Jump to content

Αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ


lila pause

Recommended Posts

Μου το είπε φίλος μου που ρώτησε στο ΤΣΑΥ.

Θα γίνει σύντομα γιατί το ίδιο γίνεται και στο ταμείο των μηχανικών που θα ενωθεί με το ΤΣΑΥ.

Έχει μάθει κανείς κάτι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου το είπε φίλος μου που ρώτησε στο ΤΣΑΥ.

Θα γίνει σύντομα γιατί το ίδιο γίνεται και στο ταμείο των μηχανικών που θα ενωθεί με το ΤΣΑΥ.

Έχει μάθει κανείς κάτι;

Εγω ξερω οτι απο εδω και στο εξης θα ειμαστε ασφαλισμενοι με το που παιρνουμε πτυχιο και μεχρι 2 χρονια. Ειναι νεο μετρο λογω των μακροχρονιων αναμονων για εναρξη ειδικοτητας. Αναφερομαι εδω emarrighthttp://www.isathens.gr/grindex.html "Θεματα ΤΣΑΥ"-Ασφάλιση Υγειονομικών για περιόδους μη άσκησης του επαγγέλματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μμμ..καλα που το εθιξες....με βαση την 601 μπορεις να κανεις αυτασφαλιση πληρωνοντας 153 ευρω τον μηνα...ειναι διαρκειας μονο 2 ετων.

δεν αποτελει προς το παρον νομοθεσια αλλα διοικητικη αποφαση του ΤΣΑΥ..

επισης οι αρρενες να εχουν εκπληρωσει την στρατιωτικη τους θητεια διοτι επι θητειας δεν γινεται ασφαλιση απο το ΤΣΑΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία απορία έχω εγώ.....

Πως στο διάολο πάντα αυτός ο αγαπημένος Ι.Σ.Α δημοσιεύει άρθρα στο site του την επομένη που δημοσιεύονται στο gm.

Μια πρόταση....αντί να πληρώνουμε τον Ι.Σ.Α. να πληρώνουμε το gm.

Είναι λίγο πιο μπροστά στην ενημέρωση γαμώτο το gm.....σας τις ειδήσεις του Mega! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΘΕΜΑ : Ασφάλιση Υγειονομικών για περιόδους μη άσκησης του επαγγέλματος.

Με απόφαση αριθ. 601/18-6-2008 το Δ.Σ. του Τ.Σ.Α.Υ. αποφασίζει ομόφωνα :

1) Υγειονομικοί (ιατροί, οδ/ροι, φαρ/ποιοί, κτηνίατροι) ασφαλιζόμενοι μετά την 1/1/1993 (Ν.Α.) δύνανται να ασφαλισθούν στο ΤΣΑΥ για μια διετία, χωρίς να είναι απαραίτητο να αποδεικνύουν άσκηση επαγγέλματος εφόσον συντρέχουν οι παρακάτω προϋποθέσεις :

α) Να είναι εγγεγραμμένοι στον οικείο Υγειονομικό Σύλλογο

β) Να μην έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα

Η ασφάλιση των υγειονομικών που υπάγονται σ΄αυτήν την κατηγορία δεν είναι δυνατόν να υπερβεί τα δύο (2) έτη και διακόπτεται όταν ο υγειονομικός αρχίσει να ασκεί καθοιονδήποτε τρόπο το επάγγελμα του υγειονομικού ή έχει στραφεί σε άλλο επάγγελμα.

Για όσους υγειονομικούς προβλέπεται λήψη ειδικότητας ο χρόνος ασφάλισης επεκτείνεται και στα τυχόν μεσοδιαστήματα που παρεμβάλλονται μέχρι την τοποθέτησή τους για λήψη κύριας ειδίκευσης.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έναρξη ασφάλισης κατά τα ανωτέρω είναι:

Α) Υποβολή αίτησης στο Ταμείο

Β) Πρωτόκολλο αίτησης για έναρξη ειδικότητας από το Υπουργείο Υγείας

Γ) Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα.

Για την κατά τα ανωτέρω συνέχιση της ασφάλισής του, ο υγειονομικός υποχρεούται να υποβάλλει κάθε έτος το εκκαθαριστικό της δήλωσης φόρου εισοδήματος του προηγούμενου έτους και υπεύθυνη δήλωση για το τρέχον έτος, με την οποία θα δηλώνει ότι δεν έχουν μεταβληθεί οι όροι της ασφάλισής του.

