Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ


dikaios3

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Last Reply

ίσως κάτι έχει αλλάξει με τη νευρολογία και την ψυχιατρική σε σχέση με το πως δηλώνεις τα κομμάτια, μάλλον δηλώνεις όποιο θες χωρίς απαραίτητη σειρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις λοιπές ειδικότητες, που λέει κάτω του έτους άσκηση τμήματος ειδικότητας, συμπεριλαμβάνει κ αυτές με τους 12 μήνες ή μόνο <12 μήνες???

Ξέρει κάποιος σίγουρα????

Thanks προκαταβολικά!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α) Για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στην Ψυχιατρική.

Β) Για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Νευρολογίας, η εννεάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η εξάμηνη άσκηση στην Ψυχιατρική είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στη Νευρολογία.

Γ) Για τις λοιπές ειδικότητες όπου απαιτείται προκαταρκτική άσκηση κάτω του ενός (1) έτους, η τοποθέτηση των γιατρών θα γίνεται με ενιαίο τρόπο στην κύρια ειδικότητα και οι ιατροί θα αποσπώνται με ευθύνη των Διευθυντών των Τμημάτων για τον αντίστοιχο χρόνο που απαιτείται για τη συμπλήρωση της ειδικότητας.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 26 Αυγούστου 2009

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΦΕΚ Β' 1815/1-9-2009 είναι στη διεύθυνση http://www.et.gr/vie....submitted=True

*

Α) Για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στην Ψυχιατρική.

Β) Για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Νευρολογίας, η εννεάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η εξάμηνη άσκηση στην Ψυχιατρική είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στη Νευρολογία.

Γ) Για τις λοιπές ειδικότητες όπου απαιτείται προκαταρκτική άσκηση κάτω του ενός (1) έτους, η τοποθέτηση των γιατρών θα γίνεται με ενιαίο τρόπο στην κύρια ειδικότητα και οι ιατροί θα αποσπώνται με ευθύνη των Διευθυντών των Τμημάτων για τον αντίστοιχο χρόνο που απαιτείται για τη συμπλήρωση της ειδικότητας.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 26 Αυγούστου 2009

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ

Έτσι θα έπρεπε να είναι κύριε Υπουργέ;

Έτσι γίνεται στις άλλες χώρες με τις ιατρικές ειδικότητες;

Αλλαγές επί αλλαγών με "ξεκάρφωτες" και αυθύπαρκτες αποφάσεις χωρίς βασικό σχέδιο;

Πού είναι το εθνικό σχέδιο για την εκπαίδευση των νέων γιατρών;

Ποιές είναι οι προδιαγραφές για την ποιότητα της εκπαίδευσής τους;

Αυτές είναι οι βάσεις που θέσατε για το μέλλον της υγείας των Ελλήνων;

Εσείς δεν είστε ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ επί 43 μήνες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να μου απαντήσει. Στη λίστα αναμονής μου για παθολογία(σε μεγάλο νοσοκομείο δυστυχώς) έχω από πάνω άτομα που έχουν δηλώσει φυσική ιατρική αποκατάσταση , ψυχιατρική, νευρολογία. Αυτό τι σημαίνει για την αναμονή μου? Θα φύγουν από τη λίστα τελικά ή όχι?Απ'ό,τι καταλαβαίνω δεν πρόκειται ν'αλλάξει κανείς τα χαρτιά του, σωστά?δηλ. κάποιος που θέλει νευρολογία είναι δυνατόν να πάρει τα χαρτιά του που περίμενε παθολογία (με αγροτικό στην ουσία για ένα τρίμηνο) και να τα πάει νευρολογία? δεν νομίζω ότι συμφέρει κανέναν. Αν έχει κάποιος μια καλή άποψη ας μου πει, ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλ αυτοι που κάνουν δερματολογία δε θα πάρουν τα χαρτιά τους? μου φαίνεται λογικό και θα κάνουν την παθολογία στο τέλος. Μιας και μέχρι να τελειώσουν τη δερματολογία θα έχει ανοίξει η παθολογία τους? ή δε λέει αυτό το νομοσχέδιο? απλά θα προσλαμβάνονται στη δερματολογία και αυτοί θα τους στέλνει πρώτα στους παθολόγους? Και πάλι όμως δε θ'αλλάξουν τα χαρτιά τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη για καποιον που εχει δηλώσει τα 2 πρωτα μερη(ΠΑΘ-ΨΥΧΙΑΤΡ)λόγω αγόνου(τελικη νευρολογια)τι γίνεται?

δηλώνει και το 3ο ή μπορει πχ ψυχιατρική και νευρολογία?

