Jump to content

Όριο ηλικίας για διορισμό.


magg

Recommended Posts

Με αφορμή την τροποποίηση των αποτελεσμάτων της τελευταίας προκύρηξης της Υπηρεσίας Υπαίθρου(1/9/09) κατά την οποία ενας συνάδελφος Γενικός Ιατρός αποκλείστηκε λόγω υπέρβασης του ορίου της ηλικίας, απέκτησα και εγώ την απορία....ποιά είναι τα όρια ηλικίας διορισμού των Ιατρών?

Θα το ψάξω κι εγώ εκτενέστερα αλλά λέω μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σε πρώτη φάση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Δηλαδή άνω των 45 (46 ετών ) δεν θα μπορείς να προσληφθείς σε δημόσιο νοσοκομείο?

Για να κανει καποιος ειδικοτητα υπαρχει κι εκει οριο ηλικιας στο διορισμο του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με αφορμή την τροποποίηση των αποτελεσμάτων της τελευταίας προκύρηξης της Υπηρεσίας Υπαίθρου(1/9/09) κατά την οποία ενας συνάδελφος Γενικός Ιατρός αποκλείστηκε λόγω υπέρβασης του ορίου της ηλικίας, απέκτησα και εγώ την απορία....ποιά είναι τα όρια ηλικίας διορισμού των Ιατρών?

Θα το ψάξω κι εγώ εκτενέστερα αλλά λέω μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σε πρώτη φάση...

Ο περιορισμός του ορίου ηλικίας δεν ισχύει για τους ιατρούς και οδοντιάτρους που επιθυμούν να καταλάβουν θέσεις, οι οποίες προκηρύσσονται σε περιοχές άγονες και προβληματικές Α΄ κατηγορίας, όπως ορίζονται στο Π.Δ. 131/1987 (ΦΕΚ 73 Α΄) (Ν.3329/05 - αρθρ. 34).

Συγκεκριμένα προκειμένου για γενικό γιατρό,τέτοιες θέσεις υπάρχουν μόνο σε ΚΥ (άγονα Α΄κατηγορίας),ενώ τα Π.Ι. δεν θεωρούνται ποτέ άγονα,ακόμη και αν υπάγονται σε άγονο ΚΥ,ακόμη και αν χαρακτηρίζονται άγονα για γιατρούς υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου (βλέπε στη τελευταία ανακοίνωση αποτελεσμάτων αγροτικών,απορρίπτεται Γ.Γ. λόγω ορίου ηλικίας σε άγονο για υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου(!) Π.Ι. του νομού Σερρών) .

Άρα ένας γενικός γιατρός άνω των 45 ετών που επιθυμεί να καταλάβει για πρώτη φορά θέση στο ΕΣΥ (μέσω της προκήρυξης των αγροτικών) πρέπει να δηλώσει μόνο σε άγονο Α΄κατηγορίας ΚΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεπώς ένας που έχει τελείωσει την ιατρική 35 χρονών και κάνει συνολικά την ειδικότητα μαζί με αναμονή 10 χρόνια και τελειώσει έτσι νευροχειρουργός ή Αγγειοχειρουργός 45-46 χρονών δεν θα μπορέσει να προσληφθεί σε δημόσιο νοσοκομείο (ΕΣΥ) στην Αθήνα

Σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεπώς ένας που έχει τελείωσει την ιατρική 35 χρονών και κάνει συνολικά την ειδικότητα μαζί με αναμονή 10 χρόνια και τελειώσει έτσι νευροχειρουργός ή Αγγειοχειρουργός 45-46 χρονών δεν θα μπορέσει να προσληφθεί σε δημόσιο νοσοκομείο (ΕΣΥ) στην Αθήνα

Σωστά κατάλαβα?

Ναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.