Jump to content

Πώς χωρίζονται οι ειδικότητες?


Holly

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ξεκινήσει μια συζήτηση σχετικά με το Πώς χωρίζονται οι ειδικότητες.(σε χειρουργικές, παθολογικές, εργαστηριακες κτλ..)

Ποιές ανήκουν σε ποιά κατηγορία, πόσα χρόνια χρειάζονται κτλ.

Δεν ειμαι στους "τελειωμένους" αλλα μπορείτε να μας βοηθήσετε να γίνουμε..:-D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.isth.gr/?page=2618

Οσο για το χωρισμο Αναισθ, Μαιευτικη-Γυν, Ορθο, Ουρολογια, Οφθαλμ, ΩΡΛ και οσες εχουν μεσα στο τιτλο τη λεξη χειρουργικες, ειναι. Τα αλλα νομιζω προφανη.

Μια αναζητητση στο google πριν απο το ποσταρισμα δεν εβλαψε ποτε κανενα ομως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια αναζητητση στο google πριν απο το ποσταρισμα δεν εβλαψε ποτε κανενα ομως.

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια αναζητητση στο google πριν απο το ποσταρισμα δεν εβλαψε ποτε κανενα ομως.

Ο ανθρωπος καλα εκανε και ρωταει εδω, κι ας υπαρχουν 45.000 απαντησεις στο Google. Ερωτημα ιατρικου ενδιαφεροντος θετει. Δηλαδη το ποσταρισμα σας πειραζει, οι 65 σελιδες προσωπικων αντιπαραθεσεων που υπαρχουν σε μερικα topics και δεν προσφερουν απολυτως τιποτα, δε σας ενοχλουν? (Τιποτα προσωπικο, ετσι? με αφορμη την απαντηση, βρηκα την ευκαιρια να σχολιασω την τακτικη καποιων που χρησιμοποιουν το φορουμ για να "τρωγονται" μεταξυ τους. Υπαρχουν και τα τηλεφωνα γι'αυτο!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω ακαθεκτος συνεχίζω να ρωτάω...

Οκ, με τα υπεροχα site απο το ΑΠΘ καταλάβαμε πώς χωρίζονται οι ειδικότητες εδώ, Ελλάδα.

Πχ όμως, η Γενική Ιατρική στην Γαλλία ειναι 3 χρόνια...Υπάρχει αντιστοιχία που την εχει ορίσει η ΕΕ ή αυτό καθορίζεται απο το εκάστοτε Ευρωπαϊκό κράτος? ( Ελλας)

Και οταν ακούμε οτι ο ταδε εκανε ενα μέρος της ειδικότητας κάπου και μετά γύρισε Ελλάδα για να την ολοκληρώσει, αυτό γίνεται γιατι ανοιξε η θέση του στην Ελλάδα? Δηλαδή , δεν ξαναρχίζει απο την αρχή, αλλα συνεχίζει απο εκει που εμεινε..ε?

Και ενα 3ο σεναριο...δεν σου αρεσει στο νοσοκομειο στο Βελγιο (και εισαι και πολυ μάγκας..)και πας Ελβετία..Το Ελβετικό κρατος ή το Ελβετικό νοσοκομείο καθορίζει τι θα γίνει με το ήδη κομμάτι της ειδικότητας που εχεις κανει..Δλδ υπαρχει ή οχι περίπτωση να σου το αναγνωσρίσει?

(Bear in mind οτι ΔΕΝ ειμαι ουτε καν στο 6ο ετος της Ιατρικης...και εψαξα στο net για το πως χωρίζονται οι ειδικότητες και μαλιστα μου έστειλαν σε pm αυτα τα links..Επιτειδες εγινε το spot για να γινει πιο ευκολό για όλα τα φοιτητόπουλα.. Λιγη υπομονη για να σας φτάσουμε net-τζιμανια ...)

Ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση!(Και αν οι ερωτήσεις ειναι τοοσο χαζες, κατεβαστε το spot. Αλλα ειμαι σίγουρος οτι υπαρχουν αρκετα μικρα ετη που δεν καταλαβαίνουν αυτες τις εννοιες και δεν γνωρίζουν νομοθεσίες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

για να κάνει κανείς ειδικότητα χρειάζεται πτυχίο ιατρικής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

για να κάνει κανείς ειδικότητα χρειάζεται πτυχίο ιατρικής;

εξαρταται απ΄το πανεπιστημιο που τελειωνεις emcolgate οπως ειναι γνωστο απο καποια απαιτειται πτυχιο, απο καποια αλλα απλα ημερομηνια που περασες το τελευταιο μαθημα ;)

πολυ ευστοχη ερωτηση σλιπυ emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ανθρωπος καλα εκανε και ρωταει εδω, κι ας υπαρχουν 45.000 απαντησεις στο Google. Ερωτημα ιατρικου ενδιαφεροντος θετει. Δηλαδη το ποσταρισμα σας πειραζει, οι 65 σελιδες προσωπικων αντιπαραθεσεων που υπαρχουν σε μερικα topics και δεν προσφερουν απολυτως τιποτα, δε σας ενοχλουν? (Τιποτα προσωπικο, ετσι? με αφορμη την απαντηση, βρηκα την ευκαιρια να σχολιασω την τακτικη καποιων που χρησιμοποιουν το φορουμ για να "τρωγονται" μεταξυ τους. Υπαρχουν και τα τηλεφωνα γι'αυτο!)

Ο λογος που εθιξα το ζητημα ειναι οτι πολλοι ανθρωποι ποσταρουν μια ερωτηση ψαχνοντας μασημενη τροφη. Δε λεω να μη ρωτησεις κατι το οποιο δε μπορεις να το βρεις και οτι το να ζηταμε βοηθεια απαγορευεται. Καθε αλλο. Κι εγω το εχω κανει πολλες φορες στο παρελθον εδω μεσα. Αλλα εχω κοιταξει απο πριν ομως και δε ρωτουσα για πληροφοριες τυπου ποσο κανει 1+1 ή ποιος ο χρονος ασκησης της καθε ειδικοτητας. Αυτο προσωπικως μου τη δινει. Και ειδικα με ατομα τα οποια πατανε το ποδι τους εδω μονο και μονο για να ρωτησουν και δεν εχουν κανει το κοπο ουτε να ποσταρουν ενα ευχαριστω μετα την απαντηση, ποσο μαλλον να βοηθησουν καποιον αλλον. Δε μπορει το οποιδηποτε φορουμ να εκτελει χρεη γραμματεα για διαφορους εξυπνακηδες οι οποιοι βαριουνται να ξεδιαλεξουν μεταξυ των 3 πρωτων αποτελεσματων στην οποια μηχανη αναζητησης. Δε το ξερω το μελος signlan και δε το κατατασσω απαραιτητως στη κατηγορια αυτη, ομως επαναλαμβανω και εμμενω στη θεση μου οτι καλο ειναι να γινεται ενα στοιχειωδες googling πριν απο το ανοιγμα τοπικ. Και ληγω εδω το offtopic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

για να κάνει κανείς ειδικότητα χρειάζεται πτυχίο ιατρικής;

emofftopic 'Οχι εδω φιλε μου, ειναι σοβαρο το ερωτημα που θετεις, ανοιξε νεο topic γι' αυτο... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι τρελή επιτυχία που έχει το ποστ...Πολλαπλες οι χρήσεις του!(ενημερωτικο, ψυχαγωγικό και anti-stressing!Κριμα που δεν μπορούμε να το μετονομάσουμε σε "Φάτε τα ψάρια!") :D

Τεσπα. Επειδή ειμαι 4ετος και καινούργια στην παρεα τουτη(με πολύ θορυβώδη πλην καλοπροεραιτο τρόπο), θέλησα να μαζέψω σε αυτό το τόπικ κάτι pdf που είδα σε ποστ για την Swiss(νομιζω...θα το βρω και θα το κολλήσω κι εδω)που λέει οτι αν κανεις ειδικότητα εξωτερικο μετά τα χαρτιά σου θα εξεταστούν απο την Νομαρχια(?) για να αναγνωριστούν αλλα δεν ειναι και σιγουράκι..Σίγουρα υπαρχουν κι αλλα τετοια..

Ο τρόπος που εθεσα τις εωτήσεις δεν ειχε σκοπό να σας προσβάλει και να σας αναγάγει σε "γραμματεις των εξυπνάκιδων" αλλα να ξεθολώσει λίγο τα μυαλά των προ-πτυχιακών και μικρών ετων φοιτητών σε ακούσματα του στυλ "Το γενικό κομμάτι της ειδικότητάς μου ειναι που την κάνει να εχει τοοση αναμονή" (τι εννοει ο ποιητης οεο? Και γιατι δεν κανεις το γενικό εξω και μετα να ερθεις μεσα? Και τι ειναι καλυτερο? Μπορώ να ονειρεύομαι΄αυτά που γράφω ή ειναι μόνο στη φαντασία μου?Πραγματοποιήσημα ή φανταστικα?)

