Jump to content

Ο τοίχος των πρωτοετών : Εδω μιλάμε εμείς!


tik-tak

  

22 members have voted

  1. 1. πώς έμαθες για το Greekmeds;

    • από συμφοιτητή πρωτοετή
      1
    • από φοιτητή μεγαλύτερου έτους
      1
    • από καθηγητή
      0
    • από συγγενή
      1
    • τυχαία ,στο διαδίκτυο
      19
    • από αφίσα, φυλλάδιο,αυτοκόλλητο κοκ
      0
  2. 2. παρακολουθείς συστηματικά ,συμμετέχεις στο Greekmeds;

    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά και γράφω συχνά-πυκνά σε πολλές ενότητές του
      2
    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά ,αλλά δεν γράφω,δεν συμμετέχω
      4
    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά,αλλά γράφω μόνο όταν θέλω να ρωτήσω κατι
      5
    • ναι,το παρακολουθώ καθημερινά,αλλά γράφω μόνο όταν εχω να δώσω πληροφορία
      4
    • το παρακολουθώ ,όχι καθημερινά, αλλά αρκετές φορές μεσα στην εβδομάδα και τότε συμμετέχω
      1
    • το παρακολουθώ, όχι καθημερινά, αλλά αρκετές φορές μεσα στην εβδομάδα,αλλά δεν συμμετέχω
      3
    • το παρακολουθώ λίγες φορές μεσα στο μήνα
      4
    • άλλοτε το παρακολουθώ συστηματικά και άλλοτε απέχω για μεγάλα διαστήματα
      4
  3. 3. τι σε κάνει να συμμετέχεις στο Greekmeds;

    • μ'αρεσει να παίρνω και να δίνω πληροφοριες για τις εξετάσεις και τα μαθήματα του ετους μου
      10
    • μ'αρεσει να επικοινωνω μεσω του διαδικτυου με συμφοιτητές πρωτοετείς
      3
    • μαθαίνω για το τι περίπου θα συναντησω στα επόμενα ετη από τους "μεγαλύτερους"
      12
    • μαθαίνω για το τι "συμβαίνει τώρα" στη σχολή,ακόμη και αν δεν είμαι εκεί
      10
    • μ'αρεσει που ειναι ανεξάρτητο,χωρίς κομματικό προσανατολισμό,φτιαγμένο από φοιτητές
      10
    • ια να χαλαρώνω,να κάνω κουβεντούλα και πλακίτσα
      3
    • για να σχολιάζω τα κακως κείμενα της σχολής και να επικροτώ τα καλά της
      2
    • για να ενημερώνομαι για άλλα θέματα της φοιτητικής ζωής εκτός της ιατρικής
      4
    • για να ενημερώνομαι για άλλα θέματα μετά τη σχολή(ειδικότητα,αγροτικό)
      8
    • για να ενημερώνομαι για άλλα θέματα εκτός από τη σχολή (τέχνες,διασκέδαση,αρθρογραφία)
      2
  4. 4. τι σε κάνει να μη συμμετέχεις στο Greekmeds;

    • δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος/η με τους H/Υ και τη διαδικτυακή επικοινωνία
      4
    • δεν μ'αρέσει κάποιες φορές το κλίμα όπως διαμορφώνεται: τσακωμοί,τσαμπουκάδες,αγένεια
      0
    • δεν εχει θέματα που με αφορούν,δεν μπορεί να καλύψει τις απορίες μου και τα ενδιαφέροντά μου
      4
    • ντρέπομαι ,δισταζω να συμμετέχω
      5
    • αισθανομαι οτι υπάρχουν "κλίκες", "προνομιούχοι" ,"παρέες"
      2
    • βαριέμαι
      7
  5. 5. όσον αφορά στο Α΄ ετός,το Greekmeds

    • ειναι επαρκές ,ας συνεχίσουν ετσι τα μέλη του
      8
    • εχει ανάγκη από περισσότερη συμμετοχή και νεες ιδεες-προτάσεις
      8
    • δεν ειναι χρηστική η διαρρυθμιση των ενοτήτων,δυσκολευομαι και μπερδεύομαι
      4
    • υπάρχουν κάποια κενά,αλλά μπορούν ευκολα να καλυφθουν με τη συμμετοχή μας
      7
    • αδυνατεί να εξυπηρετήσει τους πρωτοετείς
      1


Recommended Posts

Ο τοίχος των πρωτοετών

Σε αυτην την ενότητα μπορούμε να γράφουμε οι πρωτοετείς τα δικά μας!!!

