Jump to content

Ιατροί αγώνων


dikriskos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply

Τα 10χρονα δεν χτυπάνε????????

1.Σουτάρει ένα 10χρονο τροφαντούλι την μπάλα και βρίσκει στο κεφάλι το 10χρονο σαμιαμίδι που ξεχάστηκε 3 μέτρα από την μπάλα και χαιρετάει τον περήφανο μπαμπά του.= πάρε μία διάσειση να έχεις να παίζεις

2.Πέφτει κάτω ένα δεκάχρονο γιατί σκόνταψε στο χορτάρι και το άλλο του κάνει τάκλιν στο κεφάλι γιατί το πέρασε για την μπάλα= Πάρε και μία ΚΕΚ με κάκωση ΑΜΣΣ έτσι για να περνάει η ώρα

3.Τρέχουν για ζέσταμα 3-3 σε σειρές και το ένα πάει και στουκάρει τελικιασμένο στο δοκάρι με το κεφάλι= πάρε και ένα θλαστικό στο πρόσωπο με κάταγμα ζυγωματικού και πιθανή ΚΕΚ έτσι για να κάνεις και κάτι παράλληλα με τον καφέ σου.

Αυτά και ακόμα μερικά μου έτυχαν στο μικρό διάστημα που ασχολήθηκα με τους αγώνες με τα 10χρονα που λες ότι δεν χτυπάνε .Και να έχεις και τους μαλάκες τους προπονητές να μη θέλουν να καταλάβουν ότι το παιδί πρέπει να πάει στο νοσοκομείο ή δεν λένε τίποτα στους γονείς ενώ έχεις δώσει οδηγίες γιατί λέει μπορεί να μη ξαναφέρουν τον μικρό. Τα 20€ όπως και να το κάνεις είναι λίγα γιατί βάζεις την υπογραφή σου για να γίνει ένας αγώνας και έχεις την αποκλειστική ευθύνη για ότι γίνει και πολλές φορές φέρνουν στον αγώνα να παίξουν παιδάκια που δεν έχουν χαρτί ιατρού γιατί λέει η οικογένεια δεν έχει λεφτά για ιατρό( 20-30€ παίρνουν για ένα πιστοποιητικό) αλλά τα 500€ για τη καλύτερη φωτογραφική για να βγάζουν το καμάρι τους τα βρήκανε να την πάρουνε.

Άσε που σκάνε να παίξουν μπάλα στο πλαστικό χορτάρι με τάπες για λάσπη γιατί αυτά τα παπούτσια λέει φοράει και ο Τζιοβάνι και τα βλέπεις 2-2 να χτυπάνε χιαστούς.

Όταν εγώ έχω δώσει πάνω από 1000€ για να φτιάξω το φαρμακείο μου σιγά μη πάω σε αγώνα για λιγότερα από 50€, και έμβρυα μα παίζουν χέστηκα, εγώ τόσο κοστολογώ την μιάμιση ώρα που θα πάω να κάτσω στο κρύο ή στην ζέστη για να κάνουν τον χαβαλέ τους ήτε είναι 10χρονα ή 45χρονοι

Καλά είναι και κάτι "τζιμάνια" ιατροί εκεί έξω που κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουν για να λένε ότι είναι ιατροί. "Συνάδελφος" διάγνωσε αλλεργικό σοκ, βγάζει από την τσάντα του μία αμπούλα αδρεναλίνη και μία 5άρα σύριγγα και πάει να την κάνει στον πιτσιρικά που τον τσίμπησε ο Θεός ξέρει τί, χωρίς καν να την αραιώσει με φυσιολογικό ορό και πριν καν κάνει μία cortef και όλα αυτά χωρίς να έχει το παιδί δύσπνοια ή γενικευμένο οίδημα, απλά επιδή έκανε ένα τοπικό οίδημα(όχι τίποτα τρελό) με ερυθρότητα και κνησμό. Ο μικρός ήταν αλλεργικός στο τσίμπημα μέλισσας. Στο τσακ τον πρόλαβα να μη καρφώσει τον μικρό με την αδρεναλίνη(έψαχνε και φλέβα 5 λεπτά ο Γιακουμπ, ευτυχώς που δεν βρήκε) Για αυτόν και 1€ ανά αγώνα πολλά είναι.

Πρίν αρχίσουμε να ζητάμε λοιπόν τα 50άρικα και τα 100άρικα ας δούμε και λίγο τί προσφέρουμε και εμείς σαν ιατροί. Όταν θα γίνει καμία μαλακία και θα τρέχουν οι πάντες να τα μπαλώσουν τότε και λεφτά θα δίνουν περισσότερα και θα βλέπουν αν μπορείς να δώσεις πρώτες βοήθειες.

