Jump to content

[άδειες] Άδειες ειδικευομένων


prophete

Recommended Posts

Αν είσαι πάνω από 3 ημερολογιακά έτη στην ίδια εργασία (Εσυ από το 2018) δικαιούσαι από την πρώτη ημέρα όλη την άδεια σου (επίσης αν δε σου τη δώσουν ενώ την έχεις ζητήσει εγγράφως, δικαιούσαι να την πληρωθείς, και αυτό δε θα αρέσει καθόλου ατο νοσοκομειο!!!) Ένα τηλεφώνημα στην επιθεώρηση εργασίας θα σε κατατοπίσει. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, done said:

Αν είσαι πάνω από 3 ημερολογιακά έτη στην ίδια εργασία (Εσυ από το 2018) δικαιούσαι από την πρώτη ημέρα όλη την άδεια σου (επίσης αν δε σου τη δώσουν ενώ την έχεις ζητήσει εγγράφως, δικαιούσαι να την πληρωθείς, και αυτό δε θα αρέσει καθόλου ατο νοσοκομειο!!!) Ένα τηλεφώνημα στην επιθεώρηση εργασίας θα σε κατατοπίσει. 

 Για να αποζημιωθεί ειδικευόμενος για άδεια που δεν εισέπραξε, πρέπει να πάει αίτηση αδείας στο Διευθυντή της Κλινικής, να γράψει απορρίπτεται για χ-ψ λόγους που να σημαίνουν λακωνικά «αυξημένος φόρτος εργασίας». Ακολούθως, αίτηση στο γραφείο προσωπικού και ο Διευθυντής να ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ότι κάποιος υφιστάμενός του δεν πήρε την άδεια γιατί υπάρχει πολλή δουλειά στην κλινική. 

Διαβάστε σχετικές δικογραφίες στο Ίντερνετ. Έχουν κερδηθεί 2 δίκες. Στη μια ο Διευθυντής ήταν ΜΕ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ και το κράτος πήγε στα δικαστήρια για να μην του πληρώσει 1000€ ΔΟΥΛΕΥΜΕΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ/ΥΠΗΡΕΣΙΑ. Στην άλλη περίπτωση, ο Διευθυντής ήταν ΚΑΤΑ του ειδικευόμενου και πήγανε στα δικαστήρια για 600€. 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ. Αν ήταν θα το είχαν πολλοί. Ξέρετε κανένα διευθυντή που θα παραδεχόταν ότι π&@ει τους ειδικευόμενους του στο ονομα της «εκπαίδευσης» με ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ?

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 ώρες πριν, annaxanthop said:

Καλησπέρα παιδιά ! Είμαι ειδικευομενη παθολόγος σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο απο το 2015!  Στις 16/2/2020 ολοκληρώνω  την ειδικότητα μου (πλήρως) και ήθελα να μάθω πόση άδεια δικαιούμαι για το 2020 !

Η προηγούμενη υπάλληλος αδειών του γραφείου προσωπικού μου είπε πως δικαιούμαι 22 μέρες πάρω δεν πάρω παράταση , απλά αν πάρω παράταση δεν γα δικαιούμαι έξτρα μέρες (εγώ που δεν θα πάρω μπορώ δλδ να πάρω και τις 22 μέρες)

με τις νέες προσλήψεις ήρθε νέα υπάλληλος που μου είπε πως δικαιούμαι παρά το ότι τελειώνω ειδικότητα μόνο 4 μέρες (2 απο Γενάρη και 2 απο Φλεβάρη) και μόνο αν πάρω παράταση θα δικαιούμαι όλη την άδεια ; Της είπα ότι η προηγούμενη υπαλληλος μου τα είχε πει αλλιώς και είπε ότι θα το ψάξει (εδώ και 2 μήνες το ψάχνει) 

θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τι ισχύει ;

και αν υπάρχει σχετικό ΦΕΚ (για να τους το πάω κιόλας) θα με εξυπηρετούσε 

Συναδέλφισσα ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΕΞΗΣ: έστω ότι μπήκες στο νοσοκομείο 1η Ιουνίου του 2015. Σημαίνει ότι δικαιούσαι ΩΣ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2016 2 ημέρες άδεια ανά μήνα, με μέγιστο 20 ημέρες. Τον επόμενο χρόνο 21 ημέρες (1η Ιουνίου με 31 Μαίου). Μετά 22 και τερμάτισες το πλαφόν.

Με το που μπεις στην παράταση, βλέπει πόση άδεια έχεις από την κανονική σου θητεία. Για κάθε μήνα που ΠΕΡΑΤΩΝΕΙΣ εργαζόμενη σε παράταση, παίρνεις 2 ημέρες άδεια. Αν κάτσεις 12 μήνες παράταση είναι 24 ημέρες. 