Το δικαίωμα ασφάλισης άρχεται από την υποβολή της αίτησης, η οποία είναι αμετάκλητη.

Ο ασφαλισμένος υποχρεούται να καταβάλει τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα υγειονομικού όπως ισχύει κάθε φορά και καταβάλει τις εισφορές της πρώτης ασφαλιστικής κατηγορίας, εκτός εάν με αίτησή του επιλέξει άλλη ασφαλιστική κατηγορία.

2) Η Υπηρεσία εντέλλεται για τις σχετικές ενέργειες.

ΘΕΜΑ : Ασφάλιση Υγειονομικών για περιόδους μη άσκησης του επαγγέλματος.
να είναι ασφαλισμένοι χωρίς να ασκούν την ιατρική!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)ποια ειναι η μηνιαια εισφορα της πρωτης κατηγοριας,οπως αναφερει παραπανω?

2)αν μεταξυ των 2 ετων παρεμβαλλεται αγροτικο,τι γινεται?ισχυει για συνολικο διαστημα 2 ετων πριν και μετα αγροτικου η αυτασφαλιση?γιατι η εναρξη ειδικοτητας μετα το αγροτικο ειναι κι αυτη μια αργη και βασανιστικη διαδικασια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

ΘΕΜΑ : Ασφάλιση Υγειονομικών για περιόδους μη άσκησης του επαγγέλματος.

Με απόφαση αριθ. 601/18-6-2008 το Δ.Σ. του Τ.Σ.Α.Υ. αποφασίζει ομόφωνα :

1) Υγειονομικοί (ιατροί, οδ/ροι, φαρ/ποιοί, κτηνίατροι) ασφαλιζόμενοι μετά την 1/1/1993 (Ν.Α.) δύνανται να ασφαλισθούν στο ΤΣΑΥ για μια διετία, χωρίς να είναι απαραίτητο να αποδεικνύουν άσκηση επαγγέλματος εφόσον συντρέχουν οι παρακάτω προϋποθέσεις :

α) Να είναι εγγεγραμμένοι στον οικείο Υγειονομικό Σύλλογο

β) Να μην έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα

Η ασφάλιση των υγειονομικών που υπάγονται σ΄αυτήν την κατηγορία δεν είναι δυνατόν να υπερβεί τα δύο (2) έτη και διακόπτεται όταν ο υγειονομικός αρχίσει να ασκεί καθοιονδήποτε τρόπο το επάγγελμα του υγειονομικού ή έχει στραφεί σε άλλο επάγγελμα.

Για όσους υγειονομικούς προβλέπεται λήψη ειδικότητας ο χρόνος ασφάλισης επεκτείνεται και στα τυχόν μεσοδιαστήματα που παρεμβάλλονται μέχρι την τοποθέτησή τους για λήψη κύριας ειδίκευσης.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έναρξη ασφάλισης κατά τα ανωτέρω είναι:

Α) Υποβολή αίτησης στο Ταμείο

Β) Πρωτόκολλο αίτησης για έναρξη ειδικότητας από το Υπουργείο Υγείας

Γ) Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα.

Για την κατά τα ανωτέρω συνέχιση της ασφάλισής του, ο υγειονομικός υποχρεούται να υποβάλλει κάθε έτος το εκκαθαριστικό της δήλωσης φόρου εισοδήματος του προηγούμενου έτους και υπεύθυνη δήλωση για το τρέχον έτος, με την οποία θα δηλώνει ότι δεν έχουν μεταβληθεί οι όροι της ασφάλισής του.

Το δικαίωμα ασφάλισης άρχεται από την υποβολή της αίτησης, η οποία είναι αμετάκλητη.

Ο ασφαλισμένος υποχρεούται να καταβάλει τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα υγειονομικού όπως ισχύει κάθε φορά και καταβάλει τις εισφορές της πρώτης ασφαλιστικής κατηγορίας, εκτός εάν με αίτησή του επιλέξει άλλη ασφαλιστική κατηγορία.

2) Η Υπηρεσία εντέλλεται για τις σχετικές ενέργειες.

