Jump to content

Ιατροί αγώνων


dikriskos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply

Πρώτον, τι αγώνες είναι;

Και δεύτερον 20 ευρώ την ώρα ίσως να ήταν καλά, αλλά 20 ευρώ ο αγώνας, δε βγάζεις ούτε τη βενζίνη για να πας!

Ποιος θα παίρνει τα υπόλοιπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον, τι αγώνες είναι;

Και δεύτερον 20 ευρώ την ώρα ίσως να ήταν καλά, αλλά 20 ευρώ ο αγώνας, δε βγάζεις ούτε τη βενζίνη για να πας!

Ποιος θα παίρνει τα υπόλοιπα...

Απόλυτο δίκιο! Στην επαρχία παίρνεις μέχρι και 50, υπάρχει καμιά καλύτερη προσφορά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι παιχνίδια ακαδημιών, παιδιά ηλικίας 10 - 16 ετών.

Η διάρκεια των αγώνων είναι 2 ημίχρονα των 30 ή 35 λεπτών.

Τα παιχνίδια μπορεί να είναι μέχρι και 3 συνεχόμενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε μου ξερω οτι σου χαλαμε την αγγελια,μα 20 ευρω ειναι λιγα...

και εγω για 50 η εστω μεχρι 50 ξερω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη πηγαινα σε αθλητικους σχολικους αγωνες τα χρηματα ειναι 50 ευρο (αν ειναι 2 την ιδαι μερα πανε απο 60)

οσο για την επαρχια στα δινει η γηπεδουχος ομαδα (αν και πολλες φορες σου κλαιγεται οτι δεν εχει) αλλα τ απερισσοτερα πρωταθληματα τελειωνουν τωρα ασε που πρεπει να πας μεσω της αντιστοιχης ΕΠΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν αναφέρομαι σε σχολικούς αγώνες, όπου τα χρήματα είναι όντως τόσα (αν και τα παίρνεις μετά από ένα χρόνο) ούτε σε αγώνες στην επαρχία. Μιλάω για Αθήνα, 20 ευρώ στη 1,5 ώρα, πληρωμένα επί τόπου από τη γηπεδούχο ομάδα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι φίλοι μου που πηγαίνουν σε αγώνες 50 παίρνουν.

Το ότι μπορεί να είναι 3 συνεχόμενοι αγώνες , δηλαδή να πάρεις για 3 ώρες 60 ευρω δεν νομίζω πως είναι κάτι για το οποίο πρέπει να πετάξουμε τη σκούφια μας απο τη χαρά μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως έχοντας περάσει από τα γήπεδο μία αποφράδα στιγμή της ζωής μου 20 ευρώ για ένα αγώνα 10χρονων είναι καλά.

Δηλαδή πάει κάποιος σε μία τριάδα αγώνων ενα πρωι και βγάζει 60 ευρω, κάνοντας πρακτικά μόνο δημοσίες σχέσεις και πίνοντας καφέ.

Προσωπικά δε συμπαθώ καθόλου το άθλημα, αλλά θεωρώ ότι τα χρήματα για ένα 24χρονο απόφοιτο Ιατρικής σε κάποιο ελευθερο πρωινό του είναι ικανοποιητικά, δεδομένου πάντα του μηδαμινού φόρτου εργασίας.

Σίγουρα είναι καλύτερα χρήματα από τα 35 ευρώ περίπου που είχα πάρει το 2005 για ένα κανονικό 90 λεπτα και ημιχρονο αγώνα μεταξύ γύφτων και τσιγγάνων σε ένα τελειωμένο γήπεδο στον ασπρόπυργο, όπου κινδύνευε η σωματική μου ακεραιότητα ανα πάσα στιγμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι φίλοι μου που πηγαίνουν σε αγώνες 50 παίρνουν.

