Jump to content

SOS ερώτηση για διορισμό


Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα παράτασης του διορισμού για ειδικότητα για λόγους υγείας για λίγες ημέρες?

Συγκεκριμένα λόγω κατάγματος αποφάσισα να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια 15 ημερών σε ελτα και 15 ημερών μέχρι να παρουσιαστώ και να υπογράψω τη σύμβαση.Όμως λόγω του ότι δε θα πάρω εφημερίες για τουλάχιστον το πρώτο 15ήμερο θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τις εφημερίες της κλινικής,αφού είμαστε 2 από τους 3 καινούριοι και πρέπει να εφημερεύσει οπωσδήποτε αυτό το διάστημα ο γιατρός που θα αντικαταστήσω.Όμως πώς θα πληρωθεί αφού θα δεν ανήκει πια στο προσωπικό του νοσοκομείου?Μου πρότειναν από την κλινική μήπως γίνει κάποια παράταση της υπογραφής της σύμβασης.Όμως δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να το ρισκάρω να αφήσω το 15 ήμερο να περάσει,δηλαδή να εμφανιστώ στο εικοσαήμερο.

Ήδη πρότεινα να δηλώσουν τις εφημερίες στο όνομα το δικό μου ή κάποιου αγροτικού γιατρού που εμπιστεύονται ώστε να τις πληρωθούν από εκείνον,αλλά δεν ξέρω για ποιο λόγο με πιέζουν να μην υπογράψω τη σύμβαση,προφανώς για να πληρωθεί ο προηγούμενος και το επιπλέον κομμάτι από το μισθό...Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο....

Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω κι αν προβλέπεται ολιγοήμερη παράταση για λόγους υγείας? (Ανάκληση δεν κάνω γιατί η επόμενη θέση θα αργήσει να ανοίξει ενώ εγώ θα είμαι καλά σε λίγες μέρες και προτιμώ αν χρειαστεί να πάρω αναρρωτική)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε αντιστοιχη περιπτωση στο κεντρο υγειας στο αγροτικο,η συναδελφος που ειχε προβλημα υγειας δεν εκανε εφημερειες και τις καναμε οι υπολοιποι εως οτου ηταν σε θεση,αποσο ξερω ομως υπεγραψε κανονικα την συμβαση στην ωρα της.θαλεγα να παρεις αν ειναι αναρρωτικη αδεια,βεβαια ειναι και το θεμα ποιος θα κανει τις εφημερειες σου αν δεν υπαρχουν αρκετα ατομα και αν υπαρχει εμπιστος και προθυμος κυριως αγροτικος στην περιπτωση σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τις εφημερίες θα τις κάνει ο γιατρός που θα διαγραφεί και θα πάρω τη θέση του.αυτό έχει ήδη κανονιστεί.όμως δε γίνεται να δηλωθούν στο όνομά του αν εγώ υπογράψω σύμβαση γιατί δε θα τις πληρωθεί.όμως ενώ μπορεί ο γιατρός να τις πληρωθεί (να δηλωθούν σε άλλο όνομα κάποιου φίλου αγροτικού),αντ' αυτού πιέζει ο γιατρός εμένα να καθυστερήσω να πάω.Αυτό το κάνει προφανώς για να πληρωθεί και τα ημερομίσθια με ρίσκο όμως δικό μου.Γιατί εγώ ρισκάρω,αφού οι προθεσμίες ξεπερνούν το μήνα κι ανα πάσα στιγμή εγώ κινδυνεύω να χάσω τη θέση μου θεωρητικά τουλάχιστον.Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προφανώς το γραφείο προσωπικού θα είναι ενήμερο και δεν θα επικοινωνήσει με την νομαρχία ότι δεν έχεις εμφανιστεί.

αρκετές φορές σε συννενόηση με την κλινική το γραφείο προσωπικού κάνει τα στραβά μάτια

στις προθεσμίες εμφάνισης των ειδικευομένων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.