Jump to content

Διαφορές Α.Ε.Ι. από Τ.Ε.Ι. Νοσηλευτικης....


manelaki

Recommended Posts

αν γνωριζει καποιους ας μου εξηγησει τις διαφορες μεταξυ των καθηκοντων μιας αποφοιτου των αει νοσηλευτικης απο μια των τει ......

φανταζομαι σαν σχολη αυτη των αει ειναι σιγουρα ποιο απαιτητικη...αλλα στη πραξη ποιες ειναι οι βασικες διαφορες?ευχαριστω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν γνωριζει καποιους ας μου εξηγησει τις διαφορες μεταξυ των καθηκοντων μιας αποφοιτου των αει νοσηλευτικης απο μια των τει ......

φανταζομαι σαν σχολη αυτη των αει ειναι σιγουρα ποιο απαιτητικη...αλλα στη πραξη ποιες ειναι οι βασικες διαφορες?ευχαριστω...

από ΑΕΙ πας για προισταμένη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα...

Στην κλινική πράξη τα καθήκοντα νοσηλευτή ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι ακριβώς τα ίδια, καθώς και οι δύο βαθμίδες φέρουν τον αυτό τίτλο "Νοσηλευτής" και δεν διαχωρίζονται όπως οι ΔΕ νοσηλευτές οι οποίοι ως βαθμίδα είναι βοηθοί νοσηλευτή.

Η διαφορά μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ νοσηλευτικής αφορά την διαφορά στον χρόνο προαγωγής κατά 2 έτη περίπου να προηγούνται οι ΑΕΙ καθώς υπάρχει και μια ελαφρά μισθολογική διαφορά.

Επίσης επειδή το επίπεδο εκπαίδευσης των ΑΕΙ είναι ακόμα μεγαλύτερο από των ΤΕΙ, παρόλο που οι υπάχουν ίσα ακαδημαϊκά δικαιώματα, οι πρώτοι ανελίσσονται ποιό εύκολα ακαδημαϊκά στον εκπαιδευτικό και ευρευνητικό τομέα ενίοτε...

Συνεπώς τα καθήκοντα διαφέρουν ανάλογα εαν κάποιος έχει τελειώσει δευτεροβάθμια ή τριτοβάθμια εκπαίδευση και ως εκ τούτου επειδή υπάρχουν περισσότεροι ΤΕΙ απο ΑΕΙ συνήθως η προϊσταμένη είναι από ΤΕΙ.

Υ.Γ.: Για την προαγωγή σε προϊστάμενο και άνω παίζουν ρόλο και τα μεταπτυχιακά και άλλες δραστηριότητες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα...κ γιατι ετσι???γιατι δηαλαδη να εχουν τα ιδια καθηκοντα.....ναι εγω προσωπικα αν φετος τα καταφερω κ περασω θελω πολυ να κανω καποιο μεταπτυχιακο μετα....

σαν δουλεια δν τη ξερω ακριβως αλλα δν ειναι κ ευκολο να τη μαθεις...δν δουλευουν κ σε γραφεια για να πας ανα πασα στιγμη....ο,τι γνωριζετε θα ηθελα πολυ να το μαθω..παντως μου εχουν πει κ οτι τα καθηκοντα των αποφοιτων αει ειναι κυριως διοικητικα μετα κ δν εχουν βαρδιες ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα καθήκοντα είναι τα ίδια ανάμεσα σε ΑΕΙ και ΤΕΙ, όπως και μαζί με άλλες 10 ειδικότητες από ΤΕΙ (όλη η ΣΕΥΠ κλπ) που έχουν όλοι τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα δια νόμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή είμαι φοιτήτρια στη νοσηλευτική Αθηνών στο ΑΕΙ θα σου πω.. Όταν ξεκίνησα τη σχολή μας έλεγαν οτι σου είπαν και εσένα πιο πριν.. Ότι δηλαδή πάμε για πιο διοικητικές θέσεις κτλ κτλ.. Το κλασικό ποιηματάκι......... Έχω φτάσει τρίτο έτος, έχω μπει σε αρκετά νοσοκομεία και σε πληροφορώ ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα λένε... Υποτείθεται ότι η ΜΟΝΗ διαφορά μας με τα ΤΕΙ είναι ότι εμείς μπορούμε να ασχοληθούμε με τον τομέα της έρευνας ενώ εκείνοι όχι... Παρόλα αυτά ΜΙΑ προ'ι'σταμένη απο ΑΕΙ δεν έχω δει ως τώρα και τα συμπεράσματα δικά σου... Ένας Π.Ε. νοσηλευτής εκ των πραγμάτων θα πρέπει να έχει και μεγαλύτερο μισθό από έναν Τ.Ε. . Συνεπώς τι κάνουνε?? Παίρνουν πολλούς Τ.Ε. και ελάχιστους Π.Ε. .... Πέρυσι πήγα σε κέντρο υγείας, το νοσηλευτικό προσωπικό του οποίου στελεχωνόταν από 12 νοσηλευτές... Και θέλεις να δεις και την αναλογία??? 10 από ΤΕΙ και μόλις 2 από ΑΕΙ!!!!!!! Νομίζω ότι αυτό είναι απλά απαράδεκτο...! Και επειδή έχω μιλήσει και με αρκετούς ιατρούς μου έχουν πει όλοι ότι ναι μεν είμαστε σε καλή μοιρά ως επάγγελμα και δεν υπάρχει ο κορεσμός που υπάρχει με την ιατρική, αλλά για να μπορέσουμε να πιαστούμε καλά από άποψη εργασίας το καλύτερο θα ήταν να κάνουμε μεταπτυχιακό κάπου έξω σε μια καλή ειδικότητα και να γυρίσουμε Ελλάδα...