φέρουμε και εμείς σαν ιατροί.Όταν θα γίνει καμία μαλακία και θα τρέχουν οι πάντες να τα μπαλώσουν τότε και λεφτά θα δίνουν περισσότερα και θα βλέπουν αν μπορείς να δώσεις πρώτες βοήθειες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα 10χρονα δεν χτυπάνε????????

1. πάρε μία διάσειση να έχεις να παίζεις

2.Πάρε και μία ΚΕΚ με κάκωση ΑΜΣΣ έτσι για να περνάει η ώρα

3.Τρέχουν για ζέσταμα 3-3 σε σειρές και το ένα πάει και στουκάρει τελικιασμένο στο δοκάρι με το κεφάλι= πάρε και ένα θλαστικό στο πρόσωπο με κάταγμα ζυγωματικού και πιθανή ΚΕΚ

Όταν λες ΚΕΚ δηλαδή τι? χτύπησε το κεφαλι του και? Η θες να μας πει ότι σου έπαθε το μικρό επισκληρίδιο αιμάτωμα.

Επισης Διασειση? Πως έκανες τη διάγνωση στο γήπεδο?

Επίσης κάκωση ΑΜΣΣ πάλι τι εννοείς?

Επίσης κακώσεις χιαστών, και μάλιστα συχνές!!!

Για να μην πω το κορυφαίο καταγμα ζυγωματικών. Σε 10 χρονο. Και τι σημαίνει πιθανή ΚΕΚ?

Τι να σου πω. Αυτα που περιγράφεις για να συμβούν σε ένα γιατρό σε παιδιά ΜΙΚΡΗΣ ηλικίας είναι λίγο ατυχές και σίγουρα καθόλου αναμενόμενο.

Κατά τα άλλα συμφωνω μαζί σου για την ποιότητα των υπηρεσιών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 αμπούλα αδρεναλίνη χωρίς αραίωση bolus iv σε παιδί για υπόνοια αλλεργικής αντίδρασης? Το περιέργο με μερικούς δεν είναι ότι δεν ξέρουν, αλλά ότι και δεν φοβούνται κιόλας, λες και χορηγούν καραμέλες!

Οι λίστες, οι μακροχρόνιες αναμονές και η υπερπληθώρα ιατρών έχουν παράξει ένα μεγάλο όγκο εργαζομένων μέτριων ή χαμηλών δυνατοτήτων και χωρίς τη δύναμη να απαιτήσουν οτιδήποτε. έτσι η ζωή θα τραβά την κατηφόρα. Χαμηλές αμοιβές, απουσία οργανωμένων κλαδικών διεκδικήσεων, αύξηση ιατρογενών παθολογιών, ανεργία ή υποαπασχόληση είναι το πιθανότερο εργασιακό μέλλον του μέσου ιατρού (ακόμα και του ειδικευμένου με σχετικά καλό βιογραφικό) στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια ιστορία κι ένα ερώτημα:

σε ενα πανελλήνιο 4ωρο τουρνουά kick boxing συμφωνήσαμε να πάμε δύο γιατροί σαν γιατροί αγώνα.

σκόπιμα δεν κάναμε νύξη χρημάτων ώστε αν είναι λίγα να τους ανακοινώσουμε τελευταία στιγμή πριν τον αγώνα ότι δεν πάμε (δικιά μου ιδέα).

2 ώρες πριν το ματς πήραν τον άλλο γιατρό για να πάει λέει να ζυγίσει τους παίκτες (!) στο ξενοδοχείο (30χλμ εκτός πόλης).

τότε θίχτηκε το ζήτημα των χρημάτων και ο διοργανωτής ρώτησε πόσο ζητάμε. τον ρωτάμε πόσο δίνει. 60 ευρώ έκαστος. ο συνάδελφος ήταν διατεθειμένος να πάει αν μας έδινε 75 ευρώ. τελικά τον έπεισα και αξιώσαμε 350 ευρώ και οι δυο μαζί...

ο διοργανωτής αρνήθηκε λέγοντας ότι είναι πολλά. του είπαμε " κανενα πρόβλημα. αλλά αν δε βρεις άλλο γιατρό για τη διοργάνωση και μας ξαναπάρεις μετά τηλέφωνο καταλαβαίνεις ότι η τιμή δε θα είναι ίδια. "Δηλαδή;" ρωτάει. "Τότε θα θέλουμε 500ευρώ" του λέμε.

τελικά έμαθα αργότερα ότι ο διοργανωτής έκανε το τουρνουά (το οποίο σημειωτέον προβλήθηκε από μεγάλο πανελλήνιο τηλεοπτικό κανάλι) με γιατρό ο οποίο ζήτησε 45 ευρώ!!!!!. ΟΥΤΕ ΚΑΝ 50!!!!

