Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Παιδοψυχιατρική


larson

Recommended Posts

  • 2 years later...

Καλήσπερα! 

Μετά από 6 χρόνια στο πανεπιστήμιο ήρθε επιτέλους η ώρα για την μεγάλη απόφαση: Ποια ειδικότητα να επιλέξω?
Είμαι ανάμεσα σε Ψυχιατρική και παιδοψυχιατρική, αλλά μου είναι δύσκολο να αποφασίσω, οπότε θα ήμουν ευγνώμων αν ακούσω μερικές έξτρα απόψεις.

Γενικώς μου αρέσει περισσότερο να ασχολούμαι με παιδιά αλλά δεν είμαι σίγουρη πως η Παιδοψυχιατρική είναι μια ανεπτυγμένη ειδικότητα στην Ελλάδα, τόσο σε επίπεδο μάθησης, όσο και σε ότι αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση στη συνέχεια. 
Η Ψυχιατρικη γνωρίζω πως είναι από τις ειδικότητες με καλή αποκατάσταση στη συνέχεια, αλλά δεν είναι η νούμερο 1 επιλογή μου.

Και οι 2 ειδικότητες έχουν αρκετά μεγάλες αναμονές (στα καλά νοσοκομεία φυσικά), κάτι που ίσως με σπρώξει στο εξωτερικό, αλλά θα ήθελα να επιλέξω μια απο αυτές για να την αφήσω και να τρέχει ο χρόνος στο βάθος, και ίσως οταν ανοίξει η θέση μου εδώ, ξαναγυρνάω και συνεχίζω την ειδικότητα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία από πού θα ήθελες να ξεκινήσουμε;

είναι μεγάλη κουβέντα και δεν είμαι σίγουρος τί θα ήταν πιο χρήσιμο για σένα τώρα

Ας πούμε, τί σε κάνει να θεωρείς πως από πλευράς μάθησης η παιδοψ δεν είναι ανεπτυγμένη ειδικότητα; Έχεις κάποια εμπειρία προσωπική και αν ναι που; Διότι θα διαφωνήσω καταρχην

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ξενος

Οταν λέω ανεπτυγμένη, εννοώ πως ο μέσος Έλληνας ακόμα θεωρεί την ψυχιατρική ειδικότητα ταμπού, πόσο μάλλον όταν αυτό έχει να κάνει με παιδάκια. Οι θέσεις στα νοσοκομεία δεν είναι αρκετές και οι αναμονές αρκετά μεγάλες. Παρ'όλα αυτά ειναι κάτι που θεωρώ ιδιαίτερα ξεχωριστή ειδικότητα, για αυτό και την σκέφτομαι σοβαρά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηδη θα ελεγα οτι αυτο το ταμπου που αναφερεις εχει αρχισει να ξεπερνιεται σε εναν βαθμο,ισως στην επαρχια να ειναι καπως πιο δυσκολα τα πραγματα ως προς αυτο

Οι θεσεις αυξανονται παντως στα δημοσια πλαισια και η ταση ειναι να αυξηθουν και αλλο(μιλω για την επαγγελματικη αποκατασταση μετα εφοσον σε ενδιαφερει το δημοσιο,αλλιως μπτρεις να ασκησεις ελευθερο επαγγελμα)

 

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Γνωρίζετε αν μπορεί κάποιος να κάνει ειδικότητα παιδοψυχιατρικης σε νοσοκομείο εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης; 

 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Συγγνώμη αν είναι άσχετο αλλά ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει κάνει μια από τις δύο ειδικότητες ή τέλος πάντων ξέρει πως προχωράει σαν διαδικασία, εάν και σε ποιο βαθμό υπάρχει εκπαίδευση ειδικευόμενων με σεμινάρια π.χ αλλά ιδιαίτερα στο κομμάτι της ψυχοθεραπείας αν υπάρχει συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ή πρέπει να το ψάξεις μόνος σου. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα

Σεμινάρια για ειδικευόμενους θα βρεις αρκετά(αναφέρομαι στην Αθήνα αλλά φαντάζομαι και στη Θεσαλονίκη θα γίνονται)

