Jump to content

Αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ


lila pause

Recommended Posts

ρε τασο στο χε προτεινει κι η ντουκουλ νομιζω παλιοτερα για δε γινεσαι μοντ κλπ να πουμε;;αφου το χεις!κι ελα μην κρυβεσαι,το γουσταρεις κιολας.και μη σπευσεις παλι να μου πεις οτι καποτε ησουνα αντιμιστρατορας αλλου γιατι δε μας αφορα.δω γραφεις πλεον,δω σ εγνωρισαμε μεις.
η suave το πρότεινε

μου φτάνει που είμαι admin σε άλλο forum.

κι εκεί απλά τα άσχετα post σε τέτοιες συζητήσεις πάνε κατευθείαν στον κάδο

γράφω κι εκεί.....

απλά μου τι δίνει shlia το να κάνει κάποιος το κέφι του αγνοώντας τους υπολοίπους.....κι εσύ δυστυχώς αυτό κάνεις....

δεν θα συνεχίσω την όλη συζήτηση, απλά ζήτησα κάτι ως χάρη, αν μπορείς να το σεβαστείς καλώς, αλλιώς συνέχισε το spam....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δω γραφεις πλεον,δω σ εγνωρισαμε μεις.

Kάτι τέτοιο είπε κι η Μενεγάκη, μπηχτή για τη στρουμπουλούλα που της έφυγε από το πάνελ.

Εντελώς emofftopic , αλλά το τόπικ ήδη 'διακορεύτηκε'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν θα συνεχίσω την όλη συζήτηση, απλά ζήτησα κάτι ως χάρη, αν μπορείς να το σεβαστείς καλώς, αλλιώς συνέχισε το spam....

απορια το χα απο παντα τι ειναι αυτο το σπαμ.εχω κατηγορηθει και στο παρελθον απο το σλιπακι για σπαμ αλλα δε γκσερω τι ναι.σορι :rolleyes::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να έχεις πιάσει το ηλικιακό όριο και ανάλογα με το πόσα χρόνια πληρώνεις εισφορές (για το ΤΣΑΥ λέμε τώρα ) και σε ποιά κλίμακα ανήκεις μισθολογικά παίρνεις την ανάλογη σύνταξη.

Αν τώρα έχεις δουλέψει και 5 χρόνια σερβιτόρος ας πούμε όσο ήσουν φοιτητής και έχεις και ένσημα από εκεί, υποβάλεις και αυτά και σου βγαίνει και μια μίνι - συνταξούλα απ'το ΙΚΑ, αλλά καταλήγεις πάντα να πληρώνεσαι απ'το ταμείο που δίνει το μεγαλύτερο ποσό/ποσοστό χρημάτων της σύνταξης σου.

Μπορείς να πληρώσεις και να αγοράσεις ένσημα με το μήνα ή να αλλάξεις την κλίμακα σε ένσημα που ήδη έχεις, ή να αναγνωρίσεις ως συντάξιμο τον χρόνο της στρατιωτικής θητείας ( για τα αγοράκια ) αν και για τους γιατρούς αυτό δεν χρειάζεται, γίνεται αυτόματα εφόσον υπηρέτησαν ως γιατροί.

Τώρα για τους μετανάστες συγνώμη αλλά δεν ξέρω...μήπως η μία σύνταξη είναι από σύζυγο που emexetaseisemrip ή κάτι τέτοιο; Ντεν ξέρει....

emafro

δηλαδη εσυ μου λες-αν καταλαβα καλα- οτι η μονη πρακτικα προυποθεση για να συνταξιοδοτηθει καποιος ειναι να φτασει στο ηλικιακο οριο,δεν πρεπει ντε και καλα να συμπληρωθει ενας συγκεκριμενος αριθμος ενσημων,απλως,προφανως,οσο περισσοτερα ειναι τα ενσημα τοσο το καλυτερο αφου θα αντιστοιχουν και σε μεγαλυτερο ποσό.αυτο λες;;;

αλλα ακομη κι αν λες αυτο,δε μπορει,ενας ελαχιστος αριθμος ενσημων συγκεκριμενος ισως για καθε ταμειο που πρεπει να συμποληρωθει και που αντιστοιχει στην ελαχιστη συνταξη θα υπαρχει, τι διαολο;!