εσείς τι θα κάνατε; εγώ πάντως ποτέ δεν το μετάνιωσα και αν ήμουν στην ίδια θέση τώρα θα ζητούσα τουλάχιστον 600 ευρώ εξαρχής.

δεν είναι καραγκιόζης κάποιος που κανει το τσιράκι για 45ευρώ σε έναν αγώνα με εισιτήριο 20ευρώ που καλύπτεται από μεγάλο ιδιωτικό κανάλι και που έβγαλε κέρδη 15000 ευρώ;

όλα λοιπόν είναι σχετικά. 60ευρώ για έναν αγώνα ποδοσφαίρου (που ειναι η τιμή εδώ όπως είπα) όταν το διαιτητικό τρίο παίρνει συνολικά 110 και ακούει να του βρίζουνε τη μάνα επί 90λεπτά, ε είναι καλά λεφτά.

τηρουμένων αυτών των αναλογιών και τα 20ευρώ για 2-3 ματς 10χρονων (60ευρώ δηλαδή) ειναι καλά λεφτά δεδομένου ότι

-δεν κάνεις τίποτα

-αντιστοιχούν σε μια εφημερία καθημερινής χωρίς τις κρατήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SleepWalker said:
τελικά έμαθα αργότερα ότι ο διοργανωτής έκανε το τουρνουά (το οποίο σημειωτέον προβλήθηκε από μεγάλο πανελλήνιο τηλεοπτικό κανάλι) με γιατρό ο οποίο ζήτησε 45 ευρώ!!!!!. ΟΥΤΕ ΚΑΝ 50!!!!

εσείς τι θα κάνατε; εγώ πάντως ποτέ δεν το μετάνιωσα και αν ήμουν στην ίδια θέση τώρα θα ζητούσα τουλάχιστον 600 ευρώ εξαρχής.

δεν είναι καραγκιόζης κάποιος που κανει το τσιράκι για 45ευρώ σε έναν αγώνα με εισιτήριο 20ευρώ που καλύπτεται από μεγάλο ιδιωτικό κανάλι και που έβγαλε κέρδη 15000 ευρώ;

Αυτή όλη η κουβέντα δίνει το εξής ηθικό δίδαγμα:

Η ποσότητα (πληθώρα ιατρών) ρίχνει την ποιότητα (των παρεχομένων υπηρεσιών), και φυσικά τις αμοιβές (αφού ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης)

 

Αυτά που αναφέρονται σε αυτό το τόπικ, αποτελούν μικρογραφία των όσων συμβαίνουν γενικότερα, και αιτιολογούν π.χ. διάφορα παράδοξα, όπως γιατί κάποιος γιατρός με χειρουργική ειδικότητα που δεν ξέρει να χειρουργεί μπορεί να είναι "επιτυχημένος".

 

Είχα γράψει παλιότερα το εξής:

"2. Βλέπω ότι γίνεται κάποια σύγχυση ως προς την ποιότητα της εκπαίδευσης που λαμβάνει κάποιος και την επαγγελματική του αποκατάσταση. Αυτό γιατί κάποιοι παρασύρονται ίσως από την λεγόμενη “κοινή λογική” η οποία δεν υφίσταται στο bord3lo Hellhadhah και πιστεύουν ότι ο καλός χειρουργός πχ θα είναι και επιτυχημένος επαγγελματικά. Την επαγγελματική επιτυχία την διαχωρίζω από την επιστημονική και την ορίζω ως 1) οικονομική και 2) κοινωνική (αναγνωρισιμότητα, κοινωνικό prestige στην Ελλάδα, κλπ).

 

Το ότι οι “Αμερικανο-εκπαιδευμένοι” ή “εξωτερικο-εκπαιδευμένοι” θα έρθουν στο Hellhadhah για να “γ@μήσουν”, αποτελεί μια πολύ συχνή παρανόηση. Άλλωστε, εάν ήταν έτσι, θα είχαν γυρίσει όλοι από το εξωτερικό και θα είχαν πάρει τα ηνία της Ελλάδος (στην ιατρική εν προκειμένω). Βλέπετε να γίνεται αυτό? Ένας αμερικανο-εκπαιδευμένος πχ στην ορθοπαιδική όταν θα γυρίσει Ελλάδα, θα είναι πολύ καλύτερος από όλους τους άλλους, όμως δυστυχώς θα προσπαθεί να πουλήσει ψυγεία στους Εσκιμώους. Αυτό γιατί ενώ σαν μονάδα θα είναι πολύ καλύτερος, αλλά αυτά που μπορεί να κάνει αυτός πάνω-κάτω (μιλάω για το καθημερινό ψωμοτύρι της ορθοπαιδικής) θα μπορούν να τα κάνουν και οι άλλοι 15 “ως ομάδα”.

