Jump to content

Εργασία σε κέντρα αισθητικής

squarepants

Recommended Posts

Παιδιά,έμαθα ότι ζητούν να προσλάβουν άμεσα ιατρό για εργασία σε γνωστό κέντρο αισθητικής στην Πατησίων για εργασία πρωινή-απογευματινή (δεν ξέρω λεπτομέρειες).

Η δουλειά δεν έχει καθόλου ευθύνες,είναι τελείως χαλαρή (όχι δεν εξετάζεις ασθενείς-δεν συνταγογραφείς,αυτό μας έλειπε τώρα),πληρώνουν ΙΚΑ-ΤΣΑΥ και τα λεφτά είναι πάρα πολύ καλά (κάτι μου είπαν για χιλιάρικο στο χέρι το λιγότερο).

Γενικά φαντάζομαι ότι είναι καλή περίπτωση για κάποιον/α σε αναμονή ειδικότητας/αγροτικού που δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει.

Αν δεν είχα το μεταπτυχιακό και τις εφημερίες,θα πήγαινα οπωσδήποτε (για τα λεφτά όχι για τη δόξα).

Δεν γνωρίζω περισσότερα.Πάρτε τους στο 210 8814246 κ 210 8227414 να σας πουν.

Αυτά.

• 4 weeks later...
Παιδιά,έμαθα ότι ζητούν να προσλάβουν άμεσα ιατρό για εργασία σε γνωστό κέντρο αισθητικής στην Πατησίων για εργασία πρωινή-απογευματινή (δεν ξέρω λεπτομέρειες).

Η δουλειά δεν έχει καθόλου ευθύνες,είναι τελείως χαλαρή (όχι δεν εξετάζεις ασθενείς-δεν συνταγογραφείς,αυτό μας έλειπε τώρα),πληρώνουν ΙΚΑ-ΤΣΑΥ και τα λεφτά είναι πάρα πολύ καλά (κάτι μου είπαν για χιλιάρικο στο χέρι το λιγότερο).

Γενικά φαντάζομαι ότι είναι καλή περίπτωση για κάποιον/α σε αναμονή ειδικότητας/αγροτικού που δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει.

Αν δεν είχα το μεταπτυχιακό και τις εφημερίες,θα πήγαινα οπωσδήποτε (για τα λεφτά όχι για τη δόξα).

Δεν γνωρίζω περισσότερα.Πάρτε τους στο 210 8814246 κ 210 8227414 να σας πουν.

Αυτά.

Επειδή έχω δουλέψει 1 χρόνο σε πασίγνωστο κέντρο αισθητικής ως γιατρός, θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου. Ίσως βοηθήσω κάποιους.

1.καλά το έθεσες ότι δεν ξέρεις αν είναι πρωινή ή απογευματινή η εργασία. Συνήθως το ωράριο είναι 11-7, που σημαίνει ότι δεν έχεις άλλη ζωή πέρα από τη δουλειά, ούτε πρωί, αλλά ούτε και απόγευμα ελεύθερο. Και επειδή ποτέ δε σχολάς στην ώρα σου, αλλά και καμιά ωρίτσα αργότερα (αφού δε μπορείς να διώξεις πελάτη), φεύγεις πρωί και μαζεύεσαι βράδυ. Αν είναι κανείς γονιός είναι σκότωμα. Πέρσυ τέτοιο καιρό ένα απόγευμα ο γιός μου (3 ετών παρά κάτι) διαπιστώθηκε ότι είχε χειρουργικό θέμα και έπρεπε να φύγω για να προλάβω τον παιδοχειρουργό. Δε με άφηνε ο διευθυντής να φύγω 1 ώρα πριν κλείσει το κωλομάγαζο κι ενώ δεν είχα καν ραντεβού μέχρι το σχόλασμα. Τελικά έφτασα 9.30 το βράδυ στο ιατρείο του παιδοχειρουργού και το παιδάκι χειρουργήθηκε το επόμενο πρωί.

2. Η δουλειά έχει ευθύνες, γιατί στο συγκεκριμένο κέντρο (όποιος θέλει να το βρει ας βάλει το τηλ στο site του ΟΤΕ να του βγάλει την επωνυμία) η κύρια δουλειά του γιατρού είναι η αποτρίχωση IPL, η οποία πολύ εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρότατα εγκαύματα. Υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι στα δικαστήρια και δυστυχώς χωρίς την κάλυψη του εργοδότη...

3. Η δουλειά μόνο χαλαρή δεν είναι. Για να πας στην κουζίνα για νερό ή στην τουαλέτα πας σαν τον κλεφτοκοτά, το να βγεις δε μέχρι το περίπτερο θεωρείται κολάσιμο. Θυμάμαι μια φορά ζήτησα να κατέβω μέχρι το αποκάτω μαγαζάκι γιατί μου είχε σκιστεί το καλσόν και τελικά μου το έφερε η συνάδελφος που έπιανε βάρδια λίγο αργότερα! 'Οταν δεν έχεις εφαρμογές θεραπειών απαιτούν να μη ξεκουραστείς στιγμή (κι ας δούλευες όρθιος), αλλά να πας να κάνεις τηλεπωλήσεις από το τηλεφωνικό κέντρο. Γίνεσαι ο σάκος του μποξ όταν δεν "ψήσεις" την πελάτισα να ξαναξηλωθεί για να ξαναγοράσει θεραπείες που δεν αποδίδουν και που φυσικά το κόστος της αποτυχίας τους χρεώνεσαι εσύ στα μάτια της πελάτισας. Άλλοι τάζουν λαγούς με πετραχήλια κι άλλοι ακούνε τα μπινελίκια και δεν επιτρέπεται φυσικά να εξηγήσεις ότι τους έταξαν παπαριές μαντολινάτες - σόρυ για τα γαλλικά. Και το χειρότερο είναι ότι συνήθως σε τρέχουν αγράμματα τσουτσέκια, που τέλειωσαν ένα ΤΕΛ με 12 και πλούτισαν απότομα κοροϊδεύοντας κοσμάκη και καταστρέφοντας οικογένειες με καταναλωτικά από τράπεζες πιράνχας που λιμαίνονται το ψυχολογικό της κάθε απελπισμένης αμάμητης. Αν αυτό σας φαίνεται "χαλαρό" έχω να σας πω ότι είναι πολύ ψυχοφθόρο.

Και κάτι ακόμα για το "χαλαρή": στο συγκεκριμένο κέντρο της αγγελίας υπάρχουν κάμερες παντού πλην της τουαλέτας. Ο διευθυντής σε παρακολουθεί παντού, αν κάθεσαι την ώρα που δεν έχεις θεραπεία, τι λες με την κάθε πελάτισα, τα πάντα!

