Jump to content

τι κάνω μέχρι να διοριστώ στην ειδικότητα?


vxri

Recommended Posts

hello guys!!!!

μόλις πήρα πτυχίο, έκανα την αίτηση μου για ειδ. και είμαι χαλαρός...

μετα λέω να υπηρετήσω και την πατρίδα..

μετά όμως? τι κάνω?

εννοώ μέχρι να αρχίσω ειδικότητα στα μέσα του 13 κάπού πρέπει να βγάζω ένα χαρτζιλικάκι..

ακούω προτάσεις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ψάχνω-ψάχνω πού να ποστάρω την παρακάτω αγγελία Εργασίας στη Μεγ.Βρετανία... ως γνωστόν, βαριέμαι να ψάχνω και πολύ... ε!ας την ποστάρω εδώ και μετά αν είναι ας την πάνε οι μοντς όπου είναι...

Α! Να προσθέσω επίσης, ότι για την εν λόγω εταιρεία μεσιτών ιατρών, έχουν ειπωθεί αρκετά από συναδέλφους-μέλοι του φόρουμ που βρίσκονται στη Μεγ.Βρετανία και έχουν πιο συγκροτημένη άποψη. (απλά τώρα, δεν θυμάμαι πού ακριβώς τα είχαν γράψει αυτά... σόρρυ!)

Medacs Healthcare has immediate clinical jobs available for doctors as RESIDENT MEDICAL

OFFICERS (RMO) in private hospitals throughout the UK.

These jobs offer a six month contract which can be renewed on an ongoing basis. The shifts are:

1 Week On (24/7) – 1 Week Off

OR

2 Weeks On (24/7) – 1 Week Off

RMO’s are responsible for the post-operative care and observation of the patients undergoing elective surgery. These shifts provide excellent opportunities for doctors to return to their home countries on their weeks off, and, while on duty all accommodation and food are provided by the hospital. The salary is GBP£1723 per week worked. The potential to earn GBP £60,000 on an annual basis.

RMO work is very popular with doctors who wish to gain experience in the UK Health System and then go on to work in the NHS. A great many of our RMO’s go on to great careers in the NHS. Working as an RMO gives you an excellent opportunity to learn the UK terminology, hierarchy and guidelines. It also means that you will be able to get references from UK Consultants for your next career step. Medacs will be happy to assist with your onward career development and finding you further NHS positions.

All RMO’s must have ALS and EPLS qualifications. The company will organise and pay for these courses before you commence work (the cost of these courses will then be deducted from the RMO’s first paychecks.) Please also be aware that hospitals in the UK are always impressed with Doctors who have these qualifications and therefore it is an excellent career aid for those of you wishing to continue a career in the NHS at a later date.

Requirements:

• Minimum of 2 years clinical experience (Internship is counted towards this)

• AT least 3 months experience in General Surgery during the past 3 years

• Preferably some experience in Anaesthesia, ICU, A&E or Psychiatry

• Advanced English language skills

• Eligibility for Full Registration with the General Medical Council

As an added bonus all doctors signing a 6 month contract will be given :

A flight allowance of £600 on completion of their contract

and

Reimbursement of GMC fees for the period of the contract worth £205

For more information please contact: suzi.harris@medacs.com

Τώρα όσον αφορά το θέμα του τόπικ:

εγώ πλέον, 3 χρόνια μετά το πτυχίο, με άλλους 9 μήνες αναμονής για ειδικότητα μπορστά μου (γιατί δε πιστεύω κανένας να νομίσει ότι στο αγροτικό εκπαιδεύεσαι...)προτείνω απλά, ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ! Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του πλανήτη, όπου έχετε γνωστό-μπάρμπα-μακρινό ξάδερφο, όπου αλλού πέρα της Ελλάδας, θα δουλέψετε και θα εκτιμηθεί η δουλειά σας και θα έχετε την εκπαίδευση που χρειάζεται για να πάρετε Ειδικότητα!!