 

 

Και εξηγούμαι, παίρνοντας ένα φανταστικό παράδειγμα, που όμως είναι πολύ αληθινό και ισχύει: Ένας ιδιώτης ορθοπαιδικός που έχει ένα ΙΚΑ και χ3ζ3ται στο τάληρο, και ενώ δεν ξέρει ούτε τι είναι το DHS (ή βίδα που βάζουμε στο ισχίο), όταν του έρθει το κάταγμα ισχίου, θα τον στείλει σε έναν που εμπιστεύεται γι’αυτό το σκοπό. Ξέρετε πόσοι τέτοιοι υπάρχουν και θα πάνε να του κάνουν το χειρουργείο για ένα χαρτζηλίκι που θα τους δώσει της τάξης των 700-1000 Ευρώ?? Ξέρετε πόσο πολλοί είμαστε, που αν αυτός αρνηθεί, τότε ο ΙΚΑτζής θα βρει άλλους 10 στη θέση του να τον εξυπηρετήσουν?? Και φυσικά, αν δε βαριέται ο ΙΚΑτζής και το κυνηγάει ακόμη, θα πάει στο χειρουργείο να παριστάνει τον χειρουργό στον ασθενή (βλέποντας τον πριν κοιμηθεί και μόλις ξυπνήσει και λέγοντάς του ότι όλα θα πάνε καλά ή πήγαν καλά). Αποτέλεσμα: μηδέν επιπλοκές, μηδέν άγχος, ποσοστά από τον “χειρουργό της ημέρας”, (ή ακόμη και να δίνει αυτός ποσοστά στον χειρουργό κρατώντας τη μερίδα του Λέοντος), ο ασθενής ευχαριστημένος να πλέκει το εγκώμιο του ΙΚΑτζή γιατρού και να λέει ότι “τον έσωσε” και να του στέλνει άλλα 5 “πελατάκια”. Όταν πάλι, του έρθει μια κήλη δίσκου, θα βρει έναν σπονδυλά και θα κάνει το ίδιο. Το ίδιο θα κάνει όταν του έρθει ο,τιδήποτε. Το αποτέλεσμα πάντα μια χαρά, χωρίς κόπο, άγχος, τρέξιμο, διάβασμα, κλπ. Αν μάλιστα ο συγκεκριμένος ΙΚΑτζής έχει πάει και μετά την ειδικότητα στην Αμερική για 1 χρόνο Observeship, χωρίς USMLE δηλαδή, άρα χωρίς να έχει εκπαιδευτεί χειρουργικά ποτέ του στην Αμερική, θα το λέει με καμάρι, βάζοντας στο και στην κάρτα του και λέγοντας στον ανίδεο ασθενή, χλευάζοντας όλους τους άλλους: “Εμείς στην Αμερική τότε, γ@μούς@με και δ3ρν@με, κλπ…”. Ξέρετε ρε πόσοι είναι έτσι? Ξυπνήστε κάποιοι να δείτε λίγο παραπάνω από τη Σχολή σας ή την ειδικότητά σας και δείτε τι γίνεται στην Ελλάδα."

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για να σταματήσουμε να βρίζουμε χωρίς λόγο, με ένα απλό search στο επίσημο site της ΕΠΣΑ http://www.epsathinon.gr

Για τα ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ τα οδοιπορικά των Γιατρών καθορίζονται:

* Για τους αγώνες ΝΕΩΝ, ΠΑΙΔΩΝ, ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Πρωταθλημάτων & Τουρνουά) είκοσι (20) ευρώ για κάθε αγώνα.

* Για τους αγώνες ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ (Πρωταθλημάτων & Τουρνουά) δεκαπέντε (15) ευρώ για κάθε αγώνα.

Νομίζω Σήλια, οφείλεις ένα συγγνώμη στον topicstarter. Τουλάχιστον δεν πήγε να σε κλέψει εκμεταλλευτεί.

Α και το σχετικό λινκ http://www.epsathinon.gr/popup.aspx?id=37&contid=1182

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για να σταματήσουμε να βρίζουμε χωρίς λόγο, με ένα απλό search στο επίσημο site της ΕΠΣΑ http://www.epsathinon.gr

Για τα ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ τα οδοιπορικά των Γιατρών καθορίζονται:

* Για τους αγώνες ΝΕΩΝ, ΠΑΙΔΩΝ, ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Πρωταθλημάτων & Τουρνουά) είκοσι (20) ευρώ για κάθε αγώνα.

* Για τους αγώνες ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ (Πρωταθλημάτων & Τουρνουά) δεκαπέντε (15) ευρώ για κάθε αγώνα.

Νομίζω Σήλια, οφείλεις ένα συγγνώμη. Τουλάχιστον δεν πήγε να σε κλέψει.

