ίδια απάντηση θα σου δώσουν και από τα δύο γραφεία ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας 210-5231910 & 210 210-5235500.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοώ νευρολογία. Το ένα νοσοκομείο δίνει 1 χρόνο. Το άλλο πλήρη. Μπορώ να πάρω ανάκληση μόνο για το νοσοκομείο που δίνει ένα χρόνο;

Επίσης: αν παρουσιάσω συμβόλαιο 2 χρόνων, μπορώ να ζητήσω μόνο 6 μήνες;

Με συμβόλαιο δύο ετών λαμβάνεις χρονολογική παράταση μέχρι την ημέρα που λήγει το συμβόλαιό σου.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοώ νευρολογία. Το ένα νοσοκομείο δίνει 1 χρόνο. Το άλλο πλήρη. Μπορώ να πάρω ανάκληση μόνο για το νοσοκομείο που δίνει ένα χρόνο;

Επίσης: αν παρουσιάσω συμβόλαιο 2 χρόνων, μπορώ να ζητήσω μόνο 6 μήνες;

Με συμβόλαιο δύο ετών λαμβάνεις χρονολογική παράταση μέχρι την ημέρα που λήγει το συμβόλαιό σου.

Τάσο σε ευχαριστώ. Μήπως ξέρεις αν ισχύει και για το 2ο νοσοκομείο η ανάκληση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ανάκληση τη ζητάς εφόσον παραλάβεις την απόφαση τοποθέτησης στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Θα ήθελα να επαναλάβω ένα ερώτημα παλιότερο στη συγκεκριμένη σελίδα που όμως δεν είδα κάπου να απαντήθηκε:

"Μια πιο ειδική ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος.

Εστω οτι κάποιος είναι διορισμένος για το μερικό κομμάτι σε κάποιο νοσοκομείο και του έρχεται ο διορισμός για το πλήρες κομμάτι.

Μπορεί να κάνει χρονολογική παράταση διορισμού παραμένοντας στο πρώτο νοσοκομείο ( για όσους μήνες επιλέξει να κάνει την παράταση ) με αφορμή κάποιο λόγο που συμπεριλαμβάνεται στο νόμο του 2007 ( π.χ διδακτορικό, μεταπτυχιακό ) ακόμα κι αν δουλεύει κανονικα στο πρώτο νοσοκομείο;"

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά; Ευχαριστώ

Εφόσον εργάζεσαι δεν μπορείς να ζητήσεις χρονολογική παράταση-ανάκληση διορισμού για το επόμενο μέρος λόγω μεταπτυχιακού ή διδακτορικού.

Την ίδια απάντηση θα σου δώσουν και από τα δύο γραφεία ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας 210-5231910 & 210 210-5235500.

Η αλήθεια είναι ότι μίλησα κ εγώ στο ένα από τα παραπάνω τηλέφωνα και μου είπαν ότι δε γίνεται. Επειδή όμως δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη κ ξέρω ότι δεν έχουν διάθεση να βοηθήσουν, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο έγγραφο-νόμος στο οποίο βασίζονται αυτοί που ισχυρίζονται ότι δε γίνεται ανάκληση σε αυτήν την περίπτωση, και αντίστοιχα αυτοί που ισχυρίζονται ότι γίνεται. Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε ιδιαίτερα γιατί ειλικρινά δεν ξέρω πού να ψάξω και ποιον να πιστέψω... Σας ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από kathetou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Θα ήθελα να επαναλάβω ένα ερώτημα παλιότερο στη συγκεκριμένη σελίδα που όμως δεν είδα κάπου να απαντήθηκε:

"Μια πιο ειδική ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος.

Εστω οτι κάποιος είναι διορισμένος για το μερικό κομμάτι σε κάποιο νοσοκομείο και του έρχεται ο διορισμός για το πλήρες κομμάτι.

Μπορεί να κάνει χρονολογική παράταση διορισμού παραμένοντας στο πρώτο νοσοκομείο ( για όσους μήνες επιλέξει να κάνει την παράταση ) με αφορμή κάποιο λόγο που συμπεριλαμβάνεται στο νόμο του 2007 ( π.χ διδακτορικό, μεταπτυχιακό ) ακόμα κι αν δουλεύει κανονικα στο πρώτο νοσοκομείο;"

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά; Ευχαριστώ

Εφόσον εργάζεσαι δεν μπορείς να ζητήσεις χρονολογική παράταση-ανάκληση διορισμού για το επόμενο μέρος λόγω μεταπτυχιακού ή διδακτορικού.

Την ίδια απάντηση θα σου δώσουν και από τα δύο γραφεία ειδικοτήτων του υπουργείου υγείας 210-5231910 & 210 210-5235500.

