Jump to content

Θέσεις Ιατρών Ε.Σ.Υ.


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Κατανομή 54 νεων οργανικών θέσεων ειδικευμένων ιατρών Ε.Σ.Υ. σε Νοσοκομεία της χώρας (ΜΕΘ και ΜΕΝΝ)

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΞΥΚ465ΦΥΟ-ΝΕΟ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΤΤΝ465ΦΥΟ-ΤΓΜ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Κατανομή οργανικών θέσεων ειδικευμένων ιατρών Ε.Σ.Υ. σε Νοσοκομεία αρμοδιότητας της 1ης Υγειονομικής Περιφέρειας Αττικής

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/Ψ17Τ465ΦΥΟ-Ι26

 

Κατανομή οργανικών θέσεων ειδικευμένων ιατρών Ε.Σ.Υ. σε Νοσοκομεία αρμοδιότητας της 4ης Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας και Θράκης

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΨΞΖ1465ΦΥΟ-774

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΦΒΙ465ΦΥΟ-ΤΕΟ

Έγκριση για προκήρυξη θέσεων ειδικευμένων ιατρών και οδοντιάτρων του κλάδου Ε.Σ.Υ.

543 θεσεις

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων στην ηλεκτρονική διεύθυνση esydoctors.moh.gov.gr αρχίζει στις 21/09/2021 ώρα 12.00 (μεσημέρι) και λήγει στις 05/10/2021 ώρα 12.00 (μεσημέρι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, iceman said:

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΦΒΙ465ΦΥΟ-ΤΕΟ

Έγκριση για προκήρυξη θέσεων ειδικευμένων ιατρών και οδοντιάτρων του κλάδου Ε.Σ.Υ.

543 θεσεις

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων στην ηλεκτρονική διεύθυνση esydoctors.moh.gov.gr αρχίζει στις 21/09/2021 ώρα 12.00 (μεσημέρι) και λήγει στις 05/10/2021 ώρα 12.00 (μεσημέρι).

"...Την προκήρυξη για την πλήρωση των παρακάτω επί θητεία θέσεων ειδικευμένων ιατρών του κλάδου Ε.Σ.Υ...."

 

Ξέρει κανείς τι σημαίνει το "επι θητεία" σε αυτές τις θέσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 λεπτά πριν, drA said:

"...Την προκήρυξη για την πλήρωση των παρακάτω επί θητεία θέσεων ειδικευμένων ιατρών του κλάδου Ε.Σ.Υ...."

 

Ξέρει κανείς τι σημαίνει το "επι θητεία" σε αυτές τις θέσεις;

Είναι Θεσεις ΕΣΥ αορίστου χρόνου σε βαθμό που προβλέπει η προκήρυξη, αυτό που κάποιος θα έλεγε με απλά λόγια " μόνιμες θέσεις". 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, Dr scalexk said:

Είναι Θεσεις ΕΣΥ αορίστου χρόνου σε βαθμό που προβλέπει η προκήρυξη, αυτό που κάποιος θα έλεγε με απλά λόγια " μόνιμες θέσεις". 

Βασικα ειναι θεσεις ΕΣΥ που μετα 5ετη ΘΗΤΕΙΑ κανεις μια ΤΥΠΙΚΗ αιτηση σε ενα συμβουλιο και μονιμοποιεισαι.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τώρα, iceman said:

Βασικα ειναι θεσεις ΕΣΥ που μετα 5ετη ΘΗΤΕΙΑ κανεις μια ΤΥΠΙΚΗ αιτηση σε ενα συμβουλιο και μονιμοποιεισαι.

καλά  βγαινουν προκηρυξεις κολλητα  η μια πισω απο την αλλη

δεν εχουν  βγει καλα  καλα οι του φεβρουαριου 2021

που σημαινει οτι ολοι  οσοι δηλωσαν τον φεβρουαριο του 21, θα ξαναδηλώσουν και τωρα τον Σεπτεμβριο του 2021.