Με συγχωρεις αλλα εσυ εχεις την εντυπωση οτι κατι ειπες/κατι εκανες με το να μας πεις ποσα δινει η ΕΠΣΑ???

Η ΕΠΣΑ ειναι ο ιδιωτης αγορι μου!!!!!!

Ποιος δινει το δικαιωμα και το θρασος στον ιδιωτη να απαιτει ΙΑΤΡΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ για 15 και 20 ευρω(προφανως τα καθαρα για να ανταποκριθεις στις απαιτησεις ειναι λιγοτερα απο 20 και 15) συζηταμε τοση ωρα!!!!

Ρε σεις τι καθομαι και συζηταω,

η λογικη σας σε ο,τι αφορα το θεμα μπαζει εκ βαθρων,

για τι πραμα και ποιον προσπαθω να πεισω εγω η ηλιθια τοση ωρα

Αν εσεις θεωρειτε ξεφτιλισμενο το επαγγελμα σας και τις υπηρεσιες θα σας πεισω εγω η ο οποιοσδηποτε για το αντιθετο;;;;;;;;;;;;;;

Παρατηστε με στην ησυχια μου σας λεω,

εχω και να φαω!

Περιμενω ντελιβερι γιου σιι,μια μεριδα κ μια σαλατα ενα 18ευρο.

Ρε σεις παιζει κανας αγωνας αυριο μπας και βγαλω το ντελιβερι;;;;;;;;; :splats: :splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα, τουλάχιστον να έχεις το θάρρος να παραδέχεσαι κάποια πράγματα.

Εκτός αν θεωρείς ότι ο ντικρικος ειναι η ΕΠΣΑ.

Η ΕΠΣΑ, οι ιδιωτικές κλινικές, και ολοι οι λοιποι που εκμεταλλέυονται τον ανειδικευτο, εν αναμονη γιατρό ΕΙΠΑΜΕ για ποιο λογο βρίσκουν πάτημα.

ΥΓ. Το ντιλιβερι ποιος το πληρώνει? Γιατί αν το πληρώνει αυτός που φαντάζομαι πάρε το ντιχριστο να σε βολεψει.

Ειδαλλιώς www.jobs.nhs.uk και σίγουρη δουλειά σε οποια ειδικότητα θες.

Πάντως, η κλάψα του καναπε δε βγάζει πουθενά.

Και μην απορείς που το ξέρω για τον καναπέ. Στατιστικά τα πολλά ποστ στο greekmeds συνδυάζονται με πολύ ελευθερο χρονο. Πχ εγώ σήμερα έκατσα σπίτι και γράφω ολη μερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να πάρεις αμοιβή ως ιατρός, πρέπει να κόψεις απόδειξη και να φορολογηθείς.

Για το λόγο αυτό, η ΕΠΣΑ, επειδή ξέρει ότι απευθύνεται ως επί το πλείστον σε ανειδίκευτους που δεν έχουν block παροχής υπηρεσιών, βαφτίζει την αμοιβή του ιατρού ως οδοιπορικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια ιστορία κι ένα ερώτημα:

σε ενα πανελλήνιο 4ωρο τουρνουά kick boxing συμφωνήσαμε να πάμε δύο γιατροί σαν γιατροί αγώνα.

σκόπιμα δεν κάναμε νύξη χρημάτων ώστε αν είναι λίγα να τους ανακοινώσουμε τελευταία στιγμή πριν τον αγώνα ότι δεν πάμε (δικιά μου ιδέα).

2 ώρες πριν το ματς πήραν τον άλλο γιατρό για να πάει λέει να ζυγίσει τους παίκτες (!) στο ξενοδοχείο (30χλμ εκτός πόλης).

τότε θίχτηκε το ζήτημα των χρημάτων και ο διοργανωτής ρώτησε πόσο ζητάμε. τον ρωτάμε πόσο δίνει. 60 ευρώ έκαστος. ο συνάδελφος ήταν διατεθειμένος να πάει αν μας έδινε 75 ευρώ. τελικά τον έπεισα και αξιώσαμε 350 ευρώ και οι δυο μαζί...

ο διοργανωτής αρνήθηκε λέγοντας ότι είναι πολλά. του είπαμε " κανενα πρόβλημα. αλλά αν δε βρεις άλλο γιατρό για τη διοργάνωση και μας ξαναπάρεις μετά τηλέφωνο καταλαβαίνεις ότι η τιμή δε θα είναι ίδια. "Δηλαδή;" ρωτάει. "Τότε θα θέλουμε 500ευρώ" του λέμε.