ΥΓ: Ok! Βρήκα και σχετικό τόπικ...RMO

Τροποποιήθηκε από neurodiab
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για 'χαρτζιλικάκι' δεν ξέρω, αλλά για να κρατήσεις μειωμένα τα έξοδα, δώσε κατατακτήριες για άλλη σχολή και πάρε το πάσο... :)

Welcome to the club of an ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -keftwn genikwn pathologwn, who don't have destiny under the sun!

Μέχρι την έναρξη της πολυπόθητης ειδικότητας μπορείς να εργαστείς ως εξής:

1. αγροτικός γιατρός.

2. μεταφραστής ιατρικών συγγραμμάτων.

3. γιατρός σε αγώνες σχολείων.

4. εκπαιδευτής σε ΙΕΚ (ιδιωτικά-δημόσια).

5. σε ινστιτούτα αδυνατίσματος ως ό, τι να'ναι (άμα λείπει η τηλεφωνήτρια και δεν έχεις πελάτη, ε θα κάνεις την τηλεφωνήτρια!).

6. εφημερεύων γιατρός σε κλινικές-γηροκομεία, με δικιά σου αστική ευθύνη (μην το κάνεις, δεν έχουν ούτε οξύμετρο).

7. ελεγκτής ιατρός στον ΟΠΑΔ (αν ακούσεις περί βύσματος... να το πιστέψεις).

8. σύμβουλος ασφαλιστικής εταιρείας

Ό, τι σου ταιριάζει περισσότερο και ό, τι αντέχεις. Οι πληρωμές στα 2, 3 και 4 δεν είναι ποτέ στην ώρα τους. Στα άλλα δεν έχω ιδίαν πείραν.

Κουράγιο. Μόνο τα πρώτα 667 χρόνια είναι δύσκολα. Μετά κυλάει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να τολμήσω να προτείνω..ιδιαίτερα μαθήματα;

να τολμησω!γιατι οχι;

γνωστός γιατρός μου από φόρουμ με διδακτορικό τα απογεύματα κάνει..βιολογία σε φροντιστήρια

βιολογία και δη κατεύθυνσης είναι το φόρτε του γιατρού

από κοντά και η χημεία..για φυσική το συζητάμε!

Τροποποιήθηκε από SirDemetrius Ματαιόδοξος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάνω απ' όλα πρέπει να κάνεις κουράγιο (όπως όλοι εμείς που είμαστε στην ίδια κατάσταση με τη δική σου).

Βαριά η καλογερική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

παιδιά καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω τι χαρτιά χρειάζεται για να σε προσλάβουν σε κατασκήνωση ή παιδικό σταθμό. επίσης χρειάζεται να μπεις τσάυ ή μπορείς να είσαι ίκα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια σας. Είμαι απόφοιτος ιατρικής. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Τι μπορώ να κάνω με πτυχίο ιατρικής αν δεν κάνω ούτε ειδικότητα ούτε μεταπτυχιακό; (βέβαια ρωτάω για διεξόδους επαγγελματικές που να ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 27/4/2018 at 1:22 ΜΜ, pete said:

Γεια σας. Είμαι απόφοιτος ιατρικής. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Τι μπορώ να κάνω με πτυχίο ιατρικής αν δεν κάνω ούτε ειδικότητα ούτε μεταπτυχιακό; (βέβαια ρωτάω για διεξόδους επαγγελματικές που να ανταποκρίνονται στην ελληνική πραγματικότητα) Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στην ελληνική πραγματικότητα, ακριβώς επειδή υπάρχει κορεσμός ειδικευμένων ιατρών ελεύθερων επαγγελματιών (ιδιωτικά ιατρεία), δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Στην περίπτωση που αποφάσιζες δηλαδή να ανοίξεις ένα ιδιωτικό ιατρείο ως ανειδίκευτος ιατρός, συν του ότι θα έχεις πολύ περιορισμένες δυνατότητες συνταγογράφησης, ως ανειδίκευτος, άρα θα σου τρώνε οι ειδικευμένοι το ψωμί.

