Jump to content

Αγροτικοί Ιατροί (Υπεύθυνη δήλωση-Αιτήσεις-Δικαιολογητικά)


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

  • 2 years later...

Καλημέρα και καλό καλοκαίρι.

Διευκρινιστικά,θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα αντίγραφα Άδειας Άσκησης και Πιστοποιητικού Στρατολογικής Κατάστασης.

Στις προκηρύξεις ζητώνται ως "απλά" αντίγραφα. Μπορει δηλαδή να είναι (και να είναι αποδεκτά) και πχ αντίγραφα προηγουμενου έτους(2009-2010)? Το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης , υποθέτω, μάλλον ναι καθώς αναφέρεται σε κατάσταση που δε μεταβάλλεται αν το έχεις. Θα ίσχυε το ίδιο και για την Άδεια Άσκησης-παρ'όλο που θα μπορούσε να μεταβληθεί (ανακληθεί η άδεια)? Ελέγχεται υπηρεσιακά μήπως και για αυτό και παλιότερο αντίγραφο ίσως να γίνεται αποδεκτό?

Θα μπορούσα,απλά, να ζητήσω έκδοση νέων εγγράφων από τον Ιατρικό Σύλλογο κλπ οπότε δεν έχουν νόημα αυτά που ρωτάω παραπάνω,όμως υπάρχει λόγος που ρωτάω.Οπότε αν κάποιος-α(όχι κάποια για το στρατολογικό :P) συνάδελφος είχε καταθέσει αντίγραφα προηγούμενου έτους (από γνήσιο εκδοθέν σε προηγούμενο έτος εννοώ) και δεν είχε πρόβλημα με την προκήρυξη του Αγροτικού ας μας πει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Από τις διατάξεις του άρθρου 11 του Κώδικα δεν προκύπτουν περιορισμοί στη χρονική ισχύ των ακριβών αντιγράφων.

Χρήσιμο είναι να τονιστεί ότι με την επικύρωση δεν μεταβάλλεται η χρονική ισχύς των εγγράφων. Η επικύρωση ενός αντιγράφου βεβαίως δεν συνιστά ανανέωση, μεταγενέστερη έκδοση, χρονική επέκταση ή παράταση της αρχικής ισχύος κ.ά, αλλά μόνο αναπαραγωγή του πρωτοτύπου, όπως αυτό ισχύει.

Σημειώνεται, επιπροσθέτως, ότι τα κατά τα ανωτέρω ακριβή αντίγραφα, γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά από τη Διοίκηση, αδιακρίτως του χρόνου κατά τον οποίο έγινε η επικύρωσή τους, εκτός αν ειδικές διατάξεις ορίζουν διαφορετικά. Στις περιπτώσεις αυτές οι Διοικητικές Αρχές οφείλουν, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 3 του Κώδικα, να ενημερώνουν τους ενδιαφερόμενους πολίτες, υποδεικνύοντας το σχετικό νομοθετικό πλαίσιο."

Θέματα Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους και καλή μας αρχή στα αγροτικά!!

Έριξα μια ματιά σε όλα τα σχετικά topics (διάβασα φεκ κτλ)αλλά δεν κατάφερα να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση και για αυτό επαναφέρω το θέμα εδώ μήπως κάποιος ξέρει να μου πει κάτι νεότερο!

Δικαιούμαι όταν παρουσιαστώ για το αγροτικό να έχω βιβλία ελεύθερου επαγγελματία?

Αν απευθυνθώ στο Υπουργείο θα μπορούσαν θεωρείτε να μου δώσουν μια απάντηση και αν ναι, που να απευθυνθώ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί είναι κάτι πολύ σημαντικό για εμένα!

Ελένη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανάμεσα στα δικαιολογητικά που θα σου ζητηθούν όταν παρουσιαστείς στο νοσοκομείο είναι και υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την εφορία ότι δεν ασκείς ελεύθερο επάγγελμα ούτε έχεις άλλη θέση στο δημόσιο.Χωρίς το χαρτί αυτό δεν θα σε διορίσουν.

Τροποποιήθηκε από summerjohn76
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε περίπτωση παραίτησης από το αγροτικό για έναρξη ειδικότητας στο εσωτερικό, τι ακριβώς χρειάζεται να καταθέσει κανείς για να μην χάσει τα μόριά του σε επόμενη προκήρυξη;

Εκτός από την υπεύθυνη δήλωση παραίτησης και την απόφαση πρόσληψης από το υπουργείο τα οποία κατατίθενται στο νοσοκομείο όπου υπάγεται το αγροτικό, χρειάζεται να στείλω και τη σύναψη σύμβασης εργασίας από τοπ νοσοκομείο που κάνω ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γεια σας. Μια διευκρίνιση. Όσον αφορά τα Απαιτούμενα δικαιολογητικά για διορισμό ιατρών υπόχρεων υπηρεσίας υπαίθρου

