Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Πλαστική Χειρουργική


Recommended Posts

Ως τελειόφοιτος φοιτητής θα ήθελα να μάθω 2-3 πράγματα για την συγκεκριμένη ειδικότητα

Πρώτον, αξίζει να την κάνεις Ελλάδα και αν ναι ποια νοσοκομεία ή γιατροί έχουν παράδοση στη πλαστική ? Οι αναμονές που παίζουν πάνω κάτω ? Από το γραφείο διασύνδεσης ΑΠΘ υπολόγισα γύρω στα 4 χρονια.

Δεύτερον, από χώρες και νοσοκομεία της Ευρώπης ποια φημίζονται ? (όσο και αν έψαξα δεν βρήκα γνώμες ή κριτικές)

Τέλος, σε περίπτωση που την κάνω Ελλάδα προτείνεται να πάω εξωτερικό για εξειδίκευση? Είναι εύκολο ? Που?

Τροποποιήθηκε από djarte
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως τελειόφοιτος φοιτητής θα ήθελα να μάθω 2-3 πράγματα για την συγκεκριμένη ειδικότητα

Πρώτον, αξίζει να την κάνεις Ελλάδα και αν ναι ποια νοσοκομεία ή γιατροί έχουν παράδοση στη πλαστική ? Οι αναμονές που παίζουν πάνω κάτω ? Από το γραφείο διασύνδεσης ΑΠΘ υπολόγισα γύρω στα 4 χρονια.

Δεύτερον, από χώρες και νοσοκομεία της Ευρώπης ποια φημίζονται ? (όσο και αν έψαξα δεν βρήκα γνώμες ή κριτικές)

Τέλος, σε περίπτωση που την κάνω Ελλάδα προτείνεται να πάω εξωτερικό για εξειδίκευση? Είναι εύκολο ? Που?

Αρκετές οι ερωτήσεις,θα απαντήσω ό,τι ξέρω.

Αξίζει να κάνεις την ειδικότητα στην Ελλάδα,όσο αξίζει να κάνεις οποιαδήποτε χειρουγική ειδικότητα στην Ελλάδα.Εδώ που τα λέμε,δεν υπάρχουν και πολλές δυνατότητες για έξω,με τη λογική ότι είναι περιζήτητη ειδικότητα και υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός για τις θέσεις.Ίσως η Βραζιλία να προσφέρεται,αλλά νομίζω ότι θέλουν να έχεις κάνει ήδη 2 χρόνια ΓΧ,ενώ κάποιες κλινικές βάζουν διαγωνισμό,για να πάρουν κόσμο.Αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα ισχύει αυτό παντού.

Όσο για τα νοσοκομεία στην Ελλάδα,αυτά δεν είναι και πολλά,νομίζω 13-14.Το 401 θεωρείται καλό (αν δεν έχεις πρόβλημα με το Στρατό),το ΚΑΤ και αυτά με επιφύλαξη.Πάντως αν μιλάμε για Ελλάδα,μάλλον πρέπει να σε απασχολεί εξίσου η αναμονή σε κάθε νοσοκομείο.

Από γιατρούς,μιλάμε πάντα για ιδιώτες.Αρκετοί από αυτούς είναι γνωστοί εδώ και χρόνια.Βέβαια δε συμβαδίζει πάντα η φήμη με την ποιότητα.Η Πλαστική έχει να κάνει πάρα πολύ με τη δικτύωση.

Όσο για την αναμονή,έχω να πω ότι φίλος μου άλλαξε ειδικότητα πάνω στο χρόνο,γιατί το πράμα δεν περπατούσε.Τα 4 χρόνια που υπολόγισες μπορεί να έβγαιναν από τα 6,μείον τα 2 ΓΧ που θα κάνεις,ενώ θα είσαι στη λίστα για Πλαστική.Όμως πρέπει να υπολογίσεις κι άλλα 2-3 χρόνια αναμονής μέχρι τη ΓΧ,οπότε πάμε στα 6-7 χρόνια αθροιστικής αναμονής.Τα 4 χρόνια αναμονής συνολικά δε μου φαίνονται φυσιολογικά.Γενικά το νούμερο παίζει γύρω στα 8 χρόνια.