Ως προς την ψυχοθεραπεία υπάρχουν πολλά συγκεκριμένα εκπαιδευτικά προγράμματα. Ωστόσο, θα πρέπει σε σημαντικό βαθμό να αναλάβεις μόνος σου να βρεις ποιά σου ταιριάζει και ποιά μπορείς να υποστηρίξεις (με την έννοια της κάλυψης των εξόδων). Εξαίρεση η εκπαίδευση στην συστημική-οικογενειακή που παρέχεται δωρεάν απο το ΨΝΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε όλους και πάλι
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς εάν μπορεί κάποιος με την ειδικότητα του παιδοψυχίατρου να ασκεί και ψυχιατρική ενηλίκων, γιατί σε άλλες χώρες που είναι υποειδικότητα η παιδοψυχιατρική, γίνεται αυτό και η αλήθεια είναι μου φαίνεται βγάζει περισσότερο νόημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Καλησπέρα!!!Τελειώνω τη σχολή και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα σαν αντικείμενο η παιδοψυχιατρική. Είναι όμως εφικτό να ιδιωτεύσει κάποιος σαν παιδοψυχίατρος και να βγάζει τα προς το ζην; Είναι μήπως η ψυχιατρική καλύτερη από αυτή την άποψη; Ειμαι πραγματικά ερωτευμένη με το αντικείμενο αλλά αυτά τα ερωτήματα με κρατάνε πίσω... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει ποιο το επίσημο βιβλίο εξετάσεων για την ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής (στη χώρα μας), καθώς και ποια άλλα συστήνονται για συμπληρωματική επιμόρφωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 29/3/2021 at 2:32 ΠΜ, Drel said:

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου παραθέσει ποιο το επίσημο βιβλίο εξετάσεων για την ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής (στη χώρα μας), καθώς και ποια άλλα συστήνονται για συμπληρωματική επιμόρφωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Η Παν. Παιδοψυ. Κλινική του Αγία Σοφία έχει κυκλοφορήσει από φέτος δύο καινούρια και αρκετά καλά βιβλία Παιδοψυχιατρικής. Το ένα είναι συνεργατικά γραμμένο από τα μέλη της κλινικής, το άλλο είναι της Λαζαράτου. Και τα δυό πρωτότυπα-όχι μεταφρασμένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις τους ακριβεις τιτλους των βιβλίων; Θα ήθελα επίσης αν γνωρίζεις τα επίσημα εξετασεων βιβλία της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, θα ήθελα κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για την ειδικότητα της Παιδοψυχιατρικής σε Γεννηματάς και Αγλαΐα Κυριακού.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Γεννηματάς παρέχει μερική εκπαίδευση για ένα έτος, με δυνατότητα παράτασης. Εκτός από τα εξωτερικά ιατρεία, και τη διασυνδετική με το υπόλοιπο νοσοκομείο, έχει και νοσοκομείο Ημέρας, το μοναδικό σε Αττική και Πειραιά και γενικότερα.

Αυτό σημαίνει ότι κάθε μέρα νοσηλεύονται έφηβοι, αγόρια και κορίτσια, έως το μεσημέρι οπότε και επιστρέφουν στο σπίτι τους έως την επόμενη ημέρα που ξαναέρχονται

 

Οι συνθήκες είναι πολύ καλές και συνιστάται ανεπιφύλακτα για να κάνεις μερική ειδικότητα εκεί, ενδεικτικά αναφέρω ότι έχει συχνά εποπτείες περιστατικών 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

 

On 4/10/2021 at 10:19 PM, Drel said:

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις τους ακριβεις τιτλους των βιβλίων; Θα ήθελα επίσης αν γνωρίζεις τα επίσημα εξετασεων βιβλία της ειδικότητας.

Καλησπέρα και πάλι, και συγγνώμη για την καθυστέρηση, δεν είδα την απάντηση σου. Το ένα είναι αυτό:

 ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥ   ΚΟΛΑÏΤΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ A. & Συνεργάτες

 

Και το άλλο είναι αυτό:

ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ (1Η ΕΚΔ.) Συγγραφέας ΕΛΕΝΗ ΛΑΖΑΡΑΤΟΥ

Με μεγάλη επιφύλαξη, και από την εμπειρία συναδέλφου, για τις εξετάσεις προτιμάται το πρώτο, το οποίο είναι όντως αρκετά πλήρες. Ωστόσο μην μείνεις μόνο σε αυτό, και διερεύνησε το λίγο παραπάνω. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Rutter και Lewis κάποτε τα διαβάζαμε για τις εξετάσεις, τώρα δεν ξέρω

Απο κει και μετά το Κλινική Παιδοψυχιατρική όπως γράφτηκε πριν της κα.Λαζαράτου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 29/11/2019 at 7:49 ΜΜ, deadpool said:

Γεια σε όλους και πάλι
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς εάν μπορεί κάποιος με την ειδικότητα του παιδοψυχίατρου να ασκεί και ψυχιατρική ενηλίκων, γιατί σε άλλες χώρες που είναι υποειδικότητα η παιδοψυχιατρική, γίνεται αυτό και η αλήθεια είναι μου φαίνεται βγάζει περισσότερο νόημα.

Οχι δεν μπορεί,για Ελλάδα μιλάω πάντα. Το πολύ πολύ να καλύπτει και κάποιες εφημίριες εφόσον του ζηητθεί και ελλέιψει ικανοποιητικού αριθμού συναδέλφων ενηλίκων, στην ψυχιατρική ενηλίκων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.