ΘΕΜΑ : Ασφάλιση Υγειονομικών για περιόδους μη άσκησης του επαγγέλματος.
να είναι ασφαλισμένοι χωρίς να ασκούν την ιατρική!

Το πρωτόκολλο αίτησης για έναρξη ειδικότητας αφορά αυτούς που ασφαλίζονται στο ενδιάμεσο κενό της ειδικότητας ή όχι?Και από ποιο γραφείο την παίρνουμε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είτε είσαι αμέσως μετά το πτυχίο, είτε είσαι μετά το πρώτο μέρος της ειδικότητας έχεις έναν αριθμό πρωτοκόλλου από τη νομαρχία απ' όπου αποδεικνύεται η αναμονή σου για έναρξη ειδικότητας.

Αυτόν τον αριθμό χρειάζεσαι για το ΤΣΑΥ.

Αυτόν τον αριθμό τον έχεις κάπου στα συρτάρια σου ήδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης να μου απαντησει καποιος παρακαλω πολυ(βλεπε γκομενα σακη υδραυλικου)

και στα εξης.

επισης ηλιθιες ισως ερωτησεις αλλα δε μπειραζ για απαντηστε...

για να συνταξιοδοτηθει καποιος οι προυποθεσεις ποιες ειναι;

1 να εχει χτυπησει μια συγκεκριμενη ηλικια που χει καθοριστει ως οριο απο τους αντιστοιχους νομους και

2 να εχει συμπληρωσει καποιο συγκεκριμενο αριθμο ενσημων;

και ξαναρωτω στην περιπτωση που εχει ενσημα απο διαφορετικα ταμεια τι γινεται;

επισης στην περιπτωση που χει φτασει ο αλλος στο ηλικιακο οριο αλλα δεν εχει συμπληρωσει τον αριθμο ενσημων,τι γινεται;

θα μπορουσε πχ να αγορασει....ενσημα για να ολοκληρωσει τον αριθμο;;κι αυτη η αγορα εχει περιορισμους;

αυτα τα περι μεταναστατων που επιστρεφουν στο μαμα πατριδα και που παιρνουν 2 συνταξεις μια ελληνικη μια γερμανικη πχ πως παιζονται;

θελω να πω τι;αυτοι εχουν συμπληρωσει τον απαιτουμενο αριθμο ενσημων και στις 2 χωρες;λιγο κουλο δεν ειναι;οποτε τι;

απαντηστε σ αυτα και μετα εχω κι αλλα :rolleyes:emstupid:D :

πωωωω ρε πουστη παλι εντιτ πατησα αντι για αντ ριπλαι

ανεπιδεκτη μαθησεως :splats: παει και τελειωσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να έχεις πιάσει το ηλικιακό όριο και ανάλογα με το πόσα χρόνια πληρώνεις εισφορές (για το ΤΣΑΥ λέμε τώρα ) και σε ποιά κλίμακα ανήκεις μισθολογικά παίρνεις την ανάλογη σύνταξη.

Αν τώρα έχεις δουλέψει και 5 χρόνια σερβιτόρος ας πούμε όσο ήσουν φοιτητής και έχεις και ένσημα από εκεί, υποβάλεις και αυτά και σου βγαίνει και μια μίνι - συνταξούλα απ'το ΙΚΑ, αλλά καταλήγεις πάντα να πληρώνεσαι απ'το ταμείο που δίνει το μεγαλύτερο ποσό/ποσοστό χρημάτων της σύνταξης σου.

Μπορείς να πληρώσεις και να αγοράσεις ένσημα με το μήνα ή να αλλάξεις την κλίμακα σε ένσημα που ήδη έχεις, ή να αναγνωρίσεις ως συντάξιμο τον χρόνο της στρατιωτικής θητείας ( για τα αγοράκια ) αν και για τους γιατρούς αυτό δεν χρειάζεται, γίνεται αυτόματα εφόσον υπηρέτησαν ως γιατροί.

Τώρα για τους μετανάστες συγνώμη αλλά δεν ξέρω...μήπως η μία σύνταξη είναι από σύζυγο που emexetaseisemrip ή κάτι τέτοιο; Ντεν ξέρει....

emafro

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτες τις επιστολες που στελνει καθε χρονο το τσαι :P τις ανοιγετε?

σορυ για το emofftopic αλλα ...