Οι περισσότεροι υπάλληλοι στα γραφεία προσωπικού είναι του δημοτικού (ή τέτοιας αντίληψης). Λένε «ααα ήρθες Ιούνιο, 14 ημέρες άδεια έως 31/12» και μετά ξεκινάνε να μετράνε το χρόνο από 1/1 γιατί τους είναι πιο εύκολο. Αν κάτσεις λίγο στο νοσοκομείο, κερδίζεις 2-3 ημέρες άδεια. Αν κάτσεις πολλά χρόνια χάνεις στο τέλος.. Και στο τέλος μετράει πιο πολύ.

Αναγνώρισες αγροτικό και δεν τελειώνεις Ιούνιο του 2020?

Σύμφωνα με αυτό είχες:

Ιούν 2015- Μάιος 2016 20 ημέρες

Ιούν 2016-Μάιος 2017 21 ημέρες

Ιούν 2017-Μάιος 2018 22 ημέρες

Ιούν 2018-Μάιος 2019 22 ημέρες

Ιουν 2019-Φεβρ 2020 22 ημέρες/12 μήνες*8μήνες=15 ημέρες

Δες τι πήρες και εξήγησέ τους το. Όπως σου το εξηγώ κερδίζεις και κάποια άδεια που δεν πήρε πριν 2 χρόνια.

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 27/8/2019 at 10:40 ΠΜ, kerbit_88 said:

 Για να αποζημιωθεί ειδικευόμενος για άδεια που δεν εισέπραξε, πρέπει να πάει αίτηση αδείας στο Διευθυντή της Κλινικής, να γράψει απορρίπτεται για χ-ψ λόγους που να σημαίνουν λακωνικά «αυξημένος φόρτος εργασίας». Ακολούθως, αίτηση στο γραφείο προσωπικού και ο Διευθυντής να ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ότι κάποιος υφιστάμενός του δεν πήρε την άδεια γιατί υπάρχει πολλή δουλειά στην κλινική. 

Διαβάστε σχετικές δικογραφίες στο Ίντερνετ. Έχουν κερδηθεί 2 δίκες. Στη μια ο Διευθυντής ήταν ΜΕ ΤΟΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ και το κράτος πήγε στα δικαστήρια για να μην του πληρώσει 1000€ ΔΟΥΛΕΥΜΕΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ/ΥΠΗΡΕΣΙΑ. Στην άλλη περίπτωση, ο Διευθυντής ήταν ΚΑΤΑ του ειδικευόμενου και πήγανε στα δικαστήρια για 600€. 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ. Αν ήταν θα το είχαν πολλοί. Ξέρετε κανένα διευθυντή που θα παραδεχόταν ότι π&@ει τους ειδικευόμενους του στο ονομα της «εκπαίδευσης» με ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ?

Προφανώς και δεν προτείνω να περιμένει να πληρωθεί, δε θα συμβεί ποτε. Να ξέρει όμως τα δικαιώματα της για να έχει επιχειρήματα. Επίσης, δε μιλάει για χρονικο διάστημα παράτασης, αλλά για την κανονικη της θητεία. Και η δίκη μου ειδικότητα τελείωνε Φεβρουάριο και για το συγκεκριμένο ημερολογιακό έτος είχα 22 ημέρες.

Τροποποιήθηκε από done
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, done said:

Προφανώς και δεν προτείνω να περιμένει να πληρωθεί, δε θα συμβεί ποτε. Να ξέρει όμως τα δικαιώματα της για να έχει επιχειρήματα. Επίσης, δε μιλάει για χρονικο διάστημα παράτασης, αλλά για την κανονικη της θητεία. Και η δίκη μου ειδικότητα τελείωνε Φεβρουάριο και για το συγκεκριμένο ημερολογιακό έτος είχα 22 ημέρες.

Ναι προφανώς δεν ρωτάω γιατί θέλω να πάρω τα λεφτά ! Απλά νιώθω ότι θέλουν να μου φάνε την άδεια που δικαιούμαι ! Είμαι σε κανονική θητεία ακόμα και παράταση δεν πρόκειται να πάρω ! Λόγω ελλείψεων στο νοσοκομείο προσπαθούν να μας κρατήσουν με νύχια και με δόντια ! Ειναι κρίμα όμως να χάσω κάτι αν το δικαιούμαι ! Γι αυτό ρώτησα αν υπάρχει καποιο ΦΕΚ που να το γράφει ώστε να μη μπορούν να μου πουν τίποτα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδέλφισσα, η άδεια σου δεν είναι σαν του ΔΥ, είσαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου στο νοσοκομείο. Με τον υπολογισμό που σου παρέθεσα πιο πάνω, χάνεις ή κερδίζεις ημέρες? Υπάρχει κι άλλη άδεια να πάρεις αν θες, εκπαιδευτική πχ 

