Jump to content

Νέα κανονιστική για την υπηρεσία υπαίθρου (Φ.Ε.Κ. 70/τεύχος Β' της 21/1/2009)


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Οκ αλλα να το μετατρεψει σε 12μηνη υποχρεωτικη υπηρεσια υπαιθρου γινεται ?(αναφερομαι στην περιπτωση που καποιος κανει την αιτηση για 9μηνο αυτες τις μερες)

Αυτο το ρωταω γιατι ειναι πολυ νωρις να ξερει κανεις τι θα θελει με σιγουρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάνεις 12μηνο, τότε κάνεις αίτηση, μπορείς μάλιστα από τώρα, και να ζητήσεις παράταση. Το αν θα γίνει δεκτό το αίτημά σου είναι άλλο ζήτημα.

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλο πραγμα ρωταω Τασο...

Πες οτι καποιος θελει να κανει 9μηνο, οποτε και συμφωνα με την κανονιστικη κανει αιτηση αυτες τις μερες για να κανει 9μηνο κι οχι 12μηνο υποχρεωτικα.

Αν αυτος μετα αλλαξει γνωμη και θελει 12μηνο τι γινεται? Εχει το δικαιωμα να κανει 12μηνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν θέλει 9μηνο κάνει αίτηση στο υπουργείο.

Αν μέχρι να του εγκρίνουν την αίτηση αλλάξει γνώμη και θα θέλει πλέον 12μηνο, αυτό που ξέρω μόνο είναι πως είναι αναποφάσιστος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα πλεον που εγινε και για τους υπηρετουντες 12μηνο(εστω και προαιρετικο) κανονικα δεν πρεπει να αλλαξει και η συμβαση που ειχαμε υπογραψει????

Εννοω οκ αυτοι που θελουν 9 μηνο κανουν αιτηση στο υπουργειο....και κανουν 9μηνο

Για οσους ομως επιλεγουν το 12μηνο κανονικα δεν πρεπει να κληθουν και να ανανεωθει η συμβαση τους?????

Ρωτησα σημερα τους διοικητικους στο νοσοκομειο και δεν ηξεραν καν το προαιρετικο...χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω περι αναποφασιστων.. αν και για αυτους θα επρεπε να προβλεπεται κατι..

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω περι αναποφασιστων.. αν και για αυτους θα επρεπε να προβλεπεται κατι.. μήπως να αποφασίζει ο κηδεμόνας τους για εκείνους... emeleos

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω περι αναποφασιστων.. αν και για αυτους θα επρεπε να προβλεπεται κατι.. μήπως να αποφασίζει ο κηδεμόνας τους για εκείνους... emeleos

Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις :)

παιζει κι αυτο που λες.. emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,μπορείτε να μου διευκρινίσετε κάτι,γιατί θα σαλτάρω με την ανοργανωσιά του ελληνικού δημοσίου.Η συζυγός μου διορίστηκε πριν τις 16/4/2008.Τελείωνε την θητεία της στις 27/10 και έμεινε μέχρι τις 10/11,οπότε και ορκίστηκε η νέα αγροτικός.Στην συνέχεια παρέμεινε στην θέση της με παράταση και με την βεβαίωση του νοσοκομείου,οτι θα πληρωνόταν όταν ο κατατεθιμένος νόμος θα ψηφιζόταν και θα έβγαινε το φ.ε.κ.!Μόλις βγήκε το φ.ε.κ. τις είπαν οτι περιμένουν την εγκύκλιο.Βγαίνει και η εγκύκλιος και ακόμη δεν έχουν ξεκαθαρίσει το ζήτημα.Πρέπει λέει να διευκρινιστεί από το υπουργείο.Ζητάει βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου μεχρι τέλος Ιανουαρίου(για να την καταθέσει στο νοσοκομείο,όπου ξεκίνησε την ειδικότητά της) και τις λένε από το Κ.Υ.οτι πρέπει να τρέξει η μισθοδοσία της για να την δώσουν.Από το νοσοκομείο,για να τρέξει η μισθοδοσία ζητάνε βεβαίωση από το Κ.Υ.Χάσανε την μπάλα,διότι δεν μπορούν να διαβάσουν απλά ελληνικά και εμείς θα αποκτήσουμε καμμιά...νευρωση!Τα φώτα σας,παρακαλώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα σου είναι οτι δεν την πλήρωσαν για το χρόνο της παράτασης? Και αν ναι, με ποια δικαιολογία έγινε αυτό? Γιατί κι εγώ πριν τον 4/08 ξεκίνησα,έμεινα με παράταση και πληρωνόμουν κανονικά μέχρι και τον Ιανουάριο.Θέλω να πω ότι ενδεχομένως να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο νοσοκομείο το όλο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα σου είναι οτι δεν την πλήρωσαν για το χρόνο της παράτασης? Και αν ναι, με ποια δικαιολογία έγινε αυτό? Γιατί κι εγώ πριν τον 4/08 ξεκίνησα,έμεινα με παράταση και πληρωνόμουν κανονικά μέχρι και τον Ιανουάριο.Θέλω να πω ότι ενδεχομένως να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο νοσοκομείο το όλο θέμα.

