Jump to content

[άδειες] Άδειες ειδικευομένων


prophete

Recommended Posts

Καλησπερα και ευχαριστω προκαταβολικά για τον χρόνο σας,

Λοιπον εχω μια σημαντικη ερωτηση και ειναι η εξης:

απο τον Σεπτέμβριο του 2014 έως τον Δεκέμβριο (τελος) του 2014 έκανα ειδικοτητα σε επαρχιακό νοσοκομειο, παραιτήθηκα και δεν πήρα καποια άδεια, τέλος του μηνός διορίστηκα στο νοσοκομείο οπου θα κάνω πλήρη ειδικότητα...
αυτο που θέλω να μάθω απο εσας επειδή ο κυριουλης στην τμημα προσωπικου (ειναι λιγο εως πολυ περιεργος) ειναι αν δικαιουμαι την αδεια π δεν πηρα απο το προηγουμενο νσοκομειο δλδ τις 4-5 που δικαιουμουν απο το προηγουμενο νοσοκομειο!
ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για δυνατούς λύτες: Τι γίνεται όταν ειδικευόμενος σε αναμονή αντικατάστασης αιτηθεί άδεια και του την αρνηθούν λόγω προεκλογικής περιόδου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν λες σε αναμονη αντικαταστασης,εννοεις πως οπου ναναι τελειωνει η συμβαση του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δυνατούς λύτες: Τι γίνεται όταν ειδικευόμενος σε αναμονή αντικατάστασης αιτηθεί άδεια και του την αρνηθούν λόγω προεκλογικής περιόδου;

1.Τι σχέση έχει η εκλογική περίοδος;

2. Όπως λέει και ο απο πάνω είσαι σε παράταση ήδη;

3. Υπάρχει αυτό που ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις: http://www.inegsee.gr/wp-content/uploads/2013/11/adies.pdf για χορήγηση της μισής άδειας μέχρι τέλη Σεμπτέμβρη, αλλά ψάξ'το λίγο καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δυνατούς λύτες: Τι γίνεται όταν ειδικευόμενος σε αναμονή αντικατάστασης αιτηθεί άδεια και του την αρνηθούν λόγω προεκλογικής περιόδου;

1.Τι σχέση έχει η εκλογική περίοδος;

2. Όπως λέει και ο απο πάνω είσαι σε παράταση ήδη;

3. Υπάρχει αυτό που ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις: http://www.inegsee.gr/wp-content/uploads/2013/11/adies.pdf για χορήγηση της μισής άδειας μέχρι τέλη Σεμπτέμβρη, αλλά ψάξ'το λίγο καλύτερα.

Για τους με σύμβαση δημοσίου δικαίου ισχύει ότι σε προεκλογική περίοδο ανακαλούνται όλες οι άδειες και δε δίνονται νέες εκτός από την εκλογική. Κάπου το διάβασα πρόσφατα και θα το ανεβάσω μόλις το βρω. Δεν ξέρω αν ισχύει για τους ειδικευόμενους αλλά καλό θα ήταν να γινόταν μια ερώτηση στο νομικό τμήμα του συλλόγου που ανήκει ο συνάδελφος.

edit: Το διάβασα εδώ http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ekloges-septemvrioy-2015/73426/anakaloyntai- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --adeies-dimosion-ypallilon- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --stratiotikon-logo-eklogon

Τροποποιήθηκε από Elpi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ερωτηση: Διοριστηκα μεσα Οκτωβρη για 8 μηνες Παθολογιας (μεχρι Ιουνη 16'). Μου εχουν αφαιρεθει 4 μηνες λογω εκπληρωσης Υπηρεσιας Υπαίθρου . Ποσες μερες αδειας δικαιουμαι? Υπολογιζονται και οι 4 μηνες που μου αφαιρεθηκαν η λογαριαζω μονο τους 8 μηνες που θα κανω? Ευχαριστω !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπολογισε περιπου 2 μερες αδεια για καθε μηνα που εργαζεσαι,για την ακριβεια κατι λιγοτερο ειναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Προσπάθησα να βρω σχετικό ΦΕΚ αλλά δεν τα κατάφερα.

