Jump to content

Μεταφορά Επαγγελματικών Δικαιωμάτων Ιατρών


zerocoolua

Recommended Posts

Aterpe,

σε ευχαριστω πολυ για την υπόθεση (που είναι σε εξέλιξη στο ΣτΕ) η οποία αφορά ανάκληση άδειας ψυχολόγου:

http://www.psy.gr/fi...ssid=5&id=13718). Μετα απο αυτο δεν χωραει καμια αμφιβολια οτι ολα οσα μου ειπανε ειναι ονειρα θερινης νυκτος.

Εγω και παλι θα σας κρατησω ενημερους σε οτι αφορα την υποθεση αυτων των 2 και θα σας αναφερνω οτι νεο προκυψει.Εχει να πεσει πολυ γελιο στο τελος νομιζω.

Καπου εκει θα καταντησουν και αυτοι αν δεν αντιληφθουν εγκαιρως το τι κανουν.Χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aterpe,

σε ευχαριστω πολυ για την υπόθεση (που είναι σε εξέλιξη στο ΣτΕ) η οποία αφορά ανάκληση άδειας ψυχολόγου:

http://www.psy.gr/fi...ssid=5&id=13718). Μετα απο αυτο δεν χωραει καμια αμφιβολια οτι ολα οσα μου ειπανε ειναι ονειρα θερινης νυκτος.

Εγω και παλι θα σας κρατησω ενημερους σε οτι αφορα την υποθεση αυτων των 2 και θα σας αναφερνω οτι νεο προκυψει.Εχει να πεσει πολυ γελιο στο τελος νομιζω.

Καπου εκει θα καταντησουν και αυτοι αν δεν αντιληφθουν εγκαιρως το τι κανουν.Χαχαχαχα

Α)

μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα, που εσυ ο ξυπνιος με τα σαινια τους φιλους σου θα γελατε -γιατι οπως ολοι ξερουμε:" γελα καλυτερα οποιος γελα τελευταιος", κανε μου τη χαρη, ανοιξε και κανα λεξικο γιατι εκει στην ξενιτια φαινεται ξεχασες τα ελληνικα σου με αποτελεσμα να κανεις ΤΡΑΓΙΚΑ ορθογραφικα λαθη (με εξαιρεση εστω το τελευταιο σου ποστ) και δυστυχως η επαναληψιμοτητα τους αποδεικνυει οτι μαλλον δεν εγιναν λογω κεκτημενης ταχυτητας. και ναι ναι ναι ναι ξερω,εσυ εισαι γιατρος οχι φιλολογος αρα τα δικαιουσαι, μπλα μπλα μπλα....στο χωριο μου(που δεν εχω) λενε:" οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια". η ιατρικη ειναι η ναυαρχιδα των επιστημων και οφειλουμε ΚΑΙ να γραφουμε χωρις να ντρεπομαστε.τεσπα.οποιος καταλαβε καταλαβε

Β)δεν ξερω κυριε κατα ποσο θα γελασεις στο τελος, σιγουρα ομως ξερω οτι με ολα αυτα που μας εγραψες (αν φυσικα δε μας δουλευεις) οτι εκανες πολλους απο εδω μεσα να γελασουμε με την ...καταντια ...(μας???να πω?). δε θα εστιασω βεβαια στη λογικη οτι ολοι εμεις που περιμενουμε καρτερικα 3 και 4 χρονια,εχουμε κανει αγροτικα(αγονα και μη) ειμαστε τουλαχιστον βλακες,απλα θα σε συγχαρω για τον τροπο σκεψης σου.ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ!τιμη και δοξα στη λαμογια και σε εκεινους που την αντιπροσωπευουν επαξια!

Γ)

προς Kost: ειλικρινα συγχαρητηρια για το δηκτικο χιουμορ σου. καταπληκτικο.

αυταααααααααα.

