Jump to content

Δευτερη ειδικότητα


paparuna

Recommended Posts

Εάν δεν αναγνωρίσεις την ειδικότητα από το εξωτερικό πριν αρχίσεις την ειδικότητα Ελλάδα, δεν σου ζητάνε τίποτα πίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Clemence

Για να καταλάβω εάν κάποιος πάρει μια ειδικότητα στην Αγγλία,Ιταλία,Σουηδία κλπ δεν μπορεί να είναι έμμισθος ειδικευόμενος στην Ελλάδα εάν ήταν καθόλα νόμιμος με τις λίστες αναμονής?

Με ποιο σκεπτικό εφόσον δεν εχεις ζητήσει ή αξιοποιήσει επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα,από την ειδικότητα που φέρεις από χώρα Ε.Ε,σου απαγορεύουν να είσαι έμμισθος ειδικευόμενος?

Με το ίδιο σκεπτικό εάν ένας πού έχει τελειώσει Ακτινολογία Ελλάδα δεν μπορεί να κάνει επεμβατική Ακτινολογία ως έμμισθος ειδικευόμενος σε άλλη χώρα που υπάγεται στην Ε.Ε.

Εκτός εάν τα επιπλέον προσόντα που προσπαθεί ο καθένας να αποκτήσει είναι παράνομα εάν είναι έμμισθα,μου φαίνεται λίγο κουφό αλλά δεν αποκλείω αυτό που λες.

Πάντως εμένα μου φαίνεται καραμπίνα αντισυνταγματικό που επίσης σίγουρα εναντιώνεται έναντι της Ευρωπαικής νομοθεσίας. Πως δηλαδή κάτι τύποι στην Σουηδία κουβαλάνε 2 κ 3 ειδικότητες,διεκδικώντας

υψηλόβαθμες θέσεις?

Το θέμα είναι πως αντέχει κανείς να είναι για 7-8 χρόνια λαντζερομάχος,ανειδίκευτος εργάτης σε επείγοντα, κλινική κλπ...

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φωτεινή εφόσον δεν αναγνωρίσεις την ειδικότητα από το εξωτερικό δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει το τι έκανες εσύ το διάστημα της αναμονής μέχρι να διοριστείς για ειδικότητα στην Ελλάδα.

Οπότε πληρώνεσαι κανονικά όπως ο καθένας από εμάς που δεν έκανε ειδικότητα στο εξωτερικό.

Όταν τελειώσεις την ειδικότητα στην Ελλάδα αναγνωρίζεις και την ειδικότητα που έκανες στο εξωτερικό και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Απλά θα ασκήσεις την ειδικότητα την οποία και θα δηλώσεις πως θα ασκήσεις, αφού δεν μπορείς να ασκείς συγχρόνως δύο ειδικότητες.

υ.γ. πάντα δεν φταίει η "χώρα-μπουρδέλο" την οποία εμείς δημιουργούμε άλλωστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη αν καποιος τελειωσει μια ειδικοτητα στην ελλαδα μπορει να κανει κ 2η?

με τι αναμονη? εννοω αμεσως ως υπεραριθμος αμισθος ή περιμενει κανονικα στη λιστα να μπει εμμισθος??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα του topic αναφέρει για πρώτη ειδικότητα στο εξωτερικό και αναγώρισή της αφού κάνει την δεύτερη στην Ελλάδα.

Δεύτερη ειδικότητα στην Ελλάδα μπορείς να κάνεις κάποια από τις άγονες ειδικότητες.

Ως "άγονες" χαρακτηρίζονται οι ειδικότητες που μπορούν να δοθούν και σαν δεύτερη ειδικότητα και είναι οι: Πυρηνική, Γενική Ιατρική, Νεφρολογία και Ακτινοθεραπεία. Οι ειδικότητες αυτές δεν πληρώνονται κανονικά αλλά μόνο οι εφημερίες. Μετά το πέρας της ειδικότητας οι γιατροί επιλέγουν να ασκήσουν τον ένα από τους δύο τίτλους που έχουν αποκτήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση: Ειναι νομιμο να κάνεις μία ειδικότητα σε χώρα της Ε.Ε.,να την τελειώσεις κανονικά και να παραμένεις δηλωμένος σε λίστα αναμονής για άλλη ειδικότητα στην Ελλάδα, ετσι ώστε τελικά να βρεθείς με 2 διαφορετικές ειδικότητες...? Ρωτάω γιατί έχω μια περίπτωση υπ' όψιν μου...

Εννοείται η δεύτερη ειδικότητα στην Ελλάδα έμμισθη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τέλος υποχρεώνεσαι στο να ασκείς έναν από τους όποιους τίτλους έχεις αποκτήσει (με την αναμονή στην Ελλάδα μπορείς επί 15 χρόνια να είσαι ειδικευόμενος αν τα 8 της αναμονής τα κάνεις στο εξωτερικό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον δεν αναγνωρίσει την ειδικότητα του εξωτερικού πριν ξεκινήσει την ειδικότητα στην Ελλάδα όλα είναι νόμιμα.