τι γινεται ομως
οσοι παρουν θεση απο τον φεβρουαριο του 2021, λογικα θα ειναι οι ιδιοι που το συμβουλιο θα τους ξανακρίνει και ναι θα τους δωσει παλι νεα θεση   (ιδια ή και διαφορετικη)

υπαρχει ομως ταλαιπωρια και αργοπορια της επιτροπης  επι δυο.

εχω 45 σελιδες καταθεσει βιογραφικο κτλ κτλ
θα τις διαβασουν για τον φεβρουαριο 
και ναι εκ νεου θα τι ς ξαναδιβασουν και για τον σεπτεμβριο για να  προσθεσουν καποια μορια 
παραπανω απο εργασίες, προυηπηρεσια και συνεδρια.

για τον φεβρουαριο θα μου δωσουν θεση για γεννηματα
θα την παρω βεβαια 
και μετα αφου ξανακριθω για τον σεπτεμβριο του 2021
θα μου πουν τωρα σου ανοιγεται και για τον ερυθρο.

και ναι εγω
κατι κακο παραπανω βρηκα στο γεννηματα
και θα αλλαξω πλεον και θα παω ερυρθο.

οσο για την κενη θεση του γεννηματα που θα αφησω πισω μου 
θα ψαξουν να βρουν τον αμεσως επομενο
(που αν ειχε παρει θεση στο φλεμιγκ και θελει απο εκει 
να αποχωρησει
ε ναι θα αποχωρησει για να παρει τη θεση μου στο γεννηματα

και ναι αντε να βρουμε τον επομενο να καλύψει το φλεμιγκ
αντε να ξαναφωναξουμε καποιους πεντε για συνεντευξη
και ολα γινονται επι δυο

εγω κουραστηκα που τα γραφω
αυτοι να δειτε 
που στωικα 
ρομποτικα μαλλον
θα διαβασουν επι δυο τον φακελλο μου.


για μενα πρωτα θα πρεπει να τηρουν χρονοδιαγραμματα
να βγαινει για την πλειοψηφία της προηγουμενης κρισης κ
επειτα να βγαζουν νεα προκυξη

(δεν συζητω και την φαση, φεκ or not to φεκ
και αν δικαιουνται να δηλωνουν οι οριακα φεκιασμενοι
εως και την τελευταια μερα της προκήρυξης του σεπτ του 2021.)
ολα γινονται για να μας κανουν καλύτερους
μας ταλαιπωρουν για να γινουμε καλύτεροι 
οπως εχει ηδη ξαναειπωθει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

44 λεπτά πριν, oust said:

καλά  βγαινουν προκηρυξεις κολλητα  η μια πισω απο την αλλη

δεν εχουν  βγει καλα  καλα οι του φεβρουαριου 2021

που σημαινει οτι ολοι  οσοι δηλωσαν τον φεβρουαριο του 21, θα ξαναδηλώσουν και τωρα τον Σεπτεμβριο του 2021.

τι γινεται ομως
οσοι παρουν θεση απο τον φεβρουαριο του 2021, λογικα θα ειναι οι ιδιοι που το συμβουλιο θα τους ξανακρίνει και ναι θα τους δωσει παλι νεα θεση   (ιδια ή και διαφορετικη)

υπαρχει ομως ταλαιπωρια και αργοπορια της επιτροπης  επι δυο.

εχω 45 σελιδες καταθεσει βιογραφικο κτλ κτλ
θα τις διαβασουν για τον φεβρουαριο 
και ναι εκ νεου θα τι ς ξαναδιβασουν και για τον σεπτεμβριο για να  προσθεσουν καποια μορια 
παραπανω απο εργασίες, προυηπηρεσια και συνεδρια.

για τον φεβρουαριο θα μου δωσουν θεση για γεννηματα
θα την παρω βεβαια 
και μετα αφου ξανακριθω για τον σεπτεμβριο του 2021
θα μου πουν τωρα σου ανοιγεται και για τον ερυθρο.

και ναι εγω
κατι κακο παραπανω βρηκα στο γεννηματα
και θα αλλαξω πλεον και θα παω ερυρθο.

