Jump to content

Μεταπτυχιακά Ιατρικής


Smoky

Recommended Posts

emarupemermm Γιατι στα ιταλικα το παραπανω ποστ emquestion

Γιατί στα Ελληνικά θα έπρεπε να είναι topic και αμέσως θα έμπαινε ο κάθε ένας να μας πει τη ''προσωπική'' εμπειρία του. Όποιος ενδιαφέρεται ας ρωτήσει, όποιος πιστεύει ότι τα ξέρει όλα ας μην τον ενοχλούμε άλλο.

Δεν μου αρέσει η εμπάθεια που δείχνουν ορισμένοι, αλλά μου αρέσει που λειτουργούν προασπίζοντας ΜΟΝΟ το συμφέρον της κατηγορίας τους και το κάνουν χωρίς να κοκκινίζουν. Εγώ πρότεινα να οργανωθούμε και εμείς για να κοιτάξουμε τα δικά μας προβλήματα. Δυστυχώς ο καθένας μας είναι σε ... άλλη φάση και δεν το βλέπω εύκολο. Έτυχε να μάθω κάτι, το λέω προσπαθώντας να βοηθήσω ανθρώπους που θα αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα. Δεν έχω καμία διάθεση να δώσω θέμα για ''συζήτηση'' σε άλλους άσχετους με αυτά.

Passaparola )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλκτρέι, τι σε κάνει να πιστεύεις πως εδω ξέρουν ιταλικά μόνο όσοι σπουδάζουν στην Ιταλία;

Πάντως συμφωνώ με το πόστ σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλκτρέι, τι σε κάνει να πιστεύεις πως εδω ξέρουν ιταλικά μόνο όσοι σπουδάζουν στην Ιταλία;

Πάντως συμφωνώ με το πόστ σου.

Δεν είπα ότι δεν ξέρουν, είπα ότι θα δουν το post περισσότερα άτομα που θα αντιμετωπίσουν το πρόβλημα παρά εντελώς άσχετοι με αυτό ... φυσικά υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις )))

Χαίρομαι που συμφωνείς )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πρότεινα να οργανωθούμε και εμείς για να κοιτάξουμε τα δικά μας προβλήματα. Δυστυχώς ο καθένας μας είναι σε ... άλλη φάση και δεν το βλέπω εύκολο.

Ακριβώς έτσι είναι αγαπητέή. Όπως είπαμε και μέσω PM. Ο καθένας τον οβολό του και σύντομα μπορεί να βγάλουμε κι εμείς μια άκρη. Εξάλλου καθαρός ουρανός αστραπές δε φοβάται. :)

Μιλκτρέι, τι σε κάνει να πιστεύεις πως εδω ξέρουν ιταλικά μόνο όσοι σπουδάζουν στην Ιταλία;

Πάντως συμφωνώ με το πόστ σου.

Το ίδιο που κάνει εσένα να πιστεύεις πως εδώ ξέρουν ιατρική μόνο όσοι περάσαν πανελλαδικές! :rolleyes:

emgoalemgoalemgoal

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο που κάνει εσένα να πιστεύεις πως εδώ ξέρουν ιατρική μόνο όσοι περάσαν πανελλαδικές! :rolleyes:

emgoalemgoalemgoal

Rolling On the Floor Laughing.... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο εδώ και καιρό. Γιατί όταν αναφέρονται απόφοιτοι Ελλάδας στους αποφοίτους λοιπών Βαλκανικών χωρών και στο επίπεδό τους, δηλαδή στα παιδιά που δίνουν εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ ή έρχονται με μεταγραφές, νιώθουν θιγμένοι και άνθρωποι που φοιτούν ή έχουν τελειώσει ιταλικό Πανεπιστήμιο; This goes for Prof. Wizard, milktray etc.. Μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση ως προς το τι πιστεύουμε για τα ιταλικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα; Εγώ πάντως ξέρω ότι τα σοβαρά ιταλικά πανεπιστήμια απολύτως τίποτα δεν έχουν να ζηλέψουν από τα ελληνικά. Αυτό πιστεύω νομίζουν όλοι. Γιατί υπάρχει ανοιχτό μέτωπο και με τους εξ Ιταλίας σε αυτό το site δεν το χω πολυπιάσει yet :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε και εγώ...