Το ότι μπορεί να είναι 3 συνεχόμενοι αγώνες , δηλαδή να πάρεις για 3 ώρες 60 ευρω δεν νομίζω πως είναι κάτι για το οποίο πρέπει να πετάξουμε τη σκούφια μας απο τη χαρά μας...

Και μένα κάποιοι φίλοι μου δουλεύουν σε ιδιωτικές κλινικές για 45 ευρώ τη μέρα. Να τους συστήσω να αυτοκτονήσουν;

Δυστυχώς δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα να δουλεύουν στην Αγγλία για 300 λίρες την ημέρα.

Anyway αναφέρομαι σε άτομα που έχουν επαφή με το χώρο, όποιος δε θέλει μπορεί να κάτσει σπίτι του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα λεφτά δεν είναι άσχημα. 20ευρώ για 2 30λεπτα = 20 ευρώ την ώρα. Αν μάλιστα γίνονται και 2-3 παιχνίδια μαζί καθαρίζεις ένα 40άρι σε ένα 3ωρο.

όσο για το ποδόσφαιρο εδώ δίνουν μεχρι 60ευρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ποσα στην ΕΠΣΑ πριν 2 χρονια η μαλλον μεχρι και περσυ ειχαν ως εξης.25 ευρω τζουνιορς η μινι(10-14 ετων),25 λεπτα ημιχρονιο.25 ευρω παμπαιδες+(14-16),35 ημιχρ.30 ευρω εφηβοι και αντρες Β+Γ κατηγοριας,45ημιχρ.35 ευρω Α κατηγορια τοπικου Ανατολικης Αττικης(οπως και τα προηγουμενα).Τα χρηματα στο χερι στο τελος του αγωνα.Μπορει ναχω κανει καποιο λαθος για διαρκεια των αγωνων αλλα καπως ετσι ειναι.Στους σχολικους αγωνες που γινονται πρωι ,τα λεφτα τα παιρνεις στην καλυτερη μετα απο 1 χρονο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά είναι πολύ απλό, αν δεν πάει κανείς θα αναγκαστούν να δώσουν παραπάνω λεφτά για να βρουν ιατρούς. Εμείς αποφασίζουμε πόσο θα πουλήσουμε τις υπηρεσίες μας οπότε αν μία προσφορά είναι αστεία δεν ασχολείται κανείς και ανεβαίνουν σιγά σιγά οι προσφορές.

20 € την ώρα είναι καλό ποσό σε σχέση με τα 10-15 που ήξερα εγώ μέχρι πέρυσι και άρχισαν να την κάνουν σιγά σιγά οι ιατροί. Και μη νομίζεται ότι αυτές οι εταιρίες θέλουν λίγους για να βγάλουν πρόγραμμα! Η κάθε εταιρία θέλει κατά μέσο όρο 35-45 ιατρούς που ο καθένας κάνει από 2 μέχρι 6 αγώνες το ΣΚ.

Αν υπολογίσει κάποιος ότι στην Αθήνα υπάρχουν 4 ή 5 εταιρίες τέτοιου είδους τότε θέλουν περίπου 200 ιατρούς για κάθε ΣΚ οι οποίοι δεν είναι και πολύ εύκολο να δεχτούν τα 10,15 ή 20€ και να καλύψουν με αυτά τα λεφτά έξοδα φαρμακείου, βενζίνες, καφέδες κατά την παραμονή στο γήπεδο κλπ.

Τελικά από τα 20€ τον αγώνα που όσο και να είναι το ημίχρονο λιγότερο από 70 λεπτά δεν κρατάει κανένας αγώνας και φτάνει μέχρι και τα 110 λεπτά παραμονής του ιατρού, θα μείνουν τα 15€ στην καλύτερη στην τσέπη του ιατρού και στην χειρότερη όταν πάς κατά Ανάβυσσο μεριά θα σου μείνουν από τα 20€ τα 5 στο χέρι.