τελικά έμαθα αργότερα ότι ο διοργανωτής έκανε το τουρνουά (το οποίο σημειωτέον προβλήθηκε από μεγάλο πανελλήνιο τηλεοπτικό κανάλι) με γιατρό ο οποίο ζήτησε 45 ευρώ!!!!!. ΟΥΤΕ ΚΑΝ 50!!!!

εσείς τι θα κάνατε; εγώ πάντως ποτέ δεν το μετάνιωσα και αν ήμουν στην ίδια θέση τώρα θα ζητούσα τουλάχιστον 600 ευρώ εξαρχής.

δεν είναι καραγκιόζης κάποιος που κανει το τσιράκι για 45ευρώ σε έναν αγώνα με εισιτήριο 20ευρώ που καλύπτεται από μεγάλο ιδιωτικό κανάλι και που έβγαλε κέρδη 15000 ευρώ;

όλα λοιπόν είναι σχετικά. 60ευρώ για έναν αγώνα ποδοσφαίρου (που ειναι η τιμή εδώ όπως είπα) όταν το διαιτητικό τρίο παίρνει συνολικά 110 και ακούει να του βρίζουνε τη μάνα επί 90λεπτά, ε είναι καλά λεφτά.

τηρουμένων αυτών των αναλογιών και τα 20ευρώ για 2-3 ματς 10χρονων (60ευρώ δηλαδή) ειναι καλά λεφτά δεδομένου ότι

-δεν κάνεις τίποτα

-αντιστοιχούν σε μια εφημερία καθημερινής χωρίς τις κρατήσεις

Άλλη μια ιστορία:

Σε επαρχιακό "νοσοκομείο" της κακιάς ώρας, 1-2 εβδομάδες αφού έχω διορισθεί ως ειδικευόμενος παθολογικής, κάποιοι συνάδελφοι μου ανακοινώνουν οτι σε 2 μέρες "έχω αγώνα", και μου δίνουν ένα φωτοτυπημένο πρόγραμμα αγώνων με το όνομά μου σε μία απο τις 3 ημέρες του τουρνουά. Επρόκειτο για πρωτάθλημα μπιτς βόλλευ με χορηγούς, τηλεποτική κάλυψη, εισητήριο εισόδου και όχι κάτι φτωχομπινεδιάρικο, όπου έπρεπε να παραστώ απο τις 10 το πρωί ως τις 10 το βράδυ. Επειδή ψυλλιάστηκα την βρωμοδουλειά, τρέχω αμέσως στον αρμόδιο παθολόγο που έκανε τα κουμάντα ρωτώντας περί αμοιβής. Άρχισε να μου τα μασάει, και εν τέλει στην επιμονή μου να μην πάω με παρέπεμψε στην διοίκηση του νοσοκομείου. Εκεί η δοιηκήτρια (έλεος!!!) στην ερώτησή μου περί αμοιβής μου απαντάει το θεϊκο: "Έίστε πολύ μικρός για να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις, 2 εβδομάδων ιατρός!"

Εννοείται βέβαια πως δεν πήγα αφού το ξεκαθάρισα γραπτώς και πρωτολολλημένως την επομένη, αξιώνοντας γραπτή εντολή, η οποία φυσικά και δεν δώθηκε ποτέ, και έγινε ένας ψιλοχαμός. Εξυπακούεται βέβαια πως οι άλλοι δύο ορισθέντες συνάδελφοι πρόστρεξαν αδιαμαρτύρητα και για την δική μου θέση βρέθηκε κάποιος πρόθυμος εθελοντής. Για την ιστορία, ούτε νερό να πιουν δεν τους δώσανε.

Και μετά λέμε για τα 20άρικα και 15άρικα. Άξιοι της μοίρας μας είμαστε, μίζερα υπόδουλα ανθρωπάρια, γλύφτες του κάθε καρεκλοκένταυρου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Προκήρυξη αγώνων ακαδημιών 2008-2009

Στο παραπάνω link δείτε τι τιμές προβλέπονται για τους γιατρούς. 15€ ανά αγώνα. Βέβαια, έχω την υπόνοια ότι άλλο ο ιατρός αγώνα, κι άλλο γιατρός γενικά. Έχω την εντύπωση ότι κανονικά κάθε ομάδα πρέπει να έχει γιατρό. Σημασία πάντως έχει ότι αναφέρεται ρητά και υπογραμμισμένα πως αν για οποιοδήποτε λόγο δεν παρευρίσκεται γιατρός, ο αγώνας αναβάλλεται. Στο χέρι μας είναι λοιπόν συνάδελφοι να "απαιτήσουμε" περισσότερα χρήματα για τους αγώνες των ακαδημιών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί η ερωτησή μου στο τοπικ αλλά με τόσα που έχουν γραφτεί έχασα την μπάλα.Εχω μόλις τελείωσει τη σχολή και ενδιαφέρομαι να κάνω τον ιατρό αγώνων μπας και βγεί κανα χατζηλίκι με την ανεργία που υπάρχει.Ρωτάω λοιπον

1)που πρέπει να απευθυνθω?

