Jump to content

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Ομοιοπαθητικής


lamia

Recommended Posts

Αγαπητέ γιατρέ,

Με ιδιαίτερη χαρά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών που λειτουργεί εδώ και δύο χρόνια στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου (στη Σύρο) με τίτλο «Ολιστικά Εναλλακτικά Θεραπευτικά Συστήματα-Κλασική Ομοιοπαθητική».

http://www.syros.aegean.gr/homeopathy

Στο Μεταπτυχιακό αυτό Πρόγραμμα Σπουδών συμμετέχει η Διεθνής Ακαδημία Κλασικής Ομοιοπαθητικής http://www.vithoulkas.com .

Αν θέλετε να έχετε μία γενική ενημέρωση για την ομοιοπαθητική, τις αρχές και τους κανόνες της μπορείτε να ανατρέξετε στο παρακάτω link http://www.vithoulkas.com/content/view/42/54/lang,el/

Για περαιτέρω ενημέρωσή σας, σας παραθέτουμε και το link με τον «Ορισμό Υγείας» του Γιώργου Βυθούλκα.

http://www.vithoulkas.com/content/view/39/51/lang,el/

Με εκτίμηση

Μαρία Χωριανοπούλου

Maria Chorianopoulou, PhD

Assistant to Professor George Vithoulkas

Lecturer of Panteion University, Greece

+30 697 2393355

maria@vithoulkas.com

www.vithoulkas.com

www.vithoulkasbooks.gr

www.syros.aegean.gr/homeopathy

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Το μεταπτυχιακό αυτό πρόγραμμα για φέτος θα δεχθεί 40 άτομα ,άρα αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου αφήσει ένα pm για αν του στείλω παραπάνω πληροφορίες. Οι εγγραφές έχουν ξεκινήσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το είχα δει πέρυσι αυτό το κείμενο. Βέβαια μάλλον δεν πρέπει να έχει καμιά σχέση γιατί αυτά πέρυσι ήταν απλά σεμινάρια που τα διοργάνωνε κάποιος σύλλογος επί πληρωμής, ενώ εγώ γράφω για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του πανεπιστημίου του Αιγαίου και βέβαια από όσο γνωρίζω δεν έχει δίδακτρα. Η φοίτηση είναι 2ετής.

Έχω συγκεντρώσει τηλέφωνα και διευθύνσεις για όσους ενδιαφέρονται να το ψάξουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα και λίγο παρακάτω τα κείμενα.

Κάποιος γράφει και για το μεταπτυχιακό.

Το έχει παρακολουθήσει κάποιος?

Μπορεί να μας δώσει πληροφορίες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλά, είναι νόμιμο ένα τμήμα Μηχανικών να δίνει μεταπτυχιακό ιατρικής;

Έχει το τμήμα αυτό μέλη ΔΕΠ γιατρούς που θα διδάσκουν τα ιατρικά μαθήματα ή όλα θα γίνονται από "επισκέπτες" καθηγητές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ύπαρξη και μόνο μεταπτυχιακού σε μια παντελώς άσχετη σχολή αρκεί νομίζω για να αποδείξει το πόσο "σοβαρό" είναι αυτό, η ομοιοπαθητική, ο Βυθούλκας και το εναλλακτικό του Νομπέλ(!)

Η όλη κατάσταση είναι νομότυπη διότι ο νομοθέτης το θεώρησε δεδομένο οτι πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη συνάφεια των αντικειμένων και δε το έθεσε ως προϋπόθεση, αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη και στο πανεπιστήμιο αιγαίου ειναι γνωστό οτι έχουν καλό τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων, οπότε όλα ερμηνεύονται.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ύπαρξη και μόνο μεταπτυχιακού σε μια παντελώς άσχετη σχολή αρκεί νομίζω για να αποδείξει το πόσο "σοβαρό" είναι αυτό, η ομοιοπαθητική, ο Βυθούλκας και το εναλλακτικό του Νομπέλ(!)

Η όλη κατάσταση είναι νομότυπη διότι ο νομοθέτης το θεώρησε δεδομένο οτι πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη συνάφεια των αντικειμένων και δε το έθεσε ως προϋπόθεση, αλλά είναι πολλά τα λεφτά Άρη και στο πανεπιστήμιο αιγαίου ειναι γνωστό οτι έχουν καλό τμήμα διοίκησης επιχειρήσεων, οπότε όλα ερμηνεύονται.....