γελασαμε και παλι

μεχρι να τα ξαναπουμε,φιλαρες απο το νοτοοοοοοοοοοοοοοοοο(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ,ακους φιλε zerocoula???? καποιοι περιμενουμε σαν κατα εσενα καλοι μακακες.... )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μολις πληροφορηθηκα οτι ειναι σιγουροι και οι δυο για οτι κανουν και οτι εφοσον παρουν ακαδημαικη και επαγγελματικη αναγνωριση απο αλλη χωρα της Ε.Ε τοτε μπορουν να εργαστουν ως αγροτικοι και να παρουν αδεια επαγγελματος στην Ελλαδα χωρις ΔΟΑΤΑΠ.

Μαλιστα στην τελευταια προκυρηξη για διορισμο αγροτικων ιατρων οπως μου ειπαν αναφερεται οτι για οσους τα πτυχια ειναι αλλοδαπης (εκτος Ε.Ε) τοτε πρεπει να προσκομισουν ΔΟΑΤΑΠ ή αναγνωριση τιτλου σπουδων απο χωρα της Ε.Ε

Εδω ειναι η προκυρηξη http://www.mohaw.gr/health/prokirykseis/agrotikoi-iatroi/apaitoymena-dikaiologitika- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --diorismo-iatron-ypochreon-ypiresias-ypaithroy/view

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Docev,

Τα ορθογραφικα λαθη τα αφηνω πισω γιατι εγω δεν ειμαι στο φορουμ γι'αυτο το λογο.Εχεις δικιο ομως οτι τα εχω ξεχασει.Εσυ ομως διαβαζε ολοκληρα τα ποστ και φροντιζε να κατανοας τι διαβαζεις.Εγω οταν ελεγα θα γελασουμε, εννουσα οτι θα γελασουμε με τους 2 φωστηρες (με το τι κανουν).

Βλεπεις εγω δεν ειμαι τοσο φωστηρας και γι'αυτο ρωταω εσας τους φωστηρες να μου πειτε τι γινετε.Και αφου πηρα τις διαφορες απαντησεις εγω παω για ΔΟΑΤΑΠ.Χιλιες φορες να προσπαθησω οσες φορες χρειαστει και να ειμαι νομιμος παρα να κανω κατι το παρανομο.Δεν σημαινει πως ολοι ημαστε λαμογια και απατεωνες.Ρωτησα κατα ποσο ειναι νομιμο και εφικτο.Πηρα απαντηση οτι δεν ειναι νομιμο και αυτο μου φτανει εμενα.Το αν ειναι εφικτο δεν με ενδιαφερει αφου δεν ειναι νομιμο.

Και δεν ειναι αναγκη οποτε βλεπεις (οχι μονο εσυ αλλα ολοι) κατι που γινετε και δεν σου αρεσει να ειρωνευεσαι κατα αυτο τον τροπο.Αν εχεις προβλημα,να ζητησεις τα ρεστα απο το συστημα που αφηνει να γινονται αυτα.

Αν σας δουλευω μπορεις να το ψαξεις και να μαθεις.Παρε τηλεφωνο σε υπουργεια ρωτα κατα ποσο ειναι δυνατο να γινει αυτο και μαθε (αφου μαθεις πες και σε εμας).Εγω δεν ξερω και ουτε προκειτε να ανακατευτω προς το παρον.Προς το παρον θα σας λεω οτι μου μεταφερουν και εμενα.

Να, εγω σας εχω πει τι παν να κανουν.Εσυ λες ειναι λαμογια (και ειναι), λες πως περιμενες τοσα χρονια και λυπαμαι γι'αυτο (αλλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα)

Ε αντε να σε δω και πως θα αντιδρασεις αν τελικα τα καταφερουν αυτοι.Ή μαλλον γιατι δεν αντιδρας πριν ακομη τα καταφερουν????

Παντα φιλικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Docev,

Τα ορθογραφικα λαθη τα αφηνω πισω γιατι εγω δεν ειμαι στο φορουμ γι'αυτο το λογο.Εχεις δικιο ομως οτι τα εχω ξεχασει.Εσυ ομως διαβαζε ολοκληρα τα ποστ και φροντιζε να κατανοας τι διαβαζεις.Εγω οταν ελεγα θα γελασουμε, εννουσα οτι θα γελασουμε με τους 2 φωστηρες (με το τι κανουν).

