Jump to content

Αγροτικοί Ιατροί (Υπεύθυνη δήλωση-Αιτήσεις-Δικαιολογητικά)


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

νομιζω πως οταν ο λογος της παραιτησης ειναι η εναρξη ειδικοτητας στην Ελλαδα, τοτε δεν μηδενιζονται τα μορια.μηδενιζονται μονο οταν παραιτηθεις για εναρξη ειδικοτητας στο εξωτερικο η για ασχετο λογο πλην εναρξης της ειδικοτητας στο εσωτερικο. Απλα θα πρεπει να εχεις το χαρτι του διορισμου πριν παραιτηθεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά

Μια ερώτηση για τις δηλώσεις αγροτικών:

Αν ένα ΚΥ έχει πάνω από μία θέσεις και η μία είναι κενή και η άλλη ανοίγει σε μερικούς μήνες, τι γίνεται αν δηλώσω τη θέση που ανοίγει αργότερα; Θα πάω μήπως κατευθείαν στην κενή θέση;

Το ρωτάω γιατί απλώς δε με βολεύει να αρχίσω άμεσα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Αγροτικός επί θητεία προσκομίζει ΕΠΙΠΛΕΟΝ βεβαίωση από το νοσοκομείο/α που έχει δηλώσει ότι έχει τουλάχιστον 1 χρόνο αναμονής.

Η ερώτηση μου είναι, πότε το ζητάμε από το νοσοκομείο/α?

Π.χ. εγώ είμαι οριακά στο 1 έτος από το νοσκομειο που δίνει μερικό κομμάτι, αν το πάρω αυτές τις μέρες, και λιγότερο από 1 έτος αν περιμένω να το ζητήσω όταν βγει η επόμενη προκήρυξη για τους επί θητεία (~2 μήνες)

Υπάρχει κάποια συσχέτιση ημερομηνίας προκήρυξης και βεβαιώσης από το Νοσκομειο/α ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγροτικός επί θητεία προσκομίζει ΕΠΙΠΛΕΟΝ βεβαίωση από το νοσοκομείο/α που έχει δηλώσει ότι έχει τουλάχιστον 1 χρόνο αναμονής.

Η ερώτηση μου είναι, πότε το ζητάμε από το νοσοκομείο/α?

Π.χ. εγώ είμαι οριακά στο 1 έτος από το νοσκομειο που δίνει μερικό κομμάτι, αν το πάρω αυτές τις μέρες, και λιγότερο από 1 έτος αν περιμένω να το ζητήσω όταν βγει η επόμενη προκήρυξη για τους επί θητεία (~2 μήνες)

Υπάρχει κάποια συσχέτιση ημερομηνίας προκήρυξης και βεβαιώσης από το Νοσκομειο/α ?

Οποτε και να το ζητησεις, θα γραφει την ημερομηνια που ανοιγει η θεση ειδικευομενου στην οποια θα τοποθετηθεις. Αυτη η ημερομηνια ειναι ιδια ειτε το ζητησεις τωρα ειτε σε δεκα μερες.

Τροποποιήθηκε από wrawreagfsg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το εννουσα με την εννοια αυτη. Απλα επειδη τυχαινει να γνωριζω τους 2 πανω απο εμενα και δεν θα παρουσιαστουν ο χρονος τόποθετησης θα ειναι αλλος αν το παρω τωρα το χαρτι ή σε 2-3 μηνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Θέλω να ρωτησω το εξής. Σε περίπτωση που βγει προκήρυξη όσο είμαι φαντάρος,αλλά ή θέση ανοίγει αφού απολυθω,μπορώ να κάνω αίτηση; Και αν ναι,τι χαρτί χρειαζομαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα σας! Να σας ρωτήσω πρόκειται να δηλώσω ειδικότητα Γενικής ιατρικής, για τους γενικούς γιατρούς η υπηρεσία υπαίθρου είναι υποχρεωτική ή μπορώ να ξεκινήσω ειδικότητα αμέσως?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα σας! Να σας ρωτήσω πρόκειται να δηλώσω ειδικότητα Γενικής ιατρικής, για τους γενικούς γιατρούς η υπηρεσία υπαίθρου είναι υποχρεωτική ή μπορώ να ξεκινήσω ειδικότητα αμέσως?

