Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Ποσο διαρκει να μεταπεσεις απο ''υπο διορισμο'' σε ''διορισμενος"


kkrr44

Recommended Posts

Το μονο καλο στην περιπτωση μου ειναι οτι ειμαι σε αλλο νοσοκομειο και τουλαχιστον δεν ειμαι ανεργος.Πολλα παιδια δεν ειναι ομως στην ιδια θεση καικαθε βδομαδα καθυστερησης ειναι σκοτωμα.Τα βοδια,1 μηνα θελουν...ακουσε κει.Δεν μπορω να σκεφτω κατι,δεν ειμαι και Αθηνα να παω να τους τα ψαλω απο κοντα.Τι σκατα κανανε και οι αλλοι μεχρι τις 2Μαρτιου η εστω μεχρι τελη Φεβρουαριου για να στειλουν τα χαρτια???

Το ότι κάποιοι από εμάς μπορεί να έχουν ή να μην έχουν πρόβλημα γιατί εργάζονται αλλού ή είναι άνεργοι δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι ότι ο νόμος για τις προσωποπαγεις βγήκε για να μην έχουν πρόβλημα τα νοσοκόμεία όταν κάποιος ειδικευόμενος παίρνει πολύμηνη άδεια. Με τον τρόπο που γίνονται πλέον οι διαδικάσιες το μόνο που καταφέρανε είναι να υπάρχει μια μεγάλη ανισότητα στον αριθμό ειδικεύομενων στις διάφορες κλινικές. Έτσι στην περίπτωση που κάπου ανοίξουν ταυτόχρονα πάνω από μία προσωποπαγείς θέσεις σε μια κλινική, για συγκεκριμένη χρονική περίοδο θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα έλλειψης ειδικευομένων το οποίο όμως θα υπεραναπληρωθεί όταν ταυτόχρονα θα επιστρέψουν οι αδειούχοι αλλά θα εμφανιστούν και οι νεοδιορισθέντες!!! Και για κάποιες ειδικότητες όπως η παιδιατρική που την προτιμούν γενικά γυναίκες σκεφτείτε τι έχει να γίνει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω βρισκομαι υπο διορισμο απο τις 4 Δεκεμβριου κ ακομα περιμενω.... για κανονικη θεση. Η δικαιολογια του ΥΥΚΑ ειναι οτι την πρωτη φορα στην ΥΔΕ εβαλαν την σφραγιδα αλλα ξεχασαν να υπογραψουν κ τον ξαναεστειλαν πισω στην ΥΔΕ.... κ τωρα περιμενω εδω κ 3 βδομαδες να βαλουν αυτην την κωλο-υπογραφη κ να τον στειλουν πισω στο ΥΥΚΑ ωστε να μου τον στειλουν.... Φυσικα στην ΥΔΕ δεν σηκωνουν το τηλ..... εγω προσωπικα πιστευω δεν εχουν χρηματα κ με σκοπο ξεχνουν υπογραφες κ καθυστερουν..... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου είπαν δηλαδή ότι το πρόβλημα αφορούσε μόνο εσένα προσωπικά και το δικό σου διορισμό? Σε αυτήν την περίπτωση μήπως να το ψάξεις λιγάκι? Το ότι δεν έχουν χρήματα και δεν ξέρουν πως θα μας πληρώσουν είναι δεδομένο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι το προβλημα αφορουσε προσωπικα τον δικο μου διορισμο. Σημερα που επικοινωνησα με το ΥΥΚΑ μου ειπαν οτι τον παρελαβαν απο την ΥΔΕ και θα μου τον στειλουν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok, αν δεν θίγεσαι άμεσα (να μπήκε κάποιος δηλαδή με την καθυστέρηση πριν από εσένα και π.χ. να σου πήρε την θέση στην καλύτερη κλινική, να τελειώσεις αυτό το κομμάτι δυό μήνες αργότερα και να χάσεις θέση στο τσαφ για την επόμενη τοποθέτησή σου κτλ) δεν τρέχει και τίποτα, λάθη γίνονται.Καλή αρχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γειά σας συνάδελφοι,Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!Λοιπον ειμαι υπο διορισμό περίπου απο τις 10 Ιαν. για κανονικη θεση νοσοκομείου Αθήνας.Αφου άφησα ένα ευνόητο(για τα απαραδεκτα δεδομένα του ΥΚΚΑ)χρον.διαστημα να περάσει-2,5 μήνες-είπα να παω κι εγω μια βόλτα απ'το υπουργείο να ρωτήσω.Μου είπαν οτι έχουν πάρει υπογραφή τα χαρτιά απ'τον υπουργό κ αντιστοιχες γραμματείες κ οτι πρέπει να σταλούν στην υπηρεσία δημοσιονομικού ελέγχου(???)και μετά ΕΛΤΑ.Συνολικά 2-4 εβδομάδες.Το πρόβλημά μου είναι οτι έχω έναν εργοδότη που με πιέζει να απαντησω για το πότε αποχωρώ,δυνατότητα να κάτσω άνεργος έστω και 1 εβδομάδα δεν υπάρχει,οπότε το ερώτημά μου ειναι πόσο πιστεύετε-απο τη στιγμή που έχουν"πάρει υπογραφή"τα χαρτιά-και βάσει της εμπειρίας σας,οτι θα κάνουν να φτάσουν στα χέρια μου?Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τη βοήθεια!και καλό μας κουράγιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι σε καλο δρομο! Το περασα προσφατα και το διαστημα που χρειαστηκε απο τη στιγμη που πηρα αριθμο πρωτοκολλου διορισμου μεχρι να ερθει το γραμμα σπιτι μου,ηταν περιπου ενας μηνας.Αν θες να δηλωσεις επομενο κομματι κ δεν το εχεις κανει παρε τον αριθμο πρωτοκολλου τηλεφωνικα και δηλωσε. αν σε ενδιαφερει οχι το ποτε θα αρχισεις ειδικοτητα,αλλα το να μην μεινεις ουτε μερα ανεργος,μεινε στη δουλεια σου κανονικα και οταν πια ερθει το γραμμα μεχρι να το παρεις απο τα ελτα και να παρουσιαστεις,μπορεις να το καθυστερησεις σχεδον ενα μηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναγκαστικά αυτό θα κάνω,δεν με ενδιαφέρει να δηλώσω επόμενο κομμάτι ειδ.απλά πρέέι να δωσω απάντηση στο αφεντικό και καταλαβαίνεις...Παντως ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς δε μιλάμε πλέον για καθυστερήσεις ενός μηνός αλλά για πολύ περισσότερο. Συνάδελφοι με πρωτόκολλο διορισμού αρχές Φεβρουαρίου του 2010 στη Νομαρχία Αθηνών και ενώ φαίνονται διορισμένοι φυσικά, το γραφείο προσωπικού του Νοσοκομείου δεν γνωρίζει καν την ύπαρξή τους έως χθες που επικοινώνησα και ενώ έχουν περάσει σχεδόν 3 μήνες από το πρωτόκολλο διορισμού. Οι συγκεκριμένοι γιατροί δε, ήταν υπό διορισμό από το Μάιο του 2009... Κατά τ'άλλα 8 κενές θέσεις εξακολουθούν να υπάρχουν στο νοσοκομείο από τον Φεβρουάριο του 2009 συν το ότι πάνε, έρχονται, ξαναπάνε, ξαναέρχονται χαρτιά με τις ανακλήσεις που ναι συμφωνώ ότι κάποιοι καλώς κάνουν χρήση του δικαιώματός τους και κρατούν τη θέση κάνοντας άλλα πράγματα μέχρι να δεήσει να έρθει η ώρα του διορισμού τους αλλά δεν είναι δυνατόν να γίνεται όλη η διαδικασία τελευταία στιγμή και να καθυστερεί η λίστα άλλο ένα εξάμηνο τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω...Συναδερφος ειναι υπο διορισμο απο Νοεμβριο,εκανε αρχες Απριλιου ανακληση διορισμου και ακομα δεν εχουν καλεσει τον επομενο διοτι περιμενουμε λεει να υπογραψει η υπουργος την ανακληση της....στο ιδιο νοσοκομειο ειναι συναδερφος υπο διορισμο απο τον Ιανουαριο και ακομα δεν τις εχει σταλει ο διορισμος.Στο νοσοκομειο που σας αναφερω,εχει 3 θεσεις ειδικευομενων,και οι 3 εχουν ανοιξει απο τον Αυγουστο και ο πρωτος ειδικευομενος πηγε πριν 10 μερες..Πηγα και διαμαρτηρηθηκα στο υπουργειο και η απαντησα που πηρα απο την υπευθυνη οταν την ρωτησα γιατι δεν κανετε κατι να διορθωσετε αυτο το προβλημα με τις αναμονες που πλεον ειδικα εδω και 6 μηνες με τις καθυστερησεις εχουν φτασει στο διαολο,εκεινη μου ειπε οτι δεν ειναι δικια της δουλεια και δεν την νοιαζει καθολου..Να κανω τα παραπονα μου εγγραφως στην υπουργο..Μαλακιες δηλαδη...Η κατασταση εχει φτασει πλεον στο απροχωρητο..Δεν εχουν λεφτα,και καθυστερουν τους διορισμους και την πληρωνουμε εμεις στο τελος...Επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος που κανει ειδικοτητα στο εξωτερικο ,να μπορει να κανει ανακληση διορισμου και να καθυστερει τους αλλους συναδερφους που περιμενουν απο πισω του αφου ετσι και αλλιως δεν προκειται να παει..Δεν λεω να διαγραφεται απο τη λιστα,θα μπορουσε να πηγαινει τελευταιος στη λιστα σε περιπτωση που παει κατι στραβα στο εξωτερικο να μπορει να γυρισει πισω,αλλα οχι να πηγαινει παλι πρωτος και να ξανακαθυστερει τις διαδικασιες ....Ελεος....Πας στο εξωτερικο????Παρε και τα ρισκα σου...Οχι ολα δικα σου...Και να ξεκινας αμεσως και να εισαι και πρωτος στην λιστα στη χωρα σου μπας και γυρισεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πας στο εξωτερικο????Παρε και τα ρισκα σου...Οχι ολα δικα σου...Και να ξεκινας αμεσως και να εισαι και πρωτος στην λιστα στη χωρα σου μπας και γυρισεις...