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλ αυτοι που κάνουν δερματολογία δε θα πάρουν τα χαρτιά τους? μου φαίνεται λογικό και θα κάνουν την παθολογία στο τέλος. Μιας και μέχρι να τελειώσουν τη δερματολογία θα έχει ανοίξει η παθολογία τους? ή δε λέει αυτό το νομοσχέδιο? απλά θα προσλαμβάνονται στη δερματολογία και αυτοί θα τους στέλνει πρώτα στους παθολόγους? Και πάλι όμως δε θ'αλλάξουν τα χαρτιά τους?

Αλλάζει κάτι στην δερματολογία???

το φεκ λέει γαι ειδικότητας με γενικό μέρος >1 έτους.. κάνω λάθος?

Δηλ αυτοι που κάνουν δερματολογία δε θα πάρουν τα χαρτιά τους? μου φαίνεται λογικό και θα κάνουν την παθολογία στο τέλος. Μιας και μέχρι να τελειώσουν τη δερματολογία θα έχει ανοίξει η παθολογία τους? ή δε λέει αυτό το νομοσχέδιο? απλά θα προσλαμβάνονται στη δερματολογία και αυτοί θα τους στέλνει πρώτα στους παθολόγους? Και πάλι όμως δε θ'αλλάξουν τα χαρτιά τους?

Αλλάζει κάτι στην δερματολογία???

το φεκ λέει γαι ειδικότητας με γενικό μέρος <1 έτους.. κάνω λάθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή πήραμε τηλέφωνο στη νομαρχία για το θέμα αυτό, μας είπαν ότι, επειδή υπάρχουν πολλές ασάφειες, έχουν ζητήσει διευκρινήσεις από το υπουργείο, οι οποίες θα δοθούν μετά τις εκλογές, αφού τώρα δεν υπάρχει υπουργός! Καλά κρασιά! Μέχρι τότε δεν δέχονται καμία αίτηση που θα χρησιμοποιεί αυτή τη ρύθμιση, για τον απλό λόγο ότι ούτε κι αυτοί ξέρουν τι ισχύει και τι όχι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλ αυτοι που κάνουν δερματολογία δε θα πάρουν τα χαρτιά τους? μου φαίνεται λογικό και θα κάνουν την παθολογία στο τέλος. Μιας και μέχρι να τελειώσουν τη δερματολογία θα έχει ανοίξει η παθολογία τους? ή δε λέει αυτό το νομοσχέδιο? απλά θα προσλαμβάνονται στη δερματολογία και αυτοί θα τους στέλνει πρώτα στους παθολόγους? Και πάλι όμως δε θ'αλλάξουν τα χαρτιά τους?

Φίλε μου,

όντως, οι αναμονές για Παθολογία, είναι τραγικές...

Όμως, είμαι σχεδόν βέβαιος, οτι οι αντίστοιχες αναμονές για Δερματολογία,

είναι ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΕΣ!!!...

Οπότε το "σενάριο",

κάποιος να ξεκινήσει τη Δερματολογία πιο γρήγορα-χρονικά, από την Παθολογία,

πιθανά, δεν παίζει με την καμμία...............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή πήραμε τηλέφωνο στη νομαρχία για το θέμα αυτό, μας είπαν ότι, επειδή υπάρχουν πολλές ασάφειες, έχουν ζητήσει διευκρινήσεις από το υπουργείο, οι οποίες θα δοθούν μετά τις εκλογές, αφού τώρα δεν υπάρχει υπουργός! Καλά κρασιά! Μέχρι τότε δεν δέχονται καμία αίτηση που θα χρησιμοποιεί αυτή τη ρύθμιση, για τον απλό λόγο ότι ούτε κι αυτοί ξέρουν τι ισχύει και τι όχι!

Τα είπες όλα!!!:))

Νομίζω, οτι αυτό, τουλάχιστον, μας χαλαρώνει από τον ξαφνικό "κεραυνό εν αιθρία",

που μας προκάλεσε αυτό το ΦΕΚ....

Ας κάνουμε τους "λογαριασμούς" μας, και βλέπουμε...