Για Ευρώπη ξαναλέω ότι το πράμα είναι δύσκολο-όχι ακατόρθωτο.Οι Βρετανοί κι οι Ελβετοί έχουν παράδοση,ενώ στη Γερμανία είναι πιο εύκολα,αλλά το θέμα μπλέκεται κάπως,αφού βγαίνουν ΩΡΛδες που θεωρούν ότι μπορούν να κάνουν πλαστική προσώπου.Έτσι έχω ακούσει,ψάξτο λίγο.

Η εξειδίκευση στην Πλαστική είναι εκ των ων ουκ άνευ.Είναι αυτονόητο ότι η εμπειρία στην Ελλάδα δεν φτάνει,για να μπορείς να κάνεις όλες τις επεμβάσεις-επανορθωτικές κι αισθητικές.Κι αυτό για 2 βασικούς λόγους,πρώτον διότι η αισθητική αποτελεί ένα κλάσμα των επεμβάσεων στο ΕΣΥ (και γίνεται για "εκπαιδευτικούς λόγους") και δεύτερον γιατί στο μαγαζάκι που έχει στήσει ο πλαστικός του ΕΣΥ,δεν θα σε βάλει και συνέταιρο.Άρα η γνώση κι η εμπειρία που σου μένει δεν αρκεί,για να σταθείς μόνος σου.Ξέρω 2 περιπτώσεις γιατρών,όπου ο ένας είναι στην επαρχία και δουλεύει laser και βγάζει ελιές κι ο άλλος είναι 45-φεύγα και εξακολουθεί να βοηθά ιδιώτη.Η Βραζιλία είναι πάλι μια από τις καλές επιλογές για εξειδίκευση.

Αυτά γνωρίζω να σου πω (δεν είναι και πολλά).Η αλήθεια είναι ότι,με τις εξετάσεις για ειδικότητα που έρχονται,ίσως και να σταθείς τυχερός με την αναμονή.Όλα τ'άλλα όμως θέλουν πολύ κυνήγι,δουλειά,δικτύωση και ταλέντο.Παρά τους περίπου 300 Πλ Χ στην Ελλάδα σήμερα,αν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις,θα τα καταφέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου

Από τα λεγόμενα σου ομως καταλαβαίνω ότι συμφωνείς και εσύ στην άποψη ότι οι ειδικευόμενοι χειρουργικής ειδικότητας στην Ελλάδα δεν πιάνουν ιδιαίτερα νυστέρι …. Λυπάμαι που το ακούω πάλι και που φαίνεται να έχει τελικά υπόσταση.

Όσον αφορά τώρα το 401 (και γενικά όλα τα στρατιωτικά) είχα την εντύπωση ότι παίρνουν για ειδικότητα μόνο στρατιωτικούς ιατρούς. Εξαλλου δεν δίνει πλήρη ειδικότητα και δεν βλέπω το λόγο να περιμένω εις διπλούν !

Τα νοσοκομεία που μέτρησα εγώ που δίνουν την συγκεκριμένη ειδικότητα είναι 12 εκτος και αν γνωρίζεις ότι θα δοθούν θέσεις και σε αλλα νοσοκομεία.

Όσο για το ερώτημα μου ποιοι γιατροί έχουν παράδοση και ''όνομα'' αναφερόταν σε γιατρούς του ΕΣΥ που απασχολούνται σε νοσοκομεία και θα ήταν προτιμότερο να τους προτιμισω με την ελπιδα να μάθω κάποια πράγματα.

Την περίπτωση ληψης ειδικότητας στο εξωτερικό την έχω σε δεύτερο πλανο λόγω κυρίως οικονομικών προβλημάτων, αλλα οι πληροφορίες σου για αξιόλογη Πλαστική Χειρουργική σε Ελβετία και Βρετανία είναι αρκετά ενδιαφέρουσες.

Ξέρεις από που να ξεκινήσω τις επαφές για να βγάλω μια ακρη και προς ποιες περιοχές να κατευθυνθώ ? Τι ζητάνε, Τι δίνουν και άλλες τέτοιες ποληροφοριες. Βλέπεις παιδι ΜΗ-γιατρών και χωρίς κάποιον γνωστη στο περιβάλλον παλεύω να συλλέξω πληροφορίες από μια χαοτική κατάσταση

Έχεις δίκιο όσον αφορα την εξειδίκευση μετά την ειδικότητα αλλα μέχρι να φτάσω σε αυτό το σημείο φαντάζομαι θα εω μια ιδέα για το σύστημα και πως λειτουργεί οποτε προς το παρών θα συγκεντρωθώ στο κομμάτι ''λήψη ειδικότητας''

Τέλος, τη πιθανότητα εισαγωγής εξετάσεων για την ειδικότητα την ακούω κάνα 2 χρονια τώρα. Συνεχίζει να είναι απλώς θέμα σε διαφορα πηγαδακια ή υπάρχει κάποια επίσημη εξέλιξη (έστω και υπόνοια)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα στρατιωτικά νοσοκομεία δίνουν ειδικότητα και στους πολίτες.