Και επανέρχομαι, στην επαρχία αν πει κάποια ομάδα σε έναν ιατρό να πάει για 20€ τον αγώνα ο ιατρός απλά θα νομίζει ότι του κάνουν πλάκα και θα κλείσει το τηλέφωνο. Οπότε για κάτω από 50-60€ δεν μιλάει κανείς. Αν κρατήσουμε χαρακτήρα και στην Αθήνα θα φτάσουμε κοντά σε αυτές τις τιμές.

Πάρτε χαμπάρι ότι χωρίς ιατρούς δεν μπορεί να διεξαχθεί κανένας αγώνας και κανενας γονιός δεν θα αφήσει το παιδί του να πάει. Οι τύποι με τα γήπεδα βγάζουν 80-100€ την ώρα από κάθε γήπεδο και συνήθως έχουν 2,3 ή 4 γήπεδα που παίζουν ταυτόχρονα και λένε ότι τα 10€ την ώρα για τον ιατρό είναι πολλά. Αυτοί με της διοργανώσεις πρωταθλημάτων χρέωναν 25-40€ κάθε ομάδα και έδιναν μέχρι πέρυσι που τα ζούσα 15€ στον διαιτητή και 10€ στον ιατρό, με λίγα λόγια έβαζαν στην τσέπη πάνω από το 50% του κάθε αγώνα και όταν κάποιος έχει οργανώσει μέχρι και 70 αγώνες σε ένα ΣΚ βγαίνουν πολλά λεφτά με λίγη δουλειά για αυτούς και ψίχουλα με πολύ τρέξιμο για τους ιατρούς.

Για να μη μιλήσω για τον χειμώνα που παγώνεις στα γήπεδα ή το καλοκαίρι που σε βαράει ο ήλιος και κάνεις το μαύρισμα του αλβανού.

Για εμένα όποιος πάει για λιγότερα από 20€ + έξοδα(=25-35€/παιχνίδι) το μόνο που κάνει είναι να κοροϊδεύει τον εαυτό του ότι δουλεύει αφού περισσότερα έξοδα έχει παρά έσοδα! Και στα 5Χ5 6Χ6 κλπ πατήστε πόδι για τουλάχιστον 15€ την ώρα γιατί οι τύποι τόσο χρέωναν τις ομάδες για να τους έχουν ιατρό στο γήπεδο. Είναι λεφτά που μπορούν να τα δώσουν γιατί βγάζουν 10 φορές περισσότερα και πρέπει να αρχίσουν να εκτιμούν και να πληρώνουν τα χρόνια σπουδών που έχουμε ρίξει.

Απαιτήστε και θα πάρετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά είναι πολύ απλό, αν δεν πάει κανείς θα αναγκαστούν να δώσουν παραπάνω λεφτά για να βρουν ιατρούς. Εμείς αποφασίζουμε πόσο θα πουλήσουμε τις υπηρεσίες μας οπότε αν μία προσφορά είναι αστεία δεν ασχολείται κανείς και ανεβαίνουν σιγά σιγά οι προσφορές.

20 € την ώρα είναι καλό ποσό σε σχέση με τα 10-15 που ήξερα εγώ μέχρι πέρυσι και άρχισαν να την κάνουν σιγά σιγά οι ιατροί. Και μη νομίζεται ότι αυτές οι εταιρίες θέλουν λίγους για να βγάλουν πρόγραμμα! Η κάθε εταιρία θέλει κατά μέσο όρο 35-45 ιατρούς που ο καθένας κάνει από 2 μέχρι 6 αγώνες το ΣΚ.

Αν υπολογίσει κάποιος ότι στην Αθήνα υπάρχουν 4 ή 5 εταιρίες τέτοιου είδους τότε θέλουν περίπου 200 ιατρούς για κάθε ΣΚ οι οποίοι δεν είναι και πολύ εύκολο να δεχτούν τα 10,15 ή 20€ και να καλύψουν με αυτά τα λεφτά έξοδα φαρμακείου, βενζίνες, καφέδες κατά την παραμονή στο γήπεδο κλπ.