Γενικότερα δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με οποιονδήποτε απόφοιτο οποιουδήποτε πανεπιστημίου που έχει κάνει σωστά την δουλειά του.

Το πρόβλημα είναι πως σήμερα στην Ελλάδα δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί ποιος έκανε σωστά την δουλεία του είτε τελείωσε έξω είτε στα εγχώρια πανεπιστήμια. Γεγονός που μας φέρνει (πάλι) στην αναγκαιότητα των αδιάβλητων εξετάσεων :P

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση ως προς το τι πιστεύουμε για τα ιταλικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα; Εγώ πάντως ξέρω ότι τα σοβαρά ιταλικά πανεπιστήμια απολύτως τίποτα δεν έχουν να ζηλέψουν από τα ελληνικά. Αυτό πιστεύω νομίζουν όλοι. Γιατί υπάρχει ανοιχτό μέτωπο και με τους εξ Ιταλίας σε αυτό το site δεν το χω πολυπιάσει yet :)

Ίσως η παρεξήγηση ξεκίνησε από μένα αρκετούς μήνες πριν (όταν είχα πρωτοεγγραφεί εδώ στο board) που νόμιζα πως μας θεωρούσατε ΔΙΚΑΤΣΑδες και γενικότερα αδιάβαστους-φυγόπονους.

Πάντως δεν είναι καθόλου θέμα «όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται»... Είχα δεχθεί συγκεκριμένες επιθέσεις για το uni μου και γενικότερα για τις σπουδές εδώ, που σταμάτησαν με το που άρχισαν να έρχονται τα rankings και οι αντικειμενικές συγκρίσεις μεταξύ καθηγητών-πανεπιστημίων στη Medline. :)

Πάντως παραδέξου πως το bold το έθεσες έτσι για μένα, Sovereign... :P:rolleyes:

Τα σοβαρά ιταλικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απ'τα ελληνικά;

emarup Μάλλον είναι τούμπαλιν το παραπάνω... ;)

Ούτε και εγώ...

Γενικότερα δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με οποιονδήποτε απόφοιτο οποιουδήποτε πανεπιστημίου που έχει κάνει σωστά την δουλειά του.

Θες να είμαι απόλυτα ειλικρινής; Άτομο που περνά με την πρώτη ή έστω με τη δεύτερη το ΔΙΚΑΤΣΑ χωρίς να κλαφτεί ή γενικότερα να προβεί σε ατασθαλίες είναι για μένα ισάξιος γιατρός, υποκειμενικά κι αντικειμενικά.

Το ζήτημα είναι ότι με τις αποφάσεις του ΣτΕ ακόμα κι αυτή η σιγουριά-φίλτρο χάθηκε. :(

Το πρόβλημα είναι πως σήμερα στην Ελλάδα δεν υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί ποιος έκανε σωστά την δουλεία του είτε τελείωσε έξω είτε στα εγχώρια πανεπιστήμια. Γεγονός που μας φέρνει (πάλι) στην αναγκαιότητα των αδιάβλητων εξετάσεων :P

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Αδιάβλητες εξετάσεις σε κάθε βήμα της ιατρικής εκπαίδευσης (χωρίς δεσμευμένες θέσεις και άλλα- προστατευτικού χαρακτήρα- τεχνάσματα) και ο καλύτερος ας πάει μπροστά. :)

Αν ευαγγελίζεστε ότι είστε όντως "κατά κράτος" καλύτεροι, τότε δεν υπάρχει κανένας φόβος. Αλλά έλα που οι ΣΦΙ σας δημιουργούν το πρόβλημα...