Βλεπεις εγω δεν ειμαι τοσο φωστηρας και γι'αυτο ρωταω εσας τους φωστηρες να μου πειτε τι γινετε.Και αφου πηρα τις διαφορες απαντησεις εγω παω για ΔΟΑΤΑΠ.Χιλιες φορες να προσπαθησω οσες φορες χρειαστει και να ειμαι νομιμος παρα να κανω κατι το παρανομο.Δεν σημαινει πως ολοι ημαστε λαμογια και απατεωνες.Ρωτησα κατα ποσο ειναι νομιμο και εφικτο.Πηρα απαντηση οτι δεν ειναι νομιμο και αυτο μου φτανει εμενα.Το αν ειναι εφικτο δεν με ενδιαφερει αφου δεν ειναι νομιμο.

Και δεν ειναι αναγκη οποτε βλεπεις (οχι μονο εσυ αλλα ολοι) κατι που γινετε και δεν σου αρεσει να ειρωνευεσαι κατα αυτο τον τροπο.Αν εχεις προβλημα,να ζητησεις τα ρεστα απο το συστημα που αφηνει να γινονται αυτα.

Αν σας δουλευω μπορεις να το ψαξεις και να μαθεις.Παρε τηλεφωνο σε υπουργεια ρωτα κατα ποσο ειναι δυνατο να γινει αυτο και μαθε (αφου μαθεις πες και σε εμας).Εγω δεν ξερω και ουτε προκειτε να ανακατευτω προς το παρον.Προς το παρον θα σας λεω οτι μου μεταφερουν και εμενα.

Να, εγω σας εχω πει τι παν να κανουν.Εσυ λες ειναι λαμογια (και ειναι), λες πως περιμενες τοσα χρονια και λυπαμαι γι'αυτο (αλλα δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα)

Ε αντε να σε δω και πως θα αντιδρασεις αν τελικα τα καταφερουν αυτοι.Ή μαλλον γιατι δεν αντιδρας πριν ακομη τα καταφερουν????

Παντα φιλικα

επειδη δεν ειμαι κομπλεξικος ανθρωπος, χαιρομαι που καταλαβα λαθος οτι θα επεμενες να το ψαξεις δια της πλαγιας οδου.οποτε υπο αυτην την εννοια ζητω συγνωμη για το ειρωνικο πνευμα. απλα σημερα διαβασα για πρωτη φορα ( εξαρχης) ολο το θεμα και μαλλον επικεντρωθηκα σε μια φραση σου του τυπου "ξερω ειναι λαμογια αλλα αν γινεται, να μην το ψαξω?" ή καπως ετσι το εγραφες τεσπα.

χιλιες φορες να εισαι νομιμος και να πας με το σταυρο στο χερι οπως ολοι μας παρα μετα να τρεχεις μετα.τεσπα

καλη επιτυχια με το δοαταπ,(δεν γνωριζω ποια ειναι για εσας η διαδικασια,δινετε δε δινετε εξετασεις κτλ).οπως και να εχει καλη επιτυχια για τη γενικοτερη συνεχεια. αν και νομιζω οτι τωρα,μαλλον τα πραγματα ειναι καλυτερα για εσας. ακομα και τα αγροτικα μαλλον βγαινουν νωριτερα πια...αλιμονο στις κοντινες στη δικη μου σειρα που περιμεναμε μεσο ορο ενα χρονο για να πιασουμε αγροτικο...ας οψεται ο "τζιμης¨"....τεσπα,ας μη συγχυστω παλι.

λοιπον καλη συνεχεια.

