Jump to content

Δευτερη ειδικότητα


paparuna

Recommended Posts

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ , ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ?

ενδιαφερον ερωτημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΕΜΑ..

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ , ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ?

Δυστυχώς ΔΕ μπορεί. Κάνω τώρα δεύτερη ειδικότητα (άμισθη - πληρώνομαι όταν και όποτε μόνο τις εφημερίες) και δε μπορώ να ανοίξω ιατρείο με την πρώτη. Το έχω ψάξει από 1000 μεριές :(

Όποιος ρωτήσει γιατί κάνω δεύτερη ειδικότητα και που βρίσκω για να φάω, θα πάρει την ίδια απάντηση που πήρε επίμονη εφοριακός πριν 2 χρόνια: "Έχω πλούσιο γκόμενο!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι, έτσι....Μωρό ξέχασα να σου πω το πρωί ότι χρειάζομαι λίγα δανεικά για το service στο Polaki, ε? Έχω μια προσωρινή οικονομική στενότητα, that's all...

Κατά τα άλλα συνέχισε να δίνεις την ίδια απάντηση στους εφοριακούς (χωρίς να μου κουβαλήσεις το ΣΔΟΕ, έτσι?) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι, έτσι....Μωρό ξέχασα να σου πω το πρωί ότι χρειάζομαι λίγα δανεικά για το service στο Polaki, ε? Έχω μια προσωρινή οικονομική στενότητα, that's all...

Κατά τα άλλα συνέχισε να δίνεις την ίδια απάντηση στους εφοριακούς (χωρίς να μου κουβαλήσεις το ΣΔΟΕ, έτσι?) ;)

Α σου πάρω καινούργιο ρε. Στο χρώμα εχω κολλήσει ;)

Ε μα είχε φαγωθεί η άλλη Πού τα βρίσκω και Πού τα βρίσκω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα μεταφέρω την απάντησή σου στο Polaki γιατί θα βάλει τα κλάμματα και δεν θα σε αφήσει ποτέ ξανά να μπεις μέσα!

Σου πάει η ψυχή ρε να αγοράσουμε καινούριο κι αυτό να το κάνουμε παλιοσίδερα? Μετά από όοοολα αυτά που ζήσαμε εκεί μέσα? ;)

(Ε, όχι και off-topic ρε παιδιά! Εδώ λέμε πικάντικες λεπτομέρειες της ζωής μας!:))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ , ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ?

Δυστυχώς ΔΕ μπορεί. Κάνω τώρα δεύτερη ειδικότητα (άμισθη - πληρώνομαι όταν και όποτε μόνο τις εφημερίες) και δε μπορώ να ανοίξω ιατρείο με την πρώτη. Το έχω ψάξει από 1000 μεριές :(

μιας και σε βρηκαμε να σε ρωτησω.

ασφαλισμενη σε εχουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ , ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ?

Δυστυχώς ΔΕ μπορεί. Κάνω τώρα δεύτερη ειδικότητα (άμισθη - πληρώνομαι όταν και όποτε μόνο τις εφημερίες) και δε μπορώ να ανοίξω ιατρείο με την πρώτη. Το έχω ψάξει από 1000 μεριές :(

μιας και σε βρηκαμε να σε ρωτησω.

ασφαλισμενη σε εχουν?

Ναι, ασφάλεια κανονικά αλλά όλα πάνε με βάση τις εφημερίες. Δηλαδή μου "βάζουν" τόσες ημέρες ασφάλισης όσες και οι μέρες των εφημεριών. Ότι πληρώνομαι δηλαδή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για οσους/οσες κανουνε δευτερη αγονη ειδικοτητα

πληροφοριες λενε οτι το Γενικο Λογιστηριο του Κρατους ζητα την μη πληρωμη εφημεριων απο 1/1/2013 ανδρομικα,αναμενεται εγκυκλιος εως το τελος του μηνα απο το Υπουργειο