Συνάδελφε έχεις δίκιο. Πράγματι πιστεύω ότι θα έπρεπε το συγκεκριμένο αντικείμενο να διδάσκεται στο πανεπιστήμιο της ιατρικής , αλλά για λόγους που δεν τους κατανοώ διδάσκεται στο πανεπιστήμιο του Αιγαίου. Αυτό όμως δεν θα πρέπει να μειώνει την προσπάθεια που γίνεται ώστε να διδάσκεται και αυτό το αντικείμενο στην Ελλάδα και μάλιστα από έναν τόσο διακεκριμένο καθηγητή.

Στην ομοιοπαθητική πιστεύουν πολλοί ασθενής και μάλιστα καθημερινά συναντώ κόσμο που μου λέει ότι αντιμετώπισαν χρόνια προβλήματα που είχαν ,με θεραπεία που τους έδωσε ομοιοπαθητικός. Δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι ψέματα. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι θα πρέπει να δώσουμε την δυνατότητα να ακουστεί και αυτή η φωνή. Άλλωστε βλέπω ότι το μεταπτυχιακό αφορά ιατρούς και πιστεύω ότι οι δρόμοι γνώσεων που ανοίγονται από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μπορεί να μας βοηθήσει μελλοντικά στην δουλεία μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοί ασθενείς σου θα έχουν βοηθηθεί και από τις βιταμίνες που τους συνταγογράφησε κάποιος για να σταματήσουν να τον πρήζουν αφού ουσιαστικώς δεν είχαν τίποτα. Δε λειτουργεί η σύγχρονη ιατρική με αυτό το τρόπο, όχι τουλάχιστον εαν κάποιος την ασκεί ως επιστήμων. Αν διαβάσεις τις περισσότερες διπλές-τυφλές μελέτες και σχεδόν όλες τις σοβαρές μετα-αναλύσεις θα δείς οτι είναι κομπογιαννήτες στη καλύτερη των περιπτώσεων. Μη μιλήσω για τους νέους νόμους της φυσικής και της χημείας που πιστεύουν οτι ισχύουν.

Αν θές να το κάνεις για να βοηθήσεις έναν ασθενή αξιοποιόντας τη δύναμη του placebo, γιατί αυτό είναι, τότε δίνε τους όποιο ομοιοπαθητικό θές. (το κατα πόσο ηθικό είναι αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, αλλά τα στατιστικά λένε οτι τουλάχιστον το 50% των ιατρών συνταγογραφούν placebo εν γνώση τους. Εαν κάποιος διάκειται θετικώς στην ομοιοπαθητική, και άρα έχει περισσότερες πιθανότητες να τον "πιάσει" αυτή η λύση, δε βλέπω το λόγο να μην ακολουθηθεί.) Ούτως ή αλλώς, όλα νεράκι είναι και όλα έχουν το ίδιο ακριβώς φαρμακοδυναμικό και φαρμακοκινητικό προφίλ... αυτό του νερού. Μη σπαταλάς χρόνο και χρήμα για μ@λ@κίες.

Όποιος διαθέτει και τα 2, η συμβουλή μου είναι να ασχολοληθούν με την θεραπευτική ύπνωση. Μπορεί κι εδώ τα επιστημονικά δεδομένα να μην είναι άπολύτως τεκμηριωμένα, αλλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ τους. Έχω δει με τα μάτια μου ύπνωση που μέσα σε 2 λεπτά επέφερε τέτοιο βαθμό αναλγησίας που τα "κροκοδειλάκια" κλεισμένα στη τελευταία βαθμίδα στο πήχη του, του φαίνονταν απλώς ως μια "μικρή ενόχληση" emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^ a b c Shang A, Huwiler-Müntener K, Nartey L, Jüni P, Dörig S, Sterne JA, Pewsner D, Egger M (2005), "Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy", Lancet 366 (9487): 726–732, doi:10.1016/S0140-6736(05)67177-2, PMID 16125589 .

