Jump to content

Απορία σχετικά με τα medical school credentials για έκδοση του ecfmg certificate


Loanna

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Η απορία μου όπως φαίνεται κι απ'τον τίτλο είναι η εξής : δεν μπορώ να καταλάβω ποια ακριβώς είναι τα medical school credentials που πρέπει να σταλούν στο Ecfmg προκειμένου να εκδοθεί το certificate. Στο site του ecfmg αναφέρεται ''Applicants for ECFMG Certification must document the completion of all requirements for, and receipt of, the final medical diploma. ECFMG verifies every applicant’s final medical diploma with the appropriate officials of the medical school that issued the diploma. When ECFMG sends your medical diploma to your medical school for verification, ECFMG will request the medical school to include your final medical school transcript when the school returns the verification of your medical diploma to ECFMG. An applicant’s credentials are not considered complete until ECFMG receives and accepts verification of the final medical diploma, final medical school transcript, and, if required, transfer credit transcript(s) directly from the issuing school(s).'' Πέρα των transfer credits τα οποία δεν με αφορούν, θα μπορούσε κάπoιος να μου πει πιο απλά ποια είναι τα βήματα που πρέπει να γίνουν, ώστε η έκδοση του certificate να γίνει το συντομότερο δυνατό μετά την ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων της τελευταίας εξέτασης (π.χ μπορεί κάποιος να έδωσε τελευταίο το cs, άλλος το ck και άλλος το step1). Έψαξα και στο internet και με την επιλογή search σε αυτό το forum, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι αποσαφηνιστικό. Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!! Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους! Η απορία μου όπως φαίνεται κι απ'τον τίτλο είναι η εξής : δεν μπορώ να καταλάβω ποια ακριβώς είναι τα medical school credentials που πρέπει να σταλούν στο Ecfmg προκειμένου να εκδοθεί το certificate. Στο site του ecfmg αναφέρεται ''Applicants for ECFMG Certification must document the completion of all requirements for, and receipt of, the final medical diploma. ECFMG verifies every applicant’s final medical diploma with the appropriate officials of the medical school that issued the diploma. When ECFMG sends your medical diploma to your medical school for verification, ECFMG will request the medical school to include your final medical school transcript when the school returns the verification of your medical diploma to ECFMG. An applicant’s credentials are not considered complete until ECFMG receives and accepts verification of the final medical diploma, final medical school transcript, and, if required, transfer credit transcript(s) directly from the issuing school(s).'' Πέρα των transfer credits τα οποία δεν με αφορούν, θα μπορούσε κάπoιος να μου πει πιο απλά ποια είναι τα βήματα που πρέπει να γίνουν, ώστε η έκδοση του certificate να γίνει το συντομότερο δυνατό μετά την ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων της τελευταίας εξέτασης (π.χ μπορεί κάποιος να έδωσε τελευταίο το cs, άλλος το ck και άλλος το step1). Έψαξα και στο internet και με την επιλογή search σε αυτό το forum, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι αποσαφηνιστικό. Κάθε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!! Ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπέρα Loanna!Tα medical school credentials είναι το πτυχίο( ο πάπυρος ή το αντίστιχο του παπύρου και όχι το χαρτί που μας δίνουν στην ορκωμοσία για να δηλώσουμε ειδικότητα και για κάθε άλλη νόμιμη πράξη που μας αφορά)και η αναλυτική βαθμολογία μεταφρασμένα και με επισύναψη αντιγράφου από τα πρωτότυπα.

Εσύ στον ΕCFMG στέλνεις 2 αντίγραφα του πτυχίου σου με τη μετάφραση,όταν το παραλάβουν θα το στείλουν στη σχολή σου μαζί με το form 345 που ήδη τους έχεις στείλει στην πρώτη αίτησή σου.Από τη σχολή σου θα ζητήσουν να τους στείλουν ξανά πίσω το πτυχίο και την αναλυτική βαθμολογία(την οποία θα έχεις εσύ ήδη δώσει στη γραμματεία σου μεταφρασμένη).Όταν ο ECFMG τα παραλάβει και τα επεξεργαστεί θα ειδοποιηθείς όπως θα ειδοποιηθείς και για το αποτέλεσμα της επεξεργασίας τους.Αν η γραμματεία σου έχει εμπειρία,χρόνο,διάθεση κτλ.η όλη διαδικασία διαρκεί από 6-8 εβδομάδες συνολικά από τη στιγμή που θα στείλεις το πτυχίο σου.Μόλις έχεις στο φάκελο σου και το αποτέλεσμα της τελευταίας σου εξέτασης,φαντάζομαι το CS στην περίπτωση σου,μέσα σε δύο-τρείς εβδομάδες έχω ακούσει έχεις και το πιστοποιητικό.