Αυτά που έχω ακούσει, προφανώς ως ευκαιριακές δουλειές στα διαλείμματα ανάμεσα στην ειδικότητα, είναι γιατρός σε γηπεδάκια, γιατρός σε ξενοδοχεία, γιατρός σε κλινικές αποκατάστασης να βγάζεις πρωϊνές ή νυχτερινές βάρδιες, και γενικά λάντζα ανειδίκευτου γιατρού μπορείς να κάνεις σε οποιαδήποτε ιδιωτική κλινική ή ιατρείο μπορεί να σε προσλάβει.

Φυσικά αυτά δεν τα λες ακριβώς "επαγγελματική διέξοδο", δεδομένου ότι οι αντίστοιχοι ειδικευμένοι ιατροί γενικών ειδικοτήτων (παθολόγος, γενικός ιατρός κ.α.) μπορεί να σου φάνε άνετα το ψωμί, ειδικά με την ανεργία που υπάρχει. Συν του ότι οι μορφές αυτές εργασίας δεν εγγυώνται ιατρικά κάποια μορφή επιστημονικής ή ιατρική εξέλιξης.

Η άλλη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις την ιδιότητα του πτυχίου σου καθαρά ακαδημαϊκά ή εκπαιδευτικά. Δηλαδή να αρχίσεις να διδάσκεις ιατρικά μαθήματα σε ιδιωτικά ΙΕΚ. Ή και δημόσια, απλά εκεί πρέπει πλέον να πάρεις πρώτα πιστοποίηση εκπαίδευσης ενηλίκων. Και φυσικά το πτυχίο σου, σαν πτυχίο, έχει την αξία αποφοίτου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, οπότε θεωρητικά μπορείς να κάνεις τα πάντα, εκτός ιατρικής, στα οποία πληρείς τις προϋποθέσεις ενός εργοδότη π.χ. γραμματέας σε κάποιο γραφείο;;; Σε ΜΚΟ τύπου "Γιατροί του Κόσμου", που ενδεχομένως ένας πτυχιούχος ιατρικής μπορεί να τους χρειάζεται;;;

Κοινώς, όποιος δεχτεί να σε προσλάβει, εκεί μπορείς να πας να δουλέψεις... Συγγνώμη εάν λέω κάτι ανακριβές ή λάθος, αυτές τις πληροφορίες έχω, προσωπικά ποτέ μου δεν διανοήθηκα να δουλέψω με το πτυχίο μου σκέτο. Σε μόνιμη βάση εννοώ, διαφορετικά μεροδούλι μεροφάι, λίγο πολύ όλοι μας κάτι έχουμε κάνει εκτός ειδικότητας...

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τότε σκέφτομαι να κάνω ειδικότητα. Όμως μάλλον εργαστηριακή (ή παθαν, ή βιοπαθολογία, ή κυτταρολογία, ή ακτινοδιαγνωστική) γιατί τις κλινικές ειδικότητες τις έχω απορρίψει (δεν είμαι πολύ καλός στην κλινική εξέταση, δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός τύπος και θεωρώ ότι οι κλινικές ειδικότητες θα με στρεσάρουν) Απλά να ρωτήσω. Σε ποια μεταπτυχιακά της Ελλάδας έχει πρόσβαση ο απόφοιτος ιατρικής; Μόνο στα μεταπτυχιακά των ιατρικών σχολών, τα μεταπτυχιακά του τύπου πληροφορική υγείας, οικονομικά υγείας, διοίκηση υπηρεσιών υγείας και τα μεταπτυχιακά της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας ή υπάρχουν και άλλα μεταπτυχιακά τα οποία δεν τα έχω εντοπίσει; Όμως όλα τα προαναφερθέντα μεταπτυχιακά τα έχω απορρίψει γιατί έχω συμπεράνει ότι τα μεταπτυχιακά των ιατρικών σχολών έχουν απλά συμπληρωματικό ρόλο, τα μεταπτυχιακά του τύπου πληροφορική υγείας, οικονομικά υγείας, διοίκηση υπηρεσιών υγείας απευθύνονται πιο πολύ σε αποφοίτους  πληροφορικής, οικονομικών, διοίκησης (δηλαδή οι απόφοιτοι ιατρικής έχουν μηδαμινές πιθανότητες να γίνουν δεκτοί σε αυτά) και τέλος τα μεταπτυχιακά της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας απαιτούν προηγούμενη ακαδημαϊκή και επαγγελματική εμπειρία. Ποια ειδικότητα να κάνω; Ή να κάνω κάτι άλλο; (προφανώς εννοώ όχι με σκέτο το πτυχίο της ιατρικής)