Όντως είναι 12 τα νοσοκομεία που δίνουν ΠΧ σ'όλη την Ελλάδα.Το νούμερο το είπα κατά προσέγγιση.Δεν γνωρίζω κάτι για άνοιγμα θέσεων.Συγγνώμη.

Αναφορικά με τους γιατρούς του ΕΣΥ,έχω να πω ότι δεν έτυχε να ακούσω για κάποιον,διότι η δουλειά τους οριοθετείται από το δημόσιο και είναι κατά βάση επανορθωτική,όταν ο ΠΧ έχει ταυτιστεί στην κοινωνία με την αισθητική.Πάντως δε νομίζω ότι θα είναι κανένας απ'αυτούς γνωστός για το φοβερό κι απίστευτα φυσικό facelift.Αν σ'ενδιαφέρει η επανορθωτική περισσότερο,τότε δεν ξέρω κάποιον συγκεκριμένα.Βέβαια όλη η φαντασία,το ταλέντο,η δημιουργικότητα,καθώς και τα λεφτά είναι στην αισθητική.Δεν θέλω να παρεξηγηθώ-υποστηρίζω φανατικά την απίστευτη προσφορά της επανορθωτικής και σε λειτουργικό-θεραπευτικό και σε αισθητικό-ψυχολογικό επίπεδο.Απλά δίνω τη διάσταση της αγοράς.

Για το εξωτερικό σε παραπέμπω στα σχετικά topics (subforum Ειδικότητα στο εξωτερικό).Ό,τι ισχύει για τις άλλες ειδικότητες,ισχύει και για την ΠΧ,απλά τα πράγματα μπορεί να είναι πιο δύσκολα.Το Βρετανικό Συμβούλιο είναι μια έγκυρη πηγή πληροφοριών για Βρετανία και το αντίστοιχο για Βραζιλία είναι η πρεσβεία της.Στο εξωτερικό τα πράγματα έχουν πιο πολύ να κάνουν με την προσωπική επικοινωνία με την κλινική που σ'ενδιαφέρει κι όχι τόσο μ'έναν κεντρικό φορέα που ρυθμίζει τις θέσεις όπως εδώ.Βέβαια αυτό μπορεί ν'αλλάζει από χώρα σε χώρα,αλλά έτσι είναι ο κανόνας.Άρα θα σε προτιμήσουν βάσει βιογραφικού και συστατικών,ενώ αν έχεις γνωστό που εργάστηκε εκεί,τότε σίγουρα θα το λάβουν υπόψη.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα κάτι απλοϊκό (κι ίσως χαζό-αλλά απ'το τίποτα...):θα έψαχνα από το Διαδίκτυο για ΠΧ που βάσει βιογραφικού θα είχε κάτσει χρόνια έξω,θα πήγαινα "βοηθός-πιστολάκι" (το ξέρω είναι άσχημο,αλλά από κάπου πρέπει ν'αρχίσεις) και θα έπαιρνα εμπειρία,θα ενίσχυα το βιογραφικό,θα είχα συστατική κι έναν άνθρωπο που να τον γνωρίζουν στο νοσοκομείο του εξωτερικού που θα χτύπαγα.Και θα ευχόμουν να μου βγαινε το ρίσκο.Γιατί,αν δεν το χεις καταλάβει,η Ιατρική στην Ελλάδα των 72000 περίπου γιατρών είναι από μόνη της ρίσκο για τα παιδιά των μη γιατρών (όπως είμαι κι εγώ).