Επειδή μου οι μισοί στο γραφείο προσωπικού μου λένε ότι τις εκλογικές άδειες δεν τις υπηρετούμε αλλά οι άλλοι μισοί, ότι οι ειδικευόμενοι είμαστε ιδιωτικού δικαίου και πρέπει να τις υπηρετήσουμε ξέρει κάποιος τί γίνεται τελικά;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Δικαίωμα χορήγησης κανονικής άδειας μετά από πολύμηνη απουσία λόγω χρήσης άλλων αδειών

 

Σύμφωνα με την υπ’ αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.51/590/14346/29-5-2008 εγκύκλιο της υπηρεσίας μας, για τη χορήγηση της κανονικής άδειας είναι αναγκαία η παροχή εργασίας και ως εκ τούτου ο υπάλληλος που δεν εργάστηκε επειδή απουσίαζε από την υπηρεσία του καθ’ όλο το έτος για διάφορους λόγους (π.χ. λόγω της διαδοχικής χρήσης άλλων αδειών όπως της εκπαιδευτικής, της αναρρωτικής, της άδειας κύησης, λοχείας και ανατροφής τέκνου ή λόγω της θέσης σε αργία και διαθεσιμότητα, κλπ) δεν θεμελιώνει δικαίωμα λήψης της κανονικής άδειας για το έτος αυτό εφόσον δεν έχει εργαστεί για ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

Εάν ωστόσο ο υπάλληλος επανέρχεται στην υπηρεσία, μετά από πολύμηνη απουσία λόγω χρήσης άλλων αδειών, εντός του ημερολογιακού έτους, δικαιούται κανονικής αδείας για το έτος αυτό, υπό την προϋπόθεση το υπολειπόμενο μέχρι τη λήξη του ημερολογιακού έτους διάστημα να επιτρέπει τη χορήγηση της άδειας, άλλως η άδεια περιορίζεται σε τόσες ημέρες όσες οι εργάσιμες ημέρες που μεσολαβούν από την επάνοδο του υπαλλήλου μέχρι τη 31η Δεκεμβρίου του έτους αναφοράς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Δηλ. αν κάποιος πάρει εκπαιδευτική άδεια από 1/1 έως 31/12 δεν δικαιούται κανονική άδεια, ενώ αν λείψει από 1/7 έως 30/6 (του επομένου έτους) τη δικαιούται; Λίγο ασαφές δεν είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 21/4/2017 at 10:09 ΜΜ, Docoptik said:

Επειδή μου οι μισοί στο γραφείο προσωπικού μου λένε ότι τις εκλογικές άδειες δεν τις υπηρετούμε αλλά οι άλλοι μισοί, ότι οι ειδικευόμενοι είμαστε ιδιωτικού δικαίου και πρέπει να τις υπηρετήσουμε ξέρει κάποιος τί γίνεται τελικά;

Αν και (πολύ) καθυστερημένα - αλλά οι εκλογές είναι πάντα στην επικαιρότητα - οι εκλογική άδεια υπηρετείται (και δικαιολογείται αφού καταθέσεις βεβαίωση ότι ψήφισες).

Τροποποιήθηκε από drspiros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 hours ago, drspiros said:

Δηλ. αν κάποιος πάρει εκπαιδευτική άδεια από 1/1 έως 31/12 δεν δικαιούται κανονική άδεια, ενώ αν λείψει από 1/7 έως 30/6 (του επομένου έτους) τη δικαιούται; 

 

ναι ετσι ειναι βασει της εγκυκλιου.

αφου λειπεις ολη τη χρονια με αναρρωτικες κτλ τι σου χρειαζεται η κανονικη αδεια? 

α ηθελες να την μεταφερεις ολοκληρη την επομενη χρονια? ε μαλλον εκει ειναι το νοημα της εγκυκλιου.............. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Χρόνια πολλά!

Υποθέτοντας δηλ. ότι σε ένα ημερολογιακό έτος κάποιος παίρνει 22-24 μέρες κανονικής άδειας, επιστρέφει ωραία και καλά π.χ. το Σεπτέμβριο και ζητάει μέχρι τέλος του χρόνου να πάρει άλλες 24 κανονικής!

Ωραιότατα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 minutes ago, drspiros said:

Χρόνια πολλά!

Υποθέτοντας δηλ. ότι σε ένα ημερολογιακό έτος κάποιος παίρνει 22-24 μέρες κανονικής άδειας, επιστρέφει ωραία και καλά π.χ. το Σεπτέμβριο και ζητάει μέχρι τέλος του χρόνου να πάρει άλλες 24 κανονικής!

Ωραιότατα...