Τροποποιήθηκε από pete
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανε ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης. σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση σε καποιο αγροτικο ιατρειο της επαρχιας.

Απο μεταπτυχιακα δεν εμεινε και τιποτα. δεν εχει νοημα να κανεις μεταπτυχιακο σε κατι ασχετο με την ιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ απλά εξακολουθώ να σκέφτομαι και τις εργαστηριακές ειδικότητες γιατί δε σκέφτομαι με μοναδικό κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και τα άλλα κριτήρια που προανέφερα (εννοείται βέβαια πως και η επαγγελματική αποκατάσταση ανήκει στα κριτήρια με τα οποία σκέφτομαι). Πάντως δε σκέφτομαι κανένα μεταπτυχιακό τελικά.

Τροποποιήθηκε από pete
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/4/2018 at 6:30 PM, pete said:

Σε ποια μεταπτυχιακά της Ελλάδας έχει πρόσβαση ο απόφοιτος ιατρικής; Μόνο στα μεταπτυχιακά των ιατρικών σχολών, τα μεταπτυχιακά του τύπου πληροφορική υγείας, οικονομικά υγείας, διοίκηση υπηρεσιών υγείας και τα μεταπτυχιακά της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας ή υπάρχουν και άλλα μεταπτυχιακά τα οποία δεν τα έχω εντοπίσει;

Το κάθε πτυχίο είναι ένας ακαδημαϊκός τίτλος που σου εξασφαλίζει πρόσβαση σε μεταπτυχιακά προγράμματα ανά την ελληνική επικράτεια κατά ένα συγκεκριμένο ποσοστό. Δηλαδή, το κάθε μεταπτυχιακό πρόγραμμα καθορίζει το ίδιο τα κριτήρια εισαγωγής των αποφοίτων σε αυτό, καθώς και το πόσους απόφοιτους από την κάθε σχολή θα δεχτεί κάθε ακαδημαϊκό έτος. Επομένως ναι, ενδεχομένως υπάρχουν και μεταπτυχιακά που μπορεί να μην ανήκουν αυτελώς στη σφαίρα της ιατρικής, αλλά να δεχόνται ένα μικρό ποσοστό αποφοίτητων ιατρικών σχολών. Φυσικά, ενδέχεται η εισαγωγή σε αυτά να απαιτεί σχετικά υψηλά μόρια, όπως π.χ. υψηλό βαθμό πτυχίου, υψηλό βαθμό στην προφορική συνέντευξη ή στις γραπτές εξετάσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό, καλό βιογραφικό με δημοσιεύσεις, συστατικές επιστολές κ.τ.λ.

On 28/4/2018 at 6:30 PM, pete said:

Όμως όλα τα προαναφερθέντα μεταπτυχιακά τα έχω απορρίψει γιατί έχω συμπεράνει ότι τα μεταπτυχιακά των ιατρικών σχολών έχουν απλά συμπληρωματικό ρόλο,

Η μισή αλήθεια. Υπάρχουν όντως τομείς της ιατρικής που σε μεταπτυχιακό επίπεδο είναι ανύπαρκτες στην Ελλάδα. Επίσης, υπάρχουν όντως μεταπτυχιακά ιατρικών σχολών που δεν αφορούν αυτή καθ' εαυτή την ιατρική επιστήμη, αλλά διαπλέκονται και με άλλους επιστημονικούς κλάδους και είναι πολύ της μόδας τώρα τελευταία, τα λεγόμενα Διατμηματικά Μεταπτυχιακά.

