Jump to content

Υπαρχει στην Ελλαδα curiculum για χειρουργους???


quennie

Recommended Posts

παιδια γνωριζει κανεις αν υπαρχει κατι τετοιο στην ελλαδα?

οπως στην αγγλια π.χ, που σημειωνεις σε καθημερινη βαση τα χειρουργεια σου κλπ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο περίπου. όπως οι ιστορίες των κυνηγών. Α και των ψαράδων emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<_<

μπορουμε ομως να κανουμε κατι γι αυτο?

ως συνολο ειδικευομενων εννοω( καλα εγω δεν ειμαι ακομα) αλλα λεμε τωρα.

απο καπου ξεκινανε ολα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα θα πρεπει να δημιουργηθουν curricula και competencies για ολες τις ειδικοτητες στην Ελλαδα. Οχι ομως να το παρακανουν οπως στην Αγγλια που εχουν φτιαξει πελωρια curricula και απειρα competencies αλλα κατι πιο απλο, μια μεση λυση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<_<

μπορουμε ομως να κανουμε κατι γι αυτο?

ως συνολο ειδικευομενων εννοω( καλα εγω δεν ειμαι ακομα) αλλα λεμε τωρα.

απο καπου ξεκινανε ολα....

α) Λίστα χειρουργείων κρατάς σε όλη τη διάρκεια της ειδικότητας. Το αν είναι αυτή που θα καταθέσεις στο τέλος της ειδικότητας είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

β) Competencies και surgical curicullum δεν υφίσταται στην Ελλάδα.

Οι ειδικοί δεν το θέλουν γιατί έτσι θα πρέπει να μοιράζουν χειρουργεία και πάνε τα πελατάκια,

Οι ειδικευόμενοι δεν το θέλουν γιατί έτσι θα πρέπει να δουλεύουν όλοι και με αυτό τον τρόπο πως θα επιπλεύσουν οι τεμέταιροι και θα μείνουν στην απέξω οι παρίες

Οι ειδικοί, οι ειδικευόμενοι και το υπουργείο δεν το θέλουν γιατί έτσι αρκετά νοσοκομεία θα χάσουν την "εκπαιδευτική" δραστηριότητα να έχουν ειδικευόμενους με αποτέλεσμα να μειωθούν οι θέσεις ειδικευομένων και να έχουμε απώλεια σκλάβων, δυνατότητα να πάρουμε το πολυπόθητο χαρτάκι του σφαγέα με τη βούλα, να μας ρίξουν την κυβέρνηση οι άνεργοι γιατροί διότι δεν τους ανοίγουμε νέες θέσεις εργασίας.

Σε όλα τα χρόνια που ασκώ την Ιατρική παρόλες τις κινητοποιήσεις που έχω δει και έχω συμμετάσχει ούτε σε μία από αυτές δεν υπήρχε το αίτημα αυτό, ούτε σαν διαπραγματευτικό αίτημα έστω. Είπαμε δεν βολεύει κανένα. Και για την εκπαίδευση των ιατρών έχει ο Θεός ( ο της Ελλάδος που μας ξελασπώνει απ'ολα και του έχουμε αποθέσει όλες τις ελπίδες.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<_<

μπορουμε ομως να κανουμε κατι γι αυτο?

ως συνολο ειδικευομενων εννοω( καλα εγω δεν ειμαι ακομα) αλλα λεμε τωρα.

απο καπου ξεκινανε ολα....

α) Λίστα χειρουργείων κρατάς σε όλη τη διάρκεια της ειδικότητας. Το αν είναι αυτή που θα καταθέσεις στο τέλος της ειδικότητας είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

β) Competencies και surgical curicullum δεν υφίσταται στην Ελλάδα.

Οι ειδικοί δεν το θέλουν γιατί έτσι θα πρέπει να μοιράζουν χειρουργεία και πάνε τα πελατάκια,

Οι ειδικευόμενοι δεν το θέλουν γιατί έτσι θα πρέπει να δουλεύουν όλοι και με αυτό τον τρόπο πως θα επιπλεύσουν οι τεμέταιροι και θα μείνουν στην απέξω οι παρίες

Οι ειδικοί, οι ειδικευόμενοι και το υπουργείο δεν το θέλουν γιατί έτσι αρκετά νοσοκομεία θα χάσουν την "εκπαιδευτική" δραστηριότητα να έχουν ειδικευόμενους με αποτέλεσμα να μειωθούν οι θέσεις ειδικευομένων και να έχουμε απώλεια σκλάβων, δυνατότητα να πάρουμε το πολυπόθητο χαρτάκι του σφαγέα με τη βούλα, να μας ρίξουν την κυβέρνηση οι άνεργοι γιατροί διότι δεν τους ανοίγουμε νέες θέσεις εργασίας.