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο εδώ και καιρό. Γιατί όταν αναφέρονται απόφοιτοι Ελλάδας στους αποφοίτους λοιπών Βαλκανικών χωρών και στο επίπεδό τους, δηλαδή στα παιδιά που δίνουν εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ ή έρχονται με μεταγραφές, νιώθουν θιγμένοι και άνθρωποι που φοιτούν ή έχουν τελειώσει ιταλικό Πανεπιστήμιο; This goes for Prof. Wizard, milktray etc.. Μήπως έχει γίνει κάποια παρεξήγηση ως προς το τι πιστεύουμε για τα ιταλικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα; Εγώ πάντως ξέρω ότι τα σοβαρά ιταλικά πανεπιστήμια απολύτως τίποτα δεν έχουν να ζηλέψουν από τα ελληνικά. Αυτό πιστεύω νομίζουν όλοι. Γιατί υπάρχει ανοιχτό μέτωπο και με τους εξ Ιταλίας σε αυτό το site δεν το χω πολυπιάσει yet :)

Εγώ έχω προσωπική εμπειρία από τον οργανισμό και έχω δει από πρώτο χέρι τι συμβαίνει εκεί μέσα ... Δεν νοιώθω θιγμένη σαν απόφοιτος ενός καλού πανεπιστημίου, αλλά σαν Ευρωπαία πολίτης που ψάχνω να βρω άκρη με το Ελληνικό κράτος και σπάω τα μούτρα μου ... Αλλά δεν βλέπω γιατί να μην νοιώθω θιγμένη όταν χλευάζονται συνάδελφοί μου ΜΟΝΟ επειδή τελείωσαν σε μια χώρα που δεν είναι στο επίπεδο της Ελλάδας ή καλύτερο. Νοιώθω προσωπικά να έχω πολύ περισσότερα κοινά βιώματα με έναν συνάδελφο που σπούδασε σε μια Βαλκανική χώρα παρά με έναν που σπούδασε Αθήνα, και το βρίσκω λογικό: ζήσαμε χρόνια σε ξένο μέρος, ρίξαμε διάβασμα σε ξένη γλώσσα, μάθαμε πολλά από την ζωή εκεί, χάσαμε πολλά από τη ζωή εδώ ))) Δεν ξεκινήσαμε με ''ζήτω'' και ''μπράβο'' και δεν επιστρέψαμε με ύποπτες μετεγγραφές ... Όσοι τέλειωσαν με το σπαθί τους είναι πολύ σκληρό να αντιμετωπίζονται στη χώρα τους με ένα ΔΙΚΑΤΣΑ και με τόνους προκατάληψης )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτσε βρε συ milktray. Δηλαδή αυτός που σπουδάζει, ας πούμε, Καναδά με αυτόν που σπουδάζει, ας ξαναπούμε, Κωστάντζα Ρουμανίας έχουν κοινά βιώματα, απλά και μόνο επειδή σπούδασαν έξω; Αν πιστεύεις αυτό για τον εαυτό σου κρίμα, εγώ θα θελα να πιστεύω κάτι καλύτερο για αυτά που έχω κάνει.

Το επιχείρημα ότι είμαστε ρατσιστές επανέρχεται διαρκώς, χωρίς κανείς να δίνει σημασία στις επεξηγήσεις που ΟΛΟΙ δίνουμε ως προς τι απόψεις μας:

Κανείς εδώ μέσα δεν είπε ότι ΟΛΟΙ οι απόφοιτοι εξωτερικού είναι ανεπαρκείς. Αν το είπε κάποιος, εγώ δεν το έχω δει.

Αυτή η τάση λέγεται υπεργενίκευση και διαστρέβλωση. Σου λέει ο άλλος "πολλοί απ' έξω είναι άστα να πάνε" και εσύ ακούς "καλά, άσε, ΟΛΟΙ οι εξωτερικού είναι γάμησέ τα".