Η αλήθεια είναι ότι μίλησα κ εγώ στο ένα από τα παραπάνω τηλέφωνα και μου είπαν ότι δε γίνεται. Επειδή όμως δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη κ ξέρω ότι δεν έχουν διάθεση να βοηθήσουν, αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο έγγραφο-νόμος στο οποίο βασίζονται αυτοί που ισχυρίζονται ότι δε γίνεται ανάκληση σε αυτήν την περίπτωση, και αντίστοιχα αυτοί που ισχυρίζονται ότι γίνεται. Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε ιδιαίτερα γιατί ειλικρινά δεν ξέρω πού να ψάξω και ποιον να πιστέψω... Σας ευχαριστώ!

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Ψάχνοντας όμως στο Internet βρήκα ότι:

Σύμφωνα με αυτό εδώ το post και με τον αντίστοιχο νόμο

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=28200&st=20#entry260219

δεν αναφέρεται σαν πρόβλημα η πιθανότητα να εργάζεσαι ή όχι, να κάνεις ειδικότητα ή όχι.

Φίλε anastasiostheodoridis, αν ξέρεις κάτι άλλο ή κάποιον άλλο νόμο, παρακαλώ πες μας!

Τέλος (από προσωπική εμπειρία): τους δημόσιους υπαλλήλους σε γραμματειακές θέσεις μην τους εμπιστεύεστε, αυτό που θέλουν είναι να έχουν όσο γίνεται λιγότερη δουλειά (και αν η kathetou κάνει αίτηση, θα αυξηθεί η δουλειά τους) άσε που δεν είναι απαραίτητα και ενημερωμένοι. Συχνά πρέπει να τους πας εσύ το νόμο, για να πειστούν ότι έχεις δίκιο.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ ζητώ να μου πουν το ονοματεπώνυμό τους και να δηλώσουν ξεκάθαρα ότι είναι οι υπεύθυνοι για αυτήν την απόφαση. Και αν δεν πειστώ, κάνω το αίτημά μου εγγράφως και όχι προφορικώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ίδια απάντηση θα λάβεις και από την προϊσταμένη κα Καψιώχα και από τις υπαλλήλους κα Πίκουλα και κα Σπηλιοπούλου.

Και εν πάση περιπτώσει όποιος έχει αμφιβολίες κάνει αίτηση και λαμβάνει την απάντηση επίσημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδιά γειά σας, θέλω να ρωτήσω το εξής. Είμαι διορισμένος σε άγονο αγροτικό και η θητεία μου λήγει τον Ιανουάριο '13. Τον Οκτώβριο '12 πρόκειται να μου έρθει ο διορισμός για το γενικό κομμάτι της ειδικότητας. Η ανάκληση/παράταση που θα κάνω είναι υποχρεωτικά ελάχιστης διάρκειας 6 μηνών ή υπάρχει πρόβλεψη για ανάκληση/παράταση έως ότου λήξει η θητεία του άγονου αγροτικού??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις καταθέσει στη διεύθυνση υγείας τον διορισμό στο άγονο; Αν ναι τότε δε θα σου στείλουν απόφαση τοποθέτησης στην ειδικότητα πριν την ολοκλήρωση του άγονου.

Η πρώτη θέση που θα αδειάσει αμέσως μετά την ολοκλήρωση του άγονου θα είναι για σένα.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γνωρίζει κανείς ποιά δικαιολογητικά απαιτούνται για ανάκληση διορισμού υπηρετούτος σε άγονο ;

Έχω διευθύνσεις και τηλέφωνα, αλλά κανείς δεν απαντάει (κλασσικά)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!

Έχω δύο ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει:

1) αν κάποιος κάνει locum στην Αγγλία έχει δικαίωμα να ζητήσει ανάκληση διορισμού???

2) αν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και ζητήσει ανάκληση διορισμού με αυτό το δικαιολογητικό, επιλέγει αυτός το χρονικό διάστημα της ανάκλησης, ή αυτομάτως σημαίνει οτι θα πάρει παράταση τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει ο τυπικός χρόνος του μεταπτυχιακού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!

Έχω δύο ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει:

1) αν κάποιος κάνει locum στην Αγγλία έχει δικαίωμα να ζητήσει ανάκληση διορισμού???

2) αν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και ζητήσει ανάκληση διορισμού με αυτό το δικαιολογητικό, επιλέγει αυτός το χρονικό διάστημα της ανάκλησης, ή αυτομάτως σημαίνει οτι θα πάρει παράταση τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει ο τυπικός χρόνος του μεταπτυχιακού?