Τι λές ρε Καραμήτρο??

1. Το ότι πήγε κάποιος στο εξωτερικό δε σημαίνει ότι δε θα γυρίσει

2. Σιγά ρε μη σου δώσει και λογαριασμό τι κάνει και τι δεν κάνει.

3. Αντί να τα βάλεις με την διαδικασία που είναι χρονοβόρα τα βαζεις με τους συναδέρφους σου. Δε φτιάξαν αυτή την διαδικασία.

Ο καθένας γράφει ότι σκατά θέλει πια σε αυτό το φόρουμ. Ελευθερία έκφρασης έχουμε αλλά έλεος αν αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτεται ένας 24+ απόφοιτος πανεπιστημίου.

Κατάλαβε ότι δεν σε καθυστερεί αυτός που κάνει την ανάκληση αλλά ο νομοθέτης. Το νόμο θα πρεπε να θες να αλλάξεις και όχι να γράφεις τέτοιες παπαριές.

Ασιχτιρ ο καθένας εδώ μέσα.

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κακό πράμα η ανάκληση διορισμού. Προτιμότερο να διορίζεται κάποιος μπροστά μας και να περιμένουμε άλλα 3 χρόνια παρά να ανοίγει η θέση του όσο είναι εξωτερικό. Όχι, δεν πίνουμε ληγμένα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω.

Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Ένας αχρείος, άσχετος δήλωσε πριν από μένα.....έφυγε στο εξωτερικό, ξεκίνησε ειδικότητα στην Αμερική σε ένα από τα καλύτερα Νοσοκομεία ....ο άσχετος επαναλαμβάνω....και εφαρμόζοντας το νόμο έκανε αίτηση χρονολογικής παράτασης μόλις έλαβε τον διορισμό.

Αντί να διαγραφεί από τη λίστα και να μου αδειάσει τη γωνιά ΤΟΛΜΑΕΙ και παραμένει πρώτος στη λίστα.

