Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Δερματολογια-Αφροδισιολογια


Recommended Posts

Στο Συγγρού θα μπορέσεις να δεις τα πιο πολλά και πιο ενδιαφέροντα περιστατικά........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δερματολογία στο δερματικών και αφροδισίων(Θεσ/κη) ποια είναι η γνώμη σας? Αν ξέρει καποιος ή αν έχει κάνει εκεί ειδικότητα ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Συγγρού θα μπορέσεις να δεις τα πιο πολλά και πιο ενδιαφέροντα περιστατικά........

Ως φοιτητής στο Συγγρό θυμάμαι άπειρους ειδικευόμενους και φοιτητές να προσπαθούν να δουν πάνω στους ασθενείς που ομολογουμένως ήσαν ατελείωτοι σε αριθμό. Πολλοί οι ειδικευόμενοι από την μια αλλά από την άλλη όμως δεν είναι χειρουργική ειδικότητα, συνεπώς αρκεί να βλέπεις και να ακούς. Φαντάζομαι ότι όλες οι πανεπιστημιακές στην Ελλάδα πρέπει να είναι καλές. Δεν έχω ακούσει πουθενά να παραπέμπεται κεντρικότερα δερματολογικό περιστατικό λόγω αδυναμίας διάγνωσης η θεραπείας, μορεί να κάνω και λάθος. Από εκεί και πέρα πιθανό να έχει να κάνει με τον καθηγητή της κάθε παν. κλινικής και της απαιτήσεις που έχει από τους ειδικευόμενους του, πχ. στην Πάτρα ακούγεται ότι είναι ζόρικος πολύ.

Τροποποιήθηκε από meteor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δερματολογία στο δερματικών και αφροδισίων(Θεσ/κη) ποια είναι η γνώμη σας? Αν ξέρει καποιος ή αν έχει κάνει εκεί ειδικότητα ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ.

δεν τρελάθηκα κιόλας. Ούτε η εκπαίδευση ήταν σουπερ ουάου. Κάτι καθηγήτριες που μας έκαναν μάθημα κοιμόντουσαν όρθιες και μας έκαναν να ροχαλίζουμε. Οι ειδικευόμενοι ήταν πολύ γλάστρες. Τέλος ο καθηγητης Χρυσομάλλης τρελός μαλ......όσο έκανα το εξάμηνο ,μου προεκυψε δερματολογικό πρόβλημα και πήγα και εγώ στον ''καθηγητή'' μου και σχεδόν με πέταξε έξω λέγοντας να πάω κάτω στην εφημερία να με δουν οι ειδικευομενοι!!!γενικά πολύ αντιπαθής και είναι επώνυμο και πράγμα,δηλ βάφει και τα μαλλιά του....χε χε χε.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δερματολογία στο δερματικών και αφροδισίων(Θεσ/κη) ποια είναι η γνώμη σας? Αν ξέρει καποιος ή αν έχει κάνει εκεί ειδικότητα ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ.

ωραιο κτιριο,καινουργιο, μονο δερματολογικα περιστατικα.

πολλα περιστατικα,δουλευουν ταυτόχρονα 5-6 εξωτερικα ιατρεία,όντως στριμόχνονται καμια φορά οι ειδικεύομενοι, με τους φοιτητες (ιατρικής και τει) που παρακολουθούν, αλλα αυτο έχει και τα τυχερά του..ήμαστε και ωραία παιδια... :Demcool

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο κτίριο και ωραίο περιβάλλον ναι,αλλά κατά τα άλλα συμφωνώ με τον toxicity:ειδικευόμενοι γλάστρες και αρκετά χαμηλή η επιστημονική κατάρτιση των ειδικών.Κατά τα άλλα εάν δεν την πολυψάχνεις με την ποιότητα της ειδίκευσης που θα λάβεις είναι αρκετά χαλαρά κάτι σαν Tenessi,μόνο οι φελλοί τους λοίπουν(πρόσεξε αυτά είναι ακριβώς τα λόγια που χρησιμοποίησε ειδικευόμενη για να μου περιγράψει την κατάσταση εκεί).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μόνο οι φελλοί τους λοίπουν(πρόσεξε αυτά είναι ακριβώς τα λόγια που χρησιμοποίησε ειδικευόμενη για να μου περιγράψει την κατάσταση εκεί).