Ευχαριστουμε τον Τασοοο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Χαιρεται και απο μενα. Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος να μας πει... Υπαρχει νομιμος τροπος να κανεις δευτερη ειδικοτητα (αμισθη θεση) και να μπορεις να δουλευεις και σα γιατρος καπου τα απογευματα (με την πρωτη ειδικοτητα). Γιατι το εχουν που το εχουν σαν αμισθη θεση...αλλα πως υποτιθεται οτι θα ζει αυτος ο καημενος που θα επιχειρησει κατι τετοιο; Δε μιλαω για δικο του ιατρειο, αλλά για υπαλληλος! Γινεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι το εχουν που το εχουν σαν αμισθη θεση...αλλα πως υποτιθεται οτι θα ζει αυτος ο καημενος που θα επιχειρησει κατι τετοιο; Δε μιλαω για δικο του ιατρειο, αλλά για υπαλληλος! Γινεται;

Δε νομιζω να τους ενδιαφερει...

Θα σου πουν, όπως ζουσε παλια που η ειδικοτητα ηταν αμισθι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει κανεις σιγουρα να μας πει αν αυτος που εχει δυο ειδικοτητες και διαλεξει τη μια απο τις δυο, αν αυτο ειναι οριστικο και αμετακλητο; Και αν ναι που το λεει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει κανεις σιγουρα να μας πει αν αυτος που εχει δυο ειδικοτητες και διαλεξει τη μια απο τις δυο, αν αυτο ειναι οριστικο και αμετακλητο; Και αν ναι που το λεει;

στο Νομοθετικό Διάταγμα 3366/1955 (ΦΕΚ 258 Α), άρθρο 12 λεει αυτό που ρωτάς

1. απαγορεύεται η χρήση τίτλου πέραν της 1 ειδικότητας

2. μπορείς να παραιτηθείς από την άδεια ασκήσεως της μίας και να χρησιμοποιήσεις την δεύτερη μόνο αν δεν έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που πήρες την δευτερη

3. αν δεν χρησιμοποιήσεις επί 5 χρόνια μια ειδκότητα χάνεις το δικαίωμα χρήσης της και πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις

http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/2013-01-29-08-13-13

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
On 2/3/2009 at 4:52 PM, anastasiostheodoridis said:

Αν κάνεις Θωρακοχειρουργική για ένα έτος θα πληρώνεσαι κανονικά. Έχω την εντύπωση πως πληρώνεσαι το 7ο έτος.

καλησπέρα,

εαν κάποιος πριν ολοκληρώσει την ειδικότητα αλλάξει και κάνει άλλη ειδικότητα από παθολογική σε χειρουργική από πότε ξεκινάει να πληρώνεται τον βασικό μισθό (πέραν τις εφημερίες).

και για να μιλήσουμε με παραδειγματα:

1. από 3 χρόνια πνευμονολογίας σε θ/χ (συνολικά 7 χρόνια σε δύο μερη: 3 γενικής χειρουργικής και τα υπολοιπα 4 για την κύρια ειδικότητα)

2. ομοίως από 3χρόνια πν σε πλήρη γενική χειρουργική 6 χρόνια.

πληρώνεσαι τον βασικό μισθό εξαρχής τα τρία χρονια στη χειρουργική και εν συνεχεία τα υπόλοιπα που σου μενουν είσαι χωρίς βασικό μισθο

ή το αντίθετο τα τρία πρωτα  χρόνια δεν παίρνεις βασικό μισθό και  επειτα ξεκινάς να πληρώνεσαι και τον βασικό.

 

θα προτιμούσα εξ αρχής να πληρώνεσαι  τον βασικό μισθό....υπάρχει καποιος νόμος που υποστηρίζει το ένα ή το άλλο...

η γίνεται αναλόγως πως θα το χειριστεί  το  θέμα το λογιστήριο-μισθοδοσία από το κάθε νοσοκομείο (μιλάω για νόμιμη κάθε φορά διαδικασία) .