κλασικα....φιλια απο το ζεστο νοτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυθηκε κι αυτη η παρεξηγηση emcolgate

Εγω απλα θελω να μαθω αν οντως υπαρχει η δυνατοτητα να γινει αυτο, και να μαθω τι εκμεταλευονται.Γιατι μελλοντικος εχω σκοπο αν τα καταφερουν να το καταγγειλω ετσι ωστε να κλεισουν τα παραθυρακια (γι'αυτο προσπαθω να μαθω οσα περισσοτερα γινετε για το συγκεκριμενο θεμα)

Για να σου λυθει και η απορια για εμας η νομιμη οδος ειναι μια Δ Ι Κ Α Τ Σ Α (και απορω γιατι το ΔΟΑΤΑΠ δεν κλεινει ητε τα παραθυρακια ητε ας κλεισει το ιδιο τοτε)

Σου ευχομαι και εσενα καλη συνεχεια και καλη σταδιοδρομια, τοσο σε επαγγελματικο οσο και προσωπικο τομεα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια,

εχω παρει τηλεφωνο σε νομαρχια, ΔΟΑΤΑΠ και ρωτησα επι αυτου του θεματος.

Στο ΔΟΑΤΑΠ στην αρχη μου ειχαν πει πως δεν γινεται μετα ομως που συζητησαμε λιγο το θεμα μου ειπαν καλυτερα να ρωτησω στη Νομαρχια για τυχον αποδοχη των δικαιλογητικων χωρις ΔΟΑΤΑΠ.

Στη Νομαρχια μου εχουν πει οτι γινεται και ειναι νομιμο.Απλα ειναι χρονοβορο αν δεν ξερεις τα απαραιτητα δικαολογητικα που θα σου ζητηθουν μου εχουν πει.Εφοσον παραχωρηθει ακαδημαικη και επαγγελματικη αναγνωριση απο αλλο μελος και νοουμενου οτι υπαρχουν τα απαραιτητα δικαιολογητικα που τεκμηριωνουν την ακαδημαικη και επαγγελματικη αναγνωριση τοτε η Ελλαδα προχωρα σε αυτοματη αναγνωριση τιτλου σπουδων και επαγγελματικη αναγνωριση (οσον αφορα την επαγγελματικη αναγνωριση πρεπει να παρουσιασεις βεβαιωση οτι εχεις εργαστει για τουλαχιστο 1 χρονο στο κρατος μελος που εχει προβει στην αναγνωριση).Τα ακριβης λογια ειναι ¨ειναι νομιμο εφοσον υπαρχουν τα απαραιτητα δικαιλογητικα.Ειναι ομως πιο ασφαλης ο παραδοσιακος τροπος των ΔΟΑΤΑΠ γιατι μπορει να μην μαζεψεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα και να πρεπει να κανεις συνεχως ταξιδια για να παρεις τα δικαιολογητικα που πρεπει.Αν ομως ξερεις την διαδικασια και τι δικαιολογητικα θα σου ζητηθουν ειναι καθολα νομιμο και δεν χρειαζετε ΔΟΑΤΑΠ¨

Με αλλα λογια τα οποια λαμογια προχωρησουν σε αυτο δεν εχουν παρα μονο να χασουν 1 χρονο και μετα να σου και η αναγνωριση και η αδεια ασκησης επαγγελματος.

Υ.Γ Τα συγχαρητηρια μου στην Ε.Ε.Το μπουρδελο καλα κρατει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ Τα συγχαρητηρια μου στην Ε.Ε.Το μπουρδελο καλα κρατει.

επειδη φιλε φοβασε να δωσεις δοαταπ και ψαχνεις αριστερα κ δεξια να βρεις λαμογια,ωστε να αποσπασεις την αδειουλα σου,πλην της Ελλαδας φταιει τωρα και η Ε.Ε?

Εχεις πολυ πλακα τελικα emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ zerocoolua

Να είσαι σίγουρος πως δε με αναγκάζουν τα αστεία post σου να απαντήσω αλλά τα π.μ. διαφόρων μελών συναδέλφων που αναρωτιούνται αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα τα όσα γράφεις να έχουν την παραμικρή σοβαρότητα.