http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy#cite_note-shang-15

Στατιστικη δεν ξερουν όλοι, αλλά ούτε βασική χημεία?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοί ασθενείς σου θα έχουν βοηθηθεί και από τις βιταμίνες που τους συνταγογράφησε κάποιος για να σταματήσουν να τον πρήζουν αφού ουσιαστικώς δεν είχαν τίποτα. Δε λειτουργεί η σύγχρονη ιατρική με αυτό το τρόπο, όχι τουλάχιστον εαν κάποιος την ασκεί ως επιστήμων. Αν διαβάσεις τις περισσότερες διπλές-τυφλές μελέτες και σχεδόν όλες τις σοβαρές μετα-αναλύσεις θα δείς οτι είναι κομπογιαννήτες στη καλύτερη των περιπτώσεων. Μη μιλήσω για τους νέους νόμους της φυσικής και της χημείας που πιστεύουν οτι ισχύουν.

Αν θές να το κάνεις για να βοηθήσεις έναν ασθενή αξιοποιόντας τη δύναμη του placebo, γιατί αυτό είναι, τότε δίνε τους όποιο ομοιοπαθητικό θές. (το κατα πόσο ηθικό είναι αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, αλλά τα στατιστικά λένε οτι τουλάχιστον το 50% των ιατρών συνταγογραφούν placebo εν γνώση τους. Εαν κάποιος διάκειται θετικώς στην ομοιοπαθητική, και άρα έχει περισσότερες πιθανότητες να τον "πιάσει" αυτή η λύση, δε βλέπω το λόγο να μην ακολουθηθεί.) Ούτως ή αλλώς, όλα νεράκι είναι και όλα έχουν το ίδιο ακριβώς φαρμακοδυναμικό και φαρμακοκινητικό προφίλ... αυτό του νερού. Μη σπαταλάς χρόνο και χρήμα για μ@λ@κίες.

Όποιος διαθέτει και τα 2, η συμβουλή μου είναι να ασχολοληθούν με την θεραπευτική ύπνωση. Μπορεί κι εδώ τα επιστημονικά δεδομένα να μην είναι άπολύτως τεκμηριωμένα, αλλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ τους. Έχω δει με τα μάτια μου ύπνωση που μέσα σε 2 λεπτά επέφερε τέτοιο βαθμό αναλγησίας που τα "κροκοδειλάκια" κλεισμένα στη τελευταία βαθμίδα στο πήχη του, του φαίνονταν απλώς ως μια "μικρή ενόχληση" emconfused

Σε αυτό ακριβός το συμπέρασμα ήθελα να καταλήξω και στο προηγούμενο post μου.

Κατά την γνώμη μου δεν θα πρέπει να χαρακτηρίζουμε κάτι χωρίς να το γνωρίζουμε καλά. Για να είμαι ειλικρινής το τελευταίο διάστημα έχω ξεκινήσει και ψάχνω το συγκεκριμένο θέμα. Έχω διαβάσει αρκετές μελέτες και δεν έχω δει να καταλήγουν στα συμπεράσματα που αναφέρεις…(κομπογιαννήτες). Θεωρώ δεδομένο ότι συμμετέχει στην θεραπεία που προτείνουν και ο ψυχολογικός παράγοντας. Όμως σε όλες τις παθήσεις είναι δεδομένο ότι καλή ψυχολογία βοηθάει στην θεραπεία.

Είμαι σίγουρος ότι δεν λύνονται όλα τα προβλήματα μόνο με την φαρμακευτική αγωγή και ελπίζω σε αυτό να συμφωνούμε όλοι.

Πρέπει να δώσουμε την ευκαιρία να ακουστεί και αυτή η φωνή! Άλλωστε μιλάμε για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα 2 ετών που δεν διδάσκεται μόνο στην χώρα μας άλλα σε πολλές χώρες του κόσμου.

Αν και οι θέσεις είναι μόλις 40 και από ότι είδα πέρυσι καλύφθηκαν όλες, πιστεύω ότι τα κριτήρια επιλογής είναι αντικειμενικά και δεν προβλέπονται εξετάσεις. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι αναγνωρισμένο από το Ελληνικό κράτος.