ευχαριστώ όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
On 3/6/2011 at 10:38 ΠΜ, Dr.Tomy said:

Αν θες να πάρεις δεύτερη ειδικότητα εκτός άγονων πας στο εξωτερικό. Ρώτησε τελειωμένος από την πρώτη ειδικότητα συνάδελφος στο ΥΥΚΑ για δεύτερη ειδικότητα εκτός αγόνων και του είπαν ότι δε γίνεται με κανένα τρόπο. Στη συνέχεια πήγα εγώ Νομαρχία Αθηνών μήπως δεν κατάλαβαν καλά στο Υπουργείο και γινόταν με λίστα αναμονής και ο υπάλληλος (Μπάμπης λέγεται νομίζω) μου είπε ότι δεν γίνεται και για τα λοιπά να ρωτήσω στο ΥΥΚΑ. Τώρα για την υπουργική απόφαση του 1992 που έχω αναφέρει παλαιότερα στο forum δε ρώτησα γιατί δε με ενδιέφερε άμεσα και γιατί ο Μπάμπης δεν θα ήξερε.

με αυτές τις ελλείψεις ειδικευομενων στα νοσοκομεία επαρχίας αλλά και στην Αττική εχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τη δευτερη ειδικότητα τελη του 2016?

Μόνο τις άγονες μπορεί να δηλώσει κάποιος ως υπεραριθμός?Δεν μπορεί να μπει στη παραδοσιακή λίστα αναμονής  και να περιμενει να διοριστεί?

και αν πχ έκανε 5 χρόνια για την πρωτη ειδικότητα κάνει 6 χρόνια για νεφρολογία (αγονη-δευτερη ειδικότητα) θα πληρωθεί κανονικά τη διαφορα του ενός έτους ή θα  παίρνει μόνο τις εφημερίες γιαόλα τα ετη της ειδίκευσης του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 minutes ago, allios said:

με αυτές τις ελλείψεις ειδικευομενων στα νοσοκομεία επαρχίας αλλά και στην Αττική εχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τη δευτερη ειδικότητα τελη του 2016?

Μόνο τις άγονες μπορεί να δηλώσει κάποιος ως υπεραριθμός?Δεν μπορεί να μπει στη παραδοσιακή λίστα αναμονής  και να περιμενει να διοριστεί?

και αν πχ έκανε 5 χρόνια για την πρωτη ειδικότητα κάνει 6 χρόνια για νεφρολογία (αγονη-δευτερη ειδικότητα) θα πληρωθεί κανονικά τη διαφορα του ενός έτους ή θα  παίρνει μόνο τις εφημερίες γιαόλα τα ετη της ειδίκευσης του?

- ναι, έχει αλλάξει όσον αφορά τις ελλείψεις, δίνουν πλέον παρατάσεις για ολόκληρα χρόνια, και εκεί που κάποτε περίμεναν πως και πως να πάρουν τις εξετάσεις Ειδικότητας για να ξεκινήσουν να εργάζονται ως Ειδικοί και να ξεκινήσουν την σταδιοδρομία τους σε ΕΣΥ - Ιδιωτικό Τομέα, τώρα παρακαλάνε να πάρουν μια παράταση για να μην κοπεί το 1000άρικο το οποίο δεν βρίσκει κανείς εύκολα (καθαρό) εκεί έξω. Οπότε έχει κόσμο που μένουν παρατασιακοί για 2-3 χρόνια.

- δεν έχει αλλάξει κάτι, μόνο τις άγονες, διαφορετικά η 2η θα είναι αμισθί, θα πληρώνεσαι μόνο εφημερίες.

- αν διορισθείς σαν υπεράριθμος (άγονη-δεύτερη Ειδικότητα) πληρώνεσαι κανονικά τις αποδοχές του ειδικεύομενου, αλλά δεν γνωρίζω πόσο εύκολα υπάγεσαι στην ρύθμιση.

Για να καταλάβω, θέλεις απλώς να κάνεις άλλη Ειδικότητα γιατί διαπίστωσες ότι δεν έχει ψωμί αυτή που έχεις ολοκληρώσει ή απλά ψάχνεις τρόπο για να σε μισθοδοτεί το Δημόσιο για άλλα 5-6-7 χρόνια ;

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, kopritis said:

- δεν έχει αλλάξει κάτι, μόνο τις άγονες, διαφορετικά η 2η θα είναι αμισθί, θα πληρώνεσαι μόνο εφημερίες.