Και την ειδικότητα θα κάνει και το μισθό θα εισπράτει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γνωρίζει κανείς τις προυποθέσεις/διαδικασίες για την έναρξη δεύτερης ειδικότητας μετά την ολοκλήρωση της πρώτης?

Αναμονή?

Πληρώνεσαι?

Εφημερίες?

Τροποποιήθηκε από tik-tak
το ποστ μεταφερθηκε σε τοπικ που υπηρχε,σας παρακαλώ να ελεγχετε στο χαρτη αν προϋπαρχει το θεμα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δεν έχει αλλάξει τίποτα από τις προηγούμενες απαντήσεις που έχουν δοθεί στο παρελθόν σε όλα τα παραπάνω ερωτήματα.

Δε χρειάζεται καμία επιπλέον απάντηση που θα δυσχεραίνει τους επόμενους στην αναζήτηση των απαντήσεων.

Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή και επιμονή...καλό search :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Δεύτερη ειδίκευση ιατρών μέχρι το βαθμό του Επιμελητή

ΥΑ Α4/1992

Ιατρικές ειδικότητες ιατρών ΕΣΥ (δεύτερες ειδικότητες)

Ορίζουμε, κατ'εφαρμογήν της διάταξης της παρ.2 του άρθρου 82 του Ν.2071/92, τι ειδικότητες που μπορούν, να ειδικευτούν για δεύτερη ειδικότητα, ιατροί του κλάδου ιατρών ΕΣΥ μέχρι και το βαθμό του Επιμελητή, ως ακολούθως:

1. Πυρηνική Ιατρική

2. Αναισθησιολογία

3. Νεφρολογία

4. Χειρουργική Θώρακος

5. Χειρουργική Παίδων

6. Πλαστική Χειρουργική

7. Ψυχιατρική

8. Ακτινοδιαγνωστική

9. Ακτινοθεραπευτική - Ογκολογία

10. Παιδοψυχιατρική

***Παρατήρηση: Με την υπ'αριθμ. Υ7/1143/9-24.3.1995 απόφαση του Υπουργού Υγείας (ΦΕΚ Β 215), ορίσθηκε ότι οι ιατροί που υπηρετούν σε θέσεις του κλάδου ιατρών ΕΣΥ μέχρι και το βαθμό του Επιμελητή Α' δεν μπορούν να ειδικευτούν για δεύτερη ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής.

11. Ιατροδικαστική

12. Γενική Ιατρική

13. Κυτταρολογία

14. Παθολογική Ανατομική

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω, γιατρός που υπηρετεί στο ΕΣΥ ως επιμελητής, μπορεί να κάνει δεύτερη ειδίκευση στις παραπάνω ειδικότητες? Ανεξάρτητα ποιά είναι η πρώτη ειδικότητά του? Καταλαβαίνω καλά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί αλλά γιατί να το κάνει; Θα είσαι δηλαδή επιμελητής, ηλικίας 40 φεύγα και θα ξαναγυρίσεις στη λάντζα και στα ξενύχτια για 5 χρόνια; Πρέπει να υπάρχει κάποιος πολύ σπουδαίος λόγος και δεν μπορώ να φανταστώ κανέναν.

Εκτός από τον λόγο που συζητάμε στο άλλο μας θέμα, δηλ. να είσαι πχ χειρουργός και να πάθουν κάτι τα χέρια σου και να πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις κάτι άλλο.

Τώρα αυτό που δεν κατάλαβα καλά από τη διατύπωση είναι αν έχεις μόλις τελειώσει μια ειδικότητα και θέλεις να κάνεις δεύτερη ειδικότητα από τις παραπάνω αν πληρώνεσαι ή όχι. Πριν από κάποια χρόνια (που η λίστα ήταν μικρότερη) δεν πληρωνόσουν παρά μόνο εφημερίες.

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχεις μόλις τελειώσει ειδικότητα τα παραπάνω δεν ισχύουν. Ισχύουν για τους επιμελητές. Αν δεν είσαι μπορείς να κάνεις σαν άμισθος υπεράριθμος δεύτερη ειδικότητα μία από τις 4 άγονες και να πληρώνεσαι μόνο εφημερίες. Αναφέρθηκε παλιότερα χωρίς να έχω ίδια γνώση, ότι μπορείς να κάνεις και από τις άλλες ειδικότητες όποια θες αλλά με λίστα αναμονής (πάλι άμισθος αλλά όχι υπεράριθμος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, θα πάω εγώ τώρα να κάνω άλλη ειδικότητα, 40 τόσων χρονών γυναίκα που μετράω ανάποδα πια για τη σύνταξη... Βρε δεν μας παρατάνε;

Και οι πιο νέοι, έχουν πολλή διάθεση να κάνουν πράγματα άμισθοι, φαντάζομαι.

Ολα αυτά είναι φωτογραφικά και εξυπηρετούν μάλλον κάποιους συγκεκριμένους.

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για να διευκρινιστεί το θέμα! Αυτά που λές τα έχω ρωτησει στον γραφείο ειδικοτήτων του ΥΥΚΑ πριν κανα 4 χρόνια!

