Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Γενική χειρουργική


ado

Recommended Posts

Γεια σας.Ενδιαφερομαι να μαθω καποιες πληροφοριες για την ειδικοτητα της Χειρουργικης (ενα χρονο θελω να κανω) στο Γ. Νοσοκομειο του Ναυπλιου..Ποσες εφημεριες κανουν οι ειδικευομενοι εκει το μηνα,αν το νοσοκομειο εφημερευει καθε μερα ή εφημερευει εναλλαξ με το ΓΝ Αργους και γενικα αν ειναι καλη επιλογη να το δηλωσει κανεις για να κανει ενα χρονο Χειρουργικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε τηλέφωνο στο νοσοκομείο, ζήτα τα ΤΕΠ της Χειρουργικής και ρώτα το συνάδελφο που θα το σηκώσει! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

κλαησπερα σας μολισ τελειωσα ιατρικη στη πατρα κι οντας μονιμος κατοικος αθηνας

θα ηθελα να κανω πληρη ειδικευση γεν χειρουργικης στην αθηνα.

λογω μη γνωσης της καταστασης που επικρατει στα εδω νοσοκομεια,μπορει καποιος να μου προτεινει

ποια νοσοκομεια αξιζει η αναμονη για να δηλωσω ειδικοτητα?ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλος έκανε κήλη (1ος Χειρουργός με επιβλέποντα επιμελητή) στον 3ο-4ο μήνα ειδικότητας στη Βούλα.Πάντως είναι ψιλομπουρδέλο η κατάσταση εκεί,ειδικά σε εφημερία.Εμπόλεμη ζώνη σου λέει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ έκανα τρίμηνο στο Λαικο (πρώην Κωστάκη). Οι 4ετείς-5ετείς ειδικευόμενοι κάναν τις κεντρικές γραμμές, και τους βοηθούσαν οι 1ετείς-2ετεις...

Από χειρουργεία, άλλοι καθηγητές τους αφήναν να βοηθήσουν λίγο, άλλοι καθόλου (μόνο άγκιστρα...).

Αλλά από εφημερίες είναι πολύ καλά.

Παρόλα αυτά πολλοί ειδικευόμενοι ήταν αρκετά ευχαριστημένοι-όπως λέγαν.

Στα Αττικό στο 4ο έτος τα πράγματα ήταν απελπιστικά από εφημερίες: τίποτα! Αν κάναν κανα ράμμα οι ειδικευόμενοι, χαιρόντουσαν! (για να μην πω για τον ανταγωνισμό μεταξύ τους να το κάνουν).

Μια φορά είχα πάει στο Νικαίας, και γινόταν Ο χαμός στην εφημερία! Το ένα ράμμα μετά το άλλο, κτλ.

Αν ήθελα να μάθω χειρουργική, νομίζω θα πήγαινα σε νοσοκομείο όπου δεν παίζουν πολλά φακελάκια (π.χ. όπου υπάρχουν πολλοί τσιγγάνοι-βλέπε Νίκαια, και ίσως και Θριάσιο). Διότι όταν δεν έχει φακελάκι, ο άλλος βαριέται να χειρουργήσει, και βάζει τον ειδικευόμενο να το κάνει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το φίλο που έγραψε παραπάνω για φακελάκια στους καθηγητές να πω ότι αυτό πρέπει να έχει πολύ μεγάλη δόση υπερβολής και προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει. Υπάρχουν σίγουρα διάφοροι τρόποι να συμμετέχεις σε περισσότερα χειρουγεία και διάφοροι τρόποι συναλλαγής όπως σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις αλλά όχι κι έτσι.

Σχετικά με το Γενικό Κρατικό της Νίκαιας να πω ότι απλά οι εφημερίες του είναι ο προθάλαμος της κόλασης. Σίγουρα, λόγω αδιαφορίας οι επιμελητές εκεί σου αφήνουν πολύ μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων αλλά το ζήτημα είναι να κάνεις πράγματα με την κατάλληλη επίβλεψη ενός ειδικού και όχι να σε παρατάνε μόνο σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νικαια εχει δυο κλινικες...

η μια με οχι και τοσο καλο κλιμα και η αλλη καλουτσικο.στην μια ειναι ετσι γιατι προπερσι ηρθε καινουργιος διευθυντης.τα παιδια εκει κανουν αρκετα πραγματα (αναλογα τον επιμελητη).λογικο γιατι το νοσοκομειο εκτιθεται σε γενικη εφημερια ανα 3 μερο (6 μερες ανα κλινικη).

στειλε μου μην ανα θες κατι να σου πω και για αλλα νοσοκομεια...

βασικο ειναι να προσανατολιστεις απο τωρα με τι θες να ασχοληθεις για να μαθεις σε ποιο νοσοκομειο ειδικευονται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ξεθάβωντας το θέμα... έχετε ακούσει κανενα νεότερο για Νίκαια-τζάνειο? γενικά κάλα νοσοκομεία για αθηνα, ευαγγελισμός, αττικό, γεννηματα, λαικό, and then?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...

Δύο χρόνια Γ/Χ σε επαρχιακό νοσοκομείο.

Άγκιστρα και πάλι άγκιστρα και στην καλύτερη κανά σκουλήκι.

Κατά τα άλλα ατελείωτο ράψιμο στα ΤΕΠ...

Κάπως έτσι είναι η General Surgery στο Greece. emoops

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλησπέρα και από μένα! να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου μήπως ξέρει κανείς τι επικρατεί με τη γχ στη Θεσσαλονίκη... σκέφτομαι να κάνω το γενικό τμήμα της ειδικότητας και με ενδιαφέρει κυρίως πόσο εκπαιδευτικές είναι οι διάφορες κλινικές και αν γίνονται μαθηματα, αν σε αφήνουν να κάνεις πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και γενικός αλλά όχι χειρουργός, αν θέλετε τραύμα μέχρι να πήξει η ... αυτή σας, θα πάτε Γ.Γεννηματάς, Ερυθρό, Βούλα, Κατ, Νίκαια ίσως και Τζάνειο.

Αν δε θέλετε να λιώσετε κάθε δευτερόλεπτο της κάθε εφημερίας σας και να κοιμάστε 2 ώρες (κι άμα) στην 24ωρη γενική αποφύγετέ τα.

Στο Γεννηματάς, τα χειρουργεία είναι πολλά αλλά κάθε ειδικός και κάθε κλινική έχει τα χούγια της. Σε γενικές γραμμές δίνουν πολλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

Δεν έχω ακριβώς καταλάβει πως διαφοροποιείται ο γενικός χειρουργός από τους υπόλοιπους χειρουργούς. Δηλαδή ΚΝΣ είναι ο ΝΧ, θώρακας ο ΘΧ, μετά μπλέκονται γυναικολόγοι, ουρολόγοι, ΩΡΛ, γναθοχειρουργοί, πλαστικοί χειρουργοί.. ένας που εκπαιδεύεται στη ΓΧ στην ουσία ασχολείται με σπλάχνα; Είμαι σε φάση αναζήτησης ειδικότητας και αρκετά πελαγωμένος. Επειδή έχω τελειώσει οδοντιατρική και νιώθω ότι έχω μπει σε μια πιο χειρουργική κατεύθυνση  γιατί έχω μια εξοιξείωση με ράματα, κρημνούς και όση επαφή είχα σαν οδοντίατρος μου  άρεσε,  θεωρώ ότι η χειρουργική με τραβάει.  Μαρέσει πολύ η τραυματιολογία  ειδικά όσο την έχω γνωρίσει στην γνάθο αλλά θέλω να αποκτήσω μια εικόνα για τη  γενική χειρουργική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.