Άρα δίνει την δυνατότητα σε κάποιον που θέλει να διδαχθεί την ομοιοπαθητική, σε 2 χρόνια να έχει τίτλο μεταπτυχιακού ώστε να μπορέσει να ξεκινήσει και το διδακτορική του διατριβή.( προϋπόθεση στις περισσότερες ιατρικές σχολές στην Ελλάδα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω οτι έχω καταστησει σαφέστατη τη θέση μου περι του συγκεκριμένου ζητήματος πολλάκις σε αυτό το φόρουμ. Το ίδιο έχει κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας σε άλλα φόρα. Μεγάλα παιδία είστε, μεγάλα παιδιά είναι και όσοι ασθενείς καταφεύγουν σε κάθε είδους κομπογιαννητισμό, και καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του βασιζόμενος στις δυνατότητές του, τη μόρφωσή του, την ευφυΐα του, τις εμπειρίες του, τη κοσμοθεωρία του, κοκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω οτι έχω καταστησει σαφέστατη τη θέση μου περι του συγκεκριμένου ζητήματος πολλάκις σε αυτό το φόρουμ. Το ίδιο έχει κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας σε άλλα φόρα. Μεγάλα παιδία είστε, μεγάλα παιδιά είναι και όσοι ασθενείς καταφεύγουν σε κάθε είδους κομπογιαννητισμό, και καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του βασιζόμενος στις δυνατότητές του, τη μόρφωσή του, την ευφυΐα του, τις εμπειρίες του, τη κοσμοθεωρία του, κοκ.

συνάδελφε δεν νομίζω ότι η απόλυτη άρνηση και ο στρουθοκαμηλισμός απέναντι σε κάθε νέα προσπάθεια είναι η λύση.το πρόβλημα μας δεν πρέπει να είναι το πως θα λιθοβολήσουμε όσους υποστηρίζουν εναλλακτικές μορφές θεραπείας αλλά το πως η κλασσική ιατρική σε συνάρτηση με τις θεραπείες αυτές θα βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των ασθενών.μιλάς για ψεύτικες έρευνες υπέρ ομοιπαθητικών σκευασμάτων....αναρωτιέμαι αν δεν έχεις βαρεθεί ακόμα τις δήθεν αληθινές έρευνες που μας παρουσιάζουν οι φαρμακευτικοί αντιπρόσωποι καθημερινά για να γράφουμε φασονάκια αγνώστου προελεύσεως και ποιότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχας το γεγονος και μονο οτι μια νεα ταση εμφανιζεται δε σημαινει οτι ντε και καλα πρεπει να ενταχθει καθ'οιοδηποτε τροπο στη κλινικη πραξη. Η οποια τετοια ταση, θα πρεπει να κερδισει με το σπαθι της (βλεπε σοβαρες διπλες-τυφλες μελετες) και ετσι οχι μονο θα ενταχθει, αλλα θα παψει να ονομαζεται "εναλλακτικη" καθως θα ανηκει στη "κλασσικη" οπως τη χαρακτηριζεις ιατρικη. Αυτος ειναι ο μονος δρομος και καθημερινα ακολουθειται απο πολλους. Οποια μεθοδος εχει βαση, πρεπει να εχει και τα κοτσια να περασει απο τη βασανο της επιστημονικης μελετης. Ολα τα αλλα ειναι φουμαρα και κομπογιαννητισμος.

Δε μιλησα για ψετικες ερευνες ομοιοπαθητικων, μιλησα για σοβαρες ερευνες που αποδεικνυουν το ποσο καλο μπορει να κανουν 20 σταγονες νερακι, πρωι-μεσημερι-βραδυ. Οσο για τα φασον, για να υπαρχουν, εξ'ορισμου, εχουν μια μελετη βιοισοδυναμιας με το πρωτοτυπο, σωστα? Σωστα. Αν ο οποιος φαρμακεμπορος σε πεισει οτι το stomahex βελτιωνει τη ΓΟΠ, σημαινει οτι Η ΟΥΣΙΑ του βελτιωνει τη ΓΟΠ. Αφου πειστηκες απτα σοβαρα δεδομενα του (θα πρεπει να εισαι σε θεση να τα κρινεις), γραφε Losec. Η ψαξε βρες ενα "φασον" καλο, 20% φθηνοτερο και δινε αυτο. Επιλογη σου ειναι. Και σε καμια περιπτωση δε συνδεονται τα 2 που αναφερεις.