-αν διορισθείς σαν υπεράριθμος (άγονη-δεύτερη Ειδικότητα) πληρώνεσαι κανονικά τις αποδοχές του ειδικεύομενου, αλλά δεν γνωρίζω πόσο εύκολα υπάγεσαι στην ρύθμιση.

Για να καταλάβω, θέλεις απλώς να κάνεις άλλη Ειδικότητα γιατί διαπίστωσες ότι δεν έχει ψωμί αυτή που έχεις ολοκληρώσει ή απλά ψάχνεις τρόπο για να σε μισθοδοτεί το Δημόσιο για άλλα 5-6-7 χρόνια ;

Στο τελευταίο ερώτημα η απάντηση είναι και τα δύο, συν άλλα δύο πράγματα  πρώτον χρόνος για να ξεκαθαρίσουν μελλοντικές επιλογές φεύγω/μένω κτλ και δευτερον εξτρα πιστοποιητκό από  μια δευτερη ειδικότητα που σε ενδιαφέρει.

<<αν διορισθείς σαν υπεράριθμος (άγονη-δεύτερη Ειδικότητα) πληρώνεσαι κανονικά τις αποδοχές του ειδικεύομενου, αλλά δεν γνωρίζω πόσο εύκολα υπάγεσαι στην ρύθμιση>> από ότι διάβασα παραπάνω (και αυτό δεν ξέρω αν έχει αλλαξει σε σχεση με αυτό που εγραψες) υπαρχει μια <<παλιά ρύθμιση>> που   είναι για τους μόνιμους ιατρους του ΕΣΥ (εγώ δεν είμαι) που θα πληρώνονται το βασικό μισθό+ εφμριες, οι υπόλοιποι που δεν ανηκουν στο ΕΣΥ μόνο εφημερίες.  εχεις καποιο link για καποια νεότερη ρύθμιση που μου διαφευγει?

ps:σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αποσο ξερω,οχι δεν εχει αλλαξει κατι για αυτο,πρεπει δλδ πρωτα να εχεις διοριστει ως επιμελητης καπου...παρε τηλ στο υπουργειο υγειας να ρωτησεις ομως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/26/2016 at 7:29 ΜΜ, ξενος said:

αποσο ξερω,οχι δεν εχει αλλαξει κατι για αυτο,πρεπει δλδ πρωτα να εχεις διοριστει ως επιμελητης καπου...παρε τηλ στο υπουργειο υγειας να ρωτησεις ομως

thanks  ξένε.. και όποιον άλλον μπορεί να μου παραθέσει πληροφορίες απο  δεδομένα που ξέρει από ιδια εμπειρία ή του εχουν πει στα παρακάτω ερωτήματα.

σκεφτόμουν από τις 4 άγονες πιο πολυ την γενική ιατρική σε νοσοκομεια Αττικής (λιγότερο νεφρολογία και καθόλου τις άλλες δυο). Οποτε όσον αφορά τη γενική ιατρική

i. Που είναι πιο καλύτερα σε νοσοκομείο  1ης ή 2η ΔΥΠΕ (στη 2η θα μπορουν να σε στείλουν σε κανά νησί να καλύψεις εκεί εφημερίες?δε θα ήθελα να ξεσπιτωθώ...)

ii. Ποιο είναι καλύτερο  νοσοκομείο  στη 1η ΔΥΠΕ  για γενική ιατρική? 

iii. Αφού ισχύει από οικονομικής σκοπιας να πληρώνεσαι μόνο εφμρς, αν κάνεις μία-δυο παραπάνω από 7 τις πληρώνεσαι σε αυτήν την εποχή έστω και αργά  ή όχι?

iv. Ρεπό δίνονται ή επειδή περνάς από λίγο σε κάθε κλινική, δεν δεχονται παρανόμως βεβαια τα ρεπό, με το προσχημα ότι χανεις μέρες από την  ολιγομηνη εκπάιδευσή σου?