οσο για την κενη θεση του γεννηματα που θα αφησω πισω μου 
θα ψαξουν να βρουν τον αμεσως επομενο
(που αν ειχε παρει θεση στο φλεμιγκ και θελει απο εκει 
να αποχωρησει
ε ναι θα αποχωρησει για να παρει τη θεση μου στο γεννηματα

και ναι αντε να βρουμε τον επομενο να καλύψει το φλεμιγκ
αντε να ξαναφωναξουμε καποιους πεντε για συνεντευξη
και ολα γινονται επι δυο

εγω κουραστηκα που τα γραφω
αυτοι να δειτε 
που στωικα 
ρομποτικα μαλλον
θα διαβασουν επι δυο τον φακελλο μου.


για μενα πρωτα θα πρεπει να τηρουν χρονοδιαγραμματα
να βγαινει για την πλειοψηφία της προηγουμενης κρισης κ
επειτα να βγαζουν νεα προκυξη

(δεν συζητω και την φαση, φεκ or not to φεκ
και αν δικαιουνται να δηλωνουν οι οριακα φεκιασμενοι
εως και την τελευταια μερα της προκήρυξης του σεπτ του 2021.)
ολα γινονται για να μας κανουν καλύτερους
μας ταλαιπωρουν για να γινουμε καλύτεροι 
οπως εχει ηδη ξαναειπωθει)

ακούγεται πολύ ρομαντικό που με 45 σελίδες βιογραφικό και πολλαπλές συμμετοχές σε προκηρύξεις πιστεύεις ακόμα οτι κάποιος το διαβάζει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

49 λεπτά πριν, το έλυτρο said:

45 σελίδες βιογραφικό και πολλαπλές συμμετοχές σε προκηρύξεις πιστεύεις ακόμα οτι

δεν πρέπει να πέσει κι ένα τηλέφωνο just in case? θέλω να πω....συν αθηνά και χείρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ κάτι που δεν έχω καταλάβει...

Στην προϋπηρεσία για θέσεις με εξειδίκευση/ειδική εμπειρία υπάρχουν δύο κατηγορίες μοριοδότησης: η μία είναι η "εξειδίκευση ή ειδική εμπειρία" και η άλλη η "ειδικότητα". Τι σημαίνει το καθένα;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κύρωση σε περίπτωση που κάποιος κριθεί επιτυχών σε κάποια θέση (1ης ή χαμηλότερης προτίμησης του) και δεν αποδεχθεί τη θέση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, drA said:

Υπάρχει κύρωση σε περίπτωση που κάποιος κριθεί επιτυχών σε κάποια θέση (1ης ή χαμηλότερης προτίμησης του) και δεν αποδεχθεί τη θέση;

προβλέπεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στην ερώτηση για όποιον γνωρίζει/καταλαβαίνει κάτι παραπάνω

Στο Άρθρο 5  περι επιλογής υποψηφίων αναφέρει.....

"β. Οι υποψήφιοι που έχουν επιλεγεί ως πρώτοι για κάθε θέση, μέσα σε δύο (2) ημερολογιακές ημέρες πρέπει να δηλώσουν στο Συμβούλιο αν αποδέχονται τη θέση.

Αμέσως μετά τις δηλώσεις αποδοχής, το πρακτικό του Συμβουλίου ανά συνεδρίαση, συνοδευόμενο με τον φάκελο του ιατρού που διορίζεται σε εκτυπωμένη μορφή, διαβιβάζεται από την Υ.ΠΕ. ή το Ε.Κ.Α.Β. στην αρμόδια Διεύθυνση του Υπουργείου Υγείας. Στο πρακτικό θα επισυνάπτονται οι αναρτημένοι πίνακες ανά συνεδρίαση συμπεριλαμβανομένου του πίνακα κατάταξης των υποψηφίων που υποβλήθηκαν στη διαδικασία της δομημένης συνέντευξης. Κατόπιν αυτού, εκκινεί η διαδικασία διορισμού, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Σε περίπτωση δήλωσης μη αποδοχής της θέσης από κάποιον υποψήφιο, επιλέγεται ο αμέσως επόμενος στην κατάταξη και ακολουθείται η διαδικασία που περιγράφεται στα προηγούμενα εδάφια."