Αλλά άμα είναι αλήτης τι να κάνω εγώ;

Υ.Γ. δυόμιση χρόνια εδώ μέσα έχω διαβάσει "τα άπαντα".... emeleos

Τροποποιήθηκε από ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To μοναδικό πράγμα που μπορεί και πρέπει να γίνει ( και αυτό χωρά αρκετή συζήτηση για το κάτα πόσο είναι εφικτό γραφειοκρατικά ) είναι να καλείται ο συνάδελφος να πάρει ή να ανανεώσει την ανάκλησή του με το που ανοίγει η θέση στο νοσοκομείο και να την ολοκληρώσει μέσα στις πρώτες 1-2 εβδομάδες ώστε να κινηθεί άμεσα η διαδικασία διορισμού για τον επόμενο.

Με τον τρόπο αυτό , δε θα χάνονται 4 ή και παραπάνω μήνες - 3 περίπου για την αποστολή του διορισμού και άλλος ένας για την διεκπεραίωση της ανάκλησης - που αφενός θα κρατάνε ένα συνάδελφο στην ανεργία και αφετέρου μια θέση κενή στο νοσοκομείο που σε κάποιες περιπτώσεις ισοδυναμεί με πολλαπλάσιο φόρτο εργασίας για τους υπόλοιπους ειδικευόμενους.

Το μοναδικό αρνητικό σε αυτήν την περίπτωση είναι οτι ο συνάδελφος θα καλείται πιο σύντομα να αποφασίζει αν θα κάνει την ανάκληση ή όχι.

Το κόλλημα βέβαια είναι στο ότι δε γίνεται να κάνει κάποιος ανάκληση χωρίς απόφαση διορισμού και αριθμό πρωτοκόλλου. Δηλαδή γραφειοκρατικές σαχλαμάρες.

Όπως λειτουργεί τώρα το σύστημα κάποιος μπορεί να παίρνει συνεχόμενα 6μηνες ανακλήσεις και να καθυστερεί συνεχώς κατα 4 μήνες την πλήρωση της εκάστοτε θέσης από τον επόμενο στη λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Vem δυστυχώς αν και λύση υπάρχει (που στέκεται φυσικά νομικά) η αγαπητή ηγεσία (προηγούμενη και νυν) δίνει την ίδια απάντηση: "Δεν γίνεται".

Ο ιατρός που βρίσκεται στη λίστα αναμονής θα μπορούσε να καταθέσει την αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά πολύ πριν εκκενωθεί η θέση και η απόφαση τοποθέτησης να γίνεται για τον επόμενο στη λίστα.

Αλλά είπαμε....."η άγνοια σκοτώνει την Υγεία" <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο θα συμφωνησω μαζι σου και αυτο ακριβως τους ειπα και εγω...ποιος ο λογος να περιμενουμε να διοριστει καποιος ,και να μην ξεκινανε οι διαδικσιες 2-3 μηνες πιο πριν???Και με εγραψαν κανονικα...Μεχρι και πριν απο λιγο καιρο υποστηριζα αυτη τη χωρα παρολα τα στραβα που υπηρχαν...Αλλα οσο μπαινω μεσα στο συστημα και βλεπω οτι υπαρχουν ευκολες λυσεις στο προβλημα αλλα κανενας απο αυτους τους καρεκλατους δεν εκατσε ποτε να κανει εστω και μια προσπαθεια να βελτιωσει το προβλημα,λεω οτι εχουμε τη χωρα που μας αξιζει..Ενα μπουρδελο ειμαστε κυριοι και καλα θα κανετε να παραδωσετε τα κλειδια στους ξενους που ερχονται μπας και δουμε ασπρη μερα σε αυτη τη χωρα και εσεις να πατε στο διαολο!!!Οι γιατροι ρε δεν ειναι μαλακες για να σας παρακαλανε να τους διορισετε σε ενα νοσκοκομειο για να κανουν την ειδικοτητα τους....Αληθεια ποιος ειναι εκεινος που αποφασισε να βαλει υπουργο υγειας καποιον που δεν ειναι γιατρος??Εκατσε κανενας απο αυτους τους μαλακες ξαγρυπνος ολη νυχτα και μετα το πρωι καπακι να συνεχιζει να δουλευει και αντιμετωπιζει στα ΤΕΠ σοβαρα περιστατικα??Μονο ενας γιατρος θα επρεπε να βρισκεται επικεφαλης στο υπουργειο μας,καποιος που μπορει να καταλαβει τα προβληματα που εχουν οι γιατροι..Και οχι ενα κομματοσκυλο που ειναι εκει επειδη ειναι μερος τους συστηματος και επρεπε να του δωσουμε ενα υπουργειο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και οχι ενα κομματοσκυλο που ειναι εκει επειδη ειναι μερος τους συστηματος και επρεπε να του δωσουμε ενα υπουργειο...