Λοιπόν, εγώ προσωπικά μιλάω για τις κακές περιπτώσεις και όχι για όλους. Μακριά από μένα οι αφοριστικές κρίσεις, δεν έχω τέτοιες τάσεις. Αλλά όταν συνομιλείς με αποφοίτους Ρουμανίας και σου λένε ότι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό που έρχονται από εκεί (και πολύ περισσότερο από συγκεκριμένα Πανεπιστήμια όπως αυτό της πρώτης παραγράφου του παρόντος) ΔΕΝ αξίζουν, για ποιο λόγο ακριβώς δεν δικαιούσαι να διαμαρτυρηθείς γι' αυτό ως απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου; Ποιος σου στερεί αυτό το δικαίωμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτσε βρε συ milktray. Δηλαδή αυτός που σπουδάζει, ας πούμε, Καναδά με αυτόν που σπουδάζει, ας ξαναπούμε, Κωστάντζα Ρουμανίας έχουν κοινά βιώματα, απλά και μόνο επειδή σπούδασαν έξω; Αν πιστεύεις αυτό για τον εαυτό σου κρίμα, εγώ θα θελα να πιστεύω κάτι καλύτερο για αυτά που έχω κάνει.

Το επιχείρημα ότι είμαστε ρατσιστές επανέρχεται διαρκώς, χωρίς κανείς να δίνει σημασία στις επεξηγήσεις που ΟΛΟΙ δίνουμε ως προς τι απόψεις μας:

Κανείς εδώ μέσα δεν είπε ότι ΟΛΟΙ οι απόφοιτοι εξωτερικού είναι ανεπαρκείς. Αν το είπε κάποιος, εγώ δεν το έχω δει.

Αυτή η τάση λέγεται υπεργενίκευση και διαστρέβλωση. Σου λέει ο άλλος "πολλοί απ' έξω είναι άστα να πάνε" και εσύ ακούς "καλά, άσε, ΟΛΟΙ οι εξωτερικού είναι γάμησέ τα".

Λοιπόν, εγώ προσωπικά μιλάω για τις κακές περιπτώσεις και όχι για όλους. Μακριά από μένα οι αφοριστικές κρίσεις, δεν έχω τέτοιες τάσεις. Αλλά όταν συνομιλείς με αποφοίτους Ρουμανίας και σου λένε ότι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό που έρχονται από εκεί (και πολύ περισσότερο από συγκεκριμένα Πανεπιστήμια όπως αυτό της πρώτης παραγράφου του παρόντος) ΔΕΝ αξίζουν, για ποιο λόγο ακριβώς δεν δικαιούσαι να διαμαρτυρηθείς γι' αυτό ως απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου; Ποιος σου στερεί αυτό το δικαίωμα;

Ποιός είπε ότι δεν έχουν το δικαίωμα οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων να διαμαρτυρηθούν για ότι τους φαίνεται δίκαιο, σωστό ή βολικό? Εγώ είπα ότι μαζί με όλα τα άλλα θα ήθελα να έβλεπα και μια διαμαρτυρία για το όργιο που λέγεται ''ΔΙΚΑΤΣΑ'' ... κάτι που θα έπρεπε να τους απασχολεί το ίδιο ή και περισσότερο απ΄ότι τους άτυχους που θα περάσουν από κει ... Δεν κατάλαβα αν διαφωνείς μ΄αυτό και γιατί.

