Jump to content

Θητεία 9 μηνών και αναβολή μέχρι τα 25


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Προ ολίγων ετών υπηρέτησα την θητεία μου στο ΠΝ

kopritis, στο ΠΝ πηγες τυχαια; Η' εβαλες ''βυσμα'';

Το συνηθες ειναι να πεφτει βυσματακι για ΠΑ και ΠΝ...Λογικο ειναι να πραγματοποιουνται συρραξεις βυσματουχων-πολυπριζων και ο ''μη επαρκως βυσματωμενος'' να περναει πολυ ασχημα, κατα την θεωρια του Δαρβινου παντα...

Ακομα και στον ΕΣ, οπου παει η πλεμπα, υπαρχουν μοναδες ανα την Ελλαδα αποκαλουμενες ''βυσματοπαγιδες'' οπου στελνονται τα μικρου μεχρι μετριου μεγεθους βυσματα και κονταροχτυπιουνται για μια διανυκτερευση ή μια θεση στο ΚΕΠΙΚ...Ο κανονας,ομως, δεν παυει να ειναι οτι ο γιατρος κανει ζωαρα στο στρατο, σε σχεση παντα με τους υπολοιπους κληρωτους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kopritis, στο ΠΝ πηγες τυχαια; Η' εβαλες ''βυσμα'';

Οικειοθελώς πήγα, γιατί όταν δήλωσα (στα 18), ήμουν σε καλή φυσική κατάσταση και είχα φιλοδοξίες για κάποιες "ειδικές καταστάσεις" εκεί.

Όποιος κατάλαβε-κατάλαβε.

Κοίτα, σε σχέση με τον απλό στρατιώτη-ναύτη από μια αγροτική περιοχή, σίγουρα συγκεντρώνεις μεγαλύτερες πιθανότητες να περάσεις καλά, θα συμφωνήσω.

Απλά σου επισημαίνω ξανά ότι ΟΛΑ εξαρτώνται απ' το που (και σε ποιούς) θα πέσεις.

Η μοναδική περίπτωση που θα περάσεις εγγυημένα καλά, είναι να πας σαν έφεδρος αξιωματικός.

Στο Ναυτικό έπαιρναν ως ΣΕΑ (Σημαιοφόρος Έφεδρος Αξιωματικός) μόνο δύο κατηγορίες, του αξιωματικούς Εμπορικού Ναυτικού και τους ιατρούς.

Οι εμποροπλοίαρχοι έβαζαν όλοι βύσματα για να χωθούν, αλλά ιατρούς έψαχναν και δεν έβρισκαν.

Εκεί ουδείς μπορούσε να σε αγγίξει, άσε δε που κάποιοι έγραφαν και ένα χρόνο Ειδικότητα στο ΝΝΑ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με την ειδικότητα στο ΠΝ είναι μεγάλη αδικία. Εμείς που πήγαμε στο Σ.Ξ. είμαστε βαλάκες (όπου β=μ)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό με την ειδικότητα στο ΠΝ είναι μεγάλη αδικία. Εμείς που πήγαμε στο Σ.Ξ. είμαστε βαλάκες (όπου β=μ)?

Τι να κάνεις, δεν είναι ο μοναδικός τομέας που υπάρχουν διακρίσεις και αδικίες.

Αλλά για να είμαι δίκαιος, να τονίσω ότι σαν ΣΕΑ έκανες 6 μήνες μεγαλύτερη θητεία απ' ότι οι ναύτες+το ότι πληρωνόσουν κανονικά (γύρω στα 600 ευρώ χωρίς πλεύσιμα).

Πάντως η αντιμετώπιση ήταν αυτή αξιωματικού.

Εγώ θυμάμαι να παίρνουν τον ιατρό (ΣΕΑ/Ι) του πλοίου απ' το ΓΕΝ, και να τον ρωτούν ΑΝ ΘΕΛΕΙ να πάει στο ΝΝΑ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Συνέντευξη του Βαγγέλη Μεϊμαράκη στον δημοσιογράφο Λεωνίδα Μπλαβέρη για λογαριασμό της Απογευματινής (5/6/2009)

Κύριε υπουργέ, μερικές μόνο μέρες έμειναν από τις ευρωεκλογές και δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να σας ρωτήσω. Με τη μείωση της θητείας που έχετε υποσχεθεί τι γίνεται; Υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα;