Παντού φαντάζομαι στην δερματολογία είναι χαλαρά. Πρόκειται για ειδικότητα χαλαρότατη εκ φύσεως, για αυτό άλλωστε την προτιμούν ως επί το πλείστον γυναίκες. Οφείλω να ομολογήσω δε ότι αρκετοί διδάσκαλοι σε αυτή την ειδικότητα υπήρξαν και είναι πραγματικά μπουμπούκια(όχι όλοι, υπάρχουν και σοβαροί επιστήμονες). Όποιοι έχουν γνωστό ή συγγενή ιατρό που να είναι στην σύνταξη μπορούν να ερωτήσουν για το μεγάλο "μαργαριτάρι" του πρώτου μισού του περασμένου αιώνα της έδρας της δερματολογίας στο Συγγρό, τον καθ. Φωτεινό. Για όποιον δεν ξέρει και δεν μπορεί να μάθει θα πω περιληπτικά ένα: αν δεν τα "έπαιρνε" από τον φοιτητάκο δεν τον περνούσε το μάθημα. Και τα έπαιρνε μέσω του βιβλίου του το οποίο την εποχή εκείνη κόστιζε 1,5 με 2 μηνιάτικα δημοσίου υπαλλήλου( ναι τόσο πολύ κύριοι συνάδελφοι) και όπως καταλαβαίνεται τα λεφτά καταβάλλονταν στο βιβλιοπωλείο του μακαρίτη του Παρισιάνου(μεσολαβητής τρόπο τινά). Στην εξεταστική απλά πήγαινε η λίστα στον καθηγητή. Οι παλαιοί ιατροί περιγράφουν γαργαλιστικές ιστορίες με φοιτητές που δεν είχαν η δεν ήθελαν να τα ακουμπήσουν και τον Κυρ. καθ. Φωτεινό. Αξιοσημείωτο είναι ότι από τις Παν. έδρες αυτή του Συγγρού πρέπει να είναι αυτή που πλέον διακατέχεται από

το φαινόμενο/σύνδρομο της οικογενειοκρατίας για τουλάχιστον έναν αιώνα πχ. οι Στρατηγοί σήμερα είναι απόγονοι

του γαμπρού του καθ. Φωτεινού κτλκτλ.

Πολύ γέλιο........

Τροποποιήθηκε από meteor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα μια επαφή με το Δερματικών Νόσων στη Θεσ/νίκη σαν φοιτήτρια και έκανα το 2μηνο της Δερματολογίας στα πλαίσια της ειδίκευσής μου στη Γενική Ιατρική στο Πανεπιστημιακό Λάρισας.

Είναι όντως χαλαρή ειδικότητα, περιστατικά θα δεις αρκετά σχεδόν παντού... απο κει και πέρα ισχύει ότι και σε όλες τις ειδικότητες: όσο ενδιαφέρεσαι θα μάθεις, δεν πρόκειται να καθήσει κανένας να ασχοληθεί πολύ μαζί σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει πληροφοριες για δερματολογια?Ειμαι τελειοφοιτος ιατρικης κ προβληματιζομαι σχετικα με το αν πρεπει να τη δηλωσω.Ειναι κατι που μου αρεσει και το θελω και αναρωτιεμαι αν υπαρχει κατι που δν ξερω η πρεπει να προσεξω..ευχαριστω emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι τις ξερω δυστυχως..αλλα δεν ξερω αν αυτο θα πρεπει να ειναι το μοναδικο κριτηριο μου για την επιλογη μιας ζωης..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι βασικό κριτήριο για να προχωρήσει η ζωή, διαφορετικά θα είναι κανείς σκαλωμένος σε διάφορα άλλα εκτός αυτού που αγαπάει, περιμένοντας να κάνει αυτό που αγαπάει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

δηλωσε δερμα εννοειται.ποση αναμονη να εχει,6-7 χρονια ??κ 3-4 για το χρονο της παθολογιας? not bad

κ απο την αλλη ολες οι lifestyle friendly ειδικοτητες τα ιδια ειναι,δοκιμαστε ματια,ωρλ,νευρα ολον τα ειδικα κομματια εχουν πανω απο 6 χρονια αναμονη.και φυσικα η ενδοκρινολογια ,μεγαλη επιτυχια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

εχω ξεκινησει παθολογια προ τριμηνου αλλα η κατασταση είναι πολύ hard rock για μενα .

αν κατσω συνολικά 6 μήνες (και 6 του αγροτικού 12) και δηλώσω για τα υπόλοιπα 4 δερματολογια στο Συγγρού π.χ. ,ξέρει κανεις περίπου τι αναμονή θα έχω?