Λοιπόν, στο θέμα μας,θέμα το οποίο άνοιξες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις, που δεν αφορά κανένα άλλον συνάδελφο αλλά ούτε εσένα προσωπικά (όποιος διαβάσει προσεκτικά τα μηνύματά σου το έχει ήδη καταλάβει).

Για να βγάλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (στην Ελλάδα ή σε χώρα της Ε.Ε.)εκτός του πτυχίου (εφόσον δεν διαθέτει αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ) χρειάζεται και πιστοποιητικό άσκησης Κρατικής εξέτασης, που προβλέπεται από το αρ. 3 της οδηγίας 93/16 της 5/4/93 της ΕΕ. και βεβαίωση από την Αρχή του τόπου ότι το πτυχίο τους και το πιστοποιητικό είναι σύμφωνα με την οδηγία 93/16 της 5/4/93 της Ε.Ε.

Τέτοια βεβαίωση δεν μπορείς να αποκτήσεις από το πανεπιστήμιό σου λόγω του ότι το πανεπιστήμιό σου, αφού είναι εκτός Ε.Ε., δεν διαθέτει τις απαραίτητες προϋποθέσεις που απαιτεί η Ε.Ε.

Για να σου δώσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος η Βουλγαρία, Ρουμανία, Ελλάδα και οποιαδήποτε χώρα μέλος της Ε.Ε. θα σου ζητήσει εκτός του πτυχίου είτε την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ αν προέρχεσαι από χώρα εκτός Ε.Ε. είτε την βεβαίωση από το Υπουργείο Υγείας της χώρας όπου σπούδασες που θα αναγράφει ότι το πτυχίο σου εκπληρώνει τις προϋποθέσεις που ζητά η Ε.Ε. απ' όλα τα πανεπιστήμια ώστε να αναγνωρίσει τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Τέτοια βεβαίωση δεν μπορείς να αποκτήσεις αφού το πανεπιστήμιο όπου σπούδασες δεν πληρεί τις προϋποθέσεις, άρα άδεια ασκήσεως δεν μπορείς να βγάλεις ούτε στη Βουλγαρία, ούτε στη Ρουμανία αλλά ούτε στην Ελλάδα.

Όσο αφορά τη βεβαίωση που γράφεις ότι εργάστηκες 1 έτος στη χώρα που σου έδωσε την αναγνώριση δεν υφίσταται θέμα. Δε το ζητάει καμία υπηρεσία, δε στο ζήτησε καμία υπηρεσία. Τα δικαιολογητικά που ζητάνε όλες οι υπηρεσίες είναι γνωστά και υπάρχουν σε διάφορα site, μπορείς να τα ψάξεις ακόμα κι εδώ μέσα. Ακόμα όμως και να γινότανε αυτό εσύ με λίγα λόγια μας λες πως μπορείς να αποκτήσεις τέτοια βεβαίωση, χωρίς φαντάζομαι να εργαστείς στη χώρα αυτή.

Παρόμοια βεβαίωση ζητάνε από τους οδοντιάτρους της Ρουμανίας (τριετή εργασία) επειδή το Υπουργείο Υγείας της Ρουμανίας έστειλε ελλειπή το φάκελο στην αρμόδια αρχή της Ε.Ε. στις Βρυξέλλες. Ακόμα όμως και σε αυτή τη περίπτωση για να πάρεις αυτή τη βεβαίωση από το Υπουργείο Υγείας της Ρουμανίας θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στο Ιατρικό Σύλλογο της πόλης της Ρουμανίας και να καταθέσεις βεβαίωση από το Υπουργείο Εργασίας ότι εργάστηκες επί τριετία εκεί.

Όλα τα παραπάνω εσύ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ, οπότε .....κάτσε στον πάγκο σου και μην ζαλίζεις τους αναγνώστες του forum με παπαρολογίες. Είναι γνωστό το φαινόμενο της παπαρολογίας εδώ μέσα, αλλά μερικοί απλά διαθέτετε διδακτορικό σε αυτή.