Η φάση θα είναι, η επόμενη Κυβέρνηση, ενδεχόμενα,

να αναθεωρήσει τον εν λόγω Νόμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ερώτησή μου σε έναν υψηλά ιστάμενο και αρμόδιο για αυτά τα θέματα, όταν τον ρώτησα

- Γιατί τέτοια αλλαγή, δλδ όποιος έχει κάνει αγροτικό, τώρα διορίζεται ενιαία σε ειδικότητες με ένα χρόνο γενικό μέρος και γίνεται απόσπαση για τον χρόνο που του απομένει στην κλινική;

Και γιατί μόνο οι ειδικότητες με ένα χρόνο γενικό μέρος, γιατί όχι οι ειδικότητες με 2 ή 3 χρόνια γενικό μέρος;

Γιατί όχι ένας που έχει κάνει ένα χρόνο στα 2 χρόνια γενικό μέρος και έχει μόνο 1 χρόνο+ειδικό; Γιατί;

-Γιατί είμαστε μπουρδέλο

πιο καλή απάντηση δεν έχω πάρει :P

(πλάκα κάνω φυσικά για τον αρμόδιο και τον αριστογείτωνα ;) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ίδια ενημέρωση (με τη νομαρχία) υπήρξε και από το υπουργείο,δηλαδή ότι το ΦΕΚ είναι ασαφές και μετά τις εκλογές θα ξεκαθαρίσει...

Αυτές οι "ενημερώσεις" (τύπου "υπάρχουν ασάφειες", "θα δούμε μετά τις εκλογές" κλπ.) σε τίποτα δεν εμποδίζουν να γίνουν κάποιοι "διορισμοί/αλλαγές/αναγνωρίσεις" στη "ζούλα". Ή εμποδίζουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ίδια ενημέρωση (με τη νομαρχία) υπήρξε και από το υπουργείο,δηλαδή ότι το ΦΕΚ είναι ασαφές και μετά τις εκλογές θα ξεκαθαρίσει...

Αυτές οι "ενημερώσεις" (τύπου "υπάρχουν ασάφειες", "θα δούμε μετά τις εκλογές" κλπ.) σε τίποτα δεν εμποδίζουν να γίνουν κάποιοι "διορισμοί/αλλαγές/αναγνωρίσεις" στη "ζούλα". Ή εμποδίζουν;

Νομιζω πως δεν το εθεσες σωστα το ζητημα...........η σωστη τοποθετηση ειναι οτι υπαρχουν ασαφειες για να γινονται διορισμοι/ αλλαγες / αναγνωρισεις στην ζουλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ίδια ενημέρωση (με τη νομαρχία) υπήρξε και από το υπουργείο,δηλαδή ότι το ΦΕΚ είναι ασαφές και μετά τις εκλογές θα ξεκαθαρίσει...

Αυτές οι "ενημερώσεις" (τύπου "υπάρχουν ασάφειες", "θα δούμε μετά τις εκλογές" κλπ.) σε τίποτα δεν εμποδίζουν να γίνουν κάποιοι "διορισμοί/αλλαγές/αναγνωρίσεις" στη "ζούλα". Ή εμποδίζουν;

Νομιζω πως δεν το εθεσες σωστα το ζητημα...........η σωστη τοποθετηση ειναι οτι υπαρχουν ασαφειες για να γινονται διορισμοι/ αλλαγες / αναγνωρισεις στην ζουλα.

Το ρητορικό σχήμα και ερώτημα διέλαθε της προσοχής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαινεται λιγο τρελο να ισχυει και για ειδικοτητες με 1 χρονο γενικο μερος.Εγω για παραδειγμα κανω αγροτικο και ανοιγει σε λιγο καιρο ο ενας χρονος χειργουργικη για ωρλ.Θα με υποχρεωσουν να μην κανω τη χειρουργικη?το νοσοκομειο που εχω δηλωσει δινει μονο ενα χρονο χειρουργικη και μ'αυτη τη λογικη δεν θα πηγαινει κανενας εκει να κανει ειδικοτητα.Παλι μπαχαλο τα κανανε και μας βαζουν κι εμας σε περιπετειες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαινεται λιγο τρελο να ισχυει και για ειδικοτητες με 1 χρονο γενικο μερος.Εγω για παραδειγμα κανω αγροτικο και ανοιγει σε λιγο καιρο ο ενας χρονος χειργουργικη για ωρλ.Θα με υποχρεωσουν να μην κανω τη χειρουργικη?το νοσοκομειο που εχω δηλωσει δινει μονο ενα χρονο χειρουργικη και μ'αυτη τη λογικη δεν θα πηγαινει κανενας εκει να κανει ειδικοτητα.Παλι μπαχαλο τα κανανε και μας βαζουν κι εμας σε περιπετειες..

Μισό λεπτό...Ποιος θα σε υποχρεώσει να μην κάνεις χειρουργική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καιρους και ζαμανια που λενε και στο χωριο που δεν εχω.

εχει καποιος-α την ευγενη καλωσυνη να μου εξηγησει τι στο περιπου θελει να πει ο ποιητης με τα μεχρι τωρα δεδομενα?

