Jump to content

Φοιτητης Ιατρικης και στρατευση


doc_i.e

Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο Forum.

εχω ενα θεμα που με καει. ειμαι φοιτητης ιατρικης ακομα και σημερα μου ηρθε το χαρτι να παρουσιαστω (Υγειονομικο). Αλλη αναβολη λογω σπουδων δεν μπορω να παρω γιατι ειμαι 28 χρονων.(εχω και πτυχιο ΤΕΙ) Αν καταφερω για αναβολη θα ειναι "και καλα" για λογους υγείας.

Τι να κάνω, να πάω στρατο,η να τρέξω για αναβολή? Ξερετε πως ειναι τα πραγματα για φοιτητες ιατρικης που πανε φανταροι?

Ευχαριστώ.

Αν υπήρχε άλλο σχετικό νήμα και άνοιξα κι εγώ δευτερο,ζητω συγγνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΕΣ!!

Με τις μπαντες να πας!! Είσαι αρκετα μεγάλος για το στρατό(καλό αυτό).

Δυστυχώς για εσένα θα μετρήσεις, ως πτυχιουχος ΤΕΙ, σαν γραμματικες γνωσεις, οπότε το αλλο μόνο εαν πας(δηλώσεις) για ΔΕΑ(δόκιμος) θα μετρήσει.... πολύ δύσκολα όμως, γιατί βρισκεσαι στο ηλικιακο όριο για δοκιμος!!

Το υγειονομικο είναι το πιο πιο πιο χαλαρο στρατόπεδο που υπαρχει στο πεζικο. Σχεδόν όλοι μου οι συμμαθητες πήγαν εκει!!

Σίγουρα θα βρεις οπλίτες και στη δικη σου ηλικία!!

Θα περασεις ....ζαχαρη!!

Απο ότι έμαθα στην εσσο που ειμαι εγω, τωρα στο υγειονομικο γινεται....θα το πω αλλιως...δεν χωραει μυγα να περασει..αφου εστειλαν εκει οτι βυσμα δεν πηγε αεροπορια, ναυτικο, με αποτελεσμα να έχουν απο 400 οπλιτες, 600 και δεν παλευεται η κατασταση!!.

Οι μισοι ειναι παιδια που εχουν σχεση με το αντικειμενο της ιατρικης και οι αλλοι...ασχετοι τελειως!!

Και μην κανεις ετσι...οι 2 πρωτες εβδομαδες(ΟΡΚΟΜΟΣΙΑ) ειναι το ζορι... μετα ειναι τα καλυτερα!!

Εαν επιτρεπεται....τι σχολη(τμημα)τελειωσες απο ΤΕΙ??

Αντε και καλος πολιτης!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα περάσεις καλά όπως κ να'χει. Απλά στη μονάδα που θα πάς, αντι να εκτελείς χρέη γιατρού θα είσαι νοσοκόμος-τραυματιοφορέας. Τρίχες κατσαρές. Πιο ωραία θητεία κάνουν οι ΝΤ στην τελική. Από την άλλη θα έχεις και μια μικρή εμπειρία από το γιατρείο. Βέβαια είμαι της γνώμης να βάλεις βύσμα για κανά ναυτικό αλλά δε θα σου πέσει άσχημα το υγειονομικό. Καλή επιλογή πουστόνεο χαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελείωσα ιατρικά εργαστήρια.

αυτό που με απασχολεί εναι που θα πάω μετά το κέντρο.άκουσα οτι μετά (επειδή δεν έχω ακόμα το πτυχίο) μετράω σαν κανονικός οπλίτης οπότε μπορεί να

πάω οπουδήποτε. Εχώ γνωστό μου μεγαλύτερο απο μένα που ακόμα δεν έχει πάει ούτε αυτός ούτε έχει τελειώσει ακόμα με μαθήματα και λέει οτι "αν δεν πάρεις το πτυχίο,μην πάς στρατό" να μπώ δηλαδή σαν γιατρός.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ!!

ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ

Γιναμε ΔΥΟ...

Και εγω το ιδιο. Σε ποια πολη?? Σαλλονικα σιτυ εγω!!

Θελω να σε ρωτησω ενα δυο πραγματακια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ τελείωσα Λαρισα.Στην ιατρική όμως γνώρισα και άλλα παιδιά απο κατατακτήριες απο ιατρικά εργαστήρια Θεσσαλονίκη.

Εισαι και εσυ απο κατατακτήριες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ τελείωσα Λαρισα.Στην ιατρική όμως γνώρισα και άλλα παιδιά απο κατατακτήριες απο ιατρικά εργαστήρια Θεσσαλονίκη.

Εισαι και εσυ απο κατατακτήριες?

ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ?

ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ?

ΠΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς τον αγαπητο φιλο...... επειδη τα του στρατου τα εχω αφησει πισω εδω και κοντα ενα χρονο να πω μερικα πραματα. Κατ'αρχην τι ΑΣΜ εχεις? Παιζει ρολο ως προς την μεταθεση .

Δευτερον, αν πας χωρις να εχεις πτυχιο ιατρικης θα σε εχουνε ως ΝΤ,αυτο μπορει να ειναι δικοπο μαχαιρι διοτι αν εισαι σε μοναδα που εχει απλο ιατρειο θα πρεπει να ξεχασις τα του υγειονομικου και θα κανεις υπηρεσιες κανονικα οπως και ολοι οι αλλοι.

Αν πας σε στρ.νοσοκομειο αν σου δωσουνε απο το ΓΕΣ την ειδικοτητα του παρασεκυαστη τοτε θα σε αξιοποιησουνε ως προς την ειδικοτητα που εχεις στην πολιτικη σου ζωη.Θα εχεις δηλαδη πρωινη δουλεια στο μικροβιολογικο του νοσοκομειου με αιμοληψιες και αλλα τετοια ,αλλα θα κανεις και υπηρεσιες οπως σκοπια και θαλαμοφυλακας.θα ισχυουνε τα ιδια πραματα.

Αν εισαι σε ΣΤΕΠ τοτε επειδη θα ανηκεις σε λοχο υγειονομικου αντι να κανεις υπηρεσιες οπως πχ περιπολο,σκοπος κλπ θα μπορεις να βαζεις υπηρεσια ως τραυματιοφορεας στο ΣΤΕΠ και θα καθεσαι εκει για ενα 24-ωρο η παραπανω αναλογως με το ποσες υπηρεσιες εχεις.

Η δουλεια εκει ειναι καλη διοτι δεν θα χρειαστει να εισαι συνεχως στην τσιτα με τις παραλλαγες και μπορεις να βλεπεις τηλεοραση, να κανεις μπανιο, να φας ανετα.Στο ΣΤΕΠ που εκανα εφημεριες εγω τα παιδια που ητανε ΝΤ βαζανε πολλες υπηρεσιες εκει διοτι ητανε χαλαρα. Η μονη τους δουλεια ητανε να συνοδευουνε ασθενη με το φορειοφορο στο στρ. νοσοκομειο με τον οδηγο επιφυλακης. Το αλλο καλο πο εχει αυτο ειναι οτι μπορεις να πεσεις και να κοιμηθεις πχ στισ 9 το βραδυ και να ξυπνησεις την αλλη μερα το πρωι χωρις να σου πει κανεις τιποτα διοτι τα ΣΤΕΠ δεν τα αγγιζουνε οι εκαστοτε εποπτες στρατοπεδου κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν θελεις να πας ως γιατρος στον στρατο μπορεις να παρουσιαστεις και την πρωτη μερα περνας απο εναν ψυχολογο .Σε εκεινον μπρορεις να πεις οτι θελεις να παρεις αναβολη αλλα μαλλον θα ειναι 6-μηνη αυτη που θα σου δωσουν. Αν εισαι σιγουρος οτι σε 6 μηνες θα τελειωσεις με τα μαθηματα και κρινεις οτι ετσι θελεις να γινει καντο. Απο την αλλη δεν σε συμφερει να πας ΔΕΑ διοτι δεν θα εισαι στο υγειονομικο. Δεν ποαιρνουνε ΔΕΑ πλεον στο υγειονομικο εδω και καμια 7-8 χρονια. Θα πας σε αλλο οπλο κυριως πεζικο και εκει θα κανεις δουλεια χαμαλη. Αυτα.Για οτιδηποτε ρωτησε !

Σπαστικη κολιτιδα...τι σειρα εισαι ...κωλοψαρο??

Εγω ειμαι 306!!Ποσες μέρες εχεις ακόμα??

299.....να πω και αλλα :cool10:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ τελείωσα Λαρισα.Στην ιατρική όμως γνώρισα και άλλα παιδιά απο κατατακτήριες απο ιατρικά εργαστήρια Θεσσαλονίκη.

Εισαι και εσυ απο κατατακτήριες?

ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΗΡΘΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ?

ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ?

ΠΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΣΑΙ?

το χαρτί μου ηρθε σημερα

παρουσιάζομαι 19/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς τον αγαπητο φιλο...... επειδη τα του στρατου τα εχω αφησει πισω εδω και κοντα ενα χρονο να πω μερικα πραματα. Κατ'αρχην τι ΑΣΜ εχεις? Παιζει ρολο ως προς την μεταθεση .

Δευτερον, αν πας χωρις να εχεις πτυχιο ιατρικης θα σε εχουνε ως ΝΤ,αυτο μπορει να ειναι δικοπο μαχαιρι διοτι αν εισαι σε μοναδα που εχει απλο ιατρειο θα πρεπει να ξεχασις τα του υγειονομικου και θα κανεις υπηρεσιες κανονικα οπως και ολοι οι αλλοι.