Επίσης ως Π.Ε. νοσηλευτές έχουμε πολύ περισσότερες θεωρητικές γνώσεις ενώ οι Τ.Ε. νοσηλευτές ξεκινούν από νωρίς και εξασκούνται σε πρακτικά θέματα...

Τέλος, έχω μάθει ότι γίνονται προσπάθειες προκειμένου να γίνει 5ετής η σχολή μας αλλά δημιουργούνται διάφορα εμπόδια και ένα από αυτά είναι ότι δεν το δέχονται αυτό τα ΤΕΙ διότι θα είναι εμφανής πλέον η διαφορά μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ νοσηλευτικής...

Γενικά όμως και πέραν όλων αυτών η αλήθεια είναι ότι η νοσηλευτική στην Ελλάδα δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα όσο χρειάζεται και δυστυχώς έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας... Δεν ξέρω αν κατάφερα να σε καλύψω... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημενο Sporaki

Eχεις αδικο οσον αφορα τον τομεα της ερευνας στα ΤΕΙ , σε λιγο περνω πτυχιο ως ΤΕ και εχω κανει ηδη 3 ερευνητικες εργασιες απο τις οποιες οι δυο εχουν δημοσιευτει σε γνωστο αγγλικο περιοδικο Νοσηλευτικης. Οσο αφορα το θεμα θεωρια και πραξη μεταξυ ΑΕΙ και ΤΕΙ τα πραγματα ειναι επισης μαιμου , περνα μια βολτα απο το ΤΕΙ Αθηνων ωστε να δεις τι γινεται .... Τα ιδια σκατα κανουμε ΑΕΙ κ ΤΕΙ απλα αλλαζει ο πτυχιακος τιτλος και οσο υπαρχει διαφορα στον τιτλο και διαβαθμισεις θα υπαρχει και προβλημα στον τομεα.

Επειδη ειδα και ενα post σου για τις κατατακτηριες , στειλε πμ να σε προσανατολισω σωστα .... !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπημενο Sporaki

Eχεις αδικο οσον αφορα τον τομεα της ερευνας στα ΤΕΙ , σε λιγο περνω πτυχιο ως ΤΕ και εχω κανει ηδη 3 ερευνητικες εργασιες απο τις οποιες οι δυο εχουν δημοσιευτει σε γνωστο αγγλικο περιοδικο Νοσηλευτικης. Οσο αφορα το θεμα θεωρια και πραξη μεταξυ ΑΕΙ και ΤΕΙ τα πραγματα ειναι επισης μαιμου , περνα μια βολτα απο το ΤΕΙ Αθηνων ωστε να δεις τι γινεται .... Τα ιδια σκατα κανουμε ΑΕΙ κ ΤΕΙ απλα αλλαζει ο πτυχιακος τιτλος και οσο υπαρχει διαφορα στον τιτλο και διαβαθμισεις θα υπαρχει και προβλημα στον τομεα.

Επειδη ειδα και ενα post σου για τις κατατακτηριες , στειλε πμ να σε προσανατολισω σωστα .... !