αναφερομαι στην τριτη προταση που αφορα τις σπαστες ειδικοτητες με προαπαιτουμενο κατω του ενος ετους.με βαση δηλαδη τη νεα αυτη τροποποιηση,εγω που θελω 6μηνες χειρουργικης(οι υπολοιποι αναγνωριζονται λογω αγροτικου) τι κερδιζω?τι αλλαζει?

α) δηλωνω την ΩΡΛ πχ με αυτον τροπο νωριτερα? αμα ειναι αυτο σιγα τα ωα για οσους απο εμας εχουμε ηδη ολοκληρωσει αγονο αγροτικο.και αν ειναι παλι αυτο το οφελος τοτε ποιοι θα επανδρωσουν τα αγονα ιατρεια αφου το κυριο κινητρο ηταν μεχρι τωρα η δυνατοτητα δηλωσης της κυριας ειδικοτητας.

β)ξεκιναμε ας πουμε ΩΡΛ και καποια στιγμη θα κανουμε και την προααπαιτουμενη χειρουργικη με αποσπαση κτλ? μα αμα ειναι αυτο με τι κριτηρια θα ξεκινησουμε την κυρια ειδικοτητα και ποτε.με βαση τις λιστες που ηδη τρεχουν (εχουμε κανει λεμε αγονο και ειμαστε ηδη στις λιστες)/

αχχχχχχχχχ ζαλιστηκα, κανεις που εχει καταλαβει ή εχει εστω καποια πληροφορηση εκ των εσω?

ΥΓ:(τζιμη,αμα μας διαβαζεις κανε ενα ψυχικο και ρωτα καποιο απο τα τζιμανια σου να γραψουν κατι πιο συγκεκριμενο μπας και ξεστραβωθουμε εμεις οι φτωχοι πλην τιμιοι ανειδικευτοι μικροι γιατροι.δε μας λυπασαι βρε και παιζεις με τα νευρα μας και τις ελπιδες μας?)αλλιως να το ξερεις, θα ξενιτευθω......χαααχαχαχαχα.

εχω παλι μια ακομα απορια,στον τροπο εναρξης της κυριας ειδικοτητας.οποιος σοβαρος ανθρωπος εχει κανει μια επισης σοβαρη ερευνα με τις αναμονες στο ελλαδισταν θα διαπιστωσει οτι στις περισσοτερες περιπτωσεις (παντα υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαιως βεβαιως) η κυρια ειδικοτητα(πχ δερματολογια κτλ) ανοιγει αργοτερα απο την προαπαιτουμενη.αρα αυτο δεν καταλαβαινω, πανω σε τι βαση νομοθετει ο ποιητης οταν λεει οτι θα ξεκιναμε την κυρια ειδικοτητα μπλα μπλα μπλα...ουφ κουραστηκα.let smb help me,πλιιιιιιιιιιιιιιιζ!!!!!!!!!

κλασσικα εικονογραφημενα....πολλα φιλια απο το νοτο...(αχχχχχχχχ ακομα στο νοτο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καταλαβα καλα κι αν ισχυει η αποφαση για γενικο μερος μικροτερο ή ισο με ενα χρονο λεει οτι θα γινεται ενιαια τοποθετηση.οποτε θα δηλωνεις πχ ωρλ ή γυναικολογια ή δερματολογια και μεσα απο αυτην θα κανεις τη χειρουργικη?κατι τετοιο καταλαβα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τρελο μπλεξιμο!και περισσοτερο αφορα,αν τελικα ισχυει,αυτους που δεν κανουν αγονο.Εγω για παραδειγμα τον απριλιο τελειωνα το αγροτικο και αμεσως ανοιγε η χειρουργικη που εχω δηλωσει.Τωρα πρεπει να μπω στη διαδικασια να ψαχνω απο τωρα για το δευτερο μερος και να εχω το αγχος αν θα προλαβω να δηλωσω εγκαιρα και πολλα πολλα αλλα..Πως την ειδαν παλι αυτοι στο υπουργειο?Ελπιζω τελικα να μην ισχυει για τις ειδικοτητες που εχουν ενα χρονο και να ισχυει για τις υπολοιπες γιατι...θα γινει σφαγη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΩΡΛ πόσα χρόνια γενικής χειρουργικής έχει; Ένα; Γιατί αν έχει μόνο ένα τότε έμπλεξες λόγω αγροτικού. Γιατί, αν τέλειωσες το αγροτικό θα σου αναγνωριστεί ένα εξάμηνο χειρουργικής και θα πρέπει να κάνεις μόνο έξι μήνες. Οπότε, θα σε πιάνει και αυτός ο νόμος...Βέβαια, μην απελπίζεσαι γιατί, όπως γράφουν και τα άλλα μέλη, ο νόμος δεν εφαρμόζεται λόγω ασάφειας. Περίμενε να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα και μετά βλέπεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.