Jump to content

ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι


dr.zark

Recommended Posts

Γνωρίζει κανένας τίποτα για την ύλη της βιολογίας 1?

Παρακαλώ ας απαντήσει. Είμαι στο πέμπτο έτος και δεν ξέρω τίποτα. Ούτε από ύλες, ούτε εάν άλλαξε το βιβλίο…Επίσης έχω και κάτι ερωτήσεις τις ΔΑΠ που δόθηκαν ,αλλά είναι πολλές και δεν είναι απαντημένες. Λόγω τον κλινικών που κάνω και λόγω την πληθώρα των μαθημάτων που χρωστάω, ας μου πει κάποιος εάν αυτές οι ερωτήσεις κυκλοφορούν απαντημένες πουθενά. Όποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ ας το κάνει…

Και για την φυσική θα ήθελα βοήθεια…Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποιό βιβλίο μιλάμε?

Εγω έχω το βιβλίο "Βασικές αρχές Κυτταρικής Βιολογίας" του Alberts,Bray,Johnson κλπ .Εκδόσεις Πασχαλίδη.

Το έχω εδώ και 5 χρόνια.

Αντιστοιχούν δηλαδή τα κεφάλαια που έχεις δώσει με το βιβλίο που έχω εγώ?

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βιβλιο ειναι του αλμπερτς αλλα ειναι η τελευταια εκδοση.εχει ασπρο εξωφυλλο,το προηγουμενο ειχε μαυρο. και ειναι 2 τομοι. αν βρισκεσαι πατρα,να περασεις απο τη γραμματεια να παρεις το χαρτι με την υλη.

Θεματα βοηθουν αρκετα για να μπεις στο κλιμα,δεν ειναι πολυ δυσκολο το μαθημα με 6-7 μερουλες καλες το παλευεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

ΑΝΑΖΗΤΩ ΥΛΙΚΟ (ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ – SOS ΘΕΜΑΤΑ) ΓΙΑ ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι, ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Ι ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΜΙΑ Ι ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΤΡΩΝ. (ΑΜΟΙΒΗ). ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟ ge_nanos@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Όποιος γνωρίζει για ύλη, sos και παλαιότερα θέματα ας βοηθήσει.

Τι και από που θα πρέπει να διαβάσω ???

Ευχαριστώ

ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΙΙ, ΔΙΔΑΧΘΕΙΣΑ ΥΛΗ, Ακαδημαϊκό έτος 2008 -09

Βασικές έννοιες Ιατρικής Γενετικής (Alberts et al, Κεφ. 20 & Thompson, Κεφ. 1).

Μεταλλάξεις και η φύση των μεταλλάξεων (Thompson Κεφ. 6, σελ 149-159, Σημειώσεις Α. Αθανασιάδου στο e-class)

Κριτήρια επικρατούς και υπολειπόμενης αυτοσωματικής κληρονομικότητας. Πρότυπα μονογονιδιακών νοσημάτων (, Κεφ. 11, σελ 279-289, 292-305, Κεφ. 12, σελ. 307-309, 320-324 και Αθανασιάδου, στο e-class)

Πολυμορφισμοί DNA (Thompson, Κεφ. 6, σελ. 136- 139, 145- 149, και Α. Αθανασιάδου στο e-class)

Πρότυπα μονογονιδιακής κληρονίμησης Thompson Κεφ. 4: όλο, Μοσχονάς e-class

Γενετική χαρτογράφηση, 2. την φυσική χαρτογράφηση υψηλής ευκρίνειας. 3. το Πρόγραμμα χαρτογράφησης ανθρώπινου γονιδιώματος Thompson Κεφ. 8, Alberts et al Κεφ. 9: από σελ. 372- τέλος Κεφαλαίου Μοσχονάς e-class

Ανθρώπινα χρωμ/τα,ορισμοί,χαρακτηριστικά, τεχνικές ανάλυσης , καρυότυπος , εφαρμογές Thompsons : Κεφ.2 σελ. 15-24 και 31-34.

Οργάνωση αλληλουχιών και ζώνες μεταφασικών χρωμ/των

Thompsons : Κεφ.3 σελ.45 ,

Χρωμοσωμικοί ετερομορφισμοί, Υβριδισμός in situ , καρυότυπος ροής

Thompsons : Κεφ.6 σελ.136, Κεφ.8 σελ.197-199 ,

Γενικές αρχές κλινικής κυτταρογενετικής, αυτοσωματικές αλλαγές και ανωμαλίες

Thompsons : Κεφ.9 όλο ,

Τα φυλετικά χρωμοσώματα, ο ρόλος τους και η κλινική τους σημασία.