Αν πας σε στρ.νοσοκομειο αν σου δωσουνε απο το ΓΕΣ την ειδικοτητα του παρασεκυαστη τοτε θα σε αξιοποιησουνε ως προς την ειδικοτητα που εχεις στην πολιτικη σου ζωη.Θα εχεις δηλαδη πρωινη δουλεια στο μικροβιολογικο του νοσοκομειου με αιμοληψιες και αλλα τετοια ,αλλα θα κανεις και υπηρεσιες οπως σκοπια και θαλαμοφυλακας.θα ισχυουνε τα ιδια πραματα.

Αν εισαι σε ΣΤΕΠ τοτε επειδη θα ανηκεις σε λοχο υγειονομικου αντι να κανεις υπηρεσιες οπως πχ περιπολο,σκοπος κλπ θα μπορεις να βαζεις υπηρεσια ως τραυματιοφορεας στο ΣΤΕΠ και θα καθεσαι εκει για ενα 24-ωρο η παραπανω αναλογως με το ποσες υπηρεσιες εχεις.

Η δουλεια εκει ειναι καλη διοτι δεν θα χρειαστει να εισαι συνεχως στην τσιτα με τις παραλλαγες και μπορεις να βλεπεις τηλεοραση, να κανεις μπανιο, να φας ανετα.Στο ΣΤΕΠ που εκανα εφημεριες εγω τα παιδια που ητανε ΝΤ βαζανε πολλες υπηρεσιες εκει διοτι ητανε χαλαρα. Η μονη τους δουλεια ητανε να συνοδευουνε ασθενη με το φορειοφορο στο στρ. νοσοκομειο με τον οδηγο επιφυλακης. Το αλλο καλο πο εχει αυτο ειναι οτι μπορεις να πεσεις και να κοιμηθεις πχ στισ 9 το βραδυ και να ξυπνησεις την αλλη μερα το πρωι χωρις να σου πει κανεις τιποτα διοτι τα ΣΤΕΠ δεν τα αγγιζουνε οι εκαστοτε εποπτες στρατοπεδου κλπ.

που θα δω το ΑΣΜ?

κάπου βρήκα οτι όσοι είναι απο ιατρικά εργαστήρια τους δίνουν ειδικότητα "βοηθός μικροβιολόγου"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ρωταω διοτι βαση του ΑΣΜ βγαινει και η ματαθεση.Συνηθως οσοι εχουνε ΑΣΜ απο 100 πανε στα νησια και οι αλλοι πανε πρωτη μεταθεση Εβρο-Ροδοπη_Ξανθη-Δραμα-Σερρες.Βαλε ανθρωπους αν αποφασισεις να μεινεις για θητεια να σε στειλουνε σε καλη μοναδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και με το ΔΕΑ τι παίζει?ακούσα οτι μπορεί και να μην με πάρουν δόκιμο αν δηλώσω οτι δεν θελω να πάω.

λέει το χαρτί όταν παρουσιστώ να έχω μαζί μου αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων.πρέπει δηλαδή να πάω αντίγραφο του πτυχίου του ΤΕΙ?η μήπως να μην το πάρω για να μην με πάρουν δόκιμο

μπερδεύτηκα λιγάκι emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρτο διοτι ειναι αποδεικτικο για να σου δωσουνε ειδικοτητα ....οσο για το ΔΕΑ θα σας πανε για να κανετε κατι αθλητικες δοκιμασιες...εκει θα "κοπεις " και δεν θα πας ΔΕΑ....απλα πραματα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρτο διοτι ειναι αποδεικτικο για να σου δωσουνε ειδικοτητα ....οσο για το ΔΕΑ θα σας πανε για να κανετε κατι αθλητικες δοκιμασιες...εκει θα "κοπεις " και δεν θα πας ΔΕΑ....απλα πραματα !

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ .. ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΟΡΚΟΜΩΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ , ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΓΩ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ?

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ? Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφου δεν εχει γινει ορκομωσια πας εκει και τους το λες προφορικα. Ποτε θα γινει ορκομωσια?

Οταν γινει θα πας το πτυχιο σου αν εισαι στην Αρτα στην Στρατολογια( ειναι μεσα στο στρατοπεδο) , αν εισαι στην μοναδα στο 1ο γραφειο και απο εκει θα τα στειλουνε στο ΓΕΣ για να γινει αλλαγη ειδικοτητας.Αν μπορεις να παρεις και μια βεβαιωση απο την σχολη οτι εκρεμει μοναχα ορκομωσια ακομα καλυτερα !