Ένας δρόμος υπάρχει πλέον, ή να μπει η χώρα στην οποία σπούδασες στην Ε.Ε. ή να δώσεις 7 μαθήματα. Μέχρι τότε κόψε την παπαρολογία, το μόνο που πετυχαίνεις είναι να προσβάλεις τους υπολοίπους με το θράσος σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι παρεξηγησε και γιατι μιλας με αυτο το υφος,

Ουτε μπορω να καταλαβω αυτα που λες οτι θελω να δημιουργησω εντυπωση.Εχω κατι να κερδισω αν δημιουργησω εντυπωση δηλαδη???Μπορει για σενα να ειναι παπαρολογιες ομως για μενα ή και αλλους δεν ειναι.Εν παση περιπτωση ενα τηλεφωνημα στη Νομαρχια (6463380) δεν κανει κακο.

Ειμαι ασχετος με το θεμα και το ξαναειπα.Εγω ξερω οτι ισχυει το ΔΟΑΤΑΠ και αυτο τον τροπο θα ακολουθησω παρα να μπλεξω σε οτιδηποτε αλλο.Ομως για να ερθουμε στο θεμα μας.

Ειπες πως χρειαζετε πιστοποιητικό άσκησης Κρατικής εξέτασης αυτο το πιστοποιητικό υπαρχει και το ειδα με τα ιδια μου τα ματια.Το πιστοποιητικο αυτο εκτος απο τις χωρες της Ε.Ε το παρεχουν στο συνολο 46 χωρες οι οποιες υπεγραψαν την συμφωνια της Bologna (http://www.ond.vlaanderen.be/hogeronderwijs/bologna/).

Εξαλλου στην τελευται προκυρηξη αγροτικων αναφερει :

4. (Για πτυχία αλλοδαπής: ξενόγλωσσο και μετάφραση - άδεια άσκησης επαγγέλματος στην αλλοδαπή. Για Ιταλικά πτυχία επί πλέον: ESAME Dl STATO και μετάφραση - ATTESTATO και μετάφραση. Για πτυχία άλλων χωρών (πλην Ε.Ε.), επί πλέον: ΔΟΑΤΑΠ ή αναγνώριση τίτλου σπουδών από χώρα της Ε.Ε.

Δεν αναφερεται πουθενα στον τροπο που εφτασες στην αναγνωριση τιτλου σπουδων ή αδειας ασκησεως.

Αν ψαξεις στον Ιατρικο Συλλογο Βουλγαριας τις προυποθεσεις για αδεια ασκησεως στη Βουλγαρια τα δικαιολγητικα ειναι: Αναγνωριση Πτυχιου, Κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας (η εκμαθηση να ειναι οχι μικροτερης διαρκειας 6 μηνων) και 1 χρονο εργασιας.

Ισως αυτα που γραφω να φαινονται και να ειναι ακατανοητα γιατι δεν ξερω ουτε τους ισχυοντες νομους και τα διαφορα δικαιολογητικα ανα περισταση γιατι απλα δεν τα εχω ψαξει αφου εγω περιμενω τα ΔΟΑΤΑΠ και μετα ξεκινανε για εμενα ολα τα αλλα.Ομως στην σημερινη επικοινωνια που ειχα με την νομαρχια οταν τους ειπα ακριβως αυτα που σας γραφω εδω και με συγκεκριμενο παραδειγμα χωρας αποκτησης πτυχιου η απαντηση που πηρα ηταν αυτη που σας εδωσα.Στο κατω κατω οποιος δεν πιστευει μπορει να παρει και ο ιδιος τηλεφωνο να αναφερει τα πιο πανω ας δωσει για παραδειγμα χωρα εκτος Ε.Ε. (εγω εδωσα τη Ρωσια).

Σε καθε περιπτωση σταματηστε να αναφερεστε ειρωνικα κατα αυτον τον τροπο σε εμενα γιατι εγω ουτε ψαχνω αριστερα και δεξια ουτε και με ενδιαφερει για προσωπικους λογους.Απλα ειναι ενα θεμα το οποιο πιστευω οτι πρεπει να απασχολησει ολους ιδιως οσους καθονται στις αναμονες και καρτερικα περιμενουν την σειρα τους, ολους οσους δινουν τα ΔΟΑΤΑΠ δια την νομιμης οδου, αλλα και ολους τους ιατρους ανεξερετως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρουμε...εσύ είσαι το καλό παιδί που ακολουθείς το δρόμο της αρετής και οι άλλοι το δρόμο της λαμογιάς.