Το ότι όλοι οι φοιτητές που σπουδάζουν σε ξένη χώρα έχουν κάποια κοινά βιώματα που οι άνθρωποι που είχαν την τύχη να σπουδάσουν στη χώρα τους δεν μπορούν να έχουν, έίναι γεγονός . Το γιατί το θεωρείς κρίμα δεν ξέρω, αλλά δε μπορώ και να σε έχω την απαίτηση να το καταλάβει κάποιος που δεν το βίωσε. Πάντως εγώ το βλέπω σαν κάτι θετικό )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο που κάνει εσένα να πιστεύεις πως εδώ ξέρουν ιατρική μόνο όσοι περάσαν πανελλαδικές! :rolleyes:

Είδες να γράψω σε κάποιο πόστ μου κάτι τέτοιο; Αν ναι , πες μου σε ποιό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι σχέση έχουν τα τελευταία ποστς με το θέμα του τόπικ? Πιστεύω πως το θέμα του τόπικ είναι πολύ σημαντικό και τα τελυταία δημιουργούν ατυχείς συγχύσεις και καλό θα είναι να μετακινηθούν. Ι think so... :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει, κατά την ταπεινή μου γνώμη, πολύ καλύτερο post για τα μεταπτυχιακά κάπου χαμένο εδώ στους «Τελειωμένους».

Καλύτερο γιατί απλά γράφει για ΟΛΑ τα προγράμματα μεταπτυχιακών Ιατρικής στα πανεπιστήμια της Ελλάδας με συνδέσμους.

Αν θες ρίξ'του ένα ^bump^. :)

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

θα ήθελα να γνωρίζω, όταν πέρνεις θέμα για διδακτορική διατριβή και για κάποιο λόγο αποφασίζεις να μην συνεχίσεις, έχεις το δικαίωμα να κρατήσεις το αρχείο σου;Επίσης έχεις το δικαίωμα να πάς με το εν λόγω αρχείο σε άλλο καθηγητή και να ζητήσεις θέμα διδακτορικής διατριβής, υπάρχει περίπτωση να σε δεχτεί;

όποιος έχει εμπειρία να μου απαντήσει παρακαλώ emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά γνωρίζω πως λειτουργεί. :)

Θεωρητικά όχι, γιατί η ΔΔ είναι ουσιαστικά μια συμφωνία ανάμεσα στον επιβλέποντα κι εσένα για την διεκπεραίωση ενός θέματος που θα σας ενδιαφέρει επιστημονικά από κοινού. Επειδή στα σοβαρά πανεπιστήμια σπανιότατα δύο καθηγητές να έχουν επακριβώς τα ίδια ερευνητικά ενδιαφέροντα, είναι δύσκολο αν το θέμα δε βγει με τον ένα να στο αναλάβει άλλος. Και ακόμα κι αν μπορούν, αυτή είναι η δικαιολογία που χρησιμοποιούν.

Βέβαια, στην Ελλάδα γνωστούς να έχεις και όλα γίνονται... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΩΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΗ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάσο

γυμναστήριο

αναβολή αν είσαι άντρας και κάτω από 34 νομίζω

υγειονομική ασφάλιση πρέπει να σε καλύπτει ακόμα....

γενικά ό,τι ισχύει και σε προπτυχιακό επίπεδο με εξαίρεση τα δωρεάν συγγράματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ένα μεταπτυχιακό παίρνει κανείς αναβολή μέχρι και το 29ο έτος!!Αν και υπάρχει περίπτωση,να έχει πέσει ένα χρόνο αυτό το όριο στα 28

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΠΑΙΔΙΑ HEEEELLLPPPP....ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΑ C.M.E.CREDITS

(ΚΟΙΝΩΣ ΜΟΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ)

Γ@ΜΜΜ^ ΤΑ 1850 FORA ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ

ΚΑI ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SEARCH Σ Υ Ν Ε Χ Ε Ι Α !! emhelp

ΠΑΙΔΙΑ HEEEELLLPPPP....ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΙ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΑ C.M.E.CREDITS

(ΚΟΙΝΩΣ ΜΟΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ)

Γ@ΜΜΜ^ ΤΑ 1850 FORA ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ

ΚΑI ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SEARCH Σ Υ Ν Ε Χ Ε Ι Α !! emhelp