αποτι εχω καταλάβει πρέπει να ξεκινήσεις παθολογία κάπου για να βάλεις μετά τα χαρτιά σου για τα 4 της δερματολογίας.Δεν είναι με ενιαια τοποθέτηση , έτσι δεν είναι?

ας βοηθησει καποιος αν μπορεί........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχην να σου πω οτι μενουνε αλλα τρια χρονια μετα την ολοκληρωση της παθολογιας για να τελειωσεις την ειδικοτητα της δερματολογιας.κατα 2ο να σου πω οτι αν μπορεις κανε αγονο( αλλά μαλλον εχεις κανει αγριτικο αφου λες 6μηνο) γοατι διαφορετικα τα πραγματα ειναι δυσκολα.η αναμονη μετα τη δηλωση της παθολογιας ειναι 5-6 χρόνια περίπου.το συγγρος εχει τη μεγαλυτερη αναμονη.για εξωτερικο απο οσο γνωριζω τα πραγματα ειναι δυσκολα για δερματολογια.δε σε παιρνουν ευκολα γιατι ειναι ειδικοτητα που προτιμουν πολλοι στη χωρα τους.απο αγγλια, σουηδια και γερμανια από όσο ξερω ειναι δυσκολα.επιπλεον να σε ενημερωσω οτι τα νοσοκομεια που δινουν μερικη ειδικοτητα ειναι ελαχιστα.μονο 1 στην αθηνα και νομιζω ενα ή δυο στη θεσσαλονικη οποτε χανεις και την ευκαιρία των 2 αιτήσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.μια ερωτηση θα ηθελα κι εγω να κανω.Αν εχοντας δηλωσει δερματολογια,κανω αγροτικο και στη συνεχεια ανοιξει η θεση μου για τον ενα χρονο παθολογιας...λογικα θα αναγνωριστουν οι 6 μηνες,οποτε μενουν μονο αλλοι 6 για να κανω ειδικοτητα.Ωστοσο εφοσον μετα απτους 6 μηνες παθολογιας θα ειμαι ουτως η αλλως ανεργη,εχω δικαιωμα να παρατεινω την ειδικευση μου ?δλδ να κανω ολοκληρο τον χρονο παθολογιας στο νοσοκομ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.μια ερωτηση θα ηθελα κι εγω να κανω.Αν εχοντας δηλωσει δερματολογια,κανω αγροτικο και στη συνεχεια ανοιξει η θεση μου για τον ενα χρονο παθολογιας...λογικα θα αναγνωριστουν οι 6 μηνες,οποτε μενουν μονο αλλοι 6 για να κανω ειδικοτητα.Ωστοσο εφοσον μετα απτους 6 μηνες παθολογιας θα ειμαι ουτως η αλλως ανεργη,εχω δικαιωμα να παρατεινω την ειδικευση μου ?δλδ να κανω ολοκληρο τον χρονο παθολογιας στο νοσοκομ?

αν δεν εχεις τελειωσει το αγροτικο και ξεκινησεις ειδικοτητα παθολογιας τοτε θα σου αναγνωριστουν μόνο οι 3 μηνες του τριμηνου και οχι το εξαμηνο.για να σου αναγνωριστει εξαμηνο θα πρεπει να εχεις ολοκληρωσει την υπηρεσια υπαίθρου σου.εκτος να εχεις κανει αγονο οπότε θα πρέπει να το ολοκληρωσεις για να μη χασεις το δικαιωμα της διπλής αίτησης και μετα να ξεκινήσεις ειδικότητα.λογικα άυτο πρέπει να έχεις κάνει αφού λες οτι έχεις δηλώσει ήδη δερματολογία χωρίς να ξεκινήσεις παθολογία.αν κατα τα αλλα θελεις να δουλεψεις παραπανω μπορεις να παρεις παραταση μέχρι να έρθει ο επόμενος ειδικευόμενος.δυστυχως η ανεργια και ειδικοτερα σε τετοιες ειδικοτητες ειναι μεγαλη.υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

αυτό το τοπικ ειναι για οσους κανουν ειδικοτητα δερματολογιας,για οσους ειναι στην αναμονη,για οσους τη σκεπτονται σαν επαγγελματικη επιλογη,γιαυτους που ειναι ηδη ειδικευμενοι...ακομα και συναδελφους αλλων ειδικοτητων που θελουν να σχολιασουν!

Προσωπικα ανηκω στην κατηγορια των αναμονουντων....

Για να πιασουμε λοιπον κουβεντα...