 

Σπυρο αυτοπου γινοταν μεχρι τωρα (και πιθανως συνεχιζει να γινεται ασχετως εγκυκλιου) ειναι οτι καποια ελειπε πχ με αδειες επαπειλουμενης κυησης, τοκετους, λοχειας κτλ απο νοεμβρη 2016 ως γεναρη 2018 και οταν επεστρεφε ειχε καβατζα και τις 22 ημερες κανονικης αδειας του 2017.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/4/2018 at 12:28 ΜΜ, iceman said:

 

Σπυρο αυτοπου γινοταν μεχρι τωρα (και πιθανως συνεχιζει να γινεται ασχετως εγκυκλιου) ειναι οτι καποια ελειπε πχ με αδειες επαπειλουμενης κυησης, τοκετους, λοχειας κτλ απο νοεμβρη 2016 ως γεναρη 2018 και οταν επεστρεφε ειχε καβατζα και τις 22 ημερες κανονικης αδειας του 2017.

Επειδή είχα διαβάσει και εδώ και στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα για αύξηση της κανονικής άδειας κατα μία ημέρα ανα έτος απασχόλησης (μέχρι του μεγίστου των 25), έψαξα λίγο το τι κάνουν στο γραφείο προσωπικού μας. Προκύπτει ότι δίνουν μέγιστη άδεια 22 ημερών, επειδή λεει ο ειδικευόμενος δεν είναι το ίδιο με μόνιμο υπάλληλο. Έχεις (ή καποιος άλλος) νομοθεσία σχετικά με κάποια τέτοια διαφοροποίηση ή τα βγάζουν απο το μυαλό τους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ventisette το ίδιο τους έχω πει και εγώ στις αρχές ειδικότητας και μου είπαν ότι δεν ήμαστε το ίδιο.

"Αυτό μου έλειπε να είμαι το ίδιο με εσάς" ήθελα να πω στην σκυλίτσα του προσωπικού. Δεν το έψαξα περαιτέρω όμως.
Δεν καταλαβαίνω πως το μονιμότητα συνδέεται με τα χρόνια υπηρεσίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ξεκίνησα τέλη Γενάρη ειδικότητα για 1 έτος γενικό κομμάτι σε ένα νοσοκομείο και από το γραφείο προσωπικού μου λένε ότι για το '19 δικαιούμαι 18 μέρες άδεια. Καλά μέχρι εδώ. Μου λένε επίσης ότι για τις 3-3.5 εβδομάδες που θα δουλέψω στο νοσοκομείο τον επόμενο Γενάρη δικαιούμαι όλη την άδεια του '20, δηλαδή 20 μέρες! Επίσης, σε ερώτηση μου τι γίνεται με την άδεια στο επόμενο νοσοκομείο που θα πάω για το ειδικό μέρος μου είπαν ότι δεν μεταφέρεται η άδεια. Δηλαδή εγώ πρέπει να πάρω και τις 20 μέρες του '20 μέσα στον Γενάρη; Στο επόμενο νοσοκομείο τι θα γίνει; Δεν θα έχω άλλη άδεια μέσα στο '20 ή θα μου δίνουν άδεια ανάλογα με το πόσους μήνες έχω δουλέψει σε αυτούς; Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος; Ξέρω ότι παλιότερα μεταφερόταν το υπόλοιπο αδείας από νοσοκομείο σε νοσοκομείο αλλά πλέον δεν ισχύει αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι. Αλλά ακόμα και αν δεν είναι το νοσοκομείο του ειδικού τμήματος και είναι κάποιο Κ.Υ. για αγροτικό, πάλι με ενδιαφέρει τι θα γίνει. 

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εαν είναι σε άλλη ΥΠΕ,τότε δεν μεταφέρεται η άδεια (έτσι θυμάμαι μου είχαν πει στο γραφείο προσωπικού)

Για το αγροτικό επίσης δεν μεταφέρεται, διότι είναι άλλη σύμβαση που έχεις ως αγροτικός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε τι γίνεται; Παίρνω εκεί που είμαι τώρα όλη την άδεια του '20 μέσα στον Γενάρη ή σε παράταση και μετά στο καινούργιο νοσοκομείο παίρνω κι άλλη άδεια; Ή μένω αναγκαστικά χωρίς άδεια; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/8/2019 at 8:24 ΜΜ, Mindtrapper said:

Ξεκίνησα τέλη Γενάρη ειδικότητα για 1 έτος γενικό κομμάτι σε ένα νοσοκομείο και από το γραφείο προσωπικού μου λένε ότι για το '19 δικαιούμαι 18 μέρες άδεια. Καλά μέχρι εδώ.