Σας έγραψα και πιο πάνω ότι η άδεια μας δεν υπολογίζεται έτσι. Δείτε παράδειγμα: έστω ότι διορίζεται κάποιος 1/1/2020 στο νοσοκομείο για 2 χρόνια Παθολογίας. Πόση άδεια δικαιούται το 2020: 21 ημέρες. Το 2021: 22 ημέρες. 31/12 του 2022 χαιρετάει και φεύγει.

Έστω τώρα ότι διορίζεται 15/2/2020. Θα πάρει 2020: 21 ημέρες. 2021: 22 ημέρες. Με τη λογική σας, θα πάρει το 2022 και έως τις 14/2/2022 τις 23 ημέρες που αναλογούν σε όσες θα έπαιρνε αν έμενε ΟΛΟ το 2022. 

Είναι ευνόητο ότι αυτές οι παρεξηγήσεις μας βολεύουν. Μόλις όμως τα πράγματα τεθούν στην πραγματική τους διάσταση, ξεκαθαρίζουν. Σκεφτείτε στο 1ο παράδειγμα να είστε εσείς και στο 2ο ένας άλλο συνάδελφος. Γιατί να πάρει 23 ΗΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΔΕΙΑ ΕΝΩ ΚΑΝΑΤΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Γεια σας παιδιά. Χρειάζομαι κι εγώ τα φώτα σας λιγάκι μπας και βρεθεί καμιά λύση στο θέμα μου. Όταν έκανα παθολογία 2 χρόνια (2015-2017) μου δώσανε χαρτί για κάθε χρήση ότι εκκρεμούν 14 ημέρες άδειας. Ξεκίνησα τις προαλλες καρδιολογία σε άλλο νοσοκομείο και τους έδειξα το χαρτί για να δω αν μπορώ να μεταφέρω τις άδειες μου (το είχε κάνει μια συνάδελφος σε άλλο νοσοκομειο και τις δέχτηκαν) και μου είπε πως δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο.

Οπότε οι άδειες χάνονται εντελώς;  Αν δεν γίνει η φασαρία με υπογραφές διευθυντών κτλ δεν πληρώνονται κιόλας ή υπάρχει κανένα ΦΕΚ να μας δώσει ελπίδα; 

Μπορώ να κάνω κάτι για να μην τις χάσω; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, v1ss1 said:

Γεια σας παιδιά. Χρειάζομαι κι εγώ τα φώτα σας λιγάκι μπας και βρεθεί καμιά λύση στο θέμα μου. Όταν έκανα παθολογία 2 χρόνια (2015-2017) μου δώσανε χαρτί για κάθε χρήση ότι εκκρεμούν 14 ημέρες άδειας. Ξεκίνησα τις προαλλες καρδιολογία σε άλλο νοσοκομείο και τους έδειξα το χαρτί για να δω αν μπορώ να μεταφέρω τις άδειες μου (το είχε κάνει μια συνάδελφος σε άλλο νοσοκομειο και τις δέχτηκαν) και μου είπε πως δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο.

Οπότε οι άδειες χάνονται εντελώς;  Αν δεν γίνει η φασαρία με υπογραφές διευθυντών κτλ δεν πληρώνονται κιόλας ή υπάρχει κανένα ΦΕΚ να μας δώσει ελπίδα; 

Μπορώ να κάνω κάτι για να μην τις χάσω; 

 

Ουτως ή αλλως οι αδειες του 2017 πρεπει να εχουν ληφθει το πολυ εντος του 2018 αλλιως χανονται (αν και καποια νοσοκομεια "παρατυπουν" σε αυτο)

Επρεπε να ειχες κανει αιτηση να τις πληρωθεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ερώτημα που θέτω αφορά τόσο ειδικευόμενους όοσ και επικουρικούς, δηλ. εργαζόμενους με σύμβαση ορισμένου χρόνου.