Ταυτόχρονα, στην υπεύθυνη δήλωση ζητείται να δηλωθεί ότι:

"...(γ) δεν έχω αρνηθεί διορισμό σε θέση του κλάδου ιατρών Ε.Σ.Υ. ή σε αντίθετη περίπτωση, ότι έχουν συμπληρωθεί πέντε (5) χρόνια από την παρέλευση της προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας."

Τελικά ποια μη αποδοχή θέσης επιφέρει την ποινή του 5ετους αποκλεισμού από μελλοντική προκήρυξη; Γιατί εδώ πιθανόν να υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ χρόνου πριν και μετα την έκδοση ΦΕΚ διορισμού...

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, drA said:

Τελικά ποια μη αποδοχή θέσης επιφέρει την ποινή του 5ετους αποκλεισμού από μελλοντική προκήρυξη; Γιατί εδώ πιθανόν να υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ χρόνου πριν και μετα την έκδοση ΦΕΚ διορισμού...

Προς το παρόν,η μή αποδοχή θέσης μετά την έκδοση ΦΕΚ θεωρείται από το υπουργείο ως άρνηση θέσης-

πριν την έκδοση ΦΕΚ δεν έχει τύχει να κυνηγηθεί κανείς(τονίζω το ....δεν έχει τύχει)

Σίγουρα στην αποδοχή θέσης ή μη στέλνεις υπεύθυνη δήλωση στην ΥΠΕ (ότι αποδέχεσαι ή όχι)-στο τέλος της κρίσης προς το συμβούλιο κρίσεων

Εν συνεχεία πριν την έκδοση του ΦΕΚ σε ξαναρωτάνε( το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου στο οποίο έχει αποσταλεί η πράξη διορισμού) αν αποδέχεσαι τη θέση πριν εκδοθεί ΦΕΚ-δεν γνωρίζω με ποιο τρόπο αποδέχεσαι ή όχι εκεί τη θέση(φαντάζομαι και πάλι τους στέλνεις μία υπέυθυνη δήλωση).

Με την αυστηρή έννοια του νόμου είτε στην 1η είτε στην 2η περίπτωση αρνείσαι ενυπόγραφα θέση στο ΕΣΥ.

Τώρα νομικά δεν ξέρω τί ισχύει για πριν την έκδοση του ΦΕΚ-το νομικό τμήμα του υπουργείου μπορεί να απαντήσει μόνο.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχουμε συνομιλησει πολλες φορες ...και μεσω pm.

αυτο που θετεις  πως  η απαντηση  και η λυση ειναι το νομικο τμημα του υπουργειου, με βρισκει απολυτα συμφωνο.

το οτι μετα την επιλογη σου απο το συμβουλιο κρισης εχεις x διαστημα ημερων να αποδεχτεις η οχι τη θεση (χωρίς κυρωσεις, παρα το λενε στον επομενο) και αυτο με βρισκει συμφωνο.

 

στο οτι δεν εχει τυχει  να κυνηγηθει κανεις  λογω μη αποδοχης της θεσης πριν την εκδοση του ΦΕΚ και αυτο με βρισκει συμφωνο.

 

αν οριστει οτι η μονη περιοδος αρνησης διορισμου χωρίς κυρωσεις, ειναι αυτη αμεσως μετα την επιλογη σου απο το συμβουλιο κρισης και για το x διαστημα που σου δινουν (απο 2 εως 7 ημερες...δεν εχω παρακολουθησει αν προσφατα αλλαξε κατι..) και σε αυτην την εκδοχη θελω να ταυτιστω 100% μαζι σου.