επιτελους πεστα!! γιατι μας στελνουν καθε χρονο αναλυτικο "τιμοκαταλογο " ετσι ωστε να ξερουμε τι δινουμε και τι οχι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να έχεις πιάσει το ηλικιακό όριο και ανάλογα με το πόσα χρόνια πληρώνεις εισφορές (για το ΤΣΑΥ λέμε τώρα ) και σε ποιά κλίμακα ανήκεις μισθολογικά παίρνεις την ανάλογη σύνταξη.

Αν τώρα έχεις δουλέψει και 5 χρόνια σερβιτόρος ας πούμε όσο ήσουν φοιτητής και έχεις και ένσημα από εκεί, υποβάλεις και αυτά και σου βγαίνει και μια μίνι - συνταξούλα απ'το ΙΚΑ, αλλά καταλήγεις πάντα να πληρώνεσαι απ'το ταμείο που δίνει το μεγαλύτερο ποσό/ποσοστό χρημάτων της σύνταξης σου.

Μπορείς να πληρώσεις και να αγοράσεις ένσημα με το μήνα ή να αλλάξεις την κλίμακα σε ένσημα που ήδη έχεις, ή να αναγνωρίσεις ως συντάξιμο τον χρόνο της στρατιωτικής θητείας ( για τα αγοράκια ) αν και για τους γιατρούς αυτό δεν χρειάζεται, γίνεται αυτόματα εφόσον υπηρέτησαν ως γιατροί.

Τώρα για τους μετανάστες συγνώμη αλλά δεν ξέρω...μήπως η μία σύνταξη είναι από σύζυγο που emexetaseisemrip ή κάτι τέτοιο; Ντεν ξέρει....

emafro

δηλαδη εσυ μου λες-αν καταλαβα καλα- οτι η μονη πρακτικα προυποθεση για να συνταξιοδοτηθει καποιος ειναι να φτασει στο ηλικιακο οριο,δεν πρεπει ντε και καλα να συμπληρωθει ενας συγκεκριμενος αριθμος ενσημων,απλως,προφανως,οσο περισσοτερα ειναι τα ενσημα τοσο το καλυτερο αφου θα αντιστοιχουν και σε μεγαλυτερο ποσό.αυτο λες;;;

αλλα ακομη κι αν λες αυτο,δε μπορει,ενας ελαχιστος αριθμος ενσημων συγκεκριμενος ισως για καθε ταμειο που πρεπει να συμποληρωθει και που αντιστοιχει στην ελαχιστη συνταξη θα υπαρχει, τι διαολο;!

γιαααα πεεες.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αντε ρε παιδακια!δωστε ωθηση στο θεμα!απαντηστε σε καμια ρωτηση μου!

περνουν τα χρονια πρεπει να δω τι θα κανω με το μελλον μου :D:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν το παραδέχομαι. Εχω αδικήσει τον ...

Δουλεύει πραγματικά για το καλό των μελών του γμ και δεν πληρώνεται γι αυτο που κάνει!!

Και δουλεια και γμ είναι μεγαλη υποθεση.

Σηλια καρδουλα μου, εδω παμε για ανασχηματισμο, συγχωνευση ταμειων, αυξηση των εισφορων, αυξηση των κρατησεων και εσυ ρωτας για τα συνταξιμα!!

Βρε μηπως πρεπει να βρεις δουλεια πρωτα και μετα το συζηταμε για ενσημα..ενταξειιιιιι?

Παρε βρε και αυτο το πτυχιο ...και μετα βλεπουμε.. ναιιι?

Βρες και ενα καλο παλικαρι... να κανει το ψυχικο κατα προτiμηση πλουσιο και τα λεμε μετα....οκ?

Φιλακια emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρες και ενα καλο παλικαρι... να κανει το ψυχικο κατα προτημιση πλουσιο και τα λεμε μετα....οκ?

Φιλακια emkiss

μουαχαχαχαχαχαχα ΕΛΙΩΣΑ αααα ρε διιιιιικαιε ειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιισαι συ αμα θες εεεεενας χιουμοριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιστας!!!!!! (κουναω και το χερι και το χεντ τωρα emlmfao emlmfao

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, εισαι τώρα μια ολοκληρωμένη γυναίκα!!