Thompsons : Κεφ.10 όλο,

Κυτταρογενετική του καρκίνου

Thompsons : Κεφ.16 σελ 435-436

Προγεννητική διάγνωση

Thompsons : Κεφ.19 όλο ,

Πληθυσμιακή Γενετική και Εξέλιξη

Thompsons :Κεφ.7 161-165 , 167-172 , 174-184 και e-class

Πολυπαραγοντικά νοσήματα (Thompson Κεφ. 15). Α. Παπαχατζοπούλου, e-class

Απόπτωση, εξωκυττάριος έλεγχος αριθμού και μεγέθους κυττάρων. Ιστική ανανέωση. (Alberts et al, Κεφ. 18, σελ.776-787, Κεφ. 21σελ 895-898). Γενετική του καρκίνου (Alberts et al, Κεφ. 21 σελ.902-915, Thompson, Κεφ. 16)Λυγερού, e-class

· Εξέλιξη γονιδίων και γονιδιωμάτων (Alberts et al, Κεφ.9, σελ. 358-377) Aθανασιάδου, e-class

p.s για να υπάρχει κάποιος να μας βοηθά,πρέπει να ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ κ μεις και να βοηθάμε άλλους.Αυτό σε όλη την ιατρική Πάτρας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Όποιος γνωρίζει για ύλη, sos και παλαιότερα θέματα ας βοηθήσει.

Τι και από που θα πρέπει να διαβάσω ???

Ευχαριστώ

Η ΥΛΗΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ: 1,2,3,4,5,6,7,11,12,15,16,17,18,19,20(καινούριος alberts) .. για sos θα σου έλεγα να διαβάσεις γενικά τα eclass.. υπάρχουν και πράγματα που πέφτουν αυτούσια.. επίσης να δίνεις και προσοχή στους ορισμούς(όλο και κάποια μονάδα θα τσιμπίσεις με αυτούς)... αυτά γενικά... δεν είναι πολύ δύσκολα, απλά θέλει μπόλικο χρόνο για διάβασμα λόγω της μεγάλης ύλης... καλά κουράγια..

Τροποποιήθηκε από drRamore
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παρακαλώ αναρτήστε τα θέματα που έπεσαν στης 26.1.2011 στο μάθημα της βιολογίας 1.

Καλή εξεταστική σε όλες και σε όλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Ποιά είδη μικροσκοπιας γνωρίζετε και ποιό θα χρησιμοποιούσατε για να μελετήσετε (α)μιτοχόνδρια, (β) κυτταροσκελετο (....)

2. Α. Τι γίνεται σε περίπτωση μετάλλαξης του καταστολέα της τρυπτοφάνης στο σημείο πρόσδεσης της τρυπτοφάνης

Β. τι θα γίνει αν αφαιρέσουμε τη ρυθμιστική αλληλουχια στην οποία προσδένεται η πρωτεινη CAP στο οπερόνιο της λκτοζης

3. Α. Διαφορές DNA-RNA

B. Τι είναι εναλλακτική συρραφή και επιχειρηματολογήστε υπέρ της

4. Περιγράψτε τη σύσταση της εσωτερικής και εξωτερικής κυτ. μεμβράνης καθως και την ιδιαιτερη λειτουργια τη καθε μιας

5. Ορισμοί : κώδικας ιστονών, νουκλεόσωμα, πολικότητα DNA, (....)

6. Σχολιαστε: Α. Η αλληλουχια του γονιδιωματος καθορίζει τη δομη κ λειτουργια των πρωτεινων

Β.

7. Α. Τι είναι τονικότητα και με ποιο τρόπο τα κύτταρα (ζωικά, φυτικά) επιλύουν αυτό το πρόβλημα

Β.

8. Πως ρυθμίζουν τα κύτταρα τη συγκέντρωση ασβεστίου και γιατι;

9. Ενδοκρινής σηματοδότηση (τι είναι). Υδρόβοβα, υδρόφιλα σηματοδορικά μόρια

10.Γλυκοπρωτείνες : που τροποποιούνται (......)

11.

12.

13-14. Σωστό λάθος με πολλά από κυτταροσκελετο (μικροσωλινίσκους, κινησίνες κλπ) και κυτταρική διαίρεση

15. Δινόταν εικόνα χρωμοσωμάτων με 2-3 χιάσματα. Ζητούσε περιγραφή της και να τοποθετηθούν σ' αυτη έννοιες όπως κεντρομερίδιο, χίασμα, κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Ποιά είδη μικροσκοπιας γνωρίζετε και ποιό θα χρησιμοποιούσατε για να μελετήσετε (α)μιτοχόνδρια, (β) κυτταροσκελετο (....)