Ωστόσο, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά σου, υπάρχουν και κλάδοι της ιατρικής που έχουνε αντίστοιχα μεταπτυχιακά, αυτοτελώς ή ως Διατμηματικά. Ίσως όχι με το υψηλό επίπεδο που θα ήθελε κανείς, αλλά υπάρχουν π.χ. Η Θεσσαλονίκη που γνωρίζω έχει μεταπτυχιακό Μεθοδολογίας Έρευνας, έχει μεταπτυχιακό Βιοηθικής επιστήμης (αφορά ιατρικές ειδικότητες που ασχολούνται με ζητήματα στα όρια της ζωής και του θανάτου - π.χ. Ογκολογία, Γυναικολογία κ.α.), έχει μεταπτυχιακό Καρδιοχειρουργικής, έχει μεταπτυχιακό Ανατομικής Χειρουργικής, ετοιμάζεται νέο μεταπτυχιακό Εσωτερικής Παθολογίας, η Αλεξανδρούπολη ξέρω έχει μεταπτυχιακό Μοριακή Φαρμακολογίας που μπορεί να συνδυαστεί με φάρμακα συγκεκριμένων ειδικοτήτων...

Γενικά μην περιμένεις απαραίτητα τα σούπερ εξειδικευμένα μεταπτυχιακά. Στην Ελλάδα υπάρχουν μεταπτυχιακά που δίνουν ένα γενικό πλαίσιο και εσύ μπορείς επιλέγοντας ένα μέλος ΔΕΠ ως επιβλέπων να εξειδικεύσεις τη διπλωματική σου εκεί που θέλεις και εν συνεχεία να συνεχίσεις, γιατί όχι, και σε κάποια διδακτορική διατριβή. Θέλει και δική σου αυτενέργεια.

On 28/4/2018 at 6:30 PM, pete said:

τα μεταπτυχιακά του τύπου πληροφορική υγείας, οικονομικά υγείας, διοίκηση υπηρεσιών υγείας απευθύνονται πιο πολύ σε αποφοίτους  πληροφορικής, οικονομικών, διοίκησης (δηλαδή οι απόφοιτοι ιατρικής έχουν μηδαμινές πιθανότητες να γίνουν δεκτοί σε αυτά) και τέλος τα μεταπτυχιακά της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Υγείας απαιτούν προηγούμενη ακαδημαϊκή και επαγγελματική εμπειρία.

Για το σε ποιους απευθύνονται, αυτό θα το δεις στις αντίστοιχες προκηρύξεις, από τους τίτλους και μόνο δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Εάν δέχονται και γιατρούς, τότε πολύ απλά είναι και για γιατρούς, ενδεχομένως εσένα να μην σε τραβάνε. Όπως σου είπα, παντού κολλάει η ιατρική, αρκεί να μπορείς να δεις και να ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς από την οπτική γωνία του μεταπτυχιακού σου. Εάν δεν ενδιαφέρεσαι οκ, αλλά μην βγάζεις συμπέρασμα ότι κανείς γιατρός δεν ενδιαφέρεται. Εμένα ας πούμε με ενδιαφέρουνε και έχω ασχοληθεί με τα οικονομικά της υγείας και ευχαρίστως θα παρακολουθούσα ένα τέτοιο μεταπτυχιακό.

Οι μηδαμινές πιθανότητες έχουνε να κάνουνε με το πόσες θέσεις δίνουνε για γιατρούς και φυσικά με τα κριτήρια εισαγωγής που σου είπα πιο πάνω. Πόσο καλά θα γράψεις στα μαθήματα εισαγωγής, τι βιογραφικό έχεις κ.τ.λ.