Τελικά από τα 20€ τον αγώνα που όσο και να είναι το ημίχρονο λιγότερο από 70 λεπτά δεν κρατάει κανένας αγώνας και φτάνει μέχρι και τα 110 λεπτά παραμονής του ιατρού, θα μείνουν τα 15€ στην καλύτερη στην τσέπη του ιατρού και στην χειρότερη όταν πάς κατά Ανάβυσσο μεριά θα σου μείνουν από τα 20€ τα 5 στο χέρι.

Και επανέρχομαι, στην επαρχία αν πει κάποια ομάδα σε έναν ιατρό να πάει για 20€ τον αγώνα ο ιατρός απλά θα νομίζει ότι του κάνουν πλάκα και θα κλείσει το τηλέφωνο. Οπότε για κάτω από 50-60€ δεν μιλάει κανείς. Αν κρατήσουμε χαρακτήρα και στην Αθήνα θα φτάσουμε κοντά σε αυτές τις τιμές.

Πάρτε χαμπάρι ότι χωρίς ιατρούς δεν μπορεί να διεξαχθεί κανένας αγώνας και κανενας γονιός δεν θα αφήσει το παιδί του να πάει. Οι τύποι με τα γήπεδα βγάζουν 80-100€ την ώρα από κάθε γήπεδο και συνήθως έχουν 2,3 ή 4 γήπεδα που παίζουν ταυτόχρονα και λένε ότι τα 10€ την ώρα για τον ιατρό είναι πολλά. Αυτοί με της διοργανώσεις πρωταθλημάτων χρέωναν 25-40€ κάθε ομάδα και έδιναν μέχρι πέρυσι που τα ζούσα 15€ στον διαιτητή και 10€ στον ιατρό, με λίγα λόγια έβαζαν στην τσέπη πάνω από το 50% του κάθε αγώνα και όταν κάποιος έχει οργανώσει μέχρι και 70 αγώνες σε ένα ΣΚ βγαίνουν πολλά λεφτά με λίγη δουλειά για αυτούς και ψίχουλα με πολύ τρέξιμο για τους ιατρούς.

Για να μη μιλήσω για τον χειμώνα που παγώνεις στα γήπεδα ή το καλοκαίρι που σε βαράει ο ήλιος και κάνεις το μαύρισμα του αλβανού.

Για εμένα όποιος πάει για λιγότερα από 20€ + έξοδα(=25-35€/παιχνίδι) το μόνο που κάνει είναι να κοροϊδεύει τον εαυτό του ότι δουλεύει αφού περισσότερα έξοδα έχει παρά έσοδα! Και στα 5Χ5 6Χ6 κλπ πατήστε πόδι για τουλάχιστον 15€ την ώρα γιατί οι τύποι τόσο χρέωναν τις ομάδες για να τους έχουν ιατρό στο γήπεδο. Είναι λεφτά που μπορούν να τα δώσουν γιατί βγάζουν 10 φορές περισσότερα και πρέπει να αρχίσουν να εκτιμούν και να πληρώνουν τα χρόνια σπουδών που έχουμε ρίξει.

Απαιτήστε και θα πάρετε.