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4368

Άρθρο 44

Ιατροί Υπηρεσίας Υπαίθρου

4. Η παρ. 1 του άρθρου 22 του ν. 4208/2013 (Α΄ 252) αντικαθίσταται ως εξής:

«1.α. Οι ιατροί ελληνικής υπηκοότητας ή κοινοτικοί υπήκοοι, οι οποίοι επιθυμούν να αποκτήσουν τίτλο ειδικότητας στη χώρα μας οφείλουν να έχουν εκπληρώσει την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου πριν τη συμμετοχή τους στις απαιτούμενες εξετάσεις, ή να έχουν νόμιμη απαλλαγή. Η παρούσα διάταξη δεν καταλαμβάνει τους ιατρούς που αποφοίτησαν, πριν την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου.

β. Οι κατηγορίες των ιατρών που πληρούν τις προϋποθέσεις νόμιμης απαλλαγής από την υποχρεωτική εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου είναι οι παρακάτω:

1. Πολίτες τρίτων χωρών, οι οποίοι δεν υπόκεινται στις διατάξεις του ν. 4251/2014 (Α΄ 80).

2. Οι ιατροί που έχουν ασκηθεί ή πρόκειται να ασκηθούν στην ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής σύμφωνα, με την παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 2071/1992 (Α΄123).

3. Οι ιατροί που έχουν την ιδιότητα μόνιμου υπαλλήλου του Δημοσίου και των Ν.Π.Δ.Δ., σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 2071/1992 (Α΄ 123).

4. Οι Ιατροί που έχουν ιδιότητα του υπαλλήλου Ν.Π.Ι.Δ. εποπτευόμενων από το Υπουργείο Υγείας.

5. Οι έχοντες γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής που να προκύπτει αναπηρία σε ποσοστό άνω του 67% σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 23 του ν. 2071/1992 (Α΄ 123) και την παρ. 1 του άρθρου 9 του ν. 2194/1994 (Α΄ 34).

6. Το άρθρο 10 του ν. 4316/2014 (Α΄270) καταργείται.

Οι ιατροί, οι οποίοι εμπίπτουν στις διατάξεις του καταργούμενου άρθρου 10 του ν. 4316/2014 και κατά τη δημοσίευση του παρόντος είτε δεν έχουν επιλεγεί είτε δεν έχουν καταθέσει αίτηση για την εκπλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου, οφείλουν, εφόσον δεν απαλλάσσονται νομίμως, να έχουν εκπληρώσει την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου πριν τη συμμετοχή τους στις απαιτούμενες για την απόκτηση του τίτλου της ειδικότητας εξετάσεις. Οι ιατροί, οι οποίοι κατά τη δημοσίευση του παρόντος εκπληρώνουν την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ή έχει εκδοθεί η υπουργική απόφαση της τοποθέτησής τους για την εκπλήρωσή της, δικαιούνται, μετά από αντίστοιχες αιτήσεις τους, αφενός της χρονικής παράτασης της τοποθέτησής τους στην ειδικότητα μέχρι την ολοκλήρωση της θητείας τους στην υπηρεσία υπαίθρου και αφετέρου της καταχώρισής τους στον κατάλογο αναμονής για ειδίκευση πλέον του προκαταρκτικού σταδίου και για το στάδιο της κύριας ειδικότητας.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Συναδελφοι καλησπερα. Δεν μπορω να βρω ή δεν εψαξα ενδελεχως στο site , την ταχυδρ. διευθυνση που στελνουμε την αιτηση και τα δικαιολογιτικα και τι γραφουμε στον φακελο. Anyone?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλλον το βρηκα : ΕΛΛΗΝΙΚΗ ∆ΗΜΟΚΡΑΤΙΑ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ  ΓΕΝΙΚΗ ∆/ΝΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΠΟΡΩΝ ΚΑΙ ∆ΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ∆/NΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΠΟΡΩΝ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΜΗΜΑ Γ΄ Ταχ. ∆/νση : Αριστοτέλους 17 Ταχ. Κώδικας : 104 33 Aθήνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