Αν θες να προλάβεις τις προθεσμίες για το match αρκεί να φαίνεται στο φάκελο σου ότι έχεις τα medical school credentials verified όπως και το αποτέλεσμα της τελευταίας σου εξέτασης μέχρι τις 23-24 Φεβρουαρίου ακόμα και αν δεν έχεις παραλάβει το certificate.Καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Kαλησπέρα. Δυστυχώς δεν βρήκα απάντηση μέσω του search στο φόρουμ για την παρακάτω ερώτηση.
Είμαι στη διαδικασία της αίτησης στο ECFMG για το στεπ 1. Κάποια στιγμή, το item 8 και item 9 αναφέρει:

Item 8. U.S. Social Security Number and/or National Identification Number

U.S. Social Security #

National Identification #

National ID Country

Item 9. Date and Place of Birth

Birth City

Birth State/Province

Όσον αφορά το Item 8: Social security number δεν έχουμε - Κενό. Όμως στο Νational Identification number, τι βάζουμε; Αριθμό ταυτότητας; Αριθμό διαβατηρίου; Το διαβατήριο μου λήγει σε 1 χρόνο, οπότε παίζει αν το χρησιμοποιήσω για τα στεπς που πρέπει να πας Αμερική, να έχω εκδόσει άλλο και να μην έχει το ίδιο νούμερο. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Στο item 9 τώρα: Βirth city είναι Αθήνα. Αλλά: δεν την έχει η ταυτότητα στα λατινικά και στο διαβατήριο δεν έχει Αthens αλλά ATHINA. Tι να βάλω ρε παιδιά; Επίσης Birth state/province φαντάζομαι κενό και όχι τίποτα του στυλ ATTICA ή ΑΤΤΙΚΙ, σωστά;

Έχω πελαγώσει. Μια βοήθεια όποιος συναέλφος γνωρίζει κάτι..

Επίσης ρε παιδιά, μετά την διαδικασία αυτή σου λέει τι χαρτιά χρειάζονται να στείλεις εσύ και η γραμματεία για να μπορέσεις να πάρεις την έγκριση για το step 1 ή δίνεις το step 1 χωρίς να μπλέκεις με χαρτιά και απλώς στο τέλος όλων των steps χρειάζονται για να πάρεις το certification;

Κοιτάω bulletins, κοιτάω ποστς σε ξένα site, σε fora και ειναι ένα χάος. Απ΄οτι καταλαβαίνω, όταν δώσω τις παραπάνω πληροφορίες (date of birth κλπ) θα μου ζητηθεί να πληρώσω και έπειτα θα μου ζητήσει το ECFMG 2,3 χαρτιά τα οποία θα πρέπει να πάω να τα ζητήσω από τη γραμματεία να τα στείλουν Αμερική, σωστά;

Ευχαριστώ όποιον καταφέρει να διαβάσει το ποστ και δώσει ένα χέρι βοηθείας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SSN δεν έχεις, άρα καλά λες, άφησέ το κενό.

National Identification #: Την ελληνική ταυτότητα θα απέφευγα να την εμφανίσω οπουδήποτε. Μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει. Οπότε συζητάμε μόνο για διαβατήριο. Στην θέση σου νομίζω η καλύτερη λύση είναι να βγάλεις καινούριο διαβατήριιο άμεσα (και να χάσεις ή να ακυρώσεις το παλιό) και έτσι λύνονται όλα τα προβλήματά σου. Αν δώσεις τα στοιχεία του παλιού σου διαβατηρίου εννοείται ότι γράφεις ό,τι λέει πάνω στο διαβατήριο (ATHINA, κτλ). Στο Birth State/Province φαντάζομαι δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα να βάλεις "ΑΤΤΙΚΙ".