Chat,μηνυματα,συζητήσεις,χαιρετούρες....

Βιαζόμαστε και θέλουμε να αφήσουμε γρήγορα ενα μήνυμα ή μια πληροφορία για τους συμφοιτητές;;

Θέλουμε να κανονίσουμε κάτι με τους υπόλοιπους συμφοιτητές;

Θελουμε να "τσατάρουμε";

Εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος!

Καλή μας αρχή!!!

emcolgate:lol:emcolgate:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

καλή αρχή!!!

παιδιά, μην ξεχνάτε να μεταφέρετε εδώ όποια πληροφορία μαθαίνετε για τις διαλέξεις ,τα εργαστήρια,τα συγγράμματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα! Πού είναι οι λοιποί συμφοιτητές?? Εγώ πήρα αρκετά από τα συγγράματα και φυσικά κάποια δεν ήρθαν ακόμη. Η απορία μου είναι η εξής : Στην ανατομία διάλεξα τα συγγράματα του Gray's, τα οποία είναι πολύ καλά, όμως τεράστια και σιγά μην προλάβω να τα διαβάσω.. Δε θα μας δώσουν κάποιες σημειώσεις ,πιο περιληπτικές? Ούτε καν τις διαφάνειες των αμφιθεάτρων δεν μας έχουν δώσει.. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Για την ανατομια συγκεκριμενα καλο θα ηταν να διαβασεις απο εκει..γιατι μπορει να ρωτησουν οτιδηποτε.παντως για τις παρουσιασεις που λες εχε παντα μαζι σου ενα στικακι κ στο τελος του μαθηματος να ρωτας αν μπορεις να παρεις τις διαφανειες,οι περισσοτεροι δεν εχουν προβλημα κ τις δινουν.αλλιως μην περιμενεις απο μονοι τους να ενδιαφερθουν κ να σας τις δωσουν!!!(προσεχε ομως γιατι τα λαπτοπ τους ειναι τιγκα στους ιους.)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Γειαααα σας παιδιά! :rolleyes: Θα ήθελα να μάθω την ύλη των μαθημάτων του 'Α και Β' εξαμήνου please ;) επειδή πήρα μεταγραφή και έχασα το εξάμηνο... θα ήθελα να ξεκινήσω από μόνη μου το διάβασμα για να μπω σιγά σιγά στο πρόγραμμα! ξέρετε κάποιο link ή οπουδήποτε σε κάποιο βιβλιοπωλείο που μπορώ να βρω σημειώσεις? είμαι από Θεσσαλονίκη! :D thnxx!!!!! xD

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γεια σας παιδιά!

σας παρακαλώ κάντε τον κόπο να περνάτε τα θέματα από τις εξετάσεις που δίνετε!

όπως βοηθάει εσας κατα την προετοιμασία σας το να βλέπετε θέματα του ετους σας και των επόμενων ετών

περασμένα από παλαιότερους φοιτητές , ετσι βοηθείστε και σεις με τη σειρά σας τους επόμενους καταγράφοντας τα θέματα!

Τα θέματα δεν συγκεντρώνονται από μόνα τους: ρίξτε μια ματιά να δειτε αν εχουν περαστεί και αν όχι , μεταφέρετέ τα!

ευχαριστώωωωωωωω!!!καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα!! Νέος φοιτητής εδώ :P

Eλπίζω να έκανα καλή επιλογή!