4. Όσο για το ΙΚΑ και το ΤΣΑΥ: το ΙΚΑ το βάζουν γιατί δε μπορούν να κάνουν αλλιώς (έχει μηχανοργάνωση). Το ΤΣΑΥ όμως, το οποίο καμιά φορά ακόμη και επαρχιακά νοσοκομεία κλέβουν με πλαστές βεβαιώσεις εργόδότη ότι καταβάλλει τις νόμιμες εισφορές, είναι μία άλλη υπόθεση. Έχω πικρή προσωπική εμπειρία. Ένα χρόνο μετά και τρέχω ακόμα...

5. Τα λεφτά (και ειδικά στο συγκεκριμένο) είναι λίγα για στίψιμο που σου γίνεται. Μέχρι πέρυσι τουλάχιστον που ξέρω ήταν 630 το μήνα οι ανύπαντροι και 700 οι παντρεμένοι συν μπόνους (ποσοστά από θεραπείες και πωλήσεις που κλείνεις εσύ). Είναι καμιά 1000-1100άρα αν είσαι 8ωρος και... "παραγωγικός" (δηλαδή ψεύτης του κερατά και εκμεταλευτής).

Ένα χρόνο μετά και αποστασιοποιημένη πλέον πλήρως έχω να πω ότι είναι η απόλυτη απαξίωση για κάποιον που έφαγε τα νιάτα του για να γίνει γιατρός.

Αυτά από καρδιάς και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, δε θέλω να κόψω κανενός την τύχη, απλά θα ήθελα να τα είχα ακούσει κι εγώ προτού ξεκινήσω. Σε όποιον τ' αντέχει το στομάχι του, καλή υπομονή, γράφτε τους και κοιτάξτε να μην αλλοτριωθείτε.

Καταραμένες μέρες......

Άνθρωποι απίστευτοι που δε διστάζουν να εκμεταλλευτούν όποια αδυναμία ανακαλύψουν σε πελάτη,...

Άε μας ρε Νεκταρία, καλά τα είχα αφήσει πίσω μου.

Παίδες λίγη ευσυνειδησία να έχετε και την πατήσατε σε τέτοιες δουλειές.

Ας όψεται η ανάγκη

[

Επειδή έχω δουλέψει 1 χρόνο σε πασίγνωστο κέντρο αισθητικής ως γιατρός, θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου. Ίσως βοηθήσω κάποιους.

1.καλά το έθεσες ότι δεν ξέρεις αν είναι πρωινή ή απογευματινή η εργασία. Συνήθως το ωράριο είναι 11-7, που σημαίνει ότι δεν έχεις άλλη ζωή πέρα από τη δουλειά, ούτε πρωί, αλλά ούτε και απόγευμα ελεύθερο. Και επειδή ποτέ δε σχολάς στην ώρα σου, αλλά και καμιά ωρίτσα αργότερα (αφού δε μπορείς να διώξεις πελάτη), φεύγεις πρωί και μαζεύεσαι βράδυ. Αν είναι κανείς γονιός είναι σκότωμα. Πέρσυ τέτοιο καιρό ένα απόγευμα ο γιός μου (3 ετών παρά κάτι) διαπιστώθηκε ότι είχε χειρουργικό θέμα και έπρεπε να φύγω για να προλάβω τον παιδοχειρουργό. Δε με άφηνε ο διευθυντής να φύγω 1 ώρα πριν κλείσει το κωλομάγαζο κι ενώ δεν είχα καν ραντεβού μέχρι το σχόλασμα. Τελικά έφτασα 9.30 το βράδυ στο ιατρείο του παιδοχειρουργού και το παιδάκι χειρουργήθηκε το επόμενο πρωί.

2. Η δουλειά έχει ευθύνες, γιατί στο συγκεκριμένο κέντρο (όποιος θέλει να το βρει ας βάλει το τηλ στο site του ΟΤΕ να του βγάλει την επωνυμία) η κύρια δουλειά του γιατρού είναι η αποτρίχωση IPL, η οποία πολύ εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρότατα εγκαύματα. Υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι στα δικαστήρια και δυστυχώς χωρίς την κάλυψη του εργοδότη...

3. Η δουλειά μόνο χαλαρή δεν είναι. Για να πας στην κουζίνα για νερό ή στην τουαλέτα πας σαν τον κλεφτοκοτά, το να βγεις δε μέχρι το περίπτερο θεωρείται κολάσιμο. Θυμάμαι μια φορά ζήτησα να κατέβω μέχρι το αποκάτω μαγαζάκι γιατί μου είχε σκιστεί το καλσόν και τελικά μου το έφερε η συνάδελφος που έπιανε βάρδια λίγο αργότερα! 'Οταν δεν έχεις εφαρμογές θεραπειών απαιτούν να μη ξεκουραστείς στιγμή (κι ας δούλευες όρθιος), αλλά να πας να κάνεις τηλεπωλήσεις από το τηλεφωνικό κέντρο. Γίνεσαι ο σάκος του μποξ όταν δεν "ψήσεις" την πελάτισα να ξαναξηλωθεί για να ξαναγοράσει θεραπείες που δεν αποδίδουν και που φυσικά το κόστος της αποτυχίας τους χρεώνεσαι εσύ στα μάτια της πελάτισας. Άλλοι τάζουν λαγούς με πετραχήλια κι άλλοι ακούνε τα μπινελίκια και δεν επιτρέπεται φυσικά να εξηγήσεις ότι τους έταξαν παπαριές μαντολινάτες - σόρυ για τα γαλλικά. Και το χειρότερο είναι ότι συνήθως σε τρέχουν αγράμματα τσουτσέκια, που τέλειωσαν ένα ΤΕΛ με 12 και πλούτισαν απότομα κοροϊδεύοντας κοσμάκη και καταστρέφοντας οικογένειες με καταναλωτικά από τράπεζες πιράνχας που λιμαίνονται το ψυχολογικό της κάθε απελπισμένης αμάμητης. Αν αυτό σας φαίνεται "χαλαρό" έχω να σας πω ότι είναι πολύ ψυχοφθόρο.

Και κάτι ακόμα για το "χαλαρή": στο συγκεκριμένο κέντρο της αγγελίας υπάρχουν κάμερες παντού πλην της τουαλέτας. Ο διευθυντής σε παρακολουθεί παντού, αν κάθεσαι την ώρα που δεν έχεις θεραπεία, τι λες με την κάθε πελάτισα, τα πάντα!

4. Όσο για το ΙΚΑ και το ΤΣΑΥ: το ΙΚΑ το βάζουν γιατί δε μπορούν να κάνουν αλλιώς (έχει μηχανοργάνωση). Το ΤΣΑΥ όμως, το οποίο καμιά φορά ακόμη και επαρχιακά νοσοκομεία κλέβουν με πλαστές βεβαιώσεις εργόδότη ότι καταβάλλει τις νόμιμες εισφορές, είναι μία άλλη υπόθεση. Έχω πικρή προσωπική εμπειρία. Ένα χρόνο μετά και τρέχω ακόμα...