ομως τι γινεται (να πω τη διαφορα μου και οχι να συμφωνω συνεχεια μαζι σου...δεν θα ειχε και νοημα εξαλλου να καθομαι να γραφω...και να κουραζω, θα πατουσα απλως ενα like)

 

τοσα χρονια  διαδιδεται απο στομα σε στομα  αυτο το περιβοητο.. <<η αρνηση θεσης  πριν την εκδοση του φεκ...δεν επισυρει ποινες>>.

 

και ρωτω
τι οφειλει να κανει αυριο  ο x συναδελφος οταν παει στο υπουργειο και ρωταει
κυριοι υπαλληλοι του γρ 34-36 αν θυμαμαι καλά
<<εχει βγει το φεκ μου?>> και σου απαντουν <<οχι δεν βγηκε>>

<<μαλιστα, το ρωτω γιατι δεν επιθυμω τη θεση και  θελω να την αρνηθω, θα εχω κυρωσεις>>
<<οχι >> σου απαντουν
και ετσι ο συναδελφος υποβαλλει υπευθυνη δηλωση αρνησης της θεσης (χωρις κυρωσεις επαναλαμβανω).

 

1. αν οι υπαλληλοι του λενε μακακιες και επιφερει κυρωσεις, τοτε ο χ συναδελφος πως πρεπει να κινηθει?

2. οι υπαλληλοι του υπουργειου του γρ. διορισμων 34-36 δεν γνωριζουν τι δουλεια τους? ουτε εχουν ρωτησει ποτε το νομικο τμημα του υπουργειου να τους πει τι γινεται? αυθαιρετουν?
τοσο απο δια ζωσης οσο και απο τηλ αν παρει καποιος του λενε δεν υπαρχουν κυρωσεις.
δεν ξερω αν καποιος εστειλε εγγραφως το ερωτημα του, ωστε να απαντησουν ειτε οι συγκεκριμενοι υπαλληλοι (συμβουλευομενοι το νομικο τους τμημα) ειτε να απαντησει κατευθειαν το νομικο τμημα του υπουργειου.

3. δεν ξερω αν υπαρχει για αλλη μια φορα θολο τοπιο...σε αποσταση λιγων οροφων ή μετρων 
μεσα στο υπουργειο κατα ποσο η αρνηση διορισμου πριν το φεκ ,
για το ενα τμημα να επιφερει κυρωσεις και για αλλο τμημα στο παραδιπλα γραφειο να μην επιφερει. Ο χ συναδελφος φταιει για αυτο το θολο τοπίο ή οχι?

....


επαναλαμβανομαι διοτι αυριο αυτος που θα παρει τηλ, θα του πουν οτι εγραψα παραπανω.

......

 


4.ηταν να διοριστω παλιοτερα, αρνηθηκα ομως πριν βγει  το ΦΕΚ μου (πηγα στο υπουργειο και ρωτησα..δεν ειχε βγει  μου ειπαν..και ετσι υπεβαλα υπευθυνη δηλωση αρνησης θεσης) (σεναριο που εχει γινει απο πολλους...και που δεν ετυχε να τους πουν πχ παρανομειτε.)

 

Τονιζω ομως  πως δεν μου εστειλε ποτε το γραφειο προσωπικου (πριν την εκδοση του φεκ) αν δεχομαι ή οχι τη θεση. Και σε ρωτω clairvoyant σου εστειλε εσενα το γραφειο προωπικου αν δεχεσαι η οχι τη θεση πριν εκδοθει το φεκ σου?

και συνεχιζω
Μετα απο καιρο διοριστηκα σε αλλη θεση, οπου και παλι δεν ελαβα καμια ερωτηση πριν εκδοθει το φεκ, απο το γραφειο προσωπικου αν δεχομαι η οχι τη θεση.
<<αυτο που σε ρωταει το γρ. προσωπικου  πριν βγει το φεκ σου, δεν ξερω αν εφαρμοζεται καπου ...ειτε τυπικα, ειτε να το πω και ατυπα?>>  (εκτος αν καταλαβα λαθος οτι εννοεις αυτο..)