Τι γίνεται με τις οφειλόμενες άδειες ιατρών, των οποίων η σύμβαση λήγει τους αμέσως επόμενους μήνες; Πώς θα τις πάρουν τώρα που ισχύει ανάκληση; Μπορούν να διεκδικήσουν αποζημίωση λόγω άρνησης χορήγησης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω να παίρνει μπάλα τους ειδικεύομενους, ειναι σύμβαση ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ, ο ειδικεύομενος ΔΕΝ είναι ΔΥ για να έχει το εντέλλεσθε που εχουν αυτοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H απόφαση μιλάει για προσωπικό νοσοκομείων, δεν διαχωρίζει τους μεν από τους δε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ερώτηση: απαξ και κάνεις rotation σε Κλινική άλλου νοσοκομείου (ειδικότητα με ενιαία τοποθέτηση) και έχει μαζευτεί άδεια που δεν πήρες το προηγούμενο έτος, μπορεί να σου δώσει το νοσοκομείο τον μήνα (+κάτι ψιλά) της κανονικής σου για το διάστημα ΜΟΝΟ που είσαι στο rotation ή και πέραν αυτού αν αυτή το υπερβαίνει ;

Δλδ τελειώνεις 6μηνο το rotation ας π.χ 01/04, αιτείσαι και σου δίνουν τον μήνα κανονικής του προηγούμενου έτους για τον επόμενο μήνα ή πρέπει να πας να το ζητήσεις απ την Κλινική σου ;

Είναι λίγο λεπτό το ζήτημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΨΗ1Ν465ΦΥΟ-2ΜΓ

Σχετικά με αποζημίωση κανονικής άδειας ειδικευόμενων ιατρών

Σας ενημερώνουμε ότι κατ’εξαίρεση και λόγω των εξαιρετικών συνθηκών που επικρατούν στη χώρα εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού COVID-19 και της απαγόρευσης χορήγησης κανονικής άδειας στο προσωπικό των νοσοκομείων, δύναται να μεταφερθεί το υπόλοιπο της κανονικής άδειας για το έτος 2021 σε επόμενο νοσοκομείο στο οποίο θα υπογράψει σύμβαση ο ειδικευόμενος ιατρός για να συνεχίσει την ειδικότητά του, εφόσον η άδεια αυτή δεν έχει ληφθεί ή αποζημιωθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Έχει κανείς την νομοθεσία για άδειες επικουρικών ιατρών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτησω ποσο διαστημα αναρρωτικης αδειας δικαιουμαστε ως ειδικευομενοι μεχρι το σημειο που θα χρειαστει να περασει καποιος απο επιτροπη του ικα. Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από Easter Egg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας.

Δεν είμαι σίγουρη αν εχει απαντηθεί σε αυτο το topic το ερώτημα μου, συγγνώμη αν επαναλαμβανομαι. Εχω κανει παθολογια 2 χρονια και πριν καποιο διαστημα άλλαξα νοσοκομειο για να κανω μερικο μέρος στα πλαισια του ειδικού μέρους της ειδικότητας μου.

Στο νοσοκομειο που είχα κανει παθολογια πηρα 20 εργάσιμες μέρες το πρώτο έτος και 21 το δεύτερο. Στο νέο νοσοκομειο όπου ξεκινησα το μερικο, δικαιούμαι 22 εργάσιμες μέρες η ξεκινάει από την αρχή η αρίθμηση, δηλαδή 20 μέρες? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, El Med said:

Καλησπέρα σας.

Δεν είμαι σίγουρη αν εχει απαντηθεί σε αυτο το topic το ερώτημα μου, συγγνώμη αν επαναλαμβανομαι. Εχω κανει παθολογια 2 χρονια και πριν καποιο διαστημα άλλαξα νοσοκομειο για να κανω μερικο μέρος στα πλαισια του ειδικού μέρους της ειδικότητας μου.

Στο νοσοκομειο που είχα κανει παθολογια πηρα 20 εργάσιμες μέρες το πρώτο έτος και 21 το δεύτερο. Στο νέο νοσοκομειο όπου ξεκινησα το μερικο, δικαιούμαι 22 εργάσιμες μέρες η ξεκινάει από την αρχή η αρίθμηση, δηλαδή 20 μέρες? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα. 

Οι άδειες δεν μεταφέρονται από νοσοκομείο σε νοσοκομείο. 

Ωστόσο εάν δεν τις έχεις πάρει τότε το προηγούμενο νοσοκομείο πρέπει να σου τις πληρώσει. Αυτό συνήθως γίνεται στο τέλος του χρόνου. ( Εγώ και άλλοι συνάδελφοι που παραιτηθήκαμε και αλλάξαμε νοσοκομείο, αποζημειωθήκαμε για τις άδειες που δεν πήραμε στο τέλος του έτους. ) Αυτό συνήθως γίνεται αυτόματα, δηλαδή δεν κάνεις κάποια κίνηση/αίτηση/χαρτιά εξτρά.

Για λεπτομέρειες θα απευθυνθείς στο γραφείο μισθοδοσίας του προηγούμενου νοσοκομείου. 