Το θέμα μου είναι το μπάχαλο του ελληνικού δημοσίου,γιατί και δεν την πλήρωσαν και την βεβαίωση υπηρεσίας υπαίθρου για τον χρόνο της παράτασης δεν της δίνουν!Λες λοιπόν ότι είναι θέμα νοσοκομείου και όχι φ.ε.κ.,κανονιστικών κ.τ.λ.;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι σίγουρη ποιος ευθύνεται. Το σίγουρο είναι ότι όλα τα παιδιά που μείναμε με παράταση και που είχαμε ξεκινήσει συγκεκριμένα αρχές Φεβρουαρίου του ΄08, πληρωνόμασταν κανονικά μέχρι τέλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα σου είναι οτι δεν την πλήρωσαν για το χρόνο της παράτασης? Και αν ναι, με ποια δικαιολογία έγινε αυτό? Γιατί κι εγώ πριν τον 4/08 ξεκίνησα,έμεινα με παράταση και πληρωνόμουν κανονικά μέχρι και τον Ιανουάριο.Θέλω να πω ότι ενδεχομένως να έχει να κάνει με το συγκεκριμένο νοσοκομείο το όλο θέμα.

Το θέμα μου είναι το μπάχαλο του ελληνικού δημοσίου,γιατί και δεν την πλήρωσαν και την βεβαίωση υπηρεσίας υπαίθρου για τον χρόνο της παράτασης δεν της δίνουν!Λες λοιπόν ότι είναι θέμα νοσοκομείου και όχι φ.ε.κ.,κανονιστικών κ.τ.λ.;

Κανονικά και με το νόμο πρέπει να την πληρώσει το νοσοκομείο. Εγκρίθηκαν 11.800.000€ που αφορούσαν τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν από παρόμοια προβλήματα (δύο ιατροί σε μία θέση).
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ! Θα περιμένω τη Δευτέρα λοιπόν..
Σοφάκι, τελικά ισχύει ότι ξέραμε μέχρι τώρα. Ο "υπόχρεος" προηγείται του "επί θητεία".

Στο υπουργείο το copy paste στα νομοσχέδια γίνεται χωρίς καμία προσοχή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 Ερωτήσεις

1. ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ Αθήνα 27 - 01 - 2009

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ: Ν.Π.

ΤΜΗΜΑ: Γ

Ταχ. Δ/νση : Αριστοτέλους 17

Ταχ. Κώδικας: 101 87

Πληροφορίες:

Τηλέφωνο :

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥΣ

Σας κάνουμε γνωστό ότι η ημερομηνία κένωσης θέσης

που αναφέρεται στον ΠΙΝΑΚΑ ΚΕΝΩΝ ΘΕΣΕΩΝ που

αναρτήθηκε είναι ενδεικτική. Οι γιατροί που θα επιλεγούν και

θα τοποθετηθούν πρέπει να γνωρίζουν ότι θα αναλάβουν

υπηρεσία μετά την συμπλήρωση της εννεάμηνης ή

δωδεκάμηνης (κατά περίπτωση) υπηρεσίας υπαίθρου και την

οριστική αποχώρηση κάθε γιατρού που ήδη υπηρετεί.

