Jump to content

ΤΣΑΥ - ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ


Recommended Posts

Προφανώς η ερώτηση πηγαίνει σε μένα, απαντώ. Μόλις έγινα δεκτή σε ένα μεταπτυχιακό στον κάμπο-Λάρισα και μόλις έμαθα για τις εισφορές του ΤΣΑΥ- που πρέπει να πληρώνω από την τσέπη μου- μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι! Οπότε το βλέπω να διαγράφομαι από το μεταπτυχιακό και να πασχίζω για κάποιο αγροτικό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Απόφαση Δ.Σ. 501/05, Υγειονομικοί δύναται να ασφαλίζονται για χρονικό διάστημα μέχρι 2 έτη χωρίς να αποδεικνύουν άσκηση επαγγέλματος (είτε για παρελθόν είτε για τρέχον διάστημα) εφ’ όσον το ζητήσουν με αίτηση τους, η οποία είναι οριστική και αμετάκλητη, καταβάλλοντας τις προβλεπόμενες εισφορές και με την προϋπόθεση ότι κατά το αιτούμενο χρονικό διάστημα διέμεναν στην Ελλάδα, δεν είχαν στραφεί σε άλλο επάγγελμα και δεν ασφαλίστηκαν σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΣΑΦΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΞΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ

ΑΡΑΓΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΧΤΗΣΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ Η ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει αναδρομική ισχύ από την ημέρα που δημοσιεύτηκε η απόφαση και εφόσον υπήρχε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει αναδρομική ισχύ από την ημέρα που δημοσιεύτηκε η απόφαση και εφόσον υπήρχε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ

ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ 2007

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Προφανώς η ερώτηση πηγαίνει σε μένα, απαντώ. Μόλις έγινα δεκτή σε ένα μεταπτυχιακό στον κάμπο-Λάρισα και μόλις έμαθα για τις εισφορές του ΤΣΑΥ- που πρέπει να πληρώνω από την τσέπη μου- μου ήρθε ο ουρανός σφοντύλι! Οπότε το βλέπω να διαγράφομαι από το μεταπτυχιακό και να πασχίζω για κάποιο αγροτικό....

Να μη διαγραφείς! Να προσπάθησεις να πάρεις αγροτικό στον "κάμπο" και να τα κάνεις και τα δυο παράλληλα και να σου πληρώνει το κράτος και τις εισφορές του ΤΣΑΥ. Ναι ισχύουν τα ποσά που σου είπαν παραπάνω. Ήταν 946 ευρώ το 6άμηνο για φέτος. Τα αντίστοιχα δηλαδή του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα για νέο ασφαλισμένο κάτω της 5ετίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει αναδρομική ισχύ από την ημέρα που δημοσιεύτηκε η απόφαση και εφόσον υπήρχε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ

ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ 2007

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ

ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ

Απόφαση Δ.Σ. 501/05

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπέρα. Επειδή παραπάνω διάβασα ότι η αυτασφάλιση ΤΣΑΥ θεωρείται υποχρεωτική στην περίπτωση που κάνει κανείς μεταπτυχιακό, θα ήθελα να ρωτήσω πού ακριβώς βασίζεται αυτός ο νόμος, γιατί στην κοινή λογική δεν βασίζεται σίγουρα. Δε φτάνει που έχουμε τόση αναμονή και δεν ξέρουμε πού να εργαστούμε όλο αυτό το διάστημα, από την άλλη αρκετά μεταπτυχιακά είναι επί πληρωμή και με το ωράριο των μεταπτυχιακών είναι πολύ δύσκολο να βρούμε δουλειά στα μέτρα μας και στα ωράρια που μας βολεύουν, θα πληρώσουμε και το χαράτσι του ΤΣΑΥ? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγουμε? Γνωρίζει κάποιος κάτι? Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέσα σε όλο τον υπόλοιπο παραλογισμό με τη δουλειά μας απορώ που αναρωτιέσαι!! Πρακτικά κανείς δε θα το ψάξει προς το παρόν αν δεν πληρώσεις. Στην εκκαθάριση όμως μετά από χρόνια που ψάχνουν μέρα με τη μέρα που ήσουν και τι έκανες στα ανύπαρκτα, ανοργάνωτα, χειρόγραφα αρχεία τους και πολλοί έχουν μπλέξει ακόμα και για 2-3 μέρες που έμειναν ανασφάλιστοι μεταξύ αγροτικού και ειδικότητας... εκεί θα έχεις πρόβλημα. Παρόλα αυτά οι μεταπτυχιακές σπουδές κάθε είδους στην ιατρική υπολογίζονται ως χρόνος προϋπηρεσίας και κατ'επέκταση συντάξιμος χρόνος γι αυτό βάζουν εισφορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

μια ερωτηση θελω να κανω...εχω ξεκινησει διδακτορικο απο ιουνιο και δεν εχω γραφτει στο τσαυ?πρεπει να το κανω?τι κυρωσεις θα εχω αν δε το κανω?γιατι ρωτησα στο τσαυ και μου ειπαν οτι δεν ειναι υποχρεωτικο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Καλησπέρα παιδιά!