Οπότε στο νέο νοσοκομείο η αρίθμηση των αδειών ξεκινάει από την αρχή. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, VoxVeritas said:

Καλησπέρα. 

Οι άδειες δεν μεταφέρονται από νοσοκομείο σε νοσοκομείο. 

Ωστόσο εάν δεν τις έχεις πάρει τότε το προηγούμενο νοσοκομείο πρέπει να σου τις πληρώσει. Αυτό συνήθως γίνεται στο τέλος του χρόνου. ( Εγώ και άλλοι συνάδελφοι που παραιτηθήκαμε και αλλάξαμε νοσοκομείο, αποζημειωθήκαμε για τις άδειες που δεν πήραμε στο τέλος του έτους. ) Αυτό συνήθως γίνεται αυτόματα, δηλαδή δεν κάνεις κάποια κίνηση/αίτηση/χαρτιά εξτρά.

Για λεπτομέρειες θα απευθυνθείς στο γραφείο μισθοδοσίας του προηγούμενου νοσοκομείου. 

Οπότε στο νέο νοσοκομείο η αρίθμηση των αδειών ξεκινάει από την αρχή. 

 

Από το προηγούμενο νοσοκομειο που ήμουν, πηρα όλες τις άδειες που δικαιουμουν πριν φύγω. Οποτε, αφου ξεκινάει η αρίθμηση από την αρχή, φανταζομαι οτι στο νέο νοσοκομειο δικαιούμαι 20 εργάσιμες μέρες για το πρώτο έτος.

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, El Med said:

Από το προηγούμενο νοσοκομειο που ήμουν, πηρα όλες τις άδειες που δικαιουμουν πριν φύγω. Οποτε, αφου ξεκινάει η αρίθμηση από την αρχή, φανταζομαι οτι στο νέο νοσοκομειο δικαιούμαι 20 εργάσιμες μέρες για το πρώτο έτος.

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση. 

Για τις συνολικές μέρες αδειών ανά έτος, μετράει και η προϋπηρεσία (όπως με το μισθολόγιο)... οπότε στο γραφείο προσωπικού θα σου πουν ακριβώς πόσες δικαιούσαι... το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ρεσετάρει στις 20 ενός νεοδιοριζόμενου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημερα! 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, αν γνωρίζει κάποιος. Διορίστηκα σε θέση ειδικευομενης σε νοσοκομειο τον Οκτώβριο του 2023. Τον Δεκέμβριο του 2023 βγηκε καποιο έγγραφο εκ μέρους του διοικητη του νοσοκομείου αυτού οτι πρεπει να ληφθούν όλες οι μερες κανονικής αδειας μέχρι 31/12/23 από το προσωπικό, διαφορετικά θα διαγραφούν. Σε ερώτηση στο γραφειο προσωπικου του νοσοκομείου αυτου, μου είπαν ότι αφορά και εμενα, παρότι εχω διοριστεί μόλις 3 μήνες.

Υπάρχει κάποιος νόμος που να διευκρινίζει πότε διαγράφονται οι κανονικές άδειες, αν δεν έχουν ληφθεί? 

Ειμαι πολίτης, ωστόσο πρόκειται για στρατιωτικό νοσοκομειο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα στρατιωτικά δε γνωρίζω. Για τα υπόλοιπα του ΕΣΥ λένε περίπου μέχρι το Μάρτη του επόμενου έτους αλλά σχεδόν ποτέ δε διαγράφονται ούτε υπάρχει πίεση γιατί πολύ απλά αν παίρναμε όλοι τις άδειές μας δε θα έβγαινε η δουλειά (ελλείψεις προσωπικού...). Έπαιρνα άδειες του 2018 το 2022 που διάβαζα ως ειδικευόμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

28 λεπτά πριν, doctor anonymous said:

Για τα στρατιωτικά δε γνωρίζω. Για τα υπόλοιπα του ΕΣΥ λένε περίπου μέχρι το Μάρτη του επόμενου έτους αλλά σχεδόν ποτέ δε διαγράφονται ούτε υπάρχει πίεση γιατί πολύ απλά αν παίρναμε όλοι τις άδειές μας δε θα έβγαινε η δουλειά (ελλείψεις προσωπικού...). Έπαιρνα άδειες του 2018 το 2022 που διάβαζα ως ειδικευόμενη.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Κι εγω παρόμοια τα είχα ακούσει, αλλά στο συγκεκριμένο νοσοκομειο εχει γίνει διαγραφή αδειών σε αντίστοιχη περίπτωση. Εχεις μηπως υποψη σου καποια σχετική νομική διαταξη/ΦΕΚ? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.