Οι εξετάσεις είναι σχεδόν βέβαιες (99%).Μάρτιο έως τέλη Ιουνίου θα υπάρξει νομοσχέδιο,νομίζω,που θα περιλαμβάνει την αλλαγή διαδικασίας έναρξης ειδικότητας.Ο Λοβέρδος πριν 2 εβδομάδες ανέφερε στη Βουλή την περίπτωση γιατρού που έχει 9 χρόνια αναμονή,δήλωσε ότι αυτό είναι απαράδεκτο κι ότι θ'αλλάξει οπωσδήποτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Μπορεί να πει κάποιος ποια νοσοκομεία είναι πιο καλά για πλαστική χειρουργική;

Κάποια νοσοκομεία έχουν μεγάλη διαφορά στους χρόνους αναμονής.

Το νοσοκομείο της Πάτρας είναι καλό για αυτή την ειδικότητα; Έχει πολύ μεγάλη διαφορα στην αναμονή απο Αθήνα και Θεσσαλονικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...
On 29/10/2006 at 3:33 ΜΜ, Πράσινο Μίλι said:

Πριν κάμποσο καιρό, για ένα φεγγάρι, είχα βρει δουλειά σε έναν γνωστό πλαστικό χειρουργό της Αθήνας που ήθελε ένα άγκιστρο βοηθείας για τα χειρουργεία του. Αυτή η σύντομη εμπειρία μου ήταν αρκετή για να μάθω μερικά πράγματα για τον γενναίο νέο κόσμο της Πλαστικής Χειρουργικής.

 

Κατ' αρχήν να σας πω πως ο Πλ.Χειρ. με δέχτηκε σε αυτή τη δουλειά, όταν του είπα ότι δεν θέλω να ακολουθήσω την ειδικότητά του.

Είχε πολλή δουλειά. Μέναμε στο χειρουργείο και 8 ώρες συνεχόμενα με το ένα χειρουργείο να διαδέχεται το άλλο.

Ακόμα και σήμερα μαθαίνω ότι οι 4 χειρουργικές αίθουσες γεμίζουν με χειρουργεία πλαστικών. Όποιος περάσει απ έξω από την κλινική νομίζει ότι βρίσκεται σε κάποια αποικία λεπρών με κόσμο να περιφέρεται με γάζες στη μύτη, ή στα αυτιά ή στα μάτια.

 

Αλλά κανείς νέος πλαστικός δεν μπορεί να σταθεί μόνος του. Πρέπει να κάνει φήμη από κάπου. Λοιπόν να κάποιες συμβουλές που δίνω σε όποιον θέλει να ακολουθήσει αυτήν την ειδικότητα.

 

1. Δεν έχεις την πολυτέλεια της επιλογής της πόλης που θα εργαστείς. Μπορείς να διαλέξεις μόνο μεγάλα αστικά κέντρα - Αθήνα, Θεσ/νίκη άντε και καμιά Πάτρα. Αντίθετα ασθενείς θα ψαρέψεις από την υπόλοιπη επικράτεια. Μην περιμένεις να δουλεύεις πχ Θεσσαλονίκη μόνο με Θεσσαλονικιούς γιατί ο κόσμος ντρέπεται... και θα προτιμήσει να πάει σε άλλη πόλη να χειρουργηθεί.

 

2. Ετοιμάσου να κάνεις έναν ωραίο γύρο της Ελλάδας. Και ψάξε ...κέντρα αισθητικής!!! Βρες τον ιδιοκτήτη και υποσχέσου του μια μίζα 20-30% για κάθε πελάτη που σου στέλνει. Εκεί θα δώσουν τροφή στην ανασφάλεια των γυναικών και θα στις στείλουν πακέτο για πχ ανόρθωση στήθους, κοιλιοπλαστική και φυσικά λιπαναρρόφηση. Αισχρό??? Αν πεις ναι, μην ασχοληθείς με κοσμητική πλαστική χειρουργική.

 

3. Προσπάθησε να κερδίσεις φήμη ανάμεσα στα τραβεστί. Πως? Είναι δικό σου θέμα. Καλό θα ήταν όμως να τα δέχεσαι διαφορετικές ώρες από τον υπόλοιπο κόσμο.

 

4. Όλες οι κυρίες και οι κοπελίτσες που χειρουργούσαμε είχαν ένα κοινό... δεν ήταν ικανοποιημένες στον αισθηματικό τομέα. Οι ανύπαντρες δεν είχαν άντρα και οι παντρεμένες δεν ήταν ικανοποιημένες από το στεφάνι τους. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τις αφήσεις να καταλάβουν ότι γι αυτό μπορεί να φταίει κάτι άλλο εκτός από το πεσμένο βυζί τους ή τη χοντρή τους γάμπα.