Τροποποιήθηκε από Nanatsusaya
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

Μήπως γνωρίζετε αν ο αποκτώμενος σε πανεπιστήμιο της Μεγάλης Βρεττανίας μεταπτυχιακός τίτλος MD αναγνωρίζεται ως διδακτορικος τίτλος και στην Ελλάδα και κά emhelp τω από ποιες προυποθέσεις?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο τίτλος MD αναγνωριστεί στην Ελλάδα σαν διδακτορικός τίτλος τότε εμείς που τελειώσαμε Ελλάδα καλύτερα να δέσουμε μια πέτρα στο λαιμό και όπου βρούμε να πέσουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aτυχής απάντηση,συνάδελφε!

Τίτλος μεταπτυχιακός,απονεμόμενος μόνο σε Ιατρούς,έπειτα απο 3 χρόνια έρευνας-αναρωτιέμαι απλά για την ισοτιμία του με τίτλο αντίστοιχο ελληνικού πανεπιστημίου.

Είμαι απόφοιτη ιατρικής ελληνικού πανεπιστημίου,ειδικεύομαι στο UK και ο ανωτέρω τίτλος στο UΚ τουλάχιστον είναι αντίστοιχος διδακτορικού τίτλου σπουδών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά, σι-γά τα αίματα ! (lonestar)

Ο τίτλος MD στην Αγγλία είναι χοντρικά 2 έτη PhD.

Όταν παίρνεις το πτυχίο σου στην Μ.Βρετανεία παίρνεις τίτλο MB ή ΜΒΒS ή ΜΒ/Bsc ή MBBS/Bsc κ.λ.π.

Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο και αν έχεις κάνει 5ετή ή 6ετή κύκλο.

Αν στέλνετε βιογραφικά στην Αγγλία ΜΗΝ γράφεται ότι είστε MD γιατί απλά (για εκεί) ΔΕΝ είστε.

Η δουλειά που κάνεις στο MD, εξαρτάται από το post. Συνήθως περιλαμβάνει κάποιες μέρες κλινική και ΟΛΕΣ τις μέρες ενασχόληση με το research project που ανήκεις. Aν έχετε ακουστά το όρο research fellow.. αυτό είσαι.

Το τίτλο MD μπορεί να το πάρεις σε 2 αλλά μπορεί και σε παραπάνω χρόνια. Εξαρτάται από σένα και από τον καθηγητή. Στις περισσότερες των περιπτώσεων κάνεις δουλειά πολύ ποιοτική, πολύ εξοντωτική και αν δεν είσαι γκαστόνε - πολύ κακοπληρωμένη για τα εκεί δεδομένα.

Ο κόσμος στο UK κάνει MD συνήθως μεταξύ του SHO και του Registar για να κάνει bolster το βιογραφικό του.

Για την αναγνώριση στην Ελλάδα, δεν γνωρίζω πολλά. Αν ήταν στο χέρι μου, θα το αναγνώριζα για PhD, ANETA.

Στην χώρα μας αν δεν είσαι σε κάποιο σοβαρό project η κατάσταση δεν είναι και ότι καλύτερο.

Τροποποιήθηκε από trivialx
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

nart εννοείται οτι δεν το είπα για να σε θίξω

Όμως στην Ελλάδα έχει παρα γίνει το κακό

Πηγαίνει ο άλλος Αγγλία κάνει locum έρχεται στην Ελλάδα το αναγνωρίζει σαν χρόνο ειδικότητας.

Κάνει MSc το αναγνωρίζει σαν διδακτορικό κτλ

Ξέρω τι είναι το MD και το MPhil και το MS

Αντικειμενικά όμως κανένα απο τα παραπάνω δεν είναι διδακτορικό δηλαδή PhD

Όμως προσπάθησε το για διδακτορικό

Δε χάνεις τίποτα

Στην Ελλάδα όλα γίνονται

Καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.