Παναγιά μου....είπες τη Μαριλίζα κομματόσκυλο; emblush

υ.γ. προς αυτόν που διαβάζει το greekmeds από την Αριστοτέλους....ψάξε βρες την ip του μέλους llion7...το ονοματεπώνυμο....και καθυστέρησε το διορισμό....2-3 μήνες ακόμα προς παραδειγματισμό

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάντως παιδιά όχι μόνο καθυστέρησε 4 μήνες,αλλά ο συνάδελφος που διοορίζεται μαζι με μενα ήδη παρέλαβε διορισμό και παρουσιάστικε νοσ/μειο.Εγω στα ΕΛΤΑ δεν μπορώ να βγάλω άκρη,μου ζηταν barcode για το συστημένο γιατι αλλιώς λέει δεν μπορουν να δουν αν εκκρεμεί τιποτα για μένα.Το κακο ειναι οτι απο πουθενά δεν μπορώ να λαβω πληροφοριες για την αποστολή του διορισμού.Το μονο που καταφερα ειναι να παω ΥΚΚΑ και να μου δωσουν αντιγραφο διορισμού,τι να κανω?Θα παω με αυτό να διοριστώ αυριο,αλλά τεχνικά διορισμό ακομα δεν εχω παραλάβει!Στο γραφ.Ειδ/των νομαρχιας δεν σηκωνουν ουτε τηλέφωνο,ουτε τον κώλο τους λογω...απεργίας!Απ'οτι κατάλαβα υπάρχουν δυο κομάτια οπου καθυστερουν οι διορισμοι:α)Στην νομαρχια κανουν κα'να διμηνο να τα στειλουν δτο ΥΚΚΑ και β)Στου ΥΚΚΑ κανουν άλλο ένα διμηνο να διεκπεραιώσουν τις σχετικες υπογραφές κτλ...Το θεμα ειναι οτι ειμαστε αιχμαλωτοι,πουθενα δεν μπορουμε να επεμβουμε,οι τρομοκρατες ειναι διορισμενοι στο δημοσιο,όχι σε γιάφκες!!!Καλο κουραγιο παιδιά,ειμαστε για κλάματα...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον προηγούμενο διορισμό μου ο διορισμός καθυστέρησε να φτάσει σπίτι μου σε σχέση με το νοσοκομείο, εγώ περίμενα κι όταν τελικά παρουσιάστηκα στο νοσοκομείο μου είπαν από το γράφείο προσωπικού ότι δεν ήταν ανάγκη να περιμένω κι ότι από τη στιγμή που ο διορισμός είχε φτάσει στο νοσοκομείο θα μπορούσαν κανονικά να προχωρίσουν τις διαδικασίες χωρίς να χρειαστεί να έχω πάνω μου το πολυπόθητο χαρτί. Δεν γνωρίζω αν είχε να κάνει με το συγκεκριμένο γραφείο και τις συγκεκριμένες υπαλλήλους αλλά αν το θέμα "κολλάει" στα ΕΛΤΑ αξίζει τον κόπο ένα τηλέφωνο στο νοσοκομείο που είναι να παρουσιαστείς.

Καλη αρχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ξέρω συνάδελφε,γι'αυτό και θα πάω αυριο να παρουσιαστώ!Ευχαριστώ πολύ!

Τροποποιήθηκε από rosacruz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.