Έτσι είναι... Το 'χω κάνει κι εγώ κάποια στιγμή αυτό το πράγμα... Και ειδικά με τα μικρά, μεγάλο άγχος. Καλά δε μιλάω για τους ενηλίκους ή τα τοπικά ερασιτεχνικά... Κάθε 30 δευτερόλεπτα ο γιατρός μέσα γιατί κάθε "κρέας" έπεφτε κάτω με το παραμικρό... Τα χρήματα είναι πραγματικά πολύ χαμηλά. Βέβαια στις περισσότερες των περιπτώσεων δε χρειάζεται να κάνεις και τίποτα... Όμως άντε να βγάλεις άκρη με τους γονείς των παιδιών που το μόνο που υπάρχει στον κόσμο είναι τα "καμάρια" τους... Στο κάτω κάτω της γραφής, ποδόσφαιρο παίζουν. Και θα χτυπήσουν και θα στραμπουλήξουν, και μύτη θα ανοίξει ενδεχομένως έτσι που παίζουν... Αν δεν θέλουν να τα βλέπουν να χτυπάνε, να τα πάνε σε πινγκ πονγκ. Τεσπα... Τα χρήματα είναι λίγα και είναι αποκλειστικά στο χέρι μας να το ανατρέψουμε αυτό. Αν κανείς δεν σηκωνόταν να πάει για λιγότερα από 100€ τον αγώνα, τότε οι επιλογές θα ήταν δύο: ή κανένα πρωτάθλημα, ή ειδικευμένοι γιατροί (πολύ μεγαλύτερο έξοδο). Γι αυτό συνάδελφοι, ας αντισταθούμε και ας απαιτήσουμε μόνοι μας επιτέλους αυτά που δικαιούμαστε. Στο κάτω κάτω της γραφής, εφόσον θέλουν ιατρούς για την ασφάλεια των αγωνιζομένων στα γήπεδα ας τους πληρώσουν αναλόγως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μην τσιμπατε,κοροιδα ψαχνουν-και φυσικα παντα θα υπαρχουν διαφοροι "καλοθελητες" μεσαζοντες που μας πουλανε και τρελα επειδη εχουν την εντυπωση οτι ολοι οι γιατροι ειμαστε ψωνια και παραδοπιστοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φυσικα παντα θα υπαρχουν καποιοι συναδελφοι που θα παρουν τα 25 ευρω και θα πουν και ευχαριστω...και ετσι...καλυτερα να παρω τα πασατεμπο μου και ως φιλαθλος να απολαυσω τον αγωνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σου προτειναν τουλαχιστον πενηνταρικακι κατοσταρικακι και παλι με την ουρα στα σκελια σε φαση κανε το ψυχικο γιατρε!

σ εχουν αναγκη για να γινει ο αγωνας,δεν τους εχεις!

αλλα αν βλεπουν οτι εσυ τσιμπας ολο και με πιο λιγα,μαλακες ειναι οι καρχαριες;;;;;;;;;;;

Θυμισε μου ρε Σηλια,

Από που και ως που ο απόφοιτος Ιατρός να ζητήσει 50αρακι, κατοσταράκι ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ για να κάνει το γιατρό αγώνα σε ποδοσφαιράκι 10χρονων????

Εχεις πάει ποτέ σε τετοιο αγώνα? Επειδή εγώ έχω πάει μπορώ να σου πω ότι κάθεσαι, πίνεις φραπεδάκι και κανεις κοινωνικές σχέσεις.

Οσο για μεταφορικά κτλπ, μπορείς να πας σε αγώνες ΚΟΝΤΑ στο σπίτι σου!

Να μου λεγες ότι θα πας σε αγώνα ΕΝΗΛΙΚΩΝ ή σε αγωνίσματα τύπου ΜΠΟΞ, πολεμικές τέχνες κτλπ να το δεχτώ.

Μιλάμε πάντα για τον απόφοιτο γιατρό, ανειδικευτο, που για τα ελληνικά δεδομένα κατά 99% δεν εχει ούτε καν BLS.

Και για να μη λέμε ότι θέλουμε.

Ξέρετε ότι λόγω ανταγωνισμού και πληθώρας ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ γιατρών μπορεις να βρεις ιδιώτες που χρεώνουν εξευτελιστικές τιμές για να επιβιώσουν?

Ξέρεις (και αυτό είναι κατάντια) ότι στη γειτονιά μου γιατρός χειρουργός που τέλειωσε ειδικότητα στην Αγγλία, FRCS, χρεωνει 30 ευρώ την επίσκεψη μπας και μπει κόσμος στο μαγαζί?