1)Ποια ειναι η αποψη σας για την ειδικοτητα της Δερματολογιας-Αφροδισιολογιας σαν αντικειμενο αλλα και σαν επαγγελματικη αποκατασταση τοσο στα μεγαλα αστικα κεντρα οσο και στην περιφερεια??

2)Υπαρχουν πολλοι δερματολογοι τελικα??οι θεσεις που δινονται για εξειδικευση σε ολα τα νοσοκομεια της χωρας ειναι σιγουρα πολυ λιγες και καποιοι μιλουν για κλειστη ειδικοτητα..Ισχυει?

3)Πιστευετε οτι θα ανοιξουν νεες θεσεις??

4)Ποιο κατα τη γνωμη σας ειναι το καλυτερο νοσοκομειο για να κανει καποιος την ειδικοτητα του?μιλωντας παντα συγκριτικα χωρις να σημαινει οτι καποιο ειναι υποδεεστερο...

5)Ειναι μηπως το lifestyle το ισχυροτερο κινητρο για το οποιο επιλεγεται η δερματολογια απο πολλους και εχει τοσα πολλα χρονια αναμονη??

6)Για εναν δερματολογο ειναι πιο ευκολος και ασφαλης ο διορισμος και η σταδιοδρομια στο ΕΣΥ η ο ιδιωτικος τομεας ειναι προτιμοτερος??Χρειαζεται μεγαλο κεφαλαιο για να ανοιξει καποιος ενα συγχρονο και πληρες δερματολογικο ιατρειο???

Αυτα και αλλα πολλα μπορει να σχολιαστουν για τη ειδικοτητα της Δερματολογιας-Αφροδισιολογιας...ας ανοιξει λοιπον η κουβεντα!! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι σε αναμονη για την ειδικοτητα της δερματολογίας. Πιστεύω προσωπικά οτι είνια μια αξιολογη ειδικότητα με καλή ποιότητα ζωής που μπορείς να ασχοληθείς τόσο με το ιατρικό όσο και με το αισθητικό κομμάτι αναλογα με το τι επιδιώκεις και πόσο φιλόδοξος είσαι.Επίσης εξαιτίας του αισθητικού τμήματος δουλειά θα υπάρχει αν και αρχίζουν να γίνονται πολλοι οι δερματολόγοι.Η αναμονή είναι ιδιαίτερα κουραστική. Ακόμα και για κάποιον που έχει τελειώσει νωρίς τη σχολή απαιτούνται συνολικά γύρω στα 7 χρόνια οπότε φθάνεισ στα 35 περίπου για να τελειώσεις. Επίσης πιστεύω ότι είναι λίγα τα νοσοκομεία αλλά από την άλλη είναι καλό γιατί η αναμονή είναι λίγο αποτρεπτική οπότε μειώνεται ο αριθμός των υποψήφιων δερματολόγων. Όσο από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης πιστέυω οτι η περιφέρεια είναι καλύτερα. Και σχετικά με το ερώτημά σου για τα νοσοκομεία που είναι αξιόλογα νομίζω συγγροσ και ευαγγελισμός και αττικό και της θεσσαλονίκης αξίζουν. τα υπολοιπα έχουν από 1 - 4 θέσεις ειδικευομένων οπότε θεωρώ οτι τα περιστατικά είναι περιορισμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλησπερα παιδια.

ηθελα να ρωτησω αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις με το αισθητικο κομματι (κοσμητικη δερματολογια), ειναι απαραιτητο να κανεις και καποια περαιτερω εξειδικευση (πχ fellowship στο εξωτερικο) ή σε καλυπτει και η αμιγης ειδικοτητα της δερματολογιας, οπως αυτη παρεχεται στην ελλαδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

Καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μετά από κάποια χρόνια, θέλω να δηλώσω δερματολογία αλλά δεν ξέρω πού είναι καλύτερα σήμερα. Θεσσαλονίκη αφροδισίων που συστεγάζεται πλέον με το Ιπποκράτειο? Παπαγεωργίου? ή Συγγρό?  Για τη Λάρισσα γνωρίζουμε κάτι? Πώς είναι η εκπαίδευση των ειδικευομένων? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλημερα! Σωστε με! Τελειωνω τη σχολη σε λιγο καιρο και σκεφτομαι να κανω αγονο αγροτικο για να κερδισω χρονο για τη δερματολογια. Μπορει καποιος να μου περιγραψει τη διαδικασια απο τη στιγμη που παιρνω το πτυχιο στα χερια μου; τι δηλωνω πρωτα; το αγροτικο; και που;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.