Αλλα οπως κ αν εχει, βρες μου εσυ σοβαρες ερευνες, μετα-αναλυσεις, κτλ που να αποδεικνυουν την αποτελεσματικοτητα της οποιας "εναλλακτικης" θεραπειας και μετα θα λεω σ'ολο το κοσμο να τη δοκιμασει (τουλαχιστον). Μεχρι τοτε, δεν πρεπει να αυτοαποκαλουνται "εναλλακτικοι ιατροι", αλλα τσαρλατανοι. Αλλιως θα πρεπει "η κλασσική ιατρική σε συνάρτηση με τις θεραπείες αυτές θα βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των ασθενών" και με το νερο του Καματερου για παραδειγμα. Why not?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχας το γεγονος και μονο οτι μια νεα ταση εμφανιζεται δε σημαινει οτι ντε και καλα πρεπει να ενταχθει καθ'οιοδηποτε τροπο στη κλινικη πραξη. Η οποια τετοια ταση, θα πρεπει να κερδισει με το σπαθι της (βλεπε σοβαρες διπλες-τυφλες μελετες) και ετσι οχι μονο θα ενταχθει, αλλα θα παψει να ονομαζεται "εναλλακτικη" καθως θα ανηκει στη "κλασσικη" οπως τη χαρακτηριζεις ιατρικη. Αυτος ειναι ο μονος δρομος και καθημερινα ακολουθειται απο πολλους. Οποια μεθοδος εχει βαση, πρεπει να εχει και τα κοτσια να περασει απο τη βασανο της επιστημονικης μελετης. Ολα τα αλλα ειναι φουμαρα και κομπογιαννητισμος.

Δε μιλησα για ψετικες ερευνες ομοιοπαθητικων, μιλησα για σοβαρες ερευνες που αποδεικνυουν το ποσο καλο μπορει να κανουν 20 σταγονες νερακι, πρωι-μεσημερι-βραδυ. Οσο για τα φασον, για να υπαρχουν, εξ'ορισμου, εχουν μια μελετη βιοισοδυναμιας με το πρωτοτυπο, σωστα? Σωστα. Αν ο οποιος φαρμακεμπορος σε πεισει οτι το stomahex βελτιωνει τη ΓΟΠ, σημαινει οτι Η ΟΥΣΙΑ του βελτιωνει τη ΓΟΠ. Αφου πειστηκες απτα σοβαρα δεδομενα του (θα πρεπει να εισαι σε θεση να τα κρινεις), γραφε Losec. Η ψαξε βρες ενα "φασον" καλο, 20% φθηνοτερο και δινε αυτο. Επιλογη σου ειναι. Και σε καμια περιπτωση δε συνδεονται τα 2 που αναφερεις.

Αλλα οπως κ αν εχει, βρες μου εσυ σοβαρες ερευνες, μετα-αναλυσεις, κτλ που να αποδεικνυουν την αποτελεσματικοτητα της οποιας "εναλλακτικης" θεραπειας και μετα θα λεω σ'ολο το κοσμο να τη δοκιμασει (τουλαχιστον). Μεχρι τοτε, δεν πρεπει να αυτοαποκαλουνται "εναλλακτικοι ιατροι", αλλα τσαρλατανοι. Αλλιως θα πρεπει "η κλασσική ιατρική σε συνάρτηση με τις θεραπείες αυτές θα βελτιώσουν την ποιότητα ζωής των ασθενών" και με το νερο του Καματερου για παραδειγμα. Why not?

Συνάδελφε γράφεις σαν να θέλεις να υποστηρίξεις τα συμφέροντα των φαρμακοβιομηχανιών. Δεν σου λέει τίποτα το γεγονός ότι ο WHO έχει αναγνωρίσει την ομοιοπαθητική ως τη δεύτερη πιο ασφαλή θεραπευτική μέθοδο (μετά την κλασική ιατρική)? Επίσης το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προτρέπουν τις χώρες κράτη-μέλη να θέσουν τους κανόνες αναγνώρισης στη χώρα τους. Γιατί σε ενοχλεί ότι κάτι διδάσκεται και επομένως οι μεταπτυχιακοί φοιτητές, όλοι γιατροί, θα έχουν την ευκαιρία να κρίνουν ίδιοις όμμασι. Μέχρι τώρα το μεταπτυχιακό λειτουργεί για δύο χρόνια με απόλυτη επιτυχία. Οσο για το ότι μπήκε σε αυτό το τμήμα... Ας μην χύνουμε τώρα κροκοδείλια δάκρυα. Ποια ιατρική σχολή είναι διατεθειμένη να δεχθεί ένα τέτοιο μεταπτυχιακό? Το τμήμα αυτό δέχθηκε το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό γιατί εξετάζει τα ολιστικά συστήματα. Η ομοιοπαθητική εξετάζει τον οργανισμό ως ολιστικό σύστημα και εκεί έσμιξαν, μέσω της διεπιστημονικότητας, τα σημεία έρευνας και επιστημονικής θεώρησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο WHO υποστηριξε την ομοιοπαθητικη σε ενα DRAFT paper το οποιο και απεσυρε, εαν αυτο σου λεει κατι. Δε με ενοχλει το γεγονος οτι διδασκεται το οτιδηποτε. Αυτο που με ενοχλει ειναι το οτι η ομοιοπαθητικη πλασαρεται ως επιστημη, ενω απεχει ετη φωτος απο οτιδηποτε επιστημονικο. Οποιος το γνωριζει αυτο και επιμενει ειτε να παει να τη μαθει, ειτε να παρει το νερακι που του συνταγογραφουν(!) και πουλανε, by all means, ας το κανει.