Ακου ρε 100 ευρώ για ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟ γιατρό σε αγώνα 10χρονων. Σαν να το χουμε καβαλήσει λίγο νομίζω.

Δηλαδή για μία επίσκεψη, όπου θα κάνεις και κάτι, ΠΟΣΟ θα ζητας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

andreas said:
Ξέρετε ότι λόγω ανταγωνισμού και πληθώρας ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΩΝ γιατρών μπορεις να βρεις ιδιώτες που χρεώνουν εξευτελιστικές τιμές για να επιβιώσουν?

Ξέρεις (και αυτό είναι κατάντια) ότι στη γειτονιά μου γιατρός χειρουργός που τέλειωσε ειδικότητα στην Αγγλία, FRCS, χρεωνει 30 ευρώ την επίσκεψη μπας και μπει κόσμος στο μαγαζί?

Να υποθέσω ότι μιλάς για Αθήνα... Γιατί στην επαρχία τα πράγματα είναι λίγο πιο διαφορετικά... Δεν είπαμε να είμαστε αγιογδύτες... Αλλά όταν σε έναν χώρο όπως είναι ο αθλητισμός, παίζονται χιλιάδες ευρώ σε αυτά τα "μικρά" πρωταθλήματα, είναι κρίμα κι άδικο εμείς που τους είμαστε απαραίτητοι καθώς φαίνεται να πληρωνόμαστε με πενταροδεκάρες, μόνο και μόνο επειδή είμαστε πολλοί και άνεργοι... Με το ίδιο σκεπτικό, και στο αγροτικό που δεν κάνουμε και σπουδαία πράγματα σε σχέση με τους ειδικευόμενους και επειδή είμαστε και πολλοί, να παίρνουμε το πολύ 300 με 400€ το μήνα επειδή είμαστε και ανειδίκευτοι.

Το θέμα φίλε μου, είναι ότι ακόμη και ανειδίκευτος, μπορείς να κάνεις αυτό που κανείς άλλος δεν έχει τις γνώσεις να κάνει... Και ακόμη κι ανειδίκευτος, νομικα εσύ έχεις την ευθύνη για τους αθλητές του κάθε αγώνα που καλύπτεις. Αν εσύ πιστεύεις ότι η ευθύνη αυτή αξίζει 25€ τότε τι να πω...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα φίλε μου, είναι ότι ακόμη και ανειδίκευτος, μπορείς να κάνεις αυτό που κανείς άλλος δεν έχει τις γνώσεις να κάνει... Και ακόμη κι ανειδίκευτος, νομικα εσύ έχεις την ευθύνη για τους αθλητές του κάθε αγώνα που καλύπτεις. Αν εσύ πιστεύεις ότι η ευθύνη αυτή αξίζει 25€ τότε τι να πω...

Αν η επίσκεψη στο Χαλάνδρι από Χειρουργό FRCS έφτασε να κοστολογείται 30 ευρώ, τότε 25 ευρώ για 2 30λεπτα ημιχρονα 10χρονων ειναι ικανοποιητικά.

Ειδικά αν σκεφτείς ότι μιλάμε για ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΥΣ γιατρούς.

Μιλάω πάντα για τους συγκεκριμένους αγώνες στους οποίους τα 50 με 100 ευρώ μου ακούγονται άκρως παράλογα για έναν ανειδίκευτο γιατρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητειται ιατρος ανειδικευτος ως ιατρος αγωνων.Αμοιβή:Φραπεδακι σκετο

Ζητειται ιατρος ειδικευομενος ως ιατρος αγωνων.Αμοιβη:Φραπεδακι μετριο

Ζητειται ιατρος ειδικος ως ιατρος αγωνων.Αμοιβη:Φραπεδακι μετριο προς γλυκο!