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ Δ/ΝΣΗΣ Ν. Π.

ΒΑΣ. ΠΑΠΑΝΟΤΗ

Τί νόημα έχει αυτή η ανακοίνωση αφού πρέπει να μας έρθει ο διορισμός 3 μήνες πρίν την αποχώριση του παλιού ιατρού για να μή μήνει κενό το ΠΙ ή ΚΥ.Γιατί θα πρέπει να περιμένουμε να φύγει ο παλιός αγροτικός???Δεν λύθηκε αυτό το πρόβλημα?

ΠΧ εγώ που δήλωσα κυκλαδες και που μετά την Σύρο θα πάω σε άλλο νησί όπως και πολοί ακόμα αυτά τα νησιά θα μήνουν 3 μήνες χωρίς ιατρούς??? (τα περισότερα ΠΙ και ΚΥ των κυκλάδων ανοίγουν με διαφορά 10-20 ημερών πράγμα που σημαίνει ιατρός θα πάει εκεί στην καλύτερη περίπτωση από μέσα Ιουνίου και μετά

2. Με την άδεια έχουν κάνει καμία ενέργεια ή περιμένουν πάλι να αρχίζουμε να κάλούμε την επιθεώριση εργασίας και να τρέχουμε για τις 6 μέρες παραπάνω άδεια?

Πάλι μπάχαλο τα έχουν κάνει!!!!ΜΑ πότε θα βρεθεί ένας σοβαρός άνθρωπος εκεί μέσαπου να έχει σχέσει με τον κλάδο?

Τροποποιήθηκε από drspeed
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι απόλυτο πως θα μείνουν κενά όλα τα ιατρεία. Στη θέση του προηγούμενου ιατρού μπορεί να επιλεγεί κάποιος συνάδελφος που δεν υποχρεούται σε τρίμηνη εκπαίδευση.

Επίσης μπορεί να δωθούν παρατάσεις στους ήδη υπηρετούντες μέχρι να ολοκληρώσουν οι νέοι αγροτικοί ιατροί την τρίμηνη . Οριστική αποχώρηση του ιατρού απ' όσο αντιλαμβάνομαι εννοεί την ημερομηνία εκπλήρωσης της υπηρεσίας υπαίθρου (ημερωμηνία κένωσης του ιατρείου όπως αναφέρεται στην προκήρυξη). Αυτό μάλλον έχει υπολογιστεί με 9μηνη σύμβαση των ήδη υπηρετούντων. Πολλοί όμως θα επιλέξουν να παραμείνουν επιπλέον 3 μήνες, οπότε σε αυτές τις θέσεις πιθανόν να αργήσουν οι διορισμοί. Γι αυτό, αν και η απόφαση διορισμού θα φτάσει σε όλους μέσα στην ίδια εβδομάδα, δεν θα μπορέσουν να διοριστούν όλοι το ίδιο διάστημα.

Το θέμα της άδειας παραμένει ως έχει. 15 ημέρες. Μόνο με τροπολογία του νόμου μπορεί να γίνει 20 ημέρες όπως όφειλε να είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι ακόμα και 12μηνο να κάνει κάποιος εκεί τότε 3 μήνες πρίν θα πρέπει να πάει κανονικά ο επόμενος στο Νοσοκομείο οπότε οι διορισμοί πρέπει να γίνουν κανονικά.

Όσον αφορά τις παρατάσεις , ακόμα και να πάρει παράταση κάποιος αυτό δεν συμαίνει ότι θα καθυστερίσει ο διορισμός του επόμενου λόγο παράτασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ξεκαθαρίζει η ανακοίνωση.

Δεν θα διοριστεί κανείς από τους επιτυχώντες της τωρινής προκήρυξης εάν δεν εκπληρώσουν την υπηρεσία υπαίθρου οι ήδη υπηρετούντες.

Εάν ο επιτυχών πρέπει να κάνει τρίμηνη εκπαίδευση, τότε θα πρέπει να δώσουν παράταση στον παλαιό ιατρό.