, διάβασα πως απαιτείται (απο το http://www.cso.auth.gr/Greek/Agr_Diorismos.gr.htm) Πιστοποιητικό Υγείας και Φυσικής Καταλληλότητας (από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή της Νομαρχίας του τόπου κατοικίας). Ώστόσο στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση ( http://www.cso.auth.gr/Greek/PYgeias.gr.htm) λέει πως Τα παραπάνω δικαιολογητικά πρέπει να είναι από Δημόσιο Νοσοκομείο, Κέντρο Υγείας ή Ι.Κ.Α. του νομού όπου υποβάλλετε τα δικαιολογητικά (όχι άλλου νομού ή ιδιωτικού φορέα).

Πρακτικά , απο που παίρνω το χαρτί(Πιστοποιητικό Υγείας και Φυσικής Καταλληλότητας). Απο τον τόπο μου ή στο νησί που θα πάω? Και 2ο) Εσείς απο την τσέπη σας πληρώσατε τις εξετάσεις? (δεδομένου πως δεν έχω ασφάλιση) Κατι πηρε το αυτί μου πως μπορείς να τα κανεις εκεί στο Κ.Υ που θα πας ,αλλα επειδή δε μαρεσει το ραδιο αρβυλα, αν ξέρετε θα με υποχρεώνατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και στο αγροτικο και σε μερικο ειδικοτητας δε μου ζητησαν εξετασεις.

υπευθυνα αυτο emconfused

διαφερουν απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο οι απαιτησεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται απο το που θα πας.Να παρεις τηλ να ρωτησεις απο που θελουν το πιστοποιητικο.Στο ΚΥ το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα γινονται ολες οι εξετασεις που θα χρειαζεσαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικιο έχεις, το θέμα ειναι πως δε θέλω να ξεκινήσω διαδικασίες ,ενώ δεν εχουν βγει τα αποτελέσματα .Μπορεί να μη με πάρουν και να έχω πληρώσει τις εξετάσεις. Χρειάζεται και ψυχιατρική γνωμάτευση ,στη νομαρχία που ρώτησα. Μα ο ψυχίατρος για να κλείσεις ραντεβού εδώ που μένω θέλει 2 μήνες αναμονή....τεσπα. Αν υπάρχουν άλλοι που να γνωρίζουν κάτι ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γνώμη μου είναι επ' ουδενί να μην κάνεις εξετάσεις πριν βγουν τα αποτελέσματα. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος (στην περίπτωσή μου τουλάχιστον αυτό είχε ισχύσει πριν 2 χρόνια), το πιστοποιητικό θα πρέπει να έχει εκδοθεί το μάξιμουμ 1 μήνα πριν, οπότε δώρο άδωρο να το βγάλεις από τώρα. Προσωπικά, έβγαλα το πιστοποιητικό αφενός για το αγροτικό εκεί που έμενα πριν πάω (γιατί θα έβγαινε ευκολότερα / γρηγορότερα σε σχέση με την πόλη υποδοχής) και αφετέρου για την ειδικότητα εκεί που έκανα αγροτικό (γιατί πάλι, σε σχέση με την πόλη όπου θα μετακόμιζα μετά, ήταν πιο εύκολο να το βγάλω στην αρχική πόλη). Και όχι, στη δική μου περίπτωση, χαρτιά από ΚΥ δε δέχονταν. Κοινώς:

1) Μη βιαστείς

2) Δεν υπάρχει περιορισμός στη νομαρχία έκδοσης πιστοποιητικού. Βγάλε χαρτιά εκεί όπου θα είναι ευκολότερα για σένα (μικρότερος χρόνος αναμονής έκδοσης, κλπ) Επίσης, βεβαιώσου ότι από τη νομαρχία υποδοχής (εκεί όπου θα κάνεις αγροτικό, δηλαδή) χρειάζονται γνωμάτευση ψυχιάτρου. Δεν το ζητάνε παντού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ξερει κανεις που μπορω να βρω online την καινουρια αιτηση για υπηρεσια υπαιθρου για υποχρεους? και εδω και στη σελιδα του υυκα βρισκω μονο την παλια με τις 2 επιλογες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις που μπορω να βρω online την καινουρια αιτηση για υπηρεσια υπαιθρου για υποχρεους? και εδω και στη σελιδα του υυκα βρισκω μονο την παλια με τις 2 επιλογες

My link

Ελπίζω να δουλεύει :rolleyes:

Κ όλες τις αιτήσεις μπορείτε να τις βρείτε ΕΔΩ

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις που μπορω να βρω online την καινουρια αιτηση για υπηρεσια υπαιθρου για υποχρεους? και εδω και στη σελιδα του υυκα βρισκω μονο την παλια με τις 2 επιλογες

Αίτηση Υπόχρεου Υπηρεσίας Υπαίθρου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις που μπορω να βρω online την καινουρια αιτηση για υπηρεσια υπαιθρου για υποχρεους? και εδω και στη σελιδα του υυκα βρισκω μονο την παλια με τις 2 επιλογες

My link

Ελπίζω να δουλεύει :rolleyes:

Κ όλες τις αιτήσεις μπορείτε να τις βρείτε ΕΔΩ

Καλή επιτυχία!!