Για το 2 πιστεύω ότι ο χρόνος που αιτείσαι (6 μήνες π.χ.) είναι ανεξάρτητος από την ημερομηνία περάτωσης της "δραστηριότητάς" σου που σε αναγκάζει να πάρεις την ανάκληση. Ας πούμε ότι παίρνεις ανάκληση 6 μηνών από Οκτώβριο 2013 μέχρι Απρίλιο 2014 (υποθετικό σενάριο). Αν εσύ τελειώνεις το μεταπτυχιακό Ιούνιο 2014 δεν έχει καμία σχέση αυτό. Θα πάρεις την πρώτη διαθέσιμη θέση που θα ανοίξει μετά τον Απρίλιο του 2014, άσχετα αν δεν έχεις τελειώσει το μεταπτυχιακό. Εφόσον ζήτησες αυτό το χρονικό διάστημα εξ' αρχής σημαίνει ότι ΜΟΝΟ αυτό το χρονικό διάστημα χρειάζεσαι (γιατί ας πούμε μετά μπορεί απλά να γράφεις τη διπλωματική σου και να μην έχει παρουσίες κλπ.). Έχεις απόλυτο δικαίωμα να ζητήσεις να ανακληθεί ο διορισμός για όσο χρονικό διάστημα θέλεις (6μ-3χρ) χωρίς να υποχρεούσαι να "τηρήσεις προθεσμίες και ημερομηνίες" που σχετίζονται με το λόγο της ανάκλησης. Το κακό είναι ότι δεν προσφέρουν μια 3μηνη ανάκληση που θα ήταν πολύ εξυπηρετική αλλά minimum 6μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Αλλαγή του αριθμού των ανακλήσεων: Ρίξτε μια ματιά εδώ ->http://et.diavgeia.gov.gr/f/yyka/ada/ΒΛΛ9Θ-ΙΞ7
Ημερομηνία Απόφασης : 20/09/2013, εν ολίγοις λέει: "Συμπληρώνουμε τη σχετική (3) Υπουργική Απόφαση, ως κατωτέρω:
H xρονολογική παράταση πρόσληψης εγκρίνεται για μία φορά. Το ίδιο θα ισχύσει και για τους ιατρούς που τους έχει ήδη εγκριθεί χρονολογική παράταση και για τον υπόλοιπο μέχρι την τριετία χρόνο."ΒΛΛ9Θ-ΙΞ7-signed.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

λογω στρατου βρεθηκα διορισμενος ενω υπηρετουσα στο στρατο εκανα ανακληση διορισμου και περιμενω να διοριστω στην πρωτη κενουμενη θεση ...εχω δικαιωμα να δηλωσω για δευτερο κομματι η πρεπει να περιμενω την επανατοποθετηση μ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την επανατοποθέτηση, γιατί στο ειδικό δηλώνεις με βάση τον αριθμο πρωτοκόλλου του γενικού, που στην περίπτωση σου θα είναι ο δεύτερος αριθμός, ο δεύτερος διορισμός που θα σου έρθει αφού τελειώσεις τον στρατό και τελειώσει η ανάκληση του πρώτου διορισμού..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει στο τι γίνεται στο παρακάτω σενάριο;

Ανοίγει σήμερα μία θέση ειδικότητας και ο πρώτος στη λίστα έχει κάνει ανάκληση του διορισμού εώς τον Απρίλιο. Οπότε μπαίνει υπό διορισμό ο δεύτερος. Εάν ο δεύτερος δεν εμφανιστεί μέχρι τον Απρίλιο και λήξει η προθεσμία του, ποιος θα μπει στη συνέχεια υπό διορισμό; Ο τρίτος στη λίστα (ο οποίος ήταν διαθέσιμος όταν άνοιξε η θέση) ή ο πρώτος στη λίστα (του οποίου η ανάκληση θα έχει λήξει μέχρι να τελειώσει η προθεσμία του δεύτερου);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο πρωτος στη λιστα (αν εχει ληξει η ανακληση του).

Εννοειται οτι θα ρωτησεις τους αρμοδιους στα γραφειο ειδικοτητων του υπουργειου υγειας και της περιφερειας (εμεις προφανως δεν ειμαστε υπαλληλοι εκει). Επειδη ειχα διαβασει το φεκ παλιοτερα νομιζω οτι γραφει οτι μετα την παρελευση των προθεσμιων, διοριζονται με βαση τη λιστα (οπως ειναι εκεινη τη στιγμη, οχι πριν). Ρωτησε και πες μας, αυτα αλλαζουν και με εγκυκλιους, μπορει να βοηθησεις και καποιον αλλο.

Τροποποιήθηκε από komplexares
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Επειδη απ οτι καταλαβα μπορουμε να ζητησουμε μονο μια φορα ανακληση του διορισμου για ειδικοτητα, μπορουμε να να τη διακοψουμε νωριτερα εαν χρειαστει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα....Μια φορά ανάκληση διορισμού αναφέρεται γενικά μια φορά στην καριέρα σου ή μία φορά για κάθε θέση στην οποία είσαι δηλωμένος?

Εγώ δήλωσα ειδικό κομμάτι, πήρα παράταση για το πρώτο νοσοκομείο (που δίνει ένα χρόνο) διαγράφηκα οικειοθελώς από την λίστα μετά από 2 μήνες και τώρα έρχεται ο διορισμός στο ειδικό/ πλήρες κομμάτι....

Δικαιούμαι παράταση ή όχι????? Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.