Αγχωμένο σε βλέπω όμως.

Γιατί άραγε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωπα ρε μεγαλε που με βλεπεις κι αγχωμενο.

Μηπως απο εκει που εισαι βλεπεις και την ακτινογραφια θωρακος μου??

Ουτε το καλο παιδι ειμαι ουτε αυτος που ακολουθει παντα το δρομο της αρετης.Δεν πιστευω να υπαρχει ουτε και ενας ο οποιος παντα σε ολη του τη ζωη ηταν το καλο παιδι ,εννομος και παντα στον δρομο της αρετης.(Συγνωμη ξεχασα.Εσυ αποτελεις ΤΗΝ εξαιρεση του κανονα μαλλον για να κατακρινεις εμενα).

Οσον αφορα ομως την επαγγελματικη μου ζωη, χιλιες φορες με το νομο και ας ειναι δυσκολος παρα με τετοιες πραξεις που ποτε δεν ξερεις τι θα σου φερουν στο μελλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί το τραβάτε τόσο πολύ??? Δεν υπάρχει κανένα νομικό κενό. Για να αναγνωρίσεις ιατρική εκτός ΕΕ χωρίς ΔΟΑΤΑΠ θές 3 χρόνια έμμισθης προϋπηρεσίας σε εγκεκριμένη εκπαιδευτική θέση ή σε οργανική θέση νοσοκομείου ή ώς ελεύθερος επαγγελματίας. Αυτό πώς θα το παρακάμψεις???

Η άδεια ασκήσεως είναι εντελώς άσχετη. Και στην Γερμανία να την βγάλεις τις ίδιες προϋποθέσεις έχει για να έρθεις Ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Drspeed,

απο οτι εχω καταλαβει εγω το πτυχιο θα το αναγνωρισουν εντος Ε.Ε. (παντα μιλουμε για ακαδημαικη αναγνωριση).Συμφωνα με την νομαρχια που ρωτησα εγω αυτο γινετε.Τωρα την επαγγελματικη αναγνωριση στην Βουλγαρια πως θα την αποκτησουν δεν ξερω.Απο οτι εχω διαβασει εγω για τους νομους στη Βουλγαρια, για να σου δοθει επαγγελματικη αναγνωριση στην Βουλγαρια πρεπει να εχεις εργαστει 1 χρονο και να εχεις παρακολουθησει μαθηματα Βουλγαρικης γλωσσας σε κρατικο ιδρυμα για τουλαχιστον 6 μηνες.

Δεν ξερω παιδια μην ρωτατε τι και πως.Οταν θα μαθω κι εγω, θα σας πω.

Ενα ειναι το σιγουρο.Οτι εχουν πτυχιο απο μη Ευρωπαικη χωρα, και οτι τωρα ειναι στην Βουλγαρια για να προσπαθησουν να παρουν ακαδημαικη αναγνωριση στην και μετα επαγγελματικη.

Οσον αφορα τα 3 χρονια, αν δεν κανω λαθος εχω ακουσει οτι εχει καταργηθει.Αν ξερει καποιος σιγουρα ας πει.

Σε λιγο καιρο θα ξερω κι εγω και θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Το άτομο πήγε στα Σκόπια να σπουδάσει Ιατρική (είναι η μόνη χώρα εκτός Ε.Ε που αναγνωρίζει η Βουλγαρία για πολιτικούς λόγους όπως αναφέρθηκε) και ψάχνει και τρόπους παράκαμψης του ΔΟΑΤΑΠ.

Ουστ ρε λαμόγιο "Σλαβομακεδόνα" της κακιάς ώρας... Δεν ντρέπεσαι ! emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.