Δεν είπα πως αν δώσουν παράταση στον παλαιό ιατρό θα πρέπει να καθυστερήσουν τον διορισμό του νέου ιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Υπάρχει ένα ερώτημα σχετικά με την ολοκλήρωση υπηρεσιας υπαίθρου και τις παρατάσεις των αγροτικών. Το νοσοκομείο μας δεν δίνει πιστοποιητικά ολοκλήρωσης υπηρεσίας σε αγροτικούς που θέλουν να κάνουν 9μηνο αν δεν εγκριθεί η αίτηση τους απ' το υπουργέιο, όπως λέει και η κανονιστική. Το ζήτημα είναι οτι πολλοί αγροτικοί χρειάζονται αυτές τις βεβαιώσεις για να δηλώσουν ειδικότητα κτλ. Επίσης ήρθε και ένα έγγραφο μαζί με την κανονιστική το οποίο μιλαει για τις παρατάσεις και συγκεκριμένα:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ.28 του ν. 2646/1998 απαγορεύονται οι παρατάσεις της θητείας των γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου. Παράταση κατ' εξαίρεση μπορεί να εγκριθεί ένα μήνα μετά την πρώτη ανακοίνωση προκήρυξη της θέσης και εφ' όσον δεν υποβληθεί αίτηση για την κάλυψη αυτής. Σας εφιστούμε ιδιαίτερα την προσοχή στην πιστή εφαρμογή του νόμου και εφεξής θα πρέπει να έχουμε προτάσεις μόνο όταν απόλυτα υφίσταται ανάγκη.

Σημειοτέον ότι αιτήσεις για παράταση που κάναμε νωρίτερα (πριν την ψήφιση του νόμου για το 12μηνο), απορρίφθηκαν μετά την ψήφιση. Τα ερωτήματα μας είναι σαφή:

1ον Θα μπορέσουμε να πάρουμε βεβαίωση ολοκλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου στους 9μήνες;

2ον Αφου λάβουμε τη βεβαίωση, έχουμε δικαίωμα παράτασης μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης και να ολοκληρώσει 3μηνο (αν χρειάζεται);

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλων των συναδέλφων οι αιτήσεις που ζητάνε να ολοκληρωθεί η θητεία τους στους 9 μήνες γίνονται δεκτές.

Εάν οι συνάδελφοι επείγονται τόσο πολύ για τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου δεν έχουν παρά να κάνουν αυτοπροσώπως την αίτηση στο υπουργείο, να τους γίνει δεκτή και αμέσως να κάνουν και την αίτηση για τη βεβαίωση. (Το έκαναν τουλάχιστον 6 συνάδελφοι του forum)

Όλες οι παρατάσεις που δόθηκαν πριν την ψήφιση του νόμου δεν ισχύουν. (2 συνάδελφοι του forum είχαν πάρει παράταση, αλλά σταμάτησαν με την συμπλήρωση του 9μήνου)

Παράταση πλέον μπορούν να λάβουν όσοι κάνουν 12μηνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Υπάρχει ένα ερώτημα σχετικά με την ολοκλήρωση υπηρεσιας υπαίθρου και τις παρατάσεις των αγροτικών. Το νοσοκομείο μας δεν δίνει πιστοποιητικά ολοκλήρωσης υπηρεσίας σε αγροτικούς που θέλουν να κάνουν 9μηνο αν δεν εγκριθεί η αίτηση τους απ' το υπουργέιο, όπως λέει και η κανονιστική. Το ζήτημα είναι οτι πολλοί αγροτικοί χρειάζονται αυτές τις βεβαιώσεις για να δηλώσουν ειδικότητα κτλ. Επίσης ήρθε και ένα έγγραφο μαζί με την κανονιστική το οποίο μιλαει για τις παρατάσεις και συγκεκριμένα:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ.28 του ν. 2646/1998 απαγορεύονται οι παρατάσεις της θητείας των γιατρών υπηρεσίας υπαίθρου. Παράταση κατ' εξαίρεση μπορεί να εγκριθεί ένα μήνα μετά την πρώτη ανακοίνωση προκήρυξη της θέσης και εφ' όσον δεν υποβληθεί αίτηση για την κάλυψη αυτής. Σας εφιστούμε ιδιαίτερα την προσοχή στην πιστή εφαρμογή του νόμου και εφεξής θα πρέπει να έχουμε προτάσεις μόνο όταν απόλυτα υφίσταται ανάγκη.