On 28/4/2018 at 6:30 PM, pete said:

 Ποια ειδικότητα να κάνω; Ή να κάνω κάτι άλλο; (προφανώς εννοώ όχι με σκέτο το πτυχίο της ιατρικής)

Όχι με σκέτο το πτυχίο της ιατρικής = Κάνε ειδικότητα

Το ποια ειδικότητα θα κάνεις, σε αυτό δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση...

On 30/4/2018 at 11:45 AM, iceman said:

 

κανε ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης. σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση σε καποιο αγροτικο ιατρειο της επαρχιας.

απο μεταπτυχιακα δεν εμεινε και τιποτα. δεν εχει νοημα να κανεις μεταπτυχιακο σε κατι ασχετο με την ιατρικη.

Καλή σκέψη, αλλά ο άνθρωπος λέει:

1) Δεν είμαι πολύ καλός στην κλινική εξέταση

2) Δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός τύπος

3) Με στρεσάρουν

Εάν θεωρήσουμε ότι θα ανοίξει ιδιωτικό ιατρείο σε χωριό, χωρίς το 2) θα του φάνε το ψωμί. Εάν θεωρήσουμε ότι είναι σε αγροτικό ιατρείο του δημοσίου, θα χρειαστεί σίγουρα και τα 3, καθώς θέλω να δω πώς θα τρέξει το επείγον που θα του έρθει με το ασθενοφόρο να απέχει μερικά χιλιόμετρα από το χωριό, πώς θα προσεγγίσει τον ασθενή κλινικά οσμιζώμενος τι έχει, πώς θα επικοινωνήσει αποτελεσματικά με όλο το χωρίο που θα μαζευτεί τριγύρω και το συγγενικό περιβάλλον κ.τ.λ. ...

Νομίζω ότι η σκέψη του για εργαστηριακή ειδικότητα είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που ψάχνει:

α) Δεν θα πιάσει ποτέ στηθοσκόπιο στη ζωή του (πραγματικά, οι ειδικευόμενοι μικροβιολόγοι δεν θυμούνται πια πώς το κρατάνε...)

β) Δεν χρειάζεται να μιλάει και πολύ με τον ασθενή (οι παθολογανατόμοι χαιρετάνε κάθε μέρα τα μπουκαλάκια με τους ιστούς που δεν είναι και πολύ φλύαρα...)

γ) Στρες έχεις μόνο μην σου τελειώσει το αντιδραστήριο για τις τροπονίνες ή μήπως το μηχάνημα θελήσει καλιμπράρισμα...

On 28/4/2018 at 6:30 PM, pete said:

(δεν είμαι πολύ καλός στην κλινική εξέταση, δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός τύπος και θεωρώ ότι οι κλινικές ειδικότητες θα με στρεσάρουν)

Πέρα από τον χαρακτήρα σου, σκέψου και λίγο ιατρικά τι θα σ' άρεσε να κάνεις πριν πάρεις απόφαση πάντως.

On 30/4/2018 at 11:56 AM, pete said:

Ευχαριστώ απλά εξακολουθώ να σκέφτομαι και τις εργαστηριακές ειδικότητες γιατί δε σκέφτομαι με μοναδικό κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και τα άλλα κριτήρια που προανέφερα (εννοείται βέβαια πως και η επαγγελματική αποκατάσταση ανήκει στα κριτήρια με τα οποία σκέφτομαι).

++

Tip: Πλέον μεταπτυχιακό έχει και η κουτσή Μαρία. Έστω και για τον τίτλο, κάποια στιγμή κάνε κάτι. Βλέπω πραγματικά "τούβλα" ως γιατροί, που πλέον δηλώνουν MSc, οπότε δες το σοβαρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπέρα.  Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τις εφημεριες ανιδικευτων ιατρών σε ιδιωτικές ψυχιατρικες κλινικές της Αθήνας. Αν γνωρίζει κάποιος και έχει προσωπική εμπειρία,  θα μπορούσε να μας δώσει πληροφορίες σχετικά με τις αρμοδιότητες και γενικά τις συνθήκες  και τις αμοιβές;   Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.