Οσο για το τμημα οπου γινεται το "μεταπτυχιακο", θα αστειυεσαι. Δηλαδη κι επειδη οι μηχανικοι ασχολουνται με την επιδιορθωση ρωγμων, ας κανουν και μεταπτυχιακο στην ορθοπεδικη, μεσω της "διεπιστημονικοτητας" οπως λες. Μονο που η "ολιστικη ιατρικη", η ομοιοπαθητικη, τα ματζουνια και ολα τα παρελκομενα δεν ανηκουν στη σφαιρα της επιστημης. As simple as that.

Αρκετα ασχοληθηκα με ενα ζητημα της πλακας. Οποιος θελει να διαβασει κατι παραπανω μπορει να βρει πληροφοριες στη Wikipedia, στο Quackwatch και στο Scepdic με την αντιστοιχη βιβλιογραφια, ετσι οπως λειτουργει η επιστημονικη κοινοτητα.

Εχουμε γεμισει τσαρλατανους, χαρτοριχτες, καφετζουδες, ομοιοπαθητικους, ολιστικους, βοτανουδες, μεντιουμ, εναλλακτικα Νομπελ και δε ξερω γω τι αλλες γελοιοτητες... Ελεος πια.

Author's Disclosure Statement: The author has nothing to disclose. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου βλέπω ότι σε ενδιαφέρει το θέμα και ασχολείσαι πολύ. Μου αρέσει πολύ αυτό. θα κάνουμε καλή συζήτηση λοιπόν. Επειδή λοιπόν πιο πριν έγραψες για φασόν (ψαξε βρες ενα "φασον" καλο, 20% φθηνοτερο και δινε αυτο) σου λέω λοιπόν ότι ο ανθρώπινος πόνος δεν είναι φασόν. Ούτε ο κάθε άνθρωπος είναι φασόν. Μην παίζεις λοιπόν με τον ανθρώπινο πόνο. όσο για την ομοιοπαθητική δεν πείθεις με τα νεράκια, τα μαντζούνια και τα λοιπά. Η ομοιοπαθητική έχει θεραπευμένους ασθενείς. Αν δεν ήταν αποτελεσματική οι ίδιοι οι άνθρωποι θα την είχαν καταδικάσει. Βέβαια τα συμφέροντα είναι πολύ δυνατά. Το ομοιοπαθητικό φάρμακο κοστίζει ελάχιστα. Ενώ το φάρμακο της κλασικής ιατρικής νομίζω ότι ξέρεις... Μιλάμε για πολύ καλές επιχειρήσεις...

Και για να βοηθήσω την ενημέρωσή σου διάβασε αυτό. Μπορώ να σου στείλω και ολόκληρο το άρθρο. Τα λέμε...

BMJ 2000;321:1563-1564 ( 23 December )

Papers

Arabian nights 1001 tales of how pharmaceutical companies cater to the material needs of doctors: case report

Ioannis A Giannakakis, general practitioner a, John P A Ioannidis, chairman b.

a Department of Hygiene and Epidemiology, University of Ioannina School of Medicine, Ioannina 45110, Greece, b Clinical Trials and Evidence-Based Medicine Unit, University of Ioannina School of Medicine

Correspondence to: J P A Ioannidis jioannid@cc.uoi.gr

Abstract

Objective: To describe how pharmaceutical companies cater to the material needs of doctors.