και να καταθεσεις πτυχιο στην στρατολογια δεν θα προλαβει να παει ΓΕΣ κλπ. καλυτερα να το καταθεσεις στην Αρτα την πρωτη μερα. Ρωτησε και στο στρατολογικο γραφειο και απο εκει θα σου πουνε 100% τι να κανεις...ολα αλλαζουνε μερα με την μερα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ήμουν ίδια περίπτωση. θα πάρεις μια βεβαίωση από τη σχολή ότι απομένει μόνο η ορκομωσία και θα την έχεις μαζί σου στην Άρτα όπου θα την καταθέσεις μαζί με τους άλλους που θα δώσουν πτυχία. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, πήρα κανονικά ειδικότητα οπλίτη-ιατρού και τσίμπησα και άγραφη αδειούλα για να ορκιστώ :cool11:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρτο διοτι ειναι αποδεικτικο για να σου δωσουνε ειδικοτητα ....οσο για το ΔΕΑ θα σας πανε για να κανετε κατι αθλητικες δοκιμασιες...εκει θα "κοπεις " και δεν θα πας ΔΕΑ....απλα πραματα !

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ .. ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Η ΟΡΚΟΜΩΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ , ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΓΩ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ?

ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΤΗΝ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ? Η ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ?

'Οπως είπαν και τα άλλα παιδιά, πήγαινε κανονικά, θα ζητήσεις άδεια για την ορκομωσία σου, (δίνουν σε όλους) και όταν με το καλό γυρίσεις στην Άρτα, να καταθέσεις το πτυχίο σου στο 1ο Γραφείο που είναι μέσα στο στρατόπεδο. Έτσι θα πάρεις κανονικά ειδικότητα Ι.Α.Ε. (Ιατρός Ανευ Ειδικότητας) δλδ οπλίτης ιατρός. Ακόμα και αν δεν προλάβεις να τα κάνεις αυτά πριν βγουν οι ειδικότητες του στρατού και σε κάνουν αρχικά ΝΤ (Νοσοκόμο-Τραυματιοφορέα) μετά όταν ορκιστείς και τους πας το πτυχίο αλλάζεις και γίνεσαι ΙΑΕ. Θα περάσεις τέλεια, είναι μια από τις ωραιότερες φάσεις, να επιδιώξεις 2ο Λόχο. Άντε καλή θητεία!

301 ΕΣΣΟ ΚΕΥΓ forever! χαχα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς όλους τους νέους:

Δε νομίζω ότι αξίζει να πάτε Υ.Ε.Α εκτός αν έχετε σημαντικό οικονομικό πρόβλημα... η εκπαίδευση στη ΣΕΑΠ που είναι 4μηνη στο Ηράκλειο για τους δόκιμους δεν είναι και από τις πιο εύκολες, και φυσικά δεν θα είστε δόκιμοι στο υγειονομικό, αλλά στο πεζικό πλεον. Για ιατρούς δε νομίζω ότι τίθεται κανένα θέμα, χίλιες φορές καλύτερα ΣΤΡ(ΥΓ) και ΙΑΕ (δηλαδή στρατιώτης Υγειονομικου και Ιατρος Ανευ Ειδικότητας) παρά δόκιμος σε πεζικό!!! Στην Άρτα θα περάσετε τέλεια, θα κάνετε 1 ώρα διάλειμμα και 10 λεπτά "εκπαίδευση" ουτε τρέξιμο, ούτε καψώνι, μόνο χαβαλέ και παρέα!

Doc_i.e.

Χωρίς πτυχίο όπως είπαν και τα άλλα παιδιά θα γίνεις ή ΝΤ (νοσοκόμος) ή κάτι σχετικό με το πτυχίο του ΤΕΙ σου (βοηθός εργαστηρίου...)

Από εκεί και πέρα όλα εξαρτώνται από τη μετάθεσή σου. Αν πας σε νοσοκομείο είναι πιθανό να κάνεις μόνο τα της ειδικότητάς σου. Οι περισσότεροι μετατίθενται σε μονάδες υγειονομικου είτε στα νησιά είτε στον Εβρο (και αυτό εξαρτάται κυρίως από το βύσμα σου και λιγότερο από τον ΑΜ σου) και εκεί πάλι εξαρτάται από τη δύναμη της μονάδας και το διοικητη αλλά και τις υποδομές, το τι θα κάνεις. Εγώ που ήμουν σε ΣΤΕΠ στη Σαμο, δηλαδή κάτι σαν στρατιωτικό Κέντρο Υγείας, δεν είχαμε ούτε εργαστήριο, ούτε ακτινολογικό, οπότε βοηθοί εργαστηριου και ακτινολογικού έκαναν μόνο σκοπιές! Οι ΝΤ έκαναν και σκοπιές και νοσοκόμοι υπηρεσίας. Οι ΙΑΕ κάναμε μόνο υπηρεσίες στο ιατρείο. Ότι άλλο θέλεις τα ξαναλέμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.