5. Τα λεφτά (και ειδικά στο συγκεκριμένο) είναι λίγα για στίψιμο που σου γίνεται. Μέχρι πέρυσι τουλάχιστον που ξέρω ήταν 630 το μήνα οι ανύπαντροι και 700 οι παντρεμένοι συν μπόνους (ποσοστά από θεραπείες και πωλήσεις που κλείνεις εσύ). Είναι καμιά 1000-1100άρα αν είσαι 8ωρος και... "παραγωγικός" (δηλαδή ψεύτης του κερατά και εκμεταλευτής).

Ένα χρόνο μετά και αποστασιοποιημένη πλέον πλήρως έχω να πω ότι είναι η απόλυτη απαξίωση για κάποιον που έφαγε τα νιάτα του για να γίνει γιατρός.

Αυτά από καρδιάς και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, δε θέλω να κόψω κανενός την τύχη, απλά θα ήθελα να τα είχα ακούσει κι εγώ προτού ξεκινήσω. Σε όποιον τ' αντέχει το στομάχι του, καλή υπομονή, γράφτε τους και κοιτάξτε να μην αλλοτριωθείτε.

Μου αρέσει το πνεύμα αλληλεγγύης όταν διαχέεται έτσι γενναιόδωρα στο φόρουμ,αλλά είναι απαράδεκτο να λέμε ανακρίβειες εκθέτοντας αυτούς που γράφουν κάτι διαστρεβλώνοντας αντικειμενικές αλήθειες.

Όλα τα παρακάτω απορρέουν από την προσωπική εμπειρία του ατόμου που με ενημέρωσε για τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ θέση,μια και δούλεψε εκεί.Δεν ξέρω τι συμβαίνει σε άλλα κέντρα και δεν με ενδιαφέρει.Η αλήθεια των λεγομένων του ΔΕΝ αμφισβητείται από μένα (καλά εσείς δεν έχετε κανέναν άνθρωπο στη ζωή σας που να εμπιστεύεστε απόλυτα όταν σας μεταφέρει μια πληροφορία;).Απαντώ σημείο προς σημείο,γιατί εδώ διακυβεύεται η αξιοπιστία μου ως μέλος:

1.Το ωράριο είναι πράγματι κάπως ρευστό,αλλά αν το κέντρο διαθέτει 2 ιατρούς,κατά βάση σε αναμονή ειδικότητας,τότε στον καθένα αναλογούν από 6 ώρες εργασίας την ημέρα,μια και είναι ανοικτά 12 ώρες τις εργάσιμες και 6 τα Σάββατα (9:00-21:00 και 9:00-15:00 αντίστοιχα).Το ποιος θα κάνει ποιες ώρες και ποιες ημέρες είναι θέμα που το κανονίζουν οι ιατροί μεταξύ τους.Λυπάμαι για το θέμα του παιδιού σου,αλλά νομίζω ότι είσαι εξαιρετική περίπτωση-νέα ιατρός και με παιδί (όταν λέω νέα δεν αναφέρομαι απαραίτητα στην ηλικία).

2.Στην εφαρμογή IPL (Intense Pulsed Light) είναι χαζό να λέμε ότι προκαλούνται εγκαύματα,μια και λειτουργεί σ' ένα ευρύτατο φάσμα εντάσεων και είναι σαφές ότι όταν κάποιος ξεκινά τις συνεδρίες του πηγαίνει στη χαμηλότερη ένταση και πάντα γίνονται δοκιμές πριν την τελική εφαρμογή,για να εκτιμηθεί η αντίδραση της επιδερμίδας.Αυτά είναι αυτονόητα θα έλεγα.Όσο καιρό ήταν εκεί ο συνάδελφος (πολλοί μήνες),δεν άκουσε ποτέ για εγκαύματα-που έμαθες εσύ για εγκαύματα και δικαστήρια δεν ξέρω...Άλλωστε δεν έκανε ποτέ IPL γιατί το κέντρο διαθέτει μόνιμο προσωπικό και η πολιτική του εν λόγω κέντρου,για το οποίο και η θέση που ανέφερα (προσοχή δεν μιλάω για τον όμιλο) είναι ότι προτιμούν έμπειρο μόνιμο προσωπικο αντί για προσωρινούς ιατρούς.

3.Η μοναδική αρμοδιότητα του ιατρού στο εν λόγω κέντρο είναι α)να παίρνει πρωτυποποιημένα ιατρικά ιστορικά , β)να κάνει γενικά αισθητή την παρουσία του στο χώρο,για να βλέπουν οι πελάτες ότι υπάρχει και ιατρός , γ)να κάνει ένα διαγνωστικό test-παπαριά στους πελάτες σ'ένα μηχάνημα που χρησιμοποιεί κάτι αισθητήρες και που και οι υπόλοιποι υπάλληλοι άλλωστε κάνουν και δ)να παρέχει τις υπηρεσίες του στους πελάτες,μην τυχόν και πάθουν τίποτα.Όσο καιρό έκατσε εκεί τα πιο άγρια πράγματα που αντιμετώπισε ήταν ένα διάστρεμμα ποδοκνημικής ..."μηδενικού" βαθμού μιας κυρίας που μόλις κατέβαινε από το διάδρομο,3-4 στομαχικοί ίλιγγοι από κάτι θείτσες που είχαν μασαμπουκιάσει προηγουμένως,3 υποτάσεις των 30 δευτερολέπτων και αρκετοί -ομολογουμένως- πονοκέφαλοι κυρίως των συνεργατών.Γενικά τα πιο συχνά χορηγούμενα ήταν Depon,Panadol και Simeco.Α και κάνα Pulvo για τις εκδορές...

Μια φορά του είπαν αν θέλει να συμμετέχει σε πωλήσεις,είπε ότι δεν τον ενδιαφέρει και δεν του ξαναέθιξαν το θέμα.Όσο για τις τηλεπωλήσεις,το προσπερνάω γελώντας,όπως ακριβώς αντέδρασε ο ίδιος όταν του το είπα.

Κάμερες:ασφαλώς και υπάρχουν και μάλιστα εκτός από το θέμα ασφάλειας επιτρέπουν στο διευθυντή να κατασκοπεύει τους υπαλλήλους.Με 2 διαφορές:1.Δεν έχει χρόνο ούτε για να κατουρήσει,δε νομίζω ότι θα κάτσει να μαλακιστεί μπροστά στο μόνιτορ με τις ώρες για να δει πιος κανει τί και 2.Ο ιατρός είναι ο τελευταίος για τον οποίο ενδιαφέρεται ο διευθυντής (και ειδικά του συγκεκριμένου κέντρου-που τυγχάνει και Περιφερειάρχης του ομίλου-εξ ου και το ασφυκτικό πρόγραμμα εργασίας).Γενικά ο ιατρός την περισσότερη ώρα είτε θα κάνει καμιά ψιλοδουλειά από τις παραπάνω,είτε θα διαβάζει στο γραφείο του.Αυτοί που πρέπει να πουλήσουν τηλεφωνικώς ή δια ζώσης μπορεί και να παρακολουθούνται,ο ιατρός όμως όχι.