Η τρέχουσα σύνδεση στην σελίδα δεν είναι έμπιστη

Έχετε ζητήσει από τον Firefox μια ασφαλή σύνδεση στο www.dasta.auth.gr, αλλά δεν είναι δυνατή η πιστοποίηση της ασφάλειας της σύνδεσης.

Κανονικά, όταν προσπαθείτε να κάνετε μια ασφαλή σύνδεση, οι σελίδες παρουσιάζουν έμπιστα αρχεία πιστοποίησης που αποδεικνύουν την ταυτότητα τους.

Η ταυτότητα αυτής της σελίδας δεν μπορεί να πιστοποιηθεί.

Τι θέλετε να γίνει;

Αν συνήθως συνδέεστε σε αυτή την σελίδα χωρίς προβλήματα, αυτό το σφάλμα σημάινει ότι κάποιος προσπαθεί να πλαστογραφήσει

την ταυτότητα της σελίδας και δεν πρέπει να συνεχίσετε.

Τεχνικές λεπτομέρειες

Καταλαβαίνω τους κινδύνους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Υπάρχουν κάπου στο site του Υπουργείου οι αιτήσεις? Ψάχνω εδώ και λίγη ώρα και δε μπορώ να βρω κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Το πτυχίο μου έχει 2 ημερομηνίες με διαφορά 20 ημερών,η μια υποθέτω είναι η λήψη πτυχίου και η άλλη της ορκομωσίας.Ξέρει κανείς ποια θα βάλω στην αίτηση?Και όσον αφορά στα μη επικυρωμένα αντίγραφα,απλά μια φωτοτυπία στέλνουμε?το λέω γιατί παλιά ήταν πολύ αυστηροί σε αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Αν εχω ξεκινησει αγροτικο και παραιτηθώ στους 10 μηνες επειδή ανοιξε η θέση μου για ειδικότητα αν αργοτερα ξανα δηλωσω για αγροτικό αν εχω καταλαβει καλά θεωρούμαι ξανά υπόχρεος...αλλα τα μόριά μου μηδενίζονται .Μετά ανα δύο μήνες απο την παραιτηση μου παιρνω αλλα δυο μορια και κραταω και τα μορια απο το βαθμο του πτυχιου? η κανονιστική λέει:

4. Σε περίπτωση μη αποδοχής διορισμού, ή παραίτησης πρίν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας

ποια υπηρεσια εννοει?δεν επιλεγεις ουτε νομό? και αμα σου εχει μεινει ενας μήνας μπαίνεις μονο για ενα μηνα?

Τροποποιήθηκε από tefal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για το link αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι εννοεί η κανονιστική απόφαση του 2009

4. Σε περίπτωση μη αποδοχής διορισμού, ή παραίτησης πρίν από την συμπλήρωση της υποχρεωτικής προεκπαίδευσης ή την υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται εκ νέου για εκπλήρωση ή συμπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου σε κενά Κ.Υ. και Π. Ι. κατά την κρίση της υπηρεσίας

ποιά υπηρεσία ειναι αυτή που θα αποφασίσει ..... δηλαδή μπαινουμε μόνο σε κενά ,δεν κάνουμε κανονική αίτηση σαν υπόχρεοι??????

Τροποποιήθηκε από tefal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχω ξεκινησει αγροτικο και παραιτηθώ στους 10 μηνες επειδή ανοιξε η θέση μου για ειδικότητα αν αργοτερα ξανα δηλωσω για αγροτικό αν εχω καταλαβει καλά θεωρούμαι ξανά υπόχρεος...αλλα τα μόριά μου μηδενίζονται .Μετά ανα δύο μήνες απο την παραιτηση μου παιρνω αλλα δυο μορια και κραταω και τα μορια απο το βαθμο του πτυχιου?

.........

ποια υπηρεσια εννοει?δεν επιλεγεις ουτε νομό? και αμα σου εχει μεινει ενας μήνας μπαίνεις μονο για ενα μηνα?

δεν μηδενιζονται ακριβως τα μορια σου. δεν εχεις καν μορια.

η υπηρεσια (δηλαδη το Υπουργειο) σε τοποθετει ΟΠΟΥ θελει αυτη (σε οποιο κενο ιατρειο προτιμαει)

***** τα παραπανω ισχυουν εφοσον παραιτηθεις χωρις λογο*****

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.