καλησπέρα.εχω 1 ερώτηση..τελιώνει κάποιος ειδικότητα Απρίλιο, μπορεί να καταθέσει στη προκήρυξη αγροτικών ου θα βγει τώρα τον Ιανουάριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν ανοιξεις την αίτηση υποχρεου, εχει επιλογή ¨"ειδικευόμενος σε παράταση", βαζεις ημερομηνία και υπογράφεις. Αρα, εκείνη την ημέρα πρέπει να εισαι σε παράταση. Χώρια που ζητάνε και βεβαιωση απο το νοσοκομείο, το λένε καθαρα. (μετά τον απρίλιο να μου πεις τι θα δηλώσεις, παρόμοια μόρια θα έχουμε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

25 minutes ago, ferbyboy said:

εχει επιλογη ΝΑΙ Κ ΟΧΙ (ΕΠΙΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ).αυτο δε κατανοω..θα τηλ στο υπουργειο Δευτερα.

 

αν εισαι ανεργος ή δουλευεις στον ιδιωτικό τομέα πχ θα συμπληρωνες το ΟΧΙ.

αν εισαι ειδικευομενος αλλά οχι σε παράταση ακόμα δε συμπληρωνεις τιποτα γιατι αποκλειεσαι.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

στο νομοσχεδιο του Υπουργειο Υγειας που κατατεθηκε χθες στη Βουλη (δεν εχει ψηφιστει ακομη)

υπαρχει διαταξη (αρθρο 39)  η οποια αφορα τους αγροτικους επι θητεια και αυξανει τον απαραιτητο χρονο αναμονης για ειδικευση σε τουλαχιστον 18 μηνες (μεχρι τωρα ηταν 12) προκειμενου να μπορουν να καταθεσουν αιτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα, ειμαι αγροτικος υποχρεος σε παραταση.

Σε περιπτωση που θελω να κανω αιτηση σε επομενη προκυρηξη ως επι θητεια, τι θα πρεπει να προσκομισω?

Για να κανω την αιτηση απαιτειται η φυσικη μου παρουσια στο υπουργειο ή μπορει να παει καποιος τριτος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι,δεν απαιτειται η φυσικη σου παρουσια,μπορει και καποιος αλλος να παει να υποβαλλει την αιτηση αντι για σενα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

" ● Με την παρούσα καταθέτω τα παραπάνω δικαιολογητικά, σύμφωνα με το αρθ.3 παρ.3 του ν.2690/1999 και δηλώνω υπεύθυνα, γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ.6 του αρθρ.22 του ν.1599/1986, όπως ισχύει και βάσει των διατάξεων της παρ 1 του αρ.1 του ν.1256/1982, όπως ισχύει, ότι: α) όλα τα αναγραφόμενα στοιχεία της αίτησης, καθώς και τα συνημμένα σε αυτή δικαιολογητικά είναι ακριβή και αληθή, β) δεν τυγχάνω συνταξιούχος γ) θα αποστείλω στην ηλεκτρονική Δ/νση: prosop_np_c@moh.gov.gr της αρμόδιας υπηρεσίας, βεβαίωση παραίτησης από θέση που τυχόν κατέχω στο Δημόσιο τομέα, προκειμένου να εκδοθεί η απόφαση διορισμού μου, ως εξής :  Για θέσεις κενές ή θέσεις που θα εκκενωθούν μέχρι και δεκαπέντε (15) ημέρες από την ημερομηνία ανάρτησης των οριστικών αποτελεσμάτων στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας, εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) εργάσιμων ημερών από την προαναφερόμενη ημερομηνία ανάρτησης των οριστικών αποτελεσμάτων και  Για κενούμενες θέσεις, δεκαπέντε (15) ημέρες πριν την ενδεικτική ημερομηνία εκκένωσης του ιατρείου στο οποίο είμαι επιτυχών."