Όσο για το αν θα μπορεί να βγαίνει έξω,αυτό εννοείται ότι άπτεται των υποχρεώσεων που έχει εκείνη την ώρα.Ασφαλώς και προβλέπεται διάλειμμα μέσα στην ημέρα και μάλιστα του συναδέλφου του υπέδειξε ο προϊστάμενός του και που έχει καλά φαγάδικα για να πηγαίνει στο διάλειμμα.Στο συγκεκριμένο κέντρο ο ιατρός δεν είχε ποτέ πρόβλημα και μπορούσε να έχει άδεια να διευθετήσει σημαντικά θέματα.Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλού.Τελικά ή σε μαλάκες έπεσες ή είσαι μεγάλη ψαρούκλα που φοβόσουν να πας ακόμα και για νερό...

4.ΙΚΑ και ΤΣΑΥ πληρωμένα από τους ίδιους ρητά και κατηγορηματικά.Μια ακόμα φορά σε έπιασαν κορόιδο.

5.Είναι 7 ευρώ την ώρα καθαρά στο χέρι.Αν δουλέψεις 6ωρο καθημερινές και 2 Σάββατα το μήνα βγάζεις 1008 ευρώ καθαρά στο χέρι.Αν δουλέψεις παραπάνω βγάζεις ανάλογα.Ο συνάδελφος τους 2 τελευταίους μήνες είχε μείνει μόνος του κι έβγαζε κάτι παραπάνω από 1800 ευρώ το μήνα καθαρότατα,κάνοντας μόνο αυτά που προανέφερα,ούτε πωλήσεις ούτε τηλεπωλήσεις,ούτε IPL ούτε κλινική εξέταση ούτε συνταγογράφηση ούτε τίποτα από αυτά που ανέφερες.Μου είπε βέβαια ότι η βαρεμάρα είχε χτυπήσει τιλτ και θα ήθελε να κάνει κάνα IPL για να περνά η ώρα.

Κάπου άκουσα ότι η εφημερία σε ιδιωτική κλινική είναι λιγότερο από 3 ευρώ την ώρα μεικτά,άσε που δεν κάνεις και πολλές μέρες το μήνα,άσε και την ευθύνη και το άγχος.Ηρεμήστε γιατράρες μου.Μπορεί ιατρικά η εφημερία να είναι πιο ενδιαφέρουσα από το ινστιτούτο,αλλά μην ανησυχείτε:το σκατό θα το τρώτε μετά για το υπόλοιπο της ζωής σας.Χαλαρώστε τώρα που έχετε χρόνο κια βγάλτε και κάνα φράγκο που θα σας χρειαστεί και για μετά.

Συνοψίζοντας:Η δουλειά του ιατρού στο εν λόγω μέρος ΔΕΝ έχει ευθύνες,ΔΕΝ έχει άγχος,ΔΕΝ έχει ιατρικό ενδιαφέρον,ΔΕΝ έχει τρέξιμο,ΔΕΝ έχει πωλήσεις/τηλεπωλήσεις,ΔΕΝ έχει IPL,ΔΕΝ έχει παρακολούθηση από κάμερες.Το σπάσιμο αντικειμενικά είναι ότι βαριέσαι του θανατά και είσαι ανάμεσα σε πωλητές και αισθητικούς και οι μεν πωλητές κάνουν αυτό που όλοι ξέρουμε και που σωστά περιέγραψες,οι δε αισθητικοί όμως είναι μια χαρά άτομα-κουκουρουκου.Ομολογουμένως είναι ψιλοατμόσφαιρα κομμωτηρίου,αλλά μην τα παίρνουμε κι όλα τοις μετρητοίς.Από αύριο στα νοσοκομεία θα τρώμε γερή πίπα.Ας μη βιαζόμαστε.Όπως άλλωστε λένε εκεί,ο ιατρός δεν είναι απαραίτητος.Είναι εκεί,γιατί το λέει ο νόμος.Τα λεφτά είναι super.Βρείτε μου δουλειά με ανάλογα χαρακτηριστικά σε μια εποχή που ο ιατρός είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης από τους ίδιους του τους συναδέλφους και θα βγω να αποκηρύξω το ίδιο μου το ποστ.

Δεν έχω κάτι προσωπικό με σένα nectar,αλλά όφειλα να απαντήσω για να αποκαταστήσω την αξιοπιστία μου.Τα δεδομένα αλλάζουν από όμιλο σε όμιλο,αλλά και από κέντρο σε κέντρο του ίδιου του ομίλου,ανάλογα με το ποιος διευθύνει.Εγώ αναφέρθηκα σε μια συγκεκριμένη θέση.Το τί συμβαίνει αλλού είναι άλλο θέμα και δεν πρέπει να γενικεύουμε,ειδικά όταν αυτά που λέμε θίγουν κάποιους.

Αυτά

ΥΓ:Φαντάζομαι ότι θα έχουν βρει ιατρό μέχρι τώρα.Πάντα έχουν ανάγκη όμως.Και σίγουρα και για 2ο και γιατί όχι και για 3ο ιατρό (σε κάποια καταστήματα άκουσα για 3 ιατρούς).

Προσωπικά εγώ δεν άντεξα σε ανάλογο ινστιτούτο-φίρμα πάνω από 2 ημέρες.

Εννοείται πως ο ιατρός έκανε όλες τις αποκαλούμενες ιατρικές θεραπείες, δλδ αποτριχώσεις με φωτόλυση, κολλαγενέσεις, λέιζερ λιποδιάλυσης και λοιπές παπαριές.

Εννοείται πως έπρεπε να προωθείς πωλήσεις, να βάζεις τις πελάτισσες σε νέες θεραπείες και στα κενά σου έπαιρνες τηλέφωνα σε πελάτισσες.

Τα λεφτά ήταν 650 για 6ωρο πενθήμερο (εναλλασόμενες βάρδιες) και έξτρα μπόνους από τις θεραπείες. Απ'ότι μου'πε συνάδελφος εκεί αν ξεσκιστείς βγάζεις 850-900 το μήνα.

Κανείς δεν σε πληρώνει για να κάθεσαι να διαβάζεις, όπως ειπώθηκε παραπάνω και η μόνη σου αρμοδιότητα να'ναι τα ιστορικά με 1000ε το μήνα, εκτός αν το συγκεκριμένο κέντρο αποτελεί εξαίρεση.

Εν τέλει το θεωρώ ότι πιο εξευτελιστικό και απαξιωτικό για οποιονδήποτε εγάζεται ως ιατρός σε ανάλογο κέντρο. Κατ'εμέ είναι πιο έντιμο να αναζητήσει κανείς άλλου είδους απασχόληση όπου δεν θα χρησιμοποιήσει την ιατρική του ιδιότητα.