Συγγνωμη ντοκτορ αλλα δεν το δεχομαι...

25 ευρω για 6 χρονια σπουδων,για απειρες ωρες διαβασματος πανω απο τα βιβλια και για αλλα ποσα ηδη χιλιοειπωμενα ειναι καταντατια!Οκ μπορει να ειναι χαλαρα τα πραματα σε γενικες γραμμες αν ομως ΜΙΑ και μοναδικη φορα συμβει κατι το σοβαρο και το απροοπτο η παρουσια ενος γιατρου εστω και ανειδικευτου θα αποβει σωτηρια!

Απλα θα πρεπε να καλοπληρωνουν για να εχουν εστω και για το 1% να συμβει κατι που μονο ενας γιατρος θα ειχε την ικανοτητα να αντιμετωπισει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

andreas δε θα επρεπε! να δικαιουται να ζητησει ο αποφοιτος Ιατρικης Σχολης ενα 50ρικο(εστω γαμα το κατοσταρικο)

για να παρευρεθει σε οποιοδηποτε αγωνα,

τη στιγμη που τα παντα ειναι πανακριβα στη γαμωχωρα;;;;;;;;;;;;

απο τα ειδη βασικης αναγκης μεχρι ο,τιδηποτε;;;;;;;;;;;;

τη στιγμη που ο καφες εχει 7 ευρω και δεν πας για σκετο κουρεμα αν δεν εχεις 50ρικο στην τσεπη;;;;

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ειναι κι αυτα ξερεις!

ή μπας και δεν υπαρχει στη Γελλας,πληθωρα καφετεριων και κομμωτηριων οπως και ανταγωνισμος μεταξυ τους;;;;;;;;;;

ασε μας ρε συ andreas.

αιντε γαμα τους εξευτελιστικους μισθους στο δημοσιο,πες εχει να κανει με το συστημα :splaaaats::splaaaats:

ο αγωνας ομως ειναι ελευθερη αγορα και αρπαχτη!

(εκτος αν υπαρχει κανενας νομικος περιορισμος σε ο,τι αφορα το υψος των μισθων των γιατρων αγωνων και δεν τον ξερω,τοτε πασο!)

γιατι δε δικαιουται ο γιατρος να ζητησει ενα πενηνταρικο;;;;;;;;;;;;;;;;;;ας μην εχει και bls ας μην εχει και τιποτα χεστηκα!

(btw στο bls καρπα μαθαινεις κ χρηση ΑΕΑ,δε μαθαινεις πρωτες βοηθειες γενικοτερου ενδιαφεροντος)

ποσως με αφορα αν ξερει να δωσει πρωτες βοηθειες ο αποφοιτος

ή για να στο θεσω ακομη καλυτερα

η μαπα εκπαιδευση στο ελληνικο uni ειναι ασχετη με το θεμα μας!

ο νομος λεει οτι ειναι υποχρεωτικο ιατρικο πτυχιο για να γινει ο αγωνας

εχω εγω πτυχιο ιατρικης;

ε πληρωσε το ρε πουστη ιδιωτη εσυ που το χρειαζεσαι!

αλλου ξερεις να τα δινεις!!!!

αν δεν απαιτησεις τα λεφτα σου να ξες δε θα στα δωσει κανενας κυρ ανδρεα!

αν εσυ θες να κανεις οικονομια στον καθε dikrisko επειδη διανυουμε περιοδο κρισεως κανε το!

αν εσυ βολευεσαι με εξευτελιστικους μισθους βολεψου!