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορώ να καταθέσω αίτηση για Αγροτικό, ενώ είμαι ειδικευόμενος, αρκεί να έχω ξεμπερδέψει ( παραίτηση) λίγο μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλησπέρα,

 

θέλω να ρωτήσω αν στην προκύρηξη υποχρέου εκεί που λέει για προυπηρεσία στη 2η σελίδα, εφόσον έχεις κάνει ένα μέρος πχ γ/χ για πλήρη γ/χ, αλλά δεν έχεις τίτλο, είσαι υποχρεωμένος να το δηλώσεις;ή αφορά μόνο σε ειδικούς αυτό το τμήμα της αίτησης; ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από espine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εισαι υποχρεωμένος να κάνεις τπτ. Απλά βάζεις την προϋπηρεσία σου στο Δημόσιο ώστε να σε βάλουν σε διαφορετικό μισθολογικό κλιμάκιο (το αυτό συμβαίνει και στην Ειδικότητα αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες καθως δεν είχες προύπηρεσία).

Καλό είναι να το βάλεις αν έχεις, πρακτικά μιλάμε για κάτι ψίχουλα επιπλέον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

έχω κάνει ειδικότητα στο εξωτερικό και έχει αναγνωριστεί στην Ελλάδα. Γνωρίζει κανεις εάν θλεουν για την αίτηση για αγροτικό μόνο το έγγραφο αναγνώρισης της ειδικότητας στην Ελλάδα; στην τελευταία προκήρυξη έγραφε 6. Σε περίπτωση που ο υποψήφιος ιατρός διαθέτει ειδίκευση, είναι απαραίτητη η βεβαίωση: α) του χρόνου ειδίκευσης στην Ελλάδα, β) του χρόνου ειδίκευσης στο εξωτερικό ή κράτους-μέλους της Ε.Ε, με αναγνώριση στη Ελλάδα γ) της κτήσης τίτλου ειδικότητας στην Ελλάδα, δ) της κτήσης τίτλου ειδικότητας σε κράτος-μέλος της Ε.Ε ή αλλοδαπής αναγνωρισμένου από την Ελλάδα.

Επίσης στο πτυχίο της ιατρικής Αθηνων που έχω γράφεται μόνο ως βαθμολογία λίαν καλώς. Χρειάζονται κάποιο συνοδευτικό έντυπο πχ αναλυτική από την σχολή που να αναγράφει την ακριβή βαθμολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων υπόχρεων/η επόμενη μέρα. Ένας πολύ ΒΑΣΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ για εμάς που δεν ξέρουμε που πάμε.

Διορθώστε με όπου κάνω λάθος.  Είμαι σε διαδικασία λήψης αγροτικού. Θα διορθώνω το πόστ για ότι καινούργιο μαθαίνω.

Όταν ανακοινωθούν τα προσωρινά αποτελέσματα:

Δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα. Απλά περιμένουμε. Μπορεί ακόμα να αλλάξει το αποτέλεσμα.

παράδειγμα: σας πήραν στην δεύτερη επιλογή σας, αλλά το άτομο που πήραν στην δική σας πρώτη επιλογή αρνήθηκε τη θέση και δεν υπάρχει άλλη/ος/o με περισσότερα μόρια για την ίδια θέση. Τελικά θα πάτε στην πρώτη επιλογή σας).

Οπότε περιμένουμε τα οριστικά αποτελέσματα περίπου 2 εβδομάδες μετά τα προσωρινά.