Δύο απορίες προς άτομα που ίσως γνωρίζουνε:

- Πότε θα αρχίσουν οι εγγραφές φέτος; Ισχύει το 12-30 που έδωσε το Υπουργείο ή καθορίζει η σχολή ένα διάστημα που θέλει;

- Πότε αρχίζουν τα μαθήματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

- 'Ενας νέος συνάδελφος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλησπέρα!Προφανώς θα είμαστε συμφοιτητές (κι εγώ φέτος πέρασα)

Οι εγγραφές νομίζω θα γίνουν 12-30 Σεπτεμβριου γιατί ακόμα και σε κατάληψη , η γραμματεία είναι ανοιχτή μια φορά την εβδομάδα...Τώρα για το πότε θα αρχίσουμε μάθημα δεν ξέρω.Ίσως καθυστερήσουμε λίγο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα(πρωτοετής)!Υπάρχει κάποια ανακοίνωση για την έναρξη των μαθημάτων;Βλέπω στο e-class πως έχει ήδη παραδοθεί ένα μάθημα στο e-βιολογία και θα επαναληφθεί αύριο στις 5 το απόγευμα.Αν έχετε κάτι νεότερο μοιραστείτε το εδώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας συνάδελφοι! Και 'γω ψαράκι!! θα ήθελα να ρωτήσω πόσα επιλεγόμενα μαθήματα μπορούμε να επιλέξουμε στο 1ο και 2ο εξάμηνο;

Ευχαριστώ emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας συνάδελφοι! Και 'γω ψαράκι!! θα ήθελα να ρωτήσω πόσα επιλεγόμενα μαθήματα μπορούμε να επιλέξουμε στο 1ο και 2ο εξάμηνο;

Ευχαριστώ emhelp

Καλησπέρα!Επιλέγουμε ένα μάθημα επιλογής στο 1ο εξάμηνο και 2 μαθήματα στο 2ο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Για εγγραφές πρωτοετών τίποτα καινούργιο;Ξέρετε ποτε θα ξεκινήσουν(δηλαδή πότε θα σταματήσει η απεργία);Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως ξεκινάνε την τελευταία βδομάδα του Σεπτέμβρη. Μεχρι τώρα νομίζω πως δεν έχει βγει κάποια ανακοίνωση αλλά αν δω κατι θα το γράψω εδώ.

Να ελέγχεις και τη σελίδα της γραμματείας: http://grammateia.med.uoa.gr (λογικά θα ανέβει εγκαίρως aka 2-3 μέρες πριν και οχι μετά την έναρξη των μαθημάτων :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ! Παρεμπιπτόντως, πέρασα σήμερα από τη σχολή και μου είπαν ότι θα μείνει κλειστή μέχρι και την Παρασκευή και τότε θα συνεδριάσουν για το αν θα συνεχιστεί η αναστολή λειτουργίας της σχολής! emrip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απόφαση υπάρχει εδώ: uoa.gr αλλά μην περιμενεις να βγάλεις άκρη...

Πρακτικά δεδομένου οτι η σχολή ειναι κλειστή από τους υπαλλήλους για τα προκλινικά έτη δεν αλλάζει κάτι εως και τις 4/10.

Το υπουργείο θα ανακοινώσει τα ονόματα αυτών που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα 9-10/10 οπότε λογικά και την ερχόμενη εβδομάδα θα είναι κλειστή η σχολή (= οχι εγγραφές, οχι μαθήματα/εξετάσεις στη σχολή). Οι εργαζόμενοι έχουν συνέλευση την Παρασκευή 4/10 όπου θα αποφασίσουν πως θα προχωρήσουν με τις κινητοποιησείς τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Οι πρωτοετείς φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να κάνουν χρήση μειωμένου κομίστρου στις αστικές και υπεραστικές οδικές και σιδηροδρομικές συγκοινωνίες έως και την 31η Οκτωβρίου 2014, με την επίδειξη της βεβαίωσης εγγραφής τους και της αστυνομικής τους ταυτότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.