γιαααα πεεες.... :rolleyes:

Άκου μανίτσα! (κατά το Σάκης ο υδραυλικός :splaaaats: )

Για να πάρεις σύνταξη απ'το ΤΣΑΥ το μόνο που χρειάζεσαι είναι να τους πληρώνεις, μέχρι να την πάρεις, τις εισφορές. Τίποτε άλλο. Αν τους πληρώνεις τις εισφορές για 10 χρόνια, παίρνεις τόσα, αν τις πληρώνεις για 15 χρόνια παίρνεις τόοσα κτλ. Αυτό λένε και αυτές οι επιστολές που στέλνει κάθε τόσο που είπανε και τα παιδιά πιο πάνω πιο αναλυτικά. Για περισσότερες πληροφορίες κα ιγια το πως ακριβώς υπολογίζεται η σύνταξη δες Εδώ

Το ΙΚΑ τώρα, δεν έχει άμεσα σημασία πόσα χρόνια το πληρώνεις (ή έστω πόσα χρόνια είσαι ασφαλισμένος σε αυτό και σου κρατάνε απ'το μισθό για να έχεις "ιατρική/νοσοκομειακή περίθαλψη" ) αλλά πόσα ένσημα έχεις μαζεμένα. Φυσικά και είναι αλληλένδετα αφού οι μέρες του χρόνου είναι όσες είναι αλλά ένσημα παίρνεις και για τις υπερωρίες (θεωρητικά ε; ). Τώρα κατά πόσο εφαρμόζονται αυτά στην πράξη ... άλλο θέμα. Πάντως αν τα σκέφτεσαι αυτά για να κάνεις καμμιά ιδιωτική ασφάλεια, ειδικά με αυτά που γίνονται στις ΗΠΑ και κατά συνέπεια παγκοσμίως τελευταία δεν μπορείς να είσαι σίγουρη ότι δεν θα πάνε χαμένα τα λεφτάκια σου. Τους πληρώνεις για 30 χρόνια και έρχεται και σου λέει, "Sorry πτώχευση" και παίρνεις τα π@π@ρι@ του.

ΥΓ: Η κατάρα αυτής της επιλογής επαγγέλματος τελικά, είναι το ότι είσαι αναγκασμένος να σκέφτεσαι 500 χρόνια μπροστά όταν αποφασίζεις το οτιδήποτε :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγα μην εκανα ιδιωτικη ασφαλιση.αν κι αρκετοι επιδιδονται στο αθλημα τελευταια.μαλιστα λεκτορας μας το προτεινε ανεπιφυλακτα ενω μας εκανε διαλεξη... :rolleyes::anavwfwties:

θενκς για τις απαντησεις και γενικοτερα ελυσα καποιες αποριες απο τα 2 σου ποστ σου αλλα ακομη δεν καταλαβα μερικα βασικα πραματα.

θα επανελθω αργοτερα βιαζομαι τωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν σου έφτανε το άλλο post περί θέσεων διευθυντών και επιμελητών που πόσταρες για να βρούμε δουλειά αμέσως......μην μείνουμε στην ανεργία τώρα μας βοηθάς και να αυτοασφαλιστούμε, προαιρετικά βέβαια, στο ΤΑΙΣΥΤ (Ταμείο Ασφαλίσεως Ιδιοκτητών, Συντακτών και Υπαλλήλων Τύπου) μαζί με τον Μπόμπολα και τον Αυτιά δηλαδή.....

Μου λες μετά γιατί σε βρίζω.......άντε να παίξεις λοιπόν σε κάποιο άλλο topic μικρέ......άντε σε παρακαλώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Καλησπέρα!

Το είχα ρωτήσει και σε άλλο τόπικ, αλλά δεν πήρα απάντηση.

Η αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ (δεδομένου ότι κάποιος μπορεί να είναι άνεργος) δηλώνεται στην εφορία ως "εισφορά σε ταμείο"; Και εάν ναι, φορολογείται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα εισοδηματα φορολογουνται. οι εισφορες εκπιπτουν (στους μισθωτους 100% στους υπολοιπους νομιζω 20%) του φορολογητεου εισοδηματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.