2. Α. Τι γίνεται σε περίπτωση μετάλλαξης του καταστολέα της τρυπτοφάνης στο σημείο πρόσδεσης της τρυπτοφάνης

Β. τι θα γίνει αν αφαιρέσουμε τη ρυθμιστική αλληλουχια στην οποία προσδένεται η πρωτεινη CAP στο οπερόνιο της λκτοζης

3. Α. Διαφορές DNA-RNA

B. Τι είναι εναλλακτική συρραφή και επιχειρηματολογήστε υπέρ της

4. Περιγράψτε τη σύσταση της εσωτερικής και εξωτερικής κυτ. μεμβράνης καθως και την ιδιαιτερη λειτουργια τη καθε μιας

5. Ορισμοί : κώδικας ιστονών, νουκλεόσωμα, πολικότητα DNA, (....)

6. Σχολιαστε: Α. Η αλληλουχια του γονιδιωματος καθορίζει τη δομη κ λειτουργια των πρωτεινων

Β.

7. Α. Τι είναι τονικότητα και με ποιο τρόπο τα κύτταρα (ζωικά, φυτικά) επιλύουν αυτό το πρόβλημα

Β.

8. Πως ρυθμίζουν τα κύτταρα τη συγκέντρωση ασβεστίου και γιατι;

9. Ενδοκρινής σηματοδότηση (τι είναι). Υδρόβοβα, υδρόφιλα σηματοδορικά μόρια

10.Γλυκοπρωτείνες : που τροποποιούνται (......)

11.

12.

13-14. Σωστό λάθος με πολλά από κυτταροσκελετο (μικροσωλινίσκους, κινησίνες κλπ) και κυτταρική διαίρεση

15. Δινόταν εικόνα χρωμοσωμάτων με 2-3 χιάσματα. Ζητούσε περιγραφή της και να τοποθετηθούν σ' αυτη έννοιες όπως κεντρομερίδιο, χίασμα, κλπ

Εκ μέρους όλων θα ήθελα θερμά να σε ευχαριστήσω .

Αν έχεις οποιαδήποτε άλλα θέματα από άλλα μαθήματα αυτής της εξεταστικής καλοδεχούμενα.

Να είσαι καλά, καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

μπορεί κάποιος να γράψει τα κεφάλαια της βιολογίας1 που είναι στην ύλη????????

ευχαριστώ προκαταβολικά

Είναι σχεδόν όλα μέσα... (από τον Alberts, εννοώ). Εκτός (και αυτά εντάσσονται στη βιολογία II) είναι το πολύ 5 κεφάλαια, απ'όσο θυμάμαι. Καλό θα ήταν να πας στη γραμματεία του εργαστηρίου της βιολογίας και να πάρεις ένα χαρτί με αναλυτικά γραμμένη την ύλη. Τουλάχιστον μέχρι το '10 (όταν την πέρασα εγώ) υπήρχε η ύλη στη γραμματεία τους.

Τώρα, αν δε βγάλεις άκρη, πες μου, ώστε να βρω την αναλυτική ύλη από τη δική μου χρονιά και να την αναρτήσω εδώ.

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ύλη πέρσι τουλάχιστον ήταν τα κεφάλαια 1,2,4,5,6,7,8,11,12,15,16,17,18,19 και 20 (από τα τρία τελευταία ήταν συγκεκριμένες σελίδες, όχι όλα) από τον Alberts.

Καλύτερα κοίταξε στο eclass αν έχουν ανεβάσει κάποιο σχετικό αρχείο, ρώτα στη γραμματεία του εργαστηρίου ή βρες τα κεφάλαια του βιβλίου που καλύπτουν την ύλη των παραδόσεων από το πρόγραμμα που αναρτάται σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι φέτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H ύλη πέρσι τουλάχιστον ήταν τα κεφάλαια 1,2,4,5,6,7,8,11,12,15,16,17,18,19 και 20 (από τα τρία τελευταία ήταν συγκεκριμένες σελίδες, όχι όλα) από τον Alberts.

Καλύτερα κοίταξε στο eclass αν έχουν ανεβάσει κάποιο σχετικό αρχείο, ρώτα στη γραμματεία του εργαστηρίου ή βρες τα κεφάλαια του βιβλίου που καλύπτουν την ύλη των παραδόσεων από το πρόγραμμα που αναρτάται σε περίπτωση που έχει αλλάξει κάτι φέτος.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Θέματα Εξεταστικής Φεβρουαρίου 2012 (3/2/2012)

1.Τι περιλαμβάνει και τι εξυπηρετεί η επεξεργασία των 5’ και 3’ άκρων του νεοσυντιθέμενου RNA, στα ευκαρυωτικά κύτταρα;

2. Να αναφέρετε 4 επιχειρήματα που υποστηρίζουν ότι το RNA είναι προγενέστερο εξελικτικά από το DNA.