3 ώρες πριν, Clairvoyant said:

Με την αυστηρή έννοια του νόμου είτε στην 1η είτε στην 2η περίπτωση αρνείσαι ενυπόγραφα θέση στο ΕΣΥ.

θα συμφωνησω μαζι σου.

 

3 ώρες πριν, Clairvoyant said:

Τώρα νομικά δεν ξέρω τί ισχύει για πριν την έκδοση του ΦΕΚ-το νομικό τμήμα του υπουργείου μπορεί να απαντήσει μόνο.

 

θα συμφωνησω στο να απαντησει το νομικο τμημα επισημα, για να μην εχουμε παρεξηγησεις
παρερμηνειες κτλ

(οχι για μενα...παει περασε πλεον,

αλλα ειναι για τοσους αλλους συναδελφους
που διερωτωνται και που αυριο θα αρκεστουν στα λογια του υπαλληλου του υπουργειου γρ34 , <<παραιτηθειται κυριε πριν το φεκ σας και ολα μια χαρα>>....
και μπορει μετα ξαφνικα να βρεθουν παρανομοι.

βεβαια ποιος θα πληρωσει το φταιξιμο μετα?

ο υπαλληλος που εκπροσωπει το υπουργειο και σου λεει πιπες?

ο υπαλληλος που του καταθετεις αρνηση θεσης πριν βγει το φεκ σου και μετα σου βγαζει σε εξι μηνες νεο φεκ για αλλη θεση? 

ο χ συναδελφος και δεν αναφερομαι μονο σε νομικη ποινή , αλλα και ηθικα θα κατηγορηθει οτι κανει παγαποντιες, απο την πισω πορτα, βυσμα, πολυμπριζο, οτι λαδωσε τα γραναζια  κτλ?

δεν τα λεω για να τρωγομαστε μεταξυ μας, μα αν παρει ο χ συναδελφος αυριο στο γραφειο ιατρων εσυ στο υπουργειο και του πουν αυτο το πραγμα....τοτε θα φταιει ο χ συναδελφος που τους πιστεψε και που δεν ξερει επιπροσθετα τα νομικα θεματα  (ως ενας  εμπειρος η μη λειτουργος της νομικης επιστημης) ή θα πουμε για ηθελημενη αγνοια?

 

 

για μενα να βγει επισημως  αυτο που λες,

αν αποδεχτεις τη θεση τις κοντινες δυο με επτα ημερες μετα την ανακοινωση της επιλογη σου απο το συμβουλιο κρισης, τοτε να εχεις κυρωσεις αν θα  σου ερθει ενα μηνα μετα να την αρνηθεις.

Μονο που αυτο δεν γινεται και για να κλεισω οπως αρχισες δεν εχει τυχει...>>.

ας βγει κατι επισημο απο το υπουργειο, που να ισχυει για ολους και να το αποδεχτω και εγω και ολοι οι αλλοι και τις επακολουθες κυρωσεις.Αλλα η σταση του υπουργειου τι να πω
για αλλη μια φορα μας δειχνει (οτι εδειχνε και η φιλαθλος ενος μπασκετικου αγωνα που ειχες ανεβασει σε παλιοτερο ποστ).


μπορεις σε pm για να μην κουρασουμε αλλο ή και απο εδω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως από τη διατύπωση  ".... ή σε αντίθετη περίπτωση (=που έχω αρνηθεί διορισμό), ότι έχουν συμπληρωθεί πέντε (5) χρόνια από την παρέλευση της προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας."  θα μπορούσε κάποιος να συμπεράνει έμμεσα ότι ποινή επισύρει μόνο η άρνηση μετά το ΦΕΚ διορισμού γιατί μόνο τότε ορίζεται "προθεσμία ανάληψης υπηρεσίας". Αυτό είναι και το λογικό κατά τη γνώμη μου αλλιώς η προσέγγιση γίνεται πολύ τιμωρητική από πλευράς υπουργείου.