Προσωπικά εγώ δεν άντεξα σε ανάλογο ινστιτούτο-φίρμα πάνω από 2 ημέρες.

Εννοείται πως ο ιατρός έκανε όλες τις αποκαλούμενες ιατρικές θεραπείες, δλδ αποτριχώσεις με φωτόλυση, κολλαγενέσεις, λέιζερ λιποδιάλυσης και λοιπές παπαριές.

Εννοείται πως έπρεπε να προωθείς πωλήσεις, να βάζεις τις πελάτισσες σε νέες θεραπείες και στα κενά σου έπαιρνες τηλέφωνα σε πελάτισσες.

Τα λεφτά ήταν 650 για 6ωρο πενθήμερο (εναλλασόμενες βάρδιες) και έξτρα μπόνους από τις θεραπείες. Απ'ότι μου'πε συνάδελφος εκεί αν ξεσκιστείς βγάζεις 850-900 το μήνα.

Κανείς δεν σε πληρώνει για να κάθεσαι να διαβάζεις, όπως ειπώθηκε παραπάνω και η μόνη σου αρμοδιότητα να'ναι τα ιστορικά με 1000ε το μήνα, εκτός αν το συγκεκριμένο κέντρο αποτελεί εξαίρεση.

Εν τέλει το θεωρώ ότι πιο εξευτελιστικό και απαξιωτικό για οποιονδήποτε εγάζεται ως ιατρός σε ανάλογο κέντρο. Κατ'εμέ είναι πιο έντιμο να αναζητήσει κανείς άλλου είδους απασχόληση όπου δεν θα χρησιμοποιήσει την ιατρική του ιδιότητα.

Δεν γνωρίζω ποιος είναι ο κανόνας,για να ξέρω τις εξαιρέσεις.Κι εν τέλει δεν υπερασπίζομαι κανένα από αυτά τα κέντρα.Έχω άλλες πιο σοβαρές δουλειές ν'ασχοληθώ και το έχω γράψει παραπάνω.

Ό,τι γράφω όμως είναι επιβεβαιωμένο κι αυτό που έκανα απαντώντας είναι να υποστηρίξω την εγκυρότητα των γραφομένων μου.Αλήθεια,ήξερε κανείς ότι σε άλλους ομίλους τους χρωστάνε και δεδουλευμένα;Κι όμως τα λεφτά είναι τα προαναφερθέντα,γι'αυτό και ήθελα να ενημερώσω το φόρουμ,γιατί πιστεύω πως πρόκειται για μια ευκαιρία για τα παιδιά που ταλαιπωρούνται με δουλειές του ποδαριού-sorry που σας σκέφτηκα κιόλας,δεν σκοπεύω να το ξανακάνω-ενώ γκρινιάζουν μερικοί ότι οι περισσότεροι μπαίνουν εδώ για να αρπάξουν ό,τι μπορούν χωρίς να συνεισφέρουν.

Εννοείται ότι το αντικείμενο δεν είναι εφαπτόμενο στην ιατρική γνώση,αλλά ας μη μιλάμε για απαξίωση του ιατρού.Όχι όταν κάποιοι βρίσκουν ως δια μαγείας θέση ειδικότητας,τη στιγμή που οι περισσότεροι περιμένουν 5 κι 6 χρόνια.Όχι όταν σε κάνει ο κάθε καθηγητής του κώλου τη Φιλιπινέζα του τάζοντάς σου διδακτορικά και εργασίες,χωρίς ασφαλώς να υλοποιεί τις υποσχέσεις του.Όχι όταν φιλάς κατουρημένες ποδιές για να μπεις σε χειρουργεία.Όχι όταν η Ιατρική είναι υπόθεση των ημέτερων,των παιδιών,των ανηψιών,των γκόμενων και των κομματόσκυλων.

Δεν χρειάζεται να πουλάμε εξυπνακίστικες ανοησίες περί εξευτελισμού κι απαξίωσης από τρίτους,όταν αυτά προέρχονται από τους ίδιους μας τους κόλπους και τους ίδιους τους συναδέλφους.

Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ δουλειά με το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ job description στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μέρος υπό τις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ συνθήκες,είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ συναδέλφους.

Δε με ενδιαφέρει να πουλήσω μούρη εδώ μέσα,ούτε να κοροϊδεύω τον ένα και τον άλλο.Απλά όταν κάτι πιστεύω ότι αξίζει να το ξέρουν κι άλλοι,φροντίζω να το μάθουν.Έτσι απλά.

Αγαπητέ τετραγωνοπαντελονή,

Προφανώς και παρεξήγησες τις προθέσεις μου, κρίνοντας από το ερειστικό σου ύφος. Επειδή όμως, αυτά συμβαίνουν σε έναν απρόσωπο χώρο και ειδικά όταν ένα μέλος είναι νέο, οφείλω κι εγώ να υπερασπιστώ την αξιοπιστία μου και το αγνό των προθέσεών μου.

1. Σαφώς και ΔΕΝ αμφισβητώ την αξιοπιστία σου. Δε σε γνωρίζω καν. Εσύ όμως το έκανες για τα δικά μου λεγόμενα. Δε θα έγραφα ΚΑΝ την εμπειρία μου, αν δεν πίστευα ότι απλά έκανες copy-paste μία αγγελία που βρήκες, με σκοπό να βοηθήσεις. Εάν γνώριζα ότι έχεις συγκεκριμένη δέσμευση, από έμπιστό σου άνθρωπο για τις συνθήκες τις δουλειάς, δε θα είχα κανένα λόγο να μιλήσω. Αυτό όμως, το ανέφερες αφότου είχα μοιραστεί μαζί σας τις προσωπικές μου εμπειρίες. Τις οποίες παρεπιπτόντως, μπορούν να επιβεβαιώσουν και άλλα μέλη του φόρουμ, με τα οποία υπήρξαμε επί μακρόν συνάδελφοι στο ίδιο κατάστημα και που έχουν τραβήξει πολύ περισσότερα από μένα, ακριβώς γιατί εγώ δεν ήμουν τόσο «ψαρούκλα», όπως με αποκάλεσες αυθαίρετα και βιαστικά.

2. Το ωράριο στο συγκεκριμένο κατάστημα που αναφέρεσαι (βόδι-λάιν Πατησίων μιας και αναφέρθηκε πια), μπορεί να είναι όντως έτσι. Δεν είμαι εκεί για να ξέρω. Εγώ δούλεψα στον όμιλο που ανήκουν Πρίνου και DNA και έχω περάσει και από τις δύο αλυσίδες σε διάφορα καταστήματα. Από την εμπειρία μου, (ΝΑΙ εγώ έχω προσωπική, σε αντίθεση με σένα), ήταν ζήτημα να υπήρχαν 5 γιατροί από τους 50+ του ομίλου που να ήταν 6ωροι ή 4ωροι. Οι υπόλοιποι ήμασταν 8ωροι στο ΠΕΡΙΠΟΥ 11-7, που σχεδόν πάντα σημαίνει 10-10.30 με 20.00-20.30.