Έχεις ΒΡΕΙ το παλικάρι με το οποιο σκοπευεις να κανεις μια σοβαρη σχεση!!

Σου μένει μονο να παρεις το πτυχίο και μετα "ελευθερα πετω", γιατι ειμαι και γαμω τις επιστημονισες!!

Εχω καταληξει στο που θα δουλεψω και ο επαγγελματικος μου οριζοντας ειναι ανοιχτος χωρις εμποδια και το μονο που μου μενει ειναι να μαθω για τα συνταξιμα!!

Μια απορια εχω.. μια τοσοδουλα σκεψη περναει απο το "αδειο" μυαλο μου!!

Μηπως ειμαι τελικα χαζος και δεν το εχω καταλαβει ακομα παρα τις διαγνωσεις που εχουν γινει!! :blink:-_-<_<:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, εισαι τώρα μια ολοκληρωμένη γυναίκα!!

Έχεις ΒΡΕΙ το παλικάρι με το οποιο σκοπευεις να κανεις μια σοβαρη σχεση!!

Σου μένει μονο να παρεις το πτυχίο και μετα "ελευθερα πετω", γιατι ειμαι και γαμω τις επιστημονισες!!

Εχω καταληξει στο που θα δουλεψω και ο επαγγελματικος μου οριζοντας ειναι ανοιχτος χωρις εμποδια και το μονο που μου μενει ειναι να μαθω για τα συνταξιμα!!

Μια απορια εχω.. μια τοσοδουλα σκεψη περναει απο το "αδειο" μυαλο μου!!

Μηπως ειμαι τελικα χαζος και δεν το εχω καταλαβει ακομα παρα τις διαγνωσεις που εχουν γινει!! :blink:-_-<_<:(

:o :o

ΘΕΟΣ ΘΕΟΣ!

ΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

που λεγε κι η μαρινελα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία θερμή παράκληση, μιας και έχω δει πως ποτέ moderator δεν παρεμβαίνει σε τέτοια ζητήματα.

Είναι δυνατόν να μην γράφονται άσχετα post σε "σοβαρά" topic;

Υπάρχουν μέλη που διαβάζουν μόνο κάποια θέματα που τους ενδιαφέρουν και δεν ασχολούνται με τα "περί ανέμων και υδάτων".

shlia, dikaios αν γνωρίζεται κάτι επί του θέματος "Αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ, Από όταν παίρνεις πτυχίο;" καλοδεχούμενο, αλλιώς ανοίξτε κάποιο άλλο topic με τα παραπάνω ερωτήματα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία θερμή παράκληση, μιας και έχω δει πως ποτέ moderator δεν παρεμβαίνει σε τέτοια ζητήματα.

Είναι δυνατόν να μην γράφονται άσχετα post σε "σοβαρά" topic;

Υπάρχουν μέλη που διαβάζουν μόνο κάποια θέματα που τους ενδιαφέρουν και δεν ασχολούνται με τα "περί ανέμων και υδάτων".

shlia, dikaios αν γνωρίζεται κάτι επί του θέματος "Αυτασφάλιση στο ΤΣΑΥ, Από όταν παίρνεις πτυχίο;" καλοδεχούμενο, αλλιώς ανοίξτε κάποιο άλλο topic με τα παραπάνω ερωτήματα.

Ευχαριστώ.

ρε τασο στο χε προτεινει κι η ντουκουλ νομιζω παλιοτερα για δε γινεσαι μοντ κλπ να πουμε;;αφου το χεις!κι ελα μην κρυβεσαι,το γουσταρεις κιολας.και μη σπευσεις παλι να μου πεις οτι καποτε ησουνα αντιμιστρατορας αλλου γιατι δε μας αφορα.δω γραφεις πλεον,δω σ εγνωρισαμε μεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK σταματαω εδω!! Αλλωστε εχει δικιο ο Τασος, δεν θα το χαλασουμε και αυτο το θεμα, ειναι αδικο για τους υπολοιπους εμεις να γελαμε με το πονο τους!!

Τιποτα δεν ξερω για το θεμα και σταματαω εδω!! Εαν βλεφαριασω και εγω τιποτα σχετικο για το θεμα θα το ποσταρω εδω!!

Παλι την εκανα τη κουτσουκελα μου, μου φαινεται!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.