v. τις εφμρς μπορείς να τις κανονίζεις και εσύ, είτε τις 1-2 extra-είτε τις κανονικές...αν πχ δεν θέλεις να καλύψεις έστω την ΩΡΛ κλινική ή καποια άλλη. Εννόειται  ότι αποδέχομαι να κάνει κάποιος τουλάχιστον  τον ελάχιστο αριθμό εφμρν σε όλα τα τμήματα-κλινικες που ορίζονται στα πλαίσια της εκπαίδευσης. Και κάτι ακόμη σε αφήνουν να κάνεις κάποιες παραπανω και ιδίως εκεί που θέλεις κυρίως?

 

Τροποποιήθηκε από allios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως προς την τελευταια ερωτηση

Η απαντηση ειναι αναλογως που εχουν την συγκεκριμενη περιοδο αναγκες.Αν εχουν πλεονασμα γιατρων, τοτε ναι μπορει να σε αφησουν να κανεις εστω τις παραπανω εφημεριες εκει που θες.Αν ομως εχουν ελλειψη προσωπικου,τοτε οχι δεν προκειται να σε αφησουν αλλα θα σε στελνουν εκει που πρεπει να καλυψεις τρυπες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιες ειναι σημερα οι αγονες ειδικοτητες? Δεν βρισκω με γκουγκλαρισμα (δεν ενδιαφερομαι, απλα αναρωτηθηκα με αφορμη το ποστ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 11/29/2016 at 9:00 ΜΜ, ξενος said:

Ως προς την τελευταια ερωτηση

Η απαντηση ειναι αναλογως που εχουν την συγκεκριμενη περιοδο αναγκες.Αν εχουν πλεονασμα γιατρων, τοτε ναι μπορει να σε αφησουν να κανεις εστω τις παραπανω εφημεριες εκει που θες.Αν ομως εχουν ελλειψη προσωπικου,τοτε οχι δεν προκειται να σε αφησουν αλλα θα σε στελνουν εκει που πρεπει να καλυψεις τρυπες...

πόσα ευρώ ειναι οι επτά εφμρς συνολικά?

ισχύει το 560? και αν κανει καποιος καποιες παραπάνω πληρώνεται από το νοσοκομείο με κάποια καθυστέρηση ή πηγαίνουν υπέρ πίστεως, όπως και πολλά άλλα? τις παραπάνω εφμρς ακόμα και αν δεν τις πληρωθείς, καταγραφονται στο σύνολο των ημερών ασφάλισης ανά μήνα?

(το λέω  γιατί από ότι διάβασα παραπάνω... μέρες ασφάλισης λογίζονται από τις 22 που έχει συνολικά ό μήνας, μόνο όσες θα εφημερευεις?  7 δηλαδή όσες είναι το πλαφον) Οπότε αν κάνεις δυο-τρεις παραπάνω θα λογίζονται πχ 9-10 ημερες ασφάλισης αντίστοχια ή όχι?

 

Τροποποιήθηκε από allios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

525 ευρω για 5 καθημερινες, ενα σαββατο και μια κυριακη

το αν θα πληρωθεις τελικα τις εξτρα και μαλιστα ολες τις εξτρα η μονο καποιες απο αυτες,εχει να κανει με το νοσοκομειο η την ΥΠΕ.Σε καθε περιπτωση,ρωτα τους αν θα τις πληρωθεις και παρε ακομα καλυτερα εγγραφο που να το δηλωνει αυτο...