3. Προφανώς και δεν έχεις ΙΔΕΑ από IPL! Πρόσεξε: ΔΕ ΣΟΥ ΤΗ ΛΕΩ!!! ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ και ΔΕΝ ξέρεις. Δε σπούδασες φωτοαποτρίχωση. Όταν όμως,

• Έχω δουλέψει 1 χρόνο full IPL (10-15-20 θεραπείες την ημέρα)

• έχω μιλήσει πάμπολλες φορές με δερματολόγους και πλαστικούς χειρουργούς, με τους οποίους συνεργάζεται ο εν λόγω όμιλος, στα μηνιαία meetings και στις προγραμματισμένες επισκέψεις τους στα καταστήματα και όταν έχω βαρεθεί να ακούω «προσέχετε με τις εντάσεις, είναι αδύνατο να μην κάψετε, θα βρεθείτε να σας τρέχουν στα δικαστήρια όπως η……. και ο……….. και δυστυχώς ο όμιλος ΔΕΝ καλύπτει…», τότε ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, μη μου λες εμένα για το αν υπάρχει η όχι κίνδυνος να βρεθεί ο γιατρός εκτεθειμένος. Ειδικά όταν ή αγωγή είναι ο μόνος τρόπος για τον πελάτη να "αποσβέσει" μέρος των χρημάτων που του φάγανε κάποια όρνεα χωρίς συνείδηση και ηθικές αναστολές.

Όσο για το δοκιμαστικό που λες, δεν είναι πάντα ενδεικτικό, ούτε αποκλείει καταστάσεις όπως:

• απόκρυψη πρόσφατης έκθεσης στον ήλιο -> έγκαυμα

• απόκρυψη λήψης φαρμάκων τα οποία προκαλούν φωτοευαισθησία- φωτοαλλεργία (λήψη roaccutane ακόμα και 1 δισκίου πριν από 5 μήνες μπορεί να σε κάνει φλαμπέ!)

• άρνηση λόγω λαλακίας του πελάτη να φορά αντηλιακό

• απόκρυψη σοβαρών παθήσεων που αποτελούν απόλυτη αντένδειξη για IPL

• απληστία των προϊσταμένων να πωληθεί το πρόγραμμα σε άτομα με απόλυτη αντένδειξη και πίεση για εφαρμογή της θεραπείας, ακόμα κι αν αυτό είναι αδύνατο.

4. Σε κανα-δυό μεγάλα καταστήματα μόνο υπάρχει και η περιγραφή του γιατρού που δίνεις (δηλαδή χλίδα και «μούρη», μόνο μόστρα την ποδιά για εντυπωσιασμό των πελατών, Depon,Panadol και Simeco). 1-2 άτομα από τα 50.

Αν πρόκειται για τέτοια και μόνο θέση ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (αν και στον όμιλο που δούλευα και αυτοί οι 1-2 γιατροί δεν ήταν τόσο χαλαροί όσο περιγράφεις, τους είχα δει να τους μαζεύει πλειστάκις από κουζίνα και μπάνιο ο κάθε προϊστάμενος και όχι και πολύ «κομψά»).

5. Το ότι δεν υπάρχει πίεση για πωλήσεις και τηλέφωνα, ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ. Δεν υπάρχει γιατρός, που να έχω μιλήσει και να μην έχει πιεστεί με τον οποιοδήποτε κομψό ή μη τρόπο.

6. Σε λαλάκες όντως έπεσα, αλλά ευτυχώς που ΔΕΝ ήμουν «ψαρούκλα», όπως με αποκάλεσες, γιατί τώρα θα πλήρωνα εγώ το πρόστιμο στο ΤΣΑΥ, αντί για αυτούς. Σε άρνησή τους να μου ξεκαθαρίσουν αν καταβάλλεται ή όχι, απευθύνθηκα στο ΤΣΑΥ και ξεκίνησε υπηρεσιακή αναζήτηση, που κράτησε πάνω από 6μηνο και απέδειξε ότι εξαρχής ΔΕΝ είχαν καταβάλει τα νόμιμα. Έχω τις κοινοποιήσεις του ΤΣΑΥ προς όλες τις εταιρίες από τις οποίες πέρασα, όπου το ΤΣΑΥ τους εγκαλεί στην άμεση καταβολή των οφειλών. Όταν μάλιστα πρωτοέκανα εγγραφή στο ΤΣΑΥ, οι ίδιοι οι υπάλληλοι με προειδοποίησαν ότι αυτού του τύπου τα κέντρα συχνά δεν καταβάλλουν εισφορές. Έχω γνωστούς που το ανακάλυψαν στην ειδικότητα...

7. Χαίρομαι ειλικρινά αν είναι 7 ευρώ την ώρα. Εγώ ακόμα και τώρα ξέρω για 3,5 και 4, που είναι τελείως εξευτελιστικά (παρεπιπτόντως 7 δίνω και στην αλβανή…).

8. Δε θεωρώ τον εαυτό μου γιατράρα, αλλά ούτε και τη δουλειά στο αντικείμενό μου ΣΚΑΤΟ. Ντρέπομαι και που το διάβασα αυτό...

9. Τέλος ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ οτι «Τα δεδομένα αλλάζουν από όμιλο σε όμιλο,αλλά και από κέντρο σε κέντρο του ίδιου του ομίλου,ανάλογα με το ποιος διευθύνει.Εγώ αναφέρθηκα σε μια συγκεκριμένη θέση.Το τί συμβαίνει αλλού είναι άλλο θέμα και δεν πρέπει να γενικεύουμε», αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί σε έθιξα, αφού:

• ούτε είχες ξεκαθαρίσει λεπτομέρειες στο πρώτο ποστ, ώστε να θεωρείς ότι σε έβγαλα ψεύτη, αλλά και

• είχα απόλυτα ξεκαθαρίσει τη θέση μου και τις προθέσεις μου στην τελευταία μου παράγραφο («Αυτά από καρδιάς και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, δε θέλω να κόψω κανενός την τύχη, απλά θα ήθελα να τα είχα ακούσει κι εγώ προτού ξεκινήσω. Σε όποιον τ' αντέχει το στομάχι του, καλή υπομονή, γράφτε τους και κοιτάξτε να μην αλλοτριωθείτε».)

Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη για το μακρυσκελέστατο ποστ, αλλά όταν ένα μέλος έχει 4 μόλις ποστ μέσα σε 1 χρόνο και αυτά μόνο για να βοηθήσει και να μοιραστεί καρατσεκαρισμένες προσωπικές εμπειρίες, από αληθινή αλληλεγγύη και όχι μαϊμού, όπως μου πρόσαψες, τότε δεν πρέπει να το πυροβολάμε. Έτσι δικαιώνονται όλοι όσοι από εμάς δεν τολμάμε να γράψουμε, για να μην πέσουμε θύματα παρανόησης και συκοφάντησης.

Edited by nectar

Η Νεκταρία μου άναψε φωτιές γιατί κι εγώ το ΤΣΑΥ το θεωρούσα δεδομένο και δεν το έχω ψαχουλέψει ως τώρα.

ΤΟ ΜΟΝΟ καλό που μπορώ να σκεφτώ από αυτή τη δουλειά είναι ο στάνταρ και έγκαιρα καταβεβλημένος μισθός.

Επειδή ΚΑΙ ΕΓΩ όπως και η Νεκταρία , έχω εργαστεί σε τέτοιο χώρο , ΑΡΝΟΥΜΑΙ να πιστέψω αυτό που περιγράφει ο δημιουργός του θέματος.

Συγγνώμη προκαταβολικά αλλά ακόμη και στις μέρες των παχιών αγελάδων ο όμιλος μας ΈΣΤΥΒΕ.

Χρησιμοποιούσε το όποιο κύρος προκύπτει από την χαλαρώς εννοούμενη λέξη "ιατρός' σαν αναλώσιμο, ευτελίζοντας κάθε συνιστώσα του χαρακτήρα του φέροντος την εκποιούμενη αυτή ιδιότητα (του ιατρού).

Βλέπετε αγαπητοί αναγνώστες, στη διαδρομή πώλησης του όποιου -λιγότερο ή περισσότερο ανούσιου- προϊόντος , ο ιατρός ήταν πάντοτε μία μεγάλη φωτεινή επιγραφή, τεχνηέντως επιζητούμενη την κατάλληλη στιγμή σαν καταλύτης στην υπογραφή της σύναψης δανείου με κάποια τράπεζα.......Η επιγραφή έλεγε ένα μεγάλο "ΝΑΙ" σε όποια απατηλή υπόσχεση έδινε εκείνη την ώρα ο πωλητής. Μία γλάστρα με δικαιώματα yesMan λοιπόν...

Τι??? Αρνήθηκες? Τότε αρχίζουν οι κόλαφοι, οι κατηγορίες κα ο συκοφαντίες...

Δε βοηθάς την πώληση? Τότε είσαι αντιεμπορικός, αναφέρεσαι στα κεντρικά και ζητείται αντικατάστασή σου

IPL

Υπάρχουν 2 είδη ιατρών που κάνουν τα IPL. Αυτοί που θέλουν μετά να συνεχίσουν τη ζωή τους χωρίς την παραμικρή πιθανότητα επιπλοκών και αυτοί που -από σεβασμό στον ταλαίπωρο που τσίμπησε στο δόλωμα- θέλουν να κάνουν την καλύτερη δυνατή δουλειά για τα τρελά χρήματα του πελάτη.

Οι πρώτοι λειτουργούν όπως λέει ο squarepants.

Σιγά σιγά να αυξήσουμε την ένταση αρχίζοντας από χαμηλά, δεν δίνουμε πολλά Joule/cm2 απότομα αν δεν ξέρουμε το δέρμα.Το δε καλοκαίριιιιι???!!! ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ...Σβηστό το μηχάνημα γιατί οι περισσότερες δεν προσέχουν όπως τους λες και άλλα τέτοια....

Οι δεύτεροι όμως αποφασίζουν να διαφοροποιηθούν από την πιο πάνω λογική. Αντί στο tέλος της 8άδας ή της 12άδας να πουν στην κυρία " Ξέρετε καλά πήγαμε αλλά χρειάζεστε άλλες 12 γιατί τώρα ξεκινήσαμε να σας πηγαίνουμε δυνατά" (και άρα και σωστά για όσους ξέρουν από Ιpl) , προτιμούν να πάνε στα όρια του δέρματος. Ελέγχουν για τα χαρακτηριστικά σημεία βέλτιστης και υπερβολικής έντασης και σε 10-20 φλας έχουν αγγίξει το όριο. Η κυρία, αν έχει IQ πάνω από το ραδίκι, σε 4-6 θεραπείες θα μιλάει με τα καλύτερα λόγια για τον ιατρό και θα του εκμυστηρεύεται πώς οι πωλητές την πιέζουν να πάρει δεύτερο δάνειο κρυφά από το σύζυγο , την ώρα που έχουν γεμίσει και τις 4 κάρτες που της έβγαλαν εν ριπή οφθαλμού...

Στο κάτω κάτω της γραφής τα IPL και 2-3 θεραπείες της αισθητικής είναι και τα μόνα που μπορεί και να αποδώσουν οπότε γιατί να τα χαντακώσουμε και αυτά...??? Από φόβο, αδιαφορία κι αίσθημα αυτοσυντήρησης ίσως...

ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ

Γιατί να πληρώνεις ένα απόφοιτο σχολής τόσα χρήματα για να κάθεται? ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ?

Θα του τα δίνεις για να τον χρησιμοποιείς. Γιατί θα το βάζεις να λέει τις π@π@ριές σου στους πελάτες. Κι ενώ εσύ πουλάς αέρα και θα βγάζεις τρελό χρήμα θα του δίνεις κι ένα 250άρι του λευκοντυμένου για να ευτελίζει την ουσία της επιστήμης του.

Είναι δουλειά παιδιά. Αν πρέπει να την κάνει κανείς ας την κάνει... Από εκεί και πέρα, άβυσσος

Edited by schumifer

@ nectar

Συμφωνώ σε ΟΛΑ μαζί σου,εκτός από το κομμάτι για τη δουλειά του ιατρού στο νοσοκομείο.Ναι,πολλές φορές ο ιατρός το τρώει το σκατό στο νοσοκομείο μεταφορικά και κυριολεκτικά.Είτε αγαπάμε τη δουλειά μας είτε όχι...

@ schumifer

Συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου και διαφωνώ μόνο σε μερικά σημεία.Όχι τόσο στο γενικό κανόνα,όσο πάλι για το θέμα ότι αλλού μπορεί να ισχύουν άλλα.Δεν χρειάζεται να ξαναπώ ό,τι είπα παραπάνω για τον εν λόγω ιατρό και την τυπική παρουσία του εκεί.Αν αρνείσαι να το πιστέψεις,δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη.

Αλλού μπορεί να κάνουν ουρά οι ιατροί για μια θέση και να τους απομυζούν,όπως λες και με την επικρεμάμενη απειλή της απόλυσης κι αλλού να τους ψάχνουν με το φανάρι και να μην τους βρίσκουν.Ενημερώτικά στον όμιλο αυτό είχαν πρόβλημα κάποτε, όταν ο ιατρός έφυγε από το κατάστημα Πειραιά,δεν αντικαταστάθηκε,τους έγινε επιθεώρηση εργασίας,δεν βρήκαν κάποιον στη θέση του και τους σταμάτησαν τη δουλειά για 1 μήνα+πρόστιμο.