Design: Case report of memoirs.

Setting: Facilities that have nothing to do with medicine, somewhere in the Arabian peninsula.

Patient population: Random sample of doctors.

Interventions: Promotion by the pharmaceutical industry.

Main outcome measures: Short term outcomes were travel, pleasure, amusement, and gifts, and long term outcomes were the market share of specific companies.

Results: Short term outcomes were heterogeneous, underlying the diversity of the means employed by the pharmaceutical industry to subvert, divert, and influence medical practice. Overall, 200 doctors were dressed in white gowns, a doctor in preventive medicine quoted Hippocrates in favour of smoking, a senior doctor became a poet, a doctor trying to understand the Methods section of a poster paper wondered whether he should have been sunbathing at the beach instead, and two women doctors were kidnapped by Bedouin warriors. Long term outcomes on the sales of the company drugs are pending but are likely to be most favourable.

Conclusions: Eat, drink, be merry, and boost prescriptions.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τυγχανει να το εχω διαβασει το αρθρο. Το οτι η ιατρικη κοινοτητα, οπως και καθετι στο κοσμο αυτο, περιεχει σαπιλα μεσα, ειναι αναμφισβητο και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι εδω για να υποστηριξω τα προφανη.

Οσο για τους θεραπευμενους ασθενεις της ομοιοπαθητικης, να σου θυμισω οτι και καθε διπλη τυφλη μελετη εχει θεραπευμενους ασθενεις που λαμβανουν νερο, ζαχαρη ή όποιο αλλο placebo. So what?

Και στην ουσια, ειναι ή δεν ειναι το ομοιπαθητικο "φαρμακο" σκετο νερο? Τον ανθρωπινο πονο τον σεβομαι πολυ περισσοτερο αποσο μπορεις να φανταστεις και δεν επιτρεπω στον οποιονδηποτε να το αμφισβητησει αυτο. Θα'θελα να ηξερα ποσο τον σεβονται οσοι δινουν νερο "χτυπημενο πολλες φορες, αραιωμενο αλλεπαλληλα, τοσο πολυ ωστε για να βρεις ενα μοριο της θεραπευτικης ουσιας πρεπει να παθεις πολλες δηλητηριασεις απο νερο, στο οποιο εχει αλλαξει η μοριακη του δομη(!) και εχει μεινει αποτυπωμα της εν λογω ουσιας απο το πολυ χτυπημα". Συγνωμη, αλλα αν για 1 λεπτο ξεχνουσες την οποια συμπαθεια τρεφεις προς την ομοιοπαθητικη και ακουγες αυτη τη προταση, δε θα ελεγες "με τι μαλακιες καθονται και ασχολουνται οι ανθρωποι?"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τυγχανει να το εχω διαβασει το αρθρο. Το οτι η ιατρικη κοινοτητα, οπως και καθετι στο κοσμο αυτο, περιεχει σαπιλα μεσα, ειναι αναμφισβητο και σε καμια περιπτωση δεν ειμαι εδω για να υποστηριξω τα προφανη.

Οσο για τους θεραπευμενους ασθενεις της ομοιοπαθητικης, να σου θυμισω οτι και καθε διπλη τυφλη μελετη εχει θεραπευμενους ασθενεις που λαμβανουν νερο, ζαχαρη ή όποιο αλλο placebo. So what?

Και στην ουσια, ειναι ή δεν ειναι το ομοιπαθητικο "φαρμακο" σκετο νερο? Τον ανθρωπινο πονο τον σεβομαι πολυ περισσοτερο αποσο μπορεις να φανταστεις και δεν επιτρεπω στον οποιονδηποτε να το αμφισβητησει αυτο. Θα'θελα να ηξερα ποσο τον σεβονται οσοι δινουν νερο "χτυπημενο πολλες φορες, αραιωμενο αλλεπαλληλα, τοσο πολυ ωστε για να βρεις ενα μοριο της θεραπευτικης ουσιας πρεπει να παθεις πολλες δηλητηριασεις απο νερο, στο οποιο εχει αλλαξει η μοριακη του δομη(!) και εχει μεινει αποτυπωμα της εν λογω ουσιας απο το πολυ χτυπημα". Συγνωμη, αλλα αν για 1 λεπτο ξεχνουσες την οποια συμπαθεια τρεφεις προς την ομοιοπαθητικη και ακουγες αυτη τη προταση, δε θα ελεγες "με τι μαλακιες καθονται και ασχολουνται οι ανθρωποι?"