Σε όλα τα χρόνια που ασκώ την Ιατρική παρόλες τις κινητοποιήσεις που έχω δει και έχω συμμετάσχει ούτε σε μία από αυτές δεν υπήρχε το αίτημα αυτό, ούτε σαν διαπραγματευτικό αίτημα έστω. Είπαμε δεν βολεύει κανένα. Και για την εκπαίδευση των ιατρών έχει ο Θεός ( ο της Ελλάδος που μας ξελασπώνει απ'ολα και του έχουμε αποθέσει όλες τις ελπίδες.)

λιγο τραγικα δεν τα λες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λιγο τραγικα δεν τα λες?

Αυτή είναι η πραγματικότητα όπως την βίωσα.

Κανένας δεν ενδιαφέρεται για το ποιά είναι τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζεις όταν τελειώσεις ειδικότητα και αν αυτά σου τα δίδαξαν.

Μπορείς να κάνεις ειδικότητα σε νοσοκομεία που το πιό βαρύ χειρουργείο να είναι η βουβ/λη ή κάπου που να είσαι ο μόνιμος Johny ΤΕΠ και να μην δείς νυστέρι σε όλη την ειδικότητα. Όλοι θα πάρουν χαρτί που μπορεί να γράφει ότι κάναν μέχρι τριπλο bypass ως χειρουργοί ασχέτως αν στο νοσοκομείο που ήταν δεν έχει πραγματοποιήσει ούτε μία τέτοια επέμβαση.

Και η ζωή συνεχίζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσπαθησε να ''χωνεσαι'' στα χειρουργεια καινα συμμετεχεις οσο περισσοτερο μπορεις και σου επιτρεπουν...

κατα την διαρκεια της ειδικοτητας ''καταγραφονται'' τα χειρουργεια που εκανες....δεν καταγραφεται ομως η εκβαση του-ποιοτικη αξιολογηση (απο χειρουργικη καθαρα αποψη) οπως π.χ. στην Αγγλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λιγο τραγικα δεν τα λες?

Αυτή είναι η πραγματικότητα όπως την βίωσα.

Κανένας δεν ενδιαφέρεται για το ποιά είναι τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζεις όταν τελειώσεις ειδικότητα και αν αυτά σου τα δίδαξαν.

Μπορείς να κάνεις ειδικότητα σε νοσοκομεία που το πιό βαρύ χειρουργείο να είναι η βουβ/λη ή κάπου που να είσαι ο μόνιμος Johny ΤΕΠ και να μην δείς νυστέρι σε όλη την ειδικότητα. Όλοι θα πάρουν χαρτί που μπορεί να γράφει ότι κάναν μέχρι τριπλο bypass ως χειρουργοί ασχέτως αν στο νοσοκομείο που ήταν δεν έχει πραγματοποιήσει ούτε μία τέτοια επέμβαση.

Και η ζωή συνεχίζεται.

Ένα από τα πιο σωστά ποστ που έχουν γραφτεί ποτέ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λιγο τραγικα δεν τα λες?

Αυτή είναι η πραγματικότητα όπως την βίωσα.

Κανένας δεν ενδιαφέρεται για το ποιά είναι τα ελάχιστα που πρέπει να γνωρίζεις όταν τελειώσεις ειδικότητα και αν αυτά σου τα δίδαξαν.

Μπορείς να κάνεις ειδικότητα σε νοσοκομεία που το πιό βαρύ χειρουργείο να είναι η βουβ/λη ή κάπου που να είσαι ο μόνιμος Johny ΤΕΠ και να μην δείς νυστέρι σε όλη την ειδικότητα. Όλοι θα πάρουν χαρτί που μπορεί να γράφει ότι κάναν μέχρι τριπλο bypass ως χειρουργοί ασχέτως αν στο νοσοκομείο που ήταν δεν έχει πραγματοποιήσει ούτε μία τέτοια επέμβαση.

Και η ζωή συνεχίζεται.

Ένα από τα πιο σωστά ποστ που έχουν γραφτεί ποτέ...

Αυτό ας το δει λοιπόν ο αξιαγάπητος γενικός γραμματέας του Ι.Σ.Α. που κόπτεται τόσο πολύ για τις βεβαιώσεις που λαμβάνουν οι χειρουργοί κατά το τέλος της ειδικότητας σε χώρα των βαλκανίων.ro.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.