Όπως καταλαβαίνεις δεν έχουν πάντα και τη μεγάλη πολυτέλεια να διώχνουν εύκολα ιατρούς στο εν λόγω μέρος και μάλιστα όταν βρίσκουν κάποιον που έχει κάνα χρόνο αναμονή μπροστά του (χωρίς άλλες υποχρεώσεις), κάνουν και πάρτυ,γιατί θα βολευτούν για κάνα χρόνο κι αυτοί και δεν θα τρέχουν κάθε 2 μήνες να βρουν αντικαταστάτη,επειδή ο προηγούμενος πήρε αγροτικό κλπ.Εκτός πια κι αν έχουν ήδη βρει αντικαταστάτη που θα είναι σε θέση να κάνει αυτά που λες και δεν θα την κάνει κι αυτός αηδιασμένος στην εβδομάδα πάνω.Ίσως έτσι να εξηγείται και το χαλαρό των απαιτήσεων για το συγκεκριμένο συνάδελφο:έπαθαν κι έμαθαν.Βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται.

Ξαναλέω όμως ότι αναφέρομαι σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση.

ΥΓ:Για να κλείνουμε κιόλας και με την υπόθεση,εμένα δεν με ενδιαφέρει να υποστηρίξω αυτά που γίνονται σε τέτοια μέρη,που θεωρώ πράγματι ότι πουλάνε μια εικονική πραγματικότητα και ωθούν στα άκρα των οικονομικών και ψυχικών αντοχών τους κάποιους ταλαίπωρους κι εύπιστους συνανθρώπους μας.Δεν αντικρούω αυτά που έχουν γραφτεί ότι ισχύουν σε άλλα κέντρα και ομίλους.Αλλά επαναλαμβάνω ότι μιλάω για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πόστο (έλεος πια!).Και σε τελική ανάλυση είναι αλήθεια ότι η θέση του νέου (ειδικά) ιατρού είναι μέσα στη δράση κι όχι να αντιμετωπίζει καταστάσεις τύπου κέντρου αισθητικής κάνοντας ξένα προς αυτόν πράγματα όπως πωλήσεις κλπ (κατ' άλλους) ή την καλοπληρωμένη γλάστρα (κατά τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ για την οποία άνοιξα το τόπικ).Αλλά επιτρέψτε μου να τονίσω,κλείνοντας,ότι αυτή την πρόσβαση στη δράση την αποκλείει πρώτο και κύριο το κράτος κι έπειτα οι καλοί μας παλαιοί συνάδελφοι και οι σεβαστοί μας καθηγητές-διαμορφωτές των βασικών ιατρικών γνώσεών μας.

@ nectar

Συμφωνώ σε ΟΛΑ μαζί σου,εκτός από το κομμάτι για τη δουλειά του ιατρού στο νοσοκομείο.Ναι,πολλές φορές ο ιατρός το τρώει το σκατό στο νοσοκομείο μεταφορικά και κυριολεκτικά.Είτε αγαπάμε τη δουλειά μας είτε όχι...

χαίρομαι που ξεκαθαρίσαμε αμφότεροι ότι είχαμε καλές προθέσεις, απλά μία διευκρίνηση:

Σαφώς και το τρως το σκατό σε νοσοκομείο με το κουτάλι. Ακόμα μου βρωμάω από συμμετοχή μου ως 2ετής σε επέμβαση σε ειλεό, που λερώθηκα με εντερικό περιεχόμενο μέχρι τα εσώρουχα. Πλειστάκις έφτασα στα όρια του εμετού, από ορκισμένους άπλυτους ασθενείς στα ΤΕΠ κάνοντας την καλοκαιρινή μου φοιτητική πρακτική, παρά την παροιμιώδη μου ανοχή σε οσμές και θεάματα.

Όμως η βρώμα που έφαγα στα Πρίνου από την κάθε άπλυτη, που ερχόταν να της άποτριχώσω το τέτοιο της, είναι απαράμιλλη. Τουλάχιστον στο ΤΕΠ, καταλήγουν απροετοίμαστοι και αιφνιδιαστικά οι ασθενείς. Τί να πει κανείς όμως για κάποιες βρωμιάρες, που ενώ ξέρουν το ραντεβού τους 1 μήνα πριν, δε φροντίζουν να έχουν πλυθεί ή ξυριστεί, όπως επιβάλλεται, με αποτέλεσμα να πρέπει να τις ξυρίζει ο γιατρός. Σε 1 χρόνο κόπηκα 3 φορές από ξυράφι και πάνω από γάντια και αρρώσταινα από άγχος μην κολλήσω και τίποτα. Θυμάμαι είχα μία πελάτισα, που βρώμαγε τόσο πολύ το τέτοιο της, που κάθε φορά που την έβλεπα στο ημερήσιο πρόγραμμα, πήγαινα να προμηθευτώ μάσκα, για να παραστήσω τη συναχωμένη! Μια φορά τη ρώτησα προφασιζόμενη άλλο λόγο, αν είχε πλυθεί πριν έρθει και μου απάντησε έκπληκτη, ότι κάνει κάθε 3 μέρες μπάνιο και εξάλλου, γιατί να έκανε πριν, αφού θα έκανε αμέσως μετά;(!). Σε διαβεβαιώ ότι δεν επρόκειτο για μεμονωμένο γεγονός...

Απλά για να μη νομίζει κανείς, ότι το σκατό το τρως μόνο στο νοσοκομείο.

Βασικά, έχω πάμπολλα φαιδρά έως εξοργιστικά να παραθέσω, αλλά ας μην πλατειάζουμε άλλο.

Πάντως, είναι τεράστια αλήθεια, ότι κάπως πρέπει να διανυθούν αυτά τα χρόνια της αναμονής, ακόμα κι αν αναγκαστούμε να κάνουμε πράγματα, που υπό ιδανικές συνθήκες δε θα ήταν το όνειρό μας... (όπως το να κάνουμε "λαμπρή καριέρα IPLλόγου - τριχολόγου", όπως μας είχε πει κατάμουτρα μία αγράμματη προϊσταμένη σε μένα και σε μία άλλη φίλη γιατρό).

Edited by nectar

• Αφροδίτη changed the title to Εργασία σε κέντρα αισθητικής
  • 8 months later...

Παιδες καλησπερα.

Έχει κανείς ιδέα πώς είναι η εργασια του ιατρου σε κεντρα αιθητικης; ακουσα οτι ασχολεισαι με ληψη ιστορικου και με καποια διαγνωστικα τεστ. Υπαρχει περεταιρω ευθυνη/πιθανοτητα να παει κατι στραβα και να τρεχεις και να μην φτανεις;