για τις μερες ασφαλισης δεν ξερω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/12/2013 at 9:37 ΜΜ, angelo said:

 

στο Νομοθετικό Διάταγμα 3366/1955 (ΦΕΚ 258 Α), άρθρο 12 λεει αυτό που ρωτάς

 

1. απαγορεύεται η χρήση τίτλου πέραν της 1 ειδικότητας

2. μπορείς να παραιτηθείς από την άδεια ασκήσεως της μίας και να χρησιμοποιήσεις την δεύτερη μόνο αν δεν έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που πήρες την δευτερη

3. αν δεν χρησιμοποιήσεις επί 5 χρόνια μια ειδκότητα χάνεις το δικαίωμα χρήσης της και πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις

 

http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/2013-01-29-08-13-13

Σενάριο 1 :

εστω ότι κάνεις 2η ειδικότητα-αγονη- για πεντε χρόνια. την τελειώνεις και μετα από 2-4 μήνες δίνεις εξετάσεις. αν κοπείς και δεν πάρεις τον τίτλο της 2ης ειδικότητας....θα ήθελα να ρωτήσω αν χάνεις σύμφωνα με το 3. και την πρωτη ειδικότητα καθώς δεν την εξασκησες για μια πενταετία+ .

Σενάριο 2:

(για να επιβεβαιώσω το  σεναριο 1) . έχεις πάρει τίτλο ειδικευσης. Καταπιάνεσαι όμως με λογοτεχνία, γραφεις βιβλία κτλ.. για πάνω από μια πενταετία και από εκεί αντλείς τα προς το ζην.  θα ήθελα να ρωτήσω και πάλι  αν χάνεις σύμφωνα με το 3.  την πρωτη ειδικότητα καθώς δεν την εξασκησες για μια πενταετία+  και πρέπει πάλι εξετάσεις.

ή

αυτό για την <<πενταετία- απώλεια τίτλου ειδικότητας>> αφορά περιπτώσεις που πάρεις τον τίτλο 2ης ειδικότητας και μόνο... (και τότε ισχύουν τα 1,2,3).

 

Τροποποιήθηκε από allios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους, είμαι ειδικευμένη (μικροβιολογος που να μην έσωνα), ιδιωτεύω, και θέλω να κάνω γενική ιατρική ως 2η ειδικότητα.  ειδα το εξής πιο πάνω

On 12/11/2013 at 9:37 ΜΜ, angelo said:

 

στο Νομοθετικό Διάταγμα 3366/1955 (ΦΕΚ 258 Α), άρθρο 12 λεει αυτό που ρωτάς

 

1. απαγορεύεται η χρήση τίτλου πέραν της 1 ειδικότητας

2. μπορείς να παραιτηθείς από την άδεια ασκήσεως της μίας και να χρησιμοποιήσεις την δεύτερη μόνο αν δεν έχουν περάσει 5 χρόνια από τότε που πήρες την δευτερη

3. αν δεν χρησιμοποιήσεις επί 5 χρόνια μια ειδκότητα χάνεις το δικαίωμα χρήσης της και πρέπει να ξαναδώσεις εξετάσεις

 

http://www.et.gr/index.php/2013-01-28-14-06-23/2013-01-29-08-13-13

Και με απασχολεί το Νο 2. Γιατί αν μεν ισχύει .όλα καλά, αλλά εγώ το είχα καταλάβει αλλιώς (κοιτάξτε πώς το βρήκα γραμμένο: 2. Γιατροί που έχουν άδεια για να χρησιμοποιήσουν τίτλους για περισσότερες από μια ειδικότητες, μπορούν, αφού παραιτηθούν από την άδεια της ειδικότητας που ασκούν, να χρησιμοποιήσουν τον τίτλο άλλης ειδικότητας μόνο εφόσον έχει παρέλθει πενταετία από τότε που τους απονεμήθηκε η ειδικότητα αυτή. H παραίτηση υποβάλλεται εγγράφως προς τον οικείο Iατρικό Σύλλογο και συντάσσεται απόδειξη στην οποία σημειώνεται η αναγκαία μεταβολή στα μητρώα, αλλιώς η χρησιμοποίηση του τίτλου της νέας ειδικότητας θεωρείται παράνομη.)

Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λέει, μπορούμε να ασκήσουμε την 2η ειδικότητα, μονο εφόσον έχει ΠΑΡΕΛΘΕΙ πενταετια απο την λήψη της 2ης ειδικότητας (μου ακούγεται παράλογο αλλα...)

 

Μήπως ξέρει κανείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.