Περισσότερο άδικο είναι οι απόφοιτοι Α.Ε.Ι να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τα Τ.Ε.Ι.. Θα σου άρεσε εσένα να σε εξισώναν με τους Δ.Ε; Ο μοναδικός λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι οι απόφοιτοι Α.Ε.Ι και Τ.Ε.Ι. οργανώνονται σε έναν σύλλογο από τον οποίο η πλειοψηφία είναι Τ.Ε πράγμα που δεν συμβαίνει σε κανέναν άλλον επαγγελματικό κλάδο. Παράδειγμα οι απόφοιτοι πανεπιστημίου του τμήματος πληροφορικής έχουν διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα από τους αντίστοιχους στα Τ.Ε.Ι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το οποίο ανέφερα για την έρευνα δεν είναι κάτι το οποίο έχω ψάξει... Έτσι μου είπαν... Απ'ότι φαίνεται όμως μου τα είπαν λάθος! χιχιχο... Τέσπα, για να είμαι ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει να καθίσω να ψάξω περισσότερο το θέμα γιατί δεν σκοπεύω να μείνω στη νοσηλευτική... Όπως είπα και χθες η νοσηλευτική σαν επιστήμη στην Ελλάδα έχει πολύ δρόμο ακόμα για να φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο... Αυτάάάάάάάάάάάά.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω πιστευω οτι τει εισαι αει εισαι τα ιδια καθηκοντα εχεις στο νοσοκομειο απλα αυτος που εχει το αει εχει μεγαλυτερο κλιμακιο και προηγειται σε προαγωγες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω πιστευω οτι τει εισαι αει εισαι τα ιδια καθηκοντα εχεις στο νοσοκομειο απλα αυτος που εχει το αει εχει μεγαλυτερο κλιμακιο και προηγειται σε προαγωγες!

χμμμμ περιιιιιιιιιιιιιιιιιιπου ετσι ειναι ... Περιπου ομως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

hello και απο εμένα!!!!

Εγώ θα μιλήσω απο την δική μου πλευρά...δεν ξερω τι γινεται στα Δημόσια Νοσοκομεία,πάντως στον ιδιωτικό τομέα προσλαμβάνουν αρκετούς Δ.Ε που θα κάνουν την δουλειά του Τ.Ε και Π.Ε!!!!προσωπικά απο διάλογο που ειχα με συναδελφο υπάρχει σαφώς μια βασική διαφορά μεταξύ Τ.Ε και Π.Ε και αυτο ειναι η μισθοδοσία!!!!!

Ενας Τ.Ε δεν εχει την ιδια μισθοδοσια με εναν Π.Ε.....

Όσο για τα καθήκοντα των Τ.Ε και Π.Ε ειναι τα ίδια....

Υ.Γ Τώρα όσον αφορα τις προιστάμενες των τμηματων έχω δει κ Δ.Ε.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι νοσηλεύτριες στο κέντρο υγείας μου λένε ότι οι βασικές διαφορές είναι ότι οι απόφοιτοι ΑΕΙ παίρνουν διοικητικές θέσεις (διευθύνουσα, τμηματάρχισσες- οι περισσότερες προϊσταμένες είναι από ΤΕΙ) και ότι οι προκηρύξεις που αφορούν ΑΕΙ είναι σπάνιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα... οι νοσηλευτές ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ βάση νόμου έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα

Από την άλλη πλευρά, τα μαθήματα που διδάσκονται και στα δύο τμήμτα είναι τα ίδια και με πολύ καλά βιβλία, αυτό το λέω γιατί έχω εμπειρία από φίλους που είναι ΑΕΙ και φίλους που είναι ΤΕΙ ....

όλοι στο δημόσιο ξεκινάμε απο το Δ βαθμό και για να εξελιχθείς σε θέση θα πρέπει πλέον βάση νόμου να έχεις τουλάχιστον μεταπτυχιακό και δημοσιεύσεις σε περιοδικά και συνέδρια, ω΄στε να γίνεις προιστάμενος, τομεάρχης και μετά διευθυντής.

Επίσης, απο την επαγγελματική μου πείρα δυστυχώς έχει αποδειχθεί ότι οι νοσηλευτές ΑΕΙ παραμυθιάζονται εύκολα απο τους καθηγητές τους δήθεν ότι θα εξελιχθούν γρήγορα και μπορούν να ακολουθήσουν πανεπιστημιακή καριέρα...μεγάλος μύθος των πανεπιστημιακών νοσηλευτικών σχολών...αν κρίνω από μένα που είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ιατρική και ετοιμάζομαι για το διδακτορικό μου τώρα, απλώς ενας τει για να κάνει διαδακτορικό πλέον πρέπει να έχει τουλαχιστον 5 δημοσιευσεις σε ξένα περιοδικά

το γελίο είναι ότι το πανεπιστημιο δε δεχεται παιδία του τει ευκολα στα μεταπτυχιακά του .....παρά μόνο τοπυς αποφοιτους του ....αυτό και να είναι γελείο, καθώς υποτίθεται ότι παράγει επιστήμονες , αλλα το μόνο που κάνει είναι να προώθει τα δικά του άτομα

Το θέμα είναι ένα ότι η Νοσηλευτική πρέπει να γίνει μία και μοναδική! Οι νοσηλευτές ΠΕ ΚΑΙ ΤΕ πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν οτι δε διαφέρουν και να αγωνιστούν για να γίνει η Νοσηλευτική ενιαία!