Όντως, καλά μέχρι εδώ. Η κανονική άδεια βγαίνει για κάθε ειδικευόμενο περίπου 20ημέρες κατά έτος, προσαυξανόμενη για κάθε επιπλέον έτος προϋπηρεσίας στο ίδιο νοσοκομείο. Επομένως εσύ που έχεις μηδενική προϋπηρεσία στο συγκεκριμένο νοσοκομείο, από το έτος 2019 θα χάσεις 1μήνα (τον Γενάρη, αφού πήγες τέλη Γενάρη) και δικαιούσαι περίπου 18ημέρες κανονικής άδειας για το 2019.

On 6/8/2019 at 8:24 ΜΜ, Mindtrapper said:

Μου λένε επίσης ότι για τις 3-3.5 εβδομάδες που θα δουλέψω στο νοσοκομείο τον επόμενο Γενάρη δικαιούμαι όλη την άδεια του '20, δηλαδή 20 μέρες!

Μέγιστη μπούρδα. Η κανονική άδεια "ξεκλειδώνεται" ανάλογα με τους μήνες που έχεις υπηρετήσει / προβλέπεται να υπηρετήσεις. Επομένως η πρόβλεψη προϋπηρεσίας για 1μήνα το επόμενο έτος, προβλέπει μόνο 2ημέρες άδεια για το 2020. Εάν πάρεις παράταση, παρατείνεται κατά αντιστοιχία και η κανονική άδεια που δικαιούσαι.

On 6/8/2019 at 8:24 ΜΜ, Mindtrapper said:

Επίσης, σε ερώτηση μου τι γίνεται με την άδεια στο επόμενο νοσοκομείο που θα πάω για το ειδικό μέρος μου είπαν ότι δεν μεταφέρεται η άδεια.

Εξαρτάται τι εννοούσανε. Οι άδειες ποτέ δεν "μεταφέρονται" από νοσοκομείο σε νοσοκομείο. Εάν εσύ δηλαδή έχεις 2ημέρες άδεια για το 2020 και κάνεις το λάθος να μην τις πάρεις, έτσι και πας μετά σε άλλο νοσοκομείο αυτές οι ημέρες εννοείται ότι έχουνε χαθεί. Ωστόσο, τις υπόλοιπες ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούσαι για το 2020 στο άλλο νοσοκομείο που θα πας, με βάση το πόσους μήνες από το εν λόγω έτος θα υπηρετήσεις εκεί, τις δικαιούσαι κανονικά.

On 6/8/2019 at 8:24 ΜΜ, Mindtrapper said:

Δηλαδή εγώ πρέπει να πάρω και τις 20 μέρες του '20 μέσα στον Γενάρη;

Θα πάρεις ΜΟΝΟ όσες ημέρες σου αντιστοιχούν για τον Γενάρη που θα υπηρετήσεις.

On 6/8/2019 at 8:24 ΜΜ, Mindtrapper said:

Στο επόμενο νοσοκομείο τι θα γίνει; Δεν θα έχω άλλη άδεια μέσα στο '20 ή θα μου δίνουν άδεια ανάλογα με το πόσους μήνες έχω δουλέψει σε αυτούς;

Θα δικαιούσαι τόσες ημέρες άδεια, ανάλογα με το πόσο προβλέπεται να υπηρετήσεις σε αυτούς το 2020.

12 ώρες πριν, ξενος said:

Για το αγροτικό επίσης δεν μεταφέρεται, διότι είναι άλλη σύμβαση που έχεις ως αγροτικός

Στο αγροτικό η άδεια επίσης "ξεκλειδώνεται" ανάλογα με το πόσο έχεις υπηρετήσει. Οπότε ναι, δεν μεταφέρεται, ούτε μπορείς να την πάρεις προκαταβολικά. Γενικά καλό είναι πλέον να παίρνει κανείς τις άδειές του στην ώρα τους και να μην τις "μαζεύει" ή να τις αμελεί γιατί τα πράγματα έχουνε γίνει ζόρικα, ειδικά με την τεράστια έλλειψη ειδικευομένων / αγροτικών που υπάρχει ανά την επικράτεια.

