Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Υποειδικότητες και Εξειδικεύσεις Παθολογίας


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος τις απολαβές στη διάρκεια της εξειδίκευσης? έχω ακούσει ότι είναι ο μισθός του πρωτοδιοριζόμενου ειδικευόμενου, χωρίς προσαυξήσεις από το χρονοεπίδομα λόγω προϋπηρεσίας (μιλάμε για ειδικευμένους ιατρούς με >5 έτη προϋπηρεσίας), δεν έχω δει όμως κάποια νομοθεσία επ' αυτού. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 hours ago, angelo said:

Γνωρίζει κάποιος τις απολαβές στη διάρκεια της εξειδίκευσης? έχω ακούσει ότι είναι ο μισθός του πρωτοδιοριζόμενου ειδικευόμενου, χωρίς προσαυξήσεις από το χρονοεπίδομα λόγω προϋπηρεσίας (μιλάμε για ειδικευμένους ιατρούς με >5 έτη προϋπηρεσίας), δεν έχω δει όμως κάποια νομοθεσία επ' αυτού. 

οσον αφορα τους εξειδικευομενους σε ΜΕΘ και ΜΕΝΝ αμειβονται ως ειδικευομενοι και στον μισθο τους υπολογιζονται κανονικα ολα τα χρονια προυπηρεσιας τους.

οσον αφορα τους εξειδικευομενους στη λοιμωξιολογια α) αν ειναι ιατροι ΕΣΥ (μονιμοι επιμελητες δηλαδη) αμοιβονται απο το νοσοκομειο προελευσης 

                                                                                                       β) αν ειναι ιατροι εκτος ΕΣΥ ειναι αμισθοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 28/6/2009 at 5:37 ΜΜ, ATI said:

Οι εξειδικεύσεις της παθολογίας είναι η λοιμωξιολογία και η εντατικολογία. Οι υπόλοιπες είναι τομείς μετεκπαίδευσης. Τέτοιοι τομείς μετεκπαίδευσης υπάρχουν για όλες τις ειδικότητες σύμφωνα με αποφάσεις του ΚΕΣΥ.Για την παθολογία υπάρχουν περίπου 15 τομείς μετεκπαίδευσης βάση κάποιας απόφασης του ΚΕΣΥ που υπάρχει και σε ΦΕΚ ποου όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει μέσω τηλεφώνου στο ΚΕΣΥ. Σύμφωνα με αυτήν την απόφαση η υπερτασιολογία , η διαβητολογία, η επειγοντολογία, οι ογκολογικές παθήσεις και χημειοθεραπεία, η γηριατρική και άλλες ανήκουν σε αυτούς τους τομείς μετεκπαίδευσης. Συνήθως μετεκπαιδεύονται σε αυτούς τους τομείς γιατροί παθολόγοι ΕΣΥ κατόπιν έγκρισης απο το επιστημονικό συμβούλιο του νοσοκομείου στο οποίο υπηρετούν. Τα πρωινά είναι στο νοσοκομείο που μετεκπαιδεύονται και εφημερεύουν στο νοσοκομείο όπου είναι η οργανική τους θέση.

δεκα χρονια μετα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.