«Κύριε Μπλαβέρη, αυτά τα θέματα δεν τα αντιμετωπίζουμε αποσπασματικά και πρόχειρα. Από το 2007, όπως γνωρίζετε, καταρτίσαμε και προωθήσαμε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, με στόχο τη μείωση της θητείας στο Στρατό Ξηράς. Σήμερα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι απαραίτητες ενέργειες, παρεμβάσεις και επιχειρησιακές προϋποθέσεις για τη μείωση της θητείας. Σας υπενθυμίζω ότι προωθήσαμε τις αλλαγές στη χωροθέτηση στρατοπέδων, προχωρήσαμε σημαντικά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής φύλαξής τους, αυξήσαμε, επίσης σημαντικά, τον αριθμό των ΕΠ.ΟΠ. και σταματήσαμε τις μετατάξεις. Όλα αυτά συντελούν στο να μπορούμε πλέον να υλοποιήσουμε το μέτρο της μείωσης της θητείας, χωρίς να δημιουργούνται προβλήματα στη στελέχωση και στο αξιόμαχο των Ε.Δ. Παρότι είμαστε έτοιμοι, δεν προχωρήσαμε αυτή την περίοδο σε ανακοινώσεις, για να μη δώσουμε λαβή σε ορισμένους, που θα το αντιμετώπιζαν με λαϊκίστικες μικροκομματικές κορόνες εν όψει ευρωεκλογών».

http://www.apogevmatini.gr/?p=28592

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΡΑΤΟΣ ΞΗΡΑΣ

Α' ΕΣΣΟ 2009 θα υπηρετήσει 11 μήνες.

Β' ΕΣΣΟ 2009 θα υπηρετήσει 10 μήνες.

Γ' ΕΣΣΟ 2009 θα υπηρετήσει 9 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μείωση της θητείας κατά τρεις μήνες (μόνο στο στρατό, διότι στο ναυτικό και την αεροπορία το δωδεκάμηνο παραμένει αμετάβλητο) συμπαρασύρει και τη διάρκεια της θητείας για τους δικαιούχους μειωμένης θητείας. Αντί για 9 μήνες που καλούνται να υπηρετήσουν σήμερα, οι πολύτεκνοι, οι θεωρούμενοι «προστάτες» οικογένειας και όσοι ακόμη προβλέπεται να εκτελέσουν μειωμένη θητεία, θα παραμένουν στα χακί για επτά μόλις μήνες. Αυτές οι κατηγορίες στρατευσίμων, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες θα κάνουν την επτάμηνη θητεία τους (αφού ολοκληρώσουν τη βασική εκπαίδευση) στις μονάδες της Αττικής και στα υπόλοιπα αστικά κέντρα.

Όσοι επιλέγονται ως δόκιμοι έφεδροι αξιωματικοί θα υποχρεούνται να παραμείνουν στο στρατό επίσης δύο μήνες λιγότερο και η θητεία τους διαμορφώνεται στους δεκαπέντε, από δεκαεπτά μήνες που ισχύει μέχρι σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

Τωρα εγω θελω να ρωτησω κατι πιο ιδιαιτερο.Εγω ειμαι εξ αναβολης κ μπηκα παλι στη Β ΕΣΣΟ του μαιου 2009.Χρωστουσα ακομα 4,5 μηνες οταν μπηκα δηλαδη κανονικα με το παλιο νομο 28/9 απολυομαι!τωρα ομως ποτε θα απολυθω υποψιν οτι ειμαι εννιαμηνος ως προστατης οοικογενειας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μείωση της θητείας κατά τρεις μήνες (μόνο στο στρατό, διότι στο ναυτικό και την αεροπορία το δωδεκάμηνο παραμένει αμετάβλητο) συμπαρασύρει και τη διάρκεια της θητείας για τους δικαιούχους μειωμένης θητείας. Αντί για 9 μήνες που καλούνται να υπηρετήσουν σήμερα, οι πολύτεκνοι, οι θεωρούμενοι «προστάτες» οικογένειας και όσοι ακόμη προβλέπεται να εκτελέσουν μειωμένη θητεία, θα παραμένουν στα χακί για επτά μόλις μήνες. Αυτές οι κατηγορίες στρατευσίμων, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες θα κάνουν την επτάμηνη θητεία τους (αφού ολοκληρώσουν τη βασική εκπαίδευση) στις μονάδες της Αττικής και στα υπόλοιπα αστικά κέντρα.

Όσοι επιλέγονται ως δόκιμοι έφεδροι αξιωματικοί θα υποχρεούνται να παραμείνουν στο στρατό επίσης δύο μήνες λιγότερο και η θητεία τους διαμορφώνεται στους δεκαπέντε, από δεκαεπτά μήνες που ισχύει μέχρι σήμερα.

Μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.