Όταν ανακοινωθούν τα οριστικά αποτελέσματα:

Πλέον γνωρίζετε σίγουρα ποιο ιατρείο/ΚΥ έχετε πάρει. Και πάλι δεν μπορείτε να αρχίσετε να δουλεύετε άμεσα, ακόμη και αν η θέση σας είναι κενή. Τώρα πρέπει να περιμένετε την ανακοίνωση της απόφασης διορισμού σας στο Δι@υγεια ή να σας έρθει ταχυδρομικώς. Αυτό θα πάρει περίπου άλλες 2 εβδομάδες.

Εδώ μπορούμε να μαζέψουμε τα χαρτιά για το διορισμό μας. Και να κάνουμε μετεγγραφή από την ΙΣ στον οποίο ανήκουμε στον ΙΣ του ιατρείου μας.

Και μόλις ανακοινωθεί η απόφαση στο Δι@υγεια, σκάω στο ΚΥ μου;

Όχι. Όταν βγει η απόφαση στο δι@υγεια (αν βιάζεσαι την τυπώνεις) ή όταν παραλάβεις τον διορισμό σου ταχυδρομικώς (αν δε βιάζεσαι) έχεις 3 μέρες να αναλάβεις καθήκοντα. Προηγείται ορκωμοσία στην Υ.Πε που ανήκει το ιατρείο σας. Εκεί καταθέτεις τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για να γίνει ο διορισμός σου. Δηλαδή:

1.       Ανακοίνωση διορισμού (αυτό από το δι@υγεια)

2.       Αντίγραφο πτυχίου

3.       Αντίγραφο άδειας ασκήσεως επαγγέλματος

4.       Αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας

5.       Βεβαίωση εγγραφής στον ΙΣ του νομού του ιατρείου

6.       Αντίγραφο ΑΦΜ

7.       Αντίγραφο ΑΜΚΑ

8.       Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 (μη άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος ή κατοχής έμμισθης θέσης)

9.      Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

10.   Πιστοποιητικό στρατολογίας (νομικά άνδρες)

11.   Πιστοποιητικό υγείας (παθολόγο ή γενικό και ψυχίατρο)(γνωματεύσεις ιδιωτών ιατρών πρέπει να θεωρούνται από τον ΙΣ του ιδιώτη ιατρού)

12.   Ποινικό μητρώο (αυτεπάγγελτα)

13.   Αντίγραφο βιβλιαρίου τραπέζης (1ο όνομα)

14.   Φωτοτυπία βιβλιαρίου ΕΤΑΑ***

***το βιβλιάριο ΕΤΑΑ θα βγει αφού πάρουμε βεβαίωση εργασίας. Άρα πρώτα πάμε με όλα τα υπόλοιπα χαρτιά, και αφού γραφτούμε στο ΕΤΑΑ επιστρέφουμε και συμπληρωματικά προσκομίζουμε και το 14.

Τι διάολο είναι το ΕΤΑΑ;

ΕΤΑΑ: Ενιαίο Ταμείο Ανεξάρτητα Απασχολημένων. Πρέπει να εγγραφούμε εδώ για να ασφαλιστούμε.

(παλαιότερα ονομαζόταν ΤΣΑΥ, ενώ πλέον υπάγεται στο υπερ-ταμείο γνωστό ως ΕΦΚΑ. Δεν καταλαβαίνω τη φάση τους γενικά, ένιγουεϋ).

Παίρνουμε τα παρακάτω και πάμε…

1.       Τα 1,2,3,4,5 από την  επάνω λίστα

6.       Πιστοποιητικό έμμισθης θέσης (Βεβαίωση υπηρεσίας υπαίθρου με ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας)

+photos

Πότε;     Με την έναρξη του άσκησης του επαγγέλματος. Την πρώτη μέρα που θα παρουσιαστούμε στο ΚΥ(;) καθώς το 6 δεν μπορούμε να το έχουμε νωρίτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.