2)επειδή δεν υπάρχει αυτοκίνητο τα γήπεδα είναι πολύ εκτός?(αναφέρομαι πάντα για Αθήνα)

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια συνάδελφοι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΔΗΛΩΣΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΕΝΟΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΥ ΝΟΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΓΩΝΑ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ (ΤΟΠΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ). ΧΘΕΣ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΖΩ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ. ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΗ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΜΠΛΟΚ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ? ΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ.

Αφού διαθέτεις κανονική άδεια και όχι πλαστή και επιπλέον έχεις το χαρτί μπαλαντέρ=πτυχίο ελληνικής ιατρικής σχολής δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο από το να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να ζητήσεις να σου βγάλουν σφραγίδα.

Σε αυτή θα αναγράφεται

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

Κάτοχος νόμιμης άδειας ασκήσεως επαγγέλματος

Κάτοχος πτυχίου ελληνικής ιατρικής σχολής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να έχεις άλλη επιλογή από το να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία... δεν ξέρω βέβαια αν προλαβαίνεις να το κάνεις άμεσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κανεις εναρξη επαγγελματος στην εφορια αν δεν αξιζει τον κοπο. Την πρωτη φορα που καποιος γιατρος κανει εναρξη επαγγελματος, και μονο την πρωτη φορα, εχει δικαιωμα απο τον ΟΑΕΔ στο επιδομα των 15.000 ευρω περιπου ως βοηθεια απο το κρατος για να εκκινησει το ιατρειο του ή καποιον επαγγελματικο του χωρο τελος παντων. Μην αφησεις αυτη την ευκαιρια να παει χαμενη για τα ψωροευρω των αγωνων οσο καλη λυση και να σου φαινονται τωρα. Δεν θα εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος γιατρος αγωνων ή, ακομα περισσοτερο, Ελλην πολιτης, που θα τα παιρνει μαυρα. Ποσα θα σου δινουν αραγε; 25 ευρω; 50 ευρώ; Το σωματειο σου τα δηλωνει τα λεφτα αυτα; Αν οχι, μην εισαι εσυ το κουτορνιθι της τιμιοτητας, διοτι πως θα διασταυρωθει οτι εσυ τα πηρες και δεν τα δηλωσες. Για ρωτα το αυτο. Ασε που αποκλειεται να ξεπερασεις το αφορολογητο, οποτε και θα χασεις μια καλη επιστροφη φορου οταν πρωτοπιασεις μια σωστη δουλεια. Οπως εγω που απο το αγονο αγροτικο μου ειχα επιστροφη φορου 2500 ευρω. (Ηταν νησι με κατω απο 3000 κατοικους, οπως λεει και ο νομος). Σου ευχομαι να επιλεξεις σωστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να έχεις άλλη επιλογή από το να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία... δεν ξέρω βέβαια αν προλαβαίνεις να το κάνεις άμεσα.

Σε μία ημέρα μπορείς να κάνεις έναρξη εργασιών φυσικού προσώπου επιτηδευματία.

Μην κανεις εναρξη επαγγελματος στην εφορια αν δεν αξιζει τον κοπο.

Και πως θα σφραγίζει το φύλλο αγώνα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κανεις εναρξη επαγγελματος στην εφορια αν δεν αξιζει τον κοπο. Την πρωτη φορα που καποιος γιατρος κανει εναρξη επαγγελματος, και μονο την πρωτη φορα, εχει δικαιωμα απο τον ΟΑΕΔ στο επιδομα των 15.000 ευρω περιπου ως βοηθεια απο το κρατος για να εκκινησει το ιατρειο του ή καποιον επαγγελματικο του χωρο τελος παντων. Μην αφησεις αυτη την ευκαιρια να παει χαμενη για τα ψωροευρω των αγωνων οσο καλη λυση και να σου φαινονται τωρα.

????

Μονο την 1η φορα? Αν κανει καποιος εναρξη, κανει μετα διακοπη λογω εναρξης ειδικοτητας και μετα ξαναρχισει, δεν εχει δυνατοτητα να λαβει το επιδομα????? Πρωτη φορα το ακουω. :mellow::unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην κανεις εναρξη επαγγελματος στην εφορια αν δεν αξιζει τον κοπο.

Και πως θα σφραγίζει το φύλλο αγώνα;

Δεν ξερω πως λειτουργει το σωματειο του φιλου μας εκει στην επαρχια, παντως εδω στη πρωτευουσα σε καποιο τετοιο σωματειο οι γιατροι δουλευουν "εθελοντικα" και καπως ετσι λυνονται πολλα "προβληματα"!