 

5. Πάντα βγάζε φωτογραφίες προεγχειρητικές. Σχεδόν πάντα θα υπάρχει κάποια που θα σου πει ότι δεν είδε διαφορά.

 

6. Οι παντρεμένες πολλές φορές πάνε χειρουργείο και λένε μπούρδες στον άντρα τους. Εμένα μου είχε τύχει μια που ενώ είχε έρθει για κοιλιοπλαστική είχε πει στον άντρα της ότι χειρουργήθηκε για κήλη και μετά έπαιζα κρυφτό με τον άντρα της για να μην του λέω μαλακίες του ανθρώπου.

 

7. Βρες και παντρέψου κάποια γνωστή τραγουδίστρια - ακόμα και αν δεν σ αρέσει. Στην πορεία την φτιάχνεις όπως θέλεις. :P

 

Πάντως σε σχέση με την ορθοπαιδική ρε παιδιά, για την κοσμητική πλαστική έχω να πω κάτι. Έχει περισσότερο πλάκα όταν περιγράφεις την ημέρα σου... :splats:

Δεν εχω ξαναδει πιο κακοποιητικο και αισχρο λογο σε αυτο το forum 🤮 Ειναι γνωστο οτι στο χωρο της πλαστικης υπαρχει φουλ ματαιοδοξια τοσο απο τους χειρουργους οσο και απο τους ασθενεις, αλλα εσυ το πηγες σε αλλο επιπεδο.. Ωστοσο εχω την ελπιδα οτι αυτα εχουν μεινει 15 χρονια πισω - δε θα εισαι ενεργος ιατρος για πολυ ακομα και εχεις ξεχασει τους κωδικους σου!

 

Παρ'ολ'αυτα... υπαρχει κανενας που θελει να δωσει πληροφοριες για την πλαστικη το ετος 2021? 
Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποστ του εστω και αν δε σου αρεσει περιγραφει καποιες αληθειες, τις οποιες και λεει γιατι προφανως δεν ειναι η ειδικοτητα του, οποτε μιλαει πιο ελευθερα. Να προσθεσω μερικα πραγματα (δεν ειμαι πλαστικος), πιασε κολλητους στη γκει κοινοτητα (λευκανσεις πρωκτου ευκολο χρημα), οτι βρωμαει ο τοπος απο πλαστικους (και δερματολογους), και οτι στα χωραφια σου θα μπαινουν και πολλοι διαφοροι (πρωτοι πρωτοι οι δερματολογοι αν κανεις αισθητικη πλαστικη), και η δουλεια σου θα ειναι διαφημιση διαφημιση διαφημιση αλλιως δε θα κανεις τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 λεπτά πριν, komplexares said:

Το ποστ του εστω και αν δε σου αρεσει περιγραφει καποιες αληθειες, τις οποιες και λεει γιατι προφανως δεν ειναι η ειδικοτητα του, οποτε μιλαει πιο ελευθερα. Να προσθεσω μερικα πραγματα (δεν ειμαι πλαστικος), πιασε κολλητους στη γκει κοινοτητα (λευκανσεις πρωκτου ευκολο χρημα), οτι βρωμαει ο τοπος απο πλαστικους (και δερματολογους), και οτι στα χωραφια σου θα μπαινουν και πολλοι διαφοροι (πρωτοι πρωτοι οι δερματολογοι αν κανεις αισθητικη πλαστικη), και η δουλεια σου θα ειναι διαφημιση διαφημιση διαφημιση αλλιως δε θα κανεις τιποτα...

Τα αστειάκια για "τραβέλια" και λευκάνσεις πρωκτού (sic!) είναι πλεον περιττά ειδικά όταν προέρχονται από επαγγελματίες υγείας. Ξέρουμε ποιοι κάνουν πλαστικές, ξέρουμε για τη δυσφορία φύλου, ξέρουμε για τη σωματοδυσμορφική διαταραχή... 
Οι πραγματικές μου απορίες όμως είναι πιο πρακτικές όπως πχ. για τις αναμονές, αν πήραν υπεράριθμους στην Αττική με τον covid, αν γνωρίζουμε κάποιον ιδιώτη/ιδιωτική κλινική που προσλαμβάνει βοηθούς/δεν είναι μαλάκας :P 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.