Σημειοτέον ότι αιτήσεις για παράταση που κάναμε νωρίτερα (πριν την ψήφιση του νόμου για το 12μηνο), απορρίφθηκαν μετά την ψήφιση. Τα ερωτήματα μας είναι σαφή:

1ον Θα μπορέσουμε να πάρουμε βεβαίωση ολοκλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου στους 9μήνες;

2ον Αφου λάβουμε τη βεβαίωση, έχουμε δικαίωμα παράτασης μέχρι να έρθει ο αντικαταστάτης και να ολοκληρώσει 3μηνο (αν χρειάζεται);

Ευχαριστω!

ουφ!να μην ηρεμησω μια μερα. ας καταθεσω λοιπον και εγω τη δικη μου εμπειρια.

και εγω αποφασισα να τελειωσω το αγονο αγροτικακι μου στους 9 μηνες γιατι γουσταρα να ειμαι ανεργη. συνεχιζω. εστειλα μια υπευθυνη δηλωση τυπου στο υπουργειο που εξηγουσα για ποιον αντικειμενικο λογο θελω να τελειωσω και αυτο ηταν ολο. την επομενη μερα πηρα απο το Κ.Υ. στο οποιο ανηκω μια βεβαιωση ολοκληρωσης υποχρεης υπηρεσιας υπαιθρου. απο το νοσοκομειο μου ειχα παρει με το περας του 3μηνου ενα αντιστοιχο χαρτι ολοκληρωσης και οταν τους ξανατηλεφωνησα να ρωτησω μηπως χρειαζεται να ξαναπερασω απο εκει για να μου δωσουν κατι ακομα μου ειπαν οτι δε χρειαζεται.

κοινως απο νοσοκομειο εχω μονο μια βεβαιωση ολοκληρωσης 3μηνου και απο κεντρο υγειας ενα αντιστοιχο ολοκληρωσης ουσιαστικα του υπολοιπου 6μηνου.

απορια1) απο το υπουργειο δε μου ηρθε καμια ας πουμε εγκριση του αντικειμενικου λογου που τους εστειλα....θα επρεπε να περιμενω κατι?

απορια 2)το νοσοκομειο με δουλευει? οφειλει αυτο να μου δωσει ενα πιστοποιητικο ολοκληρωσης συνολικα του αγροτικου?

απορια3)ΚΟΙΝΩΣ, ΠΑΛΙ ΜΠΑΧΑΛΟ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ/ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ????

εεεεεεεεε ρε γλεντια παλι.....

αντε, φιλουρες απο νοτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

καλησπερα συναδελφοι!να ρωτησω κατι,βλεπω οτι αυτα τα ποστ ειναι του 2009,ισχυει ακομα οτι μπορουμε αντι για 12μηνο αγροτικο να κανουμε εννιαμηνο?χανουμε ετσι τα πλεονεκτηματα του αγονου?ποτε γινεται αυτη η αιτηση?αναγνωριζεται μετα 6μηνο η 3μηνο απ την παθολογια?ευχαριστω και συγνωμη αν επαναλαμβανομαι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα συναδελφοι!να ρωτησω κατι,βλεπω οτι αυτα τα ποστ ειναι του 2009,ισχυει ακομα οτι μπορουμε αντι για 12μηνο αγροτικο να κανουμε εννιαμηνο?χανουμε ετσι τα πλεονεκτηματα του αγονου?ποτε γινεται αυτη η αιτηση?αναγνωριζεται μετα 6μηνο η 3μηνο απ την παθολογια?ευχαριστω και συγνωμη αν επαναλαμβανομαι :)

Υπάρχει κάτι πιο πρόσφατο ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αληθεια ειναι οτι δν βρηκα κατι στην κνονιστικη που να αναφερεται στη διαρκεια της θητειας.απ τα υπολοιπα ποστ καταλαβα οτι αγροτικο λιγοτερο απο 12 μηνες εχουν δικαιωμα να κανουν μονο οι επι θητεια? :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.