3.Σωστό-Λάθος

α. Το συνεστιακό είναι είδος ηλεκτρονικού μικροσκοπίου.

β.

γ. ορθόλογες πρωτείνες-ορισμός

δ. RNA μόνο νουκλεικό οξύ που μεταφέρει γενετική πληροφορία κι έχει καταλυτική λειτουργία

ε.

4. Σε ποιες διαδικασίες εμπλέκονται: Α. το snRNP, Β. Γ. η τοποισομεράση, Δ. η ουβικουϊτίνη, Ε.

5. Να περιγράψετε μια πειραματική μέθοδο που να υποστηρίζει ότι διαφορετικά είδη κυττάρων συνθέτουν διαφορετικά σύνολα πρωτεϊνών. Πώς χρησιμεύει αυτό στη διάγνωση κάποιας νόσου;

6. Ποιος ο ρόλος των ομοιοπολικών δεσμών στην δομή και λειτουργία της πρωτεΐνης;

7. Η σταθερή στερεοδιαμόρφωση είναι απαραίτητη για την λειτουργία της πρωτεΐνης. Να σχολιαστεί.

8. cAMP-cGMP

9.Τι είναι τάση ελεγχόμενος δίαυλος, αναφέρατε παράδειγμα.

10. Ποια στοιχεία της δομής του DNA το καθιστούν κατάλληλο για να φέρει την γενετική πληροφορία;

11. Σωστό-Λάθος για την επιδιόρθωση των βλαβών μετά τον διπλασιασμό του DNA.

12. Σχήμα με κενά για τον κυτταρικό κύκλο(πρακτικά ήθελε όλες τις φάσεις και το βασικό γεγονός στην κάθε μια)

13. κεντρικός ρυθμιστής του κυτταρικού κύκλου.

14. Αντιστοίχιση 8 πρωτεΐνες με τον ορισμό ή την λειτουργία τους (ιντεγκρίνη, μυοσίνη,τουμπουλίνη,κινεσίνη…)

15. μίξη κυτταρικών μεμβρανών μέσω μονοκλωνικών αντισωμάτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έγραψα όσο είχα σημειώσει τότε... Τα γκρι είναι αυτά στα οποία δεν θυμόμουν ακριβώς την εκφώνηση ή δεν τα είχα συγκρατήσει.... Ελπίζω να βοήθησουν! Όποιος θυμάται καλύτερα ας συμπληρώσει ή διορθώσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έγραψα όσο είχα σημειώσει τότε... Τα γκρι είναι αυτά στα οποία δεν θυμόμουν ακριβώς την εκφώνηση ή δεν τα είχα συγκρατήσει.... Ελπίζω να βοήθησουν! Όποιος θυμάται καλύτερα ας συμπληρώσει ή διορθώσει...

xenia13 ευχαριστούμε πολύ !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ... ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ..ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΑΡΜΑΡΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ Η ΠΡΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ALBERTS??

Να φανταστώ είσαι από Βιολογικό; Κοίτα δεν το ξέρω το βιβλίο, βέβαια, φαντάζομαι ότι καλύπτει την ύλη... Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι δεν είναι ούτε ήταν στα προτεινόμενα συγγράματα(έστω ως δεύτερη ή τρίτη επιλογή). Ως δεύτερη, δηλαδή, με το ισχύον πρόγραμμα σπουδών προτείνεται το''Το Κύτταρο: Μια Μοριακή Προσέγγιση ΕΠΙΤΟΜΗ ΕΚΔΟΣΗ , Geoffrey M. Cooper & Robert E. Hausman''. Επίσης στις δικές μας εξετάσεις Βιολογίας Ι πέφτει περίπου μία ερώτηση από κάθε κεφάλαιο του Alberts... Άποψη μου, εφόσον αυτό προτείνεται για κατατακτήριες ακολούθησε την σίγουρη οδό(κι ας αναφέρεται ότι η ύλη καλύπτεται κι από άλλα συγγράματα)... Εσύ για ποιον λόγο θες αν το αποφύγεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα...είμαι φοιτητής επί πτυχίω κι επειδή είμαι αθήνα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν θα γίνει τελικά η εξέταση της Βιολογιας Ι τη πέμπτη. Δυστυχώς, δε μπορούσαν να μου δώσουν απάντηση από τη κεντρική γραμματεία και στο εργαστήριο που πήρα τηλέφωνο δεν ήξεραν. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.