Jump to content

Αναβολή σύμφωνα με τον νόμο του 2005


mantarinos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Θα ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση : Είμαι γεννημένος το 1982 και έχω τελειώσει την ιατρική και έχω αναβολή μέχρι τις 31/12/2008 . Όμως σύμφωνα με τον νόμο του 2005 3421 κανονικά έχω δικαίωμα μέχρι τις 31/12/2010 . Μπορώ να μεταπηδηξώ στον καινούριο νόμο για να μπορέσει να επεκταθεί η αναβολή μου νόμιμα και κανονικά ? Διάβασα την Εφημερίδα ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ και όσο άντεξα πριν με πιάσει πονοκέφαλος δεν έλεγε κάτι επί του θέματος .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας ,

Θα ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση : Είμαι γεννημένος το 1982 και έχω τελειώσει την ιατρική και έχω αναβολή μέχρι τις 31/12/2008 . Όμως σύμφωνα με τον νόμο του 2005 3421 κανονικά έχω δικαίωμα μέχρι τις 31/12/2010 . Μπορώ να μεταπηδηξώ στον καινούριο νόμο για να μπορέσει να επεκταθεί η αναβολή μου νόμιμα και κανονικά ? Διάβασα την Εφημερίδα ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ και όσο άντεξα πριν με πιάσει πονοκέφαλος δεν έλεγε κάτι επί του θέματος .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση .

Ριξε μια ματια εδω : www.thiteia.org

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Να ρωτησω κατι:Ας πουμε οτι καποιος φοιτητης ιατρικης εχει αναβολη μεχρι το 2013 και τελειωσει τη σχολη το 2011,,μπορει να μην παει να την κοψει την αναβολη του αμεσως και να τη κοψει πχ .μετα απο εναμιση χρονο????Με αλλα λογια οταν τελειωνεις τη σχολη πρεπει να πας στρατο 'η μπορεις να το αναβαλεις για οσο θες μεχρι να ληξει η αναβολη σου ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μεχρι περσι που τελειωσα εγω και πηγα την εκοβες οποτε θες!επειδη ομως καθε εσο ολο και κατι αλλαζουν στο στρατολογικο γραφειο της πολης σου θα παρεις την καταλληλοτερη και πιθανως υπευθυνη απαντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας ,

Θα ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση : Είμαι γεννημένος το 1982 και έχω τελειώσει την ιατρική και έχω αναβολή μέχρι τις 31/12/2008 . Όμως σύμφωνα με τον νόμο του 2005 3421 κανονικά έχω δικαίωμα μέχρι τις 31/12/2010 . Μπορώ να μεταπηδηξώ στον καινούριο νόμο για να μπορέσει να επεκταθεί η αναβολή μου νόμιμα και κανονικά ? Διάβασα την Εφημερίδα ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ και όσο άντεξα πριν με πιάσει πονοκέφαλος δεν έλεγε κάτι επί του θέματος .

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την απάντηση .

Να ρωτησω κατι:Ας πουμε οτι καποιος φοιτητης ιατρικης εχει αναβολη μεχρι το 2013 και τελειωσει τη σχολη το 2011,,μπορει να μην παει να την κοψει την αναβολη του αμεσως και να τη κοψει πχ .μετα απο εναμιση χρονο????Με αλλα λογια οταν τελειωνεις τη σχολη πρεπει να πας στρατο 'η μπορεις να το αναβαλεις για οσο θες μεχρι να ληξει η αναβολη σου ??

Τα παλιά τα χρόνια ίσχυε ότι έχεις αναβολή σε ισχύ μέχρι το τέλος του έτους αποφοίτησής σου. πχ αν εσυ τελειώσεις το καλοκαίρι του 11 έχεις αναβολή έως το τέλος του 11. Δεν πρέπει να έχει αλλάξει αυτό, ρώτησε στο στρατολογικό σου γραφείο. Πάντως από 11 σε 13 σίγουρα δεν μπορείς να έχεις αναβολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρεπει να πας στο στρατολογικο γραφειο που υπαγεσαι και να εχεις μαζι σου φωτοτυπια του φυλλου εφημεριδας της κυβερνησεως με το νεο νομο και να τους ρωτησεις τι ακριβως ισχυει με την περιπτωση σου. Ακομα και αν σε πιανει ο νεος νομος και δικαιουσαι επεκταση της αναβολης μην περιμενεις να το κανουν απο μονοι τους, οποτε σε καθε περιπτωση πρεπει να επισκεφτεις το στρατολογικο γραφειο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω ετσι εχω ακουσει..Οτι δηλαδη την κοβεις οποτε θες..Εχει βγει νομος μαλιστα γι'αυτο ακουσα σημερα..Ψαχνοντας βρηκα αυτο εδω :http://www.thiteia.org/index.php?option=com_content&view=article&id=56&Itemid=63 ,,οπου λεει οτι εχεις δικαιωμα να χρησιμοποιησεις την αναβολη σου οσο θες...Βεβαια δεν αναφερεται σε συγκεκριμενο νομο αρα ποσο μπορουμε να το εμπιστευτουμε αυτο που λεει???..Τασο,,μηπως μπορεις να βοηθησεις????Ξερει καποιος ποιος νομος το λεει αυτο??Αν τον βρει ,ας τον κανει link...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω για τα παλια τα χρονια, για τα νεα χρονια ειχα ακουσει για χρηματικο προστιμο.. Παντως αν οντως ειναι ακομη 2 μηνες παραπανω προσθετη ενας λογος παραπανω για να επισκευτει το στρατολογικο γραφειο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια 2 μηνες προσθετη θητεια δεν υπαρχει πλεον...Χρονια εχει καταργηθει αυτο....αποκλειεται...Νομιζω οτι πλεον δεν σου κανουν τιποτα..εχει βγει και νομος γι'αυτο ακουσα ...Εξαλου δεν ειδατε το παραπανω link που κατεβασα που λεει στο thiteia.org οτι μπορεις να την εξαντλησεις...Απλα χρειαζομαι κατι πιο επισημο....Tασο δωσε μας τα φωτα σου!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.