ΚΑΙ κάτι τελευταίο ο σύλλογος αποφοίτων νοσηλευτικής ΠΕ πρόσφατα ζήτησε να προωθούνται στις θέσεις τις διοικητικές μόνο οι δικοί τους απόφοιτοι....μα αν είναι δυνατόν να γίνει αυτό, καθω΄ς αν υπάρχει κάποιος ΤΕ που έει περισσότερα προσόντα από αυτόν, θα πρέπει να υποβαθμιστεί για να προηγηθεί ένας άλλος που είναι απόφοιτος του πανεπιστημίου και μόνο? ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΔΙΚΙΑ!

Η Νοσηλευτής αγαπητοί μου εργάζεται ολιστικά με τους ασθενείς , νοσηλευτική είναι η υγειήνη του αρρωστου .....νοσηλευτική είναι και η νοσηλευτική διάγνωση και η αναγνωριση των σημείων εκείνων που μπορέι να επιδεινώσουν την υγεία του ασθενη και θα πρέπει να ενημερωθεί ο ιατρος άμεσα...τουλαχιστον αυτό κάνω εγώ και οι συναδελφοί μου στη ΜΕΘ νοσηλευτες ΠΕ ΚΑΙ ΤΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα... οι νοσηλευτές ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ βάση νόμου έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα

Από την άλλη πλευρά, τα μαθήματα που διδάσκονται και στα δύο τμήμτα είναι τα ίδια και με πολύ καλά βιβλία, αυτό το λέω γιατί έχω εμπειρία από φίλους που είναι ΑΕΙ και φίλους που είναι ΤΕΙ ....

όλοι στο δημόσιο ξεκινάμε απο το Δ βαθμό και για να εξελιχθείς σε θέση θα πρέπει πλέον βάση νόμου να έχεις τουλάχιστον μεταπτυχιακό και δημοσιεύσεις σε περιοδικά και συνέδρια, ω΄στε να γίνεις προιστάμενος, τομεάρχης και μετά διευθυντής.

Επίσης, απο την επαγγελματική μου πείρα δυστυχώς έχει αποδειχθεί ότι οι νοσηλευτές ΑΕΙ παραμυθιάζονται εύκολα απο τους καθηγητές τους δήθεν ότι θα εξελιχθούν γρήγορα και μπορούν να ακολουθήσουν πανεπιστημιακή καριέρα...μεγάλος μύθος των πανεπιστημιακών νοσηλευτικών σχολών...αν κρίνω από μένα που είμαι απόφοιτος ΤΕΙ και έχω κάνει μεταπτυχιακό στην Ιατρική και ετοιμάζομαι για το διδακτορικό μου τώρα, απλώς ενας τει για να κάνει διαδακτορικό πλέον πρέπει να έχει τουλαχιστον 5 δημοσιευσεις σε ξένα περιοδικά

το γελίο είναι ότι το πανεπιστημιο δε δεχεται παιδία του τει ευκολα στα μεταπτυχιακά του .....παρά μόνο τοπυς αποφοιτους του ....αυτό και να είναι γελείο, καθώς υποτίθεται ότι παράγει επιστήμονες , αλλα το μόνο που κάνει είναι να προώθει τα δικά του άτομα

Το θέμα είναι ένα ότι η Νοσηλευτική πρέπει να γίνει μία και μοναδική! Οι νοσηλευτές ΠΕ ΚΑΙ ΤΕ πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν οτι δε διαφέρουν και να αγωνιστούν για να γίνει η Νοσηλευτική ενιαία!

ΚΑΙ κάτι τελευταίο ο σύλλογος αποφοίτων νοσηλευτικής ΠΕ πρόσφατα ζήτησε να προωθούνται στις θέσεις τις διοικητικές μόνο οι δικοί τους απόφοιτοι....μα αν είναι δυνατόν να γίνει αυτό, καθω΄ς αν υπάρχει κάποιος ΤΕ που έει περισσότερα προσόντα από αυτόν, θα πρέπει να υποβαθμιστεί για να προηγηθεί ένας άλλος που είναι απόφοιτος του πανεπιστημίου και μόνο? ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΔΙΚΙΑ!

Η Νοσηλευτής αγαπητοί μου εργάζεται ολιστικά με τους ασθενείς , νοσηλευτική είναι η υγειήνη του αρρωστου .....νοσηλευτική είναι και η νοσηλευτική διάγνωση και η αναγνωριση των σημείων εκείνων που μπορέι να επιδεινώσουν την υγεία του ασθενη και θα πρέπει να ενημερωθεί ο ιατρος άμεσα...τουλαχιστον αυτό κάνω εγώ και οι συναδελφοί μου στη ΜΕΘ νοσηλευτες ΠΕ ΚΑΙ ΤΕ!

Και μεταπτυχιακό και διδακτορικό... μπράβο δημήτρη (χε, χε)! Αυτό με τις έξι δημοιεύσεις δεν το ήξερα, είναι όντως στον κανονισμό της ιατρικής αθηνών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.