6 ώρες πριν, Mindtrapper said:

Οπότε τι γίνεται; Παίρνω εκεί που είμαι τώρα όλη την άδεια του '20 μέσα στον Γενάρη ή σε παράταση και μετά στο καινούργιο νοσοκομείο παίρνω κι άλλη άδεια; Ή μένω αναγκαστικά χωρίς άδεια; 

Δεν ξέρω, μερικές φορές ακούω μερικά πράγματα λες και κάποια γραφεία προσωπικού ζούνε σε άλλη χώρα... Η κανονική άδεια ΔΕΝ μεταφέρεται, ούτε δίνεται για χρόνο που δεν έχεις / δεν προβλέπεται να δουλέψεις. Τόσο απλά. Για το 2020 εφόσον προβλέπεται να δουλέψεις μόνο τον Γενάρη, δικαιούσαι και μπορείς να πάρεις ΜΟΝΟ τις 2ημέρες που αντιστοιχούν για τον εν λόγω μήνα. Στο νέο νοσοκομείο που θα πας, ανάλογα με τους μήνες υπηρεσίας για το 2020, θα πάρεις πάλι την αντίστοιχη άδεια.

Αυτό ισχύει, δεν ξέρω τι αλχημείες είναι τα υπόλοιπα. Τουλάχιστον στα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης που έχω δουλέψει εγώ, αυτά τα περίεργα δεν τα έχω ξανακούσει.

ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΑ ΡΕΠΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ!! ΜΗΝ ΤΑ / ΤΙΣ ΑΦΗΝΕΤΕ, ΜΗΝ ΜΗΝ ΜΗΝ ΤΑ / ΤΙΣ ΜΑΖΕΥΕΤΕ !!

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εμένα το πιο λογικό μου ακούγεται να είναι όπως το λες και έτσι θα πράξω. Μια διευκρίνηση μόνο, η άδεια από προηγούμενη χρονιά μεταφέρεται στην επόμενη; Αν εγώ δεν χρησιμοποιήσω όλη την άδεια μέσα στο '19 μπορώ να την πάρω το '20; Σε λογικά πλαίσια πάντα, απλά θα με ενδιέφερε αν μείνουν λίγες μέρες να τις κολλήσω με αυτές που λογικά θα μας δώσουν για Χριστούγεννα + αυτές τις δύο του Γενάρη. :) Άδεια απολύσεως, so to speak. Ξέρω ότι το έχουν κάνει διάφοροι, οπότε θα γίνεται, απλά θέλω να ξέρω αν είναι και "νομικά" σωστό ή δεν προβλέπεται τυπικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ρεπό παίρνονται ΜΟΝΟ την επόμενη της πραγματοποιηθείσας εφημερίας ή εντός 5 ημέρων, υπάρχει σχετικό ΦΕΚ, ΔΕΝ-ΔΕΝ-ΔΕΝ μεταφέρονται, οπότε πολλοί συνάδελφοι που δεν τα παίρνουν για να το παίξουν "καλά παιδιά" στους διευθυντές τους, ας γνωρίζουν ότι όταν τα χρειαστούν ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να τα πάρουν μαζεμένα.

 

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά ! Είμαι ειδικευομενη παθολόγος σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο απο το 2015!  Στις 16/2/2020 ολοκληρώνω  την ειδικότητα μου (πλήρως) και ήθελα να μάθω πόση άδεια δικαιούμαι για το 2020 !

Η προηγούμενη υπάλληλος αδειών του γραφείου προσωπικού μου είπε πως δικαιούμαι 22 μέρες πάρω δεν πάρω παράταση , απλά αν πάρω παράταση δεν γα δικαιούμαι έξτρα μέρες (εγώ που δεν θα πάρω μπορώ δλδ να πάρω και τις 22 μέρες)

με τις νέες προσλήψεις ήρθε νέα υπάλληλος που μου είπε πως δικαιούμαι παρά το ότι τελειώνω ειδικότητα μόνο 4 μέρες (2 απο Γενάρη και 2 απο Φλεβάρη) και μόνο αν πάρω παράταση θα δικαιούμαι όλη την άδεια ; Της είπα ότι η προηγούμενη υπαλληλος μου τα είχε πει αλλιώς και είπε ότι θα το ψάξει (εδώ και 2 μήνες το ψάχνει) 

θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τι ισχύει ;

και αν υπάρχει σχετικό ΦΕΚ (για να τους το πάω κιόλας) θα με εξυπηρετούσε 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.