το κακο ειναι οτι ειναι πολλοι με τη λογικη σου εκει εξω και γι αυτο χαλαει η πιατσα

γι αυτο καλομαθαινουν οι διαφοροι dikriskοι οι διαφοροι διοκτητες κλινικων και οι διαφοροι λοιποι επιτηδειοι

γι αυτο καλομαθαινει κι ο πολιτης που το 100αρικο στο γιατρο ειναι πολλα λεφτα αλλα στην κομμωτρια ειναι δεδομενο

γι αυτο καλομαθαινει ο αβραμοπουλος και σ αφηνει με τρεις και μια

επιχειρηματα του τυπου να σου λεγα για αγωνες ενηλικων η box

οπως και τα αλλα τα "καθεσαι πινεις καφε και κανεις δημοσιες σχεσεις" που ειπες

τα ακουω και μενω καγκελο,θα καταπιω καμια μυγα,μου πεφτουν οι τριχες ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ

-εκτος αν το να τραυματιστει ενας πιτσιρικας 10 χρονων ειναι λιγοτερο σημαντικο απο το να τραυματιστει ενας ενηλικας η ενας αθλητης του box

-εκτος αν και πρεπει ντε και καλα σε καθε αγωνα να τραυματιζεται ο κοσμακης για να δικαιολογω εγω το μισθο μου και να μην καθομαι απλως να πινω τον καφε μου οπως λες

-εκτος αν η ευθυνη του γιατρου αγωνων οπως και το κυρος του πτυχιου του πανε αναλογικα με τα διαστρεμματα και τις αιμορραγιες στις μυτες που καλειται να κουραρει στη διαρκεια του αγωνα!

ΜΕRCY,ακους τι λες emquestion emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα διαφωνήσω. Αν βρεις όλους τους γιατρούς της Ελλάδας και συνεννοηθούν να χρεώνεις όσο θες.

Μέχρι τότε ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

Και απλά να σου πω ότι τα 10χρονα συνήθως δεν τραυματίζονται τόσο συχνά και σίγουρα όχι τόσο σοβαρά, όσο μπορέι να τραυματιστεί κάποιος σε έναν αγώνα μποξ.

Με άλλα λόγια το να κληθείς να σώσεις τη ζωή ενός 10 χρονου, μάλλον ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας ακούγεται.

Και ξαναρωτάω. ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΣΟΥ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟς ΠΟΣΟ?

Προσωπικά είναι τέτοια η πληθωρα γιατρών, για Αθήνα μιλάω, όπου αν είχα γηπεδάκια δε θα δεχόμουνα γιατρό αν δεν έβλεπα με τα μάτια μου τουλάχιστον το ALS.

Δυστυχώς στην Ελλάς του 2000 που λέει και το τραγούδι, κατά κανόνα όποιος γιατρός θέλει να βγάλει ΤΑ ΛΕΦΤΑ, θα πρέπει να δουλεύει σα σκυλί και να χρεωνει συμβατές τιμές.

Και όχι με το πτυχίο και μόνο δεν έχεις ούτε κύρος ούτε τίποτα. Κύρος αποκτάς με το να γίνεσαι καλύτερος και να παρέχεις ποιοτικές υπηρεσίες.

Και όπως έχω ξαναπεί όποιος γουστάρει ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΕΣ θέσεις στην Αγγλία για όλες τις ειδικότητες. Αν δε γουστάρει να ρθει κάποιος και θέλει να ξεφτιλιστεί με το να τρεχει στους αγώνες, θα πρέπει να προσαρμοστεί.

Στην Αγγλία. Δεν υπαρχουν γιατροι και άρα οι αμοιβές είναι υψηλές.

Στην Ελλάδα. Απειροι γιατροί οπότε ο νόμος της αγοράς οδηγεί στο άλλο άκρο.

Και ξαναλέω. Ο ειδικευόμενος, ειδικός με τα ALS, ATLS και την εμπειρία του ναι να ζητήσει το 50αρικο.

Ο απόφοιτος που ειδικά από την Ελλάδα έχει σχεδόν μηδαμινες πρακτικές ικανότητες τα 25 ευρουλακια για έναν αναιμακτο και ασφαλή αγώνα 10χρονων είναι καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.