(See? ¨εδρασα με ανιδιοτέλεια και όχι "ψάχνωντας τα μασημένα" :D ) ( Να δώ πότε θα φάω το ξύλο..)

Περα απο πληροφορίες για τη χώρα που ο καθένας θέλει να κάνει ειδικότητα, η ΕΕ τι νομοθεσία έχει για τις residencies? Και η Ελλαδα τι εφαρμόζει απο αυτά?

Τις τελευταίες 2 μερες που εχω κολλήσει και βασικά αγχωθεί με τοοσες πληροφορίες για κάτι αρκετά μακρινο για το εκαστοτε 4οετο, θεώρησα οτι θα έπρεπε να μαζευτούν ολα αυτά μαζι.

Αλλα αν διαφωνείτε, και ομοφωνα τα 15.000 μελη του greekmeds απαιτήσουν το ποστ αυτό να θαφτεί μαζι με τοοσα αλλα ολα αυτά τα χρόνια (:P) καλό θα ήταν να στέλνετε οοτι comments σε προσωπικό μηνυμα.

Καλά ξεσπαθώσατε και οι 2 πλευρές ,το πηρα κι εγω το μάθημά μου (και με το παραπάνω...), αντε και να δούμε ποιος θα τα καταφέρει αυριο με τη σούβλα..! emofftopic:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβα...τι και αν κάποιος - και δεν αναφέρομαι στην αποπανω- ρωτήσει μαι χαζή ερώτηση, ζητήσει μασημένη τροφή? Είναι εγλημα να θέλεις μια γρήγορη απάντηση από το να ψάχνεις στα τυφλά και να σπαταλάς ώρα προσπαθώντας να καταλάβεις κάτι που μπορεί κάποιος άλλος να σου απαντήσει σε λίγα δευτερόλεπτα?!Όσοι βαριούνται ας μην απαντήσουν!Σιγά πια...τόση κακεντρέχεια μπας και βρεθεί κάποιος και τη σκαπουλάρει με λιγότερη προσπάθεια απο την αφεντιά μας...

@signlan 1) σταμάτα να σκέπτεσαι σε επίπεδα και 'έτη' όπως στο πανεπιστήμιο.Η ειδικότητα είναι χύμα, σκέψου apprenticeship. Η ελλαδα αναγνωρίζει υπηρεσία σε χρονο.πχ για ψ χρειάζεσαι 6μ παθολογία, 1χ νεύρο και 4 χρόνια= 6 μήνες ας πούμε σουηδια, 2 χρόνια αγγλια και μετά, όταν έρθει η σειρά σου κάνεις 1 χρόνω νευρο...και όταν έρθει η σειρά σου ξανά αναγνωρίζεις τα αγγλικά χρόνια ψ και κάνεις μόνο 2 χρόνια ψ για να δώσεις εξετάσεις ειδικότητας στην ελλαδα. Το αντίστροφο δεν ισχύει για αγγλια.Αν έχεις κάνει ψ ελλαδα και προσπαθήσεις να πιάσεις θέση ειδικότητας αγγλια αρχίζεις από το Ο.

2)σπαστές ειδικότητες =πολλαπλά κομμάτια= πολλαπλή αναμονή.

πχ. πνευμονολογία=3 χρόνια αναμονή και μετά δουλεύεις σερι 5 χρονια σε ενα νοσοκομείο.

Δερμα= γενικό κομμάτι- 2 χρόνια παθολογία(αναμονή 3 χρόνια)+ειδικό κομμάτι δέρμα. Όταν έρθει ο διορισμός για παθο κάνεις αίτηση για δέρμα.Αναμονή για δέρμα...6-7 χρόνια?

3)δεν είναι τόσο εύκολο να τρέξεις σουηδια, αγγλια,γαλλια για να βρεις αυτά τα 2 χρόνια παθο για τη δερματολογία που λέγαμε.

4)έχεις ήδη αργήσει για αμερικη, κοίτα το αντίστοιχο τοπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβα...τι και αν κάποιος - και δεν αναφέρομαι στην αποπανω- ρωτήσει μαι χαζή ερώτηση,

δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, μόνο χαζοί άνθρωποι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

conjurer ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

ΜΕ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΣΤΑΣΗ ΟΜΩΣ

4)έχεις ήδη αργήσει για αμερικη, κοίτα το αντίστοιχο τοπικ.