Τουλάχιστον η επιλογή κάποιος να μην προσέλθει στη συνέντευξη υποθέτω ότι είναι ένας τρόπος να παραιτηθείς από τη διαδικασία διεκδίκησης της θέσης χωρίς να πάρεις ποινή. Ή μήπως όχι;

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρνηση διορισμου ιατρου ΕΣΥ = αρνηση ΦΕΚ.

Τελεία.

Το χαρτι "αποδοχης θεσης" στο συμβουλιο Κρισεων ειναι εφευρημα των τελευταιων 4 ετων. Πιο πριν δεν υπηρχε (ενω υπηρχε η ποινη μη αποδοχης διορισμου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
On 6/10/2021 at 8:20 ΠΜ, iceman said:

Αρνηση διορισμου ιατρου ΕΣΥ = αρνηση ΦΕΚ.

Τελεία.

Το χαρτι "αποδοχης θεσης" στο συμβουλιο Κρισεων ειναι εφευρημα των τελευταιων 4 ετων. Πιο πριν δεν υπηρχε (ενω υπηρχε η ποινη μη αποδοχης διορισμου).

Δηλαδή μπορεί κάποιος να αρνηθεί το διορισμό χωρίς ποινή ακόμη και μετά τη δημοσίευση της περίληψης απόφασης διορισμού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
22 ώρες πριν, tsiamar said:

Καλησπέρα , πως θα μπορούσε κάποιος να κάνει εξειδίκευση στη ΜΕΘ αν είναι ήδη διορισμένος ως επιμελητής στο ΕΣΥ;

Από όσο γνωρίζω μπορεί να γίνει με απόσπαση απο την υπηρεσία που υπηρετεί, με την άδεια της υπηρεσίας αυτής, όπου θα παίρνει μισθό απο την αρχική του θέση αλλά θα εκπαιδεύεται στην θέση ΜΕΘ. Με το πέρας της εξειδίκευσης ΜΕΘ επιστρέφει αυτοδίκαια στην υπηρεσία απο την οποία προήλθε. 

Αυτό εφόσον η ίδια η προκήρυξη εξειδίκευση ΜΕΘ (το ΦΕΚ δηλαδή) δεν απαγορεύει την συμμετοχή διορισμένων ατόμων.

Την πιο σαφή και σίγουρη απάντηση θα την λάβεις αν στείλεις στο email επικοινωνίας που δίνει η ανακοίνωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

ΝΕΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ!  372 ΘΕΣΕΙΣ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΥΩΔ465ΦΥΟ-ΑΧΝ

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων στην ηλεκτρονική διεύθυνση esydoctors.moh.gov.gr αρχίζει στις 12/08/2022 ώρα 12.00 (μεσημέρι) και λήγει στις 02/09/2022 ώρα 24.00

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Λοιπον συνοπτικα τι ετοιμαζει το Υπουργειο (με προσχεδιο νομοσχεδιου για τα νοσοκομεια που διερρευσε) για τις προκηρυξεις θεσεων ιατρων ΕΣΥ 

1) Αν παραιτηθει ιατρος ΕΣΥ πριν κλεισει 5ετια στην ιδια θεση (ηταν 2ετια) ή αποποιηθει διορισμο στο ΕΣΥ δεν θα μπορει να δηλωσει νεα θεση για 2 χρονια (ηταν 5)

2) Δε θα μπορει ιατρος ΕΣΥ να δηλωσει αλλη θεση σε προκηρυξη πριν κλεισει 5ετια (ηταν 2ετια). Και να κλεισει 5ετια θα μπορει να δηλωσει ΜΟΝΟ ιδιου ή ανωτερου βαθμου θεση (πχ αν εχει γινει Επιμ Α δεν θα μπορει να δηλωσει θεση Επιμ Β)

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΝΕΑ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ!  63 ΘΕΣΕΙΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΩΝ (ΜΟΝΟ)

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/92ΟΠ465ΦΥΟ-ΨΙΓ

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων στην ηλεκτρονική διεύθυνση esydoctors.moh.gov.gr αρχίζει στις 13/10/2022 ώρα 12.00 (μεσημέρι) και λήγει στις 20/10/2022 ώρα 24.00.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.