Αρχικά θέλω να ρωτήσω αν η ασφάλιση στο ΤΣΑΥ είναι υποχρεωτική για όσους κάνουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό. Και αν ναι, τότε αυτοί ως τι ασφαλίζονται; Ως αυτοαπασχολούμενοι ή υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία για τους διδακτορικούς - μεταπτυχιακούς;

Το ερώτημά μου ουσιαστικά είναι, τι συμφέρει περισσότερο να ασφαλιστεί κανείς σε σχέση με την εφορία; Γιατί από ότι ξέρω στους αυτοαπασχολούμενους υπάρχει ο φόρος επιτηδεύματος στη φορολογική δήλωση. Για τους μεταπτυχιακούς/διδακτορικούς ισχύει το ίδιο; Δηλαδή θα πληρώνουμε υποχρεωτικά εφορία;

Ξέρει κανείς;;; Επείγομαι γιατί θέλω να βγάλω κάρτα Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας και δεν ξέρω τι παίζει με την εφορία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε τον κόπο και διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα στις αντίστοιχες ενότητες και μην σπαμάρεις (3 φορές το ίδιο μήνυμα) ευελπιστώντας να λάβεις απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.tsay.gr/Default.aspx?id=1253&nt=18&lang=1

Στην ασφάλιση του Ταμείου υπάγονται υποχρεωτικά: α) Οι απασχολούμενοι σε ερευνητικά προγράμματα πανεπιστημίων, νοσοκομείων, ή άλλων ιδρυμάτων, β) Οι συμμετέχοντες σε μεταπτυχιακές σπουδές είτε ως υπότροφοι είτε χωρίς αμοιβή, γ) Όσοι υγειονομικοί κάνουν πρακτική άσκηση για λήψη άδειας άσκησης επαγγέλματος χωρίς αμοιβή, δ) Οι απασχολούμενοι ως σύμβουλοι επιχειρήσεων ή οργανισμών σε θέματα ειδικότητάς τους, εφόσον η σχέση τους δεν είναι εξαρτημένη, ε) Όσοι έχουν επιχειρήσεις εμπορίας ή εισαγωγής ειδών ή παροχής υπηρεσιών συναφών με το υγειονομικό επάγγελμα, στ) Οι απασχολούμενοι σε μη κυβερνητικές οργανώσεις εντός ή εκτός Ελλάδας άνευ αμοιβής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά δεν σπαμάρω, απλά δεν ήξερα που ακριβώς κολλούσε η ερώτηση. Διάβασα αναλυτικά τα παραπάνω, αλλά ρώτησα ξανά αν ασφαλίζονται τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά μήπως μέχρι τώρα που μιλάμε έχει αλλάξει κάτι που δεν γνωρίζω... Κατάλαβες;

Όμως δεν ήταν αυτή που λες η ερώτησή μου ρε παιδιά. Εγώ ρωτάω τι συμφέρει περισσότερο. Να ασφαλιστείς με αυτασφάλιση (δηλαδή χωρίς να έχεις αρχίσει αγροτικό, ειδικότητα ή γενικά εργασία) ή να ασφαλιστείς ως μεταπτυχιακός/διδακτορικός; Ή και τα δύο που λέω ασφαλιστικά είναι το ίδιο πράγμα;

Τι συμφέρει περισσότερο; Και με την εφορία τι παίζει; Και ως μεταπτυχιακοί/διδακτορικοί και με αυτοσφάλιση, πάλι άνεργοι δεν δηλώνουμε στην εφορία; Έχουν οι αυτασφάλιστοι κάποιον ειδικό φόρο στην εφορία (π.χ. φόρος επιτηδεύματος);

Ρωτάω επειδή δεν τα ξέρω αυτά, σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να μου απαντήσει.

Υ.Σ.: Υπάρχουν πολλά τόπικ εδώ, προσωπικά βρήκα αυτά τα 3 που πόσταρα, που αναφέρονται στο θέμα του ΤΣΑΥ σε μεταπτυχιακά/διδακτορικά. Δεν ήξερα ποιο είναι πιο ενημερωμένο. Σόρρυ. Αν ξέρετε απαντείστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.