Αν ειναι τεταρτοετό το girl,πραμα που λογικα σημαινει ειναι καμια 22αρα 23αρα χρονων δεν εχει καθολου αργησει για αμερικη!!!!!

Δε μπορουμε να μαστε ολοι σαν τον τυπακο που στα 25 τα χε ολα ετοιμα κι εδινε συνετευξεις για neurosurgery!!! emeleos

Aν ειναι 4ετό φετος,εχει δυο ολοκληρα χρονια μπροστα της να παει για ελεκτιβ αμερικα,

εχει δυο χρονια να αρχισει να ασχολειται με τα step.

Και πολλα να χρωσταει και χρονο να μην εχει να κατσει τωρα,αρκει το η τα ελεκτιβ και το ψαξιμο για την ωρα και θα κατσει αμεσως μετα το πτυχιο-το οποιο να φροντισει να παρει στην ωρα της-να τα διαβασει κι ετοιμη!!!!!!

Δεν τελειωνει η ζωη στα 23 ουτε στα 25 ουτε στα 27 ουτε στα 30!

Κανονικα δε θα πρεπε να σταματαει ποτε,μην κοιτας που χουμε μαθει στις γαμωταμπελες :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν τελειωνει η ζωη στα 23 ουτε στα 25 ουτε στα 27 ουτε στα 30!

Κανονικα δε θα πρεπε να σταματαει ποτε,μην κοιτας που χουμε μαθει στις γαμωταμπελες :splaaaats:

I beg to differ :( .Μπορούμε να εθελοτυφλούμε, αλλά ο 20αρης έχει 50 χρόνια ζωής πριν τον προλάβουν οι αρθρίτιδες και η άνοια και ο 30αρης 40...και ούτω καθεξής.Ωραίο το όνειρο οτι πότε δεν είναι αργά, αλλά άμα δεν κάνεις κάτι στον καιρό του μετά πρέπει να θυσιάσεις άλλα πράγματα για να τα καταφέρεις. Το grace period για να το μαλακισεις αυτές τις μέρες είναι πολύ μικρο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν τελειωνει η ζωη στα 23 ουτε στα 25 ουτε στα 27 ουτε στα 30!

Κανονικα δε θα πρεπε να σταματαει ποτε,μην κοιτας που χουμε μαθει στις γαμωταμπελες :splaaaats:

I beg to differ :( .Μπορούμε να εθελοτυφλούμε, αλλά ο 20αρης έχει 50 χρόνια ζωής πριν τον προλάβουν οι αρθρίτιδες και η άνοια και ο 30αρης 40...και ούτω καθεξής.Ωραίο το όνειρο οτι πότε δεν είναι αργά, αλλά άμα δεν κάνεις κάτι στον καιρό του μετά πρέπει να θυσιάσεις άλλα πράγματα για να τα καταφέρεις. Το grace period για να το μαλακισεις αυτές τις μέρες είναι πολύ μικρο...

χεσε μας ρε conjurer εσυ και τα dead lines σου να πουμε!!!!!

που το βγαλες ληξαν το 22χρονο κιολας!

αν δεν κανω λαθος εδινες συγχαρητηρια στο τοπικ ειδικοτητα στο αμερικα σε σουαβε ορθο κλπους!

μπας και ξεχνας οτι η σουαβε ειναι 29 κι ο ορθο 33;;;;;;;;;;;

κι ορθο χτυπησε κι ορθοπεντικς.

σε παρακαλω πολυ! λοιπον

αντε γεια σ και καλη χωνεψη κατα τ αλλα.δεν το συνεχιζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μύγα σε τσίμπησε?!Γιατί είσαι τόσο εριστική?Γενικά μίλαγα, όχι συγκεκριμένα για τα τεταρτοετακια!Δεν θα έλεγα οτι είμαι μεγάλος φαν του Ορθό και της αμερικης-μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο- αλλά σε σχέση με αγγλιες και γαλλιες για τα μικρακια τώρα που υπάρχουν τόσες πολλές πληροφορίες με ενα κλικ του ποντικιου αν κάποιος ψάχνεται σιγουρα καλύτερα να βιαστεί.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...mp;#entry342054

Οι καιροί αλλάζουν!Ότι ήταν exceptional χτες θα είναι προαπαιτούμενο αύριο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.