Για την διαδικασία μετά δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Δεν τα θυμαμαι ακριβως γιατι εχει περασει καιρος, οτι θυμαμαι τωρα στα προχειρα:

1.Πηγαινε ενα πρωι στη Γραμματεια σου καποια ωρα που ξερεις οτι δε γινεται πανικος και βρες καποιον συνεργασιμο. Δεν εισαι ο πρωτος που κινει τη διαδικασια, ξερουν καλυτερα απο εσενα τι πρεπει να κανεις. Στη δικια μου Γραμματεια ειχαν κρατησει εναν φακελλο απο εναν παλιοτερο και τον χρησιμοποιουσαν σαν προτυπο οποτε χρειαζοταν.

2.Μην κανεις τωρα μονο οσα χρειαζονται για το Step 1 και αφησεις τα υπολοιπα για μετα, καλυτερα μαζεψε ολα τα χαρτια που θα χρειαστεις και για το certification (δεν τα θυμαμαι τωρα αλλα ειχε κατι ID confirmations, μεταφραση του πτυχιου, κατι αλλα διαδικαστικα που επρεπε να κανει η Γραμματεια, ηταν πολυ πραμα). Εννοειται οτι δεν χρειαζονται ολα για το Step 1 (πχ το πτυχιο) αλλα μετα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις, καλυτερα ξεμπερδευε με οσα περισσοτερα μπορεις. Επισης μην αφηνεις τιποτα για αργοτερα, θα χρειαστει να κανεις πολλα πραγματα το γρηγοροτερο απο τα οποια θα παρει μερες και το πιο αργο βδομαδες. Βαλε και ασυννενοησιες με τη Γραμματεια, απεργιες, καταληψεις κτλ, μολις τους βρεις ανοιχτους κανε οσα περισσοτερα μπορεις μαζι.

3.Για να δωσεις το Step 1 θελει χαρτουρα απο πριν, δεν δινεις τα τεστ και ψαχνεις τα διαδικαστικα μετα οταν παρεις το certification. Γενικα να εχεις στο μυαλο σου οτι σε καθε βημα θα χρειαστει να κανεις αρκετες φορες τα ιδια πραγματα γιατι η διαδικασια ειναι φτιαγμενη για αμερικανους φοιτητες και προσαρμοσμενη σε μας. Δηλαδη, δινοντας το Step 1 θελουν επιβεβαιωση οτι εισαι αυτος που λες οτι εισαι και οτι μπορεις να το δωσεις (εισαι τουλαχιστον 2ο ετος σε καποια Ιατρικη), δεν εχει σημασια αν τους εχεις δωσει πτυχιο, αυτοι θελουν να τους πει η Γραμματεια σου οτι καποτε ησουν δευτεροετης φοιτητης. Το ιδιο θα γινει και οταν θα δινεις για το Step 2, ξαναμανα εγκριση απο τη Γραμματεια.

4.Τα περισσοτερα χαρτια (αν οχι ολα, δεν θυμαμαι καλα) θα φυγουν απο τη Γραμματεια, οχι απο εσενα. Αυτο προσεξε το, πρεπει να σταλουν απο τη Γραμματεια με ΑΠΛΟ φακελλο και με ΕΛΤΑ. Ουτε κουριερ, ουτε συστημενα, ουτε εξπρες, θα στα στειλουν πισω, για καποιο λογο θεωρουν οτι το Πανεπιστημιο εχει σαν default το απλο των ΕΛΤΑ. Εμενα μου τα ειχαν δωσει σφραγισμενα απο τη Γραμματεια να τα στειλω γιατι δεν ειχαν λεφτα για σταλτικα, κατι παρομοιο λογικα θα κανουν και με σενα.

5.Προσεξε τη μεταφραση γιατι ειναι συνηθισμενο σημειο που κολλαει το πραγμα, εχω ακουσει απο γνωστους να τη στελνουν πισω 3-4 φορες. Δεν δεχονται μεταφραση επικυρωμενη απο δικηγορο (ετσι εστειλαν πισω τη δικια μου), πρεπει να ειναι ειτε απο μεταφραστη με επισημη σφραγιδα ειτε απο την Πρεσβεια. Διαβασε καλα οτι λενε στο site, η παραμικρη παρατυπια και πας πισω κανα διμηνο μεχρι να σου το πουν και να παρουν την καινουρια. Γενικα εχε υπ'οψην σου οτι το ECFMG παιρνει 2-3 βδομαδες να απαντησει σε mail σου η να κανει οτιδηποτε αλλο, καποια βηματα παιρνουν ακομα περισσοτερο.

Καλο κουραγιο, αν θελεις κατι συγκεκριμενο ρωτα, δεν περασε και τοσος καιρος, θα θυμαμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.