ΟΚ φίλε, cool!!! Μην αγχώνεσαι... Θα σου κάνω μία ερώτηση σχετικά με το placebo και την ομοιοπαθητική. Αλήθεια είναι placebo το γεγονός ότι η ομοιοπαθητική έχει αποτελέσματα σε βρέφη, μικρά παιδιά και ζώα? Και να σου πω και κάτι άλλο? Πολλοί είναι οι γιατροί, και μάλιστα καθηγητές της Ιατρικής που δεν βρήκαν λύση στο πρόβλημά τους με την κλασική ιατρική και στράφηκαν στην ομοιοπαθητική. Αλήθεια με ποιο δικαίωμα αφαιρεί κάποιος από τον άνθρωπο ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΉ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω οτι έχω καταστησει σαφέστατη τη θέση μου περι του συγκεκριμένου ζητήματος πολλάκις σε αυτό το φόρουμ. Το ίδιο έχει κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία της επιστημονικής κοινότητας σε άλλα φόρα. Μεγάλα παιδία είστε, μεγάλα παιδιά είναι και όσοι ασθενείς καταφεύγουν σε κάθε είδους κομπογιαννητισμό, και καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του βασιζόμενος στις δυνατότητές του, τη μόρφωσή του, την ευφυΐα του, τις εμπειρίες του, τη κοσμοθεωρία του, κοκ.

Μετα απο αυτο εσυ καταλαβες οτι στερω απο τον οποιονδηποτε το δικαιωμα στην επιλογη... Μαλιστα.

Παραιτουμαι εδω γιατι πολυ τραβηξε η ιστορια και καποιοι ανθρωποι απλως δεν παλευονται. Δεν ξανα-απανταω σε ενα τοσο ανουσιο θεμα το οποιο η επιστημονικη κοινοτητα του εχει αποδωσει τη θεση που του αξιζει, μεσα σε κατι μεγαλους πρασινους πλαστικους καδους.

Ευχομαι σε οσους πιστευουν σε τετοιου ειδους τσαρλατανισμους καλα μυαλα και μια πολυ καλη Κυριακη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!! Αποδεικνύετε έτσι ότι δεν έχετε πραγματικά επιχειρήματα. Συνεχίστε φίλοι μου. Κάνετε καλό στην ομοιοπαθητική. Όποιος έχει μυαλό αλλά δεν έχει συμφέροντα καταλαβαίνει τι θέλετε να πείτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Πέμπτη 30/07 θα συγκεντρωθούμε στην Αθήνα μερικοί συνάδελφοι προκειμένου να ενημερωθούμε υπεύθυνα από ιατρό που διδάσκει το συγκεκριμένο αντικείμενο στο του πανεπιστημίου του Αιγαίου. Σκοπός της συνάντησης είναι να μάθουμε λεπτομέρειες για το παραπάνω πρόγραμμα. Αν κάποιος επιθυμεί να παρευρεθεί ας μου αφήσει ένα pm ώστε να του πω ώρα και σημείο συνάντησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Ενημερωτική Διάλεξη του Γιώργου Βυθούλκα για τις Βασικές Αρχές και την Εφαρμογή της Ομοιοπαθητικής

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην Διεθνή Ακαδημία Κλασικής Ομοιοπαθητικής στην Αλόννησο, το Σάββατο 26 Ιουνίου 2010, 5.00μ.μ. - 8.00 μ.μ. και την Κυριακή 27 Ιουνίου 2010, 10.30π.μ. - 12.30μ.μ.

Την διάλεξη μπορούν να παρακολουθήσουν νέοι ιατροί που θέλουν να ενημερωθούν για τη θεραπευτική αυτή.

Η παρακολούθηση είναι Ελεύθερη.

Ο Γιώργος Βυθούλκας θα απαντήσει σε ερωτήσεις.

Επειδή οι θέσεις είναι περιορισμένες, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Δηλώσεις Συμμετοχής: academy@vitthoulkas.com, τηλ. 24240 65142 κ. Γεωργία Λιάκου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.