Δεν γίνεται να πάρεις σαν 2η ειδικότητα όποια θές παρά μονο μια απο τις άγονες(δλδ δεν μπορείς να γίνεις πλαστικός απο γενικος χειρουργός ή δερματολόγος απο παθολόγος! Μπορείς όμως να γίνεις γενικος ιατρός η νεφρολογος η ακτινοθεραπευτης).

Ακόμα και άν πάρεις μια από τις άγονες δεν θα πληρώνεσαι παρά μονο τις εφημερίες.

Αν θες να πάρεις δεύτερη ειδικότητα εκτος άγονων περιμένεις στην λιστα αναμονής και σε αυτήν πάλι την περιπτωση δεν θα πληρώνεσαι παρα μονο τισ εφημερίες.

Ετσι έχει!

Αν θες να πάρεις δεύτερη ειδικότητα εκτός άγονων πας στο εξωτερικό. Ρώτησε τελειωμένος από την πρώτη ειδικότητα συνάδελφος στο ΥΥΚΑ για δεύτερη ειδικότητα εκτός αγόνων και του είπαν ότι δε γίνεται με κανένα τρόπο. Στη συνέχεια πήγα εγώ Νομαρχία Αθηνών μήπως δεν κατάλαβαν καλά στο Υπουργείο και γινόταν με λίστα αναμονής και ο υπάλληλος (Μπάμπης λέγεται νομίζω) μου είπε ότι δεν γίνεται και για τα λοιπά να ρωτήσω στο ΥΥΚΑ. Τώρα για την υπουργική απόφαση του 1992 που έχω αναφέρει παλαιότερα στο forum δε ρώτησα γιατί δε με ενδιέφερε άμεσα και γιατί ο Μπάμπης δεν θα ήξερε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Γεια σας και από μένα,

εγώ ήθελα να ρωτήσω (και νομίζω ορθώς ρωτάω σε αυτό το θέμα-αν κάνω λάθος συγχωρέστε με)αν κάποιος ξεκινήσει κάποια ειδικότητα στο εξωτερικό και ενώ δεν έχει τελείωσει, δηλαδή δεν έχει παρει τον τίτλο της συγκεκριμένης ειδικότητας, και του έρθει απόφαση διορισμού για το ειδικό μέρος μιας άλλης δεύτερης ειδικότητας που τρεχει εδω στην Ελλάδα, πρέπει να τα παρουσιάσει για αναγνωριση αυτά τα χρόνια που έχει κάνει εξω ή θα αφαιρεθούν απο το μισθό του όταν ξεκινήσει τη δεύτερη ειδικότητα εδω στην Ελλάδα; ή καλύτερα να μην πει τίποτα και να ξεκινήσει τη δεύτερη ειδικότητα κανονικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφοι, μια αφελη απορια ηθελα να καταθεσω: Για ποιο λογο μπορει καποιος να θελει να κανει δευτερη αγονη ειδικοτητα (εκτος εαν θελει να αλλαξει αντικειμενο ασχολιας); Τι εννοειτε με τις ρησεις :"Να χτυπησει βαρβατη θεση" και τα συναφη? Ρωταω με ειλικρινες ενδιαφερον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και από μένα,

εγώ ήθελα να ρωτήσω (και νομίζω ορθώς ρωτάω σε αυτό το θέμα-αν κάνω λάθος συγχωρέστε με)αν κάποιος ξεκινήσει κάποια ειδικότητα στο εξωτερικό και ενώ δεν έχει τελείωσει, δηλαδή δεν έχει παρει τον τίτλο της συγκεκριμένης ειδικότητας, και του έρθει απόφαση διορισμού για το ειδικό μέρος μιας άλλης δεύτερης ειδικότητας που τρεχει εδω στην Ελλάδα, πρέπει να τα παρουσιάσει για αναγνωριση αυτά τα χρόνια που έχει κάνει εξω ή θα αφαιρεθούν απο το μισθό του όταν ξεκινήσει τη δεύτερη ειδικότητα εδω στην Ελλάδα; ή καλύτερα να μην πει τίποτα και να ξεκινήσει τη δεύτερη ειδικότητα κανονικά;

Καλύτερα να μην πει τίποτα και να ξεκινήσει τη δεύτερη ειδικότητα κανονικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

να ρωτησω κατι και εγω?αν καποιος μπει σημερα στην ειδικοτητα που εχει επιλεξει..μπορει να δηλωσει τα χαρτια του να τρεχουν για αλλη ειδικοτητα?πχ αν αρχισει να ειδικευεται στην οφθαλμιατρικη μπορει να μπει σε αναμονη ειδικοτητας για την πλαστικη χειρουργικη ή τη δερματολογια?

Τροποποιήθηκε από salmonela
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι και εγω?αν καποιος μπει σημερα στην ειδικοτητα που εχει επιλεξει..μπορει να δηλωσει τα χαρτια του να τρεχουν για αλλη ειδικοτητα?πχ αν αρχισει να ειδικευεται στην οφθαλμιατρικη μπορει να μπει σε αναμονη ειδικοτητας για την πλαστικη χειρουργικη ή τη δερματολογια?

οχι, πρεπει να παραιτηθεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΕΜΑ..

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ , ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.