Προτεινω στον "Μικρο Γιατρο" να το παιξει μεγαλος στα λαμογια και να μην κανει κατι που θα το μετανιωσει. Εκανα ακριβως την ιδια δουλεια με πολυ χαμηλοτερη αμοιβη απο αυτη που θα παρει εκεινος και τωρα θυμαμαι εκεινους τους 8-9 μηνες με αηδια, για το ποσο μαλακας πιαστηκα και ποσο πολυ απαξιωση υπαρχει πια σε νεους γιατρους. Οχι πως δεν την ηξερα, απλως την ενιωσα στο πετσι μου. Αν δεν εχει πραγματικα αλλη λυση ο Μ.Γ. να το κανει. Να σκεφτει τα 15.000 περιπου και να το κανει. Αν δεν μπορεσει να σφραγισει μεν και να τα παιρνει μαυρα δε, του προτεινω να κοιταξει αλλη δουλεια,γιατιαπο αυτην ουτε 15.000 δραχμες δεν θα βγαλει, οχι ευρω. Δεν προωθω παραοικονομικες λυσεις, αλλα αφου πιανομαστε συνεχως μαλακες στο παρον, τουλαχιστον να προσεχουμε τουλαχιστον το μελλον. Ασε που δεν φοροδιαφευγει γιατι αποκλειεται να ξεπερασει το αφορολογητο. Ψαξου φιλε και προχωρα με τσαμπουκα γιατι αυτοι οι ανθρωποι ειναι τουβλα και λαμογια. Μονο την σφραγιδα σου θελουν, θα σου φερονται σαν καθαριστρια και δεν θα ακουσεις ουτε ενα ευχαριστω που ανταλλαζεις το πτυχιο σου για να νταντευεις 22 κανιβαλους.Ελπιζω να πεσεις στην εξαιρεση γιατι αυτο λεει η εμπειρια

Στον πιγκουΐνο: Ετσι μας ειπε ο ΟΑΕΔ του Ν.Κοσμου¨. Ηκοπελα μου ετσι την πατησε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον πιγκουΐνο: Ετσι μας ειπε ο ΟΑΕΔ του Ν.Κοσμου¨. Ηκοπελα μου ετσι την πατησε

Κι αλλο καλο νεο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον πιγκουΐνο: Ετσι μας ειπε ο ΟΑΕΔ του Ν.Κοσμου¨. Ηκοπελα μου ετσι την πατησε

Λάθος κατάλαβε και εκτός αυτού υπάρχουν κι άλλα προγράμματα εκτός του ΟΑΕΔ.

Στο θέμα μας: Κάνεις έναρξη επιτηδευματία, δουλεύεις νόμιμα και όταν ξεκινήσεις αγροτικό ή ειδικότητα κάνεις παύση.

Όλα αυτά....εφόσον θέλεις να εργαστείς νόμιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μία ημέρα μπορείς να κάνεις έναρξη εργασιών φυσικού προσώπου επιτηδευματία.

Το ξέρω, έχω κάνει. Αλλά η διαδικασία αυτή καθαυτή κρατάει μια μέρα. Τα δικαιολογητικά από Σύλλογο, ΤΣΑΥ, δεσυμμαζεύεται... δε θα του πάρει μερικές μέρες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΚΤΛ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΟΤΙ "ΕΧΩ ΛΑΜΒΑΝΕΙΝ" ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΦΑΩ ΚΑΝΕΝΑ "ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ "ΝΟΜΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ" ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

1. Ο anastasiostheodoridis ΛΕΕΙ: "Αφού διαθέτεις κανονική άδεια και όχι πλαστή και επιπλέον έχεις το χαρτί μπαλαντέρ=πτυχίο ελληνικής ιατρικής σχολής δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο από το να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να ζητήσεις να σου βγάλουν σφραγίδα.

Σε αυτή θα αναγράφεται

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

Κάτοχος νόμιμης άδειας ασκήσεως επαγγέλματος

Κάτοχος πτυχίου ελληνικής ιατρικής σχολής"

2. Ο Remy Fincher ΛΕΕΙ: "Δε νομίζω να έχεις άλλη επιλογή από το να κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην εφορία..."

3. O 800.000 ευρω στο προαυλιο ΛΕΕΙ: "Δεν ξερω πως λειτουργει το σωματειο του φιλου μας εκει στην επαρχια, παντως εδω στη πρωτευουσα σε καποιο τετοιο σωματειο οι γιατροι δουλευουν "εθελοντικα" και καπως ετσι λυνονται πολλα "προβληματα"!"

ΚΑΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΗΣ: ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΖΩ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ?

*** ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ, ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΜΟΙΒΟΜΑΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.